Jongeman uit Velsen trok op rooftocht door het land De Spar 25 jaar DE SPAR MACLEANS WORDT MODINETTE Vriendin vergezelde hem en profiteerde van gestolene Aurora uw bakker in een goed milieu Luidsprekers Amsterdamse Beurs Kort en bondig f7 miljoen voor de Sparklanten Mej.RiekStekelenburg DONDERDAG 3 JANUARI 1957 6 HAARLEMSE RECHTBANK Olieconcerns wantrouwen het Midden-Oosten Kort nieuws Londense assuradeuren verlagen premie Havermout (Spar) pak a 500 gr.... van 55 voor 49 ct, 10 zegels Gr. erwten m. wortelen (Spar) 1/1 bi. van 80 voor 74 ct, 15 zegels Droptoffee's (Spar) 200 grvan 56 voor 48 ct, 10 zegels Biscuits, Petit Beurre of Marie, 250 gr. van 42 voor 38 ct, 8 zegels Ollenhauer naar Amerika Pieck zou erg ziek zijn maakt uw tanden wel na éénmaal poetsen I „U bent volkomen op hol geslagen door op een bromfiets door het gehele land op rooftocht uit te gaan". Dit zei de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. R. W. H. Pitlo, vanmorgen tegen een negentienjarige timmermansknecht uit Velsen, die zich voor de rechtbank had te verantwoorden wegens een grote serie diefstallen. Met hem stonden een achttien jarige inpakster uit Velsen, zijn vriendin, en een vierentwintigjarige bankwerker uit Beverwijk terecht, aan wie respectievelijk heling en medeplichtigheid van één inbraak ten laste waren gelegd. De timmermansknecht heeft vorig jaar zo mer 't ouderlijk huis verlaten en zijn vrien din, de inpakster, wilde hem niet in de steek laten, zodat ook zij het ouderlijk huis de rug toekeerde. Op alle mogelijke plaat sen hebben de twee geslapen, zoals in leeg staande bunkers en zomerhuisjes. Om in het leven te blijven zou de timmermans knecht levensmiddelen en dergelijke heb ben gestolen, alsmede kledingstukken. In Velsen, Castricum, Wijk aan Zee, zelfs in de provincies Utrecht en Gelderland, zijn zij op rooftocht uitgegaan. In totaal werden hem niet minder dan vijfentwintig dief stallen ten laste gelegd, die gepleegd zou den zijn in het tijdvak van 28 augustus tot 9 september 1956. In de nacht van 25 op 26 juli zou hij voorts bij een makelaar te IJmuiden heb ben ingebroken en een geldsbedrag van vijfhonderd gulden hebben ontvreemd. Een bankwerker uit Beverwijk, destijds de aan staande zwager van de hoofdverdachte, zou hem hierbij hebben geholpen door op de uitkijk te gaan staan. Voor zijn aandeel in de diefstal kreeg deze een geldsbedrag van ruim 150.waarvoor hij enige kleding stukken voor zijn vriendin heeft gekocht. De hoofdverdachte zou de bankwerker diverse malen tot medeplichtigheid hebben aangezet, waardoor deze uiteindelijk voor de aandrang bezweken zou zijn. De officier van Justitie achtte de ver grijpen van de timmermansknecht zeer ernstig en eiste een gevangenisstraf van twee jaar, door te brengen in een jeugd gevangenis. Mr. W. G. J. Veenhoven pleitte voor opzending van verdachte naar het Criminologisch Instituut van professor Baan te Utrecht. De achttienjarige inpakster, die van de misdragingen van haar vriend had geprofi teerd, hoorde vier maanden voorwaarde- 3-3 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Ven Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew .Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 86 90% 220 320 208 299% 328 287% 239 160 346% 848% 169,40 83 190 172% 269 99% 108 231 175% 198 206% 741/ia 201% 74% 44% 91% Voorbeurs- koersen 218 235 345 166,- lijke gevangenisstraf, met een proeftijd van drie jaar, tegen zich eisen. Mejuffrouw mr. S. Boekman bepleitte een lichtere voorwaardelijke straf. De officier van Justitie eiste tenslotte tegen de medeplichtige bankwerker zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorlopige hechtenis, waarvan twee maan den voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. De raadsman van deze verdachte, mr. J. D. A. Viskil, kon met deze straf akkoord gaan. De rechtbank doet 10 januari uitspraak. Ontwikkelingsplannen opgeschort NEW YORK (Reuter/A.F.P.) De New York Times meldt uit Beiroet dat de toe komstige ontwikkeling der olieindustrie in het Midden-Oosten wordt geschaad door de nationalisatie van het Suezkanaal door Egypte. De Arabian American Oil Co (Aramco) zou hebben besloten tot een drastische herziening van ontwikkelings plannen in Saoedie-Arabië en andere maatschappijen zullen dit voorbeeld waar schijnlijk volgen. De situatie kan moge-lijk leiden tot een nieuwe politieke vijandige stemming onder de Arabische landen daar Egypte van de situatie profiteert, terwijl Irak en Saoedie-Arabië er financieel zwaar door worden getroffen. De Aramco heeft besloten haar uitgaven in 1957 met een miljoen dollar te be perken. Verdere beperkingen worden over wogen. De grote oliemaatschappijen heb ben ervaren hoe moeilijkheden in het Mid den-Oosten haar exportcapaciteit kunnen treffen. In Arabische nationalistische krin gen wordt gezinspeeld op onteigening van de olie-eigendommen op dezelfde wijze als president Nasser dit heeft gedaan met de Suezkanaalmaatschappij. Het is onwaar schijnlijk, dat de maatschappijen haar hui dige produktie zullen verminderen, zolang zij kunnen uitvoeren, doch zij zouden over wegen hun plannen op te schorten voor een omvangrijke expansie. Alle ontwikkelings projecten die niet reeds ver gevorderd zijn worden opgegeven. Het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat onderhan delingen met de Iraq Petroleum Company over het aanleggen van een oliebuisleiding door de beide landen, zijn geëindigd, zon der dat overeenstemming is bereikt. Er is zelfs geen principiële overeenstemming bereikt. Afscheid. Op een daartoe in het pro vinciehuis te Utrecht belegde receptie is afscheid genomen van ir. F. E. D. Enschedé, die degens het- bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd met ingang van 1 januari als directeur-hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat de dienst der pro vincie Utrecht heeft verlaten. Ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen heeft ir. En schedé in deze functie opgevolgd. Nieuwe sleepboot. Op 8 januari zal bij L. Smit en Zoon's Scheeps- en Werktuig bouw n.v. te Kinderdijk een zeesleepboot te water worden gelaten, bestemd voor de zee dienst van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst. De boot krijgt de naam „Ba- rendszzee", De grootste. De Provinciale Noordbra bantse Elektriciteitsmaatschappij heeft aan de n.v. „De Schelde" te Vlissingen opdracht gegeven tot de bouw van een stoomketel voor de Amercentrale te Geertruidenberg. Deze ketel zal de grootste zijn welke tot nu toe in Nederland werd geplaatst. De ketel zal stoom leveren aan een turbo-generator van 175.000 kw. en heeft een stoomproduktie van 510.000 kg. per uur. De werkdruk wordt 180 atmosfeer, de temperatuur van de verse stoom 570 graden celsius. De hoogte van de ketel wordt 45 meter, de inhoud van de verbrandingskamer ruim 4000 kubieke meter. Bij volle ketelbelasting zal 59.000 kilo kolen per uur worden verstookt. BINNENLAND Hond redt paard. De landbouwer G. van Ekris te Woudenberg is zijn hond wel heel erg dankbaar. Het dier blafte dezer dagen zo erbarmelijk, dat de heer Van Ekris ging kijken wat er aan de hand was. Hij zag toen, dat de hond de wacht hield bij een stamboekpaard, dat tot aan het hoofd in de modder van een sloot was weggezakt. Met hulp van buren is men er in geslaagd, het dier weer op het land te krijgen. Het bleek, dat het paard met een der benen in schrik draad verward was geraakt en niet meer uit de voeten kon. Wegverbetering. De rijksweg Amster damLarenHoevelaken zal te zijner tijd worden veranderd i.i een weg met twee ge scheiden rijbanen, voorzien van ongelijk vloerse kruisingen. De enkelbanige gedeel ten tussen de Hartveldsebrug en de Vecht en tussen de Meerstraat te Naarden en de Huizerweg te Bussum zullen van verlichting worden voorzien. In Diemen is men daar mede reeds begonnen. LONDEN (Reuter) Het instituut van Londense assuradeuren heeft bekend ge maakt, dat de op 31 oktober ingestelde toeslag van tien shilling per honderd pond sterling voor alle reizen door het Suez kanaal en naar, van of met doorversche ping in havens in Egypte, Israel, Jordanië, Libanon en Syrië is ingetrokken. Tegelijkertijd kondigde het instituut een verhoging van de basispremietarieven aan. Het nieuwe tarief voor deze reizen be draagt vijf shilling per honderd pond ster ling. Vóór de nationalisatie van het Suez kanaal in juli varieerden de premies van anderhalf tot twee shilling per honderd pond sterling. Na de invoering van de toeslag bedroegen zij 111/2 tot 12 shilling. OFFICIëLE PUBLIKATIE De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter algemene kennis dat in 1957 van rijkswege BEURZEN voor MUZIEKSTUDIE en DANSSTUDIE be schikbaar zullen worden gesteld ten behoeve van jongeren van Nederlandse nationali teit, die zich aan de muziek of aan de dans kunst als vakbeoefening willen wijden, doch in de onmogelijkheid verkeren de aan die studies verbonden kosten uit eigen midde len te dekken. Met betrekking tot deze beurzen gelden de volgende bijzonderheden. VOOR MUZIEKSTUDIE HIER TE LANDE. Aan leerplichtigen kan geen beurs worden verleend, evenmin aan personen van zodanig gevorderde leeftijd, dat het verwerven van volledige vakbekwaamheid niet meer kan worden verwacht. Sollicitanten kunnen wor den opgeroepen voor een eerste onderzoek waarna een vergelijkend examen zal worden gehouden, Zij zullen alleen voor dit eerste onderzoek worden opgeroepen, indien zij bewijzen kunnen overleggen, dat zij hebben gestudeerd onder bekwame leiding en reeds een zekere hoogte in de techniek hebben bereikt. Het is niet mogelijk op het zo uitgebreide terrein der muziekstudie voor de sollicitan ten voor elk der vakken nauwkeurig om schreven muzikale eisen en leeftijdgrenzen vast te stellen. De eisen lopen hiervoor te veel uiteen. Hoofdzaak zijn een bijzondere muzikale aanleg en een goed muzikaal ge hoor. De maatstaf, die aangelegd wordt om trent muziekkennis, technische ontwikke ling, enz., richt zich naar elk geval afzon derlijk, ook naar leeftijd. Aan het verlenen van een beurs wordt de voorwaarde verbonden van studie aan een „erkend" conservatorium of aan een andere muziekinstelling ter goedkeuring van de minister. VOOR MUZIEKSTUDIE IN HET BUI TENLAND. Een of meer beurzen zullen beschikbaar worden gesteld teneinde belanghebbenden, die daartoe finincieel niet bij machte zijn, in de gelegenheid te stellen een hier te lande met succes volbrachte vakstudie in de muziek IN HET BUITENLAND onder leiding van een kunstenaar van internatio nale betekenis af te sluiten; de keuze van de leraar behoeft de goedkeuring van de minister. VOOR DANSSTUDIE Voor het verkrijgen van een beurs gelden uiteraard bepaalde eisen m. b. t. de artistieke en technische hoedanigheden van de kandi daat. Deze normen richten zich naar elk geval afzonderlijk, vooral ook naar leeftijd. Hoofdzakelijk zal worden gelet op bijzondere aanleg voor de danskunst. Geen beurs kan worden verleend aan personen van zodanig gevorderde leeftijd, dat het verwerven van volledige vakbekwaamheid niet meer kan worden verwacht. Omtrent het vorenstaande zal de minister zich door een deskundige commissie doen voorlichten. Sollicitanten kunnen worden opgeroepen voor een in te stellen onderzoek. De keuze van de instelling, aan welke men wenst te studeren, behoeft de goedkeuring van de minister. Zij, die voor een der beurzen in aanmer king wensen te komen, behoren hun verzoek schriften daartoe VOOR 1 FEBRUARI 1957 in te zenden aan de afdeling kunsten, bureau muziek en danskunst van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Nieuwe Uitleg 1 te 's-Gravenhage, met ver melding „Mededinging rijksbeurs muziek studie 1957". Aanvragen, welke na genoemde datum worden ingezonden, zullen behoudens hoge uitzondering, niet in behandeling kunnen worden genomen. OFFICIëLE PUBLIKATIE De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van be langhebbenden, dat personen met een zeer goede studieaanleg, die niet in staat zijn de kosten van hun voorgenomen of reeds aan- aangevangen studie te betalen en die ge durende de cursus 1957/1958 voor een rijks- studietoelage ter tegemoetkoming in die kosten in aanmerking wensen te komen, zich voor 1 februari 1957 dienen te wenden tot zijn ministerie, afdeling Rijkssstudie- toelagen, Nieuwe Uitleg 1, 's-Gravenhage. Rijksstudietoelagen kunnen worden aan gevraagd voor: 1. Nederlandse Universiteiten en Hoge scholen. Diegenen, die reeds aan een inrichting voor hoger onderwijs studeren, dienen hun aanvragen in te dienen door middel van een staat van inlichtingen, die bij de admini- stiatie van de universiteit of hogeschool verkrijgbaar is. Op grond van het door de universiteit of hogeschool uit te brengen advies zal worden beslist of deze toelage de vorm van een gift of renteloos voorschot zal dragen. Diegenen die voornemens zijn met ingang van 1 september 1957 voor het eerst een universiteit of hogeschool te bezoeken, dus ook zij, die nog geen eindexamen h.b.s. of gymnasium heben afgelegd, moeten hun aan vragen eveneens voor 1 februari 1957 in dienen. Deze toelagen worden verleend als renteloos voorschot. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij alle inrichtingen van middelbaar en voorbereidend hoger onder wijs en bij de afdeling rijksstudietoelagen. (Zij, die een toelage wensen voor de studie aan de landbouwhogeschool te Wageningen moeten hun aanvragen inzenden vóór 1 Mei 1957 bij een der studiefondsen, waarvan de adressen op schriftelijk verzoek worden ver strekt door de directeur van het landbouw onderwijs, Bezuidenhoutseweg 30, te 's-Gra venhage). 2. Erkende inrichtingen voor voorberei dend hoger en/of middelbaar onderwijs, uitgebreid en middelbaar technisch onder wijs, uitgebreid lager en middelbaar nijver heidsonderwijs, scholen voor maatschappe lijk werk, erkende opleidingen voor middel bare akten en het centraal instituut voor opleiding van sportleiders. Deze toelagen worden verleend als rente loos voorschot en dienen later te worden terugbetaald. Voor het volgen van de DRIE JARIGE VOOROPLEIDING VOOR LE RARES bij het nijverheidsonderwijs voor meisjes kunnen toelagen worden verleend, die niet behoeven te worden terugbetaald. Deze toelagen bedragen maximaal f 400. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij genoemde inrichtingen van onderwijs, ulo scholen en de afdeling rijksstudietoelagen. 3. Rijks-, gemeentelijke of aangewezen bijzóndere inrichtingen tot opleiding van onderwijzers (essen) en gesubsidieerde of aangewezen opleidingen voor kleuter leidsters. Deze toelagen bedragen maximaal f 300 per jaar en worden verstrekt als gift. Voor hen, die wegens de afstand tot de te bezoe ken school gedwongen zijn hoge reiskosten te maken of in pension te gaan, bestaat de mogelijkheid een grotere toelage te ont vangen. Opgemerkt wordt dat de helft van deze toelage later moet worden terug- beaald, met dien verstande, dat op zijn minst f300, als gift wordt verstrekt. Deëenen, die reeds leerling van een kweekschool of op leidingsschool voor kleuterleidsters zijn, dienen hun aanvraag in te zenden door mid del van een staat van inlichtingen, die bij deze scholen verkrijgbaar is. De overige ge gadigden kunnen een aanvraagformulier verkrijgen bij alle h.b.s'en, gymnasia, lycea, ulo-scholen en bij de afdeling rijksstudie toelagen. Aan diegenen, die na beëindiging van de studie als bevoegd leraar/lerares aan een erkende school voor voorbereidend hoger en/of middelbaar onderwijs, nijverheids onderwijs, de opleiding voor onderwijzer of als maatschappelijk werker een volledige betrekking gaan vervullen en zij die als onderwijzer (es) of kleuterleidster gaan wer ken, kan na ieder jaar dienst 20 van de totale schuld worden kwijtgescholden. Dit jaar viert De Spar haar 25-jarig bestaan! Dat wordt feest voor de Sparklanten. Zij zullen via de Sparzegels meer dan zeven miljoen gulden terug krijgen. En dan nog een stroom van jubi leum-verrassingen. Deze week (3-10 jan.) met toch 10% korting in Sparzegelst Havermout (Spar) zak a 500 grvan 52 voor 46 ct, 9 zegels ZELFSTANDIGE KRUIDENIERS Bij aankoop van 3 pakjes MARGARINE (Spar) 1 blik fijne LEVERPASTEI (Spar) van 65 voor 49 ct en toch 10% korting Bij aankoop van 2 rol BESCHUIT (Spar) 250 gram CHOCOLADE-HAGEL (puur) van 70 voor 55 ct en toch 10% korting in Sparzegels De leider van de Westduitse sociaal-de mocratische oppositie, Erich Ollenhauer, is van plan in februari naar de Verenigde Staten te vertrekken, waar hij, naar men verwacht, een onderhoud, zal hebben met president Eisenhower en minister Dulles. Ook zal hij een bezoek brengen aan Cana da, alvorens eind februari naar West- Duitsland terug te keren. BERLIJN (AFP) In Oost-Berlijn ver luidt dat president Wilhelm Pieck van Oost-Duitsland ernstig ziek is. De presi dent, die vandaag 81 jaar wordt, kon zijn traditionele nieuwjaarsrede niet uitspre ken. Hij zou een beroerte hebben gehad. Vier jaar geleden heeft Pieck ook een hersenbloeding gehad, waarna hij geduren de lange tijd in de Sovjet-Unie is be handeld. Pedicure Voetkundige behandeling volgens af spraak, ook aan huis te ont bieden, ook des avonds. WILLEBRORDSTRAAT 4 G.N. IJmuiden-Oost. FLINKE HULP gevr. voor halve dagen. Dr. Kuyper- laan 5, Velserbeek. Jonge vrouw zoekt HUISH. WERK voor de ochtenduren Liefst IJm.-O. Br. L 6555 WASMACHINEFABRIEK beeft regelm. wasmachines met lichte emaille-besch. Gloedn. Met gar. Vanaf f 129.50. Langzaam wassers f 269.50. Desgew. afbet. Fa- brieksdepot: Anna v. Buren- laan 44. TeL 39204, Haarlem. ZOEKT U GOEDE LEC TUUR voor het hele gezin? „De Gezinsportefeuille" brengt het er in. Inh. 12 bla den pr. v.a. f 0.50. A. Wi- nands, Alex. Bellstr. 45, IJm. WONINGINRICHTING. Naaister heeft nog tijd be schikbaar voor overgordijnen en vitrages, prima vakwerk gegarandeerd. Aan hetzelfde adres vraagt meubelmaker thuiswerk (kleingoed) voor de handel. Brieven L 6554. CYPERS POESJE wegge lopen. Terugbez. bij Corry Goos, Snelliusstraat 73. LOMPEN, OUD IJZER, OUD PAPIER worden tegen dé hoogste prijs bij u gehaald door Fa. Max Gosschalk, Industriestraat 2. Tel 5852 TE KOOP: divan, boeken kast, theekast, jalousiekast, rookstoel, vulkachel. Kerke- rinklaan 58, Santpoort-Dorp Aangeb. in g. st. BROM FIETS merk Vicky m. teles coop en 2 versn. 's Avonds na 6 uur. Trompstraat 117. Te koop: ERRES TELEVI- SIE-TOESTEL. Vaste prijs f 400 incl. antenne. Adres te vern. bur. van dit blad. -v. Het wetenschappelijke test-apparaat, de „witmeter", bewijst het: éénmaal poetsen met Macleans maakt de tanden wel 18% witter. En Macleans doet méér. Macleans desinfecteert, doodt bacteriën en bestrijdt nieuw bederf. De veilige zuiverheid en de gezonde frisheid „proeft" u in de typisch pittige smaak van deze uitmuntende Engelse tandpasta. Haal een tube - één is voldoende om u voor altijd te overtuigen! grote tube 0.90 familietube (extra voordelig) 1.40 met Chlorophyll 1.15 Did you Maclean your teeth today? Beecham (Nederland) N.V. - Voor Engros: Jacq. Mot N.V., Amsterdam VANILLE-SPRITS, y2 pond 0.55 5 MACRONEN voor0.58 Casembrootstr. 40 - Velserduinweg 294 Trompstraat 27 - Roerstraat 71 Velserduinweg 183 - Pres. Steynstr. 35 ia Aanmelding 's avonds na 19.30 uur ook mogelijk bij: F. W. MEULENBELD, Planefenlaan 18, Haarlem-Noord

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 8