Ruzie met dodelijke afloop in hoger beroep „mild beoordeeld" LEWIS! r Panda en de olie*magnaat Amsterdams nieuwe burgemeester tegen afbreken en dempen G. M. OORD Aanhoudend zacht weer TocU ió het zo NAAIMACHINES Tegen verdachte die buurman doodranselde door procureur-generaal half jaar geëist De radio geeft zaterdag Wereldnieuws VRIJDAG 4 JANUARI 1957 2 Omstandigheden hebben dit gebeuren uitgelokt" Schadevergoeding voor verdreven landbouwer Uitspraken Haarlemse rechtbank Automobilist reed veertien jaar zonder rijbewijs Onderzoek doodsoorzaak van caféhoudster Uitkeringen aan weduwen van militaire invaliden „Aanvankelijk weer adviseur in algemene dienst" Nelis wenst optie op industrieterrein Om in IJmuiden te kunnen uitbreiden Contactavond Voormalig Verzet Nederland Jeugdige dievenbende stond onder leiding van meisje Giro's 777 en 999 PHILIPS GRUNDIG Flinke averij bij aanvaring in Amsterdam-Rijnkanaal Kannibalisme J DE PROCUREUR-GENERAAL bij het gerechtshof te Amsterdam heeft van morgen zes maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk geëist tegen de 26-jarige niet-gedetineerde machinist van een graafmachine J. H. uit Bussum. Deze had op woensdagavond 17 april 1956 omstreeks zeven uur in de Floralilaan te Bussum zijn 32-jarige overbuurman B. Damhuis voor de ogen van diens moeder met een grote houten stok, waarin platgeslagen spijkers zaten, zoveel slagen op het hoofd toegebracht, dat het slachtoffer enkele uren later overleed. De rechtbank had H., tegen wie de officier van Justitie anderhalf jaar had geëist, ontslagen van rechtsvervolging. De procureur-generaal verwierp het beroep van verdachte op noodweer. De raadsman vroeg het rechtbankvonnis te bevestigen. Op 17 januari zal het hof arrest wijzen. De mishandeling was een gevolg van het optreden van Damhuis tegen op straat voetballende jongens, die hij bedreigde met een zaag. De verdachte was de kinderen te hulp gesneld en had daarbij een stok die toevallig in de kamer stond meegepakt. Hij wilde de kinderen beschermen tegen zijn overbuurman. Het kwam tot een vechtpartij waarbij zo verklaarde de verdachte Damhuis hem sloeg met de zaag en daarbij zijn rechterpink ernstig verwondde. De zaag raakte ook zijn hand, pols en gezicht. Bij het gevecht viel Damhuis half op het trottoir half in de goot voor zijn woning. „Ik werd ineens giftig op hem", zo zei de verdachte tegen de rechter en hij had zijn overbuurman een paar slagen op het hoofd gegeven, daarbij de stok met beide handen vasthoudend. Het slachtoffer had nog ge poogd zich op te richten, maar bleef ten slotte liggen. De procureur-generaal, mr. A. S. de Muinck Keizer, ging uitvoerig in op de sfeer en de situatie in de buurt rond de persoon van het slachtoffer. Sluimerende vijandigheid en agressie waren door een betrekkelijk geringe aanleiding tot explosie gekomen en volgens de procureur-generaal was door gebrek aan zelfbeheersing deze vechtpartij zo tragisch afgelopen. Er was volgens de procureur-generaal geen sprake van noodweerexces. De verdachte had Damhuis, toen deze op de grond lag, niet meer mogen ranselen. De grenzen van het 'toelaatbare had hij overschreden. „Het doet mij leed aldus de procureur-gene raal dat verdachte dit is overkomen. De omstandigheden hebben dit gebeuren uit gelokt en in de hand gewerkt." De eis door de officier van Justitie in eerste instantie gevorderd achtte hij te hoog. Bij een „milde ADVERTENTIE amsterc HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Dansmu ziek. 10.45 Buitenlands overzicht. 11.00 De Familie Doorsnee. 11.30 Cello en piano. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuin.bouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Koorzang. 14.50 Boekbespreking. 15.05 Pla ten. 15.30 Van de wieg tot het graf. 15.45 Om roeporkest en solist. 16.30 Praatje over con sumentenbelangen. 16.45 Lichte muziek. 17.10 Weekjournaal. 17.40 Lichte muziek. 18.00 Nieuws, en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Platen. 18.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Evangelie van Johannes, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Amateursprogramma. 22.40 Samen uit, samen thuis. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Pla ten. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-orkest en solist. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen)12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Idem. 14.00 Dit is leven, causerie. 14.15 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespreking. 14.50 Cello en piano. 15.10 Kroniek van letteren en kunsten. 15.45 Lichte muziek. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de kinderen. 17.10 Ballroomorkest. 17.35 Lichte muziek. 17.55 Amusementsmuziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Pla ten. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Omroep-orkest en solist. 20.00 Platen. 20.10 Lichtbaken, causerie. 20.30 Ac tualiteiten. 20.45 De gewone man. 20.50 Ge varieerd programma. 2.10 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22— 24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A., N.T.S., N.C.R.V.) 17.0017.30 Voor de kinderen. 20.00 Jour naal en weerbericht. 20.15 Zang. 20.20 Hobby rubriek. 20.30 Nieuwe platen met toelich ting. 20.55 Tele-Disco-Parade. 24.55 Dag sluiting. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.35 Cau serie. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mu zikale kaleidoscoop. 14.30 Journaal. 15.00 Platen. 15.15 Accordeonmuziek. 15.30 Platen. 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Platen. 16.10 Omroeporkest. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Gevarieerde muziek. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Lied van de week. 19.45 Platen. 20.00 Cabaret. 21.00 Platen. 21.15 Amusementsmu ziek 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. beoordeling" der feiten kwam hij tot zijn eis van zes maanden waarvan drie voor waardelijk. De raadsman, mr. M. M. G. Th. de Kort, noemde het slachtoffer een „bruut en een misantroop". De verdachte wilde de kin deren helpen en door zijn optreden is voor komen dat Damhuis hen in de gang „af tuigde". De raadsman verzocht bevestiging van het rechtbankvonnis. Wel heeft het gemeentebestuur van Am sterdam in het begin van de vorige maand cassatie aangetekend tegen het vonnis van de Amsterdamse rechtbank, waarbij de landbouwer J. Hopman uit Sloten, f 50.000 schadevergoeding werd toegekend, doch de advocaat van de gemeente heeft de termijn van veertien dagen, waarbinnen de dag vaarding moest worden uitgebracht, laten voorbijgaan, zodat de cassatiemogelijkheid thans is geëindigd en de beslissing van de rechtbank in kracht van gewijsde is ge gaan. De heer Hopman zal dus de teleurstel ling, die hem het vorige jaar bereid is door zijn verdrijving uit Sloten, gecompenseerd zien met een schadevergoeding van f 50.000. De stadsuitbreiding werd zijn noodlot. Hij verzette zich vergeefs tegen de onteigening van het door hem gepachte land en de boerderij die er op stond. In de eerste aanleg besliste de rechtbank, bij wie hij een eis tot schadevergoeding had ingediend, dat hij daarop geen recht had. Zijn raadsman tekende echter bij de Hoge Raad cassatie aan en dit college ver wees de zaak terug naar de rechtbank. De Hoge Raad was van oordeel, dat de heer Hopman ondanks het verlopen van zijn pachtcontract recht op schadevergoeding had. Toen de zaak eind vorig jaar voor de tweede keer door de rechtbank werd be handeld, besloot dit college de eis tot schadevergoeding toe te wijzen. De gemeente ziet thans af van voortzet ting der procedure. De Haarlemse irechtbank'iheeft donder^ dag een negentienjarige Delftse student, aan wie ten laste was gelegd, dat hij op 16 juni door het gebruik van sterke dranken op de hoek van de Korte Jansstraat en de Jansstraat in Haarlem in aanraking was gekomen met een voor hem van links komende auto, vrijgesproken ingevolge de eis. Een 35-jarige koopman, die op 6 novem ber 's avonds laat met een snelle sportwa gen in de buurt van Koog aan de Zaan tegen een lichtmast was gereden, doordat hij onder de invloed van sterke drank zou zijn geweest, is vanmorgen ingevolge de eis door de Haarlemse rechtbank vrijgespro ken, daar schuld niet bewezen werd geacht. Een veehouder uit Velsen, die op 3 no vember onder invloed een auto heeft be stuurd op de Driehuizerkerkweg in Velsen werd vanmorgen ingevolge de eis veroor deeld tot zes weken gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Eveneens ingevolge de eis werd een meu belfabrikant uit Assendelft, die onder de invloed van sterke drank zigzaggend over de provinciale weg van de Hembrug naar Limmen heeft gereden, veroordeeld tot zes weken hechtenis en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De rechtbank te Rotterdam heeft de 33- jarige classificeerder J. V. uit Dordrecht con form de eis veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar met aftrek. Hij zou op 31 oktober met zijn auto op een agent van politie te Rotterdam zijn ingere den, die nog opzij had kunnen springen. Bij aanhouding van V. bleek, dat deze al veertien jaar zonder rijbewijs reed. Boven dien had hij zijn auto uitgerust met een Duits nummerbord. Een week geleden is de 68-jarige wedu we Sijtje Visser-Koster in haar café „De Zwaan" te Broek in Waterland dood aan getroffen,. Men vond de vrouw in de zaal van het café op de grond liggen. De offi cier van Justitie te Amsterdam, mr. W. P. Bakhoven, en hoofd van het arrondisse mentsparket, liet dr. J. Zeldemrust uit Den Haag sectie op het lijk verrichten, dat naar het Stadsziekenhuis te Purmerend was vervoerd. Hoewel mr. Bakhoven het sectierapport met alle bijzonderheden nog niet op zijn parket heeft ontvangen staat wel vast, dat de vrouw geen natuurlijke dood is gestor ven. De justifie tast nog helemaal in het duister, zo deelde de officier van Justitie mr. J. F. Hartsuiker mede, die deze zaak behandelt. De recherche van het district Amsterdam der rijkspolitie is na de sectie een uitgebreid onderzoek begonnen in deze mysterieuze zaak. Het hoofdbestuur van de Bond van Ne derlandse Militaire Oorlogsslachtoffers vestigt er de aandacht op, dat op grond van een onlangs tot stand gekomen wijzi ging in de militaire pensioenwetten voor de zee- en landmacht weduwen en wezen van een militair, die in het genot was van een militair invaliditeitspensioen en die is overleden aan een andere oorzaak, dan waarvoor hem invaliditeitspensioen was toegekend, thans in het algemeen ook aan spraak op een weduwen/wezenpensioen kunnen maken, voor zover de overledene ais gevolg van die gebreken niet in staat moest worden geacht door voor hem pas sende arbeid voor ten minste een derde in zijn levensonderhoud te voorzien. Deze aanspraak bestaat niet, wanneer de be trokken militair destijds in het huwelijk trad, nadat hij uit de dienst was ontjagen of nadat hij 65 jaar was geworden. Bovendien werd een algemene maatregel van bestuur afgekondigd, krachtens welke de weduwen en wezen van die militaire invalide, wiens huwelijk werd gesloten, nadat hij uit de militaire dienst was ont slagen wegens gebreken en niet in staat moest worden geacht door voor hem pas sende arbeid voor ten minste een derde in zijn levensonderhoud te voorzien, aan spraak kunnen maken op een uitkering ge lijk aan het weduwen/wezenpensioen. Geen recht op deze uitkering bestaat, in dien het huwelijk minder dan drie jaar- heeft geduurd, of indien de weduwe/wees op grond van een wettelijke regeling reeds aanspraak op pensioen heeft. Het pensioen, bedoeld in de eerste alinea, moet vóór 22 juni 1958 worden aange vraagd bij de Koningin. De uitkering, be doeld in de tweede alinea, vóór 7 oktober 1958 bij de minister van Oorlog of van Ma rine, dan wel twee jaar na de datum van overlijden van de gewezen militair. „Als geboren Amsterdammer ligt de hoofdstad van ons land mij na aan het hart. Als burgemeester hoop ik iets voor deze stad te kunnen doen. Ik kan nog niet met een soort regeringsprogramma komen, want ik zal mij grondig in de vele proble men en gemeentelijke aangelegenheden moeten inwerken. Ik zal dan ook aanvan kelijk meer een adviseur in algemene dienst zijn, dan iemand die de lakens uit deelt". Deze woorden sprak de nieuwe burge meester van Amsterdam, mr. G. van Hall, gisteren op de wekelijkse persconferentie ten stadhuize, glimlachend onder het felle licht van televisie- en filmlampen. „Met vele zaken in de gemeente heb ik als bankdirecteur en als curator van de gemeentelijke universiteit al te maken ge had. Vooral de universiteit, waarvan ik nu ambtshalve president-curator word, heeft mijn belangstelling, evenals het mu ziek- en theaterleven. Ik zou het toejui chen indien het nieuwe operagebouw spoe dig tot stand zou komen", aldus mr. Van Hall. Maar naar zijn mening is een van de klemmendsteSvragen voor de toekomst, hoe de gemeente de noodzakelijke grote werken zal kunnen financieren, nu ook voor de hoofdstad de financiële omstan digheden minder rooskleurig zijn gewor den. Hij verwachtte niet, dat de financiële moeilijkheden zo snel zullen zijn opgelost als n ade inzinking van vijf jaar geleden. Hij ziet als primaire taak de bevordering van de huizenbouw, de uitvoering van het tunnelproject en de totstandkoming van het nieuwe R.A.I.-gebouw. „Je wilt veel dingen doen, maar je kunt slechts gaan tot zover je beurs het toelaat". De echtgenote van de nieuwe burgemees- De heer J. G. Nelis te Haarlem heeft het Velsense gemeentebestuur verzocht hem ten behoeve van een eventuele uitbreiding van zijn bedrijf optie te verlenen op een terrein, ter oppervlakte van ongeveer 1600 m2, liggende ten zuiden van de Haring- haven te IJmuiden. Het terrein ligt in het nieuwe industrie gebied, zodat er uit dien hoofde geen be zwaar bestaat tegen inwilliging van het verzoek. ter. mevrouw E. van Hall-Nijhoff, had na het vernemen van de benoeming van haar echtgenoot, gevraagd: „Moeten we nu in die grote ambtswoning aan de Herengracht gaan wonen?" Mr. Van Hall acht deze woning zeer geschikt voor representatieve functies en als particulier zakenadres van de burge meester. Maar hij wil liever rustig blijven wonen in zijn nieuwe flat in de Beethoven- straat. „Mijn vrouw en ik hebben dan een stil hoekje om ons eens te kunnen terug trekken". Over de verkeersproblemen in de bin nenstad zei mr. Van Hall, dat hij als iedere geboren Amsterdammer sterk gekant is tegen door- en afbraken, „om van dem pingen nog maar niet te spreken". Mr. Van Hall deelde tenslotte mee, ver moedelijk wel te zullen bedanken als lid van de Eerste Kamer, omdat de leiding van het dagelijks bestuur van Amsterdam al zijn krachten zal vergen. Met medewerking van N.Ph.O. De afdeling Amsterdam van de nationale federatieve raad van het Voormalig Verzet Nederland zal op zaterdag 19 januari in het concertgebouw in Amsterdam een contactavond houden, waaraan medewer king zal worden verleend door het Noord hollands Philharmonisch Orkest, onder leiding van Marinus Adam. Sprekers zijn de heren G. Ritmeester, landelijk voorzitter van de nationale fede ratieve raad en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, over „Samenwerking van alle oud-verzetsmensen" en J. H. Scheps, lid van de nationale federatieve raad en lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, over „Behoud van de vijfde mei als nationale feestdag". De politie te Nijmegen heeft tegen een tiental kinderen van tien tot vijftien jaar, die onder aanvoering van een ouder meisje verscheidene diefstallen hebben gepleegd, processen-verbaal opgemaakt. Tegen drie jongens van omstreeks der tien jaar, die in scholen inbraken en dief stallen pleegden in warenhuizen, zijn even eens processen-verbaal opgemaakt. Op giro 999 van het nationaal comité Hulpverlening Hongaarse Volk was tot vandaag f4.223.193,27 binnen gekomen. De stand van giro 777 van het Rode Kruis is nu f4.345.628,89. ADVERTENTIE Grote Hpftfstraft Ipp RADIO TELEVISIE GRAMOFOONSPErlAI.ISTF.N f 4 n. t In de nacht van donderdag op vrijdag dengebied stormachtige winden veroor- pas;eerdie een rug van hoge luchtdruk met zaken. Het zachte en onbestendige weer zal opklaringen ons land. Daarna begon zeer ook morgen voortduren, waarbij de wind zachte lucht binnen te stromen, waarin temperaturen van ongeveer 10 graden voorkomen. Het binnendringen van de zachte lucht gaat met regen en motregen gepaard. Op de oceaan heerst nog een grote depressie-activiteit. Deze krachtige zuid westelijke luchtstroming waarin de storin gen zich met een grote snelheid verplaat sen breidt zich steeds verder naar het Euro pese continent uit. Een van de storingen, die zich ten zuidwesten van Ierland be vindt, trekt met een snelheid van onge veer 100 km. per uur in noordoostelijke richting naar Schotland. Deze zal boven de Noordzee en waarschijnlijk ook in het Wad tot krachtig of hard kan toenemen. WEERRAPPORTEN 5 januari: Zon op 8.50 uur, onder 16.46 uur. Maan op 10.23 uur, onder 21.49 uur. Maanstanden 9 jan. 16 jan. 22 jan. 30 jan. 8.06 uur 7.21 uur 22.48 uur 22.24 uur eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier, nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 4 januari Hoog water: 5.43 en 17.53 uur. Laag water: 1.26 en 13.41 uur. Zaterdag 5 januari Hoog water: 6.14 en 18.25 uur. Laag water: 1.56 en 14.09 uur. (De temperatuur is van u hedenmorgen 7 uur, de - neerslag van de laatste d u 24 uur.) ■5 O 31 - O Z Stockholm sneeuw windst. -5 1 Oslo sneeuw n -4 Kopenhagen nevel zo 2 0 Aberdeen onbewolkt zw 4 2 Dublin geheel bew. z 8 0,5 Londen geheel bew. zw 12 0,2 Brussel geheel bew. zw 9 4 Parijs regen zw 10 0,6 Bordeaux mist z 6 0,4 Grenoble zwaar bew. windst. -0 0 Nice half bew. nnw 6 0 Berlijn nevel zzo 2 0 Frankfort nevel zzw 3 5 München zwaar bew. wzw 2 2 Ztirich geheel bew. zzo 2 1 Genève zwaar bew. wind's t. 1 0 Locarno half bew. windst. 3 1 Wenen nevel windst. -0 1 Innsbruck motsneeuw windst. -1 0,1 Rome nevel tio 4 0 Amsterdam motregen zzw 7 0,6 Den Helder mist zzw 6 15 Ypenburg lichte regen zw 8 6 Vlissingen motregen zw 6 2 Eelde geheel bew. z 4 6 De Bilt motregen zzw 7 8 Twente motregen z 5 8 Eindhoven motregen z 7 2 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zzw 7 4 12. De krantenjongens hadden een flinke opvatting van hun plicht en bleven dus onophoudelijk luidkeels schreeuwen, dat er olie gevonden was op Malpertus. We hebben al gezien, hoe door deze medede ling een zonderlinge gemoedsbeweging ont stond bij Graaf Isen Grim. „Malpertus!", siste hij. „Dat is het vermaledijde landgoed naast het mijne! Wanneer ze daar olie hebben gevonden, dan zou er in mijn grond ook wel eens iets kunnen zitten. Ik moet er onmiddellijk heen! Ik ga naar olie zoeken! Snel! Ik wil schatrijk worden!" Er was niemand, die naar deze alleen spraak luisterde, want Panda was nog wat uit het veld geslagen door de snelle ont wikkeling, die de gebeurtenissen genomen hadden, terwijl de chauffeur van de grote wagen een van die onverstoorbare figuren was, die nooit ergens naar luisteren om onverstoorbaar te kunnen blijven. Helaas mocht deze houding hem echter deze keer niet baten, want de wrede Isen Grim sprak hem plotseling op onmiskenbare wijze aan. „Jij, sufferd!", kreet hij. „Breng me on middellijk naar mijn kasteel! Maak me niet kwaad! Vervoer me, of ik rijg je aan mijn rapier!" De chauffeur was door deze be dreiging te zeer verbluft om ook maar een enkele klank uit te stoten, maar Panda probeerde nog zijn plicht te doen. Dat mag niet!", riep hij. „Die wagen is van mijn baas! Die kunt u niet nemen!" „Dat kan ik heel best!", lachte Isen Grim grim mig, terwijl hij het rapier trok. Een tanker geladen met 292 ton diesel olie is donderdagavond in het Amsterdam- Rijnkanaal te Utrecht in aanvaring ge komen met het 162 ton metende vracht schip „Merwede". Beide schepen liepen ernstige averij op en zonken gedeeltelijk. Men slaagde erin de beide boten aan de wal te verankeren om verder zinken te voorkomen. Na een eerste inspectie bleek, dat niets van de dieselolie verloren is ge gaan en de tanks onbeschadigd zijn geble ven. De „Merwede" was geladen met stuk goederen, voornamelijk gecondenseerde melk. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr 181, Tel. 14444 Bezit. De Poolse regering heeft besloten waardevolle zaken van de rooms-katho- lieke kerken van Bydgoszcz en Poznan. die zij sinds het einde van de oorlog heeft vastgehouden, terug te geven, al dus meldt radio-Warschau. Vergissing. De verhoging van de Franse benzineprijs met 1.10 franc per liter tot 74.10 franc per liter, die de Franse re gering had aangekondigd, berust op een vergissing. De verhoging zal op een na der te bepalen datum ingaan. Hotelhou ders uit Bourgondië hebben besloten hun bedrijven op 16 januari te sluiten als de regering de beperkende bepalin gen voor het autoverkeer niet opheft. Conflict. Het Britse medische genootschap heeft de Britse regering gewaarschuwd, dat de medische stand in een ernstig conflict kan komen met de staat, die zijn werkgever is. De leiders van de veertigduizend huis- en ziekenhuis artsen zullen de minister van Gezond heid een loonsverhoging van 24 percent vragen. Percentage. Het aantal leden van de niet- communistische politieke partijen in communistisch China is in 1956 met tachtig percent gestegen, zo meldt het officiële communistische persbureau „Nieuw China". Opbrengst. De politie van New York heeft 3901 auto's verkocht, die vorig jaar in beslag genomen waren omdat zij op verboden plaatsen geparkeerd stonden en waarvan de eigenaars niet zijn ko men opdagen. De verkoop bracht ruim 135.000 dollar op. Vrijheid. De Boliviaanse regering is afge treden. De ministers hebben zich terug getrokken om president Hernan Siles Suazo volledige vrijheid te geven bij de keuze van zijn medewerkers voor een poging tot stabilisering van de Boli viaanse munt. Agressie. Jemen heeft om een spoedbijeen- komst van de Arabische Liga verzocht ter bespreking van de „toenemende Britse agressie" aan zijn zuidgrens, in een communique van het secretariaat van de Liga wordt gezegd dat Britse troepen aan de zuidelijke grens van Jemen worden samengetrokken voor een nieuwe aanval. Onder dak. Minister Dulles heeft in Wash ington de eerste steen gelegd voor een nieuw ministerie van Buitenlandse Zaken. De steen bevatte een koperen kistje met afschriften van historische documenten, teksten van belangrijke redevoeringen van Eisenhower en hem zelf en microfilms van kranten. Het gebouw, dat begin 1960 voltooid moet zijn, zal de 29 afdelingen van het mi nisterie, die op het ogenblik in ver schillende gebouwen in Washington ondergebracht zijn, onder een dak brengen. Gerechtvaardigd. Het gerechtshof van e Miami heeft beslist, dat de wetten van de staat Florida en de gemeenteveror deningen van Miami inzake de rassen scheiding in openbare vervoersmidde len, in strijd zijn met een uitspraak van het Amerikaanse oppergerechtshof. Het gerechtshof bepaalde, dat een verzoek van de „Nationale vereniging voor de vooruitgang van gekleurde personen" om afschaffing van de wetten en ge- „meenteverordeningen- gerechtvaardigd is. Betrouwbaarheid. Volgens de Londense „Daily Telegraph" hebben de Verenig de Staten krachtiger veiligheidsmaatre gelen genomen om communistische in filtratie in het gebied van het Panama kanaal te voorkomen. Alle functionaris sen in dit gebied zullen op betrouw baarheid worden getest en er zal spe ciaal toezicht worden gehouden op cle schepen van het Sovjetblok, die van het kanaal gebruik maken. Postunie. De ministers van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België Luxem burg en Nederland, onder wier be voegdheid de posterijen vallen, zullen de volgende maand te Frankfort be raadslagen over plannen voor een West- europese postune. De besprekingen zul len worden bijgewoond door Britse en Zwitserse delegaties. Voorbesprekingen zijn te Rome gehouden. Overbodig. Een 83-jarige Brit liep twee dagen voor Kerstmis drie kilometer naar het dichtstbijzijnde postkantoor, bezorgde er een kerstkaart voor zijn huishoudster en wandelde naar huis te rug. Even voor zijn thuiskomst was de kaart bezorgd. DE KOSTBAARHEID en schaarste van asfalt, dat in vroeger tijden als wonder middel werd aangewend, had tot gevolg, dat alleen de machtigen der aarde in staat waren zich dit geneesmiddel te verschaf fen. Daarom werd de ontdekking van de gebalsemde lijken der oude Egyptenaren, die door middel van asfalt en andere bal semien voor bederf waren gevrijwaard, een uitkomst voor de lijdende mensheid geacht. Niet alleen de stukken asfalt die in de graven waren gevonden, maar ook het daarmee door trokken vlees vonden gretige kopers. Het is echter te begrijpen, dat de beperkte voorraad mummies die Egypte leveren kon, ontoereikend was om de grote vraag te dekken. Van- daar, dat ook de echte Egyptische mum mie kostbaar bleef en voor het gros der mensen onbereikbaar was. Maar ook hier lieten de aloude economi sche wettel niet verstek gaan. Bij grote vraag en gering aanbod, vlucht men in de surrogaten. Zo ook toen. En het zal nie mand dan ook verbazen, dat Guy de la Fontaine, die in 1564 een bezoek aan Alexandrië bracht, daar een koopman aantrof die een uitgebreide handel in sur rogaat-mummie dreef. Dat wil zeggen, het waren geen mummies uit de oudheid, maar lichamen van mensen die ongeveer 4 jaren tevoren nog geleefd hadden, en door de grossier zo goed en zo kwaad als dat ging waren geconserveerd. Dit wekte bij de befaamde arts Ambroise Paré, die toch al argwanend tegenover het zgn. wonder middel had gestaan, een storm van pro test. „Nu ziet u, zo schreef hij ongeveer, hoe beestachtig men ons heeft doen in slikken het stinkende en besmette vlees van gehangenen, of het allesnoodste schel menvlees van Egypte, die door de pokken, pest of melaatsheid gestorven zijn". Zijn waarschuwingen deden aan de po pulariteit van het geneesmiddel geen af breuk en heeft de ondernemende Alexan drijn evenmin belet school te maken, zodat Paré er van overtuigd was, dat ook in Frankrijk fabrikanten van mummie be stonden. Nog in de 17de eeuw gaf Oswald Croll een uitvoerig voorschrift voor de bereiding van mummie, waardoor de apotekers onafhankelijk van de Egypti sche invoer zouden worden. Ook in ons vaderland zag men er niet tegen op het goedgelovige publiek op te schepen met produkten, waarvan de herkomst geen navraag lijden kon. Toen Petrus Baerdt zijn hart luchtte over de wan daden van de apotekers vergat hij niet hun te verwijten, dat zij mensenvlees verkochten, waardoor zij nog erger waren dan Turken en heidenen. En nu komen we juist op het punt, waar we moeten zijn. Want enkele lezers hebben gemeend, dat het artikeltje over het kan nibalisme niet duidelijk genoeg het weer zinwekkende van dit bedrijf heeft laten uitkomen alsof dat het doel van deze rubriek was!). Welnu, als er in enige rich ting een oordeel moet worden uitgesproken, geldt dit ons eigen volk, waarvan vorige generaties mummie, gemalen doodsbeen deren (van mensen afkomstig) en andere menselijke overblijfselen als geneesmiddel innamen. Een Nederlands apoteker ver klaart in de Navorservan 1851 dat mummie twintig jaar tevoren nog geregeld werd gevraagd; in Duitsland had het in het begin van deze eeuw nog aftrek, gezien het feit, dat het in de groothandel nog in 1906 als Mumia Aegyptiaca met 20 Mark per kg was genoteerd. In 1916 trachtte een oud vrouwtje hier te lande haar maagpijn te genezen door een mensenschedel af te vijlen en dit poeder in te nemen. En mis schien zijn er nog wel enkele hardnekkigen die naar zulke middelen grijpen. Maar waar lezen we de vlammende protesten tegen dergelijk kannibalisme? Het zijn bovendien ook blanken, die het koppensnellen in de hand werken. Daarover morgen. H. Pétillon (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2