Uitgaan in Haarlem Groen Co DE LAATSTE TOAST De leerling van Doctor Marciolo Nieuwe hoop voor duizenden gedetineerden in Rusland Kansen voor parlementaire oppositie blijven beperkt Polen voor de verkiezingen VRIJDAG 4 JANUARI 1957 4 TONEEL EN DANS MUZIEK DIVERSEN UNO-Assemblée is vandaag weer bijeengekomen Korea eerste agendapunt TENTOONSTELLINGEN Oostduitse delegatie voor overleg in Moskou Centrale Verwarming Pow-R-Mafie Oüeferahders Russische agenten zouden actief zijn in de IRA V-k /S IQC A merikaanse hulpdollars in Perzië verkwist r~ V- VERVOLGVERHAAL A DOOR JAKOB JAKOBI J Amerika zal zich ondanks Aziatische druk niet uiten Moorhouse's lijk wordt in Napels onderzocht Agenda voor Haarlem Zaterdag 5 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nieuw Nederlands Toneelgezel schap geeft een tweede voorstelling van „Schakels" van Herman Heijermans onder regie van Ferd. Sterneberg met onder meer Johan Elsensohn, Riek Schagen en Herman Bouber. De decors zijn ontwor pen door Weynand Grijzen. Zondag 6 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap geeft een voorstelling van het blijspel „Julia" van W. Somerset Maugham en Guy Bolton onder regie van Frits van Dijk met Rie Gilhuys in de titelrol. Verder tre den hierin onder meer op John Gobau, Aaf Bouber, Ellen de Thouars, Bob Ver- straete en de regisseur. Maandag 7 januari, Minerva theater, 20.15 uur: Voor de Heemsteedse Kunstkring verzorgit het gezelschap van de dans- parodiste Lotte Goslar een voorstelling. Behalve Lotte Goslar treden op de Deense conferencier Freddy Albeck, de Engelse danseres Jose Lewis en de Nederlandse danseres Els Rooselaar. Wil Hartingsveldt begeleidt hen aan de vleugel. Maandag 7 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel speelt „Op Hoop van Zegen" van Herman Heijermans onder regie van Jan Teulings. Hierin tre den onder meer op Nell Koppen, Leo de Hartogh, Henny Orri, Wim van den Brink en Jetty van Dijk Riecker. De decors zijn ontworpen door Hans van Norden. Dinsdag 8 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft een herhaling van Heijermans' „Op Hoop van Zegen" on der regie van Jan Teulings, waarin be halve de hierboven genoemden ook treden Jan Lemaire sr. en Wim Grelinger. Donderdag 10 januari, Zandvoort, 20.15 uur: De voordrachtkunstenares Helène Oost hoek geeft onder auspiciën van culturele kring ,,'t Helm" in Zandvoort in theater Monopole een voordracht van de middel eeuwse Nederlandse moraliteit „Elcker- lyc". Zij maakt hierbij gebruik van twaalf maskers, ontworpen door de beeldhouwer Hans Melis en de schilder Jan Valentijn. Vrijdag 11 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voor stelling van „Home, sweet home", een blij spel van Paul Osborn, onder regie van Ank van der Moer met onder meer Jacque line RoyaardsSandberg, Mimi Boesnach, Mien Duymaer van Twist, Mien van KerckhovenKling (als gast), Johan Fio- let, Joan Remmelts, Louis van Gasteren en Ko Arnoldi. Deze voorstelling staat onder auspiciën van „Geloof en Wetenschap". Vrijdag 4 januari, Concertgebouw, 20 uur: In de Meesterserie treedt de pianist Cor de Groot als laatste op met werken van Scarlatti, Beethoven (Appassionata), Liszt en Chopin (Berceuse en scherzo nr. 3). Maandag 7 januari, Grote Markt, 15.30 16.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters bespeelt het carillon. Donderdag 10 januari, Concertgebouw, 20 uur: Het Koninklijk Mannenkoor „Cae- cilia" geeft onder leiding, van Nico Hoo- gerwerf en met medewerking van het Hollands Strijkkwartet een concert met werken van Schubert. De bas-bariton David Hollestelle treedt op als solist. Anton de Beer begeleidt aan de vleugel. Vrijdag 11 januari. Concertgebouw, 16.15 en 19.30 uur: Het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest geeft het derde concert voor de schooljeugd van Haarlem, Bloemen- daal, Heemstede en Zandvoort met uit voeringen van het adagio uit de ballet suite „Die Geschöpfe des Prometheus" van Beethoven, Concert voor klein orkest van Roussel en de suite „De Doge van Venetië" van Wagenaar. Het concert staat onder leiding van en wordt ingeleid door Marinus Adam. AMATEURTONEEL Woensdag 9 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haarlemse Toneelcub speelt ..Het meisje van buiten" van Clifford Odets onder regie van Wim Paauw. Donderdag 10 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haarlemse Toneelclub geeft een herhaling van „Het meisje van buiten". „GELOOF EN WETENSCHAP" Vrijdag 4 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Prof. W. P. J. Pompe, hoogleraar in Utrecht, spreekt over „Eerbied voor de menselijke waardigheid in het strafrecht". Vrijdag 11 januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft onder regie van Ank van der Moer een voor- NEW YORK (United Press). - In de UNO Assemblée, die vandaag in New York haar zitting heropent, zal waarschijnlijk een Amerikaanse ontwerp-resolutie worden ingediend waarbij de UNO wordt verzocht opnieuw te pogen een vreedzame hereni ging van Noord- en Zuid-Korea te be werkstelligen. Noord-Korea wijst het UNO-voorstel van algemene verkiezingen nog steeds af. Zuid-Korea is uitgenodigd aan het debat deel te nemen. Men ver wacht dat gevraagd zal worden om toela ting van Zuid-Korea tot de UNO, nietig verklaring van de wapenstilstand van 1953 en repatriëring van de Zuid-Koreaanse krijgsgevangenen uit India. Maandag, wanneer de kwestie Korea af gehandeld is, kan de ontwapening ter sprake komen. Inzake de Hongaarse kwestie hebben Groot-Brittannië, Frankrijk en de Vere nigde Staten nieuwe stappen in voorbe reiding. Er is een plan voor een commissie die getuigenissen zou moeten afnemen van Hongaarse vluchtelingen, om zich op de hoogte te houden van de ontwikkelingen in Hongarije, en in het algemeen een raadgevende taak ten behoeve van de UNO-Assemblée zou krijgen. Deze com missie zou in de plaats komen van de commissie van drie man die secretaris generaal Hammarskjoeld in het leven had geroepen en die is opgeheven toen haar pogingen om naar Hongarije te gaan mis lukten. Een Amerikaanse woordvoerder heeft als zijn overtuiging uitgesproken dat geen nieuwe aandrang op de UNO-Assem blée zal worden uitgeoefend met betrek king tot de toestand in het Midden-Oosten. Hij zei dat de Amerikaanse delegatie haar hoop heeft gesteld op particuliere bespre kingen onder auspiciën van de UNO. De politieke commissie van de UNO-Assem- blée heeft besloten de Koreaaanse kwestie als eerste onderwerp op haar agenda te plaatsen. Het tweede punt is de ontwape ning en de volgende zijn Algerije, Cyprus en Nieuw Guinea. De politieke commissie van de v.n. heeft een voorstel van India, om zowel Noord- als Zuid-Korea toe te laten tot het debat over een hereniging van Korea, verworpen. India werd gesteund door Ceylon en de Sovjetgroep. Deze landen zijn van oordeel, dat een Zuidkoreaan niet het gehele land kan vertegenwoordigen. Jacqueline Roy aards-Sandberg en Louis van Gasteren in „Home, sweet home" van Paul Osborn, waarvan een voorstel ling door de Nederlandse Comedie vrij dag 11 januari voor „Geloof en Weten schap" in Haarlem plaats heeft. De regie is van Ank van der Moer. stelling van het blijspel „Home, sweet home" van Paul Osborn. Zie onder de rubriek Toneel en dans. FILMVOORSTELLINGEN Rembrandttheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van „Het verloren continent". Lidotheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van de „Forsyte-Saga". Studiotheater: Zondagochtend 11 uur ver toning van „Het glazen muiltje" met Les lie Caron en Michael Redgrave. Cinema Palace: Zondagochtend half elf vijfde vertoning van de Deense film „Zo begint het leven". ANDERE BIJEENKOMSTEN Dinsdag 8 januari, Brinkman, Houtplein, 20 uur: Voor het genootschap Nederland- Engeland spreekt prof. Patterson over „Disraeli en Dickens als critici". Woensdag 9 januari, Brinkmann, 10.30 uur: Contactbijeenkomst voor de nieuwe leden van de Haarlemse afdeling der Neder landse Vereniging van Huisvrouwen. Woensdag 9 januari. Concertgebouw, 20 uur: Voorlichtingsavond voor toekomstige emigranten door het Gewestelijk Arbeids bureau. Woensdag 9 januari, Brinkmann, 20 uur: Voor de Vereniging voor Pedagogiek zal de heer P. F. van Overbeke, gemeentelijk inspecteur van het lager onderwijs in Utrecht en landelijk voorzitter van de vereniging, spreken over „Plaats en functie van het huidige lager onderwijs in het geheel van de onderwijsorganisatie". Donderdag 10 januari, Sionskerk, 20 uur: Voor het Instituut voor Arbeidersontwik keling wordt een vertoning gegeven van de Duitse natuurfilm „Symfonie der sei zoenen". Huis Van Looy: Tot en met 6 januari de ex positie „De stille glans der gouden eeuw". De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10-12.30 en van 13.3017 uur. 's Zon dags van 1417 uur. Woonhuis JacobuS ,vafl tdo^:1de Jpên8 don derdags van 1012.30 uur en van 13.30—17 uur en zondags van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur dagelijks en zondags van 1315 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen on der meer van Rembrandt, Michel Angelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werk dag (behalve maandag van 1115 uur) en de eerste zondag van iedere maand van 1315 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 1017 uur, des zon dags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide uitsluitend op aanvrage voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 912 en van 1416 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Wegens her stellingswerkzaamheden tot 17 januari ge sloten. Galerie Espace: Van 10 januari af een schil derijententoonstelling van Lea Nikel. Dagelijks geopend van 1118 uur. LONDEN (Reuter-AFP) Een Oostduitse regeringsdelegatie onder leiding van pre mier Otto Grotewohl, is in Moskou aange komen voor besprekingen met Sovjet leiders. Premier Boelganin, de minister van Buitenlandse Zaken Sjepilov, enkele eerste vice-premiers en de secretaris van het centrale partij comité Soeslov, verwel komden de delegatie. Bij zijn aankomst zei Grotewohl, dat de hoop op een scheuring In het socialistische kamp ijdel is. Met de komst van de Oostduitse delega tie begint de reeks besprekingen ter be paling van de nieuwe grondslagen voor de betrekkingen tussen Moskou en de volks democratieën waarin de Russische verkla ring van 30 oktober voorziet. In deze ver klaring wordt de onafhankelijkheid en soevereiniteit van alle staten in het socia listische blok gewaarborgd. Hoewel Oost-Duitsland van alle Oost- europese landen de meeste Russische troe pen herbergt, wordt het niet waarschijnlijk geacht, dat militaire zaken bij de onder handelingen de hoofdschotel zullen vormen. Deze zal volgens waarnemers, uit Oostduits oogpunt bezien, de mogelijke uitbreiding van economische steun zijn. Sinds Polen zijn economische bijdrage aan het Sovjet blok gewijzigd heeft, vooral wat betreft cokes en steenkool, heeft Oost-Duitsland een tekort aan brandstof. Gezond President Pieck van Oost-Duitsland heeft volgens het Oostduitse persbureau ADN donderdag een ontvangst gehouden ter gelegenheid van zijn 81ste verjaardag. Volgens het persbureau verkeert de presi dent in goede gezondheid. Pieck heeft dit jaar zijn traditionele nieuwjaarsboodschap voor de radio niet uitgesproken en evenmin het corps diplomatique op de eerste januari ontvangen. Volgens het onafhankelijk rechtse Ham- burgse dagblad „Die Welt" zal de West- duitse regering in een nota aan het Krem lin voorstellen doen over de wijze, waarop een herenigd Duitsland zou kunnen bij dragen aan de Europese veiligheid. De Westduitse nota zou aansluiten bij de komende ontwapeningsbesprekingen. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Londen) Volgens berichten uit Ierland zouden Russische agenten in Dublin een aandeel hebben in de overvallen van het Ierse Republikeinse leger langs de grens van Ulster naar Eire. Zij zouden contact heb ben met linkse elementen van de IRA en het Ierse republikeinse leger van grote sommen hebben voorzien. Ook zouden zij pogen in Noord-Ierland sympathiserende groepen te organiseren. Verder wordt be weerd dat enkele Russische instructeurs, die ervaring op het gebied van guerilla hebben, helpen I.R.A.-mannen op te lei den. Ulster is er op voorbereid dat de on rust aan de grens lange tijd zal duren. (United Press). - Er is nog geen commen taar in Dublin gegeven op dit bericht van de Londepse Daily Mail, volgens welke de premier van Noord-Ierland, Lord Brooke- borough, gezegd zou hebben, dat hij er de Russen van „verdenkt" al sedert enige tijd de I.R.A. te steunen. „Ik zal het met je proberen", had doctor Marciolo gezegd. „Als je goed oppast en niet dom bent, kun je leerling bij me worden!" En zo stond Lodo al spoedig in het laboratorium van de geleerde en deed allerlei werkjes, die deze hem opdroeg; hij stampte kruiden en poeders in een grote vijzel, zoals zijn meester het hem gewezen had. Hij was van plan al het werk naar be horen te doen. Doctor Marciolo, die met allerlei proeven bezig was, zou tevreden over hem zijn, nam Lodo zich voor9-10 BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 (Van onze correspondent in Wenen) Negentien Oostenrijkse krijgsgevangenen en gedetineerden, die dezer dagen uit Rusland naar Oostenrijk zijn teruggekeerd, zijn het duidelijkste bewijs, dat Moskou de waarheid niet heeft gesproken, toen het indertijd bij herhaling beweerde, dat er na het tot stand komen van het staatsverdrag geen Oostenrijkse gedetineerden meer in de Sovjet-Unie waren. Vroegere gevan genen hadden die Russische verklaringen reeds betwijfeld en geprotesteerd tegen een betoog van de Oostenrijkse gezant in Mos kou, die hetzelfde vertelde als de heren in het Kremlin. Ook herinnert men zich een pijnlijke botsing tussen Boelganin en Adenauer, toen dit vraagstuk ten aanzien van de Duit se krijgsgevangenen in Moskou ter sprake kwam. De nu teruggekeerde Oos tenrijkers verklaren ten overvloede, dat er nog duizenden en zelfs tienduizenden bui tenlanders in de Russische werkkampen zuchten. Ook deelden zij de namen en de ligging van twee tot nu toe volslagen on bekende kampen mee, waarvan het ene in Abes ligt tussen Morkoeta en Inta, met 7000 dwangarbeiders, die aan de vervaar- (Van onze correspondent in Wenen) Tegen het hek van het Poolse gezant schap in Wenen hangen - geheel in strijd met de sfeer van de deftige villabuurt van "Hiefting - een "Raar vitrines met? reclame materiaal over het nieuwe Polen. En voor wie daar naar kijkt, wordt het duidelijk, dat in de vorm van de communistische pro paganda verandering is gekomen. In die vitrines hangen nu namelijk ook de por tretten van drie nieuwe bisschoppen, die - en dat staat er uitdrukkelijk bij - door het Vatikaan zijn benoemd tot vicarissen van de vroegere Duitse gebieden in het tegen woordige Polen. En als wij het gebouw binnen zijn ge gaan, staat juist voor ons een nonnetje, dat om een visum voor Polen vraagt. Zij wil het moederhuis bezoeken, waarvan de Oos tenrijkse kloosters nu al jarenlang zijn af gesneden. Of zij dat visum krijgt? Wij weten het niet, maar vast staat wel, dat er veel is veranderd. Zij wordt immers niet bars teruggestuurd, maar krijgt drie for mulieren om in te vullen en wordt met vriendelijke zorgen omgeven. Hoe groot die veranderingen in Polen werkelijk zijn, zal binnenkort bij de alge mene verkiezingen blijken, die op 20 januari plaats hebben. Bij de verkiezingen in 1947 is er nog fel gestreden tussen het communistische blok van de „eenheids- lijst" (de Poolse arbeiderspartij, de socia listen, democraten) en de kleine boeren partij onder leiding van Mikolajsczyk, die later emigreerde. De voorlaatste verkiezin gen in 1952 verliepen al geheel volgens de methodiek van het Stalinisme en waren niets anders dan een formaliteit in de ech te communistische trant. Van de aanstaan de verkiezingen verwacht men nu wel een zekere verandering, maar het is de vraag of de werkelijk democratische beginselen hierbij een kans krijgen. De commünistöch' geleide „verenigde arbeiderspartij" heeft namelijk vrijwel de alleenheerschappij, zo dat er van een werkelijke oppositie geen sprake kan zijn. Van de andere partijen zijn er trouwens maar twee toegelaten, te weten de democratische- en de volkspartij. En deze zijn zó zwak en hebben zó weinig invloed op de binnen- en buitenlandse poli tiek, dat zij als correctief niet in aanmer king komen. Kloof tussen ouderen en jongeren De oudere Polen, die nog de vroegere tijden van vrijheid en onafhankelijkheid hebben meegemaakt, eisen dat ook een echte oppositie in de volksvertegenwoordi ging tot uitdrukking komt. Verdedigers van dit standpunt vindt men vooral onder de socialisten van het oude slag, de intel lectuelen en de boeren. De jeugd is echter aan het systeem van één partij gewend geraakt. Deze jongeren zijn zeer actief: men vindt hen onder de jonge partijleden, onder studenten, jonge arbeiders en intellectue len. Zij blijven communisten, maar eisen dat het systeem zich aan de toestanden in Polen aanpast. Hun beginselen luiden: geen stalinisme en zo weinig mogelijk invloed van de Russen, verder geen kapitalisme en tenslotte vertrouwen in Gomoelka, van wie zij aannemen, dat hij een „fatsoenlijke en betrouwbare kerel" is. diging van „zwaar water" moeten werken. Aan al die feiten valt niet te twijfelen, vooral niet sinds er 60.000 Polen kortge leden naar hun vaderland konden terug keren. Deze vrijlating was overigens een teken van bijzondere „vriendschap" en het heet dat er nu ook voor de overige buiten landers betere tijden schijnen te zullen ko men. Hiervoor wijst men op de volgende twee feiten. Ten eerste zijn de zogenaamde „rechtbanken op verre afstand" afgeschaft. Dit zijn rechtbanken, die in Moskou een ontvoerde Oostenrijker of Westduitser meestal tot 25 jaar dwangarbeid veroor deelden, terwijl dus de gearresteerde er gens in de Russische zone van Oostenrijk of Oost-Duitsland gevangen zat en niet werd verhoord. Deze rechtbanken worden afgeschaft, zodat iedereen, ook een buiten lander, persoonlijk verhoord moet worden. Verder vielen de arbeidskampen tot nu toe onmiddellijk onder de competentie van de centrale kampleiding of „goelag" te Mos kou, maar dit orgaan is kortgeleden onder leiding gekomen van het ministerie van Binnenlandse Zaken en verliest zodoende haar onafhanklijke en oncontroleerbare po sitie, door welke zij over leven en dood van dertien miljoen dwangarbeiders kon be slissen. De „goelag" werd in de twintiger jaren als afdeling van de NKVD opgericht en was onder meer ook verantwoordelijk voor de economische vijf-jaren-plannen door het leveren van arbeidskrachten, voor de mijnen, de bosontginning en de wegenaanleg. Wanneer nu het genoemd mi nisterie de leiding overneemt en daarmee ook de naamlijsten in handen krijgt, dan bestaat er een kans dat de buitenlanders nu eerder de vrijheid krijgen, want het grootste beletsel bestond daarin, dat de „goelag" de namen van de gedetineerden geheim hield. ADVERTENTIE isuiia Een subcommissie van het Amerikaanse Congres heeft gevraagd een omvangrijk onderzoek in te stellen naar de Ameri kaanse hulp aan het buitenland. De com missie stelde deze vraag na publikatie van een verslag waarin wordt gezegd, dat de miljoenen dollars die aan Perzië zijn ver strekt, „op een slordige en onzakelijke manier" zijn beheerd. Deze hulp was aan Perzië verleend om de economische crisis in het land, die een gevolg was van de naasting van de „Anglo- Iranian Oil Company", te bestrijden. 31 Op de manier, die ik u zojuist geschilderd heb, ben ik er bijvoorbeeld achter gekomen, dat Albertz een wilde vrouwenjager was. Dat was al bekend, zei Termühlen. Zoekt u soms in deze richting de moordenaar? Onderbreekt u mij liever niet, nu ik eens verstandig met u praat, Termühlen. In al mijn overwegingen kwam ik op een bepaald pupt niet verder. Toen ik er van over tuigd was, dat met Irmgard Christensen het verkeerde slachtoffer was gevallen, hield ik het voor mijn eerste opgave om degene te beschermen, die vermoord had moeten worden. Ik heb mijzelf heel wat verwijten ge maakt, toen ik hoorde dat Albertz vermoord was. Ik stel hierbij natuurlijk voorop, dat Irmgard Christensen en Bernhard Albertz door één en dezelfde vermoord wer den. en dat maakt de hele kwestie juist zo duister. Dat zie ik, eerlijk gezegd, helemaal niet in. Dat kunt u ook helemaal niet inzien, wijsneus! Laten wij nu eens aannemen, dat het om een moord uit jaloersheid ging of dat het een moord wegens een ver smade liefde was. Was Albertz tijdens dat verjaardags feestje van de Amthors gestorven goed, ik zou het er mee eens zijn geweest. Maar nadat hij nu thuis naar de andere wereld is geholpen, heeft de moordenaar zorg vuldig zijn flat doorzocht. De motieven kloppen niet, zij passen niet bij elkaar, ik bedoel de logische consequentie van die motieven. Wanneer iemand iets bij Albertz thuis wilde vinden, dan had hij er geen belang bij hem al tijdens dat feestavondje te vermoorden, dan had hij trouwens geen gelegenheid meer gekregen om Albertz' flat te doorzoeken. Dit alles maakt mij nu juist zo ner veus. Op uw gezondheid, mijn keel is na al dat praten kurkdroog geworden. U kunt nu overigens wel gaan en uw aanbeden mevrouw Weldohl alles vertellen, wat u zojuist van mij gehoord hebt. Termühlen was verontwaardigd. Die indruk heb ik bepaald niet bij u willen wekken, zei hij, ik ben tenslotte geen kletsgrage wasvrouw! Maar in ieder geval wél een beetje verliefd, en dat is hetzelfde. Juist de laatste dagen heb ik weer eens gemerkt, wat voor onheil de liefde kan stichten. Men moest haar door de politie kunnen laten verbieden. Tiny, twee donker en twee oude. Maar nu nog wat anders, mijnheer Termühlen, want ik stel nog steeds een merk waardig vertrouwen in u. U kent toch wel mevrouw Helga Busch? Vertaald uit het Duits Copyright: Cosmopress, Génève Oorspr. titel: „Toen de champagne werd geserveerd" Termühlen begon te lachen. Muck keek hem verbaasd aan. Waarom moet u daar nu om gaan lachen?, vroeg hij wantrouwend. Wel, zei Termühlen, de kring schijnt zich lang zamerhand te sluiten. De Amthors vierden hun verjaar dag. Irmgard Christensen en Albertz zijn dood. Kotter zit in arrest, mij verdenkt u ook, maar bovendien heeft u mij op het spoor van mevrouw Werdohl gezet, terwijl u mij verzocht mij enigszins om juffrouw Wittstock te bekommeren. Gaat u nu maar liever niet combineren, zei Muck, terwijl hij met zijn vingers op het tafeltje tikte. U bent echter lang niet zo dom, als ik gedacht had. Maar gaat u liever verder met uw verhaal over de kringloop. Ik begin mij daarvoor te interesseren. Graag. Nu is het echtpaar Busch aan de beurt en dan blijven nog slechts dr. Faber en zijn vrouw over en u hebt het hele gezelschap afgewerkt. Op één punt vergist u zich, Termühlen, antwoordde Muck, dr. Faber en zijn vrouw heb ik al gehad, maar dat vertel ik u nog wel eens. U kent dus mevrouw Busch? Natuurlijk ken ik haar, commissaris. Ik zal u iets vertellen: ik heb in mijn werk enkele vooraanstaande vrouwen leren kennen, maar deze is vergeeft u mij de uitdrukking bar deftig. Ze is arrogant en opgeblazen. Ze speelt buitengewoon goed tennis, is van huisuit erg rijk en verwend. Ik ken ook haar man. Die heeft bij haar niets in te brengen. Dr. Busch is precies zo'n goed moedige ziel als mijn baas Amthor, misschien alleen een beetje lichtzinniger. Zijn vrouw laat hem aardig aan de leiband lopen. Laat ik het zo zeggen: zij doet alles uit berekening. Wilt u daarmee zeggen, dat zij geen zieleleven zou hebben? Hoe zou ik dat moeten weten! Amthor heeft mij laatst wat over zijn vriend Busch verteld. Die arme kerel waagt het 's avonds niet, te diep in het glaasje te kijken. Hij is bang, dat zijn vrouw hem dan slaat. Ik kan echter nauwelijks aannemen, dat zij zo iets zou doen. Zij is daarvoor veel te voornaam. Muck lachte luidop. U maakt van uw hart ook geen moordkuil, Ter mühlen. Houdt u soms het huwelijk van mijnheer en mevrouw Busch niet voor gelukkig? Daar kan ik moeilijk over oordelen. Weet u, Busch heeft een goed voorkomen, maar hij is te slap, eenvoudig te slap. Misschien was zij eerst erg op hem verliefd en werd zij later in hem teleurgesteld. Maar het is natuur lijk óók mogelijk, dat zij het leven te eentonig vond na haar carrière als sportsvrouw. Ze heeft vroeger op toer nooien in Nice en Wiesbaden gespeeld, ze is overal ge weest en heeft grote reizen gemaakt het is dus best mogelijk, dat zij het leven van representatieve huis vrouw helemaal niet prettig vindt. Ja, dat is best mogelijk, antwoordde Muck. Ver telt u mij eens, mijnheer Termühlen, u bent destijds toch op uitnodiging van mevrouw Werdohl met juffrouw Wittstock naar de opera gegaan? Heeft toen niet een fotograaf een foto van u beiden gemaakt? En heeft u die opname eigenlijk al wel gekregen? Nee, helaas niet. En dat vind ik jammer, want ik had graag een herinnering aan die avond gehad. Als ik die fotograaf nog eens tegenkom, zal ik hem er aan herinneren Ik ben, eerlijk gezegd, langzamerhand wel wat moe geworden. Laten we nog één glas drinken en dan naar huis gaan. De volgende morgen werd Muck op zijn bureau door duizenden kleinigheden opgehouden. Enkele afdelingen wilden bepaalde inlichtingen hebben, hij moest archief stukken en acten doorlezen en toen tegen het middaguur zijn rechterhand Dickhoff verscheen, had Muck een af schuwelijk humeur. Hij was in ernstige mate ochtend- ziek; hij had het gevoel, dat hij zich eindelijk door een dicht woud van onduidelijke voorstellingen heengewerkt had en dat hij grijpbare resultaten had geboekt. Hij wilde dan ook liever niet gestoord worden. Wat wil je?, vroeg Muck snauwend. Wat ik wil?, vroeg Dickhoff op zijn beurt nijdig, ik heb Willy gevonden, de fotograaf Willy. Hij heet Willy Faszbender, is vrijgezel, woont op de Kulmer- straat 14 en werkt als fotograaf bij Werdohl's uitgeverij. Muck had met alles rekening gehouden, maar niet met de mogelijkheid, dat die fotograaf bij Werdohl's uit- verij zou werken. (Wordt vervolgd). Nieuw-Guinea in de UNO WASHINGTON (United Press) Naar United Press uit diplomatieke kringen te Washington verneemt, zal de Amerikaanse afvaardiging naar de Algemene Vergade ring der U.N.O. zich onthouden van stem ming over een resolutie inzake Nieuw- Guinea van de Indonesische regering. Uit kringen van het Afro-Aziatische bloc in de U.N.O. is getracht de steun van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken te verkrijgen voor 'n door de Indonesische afvaardiging in te dienen resolutie over Nieuw-Guinea, doch deze pogingen hebben geen resultaat gehad, en het State Depart ment is vastbesloten zich niet uit te spreken. Waarschijnlijk zal, volgens United Press, de Indonesische delegatie een resolutie in dienen welke, overigens in milde bewoor dingen, aanbeveelt dat Nederland en Indo nesië onderhandelingen dienen te openen over de status van Nieuw-Guinea. Het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard geen enkele resolutie in dezer voege zijn steun te kun nen geven, daar dit een erkenning zou in houden van de stelling dat er over de Ne derlandse soevereiniteit op Nieuw-Guinea gepraat zou kunnen worden. Dit is in lijn rechte tegenstelling met het Nederlandse standpunt dat de soevereiniteit over Nieuw-Guinea bij Nederland berust. Volgens de laatste berichten zal de kwes tie Nieuw-Guinea, zulks op verzoek van de Indonesische regering, tegen het eind van de bijeenkomsten van de Algemene Ver gadering ter sprake worden gebracht. Twijfel in Londen '(Vah onüe correspondent in Londen) Er heerst in Londen twijfel of het door Egypte üitgelevëfde stoffelijk overschot wel van de op dramatische wijze om het leven gekomen luitenant Moorhouse is. Een groep Britse patologen, vergezeld van re chercheurs van Scotland Yard is in Napels aangekomen om zekerheid te krijgen. Dit geschiedt in opdracht van Sir Anthony Eden, nadat een rapport ontvangen was van Zweedse dokters verbonden aan het UNO-leger in Port Said. Deze artsen ge loven dat het overhandigde lichaam van iemand is ,die lager begraven moet zijn geweest dan Moorhouse. Volgens de plaats- vervagend bevelhebber van de UNO-strijd- macht is het vrijwel zeker, dat het het lijk van Moorhouse is, maar ook hij geeft toe, dat er zich bij de identificatie moeilijk heden voordoen. Het gelaat zou onherken baar verminkt zijn. De ontvoering en dood van Moorhouse in Port Said heeft meer indruk op de Britse openbare mening gemaakt dan de Suezactie zelf omdat de situatie als het ware in dit dramatische incident is ge symboliseerd. Het werpt een schril licht op de methoden van de Egyptische com mando's. Egypte heeft het doen voorkomen alsof het overhaast ingrijpen van generaal Stockwell, die een intensieve huiszoeking liet verrichten, de dood van Moorhouse ten gevolge heeft gehad. Daartegenover zegt men in Londen, dat Stockwell juist uiter mate voorzichtig te werk is gegaan en aanvankelijk de opsporing van Mooshouse, wegens de geladen stemming van de be volking tegenover de Britten, aan de Egyp tische politie heeft overgelaten. Van Egyp tische zijde wordt het voorgesteld dat Moorhouse, toen de huiszoeking begon, en iedereen zijn woning moest verlaten, met een prop in de mond in een metalen kast is gestopt en gestikt bleek te zijn toen zijn ontvoerders konden terugkeren. De vraag blijft echter of hij niet bewust vermoord is. De „Belga"-correspondent in Egypte meldt dat een UNO-woordvoerder te Port Said heeft medegedeeld dat het stoffelijk overschot van Moorhouse is geïdentifi ceerd aan de hand van gegevens over het gebit van de dode. VRIJDAG 4 JANUARI Luxor: „Jungle der misdaad", 18 jaar, 7 r. 9.15 uur. Rembrandt: „0815, het einde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De avonturiers van Beiroet", 18 jaar, 8 uur. Lido: „Onvergankelijke melodie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Don Juan", 14 jaar, 7 en 9.15. Roxy: „Die man is ge vaarlijk", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Concert gebouw: Cor de Groot, piano, met werken van Scarlatti, Beethoven, Liszt en Chopin, 8 uur. Nassauplein 8: ,.'s Mensen bestemming", voor Theosofische Vereniging, 8 uur. Mi nerva: „Gekweld geweten", 18 jaar, 8.15 uur. ZATERDAG 5 JANUARI Minerva: „Hans en Grietje", poppenfilm v. r de jeugd, alle leeft., 2.30 uur. „Ge kweld geweten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lux<>r: „De wereld der stilte", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Jungle der misdaad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „08—15, het einde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De avonturen van Beiroet", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Onvergankelijke melodie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Don Juan", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Die man is gevaarlijk", 18 jaar 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Nieuw Nederlands Toneelgezelschap met „Schakels", 8 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6