Natuurbeschermers houden het hart vast voor de gevolgen der uitbreidingen Drie flatcomplexen aan Orionweg op het nippertje voor Velsen gered „Arend Reijm" I Jmond-orgaan is de plaats van de gemeenteraden? Autorijschool „IJmond" roquet) IV/ AUTOM It KNAL VÜd Agenda voor Velsen Velsens cultureel leven in de komende week Telefoon 4551 Waarschuwing tegen verdere „verdikking" van Velsen 10 STREEKPLANNEN EN RANDSTAD HOLLAND Gelogenstraft Agenda voor Beverwijk Te weinig - en nog protesten Prinselijke verloving Burgerlijke Stand van Heemskerk „Hector" nam coaster „Bounty" op sleeptouw S. Jordaan na ongeluk overleden Diederiks doet weer goede gooi naar BDC-titel LUXE VERHUUR ZATERDAG 5 JANUARI 1957 Het tijdschrift van de contactcommissie voor natuur- en landschapsbescher- ming „Natuur en Landschap" geeft in zijn wintereditie een visie O de problematiek van de randstad Holland en neemt bovendien het streekplan voor Zuid Kennemerland in beschouwing. Ten aanzien van het streekplan laat het blad een waarschuwend geluid horen tegen de verdere verdikking van Velsen de nieuwe uitbouw, die aan Duinwijk zou kunnen worden geprojecteerd en die een stuk duinterrein zal eisen welke „verdikking" uit nationaal oogpunt onwenselijk wordt geacht. Voorts wordt geconstateerd, dat Nederland in deze eeuw staat voor de oplossing van een probleem, dat een der grootste vraagstukken uit zijn ge schiedenis zal blijken te zijn, namelijk de verantwoorde onderbrenging van een bevolkingsaanwas van enige millioenen mensen. In het artikel over deze problematiek van de hand van mr. H. P. de Gorter zegt deze: „De benauwende vraag rijst of onze generatie tot het nemen van dergelijke ingrijpende beslissingen in staat zal zijn. Of onze Nederlandse neiging tot sterke consideratie voor „souvereiniteit in eigen kring", voor belangen van groepen en enkelingen ons wel in staat zal stellen deze problemen te overzien, de enorme juridische en administratieve moeilijkheden te overwinnen en de noodzakelijke eenheid, samenhang en breedheid van visie te bereiken, die nodig is voor een ver antwoorde oplossing. Dat men, juist nu dit voor de deur staat, een ontwerp- Ruimtewet bij de volksvertegenwoordiging heeft ingediend, dat de mogelijkheid van een krachtig nationaal gecoördineerd planologisch beleid op allerlei wijze beperkt, geeft in dit opzicht weinig hoop Des te meer valt het te waarderen, dat in de laatste tijd twee publicaties zijn ver schenen, die als het ware de alarmklok luiden voor het probleem van onze over bevolking en verstedelijking, te weten het rapport „Randstad en Delta" van de Pro vinciale Planologische Dienst in Zuid- Holland en de uitgave „Het Westen en overig Nederland" van de Rijksdienst voor het Nationale Plan en het Centraal Plan bureau. De grote ontwikkeling op handels- en industrieel gebied, die zich in een eeuw tijds in Nederland heeft voorgedaan, heeft zich vooral gemanifesteerd in de Weste lijke provincies. Zo is de ring van grote en kleinere ste den, die men de „Randstad Holland" is gaan noemen - Rotterdam, Schiedam, Delft, Den Haag, Leiden, Haarlem, Amsterdam, het Gooi, Utrecht, Gouda, met „uitstulpin gen" langs de Waterweg, in de richting van Dordrecht, in de Utrechtse heuvelrug, in de Zaanstreek en in de IJmond - lang zamerhand een steeds groter percentage van de bevolking gaan trekken, zodat thans bijna de helft van de Nederlandse bevolking in de drie Westelijke provincies woont, n.l. 5,2 miljoen mensen, waarvan rond 4 miljoen in de eigenlijke Randstad. ADVERTENTIE KENNEMERLAAh ZATERDAG 5 JANUARI IJMUIDEN: Thalia, 19 en 21.15 uur: „Mijn kind is ontvoerd". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat, open van 10—12.30 en 14.30 17.30 uur. IJCC, zaal Flora, duivenshow. ZONDAG 6 JANUARI IJMUIDEN: Thalia, 15 uur, „Tarzan in het oerwoud"; 19 en 21.15 uur: „Mijn kind is ontvoerd". Rex, geen opgave. IJCC, als zaterdag. MAANDAG 7 JANUARI Thalia, 20 uur: „Zeven beruchte ruiters". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, open van 14.3017.30 en 19—21 uur. VELSEN: Raadhuis, 1012 uur, spreekuur burge meester; 1517 uur spreekuur wethou der van onderwijs. ZATERDAG 5 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Sere nade". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: .Puberteit". W.B. Theater, 20 uur: „Ongeketend". Openbare leeszaal, geopend van 10-13 en 15-17 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 14.30-16.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 10-13 en 14-17 uur; lees- en studie zaal geopend van 10-13 en 14-17.30 uur. Wijk aan Zee, filia_l R.K. Leeszaal, ge opend dagelijks van 10-11 en 17-18 uur. ZONDAG 6 JANUARI Kennemer Theater, 14.30 uur: „Zaken zijn zaken"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Sere nade". Luxor Theater, 14.30 uur: „Gevaar"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Puberteit". W.B. Theater, 14.30 uur: „Charge aan de Rode rivier"; 16.30 en 20 uur: „Minder jarig meisje ontvoerd". MAANDAG 7 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „On sterfelijke liefde". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Puber teit" W.B. Theater, 20 uur: „Minderjarig meisje ontvoerd". Openbare leeszaal, geopend van 15-17 en 19-21 uur: Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 19-20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 15-18 en 19-21 uur; lees- en studie club geopend van 15-18 en 19-21.30 uur. Vóór de oorlog heeft men steeds gedacht, dat het accres van onze bevolking geleide lijk zou afnemen en dat omstreeks 1970 de Nederlandse bevolking haar maximum aantal zou bereiken met omstreeks 11 mil joen zielen. De snelle ontwikkeling in de jaren na de oorlog heeft deze voorspelling gelogenstraft: reeds in 1957 zal, naar ver wacht wordt, het aantal van 11 miljoen bereikt worden, zonder dat er vooruitzicht is, dat de aanwas voorlopig zal afnemen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek komt dan ook voor 1980 op een cijfer van - volgens ruwe schatting - 13,5 miljoen. Het Centraal Planbureau verwacht, dat de bevolking van de westelijke provincies in dat jaar tot 6,7 a 7,2 miljoen zal zijn ge stegen, dus 1,5 a 2 miljoen meer dan er thans wonen. De vraag is nu: waar moeten deze men sen wonen en is er geen mogelijkheid, een groter deel van het bevolkingsaccres naar de andere provincies af te leiden, om te voorkomen, dat door een te sterke ver stedelijking en door een te grote opeen hoping van bevolking ongewenste toestan den ontstaan. Reeds nu woont in het wes ten ongeveer 48 °/o der bevolking in steden boven de 100.000 inwoners en in het overige land slechts ongeveer 13 °/o. Het buitenland laat ons genoeg afschrik wekkende voorbeelden zien: Parijs, dat de rest van Frankrijk „leegzuigt", de Londense agglomeratie met 8,5 miljoen inwoners, het Ruhrgebied enz. Monstersteden hebben vele bezwaren, waarvan hier alleen de ver- keerscongesties in de binnensteden, de grote afstanden tussen wonen en werken en het moeilijke contact met de natuur genoemd mogen worden. Wij met onze „ringstad" verkeren in dit laatste opzicht nog in een benijdenswaardige conditie: naar binnen en naar buiten de ring is con tact met het vrije veld mogelijk en wij missen gelukkig de eindeloze „banlieu" en de uitgestrekte smerige industriegebieden met daarnaast troosteloze woonwijken, die ons in het buitenland zo goed bekend zijn. Een sterke uitbreiding van de bevolking van de randstad Holland zou eenzelfde spookbeeld oproepen. Toch bewijzen ons, aldus mr. Gorter, de overal opmarcherende huizenblokken en villawijken, dat het ge vaar vlak voor de deur staat. Amsterdam breidt zich met ongekende snelheid uit in westelijke richting en zal het eens vast groeien aan Haarlem? In de IJmond-Noord het gebied van Velsen, Beverwijk en Heemskerk is - rond de Hoogovens - een enorme industriële ontwikkeling begonnen en een nieuwe „Staalstad" ontstaat, die eens een 125.000 inwoners zal tellen (het geen aan de lage kant geschat zou kunnen zijn, red.). De binnenduinstreek van Was senaar en bij Heemstede en Santpoort raakt volgebouwd en Haarlem breidt zich snel uit in het poldergebied. Het is duidelijk, dat bij een dergelijke verstedelijking de landbouw en de natuur bescherming in het hoekje zitten waar de slagen vallen. Ergens moet de grond voor deze nieuwe ontwikkeling worden gevon den! Een verheugend punt is hierbij, dat voldoende gelegenheid tot ontspanning in de natuur voor de stedelijke bevolking meer en meer als een onafwendbare eis van geestelijke en lichamelijke volksge zondheid wordt gezien, die mede een der bepalende factoren vormt voor de keuze van de plaats van nieuwe bevolkingscentra. Zelfs de landbouw zal in vele gevallen hiervoor moeten wijken. Met deze recreatiegelegenheid is het in het westen niet best gesteld: bossen vindt men slechts langs de randen (binnenduin- rand, Gooi en Utrechtse heuvelrug) en de duinen mogen veelal slechts beperkt toe gankelijk worden gesteld om redenen van waterwinning en kustverdediging. Het strand biedt alleen uitkomst op de weinige echt zomerse dagen. De plassengebieden zijn een kostbaar bezit, maar zij ontbreken vrijwel in het zuidelijk deel van de rand stad. Wanneer de „Staalstad" in de IJmond met moeite zo wordt geprojecteerd, dat er tenminste nog enig duinrecreatiegebied overblijft, vraagt het Landbouwschap de stad in de duinen te bouwen en anders een deel van de mooiste duinen af te graven voor compensatie-tuinbouwgrond! Prinses Margarita van Baden en prins Tomislav van Joegoslavië, die dezer dagen hun officiële verloving hebben bekend gemaakt De prins is een fruit teler in Engeland, de prinses verpleeg ster in een Londens ziekenhuis. Het paar zal in juni in Baden in het huwelijk treden. ADO zondag uit naar Alkmaar In de uitwedstrijd tegen Alcmaria Vie- trix komt ADO uit Heemskerk met de vol gende opstelling in het veld: Doel: Burger; achter: De Graaf en Van Tunen; midden: A. Dam, J. Dam en Wei- boren; voor: T. Dam, v. d. Kolk, De Groot, G. van Tunen en De Wit. GEBOREN: Catharina M., d. van A. J. C. van Noort en M. C. Zwart; Maria E., d. van A. J. C. van Noort en M. C. Zwart; Marcel J. W., z., van W. H. Neuteboom en C. Been tjes; Antonius S. z. v. P. v. Oosten en A. M. Koper; Rembertus J. Th., z. van J. T. Klop per en M. C. Tromp; Catharina M., d. van J. M. Pels en M. P. de Wit; Martinus J. M., z. van B. C. Gooyer en H. Voormeer; Dirk J., z. van J. C. Moerkerk en M. van der Waal. ONDERTROUWD: P. M. Boots en A. R. A. Kager. GEHUWD: C. N. M. Timmers en C. P. de Wit; J. P. Brandjes en J. L. de Wit; J. A. van der Krogt en Th. J. Schoonenberg. Agenda voor Heemskerk Marquette theater: Zaterdag en zondag 20 uur: „Canaris, de man die alles wist". Zondag 14.30 uur: „Detective Brown". (Van een redacteur) HAAST TOT de laatste ademtocht van het oude jaar heeft de directeur van de Velsensc dienst voor de Volkshuisvesting, de heer J. Stuurman gevochten voor het behoud van 87 nieuwe huizen aan de Orionweg, die, als ze op 1 januari niet gegund zouden zijn, voor de gemeente verloren zouden zijn geweest. Het betreft hier de drie flatcomplexen, waartoe destijds door de heer K. Jacobs het initiatief werd genomen - een initiatief, dat echter door diverse moeilijkheden strandde. De gemeente heeft de plannen toen overgenomen met de angst in het hart, dat het hele geval op het laatste moment nog zou mislukken, maar nu aannemer J. C. Visser uit Leeuwarden, die de huizen van „Eigen Haard" in dezelfde buurt ook bouwde, met het uitzetten van de nieuwe complexen is begonnen, kan de ongerustheid plaats maken voor het bevredi gend gevoel, dat de woningvoorraad van Velsen binnenkort met een flink aantal riante flats en eengezinswoningen zal worden uitgebreid. De stoomsleepboot „Hector" (600 pk.) van Bureau Wijsmuller N.V. heeft in de af gelopen nacht danig van zich doen spreken. De uit 1921 daterende sleper, die nog in hoofdzaak wordt gebruikt voor het sleep- werk in de IJmuidense haven, slaagde er gisteravond in de Groningse 495 ton meten de kustvaarder „Bounty" op ongeveer 50 mijl ten westen van IJmuiden vast te ma ken en er tijdens steeds slechter wordend weer naar de IJmuidense haven te koersen. De „Hector", die uitvoer onder comman do van kapitein A. van de Wiele, werd vrijdagmorgen voor deze reis aangewezen, daar de bergingssleper „Titan" de bagger molen „Tiger" naar Rotterdam bracht en de „Noordholland" lag klaar te maken voor de reis naar de Azoren. De sleper ging omstreeks elf uur naar zee en wist de „Bounty" tegen zeven uur 's avonds te bereiken. De coaster, die in 1955 werd gebouwd en eigendom is van de reder P. J. Balk te Groningen, had 's mor gens .omstreeks tien uur te kampen gekre gen met pech aan de 500 pk. MAN-motor. Bureau Wijsmuller N.V. bood assistentie op Lloyds Open Form aan, hetgeen door de kapitein werd geaccepteerd. De zee werd in de loop van de avond en de nacht slechter nadat ook al een storm- waarschuwing voor het Nederlandse kust gebied was uitgegeven. De wind kwam uit zuid westelijke richting, kracht 7 tot 8. Vanmorgen om acht uur is de „Hector" in IJmuiden binnengelopen na een onstui mige sleepreis met de Bounty. De „Nestor" heeft de coaster binnen de pieren Overge nomen en in de sluis afgeleverd. De vorige week op de Wijk aan Zeeër- weg aangereden bromfietser S. Jordaan is vannacht in het Antoniusziekenhuis aan de opgelopen verwondingen overleden. De elftallen van Terrasvogels en Velsen VelsenAssendelft: De Graaf; Hijnen en Boon; Van der Enden, Tromp en Wessel- man; Wittebrood, Braam, Bakkum, Van Kaam en Koelemeyer. QSCTerrasvogels: Butter; Disselköter en Van Eeden; Zaal, Pellemans en Schip pers; Rijke, Thoolen, Spanjaard, Van Vuu- ren en Timmer. Het worden inderdaad riante woningen, die in hun vrij hoge huur de vrij kostbare en ruime opzet dan ook niet zullen ver loochenen. Aan het plan zijn inmiddels nog 51 garages onder de flats toegevoegd. De huren zullen lager worden dan oor spronkelijk werd voorzien. Architect Kel der uit Amsterdam maakte het ontwerp voor deze huizen, die aan de Orionweg met de achterzijde naar de Dokweg toe op een fraai punt in het nieuwe IJmuiden zullen ADVERTENTIE voor alle rijbewijzen: BUS - VRACHTAUTO - LUXE AUTO MOTOR SCOOTER Speciale avondlessen Verkeerstheorie - Motortechniek U wordt van huis gehaald en gebracht Gediplom. Auto- en Motorrijschool Hagelingerweg 134 Santpoort Tel K2560-8930 GEGEVENS voor de wekelijkse rubriek „Velsens Cultureel leven in de komende week" kunnen worden ingediend bij het Agendabureau voor de Velser Gemeen schap, Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen, telefoon 5743. Hier volgt de agenda voor de week van zaterdag 5 tot en met zaterdag 12 januari. ZATERDAG 5 JANUARI IJMUIDEN Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. IJ.C.C., zaal „Flora", Duivenshow. ZONDAG 6 JANUARI IJMUIDEN IJ.C.C., als zaterdag. MAANDAG 7 JANUARI IJMUIDEN Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Hei- destraat, geopend van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. DINSDAG 8 JANUARI IJMUIDEN Rijks hbs: 20 uur, schoolgebouw voor dracht door ds. S. P. de Roos. Openbare leeszaal en bibliotheek: open van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. VELSEN-NOORD P.v.d.A., 20 uur, zaal Van Diepenstraat: Jaarwisselingbijeenkomst. WOENSDAG 9 JANUARI IJMUIDEN I. v. A. O.: 20 uur, Cultureel Gebouw, filmavond over Frankrijk. Openbare leeszaal en Bibliotheek: open van 10 tot 12.30 uur, 14.30 tot 17.30 uur en 17 tot 21 uur. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. DONDERDAG 10 JANUARI IJMUIDEN Velser Gemeenschap, 20 uur, Herv. Jeugdgebouw: begroetingsavond nieuwe inwoners. 't Nut, 20 uur, zaal Abelenstraat: lezing met kleurenfilm. Openbare Leeszaal en Biblitoheek: open van 10 tot 12.30 uur. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. VRIJDAG II JANUARI IJMUIDEN Volksuniversiteit Velsen, 20 uur, Cultu reel Gebouw: lezing over natuurschoon in Velsen. Fotokring Velsen, 20 uur: Cultureel Ge bouw: Jaarvergadering. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: open van 10 tot 12.30 uur, 14.30 tot 17.30 uur en 19 tot 21 uur. NCVB IJmuiden-Oost: 20 uur, Hervormd Jeugdgebouw: Lezing door ds. H. Calf. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. ZATERDAG 12 JANUARI IJMUIDEN Groninger Vereniging: 20 uur, zaal Abe lenstraat: bijeenkomst. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: open van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur. B.B.: 20 uur, Hervormd Jeugdgebouw: bindingsavond. Pieter Vermeulenmuseum: alls vorige week zaterdag. BIOSCOPEN Thalia: vrijdag 20 uur, zaterdag 19 en 21.15 uur, zondag 19 en 21.15 uur: „Mijn kind is ontvoerd". Zondag 15 uur: „Tarzan in het oerwoud". Maandag tot en met woensdag 20 uur: „Zeven beruchte rui ters". Donderdag 20 uur: „Bekentenis sen van een zondares". Rex: geen opgave. verrijzen. Er komen 72 etagewoningen en 15 eengezinswoningen, welke laatste zullen worden ondergebracht in drie laagbouw- blokjes. Het worden ruime huizen met veel modern comfort en een charmante inde ling, die zullen voorzien in de behoefte aan het duurdere woningtype, dat naast de normale woningwetwoningen een plaats in de groeiende gemeente verdient. Op de eerste clubavond1 van het nieuwe jaar zijn de Beverwij'kse dammers aan de tweede helft van de onderlinge competitie begonnen. In afdeling A. wist H. Diederiks op fraaie wijze zijn partij tegen H. L. Nijman te winnen, hierdoor heeft Diederiks thans de leiding. Indien hij in zijn huidige vorm blijft spelen, maakt hij weer een goede kans op het cluibkampioensohap. De ver dere uitslagen waren: K. KikkeJ. G. Ha genaar 20; S. D. HoogvorstC. Snel 11; J. KabelR. Conradi 02; A. PeekeiE. Reinhout (afgebr.), J. P. SmitC. Nijman (afgebr.) N. AdelaarS. D. Hoogvorst 11. In afdeling B behaalde E. Andrea in een goed gespeelde partij de volle winst op A. van Son; daar J. van Zutphen niet speelde gaat Andrea thans aan de kop. De verdere uitslagen waren hier: E. StamJ. Verhaar 11; D. WillemsA. Romeijn 20; A. Albers-E. Andrea (af gebr.); P. NijmanW. Waarts 11; A. van SonE. Andrea 0—2. De resultaten in afdeling C waren: H. A. MeinsbergemPh. N. Geerlmg 2—O; A. v. d. HeijdenL. Klein 20; Chr. C. Dijeks A. J. Diemeer 02. Jeugdkampioenschap Kennemerland Door de volgende BDC Jeugdleden wordt deelgenomen aan een toernooi met als in zet het Jeugdkampioenschap van Kenne merland 1. E. Andrea, 2. C. Nijman, 3. P. Nijman, 4. A. Diemeer, 5. Chr. Dijeks. De hoogstaankomende zal Kennemerland in de provinciale jeugdcompetitie vertegen woordigen. Jaarvergadering Rode Kruis In het colonnegebouw aan de Beeck- sanglaan houdt de Beverwijkse afdeling van het Nederlandse Rode Kruis op dins dag 8 januari haar jaarvergadering. De agenda vermeldt onder meer de be handeling van de begroting 1957 en de ver kiezing van bestuursleden. Humanisten komen bijeen De eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar van de gemeenschap Beverwijk van het Humanistisch Verbond vindt plaats op Zondagmorgen 20 januari in het Staten- huis aan de Velserweg. Dr. A. Saalborn zal spreken over het on derwerp „De onsterfelijke burger". MARKTBERICHT 4 januari Andijvie f 0,65f 1,20; spruiten f 0,46 f 1,18; waspeen f0,28f0,63; prei f 0,12 f 0,28; boerenkool f 0,18f 0,29; groene kool f 0,12f 0,28; rode kool f 0,09f 0.15; witlof f 0,35f 0,64; knollen f 0,09f 0,36; soep groenten f 0,05f 0,12; peen f 0,06f 0,12; uien f 0,12-f 0,24. „Wijk aan Zee" zondag naar IVV Zondagmiddag speelt „Wijk aan Zee" een uitwedstrijd tegen IW in de volgende op stelling: doel: L. v. d. Mey; achter: Schel- levis en De Winter; midden: Scholten, Dirks en Bol; voor: Seysener, J. v. d. Mey, De Winter, S. v. d. Mey en de Boer. Frontaanzicht van een gedeelte der flat. De leden van de Partij van de Arbeid en van de Vrouwengroep te Beverwijk hebben vrijdagavond in 't Centrum de traditionele jaarwisselingsbijeenkomst gehou den waar de heer J. Harmsen uit IJmuiden de gebeurtenissen in de IJmond, op het landelijke vlak en in de gehele wereld in beschouwing nam. De inleider van deze avond was van mening dat het goed is, om de gebeurtenissen van het afgelopen jaar met elkander te bespreken en dan na te gaan, of de houding welke men heeft aangenomen achteraf bezien, wel de juiste is geweest. Sprekende over de ontwikkeling in de IJmond, meende hij dat er vele belangen strijden om de voorrang, doch dat de ontplooiingsvoorwaarden voor de mensen steeds doorslag gevend moeten zijn bij het zoeken naar oplossingen. Een teleurstelling over een niet toegestane grenswijziging zal, zo zei hij, niet het belang van een hele gemeenschap kunnen tegenhouden. Het belangrijkste voor de heer Harmsen was in dit verband een natuurlijke binding tussen de bewoners en de gemeenten. Spreker vroeg zich af, of een overkoepelend orgaan de plaats van de gemeentebesturen zal innemen, een gedachte die leeft bij grote groepen van de bevolking, naar hij meende. De heer Harmsen gaf als zijn oordeel te kennen dat men voorzichtig moet 'zijn met besluiten te veroordelen. Men kan zich af vragen of het wel juist gezien is om de grote groei in het IJmondgebied onder meer te verschuiven naar Heemskerk, in de eerste plaats dient men te kijken naar de ontwikkeling van het gebied, zo meende hij. De toekomstige generatie zal zeker vra gen, of de huidige oog heeft gehad voor de ontwikkeling, die hier heeft plaats gehad, de huidige zal dan ook bereid moeten zijn om offers te brengen. Spreker vond het een gelukkige gedachte, dat de leden van de Partij van de Arbeid eensgezind waren ten opzichte van de vele vraagstukken, in welke hoek van de IJmond deze leden zich ook bevinden. Gesol Landelijk bezien bracht het afgelopen jaar - zo meende de heer Harmsen - voor de Partij van de Arbeid een klinkende verkiezingsoverwinning en hij voegde er aan toe, dat het gesol met de daarop vol gende kabinetsformatie betreurenswaardig geacht moet worden voor een democrati sche staat. In dit verband wees hij er op, dat het naar zijn mening niet goed is om vast te houden aan de vorming van een kabinet op de breedst mogelijke basis. Op die manier zou men de oppositie uitsluiten, wat tegen het belang van democratie en land in zou druisen. De welvaart van ons land besprekende, gaf de heer Harmsen als ADVERTENTIE M. VISSER - Celsiusstraat 52 - IJmuiden zijn oordeel tc kennen, dat de bestedingen voor import van kapitaalsgoederen mede oorzaak zouden zijn van de minder goede stand van de deviezenvoorraad, doch hij was van mening dat werkgevers en werk nemers met elkander in staat zouden zijn de tegenslag op te vangen. Rusland De politieke spanningen in de wereld be sprekende, zei de heer Harmsen dat de vele politieke wijzigingen in Rusland naar zijn smaak geen verandering in de gevoerde communistische politiek zouden betekenen. Hij was van mening dat zolang deze zelfde groep mensen aan het bewind blijft en er niet uit het volk zelf druk komt naar ver anderingen en meer vrijheid, de Europese landen er goed aan zullen doen de bewa pening niet te verminderen. Dat Rusland zijn politieke agitatie van west-Europa heeft verplaatst naar het mid den en het verre Oosten zou men volgens spreker moeten zoeken in het feit dat de Sovjets het volk in het westen niets heb ben te bieden; in de onder-ontwikkelde gebieden staat deze zaak anders. Niet zon der ongerustheid kan men deze ontwikke ling gade slaan, meende de inleider en het zou naar zijn smaak de taak van de wes terse landen zijn, de volken in het verre oosten te overtuigen dat de westerse landen bereid zijn, hen zoveel mogelijk te helpen. Tot slot behandelde de heer Harmsen de nog altijd doorgaande strijd om de vrijheid in Hongarije, waarbij hij opmerkte dat er steeds volken worden gevonden die menen dat dictatuur uitkomst kan brengen. Met een oproep om pal te staan voor de geestelijke vrijheid en democratie besloot de heer Harmsen zijn betoog. Het politiek lekencabaret „De Valreep" uit Amsterdam gaf op haar eigen wijze uiting aan de vele misstandjes op politiek en economisch gebied, zowel in Nederland als in de wereld. In de pauze werden gretig wafels gege ten en verkocht, waarvan de opbrengst was bestemd om voor Hongaarse meisjes, die in „De Born" zijn ondergebracht, materiaal té kopen voor het maken van handwerkjes.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 10