Decentralisatie van overheidstaak noodzakelijk door vervlechting sociaaleconomisch leven Kerkdiensten Minister Mansholt verwijt visserij gebrek aan aanpassing SER-voorzitter prof. De Vries: Elke onderneming is een organisatievraagstuk van verstrekkende betekenis Snelle vlootvernieuwing en menswaardig onderkomen Vanmorgen in de vishal en op zee Luidsprekers ZATERDAG 5 JANUARI 1957 15 Handhaving werkgelegen heid voornaamste toetssteen Burgerlijke Stand Velsen Z ondagsscholen Uitgevaren visserijvaartuigen Scheepvaart J. STOLK REM heeft PROF. DR. MR. F. DE VRIES, voorzitter van de S.E.R., heeft in zijn nieuwjaarsrede - gehouden in de openbare vergadering van de Raad - de huidige Nederlandse sociaal-economische samenleving getypeerd en de noodzaak gemotiveerd tot decen tralisatie van de overheidstaak. „Een van de vraagstukken, welke in deze eeuw sterk naar voren zijn gekomen - zei prof. De Vries - is dat van de organisatie van het sociaal-economische leven. Niet een vooropgezette theorie of een of ander ideologisch stelsel, maar de evolutie van het economische gebeuren zelf heeft dit vraagstuk ons voorgelegd. Over de doeleinden van ons economische handelen zijn wij het vrijwel een,s zolang wij tenminste deze meer in het algemeen formuleren. Zij vloeien immers uit het wezen van het economische proces voort. De eenstemmigheid verdwijnt even wel, zodra we komen tot de middelen om deze doeleinden te verwezenlijken. De krachten, welke produktieproces en economisch verkeer en daarmede onze gehele maatschappij hebben omgewoeld, staan allen voor de geest. De ontplooiing van de techniek, de versnelling van het vervoer, de sterke bevolkingsgroei en de grote be volkingsdichtheid zijn de drijvende factoren geweest." Het karakter van de huidige onderneming heeft daardoor een principiële wijziging ondergaan. Zij, die thans met de leiding belast zijn, hebben zich te beschouwen als organen van de onderneming, geroepen om doeleinden te bevorderen van de onder neming als economische factor en als sociale gemeenschap. Aldus doet zich binnen de onderneming een organisatievraagstuk van vérstrekken de betekenis voor. Dit alles klemt te meer, omdat in de moderne onderneming de en keling niet meer tot produceren in staat is. Meer nog dan de materiële leggen thans de sociale en psychologische gevolgen van werkloosheid gewicht in de schaal. Hand having van de werkgelegenheid is daarom een van de voornaamste toetsstenen ge worden voor de beoordeling van onze hui dige economische orde. De keerzijde De keerzijde van de toenemende arbeids deling, specialisatie en differentiatie is de noodzaak van integratie. Dit heeft geleid tot 'n sterke mate van interdependentie en een vervlechting van heel het bedrijfsleven. Een van de gevolgen daarvan is een ster kere eenwording van de verschillende be drijfstakken. De publiekrechtelijke bedrijfs organisatie sluit zich bij deze ontwikkeling aan. Het probleem is niet meer: individuele vrijheid of regeling. Reële betekenis heb ben alleen de vragen: van wie deze rege lingen zullen uitgaan en welke hun inhoud zal zijn. Staat en georganiseerde maat schappelijke groepen treden naast, of in concurrentie met elkaar op bij de regeling van de sociale en economische betrekkin gen. Het vacuum, dat de 19de eeuw tussen staat en individuen had gelaten, is lang zamerhand weer opgevuld. Een organisatie van het bedrijfsleven in verschillende vor men is tot stand gekomen. Ruimte is weer gekomen voor de groei van een eigen recht der collectiviteiten. Decentralisatie Onze huidige samenleving kan derhalve als een pluralistische maatschappelijke or de worden aangeduid. Zij heeft niet één orgaan, maar vele. Niet slechts op één grondslag en met één doel zijn haar leden georganiseerd, maar er heerst een grote verscheidenheid. Op grond van de ontwik keling, welke in het sociaal-economische leven heeft plaatsgevonden en de graad van organisatorische rapheid, welke daar ten dele reeds is bereikt, is het streven ver klaarbaar, dat zich parallel aan deze ont wikkeling geleidelijk aan heeft geopen baard, om hier tot de toepassing van het beginsel van decentralisatie van bevoegd heden en van macht te geraken. Feitelijke macht kunnen verschillende groepen of organisaties - bijvoorbeeld oligopolies - menigmaal zonder enige wet telijke basis uitoefenen. De regering kan daartegen, wanneer zij van oordeel is, dat het algemeen belang erdoor wordt ge schaad, slechts controlerend en remmend optreden. Maar een dergelijk optreden blijft steeds negatief en een constructieve samenwerking zal moeilijk te bereiken zijn. Een constructieve politiek is nodig, welke erop gericht moet zijn deze lichamen met de nodige bevoegdheden een verantwoorde plaats in onze pluralistische economische orde te geven. Hun verhouding tot de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie zal dan tevens onder de ogen moeten worden gezien. Eenzelfde standpunt zal moeten worden ingenomen met betrekking tot alle groeperingen en organisaties, welke uit de ontwikkeling van het sociaal-economische leven zelve tot aanzijn zijn gekomen. PBO-gedachte Wil men dus ernst maken met de ge dachte van decentralisatie van de wet geving, dan zullen ook verschillende maat schappelijke organisaties deel kunnen ne men aan de uitoefening van de overheids taak, dan wil dit zeggen dat zij een pu bliekrechtelijke grondslag niet kunnen ont beren. Door de verlenging van zelfbestuur wordt een begin gemaakt met de decen tralisatie van de overheidstaak. Zij kan in sommige gevallen ook de eerste schrede zijn om de overgang naar autonomie voor te bereiden. De wet of de regering zullen zich tot het stellen van enkele algemene normen moeten beperken, zodat de uit voering ook meebrengt, het geven van nadere voorschriften van wetgevende aard, waarvoor de bedrijfslichamen zelve de nodige verordeningen zullen hebben vast te stellen. Voor een goede vervulling van deze taak - hetzelfde geldt uiteraard voor autonome regelingen - zullen de besturen „HET ANTWOORD op de vraag, of de Nederlandse visserij toekomst heeft, hangt af van de mensen, die in dit bedrijf werkzaam zijn. Bij de bedrijfsleiding in het visserijbedrijf zal een beter begrip moeten ontstaan voor de maatschappelijke ont wikkeling, welke aan de gang is en waaraan de visserij zich in onvoldoende mate heeft aangepast". Aldus zei de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, dr. S. L. Mansholt, tijdens een gisteravond in gebouw Padro te Scheveningen gehouden bijeenkomst van de Partij van de Arbeid. Op deze bijeenkomst werd een toelichting gegeven op het dezer dagen door de dr. Wiardi Beekman Stichting ge publiceerde rapport over „De toekomst van de Nederlandse zeevisserij". Sprekend over de veroudering van de Nederlandse vissersvloot, merkte minister Mansholt op, dat tientallen schepen uit de vaart moeten worden genomen, omdat zij geen menswaardig onderkomen meer bieden aan de bemanning. Een snelle ver nieuwing van de vloot is van grote betekenis. „Ongetwijfeld ligt hier een taak voor de overheid. Trouwens, er is reeds een sa neringsschema opgesteld en de krediet faciliteiten worden verleend. Wanneer er uit de bedrijfstak van de visserij als geheel een algemene aandrang zou zijn om te komen tot het afstoten van verouderde schepen en het bedrijf zou tonen, daar iets voor over te hebben, dan kan ik zeggen, dat men bij de overheid niet tevergeefs om hulp zou aankloppen," aldus minister Mansholt. De noodzakelijke aanpassing van de vis serij aan de maatschappelijke in andere bedrijfstakken is- moeilijk, o.m. als gevolg van de hoge investeringen, welke de vis serij vergt. De veroudering van de vloot is hierdoor voor een deel te verklaren. Overbevissing Het ernstige vraagstuk van de visstand op de Noordzee vereist een diepgaand on derzoek. Op dit gebied bestaat reeds inter nationale samenwerking. De visserij moet bereid zijn, maatregelen, nodig om de vis stand te handhaven, te accepteren, ook al zou dit een tijdelijk offer betekenen. De overheid wordt ten onrechte gebrek aan activiteit op het gebied van visserij- research verweten, zo meende de bewinds man. Integendeel, het bedrijfsleven zelf heeft niet voldoende geld over voor dit onderzoek. Het bedrijfsleven geve, in samenwerking met de wetenschap, richting aan het visserij-onderzoek. Nadat de heer J. Koopman, lid van de Tweede Kamer, enkele economische aspec ten van de zeevisserij had belicht, sprak de heer A. de Boon, lid van het hoofdbe stuur van de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij, over diverse sociale aspecten. Personeelsgebrek „De personeelsvoorziening van de visserij is uitgegroeid tot een vraagstuk van de eerste orde", aldus deze spreker. „Het per soneelsverloop heeft een ontstellende om vang aangenomen. In de laatste jaren lig gen tijdens de haringteelt herhaaldelijk loggers voor de wal, omdat de bemanning incompleet is. Het probleem beperkt zich niet tot de verouderde loggers, doch doet zich heden ten dage ook voor bij de beste trawlers in IJmuiden". De heer De Boon somde tenslotte een aantal wensen op, welker vervulling tot een oplossing van het bemanningsprobleem zouden kunnen bijdragen, te weten het aanbrengen van meer variatie in de voe ding aan boord, verbetering van de accom- modatij in de ruimste zin van het woord, uitbreiding van de bemanning op de gro tere schepen, het invoeren van een zekere minimum-rusttijd per etmaal en het op richten van een bedrijfspensioenfonds voor de visserij. Toekomstverwachtingen Het Tweede Kamerlid, de heer C. Egas, die een overzicht gaf van de na 1954 ont stane activiteit bij de bouw van vissers schepen, sprak de verwachting uit, dat in 1957 ongeveer 20 loggers, 20 kotters en 2 trawlers zullen worden gebouwd. De bouw activiteit van de laatste jaren gaat uit boven het door de regering opgestelde bouwplan. De heer Egas vroeg, gezien de gestadige opvoering van afmetingen van schepen en vermogens van motoren, aandacht voor het stellen van een zekere grens. Internatio naal overleg over een verantwoorde vloot- bouw acht hij gewenst. Ook bepleitte hij een betere ordening van het aanvoer- systeem, met name bij de trawlers. De snelle uitbreiding van de kottervloot geeft zijns inziens aanleiding tot voorzichtigheid, opvoering van de binnenlandse visafzet is noodzakelijk. Sprekend over het vraagstuk van de verbetering van de Scheveningse buiten haven, zei het P.v.d.A.-Kamerlid, dat deze zaak „eigenlijk al beslist is". Het vraagstuk van de aanleg van een haven te Katwijk dient planologisch te worden bezien. van de schappen een levend contact moe ten onderhouden met hen die ertoe be horen. Het is thans nog niet de tijd om de vraag te beantwoorden of het wenselijk is, dat naast de relaties met de privaatrechte lijke organisaties een meer directe - wel licht informele - aanraking wordt gezocht met hen die onder het betrokken schap vallen. Hier ligt, aldus prof. De Vries, een be langrijke mogelijkheid voor de regering om de ontwikkeling van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie te bevorderen. De di recte stimulering van de totstandkoming van schappen ligt allereerst op de weg van de betrokken privaatrechtelijke organisa ties en verder op die van de raad. Door ernst te maken met deze decentralisatie van de overheidstaak en door blijk te geven dat zij vertrouwen stelt in de nieuwe be drijfslichamen kan de regering veel bij dragen, niet alleen tot een vruchtbare func tionering van deze lichamen, maar ook tot de uitbreiding van hun aantal. Synthese of compromis Door de publiekrechtelijke positie van het adviserende lichaam enerzijds en door de wijze van samenstelling ervan ander zijds, kunnen ook de adviezen van een dergelijk lichaam een ander karakter krij gen. Het advies zal meer moeten bieden dan een verzameling van gegevens of een weergave van de uiteenlopende standpun ten met betrekking tot de gestelde vragen. Het zal de basis moeten kunnen vormen voor een overleg tussen overheid en be drijfsleven. Dit kan het alleen zijn, wan neer het bedrijfsleven wat de hoofdzaken betreft, tot eenheid van visie is gekomen. Uit de strijd zal een synthese of, onder de druk der omstandigheden, een compromis moeten ontstaan. Het behoort tot de taak van de raad als vertegenwoordigend lichaam van het bedrijfsleven daarnaar te streven. Wanneer de raad in zijn adviezen niet meer zou geven dan een materiaal verzameling en een registratie van de on derscheidene standpunten, dan zou hij in zijn taak te kort schieten. Van een derge lijk advies kan de regering, als hoedster van het algemeen belang, moeten afwijken, wanneer zij van oordeel is, dat het advies met het algemeen belang in botsing komt. Het zou van weinig respect voor de rege ring getuigen, wanneer men zou veronder stellen dat zij daarin te kort zou kunnen schieten. Democratisch evenwicht Democratie is genoemd „government by discussion". Terecht, aldus prof. De Vries. Het zal dus goed zijn wanneer wij trach ten door middel van dergelijk overleg de weg uit moeilijkheden of naar betere toe standen te vinden. In een wereld vol strijd en onzekerheid zoeken wij naar een toe stand van meer evenwicht. Evenwicht ook tussen de verschillende krachten welke voor een goede en verantwoorde samen leving onmisbaar zijn. Evenwicht tussen de bewegingsvrijheid van de enkeling en j de macht van de staat, tussen deze en die van maatschappelijke groepen, tussen de verantwoordelijkheid en de belangen van ieder van deze groepen en het algemeen belang. Heeft de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie zin, dan zal zij daartoe een bijdrage hebben te leveren, zo besloot spreker. FULL SPEED TEGEN IJMOND 2 De handbalvereniging „Full Speed" speelt zondagmorgen een uitwedstrijd tegen IJmond 2 in de volgende opstelling: M. Otte; G. Apeldoorn, E. Otte; S. Schuur man, L. Apeldoorn, F. Orsel; C. v. Beek, J. Zonneveld, W. de Boer, J. Orsel en T. Sle- geman. GEBOREN: C. van BatumStrik, z., Born- straat 12, Velsen-noord; F. Broekvan Stra ten, d., IJmuiderstraatweg 128, IJmuiden; H. R. BloklandSpanjaard, d., Schipbroeken- weg 12, Santpoort; H. van Geldorpvan Gulik, d., Duinlustparkweg 48, Bloemendaal; J. GrootGorter, z., Kennemerlaan, 14 rd, IJmuiden; J. H. M. A. Grimbergen—Sassen, d., Driehuizerkerkweg 90, Driehuis; M. R. van der MeijdenVink, d., Eksterlaan 2, IJmuiden-oost; G. W. ter Horstten Voorde, d., Korteweg 7, Haarlem; G. Hopmanvan Brummelen, d., Noorderdorpstraat 1, Velsen; M. Th. NijssenSchuijt, d„ Kerkerinklaan 46, Santpoort; W. M. van DoornJasperse, d„ Pres. Krugerstraat 8, IJmuiden; T. Oort wijnRoos, z., Frans Halsstraat 14, IJmui den-oost; P. GravemakerDijkhuizen, d., Kompasstraat 11, IJmuiden; P. M. Th. Kuijs van Rooijen, d., Terrasweg 47, Santpoort; J. W. de Graaf—van der Wiele, z., Pres. Kru gerstraat 10, IJmuiden; T. PostmaWilgen burg, z.. Trompstraat 14, IJmuiden-oost; A. Ch. de KoeCoesijns, d„ Frogerstraat 2 rd, IJmuiden; N. Chr. SipkesSchepers, d„ Kruisbeeklaan 24, Velsen-noord; W. J. Sloof Dijs, z„ Mercuriusstraat 24, IJmuiden; H. Burgervan der Zee, d., P. C. Hooftlaan 42, Driehuis; G. C. C. KruijffReeser, z., Hee renduinweg 169, IJmuiden-oost; T. Hakze Hoomans, d„ D. Hartogstraat 28, IJmuiden; M. C. van de GriftPronk, z., IJmuider straatweg 177, IJmuiden; Chr. M. Kaandorp Kuijs, d., Kon. Wilhelminakade 28, IJmui den; C. JongejanHaring, d., Pres. Kruger straat 1. IJmuiden; E. E. LamersBrantjes, z„ Starrebosstraat 8, Velsen-noord; J. F. van der Nulft—Berends, z., Curagaostraat 44, Santpoort; J. M. Langbroekvan de Pol, z., Tasmanstraat 1, IJmuiden; J. Chr. Irik Liffmann, d„ Ratelsstraat 2, IJmuiden-oost. OVERLEDEN: M. Boomsma, 71 j„ Poel- venstraat 18, Castricum; M. H. C. Mulder, 73 j., echtgenote van J. L. J. Ghijs, Zeeweg 343, Driehuis; H. R. A. Landeweerd, 53 j., Burg. Enschedelaan 12, Santpoort; A. Bas, 59 j., echtgenote van E. de Bie, Verl. van Themaatlaan 16, Velsen; C. Blok, 71 j., echt genoot van K. Zwart. Carolinastraat 15, IJmuiden: P. J. J. Krijnen, 30 j., echtgenoot van A. C. Tibboel, Prins Hendrikstraat 60 rd, IJmuiden; S. Heilig, 77 j., echtgenoot van D. Vogt, van Ostadestraat 49, IJmuiden- oost. ONDERTROUWD: A. Gelderblom. Kelen straat 9, Gorinchem en H. H. J. Weijburg, Wüstelaan 35, Santpoort; P. C. de Haan, Leeuweriklaan 28, IJmuiden-oost en J. Tijl, Leeuweriklaan 28, IJmuiden-oost; J. C. Wal- smit, Schulweg 15, Velsen-noord en M. J. Verkamman, Sluiseiland 58, IJmuiden, t. a.: Sluiseiland 58, IJmuiden; H. A. J. Smits, Grebbestraat 39, Haarlem en J. de Bruin, Terburgstraat 27, Santpoort, t. a. Terburg straat 27, Santpoort; J. J. Thijsse, Damster- diep, 66 B, Groningen en A. Visser, de Sav. Lohmanlaan 14, Velsen, t. a.: van Tien- hovenlaan 7. Rheden. GEHUWD: J. Zwart en N. Bakelaar, Noor derdorpstraat 12, Velsen; H. Huigen en J. J. Noordijk, Kno. Wilhelminakade 72. IJmui den; N. Tamis en F. Majoor, de Wetstraat 10, IJmuiden; D. J. van dre Vaart en G. C. van Duijn, Vlierstraat 10, IJmuiden-oost. Zondag 6 januari IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden; 15 uur: ds. D. C. van Wijngaarden. Chr. Belangen, 10 uur: Jongerendienst onder leiding van de heer W. J. Mulder. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 uur: ds. J. van den Berg (H. Doop) 19 uur: ds. H. P. Huisman. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: dis. W. Diepersloot; 15 en 17 uur: ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 16.30 uur: ds. J. W. van der Ley van Loos duinen. Chr. Geref. Kerk, 10 uur en 16.30 uur: ds. C. den Hertog. Gemeente Gods, 10 uur, Cultureel Ge bouw, bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. J. P. Jacobszoon. Oud-Katholieke Kerk, zaterdag 19 uur: algemene voorbereiding; zondag 8 uur: Vroegmis; 10 uur; Hoogmis; 19 uur: Ves pers; dinsdag en donderdag 9 uur: Hei lige Dienst. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 uur: heer E. Planting (A'dam); 11.30 uur: zondagsschool. Leger des Heüs, geen dienst. IJMUIDEN-OOST: A Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk7 10 uur: ds. J. H. W. Dickhout (H. Doop), 18.45 uur: ds. J. Wiersma, legerpredikant te Ede. Jeugdgebouw, 10 uur: jeugdkerk, de heer W. Kwak. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 uur: C. van der Vlis van Vlaardingen; 19.30 uur: ds. J. van der Schors van Amsterdam, woensdag 19.45 uur: J. A. Visser van Amsterdam (Bijbelbespreking). Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: samenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 17.15 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink (H. Doop), 19 uur: geen dienst. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man (H. Doop en voorbereiding H.A.); 19 uur: ds. J. H. W. Dickhout. Vrye Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, geen opgave. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel; 19 uur: Jeugddienst. Irenekapel, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Populierenlaan, 10 uur: vie. W. Leenman. Jeugdkapel „Groene Huis", 10 uur: heer A. Wouda. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10.15 uur: ds. P. Brakman van Naarden. Maranatha, 9.30 uur: Bidstond, 10 uur: de heer Veldkamp uit Den Haag; 19 uur: de heer F. Niemeyer van Alphen aan de Rijn; vrijdag 20 uur: de heer Klein Ha- neveld (Bijbelbespreking). Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: kindersamenkomst; 20 uur: Verlossdngssamenkomst. Alle samen komsten staan o.l.v. Ie luitenante L. Ben jamins. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 uur: ds. B. J. J. Naessens. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. ter Steege (H. Doop); 19 uur: ds. J. O. Norel van Beverwijk. „De Toorts", 9 uur: ds. D. ter Steege. Jeugdhuis: 10.30 uur, Jonge Jeugdkerk: de heer G. J. Kwakkel van IJmuiden. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: dis. N. Bruin. Christelijk Geref. Kerk, 10 uur: ds. J. C. Maris, 15 uur: ds. D. H. Biesma. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, zondag: Evening Service 7.30 p.m. IJMUIDEN-WEST: Herv. kinderdienst, Creutzbergschool 10 uur. Leger des Heils zondagsschool, gebouw Edisonstraat, 12.15 uur. Herv. kinderdienst, Insingerschool, 10 uur. Herv. kinderdienst, Comitéschool, 10 uur. Geref. Evang. zondagsschool. Groen van Prinstererschool, 10.45 uur. Geref. Evang. zondagsschool, Ichthus- burcht, 11 uur. Doopsgezinde zondagsschool, Helmstraat, 11.45 uur. IJMUIDEN-OOST: Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Emma- school, 10 uur. Herv. zondagsschool, Julianaschool, 10 uur Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Theo Thijssenschool, 10 uur. Geref. zondagsschool, Lariksburcht, 11.30 uur. Geref. Evang. zondagsschool, 10.30 uur. Ossendorpschool, ingang Lemairestraat DRIEHUIS-VELSEN DORP: Herv. zondagsschool, 10 uur, Marie Bo- reelkleuterschool, alle leeftijden. Herv. zondagsschool, 12 uur, Wijkge- bouw. Torenstraat, leeftijd 5 en 6'jaar Doopsgezinde zondagsschool, Driehuis 10.30 uur. SANTPOORT: Herv. zondagsschool, 12 uur, Kapel aan de Pastorieweg, leeftijd 5 t/m 7 jaar. Herv. zondagsschool, 12 uur. Jeugdhuis aan de Burg. Enschedélaan, 8 t/m 10 jaar. Herv. zondagsschool, 12 uur, „School met de Bijbel" aan de Frans Netscherlaan, 11 t/m 12 jaar. VELSEN-NOORD: Herv. zondagsschool, 12 uur, Kleuter school aan de Banjaertstraat, leeftijd 5 t.m. 8 jaar. Herv. zondagsschool, 12 uur, C.V.O.- school aan de Langeveldstraat, leeftijd 8 t.m. 13 jaar. Geref. Evang. zondagsschool, Da Costa- school, 11.30 uur. Woensdag 2 januari:s.t. Haarlem IJM 9, Klaas Wijker IJM 85, Viking Bank IJM 183; m.t. Am sterdam IJM 28, Allan Water IJM 34, Post Boy IJM 35. Beatrice IJM 12, Wiron IV IJM 209, Wi- ron II IJM 211, Dirkje RO 53, Deining KW 8, Dirk Maria KW 80, Albertha Hendrika KW 81, Albatros KW 87, Maria Theresia KW 99, Arie Ouwehand KW 122; m.l. Annie IJM 14, Heem stede IJM 53, Wiron III IJM 221, Adrianus KW 10, Rijnmond IV KW 15, Arie Nico KW 17, Grietje KW 20. Orion KW 22, Cornelis KW 24, Concordia KW 26, Everard Christina KW 40 Rijnmond II KW 43, Neptunus KW 45, De Vrouw Anna KW 52, Floris KW 59, Hette Margaretha KW 74, Excelsior II KW 78, Nestor KW 101, Ja- coba KW 107, Rijnmond V KW 110, Avontuur KW 114, Petronella KW 125, Wilhelmina III KW 147 Willy Alida KW 155, De Vier Gezusters KW 162*, Aleida KW 169, Onderneming KW 175, Onderneming III SCH 117, Prinses Juliana KW 97, Dolfijn RO 2, Anna Suzanna WR 88; m.k. De Twee Gebroeders IJM 9, Dageraad IJM 4, Pool ster IJM 11, Emisel IJM 31, Albert Willem IJM 40, De Hoop I IJM 45, Swift IJM 54, De Hoop II IJM 59 Wiron V IJM 208, Magda IJM 272, Ne- him I AM 16, Nehim II AM 17, Nehim III AM 18, Leendert Jacoba KW 12, Arendje Jacoba KW 21, Anne Marie KW 27, Rein KW 30, Petronella KW 31, Limanda KW 33, Tiny KW 34, Stern KW 36, Wilhelmina KW 46, Prinses Margriet KW 51. Hermina IV KW 53 Dine Marie KW 57, Cornelia Adriana KW 58, Alice KW 62, Margriet Josiena KW 63, Gerda Marianne KW 71, Prinses Beatrix KW 72 (3 jan. binnen), Twee Gezusters KW 77, Zeearend KW 79, Johanna Cornelia KW 88, Adriana Catharina KW 92, Willem KW 94, Nico KW 98, Arendje KW 98, Jacoba KW 105, Agatha Arie KW 126, Koningin Juliana KW 133. De Vrouw Alida KW 160, Alida Jacoba KW 165,'Jana KW 210, Okko Bosker WR 25, Tin Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Internos WR 49, Flevo WR 50, Stella Maris WR 51, Vier Gebroeders TX 14, Hendrikje BU 33, Coen Bot UK 3, Pietertje HD 87, Samenwerking HD 125 Donderdag 3 Januari: s.t. Vios I IJM 24; m.t. Ariadne IJM 18 Thorina IJM 33, Curagao IJM 99; m.l. Helena KW 39, Nelly Maria KW 70, Ali da KW 91; m.k. Zuiderkruis IJM 7. HAVENBERICHTEN Op vrijdag kwamen in IJmuiden binnen: Pa raguay van Rio de Janeiro Bullfinch vavn Lon den, Duurt van Bremen, Arcturis van Rotter dam, Niobe van Rotterdam, Oste van Kristina- ham, Hirondelle v. Londen. Gordias van Rotter dam, Zuiderkruis van New York, Dieter Wal- traud van Hamburg, Senator van Hamburg, Con rad van Karlstadt, Whitby Abbey van Goole, Capt. Castello van Vindö, Bittern van Rotter dam, Rubato van Harlingen, Irene van Parr, As- simina K van Philadelphia, Emmy Friederichs van Wabana, Frans W. van de Noordzee. Vertrokken zijn: Edystone naar Dover, Rien Teekman naar Sarpsborg, Frieda naar Harlin gen, Ingen naar Huil, Barok naar Rotterdam, Halcienne naar Middlesborough, Victory naar Gent.Wubbina naar Karsor, Hildegard Bulow naar Kalundborg, Black Prince naar Londen, Penhir naar Nantes, Congokust naar Bordeaux, Jupiter naar Hamburg, Peru naar Bremen, Nie- derrhein naar Köping, Brandaris naar Hamburg, Caribia naar Bohus, Havnia naar Bremen, Ami go naar Aarhus, Tyresias naar Dakar, Mardu naar Geffle, Ring naar Antwerpen, Niobe naar Helsinki, Hampshore Coast naar Middlesborough, Aeneas naar Rotterdam, Leonhard T naar Norr- köping, Ellewoutsdijk naar Bremen In de maand December 1956 zijn binnengeko men 637 schepen en vertrokken 605 schepen. Totaal binnengekomen over het jaar 1956 7717 schepen en vertrokken 7654 schepen. „Ali" te water Gisteren is de trawllogger Sch. 210 „Ali", die voor rekening van de Verre Visserij Maatschappij bij de Sleephelling Maat schappij Scheveningen in aanbouw is, te water gelaten. De tewaterlating geschiedde zonder enige plechtigheid. De Sch. 210 heeft dezelfde afmetingen als de „Beatri ce", welke vorig jaar voor IJmuidense re kening werd gebouwd. De trawler zal ech ter worden uitgerust met een 1000 pk. MWM-motor. Prijzen van vrijdag. Gr. tong 5,60—4,70; grm. tong 5,—; kim. tong 4,40; kl. tong I 3.80—3,60; kl. tong II 3,00; tarbot I 3,30, per kg. kl. schol II 43; schar 4434; bot 38, r 50 kg. Aanvoer van vrijdag. 3 kisten tong en tarbot, 5 kisten schol, 14 kisten schar, 3 kisten bot, 5 kisten diversen. Totaal 30 kisten. Dozijntje Er waren vanmorgen twaalf kotters met 3500 kilo tong aan de IJmuidense markt. Zij voerden bovendien 200 kisten schol aan. De export nam de grove schol voor f 50 a f 54 af en betaalde de middel met f60 a f 67, terwijl de zetschol f 64 a f71 opbracht. De enen deden f 69 tot f 72. Voor export werd de grootmiddeltong met f 5.20, zakkend naar f 4.40 gekocht. De kleinmid- del van f 4.50 a f 4.10 en de enen van f 4.10 a f 3.80. Slips deden f 3.30 a f3. Het binnenland nam de schol II voor f 69 a f60 (zakkend) en de schol III voor f48 af 36 (zakkend). Een paar regels kabel jauw gingen naar het buitenland van f 134 a f 148. Maandag wat kleine vaart De maandagmarkt zal alleen wat klei ne vaart opleveren. Abbekerk, 3 v. Marseille n. Oran. Alioth, pass. 3 Kaapverdische eil. n. Las Palmas. Alwaki, 3 v. St. Vincent n. Bushire. Amerskerk, 3 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Arendskerk, 3 v. Amsterdam n. Zuid-Afrika. Albireo, pass. 4 j Dakar n. Barcelona. Almkerk, 3 310 m. w. Kp. Palmas n. Las Palmas. Aagtekerk, 3 160 m. z.w. Ouessant n. Genua. Amstelslot, 3 610 m. n.o. Guam eil. n. Bombay. Attis, 4 te Port Au Prince v. Cape Haitien. Aegis, 4 v. Puerto Barros n. Kingston. Alphacca, 4 v. Curagao n. Rio de Janeiro. Argos, 4 v. Burgas n. Istanbul. Axeldijk, 4 te Antwerpen. Antonia, 4 te Singapore verw., dokken. Aldabi, 3 te Santos. Algenib, verm. 4 v. Hamburg n. Bremen. Anker, 5 te Rotterdam verw. Baarn, 4 v. Hamburg n. Antwerpen. Batjan, pass. 3 Reunion n. Las Palmas. Billiton, 3 400 m. o. St. Helena n. Dakar. Batoela, 4 te Banjuwangi v. Surabaja. Bronnoy, 4 te Rotterdam verw. Britsum, 3 te Bremen. Bennekom 4 te Punta Cardon v. Pto. Cabello. Blijdendijk, pass. 4 Bishoprock n. Antwerpen. Caitex Utrecht, pass. 4 Gibraltar n. Rotterdam. Corilla, 4 v. Miri n. Singapore. Clavella, 3 270 m. n. Sabang n. Balikpapan. Coryda. 3 240 m. z.w. Calcutta n. Calcutta. Caitex Nederland, 5 te Hoek v. Fredericia. Cradle of Liberty, 3 180 m. w. Monrovia n. Mena Cinulia, 4 te Birkenhead. Caitex Leiden, 5 te Rotterdam verw. Cinulia, 4 te Stanlow verw. Dalerdijk, 3 v. Bermuda n. Cristobal. Diemerdijk, 3 v. Londen n. Hamburg. Dordrecht, 3 te Antwerpen. Dongedijk, 4 v. Londen n. Cristobal. Doris, 4 te Curagao v. New York. Delfshaven, 4 te Antwerpen v. Hoek v. Holland. Eendracht 3 te Montevideo. Esso Nederland. 3 440 m. z. Kp. Palmas n. Las Palmas. Eemdijk, 4 te New Orleans v. Houston. Erinna, 5 te Rangoon verw. Felipes, 4 te Pladju. Gabonkust, 3 v. Freetown n. Sinoe. Haulerwijk 3 v. Hampton Roads n. Rotterdam. Hersilia, 4 v. Rotterdam n. Hamburg. Hoogkerk 4 v. Casablanca n. Genua. Houtman, 4 te Kobe. Heelsum, 4 te Bermuda. Isis, 4 te Aruba v. Curagao. Jagersfontein, 4 te Port Elizabeth. Kara, 3 te Rotterdam. Katelsia, 5 te Bajo Grande verw. Kermia, verm. 5 v. Antwerpen n. Rotterdam. Khasiella, 7 te Curagao verw. Kopionella 10 te Curagao verw. Kalinga, pass. 9 Kielerkan. verw. n. Stockholm. Kryptos, 11 te Curagao verw. Katelysia. 5 te Bajo Grande v. Rotterdam. Karaton, *4 te Djakarta v. Palembang. Karimata, 3 750 m. z. Colombo n. Singapore. Kertosono, 4 te East-London v. Port Elizabeth. Kenia, 3 360 m. o. St. Helena n. Durban. Louis Lantz 5 te Las Palmas. Lekhaven, pass. 3 Casquets n. Las Palmas. Laurcnskerk, 3 200 m. n. Mozambique n. Kaapst. Lombok, 4 v. Longview n. Vaneouver. Lutterkerk, 4 te Ummsaid v. Durban. Macuba, verm. 5 v. Stockholm n. Rotterdam. Mentor, 3 500 m. o. Bermuda n. Antwerpen. Maureen, 4 te Gulf port verw. Metula, 4 te Tj. Priok verw. Moordrecht, 4 te Mena. Marpessa, 4 te Rotterdam. Malvina, 5 te Balikpapan. Molenkerk, 5 te Marseille. Murena. 5 te Balikpapan. Noordzee, pass. 3 Landsend n. Antwerpen. Notos, 2 130 m. z.w. Genua n. Genua. Noordam, 7 te Rotterdam verw. Oldekerk, 3 v. Shanghai n. Hongkong. Oranje, 4 te Colombo v. Kaapstad. Oostkerk. 4 460 m. z.w. Fremantle n. L. Palmas. Pieter S, *3 te Rotterdam. Prins Frederik Willem, 4 te Bolness Pr. Johan Willem Friso, 3 v. R'dam n. Leixoes. Prins Willem III, 5 te Halifax. Polyphemus, 4 te Belawan. Prins Willem V, 4 te Alesund verw. Radja, pass. 3 Gibraltar n. Dakar. Ruys, 5 te Hongkong. Rotti, 3 500 m. o.n.o. Ascension n. Belawan. Raki, 4 te Dakar v Belawan. Roebiah, 4 te Panamakanaal n. Los Angeles. Schiedijk, 3 v. Norfolk n. Philadelphia. Sommelsdijk, 3 v. R'dam n. N. York via Antw. Stad Breda, 3 v. Philadelphia n. Rotterdam. Schelp wijk, 5 te Abadan. Sliedrecht, 4 v. Abadan n. Las Palmas. Stentor, pass. 4 Azoren n. Paramaribo. Salatiga, pass. 3 Midway n. Manilla. Schelpwijk, 3 100 m. z.o. Str. Ormoes n. Abadan. Soestdijk, pass. 3 Landsend n. New York. Sunetta, 3 v. Pladju n. Singapore. Sirrah, 3 300 m. o. Timor n. Palembang. Stad Dordrecht, pass. 3 Burlings n. Gibraltar. Saidja, 4 te Bukom. Sibigo, 5 te Soerabaja v. Tj. Priok. Stanvac Benakat, 4 te Tj. Uban v. Sungeigerong. Swartenhondt, 4 te Surabaja v. Makassar. Sibajak, 4 te Curagao v. Rotterdam. Seven Seas, 4 te Rotterdam verw. Stad Schiedam, verm. 4 v. Pepel n. IJmuiden. Tomini, 5 te Ummsaid. Tankhaven, 3 v. Sungeigerong n. Belawan. Tarakan, 3 v. Hamburg n. Kopenhagen. Taria, pass. 3 Ouessant n. Curagao. Tibia, 3 300 m. w. Madeira n. Lissabon. Tjibodas, 4 te Hongkong v. Osaka. Tiba, verm. 5 v. Hamburg n. Bremen. Theobaldius, 6 te St. Vincent verw. Tibia, 6 te Lissabon verw. Tero, verm. 4 v. Rosario n. Buenos Aires. Van Cloon, 3 v Singapore n. Tj. Priok. Van Heutsz, 4 te Surabaja v. Makassar. Waal, pass. 3 Dover n. Algiers. Witmarsum, 3 te Amsterdam. Wonorato, 17 te San Francisco verw. Zuiderzee, 3 400 m z.w. Scillys n. Hampton Roads. Zuiderkruis, 4 te Amsterdam. SLEEPVAART Blankenburg, 2 te Malta. Cycloop, 3 350 m. n.w. St. Vincent n. Maracaibo. Hudson, 3 v. Bombay n. Matadi. Humber, 3 260 m. n.o. Belem n. Hamburg. Oostzee, pass. 2 Engano eil. n. Priok. Rode Zee, 3 120 m. o. Trinidad n. Montevideo. Thames, 3 250 m. n. Dakar n. Rotterdam. Witte Zee, 3 te Dakar. Zwarte Zee, 3 dw. Algiers n. Gibraltar. BOUWBEDRIJF Driehuis- Westerveld Gewapend Betonbouw Nieuw- en Verbouw Tel. K 2550—4951 losse eau de cologne, brillantine, haarcrême, enz. KENNEMERLAAN 147 Tel. 4057 ENGELS. Conversatie, Eng. handelscorr., bijw. leerlin gen etc. etc. In '56 slaagden 95 pet. der candidaten. Dag- en avondlessen. Mej. J. Pool, lerares Engels M.O. Bloemendaalsestr.weg 40, Santpoort Station, tel. 8458 (02560). SLAGERS gevraagd. Hoog loon. Reiskosten worden ver goed. N.V. E. J. Booy's vleeswaren- en conserven- fabriek, L. Herenvest 114-120 Haarlem. FLINKE HULP gevr. voor halve dagen. De Kuyperlaan 5, Velserbeek. FLINKE HULP gevr. Hoog loon. E. v. Beelen-v. Popta Linnaeusstr. 9, IJmuiden. WERKSTER gevr, 1 dag p. week. de Genestetlaan 18, Driehuis. Vliegersgezin vraagt HULP IN DE HUISHOUDING voor dag of dag en nacht, week end vrij. Grote was buitens huis. Hofdijklaan 90. Drie huis, tel. 5749. Flinke zelfstandige HULP gevr. v. 2 halve of 1 hele dag p. w. Wüstelaan 31, Sant poort Station. FLINK MEISJE gevr. voor minstens 3 a 4 halve dagen per week. Smits Drogisterij Da Costalaan 11, Driehuis. WERKSTER gevr. voor 2 halve dagen per week. L. Nieuwstraat 486. JONGE VROUW b. z. a. voor halve dagen in de huish. Br. L 6562. JONGE VROUW b. z. a v. halve dagen voor lichte kan toor werkzaamh. of iets der gelijks. Goed handschrift. Brieven L 6561. BIJVERDIENSTE GEZOCHT door energieke jongeman, werkzaam in continu dien sten, onverschill. wat. Brie ven L 6564. STOFZUIGERS. Gunstige betalingsvoorwaarden. Har tendorp, Gen. Cronjéstraat 43 H'lem. Kruidbergerweg 51, Santpoort-Dorp. VERHUUR z. CHAUFFEUR Citroen Sport. Kennemer laan 130 Telefoon 6186 Voor alle HUISH ART speelgoed, souvenirs en toi- letart. natuurlijk even naar de „Winkel van Sinkel" Ka naalstraat 64, tel 4787 WIJ VERHUREN voor elke gelegenheid tafels, stoelen, glaswerk, porcelein, bestek, elektr. geluidsinstail en platen, luchtbedden, toneel decoraties, Eerste IJmuider- Verhuurinrichting, Tromp straat 35, IJmuiden-Oost WASMACHINEFABRIEK heeft regelm wasmachines met lichte emaille-besch Gloedn. Met gar. Vanaf f 129.50. Langzaam wassers f 269.50. Desgew afbet. Fa- brieksdepot: Anna v. Buren- laan 44. Tel. 39204. Haarlem Af te halen Pres. Krugerstr. 22, IJmuiden: JONG KATJE dol op Felix. Jongeman, P.G., b. b. h. h. zoekt in IJmuiden PENSION met huiselijk verkeer. Brie ven L 6559. WEGGELOPEN Nieuwjaars dag 6 maanden oude Ierse Setter. Gelieve terug te be zorgen of inlichtingen bij L. J. J. Nobels, Zeeweg 161, IJmuiden. Net meisje, 15 jaar, zoekt LEUKE VRIENDIN. Adres bur. van dit blad. NU KOMEN DE MOEILIJK STE MAANDEN voor u en uw kinderen. Vul het zon- tekort aan met hoogtezon. Wij verhuren op zeer billijke voorwaarden. Hoogtezonnen in alle prijsklassen voorra dig. Keizer, Trompstraat 30, tel. 4516. Heeft u al eens geluisterd naar de nieuwste PHILIPS RADIO'S? Even een bericht je, ieder door u gewenst toe stel kunt u beluisteren bij u thuis. Keizer, Trompstr. 30, tel. 4516. Over de betaling worden wij het heus wel eens Ook bij het uitzoeken van een nieuwe WASMACHINE geven wij gaarne advies over de beroemde merken zoals Hoover, A. E. G„ Miele e. d. Koop iets goeds voor uw dure geld. Keizer, Trompstraat 30, tel. 4516. SCHEERAPPARATEN, Phi lips, Braun. Remington met inruil. De Vilder, Velserduin- weg 173. Tel. 4402. LOMPEN. OIJD IJZER, OUD PAPIER worden tegen de hoogste prijs bij u gehaald door Fa Max Gosschalk, Industriestraat 2 Tel 5852 MOTOR merk Puch 125 c.c. te koop. Strengholtstr. 14. Te koop één paar ROL SCHAATSEN. De Jong, War- menhovenstraat 37 zw. IJm. TE KOOP: H. D. 750 c.c. z. k. Norton 500 c.c. z. k. H 16 met telesc. N. S. U. 125 c.c. De Ruyterstr. 46. Te koop of te huur gevr. WINKELHUIS met beschei den woning, omgeving. Be verwijk, IJmuiden of Velsen Brieven L 6560. Te koop t. e. a. b. MOTOR 200 c.c. merk Villiers, bouw jaar 19j0. Elzenstraat 15, IJmuiden-O. Z. g. a n. SPIRAAL te koop Moerh^rnp'antüoen 65,

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11