oo^Lt Douwe Egberts DE LAATSTE TOAST f Amerikaanse wapens geleverd aan Algerijnse rebellen? De leerling van Doctor Marciolo Onthulling in Westduits blad wekt opschudding in Parijs -m dat acS m K/mzemk' /aak ZATERDAG 5 JANUARI 1957 4 KERKELIJK LEVEN OOST-JAVA Prof. Rotblat waarschuwt tegen H-bomproeven Maandag 7 januari 1957 13.30 uur begint haar jaarlijkse opruiming Heropening van Suezkanaal na een zwemwedstrijd Israëlische troepen maan dag nog 60 km van de grens Conflict tussen Dulles en Stassen over Duitsland? Doodvonnis aan Hongaars verzetsstrijder voltrokken Strijd tussen Callas en Tebaldi laait weer op ERVOLGVERHAAL JAKOB JAKOBI "A J H« Waffen-SS-ers naar Parijs en naar de slagvelden Hongaarse vluchtelingen wilden Frankrijk verlaten Amerikaans Zuidpoolschip uit pakijs gekomen Agenda voor Haarlem (Van onze correspondent in Parijs) Een bericht in het Westduitse blad „Westfalische Zeitung" heeft in politieke kringen te Parijs opschudding veroorzaakt. De Parijse correspondent van die krant beweert uit officieuze bron te hebben ver nomen, dat twee grote Amerikaanse olie maatschappijen de Algerijnse rebellen on langs met omvangrijke wapenleveranties 10.000 geweren, 1700 zware en lichte mitrailleurs en 600.000 granaten zouden hebben gesteund. De bewijzen van deze zendingen van wapens zouden, volgens de Westduitse journalist, te vinden zijn in de aantekeningen, die zijn aangetroffen op de Algerijnse rebellenleider Ben Bella, wiens vliegtuig enige maanden geleden door de Fransen in Noord-Afrika werd onder schept. De notities van Ben Bella vormen al lang een bron van allerlei geruchten. Ver scheidene Franse politieke figuren zouden er eveneens door worden gecompromit teerd. Ben Bella werd dezer dagen voor de eerste maal, in aanwezigheid van zijn advocaten, een langdurig verhoor afge- In het verslag van de vergadering van de Evangelisatiecommissie der Oostjavaansc Kerk lezen we, dat vier jonge Javaanse predikanten vrijgemaakt konden worden van hun gemeenten om zich geheel aan het Evangelisatiewerk te kunnen wijden. Een van hen is geplaatst in Ponorogo, midden in een gebied waar nog geen zen dingswerk werd verricht en waar onder andere ook de hogere opleiding van de Is lam plaats vindt. De tweede is geplaatst in een gebied ten zuidoosten van Malang. Kort nadat hij op de plaats van zijn bestem ming was aangekomen, ontstond er eer levendig contact met een groep belijders van de „Javaanse" godsdienst. Het resul taat was, dat na een half jaar reeds zeven enveertig personen gedoopt konden worden. De derde zendingspredikant werd naar het eiland Madura gezonden. Eerst leek het of hij hier voor een muur stond en of de gehele bevolking door de Islamietische geestelijkheid werd beheerst. Maar na een paar jaar bleek hij zoveel contact te heb ben gekregen, dat zes Madurese jongens gedoopt konden worden in de Oostjavaan- se Kerk, terwijl twee anderen aan de lei ding van de protestantse gemeente in Su- rabaja konden worden toevertrouwd. Daar na kon nog een vrouw met twee familie leden aan de gemeente worden toege voegd. Ofschoon dit aantal maar klein is, vergeleken met het aantal bewoners van Madura, is de evangelisatiecommissie toch erg blij met dit resultaat. Door dit gebeu ren zijn in ieder geval verschillende ge meenten er toe opgewekt, om nu ook zelf in eigen gebied het evangelisatiewerk ter hand te gaan nemen. Voor de jonge predikant op Madura is het werk echter niet gemakkelijk. Soms wordt hij met stenen gegooid, maar hij gaat door omdat hij veel vertrouwen heeft in de evangelieverkondiging op dit eiland. Met de vierde zendingspredikant is het helaas niet gegaan zoals men wenste. Het bleek onmogelijk te zijn iemand te vinden die zich los kon maken van zijn gemeente. Men heeft toen echter een jongeman naar de theologische school in Djokjakarta ge stuurd voor een speciale studie van het evangelisatiewerk. Het spreekt vanzelf dat dit werk niet al leen gedaan kan worden door drie, straks vier, jonge predikanten. De gemeenten zelf moeten deze arbeid aanpakken. Ieder gemeentelid moet op zijn beurt getuige zijn van zijn geloof en anderen tot Christus brengen. Een groot deel van het werk be staat dan ook in het activeren van de ver schillende gemeenten op Oost-Java. En hoewel de prestaties van de gemeenteleden nog lang niet volmaakt zijn, zo getuigt het verslag van de Evangelisatiecommissie toch van grote dankbaarheid voor wat door verschillende gemeenten is gedaan. Hier en daar is men naast het werk in de scho len, nu ook begonnen regelmatig bezoeken te brengen aan de dorpen in de omgeving, tot in de bergen toe, om met de bewoners te spreken over hun geloof. Dank zij de activiteit van gemeenteleden werd dit jaar een waarzegger met elf familieleden ge doopt, een man die vroeger heel wat chris tenen had doen afdwalen. Bijna iedere ge meente geeft getallen van gedoopte gezin nen. Sommigen vertellen over werk onder fabrieksarbeiders, onder politie en militai ren. Een predikant van een gemeente waar de leken al bijzonder actief zijn, schreef: „Het is alsof ik alleen maar achter mijn schrijftafel behoef te zitten. De gemeente leden komen dan wel de mensen aangeven, die graag catechisatie willen ontvangen" Een andere gemeente vertelt over een hadji (Mekkaganger), die gedoopt werd en die zich daarna toch nog steeds hadji laat noemen, omdat, zoals hij zegt, hij daarmee getuigt, dat ook een hadji discipel van de Heer Jezus kan worden. En het resultaat is, dat niet lang na zijn doop enige docen ten van de Koranschool met hun gezinnen zich aansloten bij de gemeente der christe nen. Tenslotte nog één greep uit dit interes sante verslag. Een gemeente waarin vroe ger vele gemeenteleden allerlei soorten magie onderwezen, is een gesprek begon nen met een leermeester van Javaanse mystiek. In tegenwoordigheid van de pre dikant enerzijds en van verschillende leer lingen van deze leraar anderzijds, worden discussies gevoerd. In deze gemeente be zoeken ook christelijke studenten de dor pen in de omgeving met films over ge zondheidszorg, waarbij zij zoveel gelegen heid kregen nieuwe contacten te leggen, dat binnenkort enkele nieuwe zendings- posten geopend kunnen worden. Het is de taak van de Evangelisatiecom missie om al dit werk in de gemeenten te steunen en te leiden. Behalve door het aan stellen van aparte predikanten doet men dit door correspondentie met de gemeenten, door het geven van lectuur, door het op stellen van een werkorde en door het sa menstellen van een boekje over enkele principes en eisen van de evangeliever kondiging. Door dit boekje hoopt men vooral de gemeenteleden, die verspreid zijn (zoals onderwijzers en verplegers) en daardoor ver af wonen van een gemeente, een weg te wijzen om zich aan te sluiten bij de actieve christenen. nomen. Zijn verklaringen worden echter beschouwd als geheimen van militaire aard en de processen verbaal van het verhoor zijn dan ook opgeborgen in een der zwaarst bewaakte safes van het ministerie van nationale verdediging. Die strenge geheimhouding ontslaat de overheid toch niet van de plicht, zo mer ken verschillende Franse kranten op, be denkelijke geruchten zoveel mogelijk tegen te spreken. Men meent te weten, dat de Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Dil lon, onlangs stappen heeft ondernomen, die in verband staan met de Westduitse onthullingen. De publieke opinie heeft er recht op te weten, zo schrijft het Parijse weekblad „L'Express", of Amerikaanse pe- troleumbelangen een rol spelen in het Al gerijnse conflict. Door het zwijgen van de regering vat licht de mening post, dat hier sprake is van een wel hoogst gevaarlijke en ontoelaatbare inmenging van buiten landse particulieren in een conflict, dat de Franse regering nog altijd officieel als een kwestie van binnenlandse aard beschouwt en voorstelt. Opheldering gewenst Opheldering lijkt te meer gewenst, waar de relaties tussen Amerikanen en Fransen toch al zoveel te wensen laten, en de wat dubbelhartige uitlatingen van minister Dulles tijdens de jongste NAVO-conferen- tie te Parijs, de sfeer zeker niet geheel en al gezuiverd hebben. De Algerijnse kwestie zal spoedig bij de UNO ter sprake komen en met het oog daarop is minister Pineau al naar New York vertrokken. Het mag van wezenlijk belang worden geacht, zo wordt in Parijse diplomatieke kringen ge zegd, dat Frankrijk tevoren zo volledig mogelijk is ingelicht over alle krachten, die van invloed kunnen zijn. Het Alge rijnse probleem hangt ten nauwste samen met de crisis in het Midden-Oosten en de olie-belangen zijn aan de spanningen niet geheel en al vreemd. De veronderstelling, dat Amerikaanse petroleummaatschappijen in Algerije metterdaad en met behulp van wapens tegen Frankrijk ageren, behoeven bij voorbaat niet te worden uitgesloten. Om al die redenen ziet men met de groot ste belangstelling uit naar een officiële ontkenning of bevestiging van de hard nekkige geruchten die in Parijs de ronde doen en die de verwarring van het publiek nog doen toenemen. LONDEN (United Press) Professor Joseph Rotblat, een Britse deskundige op het gebied der kernenergie, vroeger ver bonden aan de universiteit van Los Ala mos en nu werkzaam bij de universiteit te Londen, heeft in een artikel in het we tenschappelijke blad New Scientist ge waarschuwd tegen de gevolgen van de ge stegen radioactiviteit door de proeven met waterstofbommen. Prof. Rotblat geeft in het artikel als bewijsmateriaal een grafiek van de in zijn eigen lichaam gemeten ra dioactiviteit. De grafiek vertoont twee toppen, de ene veroorzaakt door de natuurlijke radio activiteit ten gevolge van de aanwezigheid van radioactief potassium in het lichaam, de andere door radioactief caesium, dat bij de ontploffingen ontstaat en het lichaam is binnengedrongen. Dit had men vijf jaar geleden niet kunnen aantreffen, volgens prof. Rotblat. De hoeveelheid caesium in het lichaam is hoofdzakelijk afhankelijk van het melk gebruik. Caesium komt met het gras in het melkvee. Radioactief caesium is in op vallend grote hoeveelheden aanwezig in mensen die regelmatig melk gebruiken, al dus de geleerde. De piek in de grafiek geldt volgens hem voor elke Brit, en waar schijnlijk voor grote bevolkingsgroepen over de gehele wereld, waar een deel van de voeding uit melk en melkspijzen be staat. Professor Rotblat zegt dat op dit ogen blik de hoeveelheid radioactiviteit nog be trekkelijk klein is. Zeker is volgens hem: elke H-bom proef heeft uiteindelijk kanker in het gebeente tengevolge. Of tientallen, of duizendtallen mensen aangetast worden zullen we niet weten voor er veel meer onderzoekingen gedaan zijn, aldus prof. Rotblat. ADVERTENTIE BARTEUORISSTRAAT 15 - HAARLEM Hervatting van het scheepvaartverkeer door het Suezkanaal zal door Egypte wor den gevierd met een internationale lange- afstandzwemwedstrijd over de volle lengte van het Suezkanaal. Een datum voor deze honderdmijlen zwemwedstrijd is echter nog niet vastgesteld. Het einde van deze wedstrijd, die twee dagen duurt, zal voor het scheepvaartver keer het sein zijn dat het kanaal weer bevaarbaar is. Er zullen vier teams aan deel nemen, één uit Europa, één uit Ame rika, een uit Egypte en een uit de andere Arabische landen. Engeland en Frankrijk zullen niet worden uitgenodigd. De marathon is niet verdeeld in trajecten of perioden. Iedere zwemmer mag de af stand, welke hem goeddunkt, afleggen. Men verwacht echter dat iedere zwemmer gemiddeld twintig kilometer zal afleggen. De Suezkanaal-race komt dit jaar in de plaats van de Nijl-marathon. JERUZALEM (Reuter/AFP). - Het eer ste stadium van de terugtrekking der Is raëlische strijdkrachten van het schier eiland Sinai zal maandag zijn afgesloten. Daarna zullen er geen strijdkrachten meer zijn ten westen van El Arisj aan de Mid- dellandse-zeekust, ongeveer zestig km. van de Israëlische grens, aldus is in Jeruzalem medegedeeld. Generaal Burns, de bevel hebber der internationale politiemacht, en generaal Mosje Dayan, de Israëlische staf chef, zullen vandaag verdere besprekingen voeren over de algehele terugtrekking der Israëlische strijdkrachten uit Sinai. Premier Ben Goerion van Israel heeft op een bijeenkomst te Tel Aviv verklaard, dat Israel dank zij de campagne in Sinai verzekerd is van verscheidene jaren vrede. Het Israëlische fregat „Mivtach" is de haven van Eilath binnengelopen na in veertien dagen 13.000 mijl te hebben afge legd door om Afrika heen te varen. Dit is het tweede Israëlische schip dat na het einde van de Egyptische blokkade de ha ven van Eilath heeft aangedaan. NEW YORK (Reuter) Het Amerikaan se tijdschrift „The Reporter" maakt mel ding van een zich toespitsend conflict tus sen de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dulles en Harold Stassen over het handhaven van de Amerikaanse troepen in West-Duitsland. Volgens het blad overweegt men in Washington tot te- trugtrekking van deze troepen over te gaan als er een overeenkomst met de Russen kan worden gesloten. Het blad zegt, dat Stas sen - adviseur van Eisenhower inzake ont wapening - gelijktijdig terugtrekking van de Russische en westelijke troepen uit Cen- traal-Europa heeft voorgesteld. Stassen zou voor zijn voorstel, dat in de Nationale Vei ligheidsraad besproken is, propaganda heb ben gemaakt toen Dulles de NAVO confe rentie in Parijs bijwoonde. Dulles zou hier over zeer gebelgd zijn. Het blad voegt hieraan toe, dat functio narissen in Washington van mening zijn dat zij niet veel aan de huidige situatie in Duitsland kunnen veranderen, omdat de Amerikaanse regering zijn ambtenaren hééft opgedragen Adenauer, die tegenstan der van terugtrekking is, te steunen bij de verkiezingen die in september van dit jaar in de bondsrepubliek zullen worden gehou den. WENEN (Reuter) Radio-Boedapest meldt, dat de vijfentwintigjarige transport arbeider Geza Szivos, uit Boedapest, door het militaire gerechtshof van Boedapest ter dood is veroordeeld wegens onwettig wapenbezit. Het vonnis werd onmiddellijk voltrokken. Volgens de tenlastelegging had Szivos dertig oktober een machinepistool in han den weten te krijgen, waarna hij had deel genomen aan de aanvallen op het hoofd kwartier der communistische partij. Szivos zou bekend hebben meer dan honderd schoten te hebben gelost. Bij de aanvallen waren verscheidene personen om het leven gekomen. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn slechts 265 Hongaarse vluchtelingen Oostenrijk binnengekomen. Dit geringe aantal wordt toegeschreven aan drastischer optreden van de Hongaarse grenspolitie, die thans zonder aanzien des persoons op vluchtelingen vuurt en veelvuldig met fakkels werkt. Een groep van tien uitgewekenen voerde het lijk van een vijftigjarige vrouw uit Boedapest mede, die, zoals wij gisteren reeds berichtten, door schoten van de grenswacht was gedood. Nader wordt gemeld, dat de doodgescho ten Hongaarse vrouw vier dagen geleden reeds in Oostenrijk was aangekomen, waar zij haar vijf kinderen in een kamp in vei ligheid had gebracht. Zij was naar Boeda pest teruggekeerd om te pogen haar zuster ook uit Hongarije te krijgen en juwelen op te halen. De gedode maakte deel uit van een groep van dertig vluchtelingen, van wie slechts tien Oostenrijks gebied wisten te bereiken. Lodo was al enige weken leerling bij doctor Marciolo en het beviel hem wel. De doctor scheen ook wel tevreden over zijn nieuwe leerling te zijn. Op 'n dag kwam doctor Marciolo in het laboratorium en tikte Lodo op de schouder. „Ik moet een uurtje weg", zei hij. „Ga jij maar door met het werk, dat ik je opge dragen heb en denk er om: nergens aankomen verder!" Toen stapte doctor Marciolo statig de deur uit en liet Lodo aan zijn werk. 11-12 „Oorlog" om de eer MILAAN (U.P.) De al enige tijd du rende meningsverschillen tussen de in New York geboren sopraan Maria Callas en haar Italiaanse rivale Renata Tebaldi over el kanders kwaliteit is in volle hevigheid aan de gang. Een groep aanhangers van Renata Tebaldi heeft na middernacht vandaag een woelige demonstratie gehouden om haar idool voor het „La Scala"-theater toe te juichen. In een demonstratie, die herinne ringen oproept aan de opgewonden toneel tjes van de vrolijke negentiger jaren, duw den ruim driehonderd enthousiasten haar auto van het Via Manzoni Theater naar het La Scala Theater, nadat de politie, die probeerde de zangeres te beschermen, op zij geduwd was. Dit gebeurde nadat een stampvolle zaal in het Via Manzoni Theater zich hees had geschreeuwd om Renata Tebaldi te eren. Zij had het concert gegeven ten bate van het kindernoodfonds van de UNO, de „Unicef". De temperamentvolle „Tebaidia- nen" maakten van deze gelegenheid ge bruik om duidelijk te laten zien welke par tij zij kiezen. De „open oorlog" tussen de twee wereldberoemde sopranen begon hier in oktober, toen een Amerikaans tijdschrift een intervivew met Maria Callas publi ceerde, waarin zij had opgemerkt, dat Re nata Tebaldi „geen ruggegraat" heeft. Re nata Tebaldi schonk geen geloof aan de te genspraak van Maria Callas en ging tot de tegenaanval over met te verklaren dat Cal las „harteloos" is. Hiermede was de „oor log" verklaard tussen twee zangeressen, die beiden menen, dat haar meesterschap niet kan worden geëvenaard. ADVERTENTIE Ooo i.i ii. IJ Mi ii l /"li 3)V, li nam keek langs Dickhoff heen en staarde naar het lichtknopje naast de deur. Dat deed hij altijd, wanneer hij diep moest nadenken. Mevrouw Wer- dohl had de kaarten voor de opera gestuurd en de wagen ter beschikking gesteld, terwijl tenslotte nog een foto graaf van de uitgeverij gestuurd werd. Wat hij eerst als een onbeduidend spoor beschouwd had, scheen nu van doorslaggevende betekenis te zijn geworden. Tóch kon natuurlijk alles weer zuiver een toeval zijn, één van die alledaagse gebeurtenissen, waar men steeds tegenaan loopt. Muck keek Dickhoff aan. Ik heb nog meer voor u, ging Dickhoff verder, ik heb de financiën van Albertz nagegaan. Als het roof moord geweest is, commissaris, dan moet er ook iets te roven zijn geweest. Maar niets hoor. Albertz leefde op grote voet, maar hij had schulden en nog eens schulden. Ik ben er dan ook nog niet achter kunnen komen, waar van hij eigenlijk leefde. De auto, een dure woning, bui tenlandse reizen, veel vriendinnen, hoe hij dat alles bekostigd heeft, is mij een raadsel. Als vertegenwoor diger van die leder-importfirma verdiende hij hooguit vierhonderd tot vijfhonderd mark per maand en daar van kan men zulk een staat niet bekostigen. Op zijn beide bankrekeningen stond niet veel. Hij leefde op de pof of hij had geheime inkomsten of misschien wel beide. Muck keek ten tweeden male verbaasd op. Geheime inkomsten? Zou hij misschien juist gisteren zulke in komsten op het spoor zijn gekomen? Hij moest dat eens onderzoeken. Laat een wagen komen, Dickhoff, zei hij tenslotte, ik blijf waarschijnlijk de hele middag weg. Muck keek op zijn horloge. Het was tegen één uur. Hij veranderde zijn programma en reed eerst naar Others en Abner. De kleine bank lag in een zijstraat en was gevestigd in een oud, gedegen huis. De kantoor ruimten waren niet groot. Een ietwat knorrige kassier, die een cadetje at en koffie uit een thermosfles dronk, kwam naderbij. De loketten zijn al gesloten, zei hij, morgen ochtend gaan ze weer open. Daar valt wel over te praten, meende Muck, kan ik de chef even spreken? Hoogstwaarschijnlijk niet, luidde het antwoord. Dan zal ik met zwaarder geschut gaan werken, ant woordde Muck en haalde zijn legitimatie te voorschijn. Vertaald uit het Duits Copyright: Cosmopress, Génève Oorspr. titel: „Toen de champagne werd geserveerd" Als een blad aan een boom draaide de kassier om. Ergens hebben de mensen een slecht geweten, dacht Muck, toen hij tegenover de eigenaar van de bank, mijn heer Abner, zat. Abner was al een oud, verschrompeld mannetje, maar hij keek nog erg waakzaam uit zijn zwarte oogjes. Muck liet de brief zien, die hij van de huismeester van het flatgebouw, waarin Albertz gewoond had, ge kregen had. Kent u deze rekening, mijnheer Abner?, vroeg Muck. De oude man las het briefje en knikte toen. Natuurlijk ken ik die. Naar die driehonderd mark kan ik nu wel fluiten. Toen deze brief uitging, was de geadresseerde al dood, zonder dat ik het nog wist. Dat las ik pas de volgende dag in de kranten. Kunt u mij soms zeggen, waar die stortingen, waar u over schreef, vandaan kwamen? Eigenlijk is dat een bankgeheim, commissaris, maar dat zal u wel niet interesseren. Dat geld werd niet over gemaakt, maar gebracht. De kassier zal u wel volledig kunnen inlichten. De bankier klopte op een glazen deur. Hé, Burditzki, kom eens hier! De knorrige kassier kwam binnen. Abner gaf hem de brief. U kent dit geval toch? Een paar dagen geleden hebben we er nog over gesproken. Dat geld werd toch steeds hier aan de balie gestort? Het werd steeds in contanten gestort, mijnheer Abner, antwoordde Burditzki, steeds werd er in cash betaald. En wel door een dame. Muck kon zijn opwinding nauwelijks verbergen. Hoe zag die dame er uit? Ja, hoe zag die dame er uit?, herhaalde de kassier, als een dame; goed gekleed, vrij lang en, voorzover ik het heb kunnen zien, met blond haar. Muck haalde de foto te voorschijn, die hij in Ben- venuto Cellini's autobiografie gevonden had. Zou het deze dame kunnen zijn? Burditzki keek aandachtig naar de foto en schudde toen het hoofd. Zij kan het zijn, zij kan het niet zijn, hoe zou ik dat kunnen zeggen? Zij droeg altijd een hoed en meestal ook nog een voile. Heeft zij dan nooit gezegd, wie zij was? Heeft zij geen kwitanties getekend? Nee, antwoordde Burditzki met nadruk, mijnheer Albertz had al lang een rekening bij ons. Zij was niet groot, maar toch ook weer niet klein. Ongeveer een iaar lang de juiste termijn kan ik precies vaststellen, in dien u dat wenst kwam die dame zo omstreeks de eerste, betaalde vijfhonderd mark onder het motto „Ex port Argentinië", nam de kwitantie in ontvangst en verdween weer. Dit is zo doorgegaan tot 1 januari van dit jaar. Toen kwam zij niet meer. Mijnheer Albertz was zeer opgewonden, toen hij hier inlichtingen kwam in winnen en hoorde, dat noch in februari, noch in maart geld gestort was. Mijnheer Albertz was dus zeer opgewonden? En u kunt niet met beslistheid zeggen, of het deze dame van de foto was? Helaas niet. Muck beet op zijn onderlip. Ik dank u in ieder geval voor de inlichtingen. Mis schien hoort u nog wel nader van mij. Tot wederziens. Muck verliet het bankgebouw. Hij reed naar een telefooncel en belde dr. Faber op. Toen deze aan de lijn kwam, vroeg hij hem of hij mee wilde gaan naar de chirurgische kliniek. Hij wilde Erika von Stach gaan verhoren en uit psychologische overwegingen zou hij het prettig vinden, als de arts daarbij aanwezig kon zijn. Dr. Faber maakte geen enkel bezwaar, waarop Muck naar het huis van de arts reed. Enkele ogenblikken later waren Muck en dr. Faber op weg naar de chirurgische kliniek. Ze waren nogal zwijgzaam. Tenslotte verbrak Muck de stilte. Heeft u nog naar de toestand van juffrouw Von Stach geïnformeerd? Natuurlijk, antwoordde de arts, het gaat alweer beter met haar. Ze behoort tot de mensen, die onher roepelijke dingen bedaard tegemoet kunnen treden. Wanneer hebt u haar leren kennen? Dr. Faber begon te lachen. Ik heb haar eigenlijk op twee manieren leren ken nen. Zij studeerde samen met mijn vrouw voor ver pleegster en haar overleden verloofde is samen met mij assistent geweest. Hij was een pracht kerel! Hij liep een infectie op. Wordt vervolgd). (Van onze correspondent in Bonn) De mannen van de vroegre Waffen S.S. willen gezamenlijk naar Parijs. Het blad van de vereniging van de vroegere leden van de Waffen S.S. „Wiking Ruf" wekt al die mannen op deel te nemen aan tochten naar de streken, waar zij onder het Hitier- bewind hebben gevochten. Parijs, dat een grote aantrekkingskracht uitoefent, is het eerste reisdoel. „Wiking Ruf" beweert dat zulke „reizen" een betere verstandhouding tusen de Europese volken kunnen bevor deren. Wij menen, dat die betere verstand houding eerder tot stand zou komen, indien de vroegere Waffen S.S.-ers zich wat meer op de achtergrond zouden houden. (AFP) Het Essense sociaaldemocratische dagblad „Neue Rhein Zeitung" zegt zich af te vragen, of het veeleer geen aanbeveling verdient, alle „S.S.-herinneringen" zoveel mogelijk aan de vergetelheid prijs te ge ven METZ (United Press) Naar schatting honderdvijftig Hongaarse vluchtelingen hebben pogingen ondernomen uit hun kamp bij Metz naar West-Duitsland te gaan. Zij werden door de Franse politie weer naar hun woonoorden teruggebracht. De overwegend jonge vluchtelingen zou den ongeduldig zijn geweest over hun verdere transport naar andere landen. Sinds 7 december zijn zij in leger-berakken ondergebracht. Dit is het tweede incident van dien aard in enkele weken in Frank rijk. Omstreeks tien uur donderdagochtend verlieten twee afzonderlijke groepen het kamp bij Metz. Ongeveer honderd man gingen in de richting van Saarbrücken, ongeveer zestig kilometer ten oosten van Metz. De andere vijftig zetten koers naar Luxemburg. Het terugbrengen, in politie auto's, zou zonder incidenten zijn verlopen. MCMURDO SOUND (United Press). De Arneb, een vrachtschip van de Ame rikaanse marine dat in het ijs bij het vasteland van de Zuidpool bekneld heeft gezeten, heeft zich losgewrongen en heeft open water bereikt in de luwte van kaap Hallett. Het ijs kwam woensdag los, waar na men open water binnendreef, na 36 uur tussen twee ijsblokken bekneld te hebben gezeten. De 218 man aan boord zijn onge deerd en de lading van het schip is onbe schadigd. Een ijsveld sloot de Arneb maandag avond in toen het schip de ijsbreker North- wind volgde naar de Moubray-baai. De Arneb heeft voorraden aan boord voor de wetenschappelijke basis die de Verenigde Staten en Nieuw-Zeeland samen hebben opgericht op kaap Hallett, 800 km ten noorden van McMurdo Sound. De North- wind, die niet bij de Arneb kon komen, is vermoedelijk ook weer in vrij water. De Arneb is bezig een bijna twee meter lange scheur te dichten die het ijs gemaakt heeft in de scheepswand. Aan beide zijden zijn platen beschadigd. Een schroefblad is ver loren gegaan en nog een is gedeeltelijk af gebroken. ZATERDAG 5 JANUARI Minerva: „Gekweld geweten", 13 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Jungle der misdaad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „0815, het einde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De avonturen van Beiroet", 18 jaar, 7 n 9.15 uur. Lido: „Onvergankelijke melo die", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Don Juan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Die man is gevaarlijk", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Nieuw Nederlands Toneelgezelschap met „Schakels", 8 uur. ZONDAG 6 JANUARI Minerva: „Hans en Grietje", poppenfilm voor de jeugd, alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Ge kweld geweten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De wereld der stilte", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Jungle der misdaad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het verloren continent", alle leeft., 11 uur. „0815, het einde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het glazen muiltje", alle leeft., 11 uur. „Gervaise", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De avonturierster van Beiroet", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Forsyte- sage", 18 jaar, 11 uur. „Onvergankelijke melodie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Zo begint het leven", 18 jaar, 11 uur. „Don Juan", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Die man is gevaarlijk", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouw burg: Nieuw Nederlands Toneelgezelschap met „Julia", 8 uur. Zuiderkapcl: A. A. Eske- lijer, 10 en 5 uur. Jeugdsamenkomst, 8 uur. Spruitenbosstraat 9: Een gebed, pleidooi en plan voor eenheid, 8 uur. Bakenessergracht 63: Wijdingsdienst 10.30 uur. Cultura: Ned. Ver. voor spiritisten „Harmonia" de heer C. H. van Rijswijk spreekt over: „Heeft de mens een vrije wil", 10.30 uur. MAANDAG 7 JANUARI Minerva: Lotte Goslar en haar ensemble, 8.15 uur. Luxor: „Dr wereld der stilte", alle leeft., 2 uur. „Jungle der misdaad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „08—15, het ein de", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De avonturierster van Beiroet", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „Onvergankelijke melodie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Don Juan", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Die man is gewv üjk" 13 jaar, 2.30, 7 en 9 15 uur. -n -1(jl schap: „De Grotere wereld 8 uur,

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6