DC IJ begint woensdag aan een beslissend damtoernooi Voetbal in Kennemerland To Gpbr.lf Ruylrr va r—\ Kennemer antaarn Beleefdheden in opstallen Aan de hand van Halverhout Sterke tegenstanders in de klim naar de top 9 De aanvaring met de „Andrea Doria" OLD CLOTHES NEW Wiens weekloon is er vandoor? In de rij in Boedapest Dr. A. Melchior vertelde over het Amazone gebied clubs en jK stoelen? Historische Wild-West BEVERWIJK Tranen Griezelig Antwoordkaart in het vergeetboek? Foto's in de IJ mond Laatste kans op doorlichten ZATERDAG 5 JANUARI 1957 Het nieuwe jaar zet met een volledig programma in en de clubs maken zich lang zamerhand klaar voor de eindspurt, twee factoren, die er het hunne toe zullen bij dragen, dat er zondag menige spannende partij gespeeld zal worden. In 3 A zijn dat natuurlijk in de eerste plaats de wedstrij den, waarbij de Alkmaarse Boys, Purmer- steyn en Vitesse betrokken zijn, in 3 B houden QSC, IVV en KW aller ogen op zich gericht en in 4 E zijn dat Waterloo en Nautilus. Van de drie kampioenspretendenten in 3 A komen in Castricum Vitesse en Alkm. Boys tegenover elkaar te staan. Dat belooft de wedstrijd van de dag te worden. De eer ste ontmoeting wonnen de Boys destijds met vier-nul, maar dat was in de tijd, dat Vitesse nog allerminst op dreef was. Het zal de Alkmaarders nu zeker zo glad niet zitten! De derde kampioensgegadigde, Purmer- steyn, heeft het tegen HSV ongetwijfeld gemakkelijker. De Purmerenders zullen wel winnen. CSV gaat op bezoek bij de club met de rode lantaarn, Always For ward. Als de Castricummers op hun tellen passen, kunnen ze winnen, zoals ook al in de eerste ontmoeting het geval was. Het werd toen drie-één. Helder, dat de laatste tijd nog al eens een puntje binnenhaalt, maakt mogelijk ook ZAP één punt afhandig. EVCEgmon- dia lijkt ons eveneens een wedstrijd voor een gelijk spel. De drie kampioensgegadigden in 3 B krij gen het alle met lager geklasseerde clubs te doen. De aan de kop staande QSC'ers spelen thuis tegen Terrasvogels en maken een goede kans op de overwinning. IW ontvangt Wijk aan Zee en al behaalden de badmensen in hun laatste wedstrijd een éclatante overwinning op ZVV, we geloven toch niet, dat ze IW een punt ontnemen zullen. KW speelt in Zaandam tegen ZVV en ook deze kandidaat voor de eerste plaats zal wel winnen. Velsen heeft twee redenen om zich zon dag a.s. tegen Assendelft extra in te span nen, in de eerste plaats om door een over winning te trachten de smadelijke neder laag tegen QSC (één-acht) wat in het ver geetboek te doen geraken en voorts in ver band met de in de eerste ontmoeting tegen Assendelft geleden zes-drie nederlaag. Voor de onderste plaats is Kinheim WASHINGTON (U.P.) Een commis sie, die een onderzoek instelt naar de bot sing tussen de „Andrea Doria" en de „Stockholm", op 25 juli van het vorige jaar, heeft als haar oordeel uitgesproken dat de stabiliteit van het Italiaanse schip aanzienlijk minder was, dan de ontwerpers hadden gepland. De commissie sprak zich niet uit over de schuldvraag. Een onderzoek naar het feit, of de gezag voerders zich hebben gehouden aan de in ternationale conventies voor de scheep vaart achtte de commissie echter gewenst. Voorts werd opgemerkt dat, indien beide schepen zich hadden gehouden aan de vastgestelde routes de botsing zou kunnen zijn vermeden. In New York heeft een woordvoerder van de Swedish-American Line, eigenares se van de „Stockholm" Verklaard', dat de maatschappij haar oorspronkelijk stand punt, dat de gezagvoerder van haar schip zich volkomen heeft gehouden aan de regels van goed zeemanschap, handhaaft. Dit betrof evenzeer de conventie voor vei ligheid op zee. „Wij noch de Italiaanse maatschappij zijn leden van de overeenkomst betreffende de vastgestelde routes", zo zei hij. „Er zijn slechts tien maatschappijen, die deze over eenkomst erkennen, een klein aantal in vergelijking met het aantal scheepvaart lijnen ter wereld." In gezaghebbende Italiaanse scheep vaartkringen is verklaard dat de „Andrea Doria" ontworpen was naar de voorschrif ten van Lloyd's en van de Amerikaanse en Italiaanse sch e e p vaar tr eg is t er sHet schip was gebouwd in overeenstemming met de in 1948 te Londen opgestelde conventie terzake van de stabiliteit, en het drijfver- mogen ingeval van beschadiging aan het scheepslichaam. Deze verklaringen werden te Genua afgelegd naar aanleiding van de opmerkingen met betrekking tot het nu voort te zetten vooronderzoek in de zaak van het zinken van de „Andrea Doria". „Het beste bewijs voor het goede drijf- vermogen van de Italiaanse boot wordt", zo zegt men in scheepvaartkringen te Ge nua", wel geleverd door de omstandigheid dat de zwaarbeschadigde „Andrea Doria" eerst elf uur na de botsing met de „Stock holm" onder water verdween." EHS van groot belang. Zal de toestand voor de Velsenaren niet helemaal précair wor den, dan dienen ze deze ontmoeting te winnen. In 4 E verspeelde Waterloo een kostbaar punt tegen AGS, zodat Nautilus er momen teel relatief beter voorstaat. Het wordt daarom voor de IJmuidenaren zondag in de uitwedstrijd tegen Bloemendaal dubbel oppassen, want deze club is de laatste tijd aardig op dreef. En voor Naultilus wordt het in Halfweg tegen NAS al evenzeer op passen. Verder worden nog gespeeld: WH Swift, AGSOnze Gezellen, DIOGeel Wit en ASV—Halfweg. Balans Bij de intrede van het nieuwe jaar willen we de balans van de Kennemerlandse clubs uit het „lagere voetbal" eens opmaken. Van de tweedeklassers staat VVB er het beste voor. De Breesapers maken zelfs ern stige aanspraken op de bovenste plaats, maar ze zullen zelf het beste begrijpen, dat het nog een lange weg is, want er zijn nog een hele rij andere gegadigden! De Beverwijkse tweedeklassers huizen gedrieën in de onderste regionen. Bever wijk staat zelfs met een gelijk aantal winstpunten als hekkensluiter Schoten op één na de onderste plaats, maar. heeft twee wedstrijden minder gespeeld. Dit en het feit, dat de roodwitten zondag j.l. tegen HBC bewezen toch wel wat in de mars te hebben, doet ons verwachten, dat ze het toch nog wel redden zullen. DEM en Ken- nemers staan er met hun 10 punten uit 11 wedstrijden beter voor, al blijkt dit uit de gedeelde negen en tiende plaats niet direct zg, maar tenslotte betekent dit, dat ze slechts drie verliespunten meer hebben dan koploper VVB, zij 't dan ook met één wed strijd minder gespeeld. Van de derdeklasesrs houdt tot nu toe Vitesse uit Castricum de eer hoog, wat we in den beginne zeker niet verwacht had den. Maar ook voor de Vitessenaren is het nog te vroeg om te juichen, want de Alkm. Boys en Purmersteyn laten ook niet met zich spotten. CSV, dat in tegenstelling met Vitesse juist zo hard van stapel liep, is de laatste weken lelijk terug gevallen, maar gevaar voor de onderste plaats is er ons inziens niet, temeer daar Alw. Forward zich tot dusver wel heel zwak toonde. We veronderstellen, dat CSV evenals het Heemskerkse ADO wel in de middenmoot zal eindigen. In de derdeklasse B zal het kampioen schap wel aan een Zaanlandse club ten deel vallen, daar IVV, KW en QSC zich gede cideerd sterker hebben getoond dan de derdeklassers uit Kennemerland. Van deze laatste zullen de kampioenen van het vorige seizoen, Wijk aan Zee, en de Sant- poortse derde klassers, zich nog wel red den, al hebben zowel Velsen als Terras- vogels momenteel reeds meer verlies- dan winstpunten, maar voor Kinheim vrezen we het ergste: na 10 wedstrijden hebben de Velsenaren al 17 verliespunten! Er zou een wonder moeten geschieden, willen de Kinheimers de (rode lantaarn-) dans nog ontspringen! In de vierde klasse E is alle hoop geves tigd op Waterloo. De IJmuidenaren weer den zich tot dusver uitstekend, al vielen de uitslagen van de laatste twee wedstrijden in het oudejaar ietwat tegen. De gevaar lijkste concurrent is Nautilus. Deze club won op 9 december jvl.un Driehuis met één twee van Waterloo. De return wedstrijd moet nog gespeeld wórden. ADVERTENTIE DRY CLEANING ONLY KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 De volgende gevonden voorwerpen zijn van 28 december tot 4 januari te Velsen binnengebracht. Inlichtingen te krijgen aan het hoofd bureau van politie, Tiberiusplein no. 1, kamer 4, uitsluitend op iedere werkdag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uit zondering van zaterdagmiddag. Tas met gereedschap, loonzakje met in houd, kindertasje, want, portemonnaie, meisjesrijwiel, handschoen, paar wanten, sjaal, kerkboek, damestas, herenschoen, naar handschoenen, badkleding, heren laars, zakje met gereedschap, boodschap pentas, regencape, herenrijwiel, bril, da mesrijwiel, armband, reservewiel (auto), vulpen en vulpotlood in etui, sleutel, zak- kamp, motorcap, dameshoed, hond, bank biljet, vulpen, jongenspet, contactsleutel, muntbiljet, capuchon. Een lange rij arbeiders wacht geduldig in de koude, besneeuwde straat in Boedapest op een van de weinige trams, die er op het ogenblik rijden. Langzaam begint het normale leven op gang te komen - althans uiterlijk. Tengevolge van het gebrek aan brand en grondstoffen kan echter in vele fabrieken niet gewerkt worden en ook de huisbrandvoorziening is vrijwel nihil. „Barendsz Zee" te water Dinsdag 8 januari, 's morgens omstreeks 9.15 uur, zal bij L. Smit en Zoon's Scheeps- en Werktuigbouw N.V. te Kinderdijk de zeesleepboot „Barendsz Zee" te water wor den gelaten. De zeesleper is bestemd voor L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst te Rotterdam. De doop wordt verricht door mevrouw A. Leis-Vroege. Dr. A. Melchior uit Haarlem heeft gister avond voor de leden der tuinbouwstudie- club „Velsen en omstreken" een voor dracht gehouden in het Patronaatsgebouw over zijn reis door het Amazonegebied die niet alleen bijzonder interessant was, doch ook de aanwezigen duidelijk maakte dat niet alleen ons land een nog al vochtig klimaat bezit. Op soms droogkomische wijze, die velen bij tijd en wijle in een lach deed schieten, gaf dr. Melchior een verslag van enkele zijner lotgevallen. Hij begon met zijn indruk te vertellen van de grootte van de Amazonerivier, die op sommige punten tot 200 kilometer breed is en die in het natte seizoen 17 meter stijgt zodat een groot gedeelte langs de oevers acht maanden lang ieder jaar weer onder water komt te staan. Het aange slibde klei maakt het land uitermate vruchtbaar doch omdat onkruid en onge dierte daar ook welig tieren komt er wei nig van akkerbouw. De inboorlingen zijn niet zo erg zinde lijk en het hele gebied is dan ook een poel van hongersnood en ziekte vertelde dr. Melchior. Het volksvoedsel gaf hij de naam van kippenvoer mee, waar nog bij komt dat allereerst de heren der schepping zich er aan te goed mogen doen, voordat de vrouwen en kinderen aan de beurt komen. Bepaald tragisch-komisch was het ver haal van een diner waaraan hij had deel genomen en waarvan de hoofdschotel be stond uit aap. De aanwezigen kregen van de causeur en-passant nog enige goede raadgevingen mee, hoe ze zich in zo'n ge val moeten gedragen. Na de lezing werd een film vertoond die dr. Melchior commentarieerde en de toe hoorders hebben hem na afloop een warm en dankbaar applaus toebedeeld. GESLAAGD Voor het examen scheepswerktuigkun- dige B I is geslaagd de heer D. A. van Weelderen te Velsen, Hij werd opgeleid door het Zeevaartinistiuut IJmuiden. ADVERTENTIE WAAROM NOG KALE 1tl BEKUbEN V «ET STOFFEN NAAR KEUS Onze fraaie STOFFEN-COLLECTIE wordt u gaarne ter inzage» "-.qeven Marktplein 50 Trompstraat 35 „Mün kind is ont voerd" (Thalia, vrijdag tot en met zondag). De koude angst, die een ouder paar bekruipen moet, wanneer hun enige kind in handen valt va,n die gewetenlo zen, die zich om der wille van wat slordig gewin meester maken van de kinderen der beter gesitueerden, is in deze Metro Gold- wynfilm van de hand van regisseur Segal bijzonder knap weer gegeven. Het kind, waar het hier om gaat, de achtjarige Andy, zoontje van een vermogende stof zuigerfabrikant, wordt des morgens van school gekidnap- ped en het losgeld van een half miljoen komt zelfs vader Stannard wel een beetje hoog voor. Daar zelfs be taling geen garantie inhoudt, dat de kleine Andy ongedeerd terugkomt, weet de politie chef, die het geval met gevoel en tact in handen neemt, de vader te overreden een harde tegenzet te doen. En niet te zwichten voor de meedogenloze schurken, die zijn kind in handen hebben. Dat zich daardoor een tragische wending in de verhouding tot zijn vrouw en vele andere familieleden gaat voltrekken, laat zich begrijpen en als het bebloede hemdje van het kind wordt gevonden, dreigt het verzet van de moedige vader te worden gebroken. Maar tenslote keert alles ten goede en er is een film afgelopen, die een maximum aan spanning geeft, maar boven dien een fel licht doet schijnen op de af grijselijke praktijken, die de kinderrovers in de nieuwe wereld vaak toepassen om hun doel te bereiken. Zeven beruchte ruiters (Thalia, maan dag tot en met woensdag) is de titel, waar onder zich een spectaculair avonturenver haal verschuilt, dat Forrest Tuckers en Carrol Naish in volledige technicolor-uit- rusting ten tonele voert in het westen van Amerika, dat blijkbaar in het jaar 1866 of daaromtrent nogal wat bankrovers op leverde. De gebroeders Reno zijn van dit slag en graaien dan ook, als de film amper begonnen is, luidruchtig in de kas van een geldhuis te Vernon. Door een aardige list trappen de heren tenslotte in het valletje, dat listig voor hen is opgezet en dan is de film direct uit ook. Daar tussenin echter is er ruimschoots voor spanning gezorgd en het nobele kwartet heeft menig maal voor benauwend hete vuren gestaan. Al gaan dergelijke films dan ook gemakkelijk met z'n dertienen in een dozijn, er is voldoende aan te zien om er een bepaald soort ver maak aan te ontlenen. GO Kennemer Theater, vrijdag tot en met zondag: Mario Lanza mag een flinke tenor zijn, een goed acteur is hij niet. In „Serenade" is het zelfs erg onplezierig om naar hem te kijken. Hij huilt voortdurend. Slechts af en toe gaat over zijn gezicht een schuchter lachje. Volgens het verhaal is hij een bedroefde, door een ongelukkige liefde diep gekwelde jonge operazanger, die ner gens zijn draai kan vinden en zelfs zijn vermogen om te zingen verliest. Een schone Mexicaanse helpt hem zijn stem weer terug te krijgen, maar voor dit gelukkig einde heeft men veel te lang een huilende man moeten zien en door de tranen het hart niet kunnen ontdekken. Luxor Theater, dinsdag tot en met donderdag: „De ondergang van de Meta- luna". Een fantasiefilm, waarbij twee atoomgeleerden, die eerst naar een aantal laboratoria in Georgia worden gelokt, ver volgens tegen hun wil met een grote vlie gende schotel meereizen naar de planeet Metaluna. Dat gaat natuurlijk niet één, twee, drie. Integendeel. Niet voor niets wordt ons medegedeeld dat er aan het tot stand komen van deze film niet minder dan 2% jaar werd gewerkt. In de vliegende schotel, op de nieuwe planeet die overi gens weer in oorlog is met een andere satelliet en trouwens ook op aarde heb ben de makers van deze film niets aan het toeval willen overlaten. Zij hebben de meest ingewikkelde instrumenten opge bouwd en er zijn waarschijnlijk miljoenen in de grootse decors gaan zitten. Bovendien heeft men de fantasie in alle opzichten vol komen de vrije loop gelaten en ten slotte is alles gevat in allerlei bonte kleuren. Wat men van een dergelijke film ook moge denken, het verhaal houdt de kijker voortdurend bezig. En daar is het per slot van rekening om begonnen. Jeff Morrow, Faith Domergue en Rex Reason spelen de hoofdrollen. W.B. Theater, zondag tot en met maandag: Een van opzet bescheiden thriller is „Minderjarig meisje ontvoerd", waarin een politieman voor het feit wordt gesteld, dat zijn dochter in handen valt van een zwakzinnige. Het lijkt een bijna hopeloze onderneming het meisje op te sporen. Het lukt. De schietpartij, die de film besluit, voert het arme kind weer in vaders armen. Zij wint er tevens de jongeman mee van wie zij hield en die zij niet aan de immer politieman spelende vader durfde vertonen. De kidnapper wordt gevankelijk wegge voerd. Men zal begrijpen, dat het een nare geschiedenis is. De zwakzinnige is precies zo abnormaal als nodig is om de zaak een griezelig accent te geven. Wie er zijn zenu wen op wil beproeven, weet waar hij aan toe is. Luxor Theater, vrijdag tot en met maandag: „Puberteit". Een Franse rolprent, waarin naar mijn smaak maar heel weinig te waarderen valt. Een mager scenario, drie prille bakvisjes, die bij oma ten plattelande gaan logeren en daar prompt verliefd raken op de zoon van de dorpsherbergier. Deze heeft echter vues op 'n rijpere vrouw, met wie hij op een avond inderdaad een avontuur beleeft. Een der versmade bak visjes is hiervan getuige en verraadt uit minnenijd wat zij gezien heeft. Om zijn minnares aan 'n alibi te helpen zegt de be trapte jongeling dan, dat hij op de bewuste avond met een ander is uitgeweest. Die ander is het onschuldige dienstmeisje Van de rijke oma, dat dan, met schande over laden, weggejaagd wordt. Dan krijgt de jongeling berouw; hij gaat het ontslagen daghitje achterna en ontdekt dan tevens, dat zij eigenlijk de ware vrouw voor hem is. Het ogenschijnlijk onschuldige verhaaltje wordt op ongezond-geraffineerde manier uitgebuit, de psychologie van het geval is er meestal hopeloos naast en de bekering van de kasteleinszoon, aan het slot van de film, tot de ware liefde, is volstrekt onaan nemelijk. Wat een goede film over de perikelen van een kalverliefde had kunnen worden, ontaardt op deze wijze in een lege effectjagerij, die hier en daar bepaald per vers aandoet. De eerste ronde van de finale om het clubkampioenschap van Noordholland gaat volgende week in Op dinsdag 8 januari speelt Jozeph Blan kenaar thuis tegen de Christelijke Damclub Uit Amsterdam. Woensdag 9 januari komt het sterke Ge zellig Samenzijn naar IJmuiden om in hotel Kennemerhof tegen DCIJ te spelen. Voor de tweede ronde speelt op 15 januari Gezellig Samenzijn tegen Jozeph Blanke naar. Daarna gaan de DCIJ'ers naar het clublokaal van CDA en wel op vrijdag 18 Tot omstandige verbazing van de heren, die het zó goed met de nieuwe Velsenaren menen, dat z(j deze verse im migranten van tijd tot tijd een avond bieden ter kennisma king met stad en gewest, zijn vele nieuwelingen dit keer blijkbaar het insturen van de antwoordkaart, die aan de uit nodiging gehecht was, ver geten. Ach eigenlijk is het ook weer niet zo verwonder lijk, want oliebollen en kerst bomen hebben de laatste we ken meer gedachten in beslag genomen dan gesprekken over Velsen en daarbij behorende onwennige gevoelens, want zo dra er een kerstboom of een glas warme punch bij komt, is een mens gauw thuis zelfs als hjj uit een boerenbehuizing in een flat is gedoken. Toch gaat die begroetings avond van de Velser Gemeen schap door. De tiende januari in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan en Thomas- vaer en Pieternel zullen er ook zijn, buiten dan de vriende lijke gastheren, om de nieuwe lingen op rijm wat „bij te pra ten". Wilt ge verzekerd zijn van een plaatsje, stuur het antwoord in, anders komen er straks verrassingen in de vorm van veel meer mensen dan men had kunnen denken. Want er zijn tenslotte duizend invitaties uitgegaan en als daarop twee gezinsleden ko men maakt dat een hele op tocht naar het Jeugdgebouw. Het bevreemdt mij altoos lichtelijk, dat de deftige stukken, die van raadhuiswege over de goegemeente worden uitgestort en waarin deze gemeente als zij de lust heeft kan lezen, wat er voor goede en soms een beetje boze plannetjes worden uitgebroed. Net als bij andere, op dit punt ook zeer onhoffelijke overheidsinstellingen, (de PTT begint de brieven aan haar ge achte clientèle, die zoet met zegels, luistergelden en telefoon nota's aan heur welzijn bouwt ook zonder mankeren zonder een wóórd er boven) heeft de gemeente het tegenover heur onder danen altijd over „J. Jansen", niet over de heer Jansen néé over Jansen zonder meer. Dat dwangbeveltoontje is niets gezellig. Het laat mij altijd door een onredelijk gevoel bekruipen, dat de gemeentenaren een bij zonder laagstaand stammetje Al voor de 65ste keer heeft Halverhout haar jaarlijkse gids de wereld ingestuurd: het haast onmisbare boek, dat alles meldt en alles geeft over de scheepvaartconnecties, die er tussen IJmuiden, Amsterdam en de wijde aardbol bestaan. Zowel de loodstarieven Halverhout weet er alles van, want zij beschikt over een eigen loods-service voor de schepen naar de havens aan het Noordzeekanaal als de bebakening van de mijnen- vrije kanalen en de boeien langs Neêrlands kust, de vu ren langs die kust en de voor naamste radiobakens, de fre quenties van Scheveningem Radio (nog eens los er bij, om aan de radio te hangen) en de getijtafels vullen dit vademe cum voor zeevarenden en luis terende of alleen maar geïn teresseerde landrotten. De zeven vuistregels, die voor het veilig binnenkomen in IJmuidens have -, naar gij natuurlijk weet gelden, staan levensgroot in dit han dig naslagwerk en de eerste is: „Probeer nooit zonder loods binnen te komen". Het is maar dat u het weet: nooit zonder loods binnenkomen, ik kan het u niet genoeg op het hart drukken, Als ge het toch doet, moet ge het zelf maar weten. Ook nooit te dicht langs de pieren, hoor, want tot 70 voet liggen er dikke ste nen, die lelijke schaafjes aan uw buik kunnen veroorzaken. Van uw schip dan. Vergeet ook nimmer, dat de vloed- stroom doorloopt tot 3 a 4 uur na hoogwater. En zo gaat dat door, 348 pa gina's lang. Met mooie foto's over de haven en het kanaal, met statistieken en de kanaal- gelden. Echt wel een boek om te hébben. zijn zo'n soort derderangs verzameling burgers, over wie de deftige raadsstukkenschrij- vers bést mogen jijen en jou wen. Nog geheel buiten be schouwing latend het tijd rovend werk, dat dagblad schrijvers in duistere nachten verzetten met het tussenvoe gen van „de heer" op de plaat sen, waar de gemeente deze beleefdheidsvorm overbodig achtte, wijs ik er op, dat op het gemeentehuis allemaal me neren zetelen. Die ik niet graag met jij en jou of met ha-die-Klaverbeek zou aan spreken, zonder dat ik ze goed kende. Als er wat aan gedaan wordt, hetgeen ik nog even betwijfel, dan meteen de uit gaande stukken in het Neder lands. In verstaanbaar Neder lands dan. Dit bijvoorbeeld: Ten einde de mogelijkheid te voor komen, dat dit terrein als ver zamelplaats voor afval zou kunnen worden gebezigd, ach ten wij het gewenst de door bovenbedoelde belanghebben den gedane verzoeken in te willigen in dier voege, dat aan hen kan worden verkocht de op de bij de stukken gevoegde drie situatie-tekeningen Nou ja, u begrijpt het nu wel, hoop ik. Als dat nu eens kor ter gezegd werd, kon de heer er nog net tussen. Kom, maak eens een klein, fijn grapje in de officiële tale des raadhuizes, werp eens een kwinkslag door het stof der plechtige sprake. Die zin had ook zó gekund: „Opdat het op dat veldje geen al te grote rommel wordt want die Driehuizers kunnen er wat mee, vrouwen en man nen uit de raad lijkt het ons maar het beste dat lapje grond te verkopen aan degenen, die er om zitten te springen". Vindt u het woord „opstal len" inmiddels ook zo'n mooi woord? Het zijn volgens het raadhuis huizen en andere onroerende goederen. Vroeger dacht ik écht, dat een „op" een stille herkauwer was, die nooit buiten kwam wegens verregaande bijziend heid en derhalve in zogenaam de opstallen werd behoed door kobolden met zwarte petjes op. Ik weet sinds lang beter, maar het woord doet me nog altijd licht huiveren. In de opstal aan het Raad huisplein is het een zeer ge woon woord. Daar zegt de klerk eerste klas, naar ik mij heb laten vertellen, tegen de commies tweede klas zo tegen half één: „Kom ik ga eens naar mijn opstal, kadastraal bekend sec tie B no. 1426, gemerkt Velser- duinweg, teneinde mijn bin nenzijde te vullen met het door mijn naam dragende lid van het vrouwelijk geslacht tot het kookpunt gebrachte knolvruchten en veldgewas sen". 't Moet even wennen, maar het klinkt wél mooi. De jaarvergadering der Be verwijkse fotografen, die zich als B.A.F. aaneen hebben ge sloten, is gisteravond met een batig slado van f 250 en een ledental van 60 afgesloten, hetgeen een prestatie genoemd mag worden in deze dure tijd. En bovendien hebben ze óók nog de contributie verhoogd aan de overkant van het ka ntaal, maar dat plannetje kwam er daarom zo grif door, omdat er een tentoonstelling van het werk der leden op komst is maar dan samen met diverse zusterverenigin gen zodat ook Velsen wel zal inhaken. Die IJmond loopt in de praktijk vaak beter dan in de theorie. januari. De laatste ronde vindt dan plaats op 22 januari als DCIJ naar het Amsterdams Schaakhuis moet om Jozeph Blankenaar te ontmoeten. - Op 25-januari volgt dan CDAGS in het Max Euwe-huis. Heeft DCIJ kampioenskansen? DCIJ kan een geduchte ploeg en een ernstige kandidaat zijn in de strijd om de provinciale titel, als men met de 10 sterkste dammers uitkomt. In de zeven tot nu toe gespeelde wedstrij den ontbraken er steeds vier a vijf kop- spelers. Tegen kampioensploegen als Ge zellig Samenzijn en Jozeph Blankenaar kan DCIJ onmogelijk winnen, als er met inval lers wordt gespeeld. Aan bord één van DCIJGezellig Samen zijn wordt de partij RoozenburgKeiler ge speeld, een ontmoeting, die elke dammer met belangstelling zal volgen. Wellicht weet DCIJ de mannen van Keiler met een kleine nederlaag naar Amsterdam terug te sturen; de tweede wedstrijd tegen CDA kan echter vrij beslist met grote cijfers worden gewonnen. Dan evenwel zal de laatste wedstrijd tegen Jozeph Blankenaar van beslissende beteke nis zijn, over de vraag welk Noordhollands damtiental zich in de landelijke eindstrijd plaatst. In Utrecht slaagde opnieuw „Ons Genoe gen", onder aanvoering van de oud-LImui- denaar P. Leythe er in, de kampioenstitel te veroveren. Onderling DCIJ-toernooi De eerste clubavond van DCIJ in het nieuwe jaar, waarvoor de spelers de beste wensen van voorzitter K. de Jong mee kregen, is voor de 60-jarige Dirk Ott wel bizonder gunstig verlopen. Hij won namelijk na een zeer knap gespeeld positiespel van de veelbelovende Leo Binkhorst en zijn ernstige concurrent Wim van Wort kreeg van Gomes een nederlaag. Wort liet zich verrassen door een zetje van licht kaliber kwam een stuk achter en kreeg van Gomes geen kans meer op herstel. De tweede opmerkelijke prestatie leverde Jan Waal. Won deze de vorige week van C. Lodder, nu won de kapper van C. Kramer. Door deze twee overwinningen heeft Waal zich naar de kopgroep gewerkt en blijft ernstige aspiraties koesteren voor de le plaats. De stand van de le klasse van het DCIJ- toernooi is nu: gesp. gew. gel. verl. pt. 1. D. Ott 10 7 1 2 15 2. W. v. Wort 11 6 3 2 15 3. Gomes 10 5 3 2 13 10 5 2 3 12 5. C. Lodder 8 3 4 1 10 6. Leo Binkhorst.. 7 4 2 1 10 7. J. Waal 7 4 1 2 9 8. v. Bakkum 8 3 2 3 8 9. Opa v. d. Bos 10 3 1 6 7 10 2 3 5 7 11. C. Kramer 11 1 3 7 5 12. D. Woord 3 0 1 2 1 13. D. Muller 6 0 0 6 0 In de dagen van 9 tot en met 12 januari komt voor de IJmuidenaren, die om de een of andere reden niet deel konden nemen aan het bevolkingsonderzoek op tubercu lose, de laatste kans dit verzuim, dat voor henzelf, hun gezin en anderen ernstige ge volgen kan hebben, goed te maken. Voor namelijk de doorlichtingsappara- tuur op 14 of 15 januari in Santpoort wordt opgesteld, zal zij op woensdag 9, donderdag 10, vrijdag 11 en zaterdag 12 januari in de Jan Campertkleuterschool aan de P. J. Troelstraweg blijven voor de laatkomers. Op 9, 10 en 11 januari van 14 tot 17.30 en van 19 tot 21.30 uur is het doorlichtings centrum geopend; op zaterdag 12 januari bestaat er nog gelegenheid tot onderzoek tussen 9.30 en 12.30 uur des ochtends en Lampenier 13 en 16 uur des middags

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9