P. v. d. A.-congres behandelt agrarische problemen HOOGTEZON Periode zacht weer voorbij Zoek ió het zo Fa. B. ENGELENBERG De radio geeft vrijdag Wereldnieuws DONDERDAG 10 JANUARI 1957 2 Voorzitter E. Vermeer critiseert gedifferentieerde loonpolitiek Garantieprijs voor melk wordt te laag geacht OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Kaiser-Frazer Rotterdam ontslaat 68 arbeiders Verkoop gedaald door crisis in Midden-Oosten Aantal buitenlandse hotelgasten nam toe H. J. Maertens N.V. „De Waarheid" ontzet uit lidmaatschap N.D.P. Meer dan twintig auto's bij Delft op elkaar; een gewonde Benoemd tot commodore Panda eti de olle^magitiaat Nog geen opheldering in moordzaak te Nieuwland Meer KLM-landingen op vliegveld Wahn Negen maanden verkeer in drie landen: 11.778 doden Echtpaar Bouman naar V.S. Doorgereden GRIEP! r~ Kansrekening J „Een aarzeling in de landbouworganisa ties om aan socialistische leden verant woordelijkheid op te dragen, een discrimi natie dus, kan leiden tot tegenweer. Men weet,, wat men aan de leden van de P.v.d.A. heeft. Indien zij de moed hebben voor hun eigen oordeel uit te komen en zij worden daarom persoonlijk aangevallen, dan ont staat een heksenjacht, die kan leiden tot andere wegen om de socialistische agra riërs in de gelegenheid te stellen het socia listische geluid te doen horen. In de laat ste maanden zijn aanwijsbare feiten ge constateerd, dat partijgenoten uit functies worden geweerd, hetgeen dus kan leiden tot tegenweer". Met deze woorden opende de voorzitter van de P.v.d.A., de heer Evert Vermeer, woensdag het elfde agrarische congres dei- partij, dat in Tiel gehouden werd. Sprekende over de loonpolitiek zei de heer Vermeer, dat men er niet in geslaagd is een sluitend systeem te vinden voor de gedifferentieerde loonpolitiek, die onder socialistisch protest in 1955 in de plaats kwam van de geleide loonpolitiek. Het ge volg hiervan is, dat de agrarische lonen vijf percent achterbleven. De rechtvaar digheid en de gedifferentieerde loonpoli tiek zijn strijdig, aldus de heer Vermeer. Een politiek, die de stedelijke bevolking bevoordeelt boven de bevolking van het platteland is maatschappelijk niet aan vaardbaar. De inspecteur van Landbouw ir. "W. C. van der Meer hield vervolgens een rede over de mechanisatie in de landbouw. Hij zei onder meer dat op de kleinere gemeng de bedrijven de mechanisatie een door ve len niet verwachte afmeting aan nam, evenals in de akkerbouw op de zeeklei en in de veenkoloniën, waar de oogst in de natte herfsten van 1952, 1954 en 1956 van arbeidsintensieve gewassen als aardappe len en suikerbieten alleen dank zij de me chanisatie mogelijk was. In de weidestreken staat de mechanisa tie ver ten achter bij bijvoorbeeld Dene marken. Het aantal melkmachines en trek kers is te gering. De weidebouw heeft te dien aanzien een „shock"-therapie nodig in de vorm van een verhoogde melkprijs, aldus ir. Van der Meer. Dr. A. Vondeling besprak de financie ring van het bedrijf. Moeilijkheden voor ADVERTENTIE ADVERTENTIE Geopend 12.30eni4-iauur. Dinsd.tolnu: HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8. Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Mor- geny,jjding. 10.20 Orgel en zang. 10.55 Voor de kleuters. 11.15 Dubbel kwartet en blok fluittrio. 11.35 't Hangt aan de muur en het tikt. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en platen. 13.25 Metropole-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Viool, cello en piano. 14.30 Litterairprogr. 14.50 Gevar.progr. 16.00 Platen. 16.20 Muziek- causerie. 17.00 Voor de kinderen. 17.30 Pro menade-orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Actuali teiten. 18.20 Lichte muziek. 18.50 De puntjes op de i, causerie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Vandaag, causerie. 19.40 Vrije tijdsbesteding, causerie. 19.50 Ber. 20.00 Nieuws. 20.05 Filmrubriek. 20.15 Twee violen. 20.35 Europa één, causerie. 20.45 Zwart op wit, causerie. 21.00 Dansmuziek. 21.30 Etherforum. 22.10 Buitenl. overzicht. 22.25 Exotische klanken. 22.40 Zorg om de mens, causerie. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Platen. 10.35 Franse chansons. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Piano duo. 12.00 Angelus. 12.03 Piano, klarinet en bariton. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Nederl. liedjes. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath.nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Utrechts Stedelijk orkest. 14.30 Sopraan en piano. 15.00 School radio. 15.30 Italiaanse liedjes. 15.45 Platen. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Koersen. 17.45 Fluit, piano en spinet. 18.05 Amusementsmuziek. 18.30 Vragenbeantw. 18.45 Platen. 18.50 Aes- thetische vorming, causerie. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Rubriek Verkla ring en toelichting: J. Krol: „Samenstelling en kwaliteit van de koopvaardijvloot onder Nederlandse vlag, temidden der andere vlaggen". 19.20 Regeringsuitzending: Emi gratierubriek: Het Emigratiepraatje van H. A van Luyk. 19.30 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 De Springplank. 21.15 „Beste Oom", hoorspel. 22.00 Omroeporkest, koor en solist. 22.45 Avondgebed en liturgische ka lender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12 00 Platen. 12.30 Weerber. 12.34 Platen. 13 00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.00 Koersen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Duitse les. 18.00 Klarinet en piano. 18.10 Causerie. 18 20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Symf. orkest en solist. 20.45 Kunstkaleidoscoop. 21.00 Kamer koor. 21.20 Platen. 21.30 Kamerkoor. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.11 Platen. 22.55— 23.00 Nieuws. vele ondernemers worden verwacht in ver band met rationalisering en mechanise ring, die aanzienlijke investeringen vergen, terwijl kapitaal veelal ontbreekt. Ook her ontginning, herverkaveling, bedrijfsver- groting, vernieuwing en verbetering van gebouwen, eigendomsovergang bij voor keursrecht en aankoop van bijvoorbeeld Zuiderzeebedrijven zullen grote sommen vragen. Anderzijds maken de lage bedrijfs- uitkomsten in sommige streken vermo- gensaanwas door sparen onmogelijk. Een onderzoek naar de mate, waarin deze moeilijkheden zich voordoen achtte de heer Vondeling gewenst. Arbeidsvraagstukken werden behan deld door ir. H. Vredeling, die stelde, dat de kosten in alle landbouwsectoren gemid deld voor een derde uit arbeidskosten be staan en dat deze voor de vollegrondtuin- bouw zelfs de helft van de totale kosten uitmaken. In de gehele landbouw, behalve wellicht in de intensieve tuinbouw, ziet men een onmiskenbare daling van het aandeel van de betaalde arbeid in de totale geleverde arbeidsprestatie. De stijging van de arbeidsproduktiviteit in vergelijking tot de industrie blijft echter vrij aanzienlijk achter. Dit betekent theoretisch een te groot aantal arbeidskrachten in de land bouw, wederom in vergelijking tot de in dustriële arbeidsprestatie. Uitgaande van de stelling, dat in 1949 evenwicht tussen landbouw en industrie bestond bij de ver deling van het nationale inkomen per hoofd van de bevolking, dan zou om thans op nieuw evenwicht na te streven, in tien jaar tijds het aantal boeren, tuinders, medewer kende gezinsleden en landarbeiders met ongeveer 40 percent moeten dalen. Het congres wordt vandaag voortgezet. Jaarvergadering C.B.T.B. Melk zou in de handel 43 cent per liter moeten kosten De afdeling HollandBrabant van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond heeft woensdag in Délft haar jaarvergadering gehouden onder leiding van de voorzitter, de heer C. van Dijk. Deze tei in zijn ope ningswoord, dat er in de agrarische sector grote bezorgdheid bestaat, een bezorgdheid, die met de dag duidelijker wordt. In de akkerbouw zijn de bedrijfsuitkomsten aan merkelijk beneden die van vorige jaren ge bleven. De garantieprijs voor aardappelen zal, naar sprekers inzicht, zeker verhoogd moeten worden tot 75 percent van de wer kelijke kostprijs. Bij de veehouderij vraagt speciaal de melkprijs de aandacht. Het prijsbeleid ten aanzien van dit artikel is te schriel ge weest. Met betrekking tot de tuinbouw liet de heer Van Dijk echter een minder som ber geluid horen. Na het openingswoord begon de ochtend vergadering waarop huishoudelijke zaken werden behandeld. Tot lid van het da gelijks bestuur werd onder meer de heer C. van Beem te Hoofddorp herkozen. 's Middags werden sectievergaderingen gehouden. Voor de tuinders sprak de heer N. A. Laarman, hoofd van de economische afdeling van het Centraal bureau voor tuin bouwveilingen in Nederland, over de afzet mogelijkheden en de concurrentie. Hij deelde mede, dat dit jaar op grote concur rentie van Italië moet worden gerekend en drong daarom aan op uiterste zorg voor kwaliteit, sortering en verpakking. Voor de veehouders sprak de heer B. van der Heide, directeur van de CMC over de melkprijs. Hij noemde de garantieprijs die het vorige jaar gemiddeld 23 cent heeft bedragen, veel te laag. Daardoor ontvingen de boeren in totaal 70 miljoen gulden te weinig, zeide hij, hetgeen betekent, dat iedere veehouder iedere dag een gulden in het potje stopte voor het Nederlandse volk. Spreker berekende, dat de kostprijs 32 cent bedraagt. De garantieprijs zal tot die hoog te moeten worden opgetrokken, meende hij, waardoor de melk in de handel 43 cent per liter en als het subsidie vervalt zelfs 47% cent per liter zal worden. Daartegenover betoogde spreker dat het vetgehalte gerust kan worden verhoogd, want er ligt thans vijftien miljoen kilogram boter in de koel huizen, die niet naar het buitenland kan worden verkocht en voor een appel en een ei van de hand zal moeten worden gedaan. Auto's gewisseld Een inwoner van Harlingen vond gister avond aan de Amstel te Amsterdam op de plaats, waar hij enige uren tevoren zijn wagen had geparkeerd een andere auto van hetzelfde merk en dezelfde kleur als zijn eigen auto. Later bleek dat een Haar lemmer bij vergissing met zijn wagen was weggereden. De contacten van de beide auto's waren gelijk. Doelstraat 59 - Haarlem Tel. 15232 Hoge druk slang - manometers De directie van de Nederlandse Kaiser- Frazer fabrieken n.v. te Rotterdam heeft medegedeeld, dat als gevolg van de ont stane crisis in het Midden-Oosten, waar door de benzineschaarste zich doet gevoe len, en door andere psychologische factoren waardoor de binnenlandse verkopen en de export van de in haar bedrijf geassem bleerde voertuigen enigermate zijn terug gelopen, zij zich zeer tot haar leedwezen genoodzaakt heeft gezien aan 68 van de 520 werknemers op korte termijn ontslag aan te zeggen. Er is contact opgenomen met andere bedrijven, zodat zeker mag worden verwacht, aldus de directie, dat de ontslagenen zeer spoedig een andere werk kring zullen hebben gevonden. Blijkens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek werden in het derde kwartaal van 1956 1.090.000 overnachtingen van buitenlanders geregistreerd in de Ne derlandse hotels. Vergelijkt men dit aantal met het overeenkomstige aantal in het derde kwartaal 1955 dan blijkt het aantal overnachtingen met 58.000 te zijn toe genomen of wel met rond 6 pet. Deze stij ging is geringer dan die, welke in het eerste halfjaar 1956 optrad (11 pet). Het aantal bezoekers uit Duitsland steeg met 10 pet, dat uit Engeland en Schotland met 12 pet, dat uit Zwitserland met 11 pet en dat uit Frankrijk met 5 pet. Voor be zoekers uit België en Luxemburg viel een daling van het aantal overnachtingen te constateren en wel met 4 pet. Ook het aan tal overnachtingen van bezoekers uit de Verenigde Staten liep terug en wel met 10 pet. In het totaal aantal overnachtingen van buitenlanders in hotels in het derde kwar taal van 1956 had Duitsland het belang rijkste aandeel (23 pet). Daarop volgen Engeland en Schotland met 17 pet en de Verenigde Staten met 14 pet. ADVERTENTIE VERKOOP EN VERHUUR NASSAUSTRAAT 5 - TELEFOON 15220 Het bestuur van de Vereniging de Neder landse Dagbladpers heeft besloten de c.v. Uitgeverij Persorganen te Amsterdam, uit geefster van het communistische partijblad „De Waarheid" uit het lidmaatschap dei- vereniging te ontzetten. Dit besluit werd genomen op grond van de overweging, dat het optreden van de C.P.N. in het algemeen en in het dagblad „De Waarheid" in het bijzonder, een der mate ondemocratisch karakter draagt, welk ondemocratisch karakter laatstelijk nog eens bij uitstek tot uitdrukking is ge komen met betrekking tot de gebeurtenis sen in Hongarije, dat de uitgeefster van het partijblad van deze politieke organisatie geacht moet worden in strijd te handelen met de doelstellingen van de op de begin selen der democratie gegrondveste ver eniging de Nederlandse Dagbladpers. De c.v. Uitgeverij Persorganen is er in de brief, waardoor zij van het lidmaatschap vervallen wordt verklaard, op gewezen dat deze ontzetting niet beoogt enigerlei in vloed uit te oefenen op de technisch-eco- nomische mogelijkheid het dagblad „De Waarheid" te doen verschijnen. Gelet op het beginsel der persvrijheid zullen dan ook de materiële voorzieningen, voor het uitgeven van het betrokken dagblad nodig, voor zover strikt afhankelijk van de be middeling der Vereniging de Nederlandse Dagbladpers, door het genomen besluit niet worden verkort. Het tegen het onderhavige besluit door de c.v. Uitgeverij Persorganen ingestelde beroep op de algemene ledenvergadering van de Vereniging de Nederlandse Dag bladpers is door deze vergadering woens dagmiddag verworpen. Meer dan twintig auto's zijn woensdag avond op de rijksweg RotterdamDen Haag nabij Delft met elkaar in meer of minder onzachte aanraking gekomen. On geveer tien andere hadden alleen maar oponthoud. Een persoon ging met een her senschudding en hoofdwonden naar het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft. Drie auto's konden niet op eigen kracht verder en moesten weggesleept worden. Het begon ermee dat de bestuurder van een personenauto remde. Daarachter kwam een busje, waarin vier mensen zaten. De bestuurder daarvan remde zo krachtig, dat het busje slipte en over de kop sloeg. De hierboven genoemde gewonde was een in zittende van dit busje. Achter het busje kwamen tien a twaalf auto's zonder onge lukken tot stilstand, maar nummer elf of dertien werd door zijn opvolger van achter aangereden. Beide wagens werden bescha digd en daarna kwamen er nog achttien, die een botsing niet vermijden konden. Het verkeer uit beide richtingen moest een tijdlang door Delft geleid worden. Bij KB is met ingang van 1 januari 1957 tijdelijk benoemd tot commodore kolonel C. W. Oijens te Den Haag. Commodore Oijens is plaatsvervangend directeur Ma terieel van de Koninklijke Luchtmacht. In de afgelopen nacht is tamelijk koude polaire lucht over ons land gestroomd, doordat een hogedrukgebied, dat zich bij de Alpen bevond, in betekenis afnam, terwijl op de Atlantische Oceaan een nieuw en krachtig hogedrukgebied ontstond. Aan de flank daarvan vormde zich een krachtige westelijke tot noordwestelijke luchtstro ming, die de polaire lucht naar West- Europa transporteerde. In deze polaire lucht komen enkele verspreid optredende buien voor, welke in Schotland vannacht met onweer gepaard gingen. Was vanoch tend de koude lucht nog pas tot Zuid-Lim burg gevorderd, in het komende etmaal zal zij de Alpen bereiken en mogelijk ook via het Rhónedal de Middellandse Zee. Intussen verplaatst het Atlantische ho gedrukgebied zich naar de Britse eilanden. Daardoor zal de wind in ons land naar noord of noordoost ruimen en in kracht afnemen. Tijdens opklaringen zal in de ko mende nacht een flinke afkoeling optreden, 11 januari Zon op 8.47 uur, onder 16.54 uur. Maan op 12.40 uur, onder 3.27 uur. Maanstanden 16 jan. 7.21 uur volle maan. 22 jan. 22.48 uur laatste kwartier. 30 jan. 22.24 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 10 januari Hoog water: 9.41 en 22.16 uur. Laag water: 5.00 en 17.30 uur. Vrijdag 11 januari Hoog water: 10.49 en 23.29 uur. Laag water: 6.06 en 18.40 uur. waarbij de temperatuur plaatselijk tot om het vriespunt kan dalen. Ook is mistvor- ming mogelijk. De algemene circulatie ont wikkelt zich in een richting, die verdere af koeling mogelijk maakt. WEERRAPPORTEN (De temperatuur Is van W> hedenmorgen 7 uur, de de laatste C ■jjj 2 neerslag van 24 uu wind richti temp c.S Stockholm regen w 2 0,5 Oslo onbewolkt nw 2 0 Kopenhagen half bew. wzw 3 0,9 Aberdeen sneeuwbui nw 2 2 Dublin onbewolkt w 2 0 Londen licht bew. nw 4 0,2 Brussel geheel bew. wzw 5 2 Parijs motregen windst. 3 2 Bordeaux nevel zo 5 0 Grenoble nevel windst. -4 0 Nice geheel bew. nnw 4 0 Berlijn regen w 6 2 Frankfort geheel bew. wzw 0 0 München onbewolkt zzw 1 0 Zürich nevel zo -5 0 Genève mist windst. -6 0 Locarno onbewolkt o -5 0 Wenen nevel windst. -1 0 Innsbruck licht bew. z -5 0 Rome onbewolkt 0 1 0 Mallorca licht bew. windst. 2 0 Amsterdam zwaar bew. w 5 0,1 Den Helder onbewolkt nw 6 0,2 Ypenburg zwaar bew. wnw 6 0,3 Vlissingen half bew. wnw 6 1 Eelde zwaar bew. w 4 1 De Bilt half bew. w 5 1 Twente geheel bew. w 5 1 Eindhoven geheel bew. wzw 4 2 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zzw 4 4 17. Panda begreep niets van wat Joris Goedbloed nu weer in het schild voerde. Eerst spraken ze immers ernstig over de noodzaak, om zo snel mogelijk naar Mal- pertus te gaan en daar de exploitatie van de petroleum-bron ter hand te nemen... en nu ineens begon hij over de auto, die Graaf Isen Grim gestolen had! En om de zaak nog vreemder te maken, begon Joris op gekwelde toon om de politie te roepen! Zelfs toen er eenmaal een politie-auto voor hem gestopt had, bleef hij uitermate zenuwachtig op en neer springen, terwijl hij hijgend uitstiet: „Snel, agent! Grote plichtsbetrachting is hier geboden! Er is een afschuwelijk misdrijf gepleegd!" „Een misdrijf?", informeerde de agent verbaasd. „Hédaar hoor ik van op! Dat zal ik geheel moeten beschrijven!" „Geen tijd alleen snelheid kan baat brengen siste Joris geagiteerd. „Een gewapende onver laat heeft een kostbare auto gestolen „Ahadat verandert de zaak!", grim lachte de beambte. „Ik dacht, dat er van een misdrijf sprake was! Maar een auto dief kunen we achtervolgen! Dat is pret! Spring in de kar, dan gaan we!" Joris liet zich geen tweemaal noden; met grote le nigheid nestelde hij zich op het achter bankje en toen de wagen nu met vol gas wegschoot, haalde hij behendig ook Panda binnen boord. „Welke kant ging de auto bandiet op?", riep de agent intussen. „Hij nam de weg naar Malpertus, mijn waarde diender!", antwoordde Joris, plotseling weer zeer rustig en beheerst. En zo snor den zij dus in de richting van dit anders zo moeilijk bereikbare buitengoed. Tot nog toe is er nog geen opheldering verkregen in de zaak van de vermoorde weduwe te Nieuwland, de 30-jarige wedu we S. Kodde-Roose. Het motief van de da der schijnt geen roof geweest te zijn, aan gezien er niets uit het huis wordt vermist. Ook de sectie, die de deskundige dr. Zel- denrust uit 's-Gravenhage op het lijk heeft verricht, heeft geen verdere aanwijzingen gegeven. Het lichaam vertoonde geen ver wondingen en nergens waren sporen te vinden, die op een in de woning gehouden worsteling zouden duiden. Bekend is slechts, dat de weduwe met een laken om haar nek in bed werd gevonden. Het burgerlijk vliegverkeer op het vlieg veld Wahn van Keulen-Bonn zal in de zomer aanzienlijk worden uitgebreid, na melijk van 94 tot 162 vluchten per week. Het verkeer was beperkt, doordat het vliegveld tevens aan de Noordatlantische "Verdragsorganisatie ter beschikking stond. Van de 162 vluchten (opstijgingen en landingen) per week, waartoe de Britse luchtmacht thans toestemming heeft ver leend, zal de KLM er twaalf toegewezen krijgen; de KLM vliegt op het ogenblik drie maal per week van en naar Wahn, te weten een dienst AmsterdamWahn v.v. en twee diensten AmsterdamNabije Oos ten v.v. via Wahn. In de eerste negen maanden van het vorig jaar zijn er volgens een opgave van de KNAC in het Nederlandse verkeer 1095 doden te betreuren geweest. Voor Frank rijk was dat aantal 6314. Voor Engeland bedroeg het over de eerste tien maanden van 1956 beduidend minder dan voor Frankrijk, namelijk 4369. Wanneer men deze cijfers bij elkaar neemt, kan gezegd worden, dat zich in de genoemde drie landen in de loop van driekwart jaar een ramp voordeed, die, wat het aantal doden betreft, zeven maal zo ernstig was als de Nederlandse stormramp van 1953. In Nederland heeft één op de zeventien inwoners een auto, in Frankrijk één op de dertien en in Engeland één op de twaalf. Een vergelijking tussen de verkeersonvei ligheid in de drie landen is nochtans niet te maken, aldus de KNAC, omdat de sa menstelling van het verkeer grote ver schillen vertoont (de fiets in Nederland!). Bovendien zou rekening moeten worden gehouden met het aantal gewonden. Hierbij doet zich onder andere het merkwaardige feit voor, dat vorig jaar het aantal doden in Engeland maandelijks beduidend lager was dan in Frankrijk, terwijl echter het aantal zwaargewonden bijna het drievou dige bedroeg. Het totaal aantal verkeersongevallen in Nederland was over de eerste negen maanden van 1955 84.050 en over dezelfde periode van vorig jaar 94.805; een toe neming van 11,2 percent. Het aantal doden in de eerste drie kwartalen van 1956 be droeg met het genoemde cijfer van 1095 ruim vier percent méér dan in dezelfde periode van 1955 (toen 47 doden minder). Voor de ernstig gewonden en de licht ge wonden zijn de vergelijkingscijfers 14.542 (1487 méér, dat is 10,2 percent) en 11.168 (582 méér, dat is 5,2 percent). De genoem de cijfers zijn alle nog voorlopig. Woensdagavond kwart over negen zijn de heer en mevrouw Bouman van Schiphol naar New York vertrokken, waar mevrouw Bouman op uitnodiging van een groep Nev; Yorkse advocaten een voordracht zal hou den over de processen té Djakarta. Tijdens dit verblijf in de Verenigde Staten zal zij tevens voor een aantal vrouwenclubs en andere verenigingen in het midden-westen en aan de westkust lezingen houden over haar ervaringen in deze processen. Veertien dagen gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid heeft de officier van justitie bij de Alk- maarse arrondissementsrechtbank geëist tegen de 29-jarige vertegenwoordiger H. M. uit Alkmaar, die op 31 oktober na het veroorzaken van een kleine aanrijding was doorgereden zonder zijn identiteit op te geven. Zijn raadsman mr. Lohman bepleitte een geldboete, omdat een vrijheidsstraf zijn cliënt, die lid is van de Alkmaarse gemeen teraad, in het uitoefenen van zijn functies in het openbare leven ernstig zou belem- Vluchtelingen. Het Joodse Agentschap heeft een campagne ingezet voor het bijeen brengen van honderd miljoen dollar ten behoeve van de Joodse vluchtelingen uit Hongarije, Egypte en Noord-Afrika. Uit Hongarije zijn 16.567 Joden ge vlucht, veertien percent van de totale Joodse bevolking van het land. Klooster. Een afdeling UNO-politie heeft een bezoek gebracht aan het klooster van St. Catherine in de woestijn van Sinaï ten einde nu eindelijk de van Egyptische zijde in omloop gebrachte berichten te controleren, dat het kloos ter door Israëlische militairen geplun derd zou zijn. Het klooster is echter vol komen onbeschadigd en de historische schatten zijn geheel intact. Anti-tegenrevolutionair. Volgens Westber- lijnse informaties heeft het Oostduitse ministerie voor de staatsveiligheids dienst een speciale politiemacht in het leven geroepen, om tegenrevolutionaire bewegingen in de kiem te smoren. De bedoeling is, dat deze macht eind 1957 35.000 man sterk zal zijn. Zelfs toen. De Franse vertegenwoordiger Frangois Claude besloot zijn benzine rantsoen te vermeerderen. Hij mengde alcohol en ether, wierp dit mengsel in zijn benzine en stapte hoopvol in. De dappere automobilist schakelde het con tact in en drukte op de starter. Daarna bevond hij zich een meter of tien verder in de open lucht. Zijn auto was aan stukken gereten. Onwettig. De gemeenteraad van Sao Paulo in Brazilië heeft besloten zijn besluit om de Keulse aannemingsmaatschappij „Alweg" (de „monorail") de bouw van een ondergrondse te gunnen te herzien. Een gemeentelijke adviseur is van me ning, dat de inschrijvingstermijn op de aanbesteding op onwettige wijze was bekort. Vervroegd. De geboorte van het kind, dat prinses Gracia van Monaco verwacht, zal volgens een mededeling van het prinselijk paleis niet omstreeks 26 ja nuari, maar reeds omstreeks 21 januari verwacht mogen worden. Warm. Zweden beleeft zijn warmste win ter van deze eeuw. De „hittegolf' heeft anemonen en sneeuwklokjes uit de grond gelokt, die gewoonlijk pas als voorboden van de lente verschijnen. Nergens in het zuiden staat het kwik onder nul en op de koudste plekken nabij de poolcirkel zijn slechts 17 gra den vorst afgelezen. Trein. De president van de New Haven Railroad kwam woensdag naar New York om zijn nieuwe, laaggestroomlijn- de passagierstrein te laten zien. De trein tartte de goede stemming van de presi dent door in brand te vliegen en uit de rails te lopen. De twee ongelukken stuurden het verkeer naar en uit het Grand Central Station urenlang in de war. Dertig forensentreinen werden op gehouden. Gebeurtenissen. Het blad „Daily Worker" van de Britse communistische partij heeft woensdag meegedeeld, dat het zich in een „zeer ernstige" financiële toe stand bevindt, doordat de verkoop van het blad na de gebeurtenissen in Hon garije is afgenomen. Het blad doet een beroep op de vrijgevigheid van zijn lezers. Bescherming. In Frankrijk heeft men ont dekt, dat bepaalde harsen bescherming bieden tegen radio-activiteit. Migratie. De intergouvernementele com missie voor Europese Migratie heeft bekendgemaakt, dat onder haar auspi ciën van 1 februari 1952 tot 31 decem ber 1956 536.000 Europese emigranten naar overzeese gebieden zijn gegaan, de 88.000 Hongaarse vluchtelingen niet inbegrepen. Het grootste aantal emi granten kwam uit Italië, namelijk 174.000. Na West-Duitsland, Oostenrijk en Griekenland volgt Nederland met 39000 emigranten. Hoger. Professor A. Piccard, die indertijd met een ballon met drukgondel een hoogte van 16.000 meter heeft bereikt, wil een nieuwe poging doen om tot een hoogte van 30.000 meter te komen. Op een persconferente te München ver klaarde Piccard woensdag, dat hij voor zijn nieuwe stratosfeervlucht niet één maar verscheidene ballons wil gebrui ken. Door de uitzetting van het gas op de gewenste hoogte zou één ballon te grote afmetingen krijgen. ADVERTENTIE Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 50 Ct. OGENSCHIJNLIJK hoogst onbelangrijke verschijnselen kunnen soms de stoot geven tot de opbouw van een geheel nieuwe we tenschap. Wie van de dobbelaars, die in verborgen hoekjes op de meest uiteen lopende plaatsen ter wereld trachten de tegenstanders geld afhandig te maken, zou bijvoorbeeld kunnen vermoeden dat de ogen der dobbelstenen in eerste instantie oorzaak zijn geweest van het ontstaan der verzekeringswis- kunde, waarna de meest uit eenlopende wetenschappen die te maken hebben met onze kere, niet in details voorspel bare gebeurtenissen, zoals deze kunnen voorkomen in de teo- retische natuurkunde, de ster renkunde, oceanografie, meteorologie, landmeetkunde, medische en biologische wetenschappen, landbouwkunde, visserij, econometrie, enz., zich de resultaten hier van ten nutte hebben gemaakt? Het begon dus met een platvloers dob belspelletje, waarbij de speler Chevalier de Méré een ervaring opdeed, die zijns inziens in strijd was met de rekenkunde. Hij legde zijn probleem voor aan de be faamde Franse wis- en natuurkundige Blaise Pascal, die weinig moeite had het geval uit de doeken te doen. Hiermee had de zaak kunnen eindigen, maar dat ge beurde niet, want Pascal vermeldde het probleem in een briefwisseling met Fermat en Huygens, waardoor niet minder dan drie mannen van wereldformaat zich in de mogelijkheden van het kansspel gingen verdiepen. Dat was in 1654, welk jaar men dan ook als het geboortejaar van de waar schijnlijkheidsrekening heeft aangenomen. En Bertrand heeft in de vorige eeuw de vergelijking nog iets verder doorgetrok ken, door op te merken dat de wieg van de jonge boreling werd gesierd door de drie grote namen die we zojuist hebben genoemd. Vooral Christiaan Huygens heeft door zijn werk „Van Rekeningh in Spelen van Geluck", dat in 1657 verscheen, een be langrijk aandeel gehad in de eerste ont wikkeling van de waarschijnlijkheidsreke ning. Gedurende een halve eeuw is dit het enige boek over dit onderwerp gebleven. Spoedig echter vroegen ook andere problemen de aan dacht, zoals de berekening van lijfrenten, die door de praktische Johan de Witt in zijn boek „Waerdije van Lijf renten nae Proportie van Losrenten" ((1671) tot oplos sing werden gebracht. In de volgende eeuwen hebben aan de verdere ontwikkeling van de waarschijn lijkheidsrekening een groot aantal emi nente wiskundigen, zoals De Laplace, De Moivre, J. Bernouilli, Gauss e.a., hun medewerking verleend, maar het heeft toch nog tot 1933 geduurd eer de oorspronkelijk nogal onsamenhangende teorie tenslotte door A. Kolmogoroff in een ondubbelzin nig axiomatisch schema kon worden sa mengevat. Van een spelletje, dat in de verste verte ook maar enige samenhang met de dobbelstenen zou vertonen, is thans geen sprake meer, noch in de kwanten- mechanica, noch in de wiskundige statis tiek. Desondanks kunnen we niet ontken- nén, dat de ogen van de misprezen dobbel stenen het eerste inzicht in de waarschijn lijkheidsrekening hebben gewekt. En nu het jaar weer opnieuw is aange vangen, wil een lezer worden ingelicht over de tijdrekening, inplaats van de kansrekening. Daarover morgen. Nadruk verboden) H. Pétillon

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2