Hulp aan de landbouw een moeilijke kwestie DE LAATSTE TOAST f De leerling van Doctor Marciolo Nieuw filter geeft volle rookgenot Regering heeft advies gevraagd aan de Stichting van de Arbeid U próéft dat u rookt! Kort en bondig Utrillo's afkomst in een ander licht DONDERDAG 10 JANUARI 1957 4 EERSTE KAMER Opheffing van kleine boerenbedrijven Hongaarse mijnwerkers Arts verdacht van verduistering Overval op Nederlands schip bij Singapore Rij examen alleen in bepaalde auto's Parlementair commentaar lil één nacht Uw handen gaaf en zacht In Duitsland en België thans w.a.-verzekering verplicht Ex-commandant van kamp Rees houdt 17 jaar Emigratie van Hongaren via Nederland naar Canada thans geregeld 36 VERVOLGVERHAAL POOR JAKOBJAKOB1 Agenda voor Haarlem Van onze Kamerverslaggever) In het loon- en prijsbeleid speelt thans de steun aan de landbouw een belangrijke rol. Het landbouwschap vraagt meer steun voor de boeren. Dat betekent hogere prij zen voor levensmiddelen, of grotere offers uit de schatkist, waarin minister Hofstra toch al de bodem ziet. Daarom wil de regering de consumentensubsidies op levens middelen opheffen, die voor de melk 60 miljoen gulden per jaar vergen. Die maat regel betekent ook prijsstijging. De Tweede Kamer heeft in een motie aangedrongen op verhoging van de lonen in de landbouw. Ook daaruit zou weer een prijsstijging voortvloeien. Wegens de bestedingsbeperking wenst de regering tegenover deze prijs stijgingen geen loonsverhoging, want dan zou het effect van de bestedingsbeperking teniet worden gedaan. Daarom heeft de regering aan de Stichting van de Arbeid advies gevraagd of de arbeiders de prijsstijging van levenemiddelen voor hun reke ning moeten nemen zonder loonsverhoging, of dat compensatie moet worden gevonden door verhoging van de vennootschapsbelasting, zodat de offers ten bate van de land bouw uit de schatkist kunnen worden betaald. Bij de algemene politieke beschouwin gen in de Eerste Kamer had mr. In 't Veld (P.v.d.A.) betoogd, dat men niet te grif de wensen van de landbouw moet inwilligen, want er zijn te veel kleine be drijfjes, die niet economisch werken. Hiertegenover merkte de heer Louwes (VVD) gisteren bij de replieken op, dat sinds 1951 al li.000 kleine bedrijfjes (kleiner dan 10 ha) zijn verdwenen.. Maar ook bedrijven groter dan. 10 ha verkeren in moeilijkheden, Men is volgens de heer Louwes thans bezig door de te lage garan tieprijzen de ruggegraat van de boeren stand te breken. De tijd is thans gunstig voor een krachtig beleid ten aanzien van de kleine bedrijfjes, omdat door de ouder domswet kleine boeren eerder geneigd zijn hun bedrijfjes op te geven. Over de kern. van de zaak: de grotere steun aan de landbouw en de gevolgen daarvan voor de loon- en. prijspolitiek, liet minister-president dr. D r e e s zich in zijn antwoord niet uit. Wel herinnerde hij er aan, dat op 23 oktober in de regeringsver klaring is gezegd, dat zal worden gestreefd naar de sanering van onrendabele kleine bedrijven door gebruikmaking van nieuw gewonnen, grond of tot dit doel aangekoch te gronden, en. dat wettelijke maatregelen zullen worden voorgesteld ter voorkoming van versnippering van. bedrijven, waar herverkavelingen en. saneringen hebben plaats gehad. Dr. Drees deelde nog mede, dat de re gering bereid is in ons land nog 600 Hon gaarse mijnwerkers toe te laten buiten de 3000 Hongaarse vluchtelingen, die Neder land opneemt. Mevrouw V e r w e y-J o n- k e r (P.v.d.A.) vond die voorkeur voor mijnwerkers niet helemaal eerlijk. Zij wil de dat dan ook nog meer andere vluchte lingen zouden worden toegelaten. Maar dr. Drees was van mening, dat Nederland on baatzuchtig reeds zeer veel voor de Hon gaarse vluchtelingen heeft gedaan. De Hongaarse mijnwerkers willen gaarne wer ken in Nederlandse mijnen. Over de internationale politiek zei de minister-president, dat hij, evenals mr. In 't Veld, begrip heeft voor de jonge en nieuwe Aziatische staten, maar hij wilde wel van hen eisen, dat zij zich houden aan overeenkomsten. Mr. In 't Veld (P.v.d.A.) vroeg daarop bij de replieken of men aan de jonge staten wel dezelfde De officier van Justitie bij de rechtbank te Zwolle heeft een gevangenisstraf van vier maanden geëist tegen een 43-jarige arts, gewezen medisch leider van het Zwolse gemeentelijke sanatorium te Zwol lerkerspel. Hem waren zes gevallen van verduiste ring en oplichting ten laste gelegd. Deze betroffen het ten eigen bate gebruiken van bedragen die ten behoeve van de patiën ten uit giften en collectes waren bijeen gebracht. Nadat de arts eind 1955 was aan gehouden in opdracht van de procureur- generaal te Arnhem, gaf hij aanvankelijk toe zich wederrechtelijk geld te hebben toegeëigend. Thans zei hij zich daartoe gerechtigd te achten, daar hij een grote vordering op het sanatorium zou hebben. Hem was ten laste gelegd f 197 te hebben gebruikt om belasting te betalen, f 471 voor de aanleg van een tuin bij zijn huis te hebben gebruikt en f 1000 te hebben overgeschreven van de girorekening van het sanantorium op zijn privé-giroreke- ning. Met geld uit het fonds voor de pa tiënten liet de arts een bungalow bij het sanatorium bouwen die hij aan de gemeen te Zwolle verhuurde. De huur wendde hij ten eigen bate aan. Voorts verkocht hij een piano en een röntgenapparaat, die met geld uit het fonds waren bekostigd, even eens ten eigen bate. Een rijksaccountant deelde mee dat de verdachte de meeste bescheiden, betrek king hebbend op de ontvangsten en uit gaven van het fonds had vernietigd. Ge bleken was ook dat de arts ook van zijn eigen girorekening betalingen voor het sanatorium heeft verricht. De officier van Justitie zei, dat de dokter bij de eerste verhoren heeft toegegeven fout te hebben gehandeld. Hij sprak toen met geen woord over zijn vordering. De officier vestigde de aandacht op enige on regelmatigheden, die door de verdachte gepleegd zouden zijn in zijn nieuwe functie te Deventer. De raadsman, mr. Hogerzeil, releveerde het zeer vele en goede werk, dat de arts voor het sanatorium heeft verricht. Aan vankelijk voerde hij er ook de administra tie en woonde er met zijn gezin in. Toen hij in de buurt van het sanatorium een eigen huis liet bouwen, raakte hij in finan ciële moeilijkheden. Desondanks heeft hij toch grote bedragen uit eigen middelen ten bate van het sanatorium uitgegeven. Mr. Hogerzeil verklaarde, dat de arts de feiten thans nog steeds erkent, maar deze geens zins beschouwt als verduistering of op lichting. Op 22 januari zal de rechtbank uitspraak doen. maatstaven mag aanleggen als aan de an dere. Men moet ook verschil maken tus sen afspraken, die zijzelf hebben gemaakt en. die, welke onder koloniaal beheer tot stand zijn gekomen. Daarop antwoordde dr. Drees, dat In donesië overeenkomsten heeft geschonden, die het in' vrijheid had aangegaan, Nasser zou zich houden aan de overeenkomst ten aanzien van het Suez-kanaal, maar toen hij geen geld kreeg voor de Assoean-dam, stoorde hij zich niet aan de overeenkomst. De algemene politieke beschouwingen zijn gesloten, zonder dat het debat voor de binnenlandse politiek enig vooruitzicht had geopend. Men weet alleen nog duide lijker, dat de steun aan de landbouw een heel pijnlijke politieke kwestie is, waar over het laatste woord nog niet is gespro ken. Een bende van veertig piraten heeft dins dag het Nederlandse vrachtschip „Gene raal Michiels" (1281 ton) van de KPM overvallen toen het bij Singapore voor an ker lag. De piraten waren met bootjes naar het Nederlandse schip geroeid. Zij stalen de meeste koperen scheepsonderdelen na de zes Indiase scheepswachten in een hut op gesloten te hebben. Aan een auto, waarmee het examen voor het verkrijgen van een bewijs van rijvaar digheid wordt afgelegd, worden bepaalde eisen gesteld. Onder meer moet de stand van de handrem ten aanzien van de exa minator zodanig zijn dat deze onmiddel lijk kan ingrijpen. Naar het oordeel van het Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen voldoet slechts een zeer gering aantal automerken aan deze eis. Wanneer de auto van de kandi daat n.iet is voorzien van een dubbele be sturing of van een tweede pedaal waar mede de adviseur de voetrem in werking kan stellen", kan deze niet worden toege laten tot het rij-examen indien de auto niet is opgenomen in de officiële lijst. De toegelaten automerken zijn: Goliath. IFA bestelwagen, Lloyd MG Magoette, Morris Minor. Renault 4 en Renault Dau- phine en Volkswagen. Een Renault 4 met Ferlec-koppeling wordt slechts toegelaten indien de aanvrager door middel van het kentekenbewijs kan aantonen dat hij eigenaar is. Van deze interne maatregel van het Centraal Bureau voor de Uitgifte van Rij vaardigheidsbewijzen zijn slechts de ad viseurs die belast zijn met het rij-examen en de rijscholen op de hoogte gesteld. Het publiek, dat ook wel op andere wijze dan door rijscholen zijn opleiding voor het rij - bewijsexamen ontvangt, is er onkundig van gebleven. Reeds zijn velen, die met een niet op de lijst voorkomende auto op -t rij-examen verschenen tot het examen niet toegelaten, zodat zij opnieuw een aan vraag moesten indienen en examengeld moésten storten. (Van onze parlementaire redacteur) De algemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer waren van weinig bete kenis. Dat kon ook moeilijk anders nadat pas twee maanden geleden de kabinets formatie en al wat daarmee samenhangt, breedvoerig besproken waren. Vooral nu de nota naar aanleiding van het rapport van de Sociaal Economische Raad inzake de bestedingsbeperkingen nog niet door het kabinet is vastgesteld, ontbrak het, zoals dr. Drees kenbaar maakte, aan stof, welke de gedachtenwisseling belangwek kend had kunnen maken. Het gesprokene geeft dan ook geen aanleiding tot eniger lei kanttekening, behalve in één opzicht, te weten, het optreden van mr. In 't Veld, de voorzitter van de fractie tot de Partij van de Arbeid behorende senatoren. In eerste aanleg had hij, sprekende over de gang van zaken in het Midden-Oosten, het optreden van Engeland en Frankrijk, alsmede dat van Israel, als ongeoorloofde agressie veroordeeld. Minister Drees stelde hiertegenover, dat men toch kwalijk de dingen alleen maar op die manier kan bekijken. Te weinig was en is, aldus merkte de minister op, bij een dergelijke voorstelling van zaken, aan dacht gewijd aan de voortdurende bedrei ging waaraan Israel had bloot gestaan. Men diende zich voor ogen te plaatsen, hoe stelselmatig door Egypte en andere met die staat bevriende landen de zoge naamde zelfmoordcommando's, overvallen op Israëlisch grondgebied, hadden uitge voerd, hoe nu al jarenlang de door de Verenigde Naties als onrechtmatig veroor deelde tegen Israel gerichte blokkade van het Suezkanaal was voortgezet, zonder dat de Verenigde Naties daartegen iets hadden ondernomen. „Gij zijt te eenzijdig, wan neer gij alleen het oog richt op de eind oktober ondernomen, door u gelaakte, daad van agressie en blind blijft voor alles wat daaraan is voorafgegaan", kreeg mr. In 't Veld te horen. „De organisatie van de Ver enigde Naties dient het hare te doen ter bevordering van de twee grote kwesties, te weten; de slechte verhoudingen tussen Israel en zijn naburen, en de aangelegen heid van de verzekering van de vrije vaart door het Suezkanaal. Het is eenvoudig, zo zei dr. Drees, de hoop te uiten dat Nasser de nodige zelfbeperking in acht zal willen nemen, maar zo iets behoort nu juist niet bepaald tot de verschijnselen waardoor dictatoren zich plegen te onderscheiden. De minister-president herinnerde er aan dat Syrië de oliepijpleiding had vernield, waardoor overigens ook aan allerlei Ara bische landen grote nadelen waren toege bracht. Dr. Drees noemde dit een „buiten gewoon onrechtmatige daad", waaraan men feitelijk ook weer niets doet. Natuur lijk dient men begrip te hebben voor het streven van de jonge staten om zichzelf te kunnen zijn en is het zeker onder meer gewenst hun de bijstand te verschaffen ten einde tot verdere ontwikkeling te ko men. Men mag dan echter toch van die andere landen verlangen, dat zij overeen komsten nakomen. Bij de replieken bleek mr. In 't Veld dit standpunt niet te delen. Als veront schuldiging voor de jonge landen, voerde hij aan, dat men toch moeilijk van hen kon vergen, dat zij zich nog gebonden achten aan overeenkomsten, tot stand ge komen toen zij nog niet, of niet voldoende zelfstandigheid bezaten. Minister Drees kon hierop antwoorden; dat Nasser zelf destijds uitdrukkelijk ver klaard had zich te zullen houden aan de regeling inzake de vrije vaart door het Suezkanaal. maar dat hij desondanks in strijd met die toezegging had gehandeld. Hetzelfde gold met betrekking tot de voor tijdige beëindiging van de aan de Suez- kanaalmaatschappij verleende concessie. Nasser had gezegd, dat hij haar zou blijven eerbiedigen, maar toen hij de door hem gaarne gewenste financiële steun vöor de Assuandam niet kreeg, had hij door de concessie een streep gehaald. „Dat zijn toch wel zeer bedenkelijke daden", voegde minister Drees mr. In 't Veld toe, tevens opmerkende, dat dergelijke handelingen juist in hoge mate belemmerend werken voor de jonge staten zelf, wat betreft het vertrouwen, dat men in hen kan stellen en de bereidheid om hun ter'wille te zijn. ADVERTENTIE Sedert 1 januari is zowel in West-Duits- land als België de verplichte wettelijke aansprakelijkheid-verzekering voor motor rijtuigen van kracht, welke ook voor bui tenlanders geldt. Beide landen passen ech ter deze bepaling op verschillende wijze toe. Zo kan men bij de Duitse grensposten een tijdelijke verzekering sluiten indien men niet door het vertonen van de „groene kaart kan bewijzen reeds in Nederland een w.a.-verzekering te hebben afgesloten. Dit geldt voor alle categorieën motorvoertui gen, dus ook voor bromfietsen. Een tijdelij ke verzekering, gesloten aan een Duitse grenspost en geldig voor één week, kost voor automobielen, motorfietsen en brom fietsen rsepectievelijk zestien, zes en drie mark. Een maandverzekering kost respec tievelijk dertig, tien en vijf mark. Aan de Belgische grens is de situatie nog niet geheel overzichtelijk. Er zijn nog geen Nederlandse wagens teruggezonden omdat de groene kaart ontbrak en het laat zich aanzien dat de Belgische autoriteiten nog korte tijd enige soepelheid zullen betrach ten. Naar verluidt is ook in België voor buitenlandse wagens een regeling in de maak, waarbij het mogelijk zal worden aan de grens een tijdelijke w.a.-verzekering te sluiten. Men verwacht dat dit omstreeks 1 februari het geval zal kunnen zijn. Ook het doorgaande verkeer naar Frankrijk, waar de w.a.-verzekeringsplicht nog niet geldt, moet in België zijn verzekerd. De w.a.-verzekering is in België in tegenstel ling tot die in Duitsland, slechts verplicht voor auto's en motorfietsen. Pas op 1 janu ari 1958 zal ook voor bromfietsen een w.a.- verzekering gesloten moeten worden. Doctor Marciolo kwam na een uurtje weer terug. Hij opende de deur en ging zijn huis binnen. Maar toen hij het laboratorium binnen ging, was daar niemand. Waar was zijn leerling? „Lodo!", riep de doctor. „Lodo!Waar ben je?" Het bleef stil. Doctor Marciolo begreep er niets van. Hij riep weer, maar de leerling antwoordde niet. Toen ontdekte doctor Marciolo, dat het geheime kastje wijd open stond, en zijn gezicht werd opeens donker19-20 ADVERTENTIE King Size Filter 85 ct De bijzondere strafkamer van de recht bank te Utrecht heeft uitspraak gedaan in het revisie-proces van de voormalige com mandant van het kamp te Rees (Duits land), Röhrig, sinds 1948 gedetineerd in de strafgevangenis te Breda wegens door hem begane oorlogsmisdaden jegens in Duitsland in bezettingstijd te werk gestel de Nederlanders. De rechtbank bevestigde het arrest van de Bijzondere Raad van Cassatie waarbij Röhrig tot 17 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, met aftrek van de reeds on dergane 8 jaar detentie in Breda. De rechtbank was van oordeel, dat de bewezenverklaring van de aan Röhrig ten laste gelegde feiten bij de behandeling in eerste instantie gehandhaafd diende te worden, zodat geen andere straf kon wor den opgelegd dan toen geschied was. De officier van Justitie had tien jaar ge- eist. Röhrig heeft acht dagen gelegenheid om van het vonnis in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. Binnenkort zullen in Nederland nog tweeduizend Hongaarse vluchtelingen aan komen, die hier tijdelijk zullen worden op genomen in afwachting van hun doorreis naar Canada. De vluchtelingen zullen in vier treintransporten naar ons land wor den gebracht en hier arriveren op 14 ja nuari, 21 januari, 4 februari en 18 februari. Omdat de jaarbeursgebouwen in die tijd niet vrij zijn heeft het ministerie wan Oor log, zoals is gemeld, het militaire kamp te Budel als Ontvangstc'èntrum beschikbaar gesteld. Na vijf a zes dagen verblijf aldaar zal elke groep worden geplaatst hetzij in contractpensions van het ministerie van Maatschappelijk Werk, dit zijn vier hotels in Valkenburg en een bungalowkamp in Holthen (circa 60 bungalows), dan wel in een aantal woonoorden van de dienst Aan vullende Werken van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, die in middels door de eerder hier te lande aan gekomen Hongaren zijn vrijgemaakt. Van de laatste te verwachten groep op doorreis zijnde vluchtelingen echter zullen 200 a 300 personen tot hun afvaart naar Canada, omstreeks half maart, in Budel blijven. Deze zullen dan van daar als eer sten de tocht naar Canada aanvaarden. De eerste groep van 300 scheept zich 11 maart in, de tweede groep van 400 vertrekt op 4 april, de derde groep, eveneens van 400, op 14 mei, de vierde groep omvattende 700 personen, op 20 mei en de laatste groep volgt op 7 juni. De tijdelijke zorg voor de 2000 Hongaren zal berusten bij de departementen van Maatschappelijk Werk en van Sociale Za ken en Volksgezondheid. Het Nederlandse Rode Kruis neemt het opvangen van de vluchtelingen in Budel voor zijn rekening, op dezelfde wijze als dit tot dusver in de jaarbeursgebouwen geschiedde. Inbraak. In de nacht van maandag op dinsdag is de brandkast van een zaak in huishoudelijke artikelen in de Passage te Den Haag geledigd. Er werd een bedrag van 5000 gulden meegenomen. De brandkast moet met een sleutel zijn geopend. Sporen van braak werden nergens aangetroffen. De recherche stelt een onderzoek in. Eierenuitvoer. Nederland heeft in 1956 in totaal 2.435.000.000 eieren uitgevoerd, ter waarde van ƒ353 miljoen. Het bedrag, dat met de uitvoer van de overige produkten uit de pluimveesector is gemoeid, wordt ge raamd op 117 miljoen gulden. Stedebouwraad. Naast de reeds enkele jaren functionerende jeugdraad, kunstraad en sportraad krijgt Amsterdam nu ook een raad voor de stedebouw, bestaande uit amb tenaren en vertegenwoordigers van oudheid kundige verenigingen, stedebouwk'mdige- en architectenorganisaties. Aan deze raad wordt opgedragen het bestuderen van be langrijke stedebouwkundige maatregelen en het toetsen van denkbeelden, die bij de ge meente op dit terrein bestaan, aan die van de belangstellende burgerij. Het aantal toneelverenigingen dat bij de Nederlandse Amateur Toneel Unie is aangesloten, heeft de duizend overschreden. R.A.I. Van 7 tot en met 16 februari wordt in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam een tentoonstelling _van vracht- en bestel automobielen, autobussen, speciale voertui gen, onderdelen en toebehoren gehouden. Reeds hebben zich 200 exposanten aange meld, 30 meer dan voor de bedrijfsautoten toonstelling van twee jaar geleden. De totale oppervlakte van het in het voorjaar van 1956 vergrote R.A.I.-gebouw, namelijk 23.000 vierkante meter, zal bezet worden. Belastingfraude. Vier maanden gevan genisstraf is geëist tegen een 46-jarige za kenman uit Utrecht, die volgens de officier van Justitie 188.000 aan inkomen en ver mogen voor de belasting had verzwegen. De officier hield er rekening mee dat de zaken man door de zware navordering van de fis cus vrijwel zijn gehele bezit kwijtraakt. Oplichting. Een 52-jarige koopman heeft voor de Arnhemse rechtbank terecht gestaan omdat hij de oversten van kloosters in Santpoort, Deventer, Breda en Nijmegen had opgelicht voor bedragen die varieerden van ƒ50 tot ƒ300. Hij beweerde met het geld zaken te kunnen doen, die belangrijke baten voor de missie en voor liefdadige doeleinden zou opleveren. De man, die reeds acht keer wegens oplichting was veroordeeld, hoorde acht maanden tegen zich eisen. Jean is nergens te vinden, zei ze daarom heb ik zelf maar voor de thee gezorgd. Dat is aardig van u, tante Lottchen, zei mevrouw Werdohl. Toen de thee ingeschonken was, begon mevrouw Wer dohl over „het zakelijke doel" van Termühlen's bezoek te spreken, zoals zij dat noemde, de verzekering van de verzameling van haar overleden man. Ze sprak er slechts enkele minuten over, niet langer. Na ongeveer een uur wilde Termühlen weggaan. Ik zal even de lijst halen, zei ze. Die ligt op mijn schrijftafel. Mevrouw Werdohl verliet de wintertuin en Termühlen was met tante Lottchen alleen. Hij wilde wat vriende lijks zeggen, maar tante Lottchen was ook opgestaan en als een hondje achter Dorothea aangelopen. Vreemd, zei mevrouw Werdohl toen zij weer terug kwam, ik kan die lijst niet vinden. En ik weet zéker, dat ik haar op mijn bureautje heb gelegd. Weet u soms, waar die lijst gebleven is?, vroeg mevrouw Werdohl, zich tot tante Lottchen wendend, ze zat in een grijze map. Ik weet het niet, Dorothea, maar ik wil wel even kijken. Tante Lottchen stond op en verdween. Wat is dat nu jammer, zei mevrouw Werdohl, nu heb ik mijzelf zóveel moeite gegeven om alles te contro leren en nu raakt de lijst weg. Twee nummers heb ik overigens geschrapt. Ik kon ze zo gauw niet vinden. Het ene was een grote Napolitaanse ring, die ik altijd graag droeg, en het andere een Maleise kris met een paarle moeren handgreep, een nogal gevaarlijk wapen. Als ik die lijst vind, stuur ik haar wel op, of ik maak desnoods een nieuwe. Ongeveer op dezelfde tijd, dat Termühlen bij mevrouw Werdohl op bezoek was, werd er bij de fotograaf Fasz- bender, die in de Kulmerstraat woonde, gebeld. Een al oudere vrouw kennelijk de eigenaresse van de woning deed open. Een enigszins kortademige heer stond voor de deur. Goedemiddag, zei deze, is mijnheer Faszbender thuis? Mijnheer Faszbender bleek thuis te zijn. Hij trok weliswaar een ontstemd gezicht, alsof het bezoek hem Vertaald uit het Duits Copyright: Cosmopress, Génève Oorspr. titel: „Toen de champagne werd geserveerd" ongelegen viel, maar de bezoeker trok zich daar niets van aan. Hij trad zelfs met een zekere vrijmoedigheid op. Mijnheer Faszbender, u bent fotograaf en werkt bij de uitgeverij Werdohl? Ja, maar wat gaat u dat aan? Daar spreken wij later misschien nog wel eens over. De bezoeker werd plotseling voorkomender. U behoeft niet bang te zijn, mijnheer Faszbender. Ik kom niet van de belastingen, maar ik interesseer mij wel in het bijzonder voor uw nevenwerk. De bezoeker liet een legitimatie zien. Ik kom van de recherche, commissaris Muck. De fotograaf trok even de wenkbrauwen op. Interessant, zei hij, wat zegt men in zulke geval len toch ook weer? O ja: ik sta geheel tot uw beschik king. Zo komen wij tenminste een heel eind verder, ant woordde Muck. Zoudt u mij kunnen vertellen, waar uit uw werkzaamheden bij de firma Werdohl bestaan? Graag. Ik ben niet alleen fotograaf, maar ook retoucheur. Voor verschillende uitgaven moet ik foto's maken, vaak ook reclame-foto's. Er is een heleboel te doen, maar dat valt moeilijk allemaal uit te leggen. Muck haalde een map uit zijn actentas te voorschijn en uit deze map de grote foto van mevrouw Werdohl, die hij in Albertz' geldkist had gevonden. Kent u dit portret? Faszbender keek geïnteresseerd naar de foto. Ja, zei hij tenslotte, dat portret ken ik. Heeft u die foto gemaakt? Nee, antwoordde Faszbender, ik niet. Ik heb haar wel ontwikkeld en vergroot, maar mijnheer Werdohl heeft die foto genomen. Hij fotografeerde voortreffelijk en maakte heel wat portretten van zijn vrouw. Ik had slechts het genoegen ze te mogen ontwikkelen en ver groten. Muck beet zich op de onderlip. Hij had gehoopt bij Faszbender iets méér te weten te kunnen komen. Hij dacht even na. Verder kreeg u van de familie Werdohl geen op drachten? Ik bedoel: privé opdrachten? Nu en dan, maar vrij zelden. Zo. Maar u heeft toch nog vrij kort geleden in de opera mijnheer Termühlen en juffrouw Wittstock ge fotografeerd? Faszbender keek verrast op. Ja, dat klopt, zei hij, ik heb een keer in de opera gefotografeerd, maar de namen, die u zo juist noemde, hoor ik nu voor het eerst. Waar is die foto? Faszbender was verbaasd. Die heb ik toch afgeleverd? Aan wie? Wel, bij het huis van Werdohl. Muck keek Faszbender strak aan. Mijnheer Faszbender, dat moet u mij eens precies uitleggen. Héél precies. Wie gaf u de opdracht? Faszbender dacht even na. Ja, nu weet ik weer hoe het gegaan is. Kaup, de particuliere chauffeur van mijnheer Werdohl of ja, mijnheer Werdohl leeft niet meer van mevrouw Wer dohl, kwam bij mij langs dat deed hij wel meer, als ik voor mijnheer Werdohl een film moest ontwikkelen en vertelde mij, dat hij 's avonds een verloofd paartje naar de opera moest brengen. Het waren gasten van mevrouw Werdohl en zij had een verrassing voor hen in petto. Ik moest hen in de pauze fotograferen en de foto bij mevrouw Werdohl thuis afleveren. Kaup zei me, dat hij me zou komen afhalen, zodat ik bij de pauze in het operagebouw zou zijn. Ik moest dat verloofde paar foto graferen, als het loge veertien uit zou komen. Ik vond die loge echter niet gauw genoeg en toen ik er eindelijk kwam, waren zij al in de foyer. Ik werd nogal boos en vroeg aan een suppoost, welke bezoekers in loge veertien zaten. Hij wees ze mij aan en ik fotografeerde hen toen ze aan de bar stonden. Om helemaal zeker te zijn, heb ik nog tot het einde van de pauze gewacht. Ik had geluk. Ze gingen loge veertien binnen. Ik had dus de goede mensen gefotografeerd. En die foto? 's Nachts heb ik hier in mijn donkere kamer die film ontwikkeld en twee afdrukken gemaakt. De vol gende morgen ging ik naar Werdohl's huis en leverde de foto's af. Aan wie gaf u die foto's?, vroeg Muck enigszins nerveus. (Wordt vervolgd). LIMOGES (U.P.) De weduwe van de befaamde Franse schilder Maurice Utrillo, mevrouw Lucie Utrillo-Valore, heeft maan dag in Limoges in een brief bevestigd, dat de in november 1955 gestorven impressio nist niet de zoon was van een dronkaard, maar integendeel zijn talent moet hebben geërfd van twee zeer begaafde ouders, bei den eveneens kunstschilders. Het is bekend dat Suzanna Valadon, die in Bessines, nabij Limoges geboren werd, Utrillo's moeder was. Utrillo overleed op 5 november 1955 aan longontsteking en was toen eenenze ventig jaar. Zijn vader was, aldus mevrouw Utrillo-Valore, Puvis de Chavannes, een in 1824 in Lyon geboren artiest, die in 1898 overleed. In „Larousse" kan men zijn por tret vinden, dat een opmerkelijke gelijke nis vertoont met het gelaat van Utrillo. Puvis de Chavannes was negenenvijftig jaar toen Maurice Utrillo geboren werd, en werkte omstreeks die tijd in de Parijse kunstenaarswijk Montmartre. Hij werd in 1890, een belangrijk schilder toen, voorzit ter van de nationale academie der beelden de kunsten, en trouwde in 1896, twee jaar voor zijn dood, met prinses Marie Canta- cuzene. Veel van zijn werken, geschilderd in de stijlen van de Italiaanse kunstschil ders Giotto en Luini, hangen in de Franse musea. Toen Utrillo twaalf jaar was noem de hij zich Miguel Utrillo, naar een Spaans auteur met wie hij bevriend was. Mevrouw Utrillo was reeds weduwe toen zij de kunstschilder trouwde. Zij was de weduwe van cte verzamelaar van kunstschatten Ro bert Pauwels. Kort na de dood van Utril lo's moeder, in 1932, huwde zij met de schilder. Zij heeft over hem nu een boek geschreven, dat binnenkort zal verschijnen. DONDERDAG 10 JANUARI Minerva: „Onder de hemel van Parijs", 18 jaar, 8.15 uur. Luxor: „Jungle der Misdaad", 18 j., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „0815, het einde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Onver gankelijke melodie", alle leeft., 7 en 9.15 u. Studio: „Gervaise", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De avonturierster van Beiroet", 18 jaar, 8 uur. Cinema Palace: „Don Juan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Manon", 18 j., 7 en 9.15 uur Gemeentelijk Concertgebouw: Kon. Mannenkoor „Caecilia" Jubileumcon cert. Medewerkenden: Hollands strijkkwar tet, David Hollestelle, bas, Anton de Beer, piano en koperkwartet Utr. sted. orkest, 8 u. Zuiderkapel: Maranatha-samenkomst, 8 uur VRIJDAG 11 JANUARI Minerva: „Summer madness", 18 jaar, 8.15 uur. Cinema Palace: „High society", 18 'aar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De zoon van dé wreker", 1 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het salvo der dapperen", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Folies Bergère", 18 jé 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Bandido", 14 j., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Leise fleheri meine Lieder", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 u Stadsschouwburg: De Ned. Comedie met ..Home sweet home", 8 uur, Concertgebouw: 3e Jeugdconcert door N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adam, 16.15 en 19.30 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6