Kerkdiensten Eisenhower koos ontwapening als kern van zijn boodschap Ginting handhaaft Simbolons verbod tot grondoccupatie Lange afstandsprojectielen en kern wapens moeten onder controle komen De toestand op Sumatra Vanmorgen in de vishal en op zee Edgar Tytgat overleden Marcel Marceau komt in mei naar ons land ZATERDAG 12 JANUARI 1957 15 Kinderkerkdiensten Jongeman sloeg kinderen uit gewoonte Boete wegens diefstal, huis vredebreuk en belediging VSV tegen De Graafschap zeker niet kansloos Kamerleden naar Ontploffing op station Scheveningen Het havenprobleem zal worden besproken KNA met „Eén dag dame" Vragen van Kamerlid over uitspraak der rechtbank Zweedse fabriek breidt uit Stalen transportbanden op produktieprogramma Burgerlijke Stand Velsen Scheepvaart WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft donderdag in zijn jaar lijkse boodschap over de stand van zaken in de Verenigde Staten („State of the Union") op een gemeenschappelijke verga dering van het Congres gevraagd om steun voor zijn voorsteilen om communistische agressie in het Midden-Oosten te weer staan. Ik verklaar opnieuw, aldus de pre sident, dat deze kwestie van vitaal en on middellijk belang is voor de veiligheid en vrede van de vrije wereld. De Verenigde Staten kunnen een vijand die een aanval op hen onderneemt, „zwaar straffen", zo vervolgde de president. Er worden in de Verenigde Staten voortdurend Zondag 13 januari IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10.15 uur: ds. D. C. van Wijngaarden; 19 uur: ds. D. C. van Wijngaarden, bediening H.A.. Gebouw v. Ch>r. Belangen, 10 uur: de heer A. Vennik, jongerendienst. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 uur: ds. J. v. d. Berg, 18.45 uur: dr. H. v. d. Loos, jeugddienst; 10.15 uur, jeugdkapel, voorganger de heer J. Woltman, wijkge- bouw Bethlehemkerk. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 8.45 en 15 uur: ds. W. Diepersloot; 10.45 en 17 uur; ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 16.30 uur: ds. K. de Hoop van Oldenzaal. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. C. den Hertog. Gemeente Gods, 10 uur, Cultureel Ge bouw, bijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: prof. dr. W. Leendertsz. Oud-Katholieke Kerk, zondag 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Ves pers. Dinsdag en donderdag 9 uur: Hei lige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, 19.15 uur: openluchtsamenkomst Kenne- merlaan, 20 uur: Verlossingssamenkomst. De diensten staan onder leiding van ma- jaar J. de Bree. Baptistengemeente IJmuiden, Cultureel Gebouw, 10 uur: ds. J. W. Weenink, Haarlem; 11.30 uur: zondagsschool. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. S. de Roest H.A.; 19 uur: ds. J. Dickhout, H.A. en dankzegging. Jeugd- kerk, Ned. Herv. Jeugdgebouw, 10 uur: de heer Kwak. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: ds. J. F. Kruyt van Den Haag. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 uur: Jb. Kleijn Hane- veld van Bodegraven. Woensdag 19.45 uur: Jb. Kleijn Haneveld van Bodegra ven. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: samenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: ds. J. A. Roskam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink; 19 uur: d's. H. Miskotte van Zwolle, jeugddienst. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, Noorderkerk, 10 uur: ds. H. P. Huisman (H.A.); 19 uur: ds. H. P. Huisman (voorzetting H.A. en dank zegging). Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, zondag 10 uur: de heer Kloos van Gouda; woensdag 20 uur: jaarvergadering. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel. Irenekapel, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys; 19 uur: ds. J. A. Eek hof. Jeugdkapel „Groene Huis", 10 uur: heer A. Groeneveld. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10.15 uur: ds. A. J. Engels van Zaandam. Evang. Luth. Gem., 10 uur: ds. J. A. Roskam. Maranatha, 10 uur: de heer C. Nieuwen- huysen van Den Haag; 19 uur: C. van der Breege met „De Maaiers". Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlosïingssamenkomst. Alle samen komsten staan o.l.v. Ie luitenante L. Ben jamins. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 uur: ds. B. J. J. Naessens. CASTRICUM: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. Eekhout van Wijk aan Zee. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. A. Leenhouts. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10.30 uur: ds. J. A. Mulder van Naarden; 18.45 uur: bijzondere kerkdienst; ds. D. ter Steege: „Christenen lachen „te" weinig". „De Toorts", 9 uur: dr. R. B. Evenhuis van Amsterdam. Doopsgez. Gem., Remonstrantse Gem., gebouw Spaarnberg, Santpoort-Dorp, 10.30 uur: drs. J. A. Schreuder. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: ds. D. H. Bies- ma en 16 uur: ds. J. C. Maris. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. IJMUIDEN-WEST: Herv. kinderdiensten: Creutzbergschool, 10 uur; Comitéschool, 10 uur; Insinger- school, 10 uur. Leger des Heils kinderdienst, Gebouw Edisonstraat, 12.15 uur. IJMUIDEN-OOST: Kinderkerk „IJmuiden-Oost", Emma- school, 10 uur; Theo Thijssenschool, 10 uur. Geref. Evang. zondagsschool, Ossendorp- school, ingang Lemairestraat, 10.30 uur. Herv. kinderdienst, Julianaschool, 10 uur. DRIEHUIS-VELSEN DORP: Herv. kinderdiensten, Maria Boreelkleu- terschool-, 10 uur, alle leeftijden. Wijikge- bouw, Torenstraat,. 12 uur, leeftijd 5 en 6 jaar. doelmatiger wapens, waarvan er sommige een verbazingwekkend vermogen hebben, ontwikkeld. Eisenhower legde grote nadruk op het streven naar een aanvaardbare ontwape ningsovereenkomst met de Sovjet-Unie. Wij zijn bereid elke betrouwbare overeenkomst aan te gaan d'ie aan de neiging naar steeds vernietigender kernwapens een einde maakt. „In de wereld wordt het aanzwel lende en begrijpelijke getij van nationalis me gekenmerkt door een wijdverbreide re actie op en opstand tegen tirannie, onrecht vaardigheid, ongelijkheid en armoede. Mannen, vrouwen en zelfs kinderen, die een dorst naar vrijheid gemeen hebben, stellen hun geest tegenover kanonnen en tanks", zo zei hij. De president bepleitte nauwe samenwer king met de bondgenoten op allerlei gebied, gericht op het versterken van de algemene kracht en welvaart in de vrije wereld. Eisenhower betuigde zijn instemming met het streven van de Westeuropese landen om te komen V>t een gemeenschappelijke markt en samenwerking op het gebied van de kernenergie. De potentiële kracht van de onafhanke lijk geworden volken in Azië en het Verre Oosten acht Eisenhower een nieuwe pijler voor de stabiliteit en de vrede in de we reld, „als zij hun onafhankelijkheid kun nen behouden". „De Verenigde Staten kunnen zonder samenwerkende buurlanden hun eigen vei ligheid en welzijn niet handhaven, omdat de Amerikaanse belangen de gehele wereld omvatten. In de tweede plaats hebben wij gemeenschappelijke belangen met elk volk in de vrije wereld en ten derde vereist de onderlinge afhankelijkheid van deze be langen eerbied voor de rechten en de vrede van alle volken", aldus Eisenhower. Deze beginselen vormen het motief voor het Amerikaanse optreden in de UNO, zo zei hij. Ten aanzien van het ontwapeningsvraag- stuk verklaarde de president: „Een gezonde en gewaarborgde overeenkomst inzake opengestelde luchtruimen, ongewapende schildwachten in de lucht en een verminde ring van de bewapening zou een waarde volle bijdrage tot een duurzame vrede in de komende jaren leveren. Wij zijn bereid elk betrouwbaar akkoord aan te gaan, waardoor aan de ontwikkelingsgang van steeds vernietigender wordende kernwa pens een einde wordt gemaakt, de ontwik keling van ruimteprojectielen en satellie ten op basis van wederkerigheid onder controle wordt gebracht en een verminde ring van de bewapening, de strijdkrachten en de last van de militaire uitgaven uit voerbaar wordt gemaakt". Diplomatieke waarnemers beschouwen deze eerste officiële verklaring, dat de Ver enigde Staten bereid zijn over het toezicht op de ontwikkeling van langeafstandspro- jectielen te onderhandelen, als het belang rijkste punt uit Eisenhowers program. Naar verluidt zou Eisenhower van mening zijn, dat zijn voorstel tenslotte zou kunnen wor den uitgebreid tot een poging om te komen tot een algemeen verbod op de vervaardi ging en het gebruik van lange-afstands- raketten, waaronder het intercontinentale projectiel, waarvan de baan van tevoren nauwkeurig is bepaald. Dit projectiel, dat „het laatste wapen" wordt genoemd, zal volgens militaire deskundigen met een wa terstofbom duizenden mijlen kunnen af leggen. De president liet in zijn van tevoren op gestelde boodschap een passage weg, waar in hij zou aankondigen, dat de Verenigde Staten bereid zijn in de UNO verdere voor stellen te doen. De perschef van het Witte Huis, Hagerty, maakte later bekend, dat de president nog steeds van plan is, het ontwapeningsvraagstuk in de UNO te be handelen. Hij kon geen officiële reden geven, waarom de president de passage had weggelaten, doch hij zei te menen dat Eisenhower tijd had wilien sparen. Volgens de Amerikaanse UNO-delegatie zullen de Verenigde Staten volgende week bij de UNO-Assemblée in New York nieuwe voorstellen inzake de ontwapening indienen. De voorstellen voor de binnenlandse po litiek, die de president noemde, omvatten nieuwe wetgeving om de burgerrechten van negers in de zuidelijke staten te ver zekeren en uit te breiden, maatregelen om de inkomsten van de boeren te verbeteren, scholen te bouwen, de natuurlijke hulp bronnen te beschermen en de voordelen van de huidige wetten op de gezondheid, het onderwijs en de sociale voorzieningen uit te breiden. De president merkte hierbij 'op, dat vee! van de nu voorgestelde maat regelen vorig jaar reeds aan het Congres waren voorgesteld, doch nog niet zijn af gehandeld. Haarlemse politierechter „Dat is nou eenmaal mijn gewoonte", had een Amsterdamse jongeman gezegd, toen hij op 13 september van vorig jaar in Bad hoevedorp een zestienjarige jongen had gestompt en geslagen. Maar deze gewoon te komt hem duur te staan, want de Haar lemse politierechter, mr. J. P. Petersen, veroordeelde de jongeman vanmorgen tot zestig gulden boete, subs, achttien dagen en veertien dagen voorwaardelijke gevange nisstraf. Op de bewuste avond had de Amster dammer met klokhuizen van peren naar jongens gegooid. „Is dat nou wel nodig?" had een zestienjarige jongen gevraagd en onmiddellijk daarop was de Amsterdamse jongeman hem te lijf gegaan, waarbij hij de jongen de tanden door de lip had ge slagen. De jongeman kon <1.3 politierechter geen afdoende verklaring geven van zijn vreemdsoortig gedrag en zijn houding ont lokte aan de rechter de opmerking: „Man, wat doe je vervelend. Ben je wel goed wijs?" „Dat weet ik niet", reageerde de jongeman, die onder controle staat van de afdeling jeugdpsychiatrie van de G.G.D. te Amsterdam. Over hem is een rapport uit gebracht, waaruit ondermeer bleek, dat hij zijn zuster heeft aangerand. Geadviseerd werd de jongeman, die een „gevoelige jon gen" wordt genoemd, een geldboete te geven. „Ik word balorig als ik zo'n rapport lees", zei de officier van Jusitie, mr. R. W. H. Pitlo. De officier merkte voorts op, dat „deze jongen misbruik maakt van het feit, dat hij psychiatrisch wordt behandeld", en eiste een week gevangenisstraf, een maand voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Nadat de jongeman was gevraagd naar het beroep en het inkomen van de vader, alsmede naar zijn eigen weekloon, op welke vragen hij met dubieuse antwoor den reageerde, veroordeelde de politierech ter hem tot een geldboete en een voor waardelijke gevangenisstraf. „Een bijzon der moeilijk geval, als je geen psychiater bent", merkte de politierechter tenslotte zuur-zoet op. Een 29-jarige jonge vrouw uit Vijfhuizen hoorde vrijdag een boete van 75, =ubs. dertig dagen, tegen zich eisen, toen zij zich voor de Haarlemse politierechter wegens diefstal, huisvredebreuk en beledi ging had te verantwoorden. Op 15 septem ber van vorig jaar was de serveerster 's nachts het huis van haar vroegere ver loofde binnengedrongen en had zich zon der toestemming in diens slaapkamer op gehouden. Voorts zou zij zich beledigend hebben uitgelaten over het meisje, dat na haar bij haar ex-verloofde in de gunst was gekomen en zou zij een portefeuille en een oorbel hebben ontvreemd. Ter zitting bleef zij echter halsstarrig ontkennen, de portefeuille te hebben ge stolen. 'Vel verklaarde zij, zelf een porte feuille met geld te zijn kwijtgeraakt. Tij dens een telefoongesprek zou zij hebben gezegd, dat zij de portefeuille van haar ex- verloofde in het bezit heeft. De oorbel had de jonge vrouw in het bezit gekregen, toen zij zich 's avonds had verstopt onder een bank in een tuinhuis. De ex-verloofde en zijn vriendin zouden in beschonken toestand het tuinhuisje zijn binnengegaan. Om dit te bewijzen, heeft de 29-jarige jonge vrouw die avond een oorbel van haar rivale weten te bemachtigen. De officier van Justitie, mr. R. W. H. Pitlo, was van mening, dat verdachte ver bolgen was over het feit, dat zij door haar minnaar was opzij gezet. Hij achtte de fei ten bewezen en vorderde een geldboete van 75,subs, dertig dagen. Nadat de raadsman, mr. J. H. van Wijk, een lichtere straf had bepleit, vonniste de politierech ter zestig gulden of achttien dagen. Na de goed gespeelde wedstrijd tegen Hel. mondia kreeg V.S.V. tegen het heus niet zo sterke Wageningen een bittere pil te slikken. Indien goede medicijnen niet lekker smaken is er voor V.S.V. nog alle hoop. Men dient dan toch aanstaande zondag tegen de Graaf schap van het begin af te spelen voor wat men waard is. De rood-witten hebben ech ter meer in soortgelijke situaties verkeerd. Steeds hebben enthousiasme en de wil om te winnen uiteindelijk het gevaar doen keren. Als daarom zondag op Schoonenberg weer iets van het oude vuur ontvlamt kan de schare trouwe supporters een goede middag hebben. De Graafschap behoort nog steeds tot de qua techniek behoorlijke ploegen. Al is de plaats op de ranglijst niet zo hoog, toch zul len deze eerste profs er prijs op stellen hun kunnen zo goed mogelijk te tonen. Het overige programma voor V.S.V. luidt: O.N.A. 2V.S.V. 2, aanvang 14.30 uur; V.S.V. 3—Haarlem 4; V.S.V. 4—R.C.H. 5, aanvang 10.00 uur; I.E.V. 4V.S.V. 7, aan vang 12.00 uur. Voorwedstrijd V.S.V. jun. a T.Y.B.B. jun. a, aanvang 12.30 uur. DJAKARTA (A.N.P.) Radio Medan heeft vrijdag hekend gemaakt, dat het ver bod tot onwettige grondoccupatie, dat door kolonel Simbolon werd uitgevaardigd, on middellijk nadat hij de macht over zijn ge- gebied had overgenomen, nog steeds van kracht is. Volgens een mededeling van het plaatselijk militair commando van Medan zullen drastische maatregelen worden ge nomen tegen een ieder, die na 22 decem ber jongstleden op onwettige wijze gron den heeft bezet. Volgens het dagblad „Haluan" in Pa- dang, is kolonel Simbolon alleen bereid naar Djakarta te komen om zich bij presi dent Sukarno te melden, als de huidige re gering wordt vervangen door een kabinet onder leiding van de vroegere vice-presi dent Mohammed Hatta. De bron van dit bericht werd door „Haluan" aangeduid als „K.". Tobing, een lid van Simbolons revolu tionaire raad, welke na de afzetting van Simbolon op 26 decembe- door luitenant kolonel Ginting weer werd ontbonden, verklaarde, dat Simbolon over een „krach tige aanhang" beschikt, maar dat hij zijn mannen opdracht had gegeven om bloed vergieten te vermijden. Enkele dagen geleden werd gemeld, dat ident Sukarno, die tevens opperbevel hebber van het leger is, zou hebben ver klaard zijn plannen voor oplossing van de legercrisis niet eerder te zullen bekend maken dan nadat Simbolon zich bij hem zou hebben gemeld. Het socialistische dag blad „Pedoman" vraagt zich vandaag in een hoofdartikel af wat voor plannen de president eigenlijk wel mag hebben. Wapens inleveren De doodstraf hangt boven het hoofd van die burgers in Noord-Sumatra, die wapens in hun bezit hebben en deze niet binnen twee weken „teruggeven" aan het leger of bij een politiepost. Dit werd vrijdag be kend gemaakt door luitenant-kolonel Su- giarto, van het plaatselijk militair com mando van Medan. De vorige week meldden Medanse dag bladen, dat in Pematang Siantar wapens waren uitgereikt aan leden van de commu nistische vakbond van ondernemingsar beiders „Sarbupri". Deze berichten wer den later door een woordvoerder van het leger in Medan tegengesproken. Doch het in Medan verschijnende, regeringsgezinde dagblad „Waspada" meldde vrijdag, dat de militaire autoriteiten hadden bevestigd, dat aan burgers wapens waren verstrekt „teneinde aan een mogelijk optreden van volgelingen van de afgezette kolonel Sim bolon het hoofd te kunnen bieden". De militaire autoriteiten, van wie het blad zijn inlichtingen kreeg, ontkenden dat uitsluitend aan leden van de communisti sche vakbond wapens zouden zijn uitge reikt, doch zij gaven toe dat mogelijk wel enige leden van de Sarbupri wapens had den gekregen. Duo Er waren vanmorgen twee trawler; de Klaas Wijker met 200 kisten schelvis, 50 wijting, 80 gul en kool en de Amsterdam met 280 schelvis, 100 wijting en 60 kabel jauw, gul en kool. De kleine vaart had 20.000 kg tong, 1000 kisten schol en 300 stuks stijve. Voor buitenland De export nam de regels grote kabeljauw voor 112126, de kleine voor 5066 en de kisten grote voor 150100 en de kleine voor 154160. Grote schol noteerde 28 tot 32, middel 2733, en de zetschol 4955, terwijl de enen 5158 maakten. De grote tong leverde op 3,103,50 per kilo, de grootmiddel eveneens en de kleinmiddel 3,153,60 met 3,303,60 voor de enen en 3,053,20 voor de slips. Tarbot noteerde 2,60—3.00. Binnenland De binnenlandse handel nam de grote grote schelvis af voor 5640; de grootmid del van 5738 en de kleinmiddel van 50 tot 35 en de pennen van 5435. Braadjes deden 4835. Wijting haalde 4440 en witte kool 110 terwijl de zwarte 72 opbracht met 2827 voor de grote gullenmaatkool ena 2825 voor de kleine gullenmaat. Gro ve gul deed 6057 en middel 5145 en de tong 36—40. Schol II haalde 4255 en schol III 36—40. Maandag De maandagmarkt krijgt de Allanwater met 160 schelvis, 125 kooi en 150 kabeljauw en gul, 15 haring plus 15 varia terwijl de Vikingbank 230 schelvis brengt met 200 wijting, 50 kabeljauw, gul en kool en de Postboy heeft 350 kisten. In de Franse stad Cesanne heeft zich op het station een zware ontploffing voorgedaan toen bij het verladen van munitie een soldaat van de Franse luchtmacht een granaat liet vallen. De granaat explodeerde en ontstak een wagen vol projectielen. Drie soldaten werden gedood en meer dan tien an deren werden ernstig gewond. Het station werd gedeeltelijk vernield. Twintig leden van de Tweede Kamer, te weten de leden en plaatsvervangende leden van de Vaste Commissie voor de Visserij, zullen op donderdag 7 februari, op uitnodi ging van de Stichting van de Nederlandse Visserij, een bezoek brengen aan Scheve ningen, waarbij ook het uitermate belang rijke vraagstuk van de verbetering van de buitenhaven zal worden besproken. Het bezoek begint 's morgens om half elf. Dan worden de volksvertegenwoordi gers ontvangen in de cantine van de vis serijmaatschappij Jaczon. De voorzitter van de Stichting van de Nederlandse Visserij, mr. J. H. Kiewiet de Jonge, zal de gasten begroeten. Hierna volgt een rondleiding door het bedrijf en een bezoek aan twee voor de kade gemeerd liggende schepen. De Redersvereniging Scheveningen biedt de Kamerleden en enkele andere genodig den daarna in het Kurhaus een lunch aan. De voorzitter van de Redersvereniging, de heer J. van der Toorn'Azn., zal als tafel president optreden. De besturen van de Stichting van de Nederlandse Visserij en van de Redersvereniging zullen aan deze lunch aanzitten. Na de lunch zal een openbare gedachten- wisseling worden gehouden over het Sehe- venin.gse havenprobleem. Deze discussie zal worden ingeleid door de heer Jae. den Duik, voorzitter van de Havencommissie van de Kamer van Koophandel te 's-Gra- venhage. De Vlaamse kunstschilder Edgar Tytgat is donderdagnacht in zjjn woning in Sint Lambrechts-woluwe op zevencnzeven- tigjarige leeftijd overleden. Hij is 28 april 1879 te Brussel geboren. Tytgat bezocht de Academie van Schone Kunsten in Brussel. Hij was lid van de Vrije Academie van België (Stichting Ed- mond Picard), lid van de Koninklijke Vlaamse Academie, commandeur in de Or de van Leopold II en officier in de Leo poldsorde en de Kroonorde. Als schilder, etser en illustrator laat Edgar Tytgat een belangrijk oeuvre na: meer dan vijfhonderd schilderijen, een honderdtal aquarellen en talrijke tekeningen en etsen. Tytgat begon als impressionist. Zijn vroegste werk dateert uit 1905. Tijdens de eerste wereldoorlog verbleef hij in Londen. Daarna keerde hij terug naar België en vestigde zich in de plaats waar hij nu gestorven is. Omstreeks 1927 maakte.hij zich de stijl eigen, waardoor hij vooral bekendheid heeft gekregen, een stijl in een wat verhalende, naïeve trant. Hij maakte reeksen houtsneden en illustraties bij legenden en sprookjes. Zijn onderwerpen vond hij in de folklore, in de entourage van kermissen en circussen en in zijn om geving. Vele van zijn schilderijen bevatten autobiografische gegevens. Zijn werkwijze werd gekarakteriseerd door een zekere onbeholpenheid, een natuurlijke argeloos heid, humor en speelse fantasie. Zijn colo- riet, van grote zuiverheid en fijn gescha keerd, doet soms aan Matisse en Vuillard denken. De Beverwijkse toneelvereniging Kunst Na Arbeid geeft zaterdag 26 januari in het Kennernert'heater haar tweede voorstelling in dit seizoen. Onder regie van Willem van der Veer zal worden opgevoerd „Eén dag dame", een Amerikaanse klucht, bewerkt door Contant van Kerckihoven jr. Rechts inhalen op de Rijksweg in Haarlemmermeer Het tweede Kamerlid de heer Burger (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Justi tie de volgende vraag gesteld: Indien het juist is, dat recent de rechtbank te Haarlem een automobilist heeft veroor deeld tot een maand hechtenis en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid ter zake van rechts inhalen, wil de minister dan mede delen, of eveneens een vervolging is inge steld tegen en, zo ja, welke straf is opgelegd aan de automobilist, die zich kennelijk aan het niet zo zeldzaam voorkomende delict heeft schuldig gemaakt van nodeloos links rijden, ten gevolge waarvan het rechts inha- len blijkbaar mogelijk was? Het betreft een uitspraak van de Haarlem- i se rechtbank van 27 december, waarbij een j directeur van een bedrijf uit Brabant ver- oordeeld is tot twee hechtenisstraffen van 1 een maand en tot twee maal intrekken van het rijbewijs gedurende vijf jaar wegens het passeren van een auto aan de rechterkant en het „snijden" van deze auto op de rijksweg nummer 4 in de gemeente Haarlemmermeer op woensdagmiddag 9 mei. Bij de behandeling van de zaak is niet ge bleken, dat de bestuurder van de andere auto, een Haarlemmer, zich wegens een over treding te verantwoorden heeft gehad. Staal duurder dan goud Een der grootste fabrieken ter wereld voor speciale staalsoorten te Zweden (Sand- viken Jernverks A-B) gaat in Sandviken een nieuwe walserij bouwen, waarmee een bedrag van dertig miljoen Zweedse kronen is gemoeid en die stalen transportbanden zal vervaardigen, vijftig procent breder dan de tot nu toe gefabriceerde. Verder is men erin geslaagd een roestvrije staalsoort te maken met verende eigenschappen, be stemd voor de Zwitserse uurwerkindustrie, die thans veren voor klokken en horloges maakt van ongelegeerd staal. De fabriek, die eigen mijnen, hoogovens en walserijen heeft, maakt thans staal zo dun, dat het per kilogram duurder is dan goud. Dit zijn enige punten, die de directie van de Zweedse fabriek volgende week in een driedaagse bijeenkomst te Rotterdam zal voorleggen aan de 22 directeuren van haar kantoren uit alle Westeuropese landen, Amerika, Canada, Zuid-Afrika en Austra lië, aldus deelde ons de directeur van het Rotterdamse kantoor, de heer C. Sollart, mede. Hij voegde hieraan toe dat deze eenmaal in de vijf jaar te houden bijeen komst voor het eerst in ons land wordt gehouden. ONDERTROUWD: G. Th. van der Wiele, Van Leeuwenstraat 3, IJmuiden en Th. van den Nieuwendijk, Trompstraat 223, JJmui- den-oost, t.a. Wijk aan Zeeërweg 97 bv., IJmuiden-oost; Th. E. Visser, Kanaaldijk 241, IJmuiden en H. Nobel, Spieghellaan 5, Driehuis; C. E. Visser, Pres. Krugerstr. 15, IJmuiden en J. C. de Vlugt, Spilbergenstr. 12, IJmuiden; P. M. Weterings, Bloemhof straat 9, Beverwijk en A. M. Harsveld, Doelmanstraat 15, Velsen-noord, t.a. Doel manstraat 15. Velsen-noord; A. de Ronde, Annastr. 25, IJmuiden en M. van Opbergen, Abelenstr, 2. IJmuiden-oost; H. A. G. Som broek, Van Dalenlaan 12. Santpoort, en F. C. A. Coolen, Van Dalenlaan 12, Santpoort, t.a. Van Dalenlaan 12, Santpoort; A. A. W. Mooren, Wijkerstraatweg 59, Velsen-noord, en C. S. A. J. Oosterwaal, Wijkerstraatweg no. 59, Velsen-noord. GETROUWD: Th. Koper en D. Schaap, Spilbergenstraat 13, IJmuiden. BEVALLEN: C. A. van LeenLangelaan, z., Van der Poolstraat 21, Velsen-noord; G. SouljéScholder, z., Van Saelenplantsoen 10, Velsen-noord; P. M. HuytinkSanberg, d., Rijksstraatweg 217, Haarlem; J. van Tol Hempelman, z„ Hunzestraat 34, IJmui den; G. BroekemaBroekhuizen, z„ Lange Nieuwstraat 80, IJmuiden: A. M. Weber Weterings, d., Van Wassenaerstraat no. 35, IJmuiden-oost; J. G. LindemanKrever, d., Linnaeusstraat 60, IJmuiden; M. Kieft Noot, z., Geleenstraat 4, IJmuiden; W. A. OorthuijsenZwart, z., Reggestraat no. 5, IJmuiden; H. H. StroomerDe Vries, d., Frans Halsstraat 3, IJmuiden-oost; L. KruiswijkDam, d„ Heerenduinweg no. 8, IJmuiden-oost; E. P. van der MeijPrins, z., Geleenstraat 13, IJmuiden; B. A van 't HoffHenzen, z„ Van Ostadestraat no. 9. IJmuiden-oost; G. E. J. SchooneWalter, d., Stationsweg 72, Velsen: A. J, Ko»Ket ting, d., Meeuwenlaan 39, IJmuiden-oost; M. J. HooijMannaert, z., Lange Nieuw straat 441, IJmuiden-oost; M. J. TjoaTig- geler, z., Vinkenbaan 28, Santpoort. OVERLEDEN: A. Harbers, 79 j., echtge noot van J. Emgelmoer, Ooster Parallel straat 6 Velsen-noord; E. Klein, 84 jaar, weduwe van J. P. Samshuijzen, Heemsker- kerweg 3a, Beverwijk; E. IJtsma, 40 jaar, echtgenote van P. J. Keirsgieter, Waalstr. no. 98, IJmuiden. Het Franse mime-gezelschap bezoekt ook Haarlem Het mime-gezelschap van Marcel Mar ceau zal in mei een reeks voorstellingen in Nederland beginnen. De beroemde Franse groep begint met voorstellingen in Carré in Amsterdam van 6 tot en met 11 mei. In Den Haag worden voorstellingen in het gebouw van Kunsten en Weten schappen gegeven op 12 en 13 mei. Op het programma staan voorts voorstellingen in Rotterdam, Utrecht (18 mei), Arnhem (22 mei), Groningen, Eindhoven, Enschedé en nog zeven andere steden, waaronder ook Haarlem. Op welke datum het gezelschap hier komt is nog niet vastgesteld. Het pro gramma, dat Marceau brengt, is gelijk aan dat, wat tot voor kort een langdurig suc ces had in het Parijse theater „TAmbigu". Het bestaat onder meer uit soli van „Bip" en scènes, waar het gehele gezelschap aan meewerkt. De tournee wordt gemaakt on der auspiciën van J. van Doveren. SUBSIDIE VELSENSE LEESZAAL De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de ge meentelijke openbare leeszaal en biblio theek te Velsen te rekenen van 1 decem ber 1955 af voor subsidie krachtens de rijkssubsidievoorwaarden in aanmerking gebracht. Abbekerk, 11 te Rotterdam. Angolakust, 10 te Amsterdam. Ariadne, 11 te Rotterdam. Albireo. 10 v. Gibraltar n. Barcelona. Aldabi, 11 v. Bahia n. Las Palmas. Anningerhjk, 10 te Angradosreis. Adonis, 13 te Amsterdam verw. Andijk, 11 te Bremen. Appingediik, 11 Angradosreis v Santos. Amor. 10 te Vassiliko. Aldabi. 11 v. Salvador n. Las Palmas. Amstelkroon, 10 360 m. o. Marianes n. Bombay. Annenkerk, 11 te Shanghai. Algenib. 11 v. Antwerpen n. Rotterdam. Amsteldiep, 12 te Cristobal verw. Argos, 11 te Patras n. Zante. Aalsum, 10 te Dagenham v. Amsterdam. Bawean, 11 te Singapore. Borneo. 10 70 m. w. Key West n. Newport News. Bengalen. 11 te Dakar. Bonaire, 11 v. Dover n. Barbados. Britsum, 11 v. Bremen n. Batonrouge. Billiton, 10 80 m. n.n.w. Kp. Blanco n. A'dam. Caltex Nederland, 10 v. Fredericia n. Kopenhag. Camerounkust, 10 te Amsterdam. Camitia, 11 v. Adelaide n. Fremantle. Caltex Leiden, 10 6 m. n.n.w. Kp. Roca n. Sidon. Caltex The Hague, 11 te Hoek van Holland. Calamares, 11 v. Almirante n. Santa Marta. Callisto, pass. 10 Galveston n. Rotetrdam. Castor. 11 te Curacao v. Aruba. Congokust, 10 280 m. o.n.o. Kp. Villano n. Dakar. Charis, 10 360 m. z.w. Fayal n. Maracaibo. Cradle of Liberty, pass. 10 Kaap De Goede Hoop naar Mena. Caltex Nederland, 11 te Kopenhag. v. Fredericia. Clavella, 11 60 m. z.w. Poeloulaut n. Singapore. Diemerdijk, 11 te Antwerpen. Dordrecht, 10 v. Rotterdam n. New York. Dalerdijk, 11 te Antwerpen v. Bremen. Drente, 11 te Colombo. Kernland. 10 v. Paranagua n. Vitoria. Esso Den Haag. 13 te Antwerpen verw. Eos, 14 te Rotetrdam verw. Friesland SSM, 11 te Amsterdam. Fairsea, 9 te Teneriffe Graveland. 10 v. Amsterdam n. Rio de Janeiro. Gaasterkerk, 10 315 m. o.z.o. Walvisbaai naar Las Palmas. Gordias, pass. 10 Burlings n. Tunis. Ganymedes,. 10 240 m. n. Guadeloupe n. Curagao. Guineekust. 10 te Pointe Naire. Hersilia, 11 te Amsterdam. Heelsum, pass. 9 Key West n. Houston. Hector, 11 te Hamburg. Hoogkerk, 12 te Oran. Helder, 11. te San Juan Del Sur. Hydra, 10 v. Paramaribo n. Georgetown. Houtman, 11 te Moji verw. Hersilia, 11 te Amsterdam. Hilversum, 10 v. Saobar n. Landsend. Ivoorkust. 12 te Freetown verw. Jupiter, 11 v. Rotterdam n. Gibraltar. Johannes Frans, pass 10 Las Palmas n. St. Vine Johan v. Oldenbarnevelt, 11 te Kaapstad. Jagersfontein, 11 te Durban. Jason, 14 te Rotterdam verw. Japara, 10 te Sorong. Joseph Frering, 11 t., Sint Vincent. Kalianda, 10 te Makassar v. Menado. Kopionella, 10 280 m. n.o. v. Istanbul n. Houston. Kenia, 10 v Durban n. Mena Al Ahmadi. Kinderdijk, 10 te Rotterdam. Korenia, 11 v. Cartagena n. Curagao. Kota Baroe, 11 te Basrah. Koningswaard, 10 te Marseille. Kota Inten, 10 te Genua n. Marseille. Koratia, 10 270 m. z.w. Diego Garcia n. Curagao. Kermia, 11 v. Oslo n. Rotterdam. Laurenskerk, 11 et Kaapstad v. Karachi. Lombok, 10 v. Vancouver n. Seattle. Lombok, 11 te Nanaimo v. Seattle. Leersum, 11 v. Bremen n. Hamburg. Lieve Vrouwekerk, pass. 11 Gibralt. n. Le Havre. Loosdrecht, 11 te Le Havre. Louis Lantz, 10 130 m. w. Conakry n. Monrovia. Maashaven, 9 815 m. z.w. B. Aires n. Kp. Santa Mijdrecht, pass. 10 Durban n. Perzische Golf Montferland, 10 v. Buen. Aires, 10 te Montevideo. Malea, 12 te Balikpapan. Maas, 10 120 m. z.z.w. Sardinië n. Hamburg. Molenkerk, 11 te Antwerpen v. Marseille. Murena, 10 te Balikpapan. Myonia, 10 100 m. w. Runsaljebel n. Abadan. Metula, 12 te Balikpapan. Mariscal Lopez, 10 50 m. z.o. Santos n. Ilheus. Maashaven, 11 te Santos v. Buenos Aires. Mentor, 10 370 m. w.n.w. Finisterre n. Antw. Nigerstroom, 10 te Lagos. Nias, 11 te Longview. Noordzee, 10 5 m. z.o. Dungeness n. Norfolk. Oberon, 11 te Madeira. Osiris, 11 te New Orleans. Ondina, 11 te Punta Cardon v. Port Au Prince Oranjefontein, 10 v. Las Palmas n. Southampton Oranjestad, 11 te Hamburg. Orestes. 11 te Antwerpen n. Amsterdam. Prins Casimir, 10 v. Amsterdam n. Kingston. Prins Willem V, 11 te Bergen. Purfina Hellas, pass. 10 Kp. De Goede Hoop n. Durban. Polyphemus, 11 te Djakarta verw. Prins Alexander, 10 270 m. n.w. Alexandrië naar Antwerpen. Pr. Frederik, 10 550 m. w. Finisterre n. Halifax. Prins Johan Willem Friso, 11 te Lissabon. Pgmalion. 11 v. Ponce n. Antwerpen. Peperkust, 9 te Lagos. Reyniersz, 10 te Kwandang v. Donggala. Roebiah, 9 185 m. z.o. Cp. S. Lucas n. L. Angeles. Riouw, 10 v. Napels, 11 te Genua. Rotti, 10 dw. Kp. Agulhas n. Belawan. Rijnland, 10 v Montevideo n. Buenos Aires. Routla, 9 te Lagos. Rotula, 11 te Thameshaven. Rondo, 10 300 m. o.n.o. Diego Garcia n. Kaapstad. Raki, 11 te Napels. Riouw, 11 te Genua n. Amsterdam. Reyniersz, 11 te Menado n. Kwandang. Samarinda, 10 te Penama. Stad Haarlem, 9 v. Philadelphia n. Nederland Straat Mozambique, 10 van Buenos Aires naar Rio Grande Do Sul. Singkep, 11 v. Surabaja n. Padang. Straat Torres, 11 v. Melbourne n. Sydnov. Schelpwijk, 10 400 m. w. Bombay n. Balikpapan Saidja, 11 te PJadiu verw. Siberoet, 11 te Surabaja. Soestdijk, 10 400 m. z.o. Halifax n. New York. Statue of Liberty, 10 v. Sidon n Hamburg. Samarinrio, 12 te Panama v. Los Angeles. Stad Schiedam, 11 155 m. o.n.o. Madeira naar IJMuiden. Stad Amsterdam, 15 te Bremen verw. Sarpedon, 11 te Curagao v. Aruba. Schie, pass. 10 Malta n. Beyrouth. Tiuts, 10 v. Barbados n. Trinidad. Tegelberg, 12 te Nagova. Tibia, 11 v. Las Palmas n. Mena Al Ahmadi. Tankhaven, 10 te Sungeigerong v. Belawan. Tiberius, 10 840 m. n.o. Mona eil. n. Kingston. Tiba, 11 te Antwerpen. Tjibantjet, 11 te Kobe. Teucer, 11 v. New York n. Houston. Titus, 11 v. Barbados n. Trinidad. Tamo, verm. 12 v. Rotterdam n. Hamburg. Tero, verm. 13 v. Buenos Aires n. Santos. Trajanus, 11 te Amsterdam n. S. de Cuba. Utrecht, 10 v. Rotterdam n. Southampton. Van Riemsdijk, 11 te Makassar. Waal. 10 le Algiers. Wieldrecht, 11 te Rastanura. W. Alton Jones, 10 te Philadelphia. Wit.marsum, 11 te Hamburg v. Bremen. Wieldrecht, 11 dw. Bahrein n. Rastanura. IJssel, 10 270 m. o.n.o. Azoren n. Pta. Cardoi. Zijpenberg, 10 v. IJmuiden n. Pepel. SLEEPVAAF Cycloop, 10 890 m.z.w. Fayal n. Maracaibo. Noordzee, 10 90 m. z.o. eil. Masira n. Mombasa. Oceaan, 10 dw. Beachyhead n. Hamburg. Passaat, 10 60 nr. z.w. Lissabon ao> Zwarte Zee, 10 dw. Bona ir. TV

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11