Schipper Cees Buis verliet trawler „Wiron 2" „Arend Reijm" Vertrouwensmakelaars spelen in de kustvaart een belangrijke rol Eenjarige „Fotokring Velsen" hield eerste jaarvergadering Schilderijen van Willem Siedenburg en versierselen van ijzerafval Tentoonstelling bij Hoogovens Boodschappenjongens in de wereldhandel zijn nergens te mooi voor Snelle groei bracht ook problemen mee ZATERDAG 12 JANUARI 1957 7 NA TWEE EN VIJFTIG JAAR NOORDZEE voor alle rijbewijzen: Medische verzorging tijdens weekeinde Amerikaanse atoomreactor voor Nederland Druk bezoek aan vogeltentoonstelling Zo gebleven Coöperatie Niet langer Gronings Kleintjes Postduivenshow van ,De IJmonden" Uitgevaren visserijvaartuigen Agendn voor Beverwijk „OVERAL IS EEN GRENS AAN", meent de zevenenzestigjarige IJmuidense schipper Cees Buis uit de Kompasstraat 62. Die grens heeft hij tijdens de tweeënvijftig jaar, dat hij op de trawler ter visserij ging altijd goed in het oog gehouden: nimmer maakte hij brokken og kreeg zijn schip een zware klap water over. Nu is hij in het begin van dit jaar bij de grens van de werkzaam heid gekomen. Cees Buis moest een hard besluit nemen. Hij zou niet meer met de trawler „Wiron 2" IJM. 211 naar zee gaan. „Hoe is dat", reageert hij nu op dit besluit. „Het gaat je aan het hart, maar ergens is een grens. Zo is dat." En nu loopt hij in huis te wennen aan het leven aan de wal. Na 52 jaar van de 67, die hij telt, over de visgronden te hebben gezworven. Wetend op elk tijdstip van het jaar, waar de vis te halen was. Cees Buis, Egmonder van geboorte, ging op twaalfjarige leeftijd voor het eerst naar zee met een logger. Drie teelten maakte hij mee en van toen af was het de trawler, waarop hij het leven doorbracht. Hij vindt het achteraf een gelukkige greep en zijn enige wens zou zijn twintig jaar later te zijn geboren. Met de moderne schepen en alle apparatuur van thans is het prettig varen en schipper te zijn. Op zijn vierentwintigste werd Cees Buis schipper bij de rederij de „Doggers- bank". Hij commandeerde de „Walrus", een trawler met tien opvarenden, waaronder de schipper, een machinist, twee stokers, een stuurman, vier matrozen en de kok. Met het vistuig, dat thans wordt gebruikt op de schepen, zou deze bemanning te licht zijn geweest, meent schipper Buis. Van 1916 af heeft hij ruim twintig jaar bij de rederij „De Marezaten" gevaren en na een tijdje bij de „Vem" keerde hij weer bij „De Marezaten" terug. Tot de oorlogs jaren aanbraken en Cees Buis eerst als onderofficier bij de Koninklijke Marine voer en in de oorlogsjaren bij de luchtbe scherming werkzaam was. Na de oorlog heeft hij nog enige tijd voor „De Marezaten" gevaren en daarna werd hij gevraagd door de Wiron-maatschappij. Op de IJM 209 de Wiron 4 voer hij als schipper, daarna op de IJM 221 Wiron 3 en tenslotte op de laatste en mooiste trawler uit zijn schippers loopbaan op de Wiron 2 de IJM 211. De laatste reis in 1956 werd tevens een fiasco voor schipper Buis. Hij werd onderweg ziek en de reis moest wor den afgebroken. Ziek in zijn kooi nam deze IJmuidenaar afscheid van de deining tus sen de achtenvijftigste en zestigste breedte graad. Nimmer roekeloos In het gesprek heeft schipper Buis zich telkenmale moeten verontschuldigen. „Ik heb geen verhaal voor je, ik heb niets be leefd. Gunstig gevaren, meer niet.,, Tweeënvijftig jaar gevist. Nee toch niet. Ver vóór de tweede wereldoorlog bracht schipper Buis met zijn „Condor" en ge assisteerd door nog twee trawlers een in nood verkerende Zweedse vrachtstomer naar Bremerhaven. Het was de „Storö", die de schroef had verloren en bij windkracht 10 op de Noordzee ronddreef. „Verder ben ik er zeldzaam doorgerold." In het visserijbedrijf is ook naar Cees Buis' mening veel veranderd in die halve eeuw, „Er zat vroeger veel meer vis in de Noordzee", is hij van mening. „Als je toen ADVERTENTIE BUS - VRACHTAUTO - LUXE AUTO MOTOR - SCOOTER Speciale avondlessen Verkeerstheorie - Motortecbniek U wordt van huls gehaald en gebracht Gediplom. Auto- en Motorrbschuol Hagelingerweg 134 Santpoort Tel K2560 8930 IJMUIDEN: Dokters Dit weekeinde hebben dienst de artsen J. H. v. Ginkel, Kennemerlaan 141. tel. 4058, D. J. Boosman, Stationsweg 7, tel. 4340, en H. Bel, Mercuriusstraat 4, tel. 5675. Apotheken Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 80, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12 uur: mejuffrouw J. Winter, Evertsenstr. 3, tel. 5259 en mevrouw M. Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. SANTPOORT: In spoedgevallen is de arts J. Stoffel, Hoofdstraat 165, tel. 8310 te raadplegen. Apotheken Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, Bloemendaal, tel. K 2500 22181 en Apotheek De Wilde. Broekbergenlaan 42. Santpoort-dorp, tel. K 2560 8284. VELSEN: Wijkverpleging Voor Santpoort en Driehuis: zuster I. de Jong, Brederodeweg 45, tel. K 2560 8756; Voor IJmuiden-west en -oost: zr. Sj. Koer- se, Leeuweriklaan 21. tel. 7398, en voor Velsen-noord, Velserbeek en IJmuiden- oost: zuster Spiers, Geelvinckstraat no. 27, tel. K 2510 3936. VELSEN-NOORD en BEVERWIJK: Dokters Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag morgen 9 uur: G. K. Fierstra, Wijkerstraat- weg 49, Velsen-noord, tel. K 2510 4987. Van znodagmorgen tot 's avonds 12 uur: L. J. Vreeling, Vondellaan 29, tel. 3364. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken De zondags- en nachtdiensten worden waargenomen door Apotheek Duinwijk, Populierenlaan 44, tel. 3388. HEEMSKERK: Dokters Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag avond 12 uur: J. H. Schutte, Kerklaan 9, tel. K 2512 266. CASTRICUM: Dokters Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandag morgen 8 uur: dr. A. de Jongh, Kon. Ju- lianastraat 1, telefoon 534. Wijk- en kraamverpleging Zr. C. Boots, Kon. Julianastr. 14, tel. 544. Apotheken Apotheker P. v. Ouwerkerk, Burg. Lorn- menstraat 6, telefoon 500. over de schepen, de apparatuur en het materiaal van thans de beschikking had gehad, dan was je om de twee dagen met een schip vis binnen geweest." „Oh jee," voegt hij er nog aan toe, „vroeger had je bijna niets op de brug. Nu een pracht aan instrumenten. Vijftig jaar geleden moest je het zonnetje te grazen nemen om de breed te te weten te komen. Nu kijk je op je instrumenten en weet je tot op tien meter nauwkeurig waar je zit." Er komt een tijd De slechte resultaten van de visserij voor alle landen in het afgelopen jaar komt ter sprake. Wat Cees Buis er van meent? „Er komt een tijd, dat het niet meer lonend is om op de Noordzee te vissen, vooral als de exploitatiekosten zo hoog blij ven. De Noordzee zal heus wel altijd vis blijven geven, maar niet iedereen zal er een bestaan van kunnen hebben." Er zijn al vele plekken in de Noordzee waar de trawlers en kotters tijdens de zomer- of wintervisserij niet meer voor een trekje kunnen komen. „Je vangt er wel Cees Buis wat, maar met deze schepen heb je er al geen bestaan", zegt Cees Buis ervan. „Om de Noord moeten de trawlers al steeds ver der weg - en wat vangen ze dan nog." Wat de heer Buis nu gaat doen? „Wel niks," antwoordt hij. „Aan de kant is altijd wel wat te beleven. Daar ga ik wel 's kijken, want stilzitten kun je niet." De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft bekendgemaakt dat zal worden voorgesteld vergunning te verlenen voor de uitvoer van een atoomreactor naar Nederland. Het betreft hier het demon stratiemodel, dat onder auspiciën van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen zal worden opgesteld in de ex positie „Het Atoom" te Amsterdam. De Amerikaanse reactor voor „Het Atoom" staat geboekt voor een waarde van 145.000 dollar, dat is ruim een half miljoen Neder landse guldens. (U.P.) De grote nationale kampioenstentoonstel- linig van de Nederlandse Bond van Vogel liefhebbers, die donderdagavond haar deu ren opende, wordt, zoals vrijdagavond door de verheugde bestuursleden werd medege deeld, druk bezocht. Het aantal bezoekers werd ook deze avond gestadig groter en zij konden behalve hun verwondering over de prachtige kwaliteiten van de geëxposeerde vogels ook verbazing hebben voor de rijke collectie ereprijzen, die inmiddels konden worden toegewezen. Een bijzonder tintje kreeg de show door het aangekondigde bezoek van de bekende radiozanger Willy Alberti. Alberti, die ver gezeld was van zijn vrouw, had voor de fraaie vogels de grootste belangstelling. Hij liet zich echter niet verleiden om zijn zangstem te mengen onder de trillers van de waterslagers. Het publiek hield het niet alleen bij kij ken, maar deed ook zaken in de vogelhan- del, waarbij zelfs zeer bijzondere exempla ren tropische vogels een bedrag van veertig tot vijftig gulden moesten opbrengen; an dere vogelsoorten varieerden van drie tot vijf a zes gulden per stuk. Het „Vogelvreugd"-bestuur heeft van deze unieke tentoonstelling bovendien han dig gebruik gemaakt door een tombola te houden. Vanavond wordt de tweeduizendste bezoeker verwacht. Voor de bondsleden en eventuele belang stellenden wordt zaterdagmiddag en mor genmiddag in het gemeentelijk ontspan ningslokaal aan de Van Diepenstraat een congres gehouden. Vanmiddag van drie tot vijf uur en van zeven tot negen uur heden avond worden inleidingen gehouden door de bondsvoorzitter, de heer J. H. Noordzij uit Alphen aan de Rijn, gevolgd door pro- paganda-vogelfilms van de heer Klaassen uit Haren bij Groningen. Zondagmiddag om twee uur begint ongeveer eenzelfde programma, om vijf uur gevolgd door de prijsuitreiking. In het restaurant van Walserjj Oost is zondagmiddag tussen 24 uur voor de liefhebber van de deugdelijke schilder kunst veel te genieten. Er is een tentoon stelling ingericht van werken van de 74- jarige Willem Siedenburg. Het is de be doeling, dat deze verzameling werken haar weg vindt door de schaftlokalen van Hoogovens en Mekog. Als men het werk van de kunstschilder Siedenburg beschouwt, komt men tot een drietal conclusies die elk voor zich be langrijk genoeg zijn om te overwegen. Als men ten eerste de veelsoortigheid der uit gebeelde onderwerpen ziet, dan komt men tot de overtuiging, dat deze kunstenaar niet anders kan dan schilderen. Hij wordt er door een innerlijke drang toe gedreven om datgene wat zijn oog boeide en des wege in zijn hart aansloeg, in tastbare vorm op het doek vast te houden. De tweede gedachte die zich opdringt vindt aanleiding in de kleuren, die Sie denburg op zijn palet heeft gemengd en daarna op zijn doeken tot fijne schakerin gen heeft saamgevoegd. Het zijn geen felle kleuren, geen vlammend rood of con trasterend geel, die zijn doeken vullen. Integendeel. De algemene toon verraadt een doorleving, die niet in weinige jaren bereikt kan worden. Hiervoor moet men lang en veel geschilderd hebben. En dat heeft deze kunstenaar, die thans 74 jaar is. Natuurlijk, in werkelijkheid zijn de dingen fel gekleurd en doet de zon ze soms sterk oplichten. Maar Siedenburg weet dit te veredelen en datgene weg te laten, wat zijn bedoelingen zou kunnen schaden. Zo is zijn werk een samentrek king van wat de werkelijkheid ons te zien geeft en van de wijze, waarop deze kun stenaar die doorleefde. Opmerkelijk is de conclusie, waartoe de derde overweging ons brengt. Hoezeer Sie denburg ook zijn kleuren een persoonlijke inslag geeft en hoezeer hij ook zijn onder werpen een eigen visie opdringt, toch blijft onloochenbaar een geheel eigen werkwijze te herkennen. We zouden die degelijk willen noemen, vast van lijn en weloverwogen van vorm. Hierin verraadt de schilder, dat hij in zijn jonge jaren de decoratiekunst beoefende. Door deze ge- (Speciale reportage) COASTERS VERVOEREN van alles: hout, ijzer en kolen, auto's, oesters en sinaasappelen, asfalt, aardappelmeel en wijn. Zo zou men nog wel enige tijd door kunnen gaan. maar de lijst zou nooit volledig zijn. Er bestaat nauwe lijks een artikel, waar de kleine handelsvaart zich niet mee bezig houdt. Vroeger waren de meeste kapiteins in de toen nog typisch-Groningse kustvaart niet alleen gezagvoerder, maar tevens eigenaar van hun schip en zorgden zij zelf voor de bevrachting. Hadden zij ergens hun lading gelost, dan gingen zij zelf op zoek naar nieuwe vracht zonder een tussenpersoon te gebruiken. Alleen de houthandel van Rusland en de Oostzee werd door makelaars geregeld, maar dit was dan ook de-enige uitzondering. Naar gelang de schepen echter groter, en sneller werden, terwijl ook het laden en lossen in de havens verbeterde, werd het zaak de ligtijden zoveel mogelijk te beperken. De dagkostén liepen steeds hoger op en de kapitein-eigenaar kon zijn tijd wel heter besteden dan lading te zoeken met alle rompslomp van dien. Zo ontstond het instituut van de „vertrouwensmakelaar", de man op de wal, die de gehele bevrachting ver zorgt en de kapitein van zijn commerciële zorgen verlost. [gsm »4*KMMr In Groningen vindt men thans een tien tal makelaarsfirma's, die het bevrachten van de coasters verzorgen. Elke vrijdag sturen zij lijsten naar ongeveer 700 make laars in het buitenland (voornamelijk West-Europa), waarop de posities en be stemmingen van de aan hun zorgen toe vertrouwde schepen zijn vermeld'. Van die buitenlandse relaties ontvangen zij op hun beurt lijsten met ladingaanbod en aan de hand van al die gegevens worden per telex of telefoon zaken gedaan. Natuurlijk blijft de beslissing altiid aan de eigenaar van het schip, maar doordat alleen de vertrou wensmakelaar de gehele markt kan over zien, heeft deze zich een machtige positie verworven in de kleine handelsvaart. Dit is zo gebleven, ook na het verdwijnen van de figuur „kapitein-eigenaar", want die zijn er tegenwoordig niet veel meer. Een coaster is tegenwoordig duur: de prijs loopt tegen het miljoen, en voor sommige typen nog een flink stuk daarboven. Voor dat een kapitein voldoende heeft gespaard om zich met de nodige hypotheken een eigen schip te kunnen aanschaffen, moet er heel wat gebeurenDe meeste kustvaarders behoren thans dan ook aan reders-op-de-wal, die overigens vaak vroe ger kapitein-eigenaar zijn geweest. En om dat er goed geld in de kustvaart is te ver dienen, gaan buitenstaanders als dokters, boeren en winkeliers ook steeds meer be langstelling tonen voor coasters als beleg gingsobject. Tussen al die Groningers, die in de kust vaart zijn geïnteresseerd reders, scheeps bouwers, makelaars en geldschieters be staat een nauwe samenwerking. De coöpe ratieve gedachte is in deze provincie altijd sterk geweest, en in de kustvaart komt deze tot uiting in onderlinge verzekeringsmaat schappijen, kredietverenigingen, e.d. De werkgevers zijn verenigd in het Koninklijk Zeemanscollege „De Groninger Eendracht", oorspronkelijk (in 1830) opgericht voor verzekeringsdoeleinden en daarna ook op een veel breder terrein actief geworden. Het zeemanscollege heeft veel gedaan voor bevordering der veiligheid in de kustvaart en het onderwijs, terwijl het zich tegen woordig voornamelijk bezig houdt met de algemene voorlichting (twee oud-kapiteins houden lezingen en vertonen films in het gehele land), personeelskwesties en studie fondsen. De kustvaart is echter niet meer een typisch Gronings bedrijf. Al zijn de meeste reders in de kleine handelsvaart bij de „De Groninger Eendracht" aangesloten, ook Rotterdam speelt een belangrijke rol. Daar zijn de coasters georganiseerd in de „Bond van werkgevers in de kustvaart", die ook verscheidene grote scheepvaartmaatschap pijen onder zijn leden telt. Zo beschikken Van Nievelt-Goudriaan en Müller en co. bijvoorbeeld naast hun grote schepen ook een aantal coasters, waarmee vaak gere gelde lijndiensten worden onderhouden. Er is zelfs een lijn op Asuncion in Para guay, die uitsluitend door kustvaarders onderhouden wordt. Maar Rotterdam kent ook de kleinere rederij, dikwijls een familiezaak, die twee, drie of vier kustvaarders exploiteert. Een typisch voorbeeld van zo'n onderneming is Böhmer's scheepvaartbedrijf, in 1938 opge richt door wijlen W. Böhmer. Zijn eerste schip ging verloren in de oorlog, maar thans beschikt de rederij over vier coas ters, terwijl een vijfde in Italië in aan bouw is. Toen de heer Böhmer in 1948 over- Een Rotterdamse coaster de „Wiebold Böhmer" van de rederij „Nautiek" (W. Böhmer's scheepvaartbedrijf), die o.m. een lijndienst tussen West-Afrika en Franse havens heeft onderhouden. leed, zette zijn vrouw het bedrijf voort. Zij heeft nog steeds de commerciële en finan ciële leiding, terwijl de technische zaken worden behandeld door de heer L. Koole, met wie mevrouw Böhmer sindsdien in het huwelijk is getreden. Van de meer dan 20.000 schepen, die Rot terdam jaarlijks binnenkomen, bestaat het grootste gedeelte uit kustvaarders, en daar van voeren verreweg de meeste de Neder landse vlag. DE EERSTE jaarvergadering van de „Fotokring Velsen", die gisteravond in het Cultureel Gebouw werd gehouden, heeft een vlot verloop gehad. De een jaar bestaande vereniging heeft thans een ledental van 78 bereikt; in de loop van het jaar bedankten acht leden door vertrek uit de gemeente, werkzaamheden of mili taire dienst. Het financieel verslag van de penningmeester moest helaas eindigen met een nadelig saldo van f 50,In het komende jaar zal de post aanschaf materialen echter aanzienlijk lager liggen, zodat dan een sluitende begroting wordt verwacht. In het jaarverslag van de secretaris werd herinnerd aan de grote problemen, waar mee het bestuur te kampen kreeg toen de groei van de vereniging sneller ging dan verwacht werd. Deze problemen, vooral ten aanzien van het programma, zijn nog niet geheel overwonnen. De opkomst op de bijeenkomsten gaf reden tot blijdschap: gemiddeld 43 leden. Er werden in 1956 21 bijeenkomsten gehouden, terwijl van be gin oktober af vier maal per week 's avonds door werkgroepjes in de donkere kamer in het Cultureel Centrum is gewerkt. De in richting van deze donkere kamer is thans op een glansapparaat na compleet. In de loop van het jaar schafte de vereniging zich een 6x9 vergrotingsapparaat aan. Grote erkentelijkheid in het verslag werd betuigd aan de heren W. Bartels van de Bond en de heer A. H. v. d. Akker te IJmuiden, die de vereniging in het streven ten volle steunden. Ten aanzien van de samenwerking met zusterverenigingen werd opgemerkt, dat deze goed is, maar met de dichtstbijzijnde vereniging te Beverwijk enigszins stroef werkt. De Fotokring Velsen zal er naar blijven streven de band nauwer aan te halen, daar in vele richtingen mogelijk heden tot samenwerking bestaan. Gedacht wordt bijvoorbeeld aan het organiseren van tentoonstellingen en bijeenkomsten, die voor een vereniging alleen een te grote hap uit de kas zouden vergen. Tenslotte werd dank gebracht aan de ge meente Velsen voor een niet onbelangrijke subsidie en aan de Velser Gemeenschap voor een verstrekt aanloopkapitaal. Het vereenvoudigde de taak om zo snel moge lijk een vereniging op te richten en in het eerste levensjaar de grootst mogelijke kracht te geven. De statuten en het huishoudelijk regle ment, waarvoor het concept door een com missie uit de leden werd samengesteld, werden goedgekeurd en de contributie voor het jaar 1957 werd vastgesteld op f 10,Tot contributieverhoging zal even tueel bij het begin van het nieuwe seizoen worden besloten, indien daartoe aanleiding bestaat. Voor een tentoonstelling en uit breiding van het aantal bijeenkomsten gevraagd werd wekelijks een avond te houden vergt de" penningmeester ook meer geld. De bestuursverkiezing liet de heren P. Borst en W. Neehus respectievelijk pen ningmeester en secretaris blijven, terwijl de heer D. Schaap, die niet herkiesbaar was, vervangen werd. Tot nieuwe be stuursleden werden gekozen de heren Noorland en Bothof. Geen bezwaren tegen plan Tegen het plan „Wijkcentrum Kuenen- plein" dat te Beverwijk ter visie heeft ge legen, zijn geen bezwaren binnengekomen, heeft het Beverwijkse college van B. en W. meegedeeld. De gemeenteraad wordt ver zocht het plan onveranderd vast te stellen. Op het plan zal de „Schadevergoedingsver ordening Beverwijk 1953" van toepassing zijn. In het bovenzaaltje van „Bellevue" aan de Wijk aan Zeeërweg is een duiventen- toonstelling van de postduivenhoudersvfr- eniging De IJmonden gisteravond door de voorzitter, de heer J. Suurmond, met en kele hartelijke begroetingswoorden ge opend. Hij sprak de wens ui. dat de spor tieve geest die in de vereniging heerst be houden zal blijven. „Dat wij in februari, zij het zonder bijzondere festiviteiten, ons eerste lustrum kunnen vieren, bewijst toch wel dat wij ondanks het feit dat ons le dental niet groot is, een taaie vereniging zijn", meende hij. De 120 duiven, alle keurig in hun eigen appartement overstemden met hun gekoer bijna de woorden van de voorzitter, 's Mid dags waren de blauwbonten, de rooien en de krassen al gekeurd door keurmeester J F. Heerschop uit Haarlem. De kooien van de trotse eersteprijs winnaars en winnares sen waren getooid met een toefje bloemen, waarvoor door hen echter weinig belang stelling werd getoond. De heer J. Suur mond had kennelijk wel het meeste succes op deze show. Een van zijn inzendingen werd namelijk tot schoonste duif van de tentoonstelling uitgeroepen, terwijl hij ook de tweede prijs in de afdelingen „schoon ste oude duivinnen" achter de heer W. Kaale, „schoonste jonge doffers" achter de heer D. A. Visser en „schoonste jonge dui vinnen" achter de heer J. van der Scheer, behaalde. Wedstrijden bij „De Jump" Na de Kerst- en Nieuwjaarsdrukte vond bij „De Jump" de normale competitie weer voortgang. De groepen A ep B speelden Howell en de uitslagen waren; A: 1. mevr. Prins-Jonker 3G1 /a punt; 2. Maipz-Wittebrood 35 pnt.; 3. Koudijs-Am- sing 34'A pnt.; 4. dames Elzerman-Rotlon 34Vi pnt.; 5. echtp. De Groot 32 pnt.; 6. Prins-Porck 31 pnt.; 7. dms. v. Ame- rongen-Breur 25 L unt.; 8. dms. Kramer- Schoen 23 pnt. B: 1. Echtpaar Seydel 11% pnt.; 2. v. d. Burg-Kramer 10 pnt.; 3. Wey-De Winter 9K pnt.; 4. Tol-Warmerdam 9pnt.; 5. Laman-Middelhoop 934 pnt. Howell-Duplikaat: 2e ronde: 1. Echtpaar Rem-Reyendam-Sival 33-14, totaal 74-31; 2. Dms. v. d. Starre-Zwerver-De Vries- v. d. Starre 25-12, 49-38; 3. Westra-Hanne- ma-Dryver-Veldman 24-13, 34-50; 4. Dms. Laman - Koningstein - Floor - Nieuwkoop 24-23, 53-55; 5. Echtpaar Broeren-Boen- der-v. d. Wint 25-27, 58-51; 6. Dms. Ha- mers-Schol-mevr. Bloem-v. Loo 22-24, 52-53; 7. Gebr. B ';-Porck sr-Porck jr. 27-43, 53-70; 8. D uwcrkerk-Vlotman- dms. De Haas-Stam 7-33, 30-55. bonden kunstuiting wordt men gedwon gen om de contouren duidelijk te doen zijn en de kleurvlakken zuiver begrensd. Ook Siedenburg heeft, als meerderen vooral in België, als decorateur gearbeid en daar uit de winst geboekt, die we thans in zijn doeken zo kunnen waarderen. Men ontmoet hier een mens, waarin een rechtschapen schildershart leeft, gevangen door de veelzijdigheid der hem omringen de wereld en deswege gedrongen zijn ge voelens op concrete doch geboeide wijze aan ons in kleuren weer te geven indien wij ons willen openstellen voor deze kun stenaar. In zijn jonge tijd (tijdens de laatste schooljaren en later toen hij nog als aan komend huis- en decoratieschilder zijn brood verdiende) benutte hij ieder ogen blik om aan zijn lust en aanleg voor teke nen en schilderen te voldoen; hij tekende binnenshuis portretten van familieleden en vrienden en wanneer het weer gun stig was trok hij er op uit voor het maken van landschapsstudies. In Amsterdam heeft hij de lessen aan de Hendrik de Keyserschool gevolgd; hij ontving ook on derwijs van prof. Krabbé. Als lid van „de Onafhankelijken" ontbrak nimmer werk van hem op de jaarlijkse tentoonstellingen in het Stedelijk Museum te Amsterdam. Ook in andere plaatsen, in binnen- en buitenland, werd werk van hem geëxpo seerd. Ferdi Tajiri Wel zeer uniek is het sierlaswerk van een jonge vrouw, die op bijzondere wijze haar kunst beoefent. Met behulp van een autogenisch lasapparaat en wat lasstaven in diverse diktes, in combinatie met stuk jes plaatijzer, brokken spiegelglas of ge kleurd kathedraalglas vervaardigt zij arm banden, colliers, oorhangers, spiegels enz. in de meest, uiteenlopende vormen. Vaak bizar schijnend, wonderlijk van lijn, her innerend aan een spin of tor, aan een ke ver of vlinder, al deze voorwerpen ont staan door haar vaardige handen, die feil loos. doch gevoelig de lasvlam voeren over het metaal. Maandag 19 december: m.l. Willv SCH 7; Zaterdag 29 december: m.l. Onderneming IV SCH 153. Woensdag 2 ianuari: s.t. Klaas Wijker IJM 85, Viking Bank IJM 183: m.t. Amsterdam IJM 28. Allan Water IJM 34. Post Boy IJM 35. Beatrice 1 TJ.M 72. Wiron IV IJM 209, Wiron II IJM 211. Dirkje HO 53. Deining KW 8. Dirk Maria KW 80. Albertha Hendrika, KW 81, Albatros KW 87, Ma- I ria Theresia KW 99, Arie Ouwehand KW 122; m.l. Grietje KW 20, Orion KW 22. Everard Christina KW 40. Neptunus KW 45, Hette Mar- garetha KW 74, Excelsior II KW 78, Nestor KW I 101, Rijnmond V KW lift, De Vier Gezusters KW 102. Onderneming KW 175, Onderneming III SCH 117, Prinses Juliana VL 97; m.k. Pietertje HD 87. Donderdag 3 januari: s.t. Vios I IJM 24; m.t. Ariadne IJM 18, Thorina IJM 33; m.l. Nelly Ma ria KW 70, Alida KW 91. Vrijdag 4 januari: s.t. Herman IJM 2, Eveline IJM 116, Stads Enckhuysen KW 82; m.l. Syma Petronella KW 76 (11 jan. binnen). Borneo KW 127, Voorwaarts KW 140, Willy KW 141, Gezina Geertrui KW 176. Zaterdag 5 januari: m.t. Johannes Polderman IJM 20, Elie Cheneviere IJM 32, Michiel HD 108. Maandag 7 januari: m.t. Shamrock IJM 129 (10 jan. binnengesleept) door de Excelsior SCH 310), Claesje RO 46. Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171; m.l. Hubertha Gerarda KW 9, Adrianus KW 10. Dirk KW 19, Concordia KW 26. Cornelis Ma- rinus KW 48, Elizabeth KW 64, Saturnus KW 69, Doggersbank KW 75, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Petronella KW 125, Wilhelmina III KW 147, Willy Alida KW 155, Gebroeders KW 166, Eendracht KW 168, ;Aleida KW 169 m.k. Dageraad IJM 4, Zuiderkruis IJM 7, Pool ster IJM 11, Klaas Junior IJM 22, Emisel IJM 31, Albert Willem IJM 40, De Hoop I IJM 45 (10 jan. binnen), De Hoop II IJM 59 (10 jan. binnen), Wiron V IJM 208, Magda IJM 272, Nehim I AM 16, Nehim II AM 17, Nehim III AM 18 (10 jan. binnen), Leendert Jacoba KW 12, Arendje Jaco ba KW 21 (11 jan. binnengesleept door de Gijs- bertha KW 61), Anne Marie KW 27, Rein KW 30 (9 jan. binnen), Petronella KW 31 (10 jan. bin nen), Limanda KW 33, Prinses Margriet KW 51, Hermina IV KW 53. Cornelia Adriana KW 58, Gijsbertha KW 61, Alice KW 62 (11 jan. binnen), Gerda Marianne KW 71 (8 jan. binnen), Prinses Beatrix KW 72, Johanna Cornelia KW 88 (10 jan. binnen), Adriana Catharina KW 92 (10 jan. bin nen), Willem KW 94 (10 jan. binnen), Nico KW 96, Arendje KW 98, Jacoba KW 105, Koningin Juliana KW 133, De Vrouw Alida KW 160 (11 jan. binnen), Alida Jacoba KW 165, Pieter Jacob KW 178, Jana KW 210 (11 jan. binnen), Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Internos WR 49. Flevo WR 50 (10 jan. binnen), Stella Maris WR 51, Vier Gebroeders TX 14 (11 jan. binnen), Nellie TX 24 (10 jan. binnen), Hendrikje BU 33, Coen Bot UK 3. Dinsdag 8 januari: m.t. Maria van Hattem IJM 10, Burgemeester Heusdens VL 27 van Vlaardin- gen; m.l. Heemstede IJM 53, Willem Cornelis KW 16, Rijnmond III KW 44, Robert William KW 123; m.k. Mercator IJM 19, Tiny KW 34 (10 jan. binnen), Stern KW 36, Zeearend KW 79. Woensdag 9 januari: m.l. Gorredijk IJM 75, Fierman Eduard KW 5, Rijnmond IV KW 15, Arie Nico KW 17, Maria Jacoba KW 73; m.k. Corrie IJM 78, Samenwerking HD 125. Donderdag 10 januari: s.t. Tzonne IJM 1; m.l. De Vrouw Anna KW 52; m.k. De Hoop I IJM 45, De Hoop II IJM 59. Nehim III AM 18, Petronella KW 31, Tiny KW 34. Johanna Cornelia KW 88, Agatha Arie KW 126, Okko Bosker WR 25, Fle vo WR 50. Vrijdag 11 januari: st,. Haarlem IJM 9; m.l. Cornelia Maria SCH 135. ZATERDAG 12 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: Rock. Rock. Rock". Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: „Gevechts- klaar". W.B. Theater. 20 uur: „Het monster van QuaterMass". 't Centrum, 20 uur: Postduivententoonstel- ling. Openbare leeszaal, geopend van 1013 en 1517 uur: Jeugdleeszaal. Zeestraat 26, geopend van 14.3016.30 uur. R.K. I.eeszaal, uiPeenblibliotheek geopend van 1013 en 1417 uur: lees- en stu diezaal geopend van 1013 en 14—17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal. St. Odulfstraat .12, geopend van 1011 en 17—18 uur. ZONDAG 13 JANUARI Kennemer Theater, 14.30, 16.30, 19 en 21.15 uur: „Rock, Rock, Rock". Luxor Theater, 14.30 uur: „Emiel en zijn detectives"; 16.30, 19 en 21.15 uur; „Ge- vechtsklaar". W.B. Theater, 14.30 uur: „De rode baret"; 16.30 en 20 uur: „De gevangene van het Vreemdelingenlegioen". MAANDAG 14 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Rock. Rock, Rock". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Gevechts- klaar". W.B. Theater. 20 uur: „De gevangene van het vreemdelingenlegioen". Openbare Leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 1920 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1518 uur; lees- en studiezaal ge opend van 15—18 en 19—21.30 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3