ertjes en juw in Velsen. Noord Havenberichten Dertien visknechten behaalden na spoedcursus een diploma Hoger tram- en bustarief aan drie gemeenten toegestaan e ^TOeek Helaas vermindert belangstelling voor cursussen in visverwerking Vanmorgen in de vishal en op zee Vluchtelingen uit Egypte Gevonden voorwerpen HEEMSKERK CASTRICUM Benoeming ambtenaar Burgerlijke Stand Voor Haarlem en Leiden nog geen beslissing WUK AAN ZEE Monsterlijk Gevecht BEVERWIJK Modern ZATERDAG 12 JANUARI 1957 EEN KANARIEKEURMEESTER meet wel een zeer gehorig mens zijn. Sinds de heer J. Timmer, tentoonstel lingssecretaris van de volierevereniging „Vogelvreugd" ons gistermiddag bitwijs heeft proberen te maken in het muzi kale gebied van zijn gele, oranje en witte troetelkinderen, die tot morgen avond de zalen van het St. Josephshuis aan de Banjaertstraat kwinkelerend vul len, hebben wij een aan eerbied gren zende bewondering voor zulk een keur meester opgevat. Deze moet namelijk, zittend voor vier op elkaar gestapelde, zeer kleine kooitjes, die elk een kanarie piet bevatten, uitmaken, of er misschien een meesterzanger tussen schuilt. Niet van Neurenberg, maar van Velsen-Noord in dit geval, want daar ging het om de hoogste eer en de hoogste prijzen, die siervogeltelers kunnen begeren. Meer nog om de éér dan om de prijzen lijkt ons zo, want wie z~ou niet gaarne een rode of bonte meesterzanger onder zijp huisgenoten tellen, die elke rode of bonte radio'üvond volstrekt overbodig maakt? Welnu met een velletje papier en een potlood voor zich spitst de kanariekeur meester de oren. De vier sollicitanten in hun flatgebouwtje krijgen een half uur de kans te laten horen, wat zij presteren op het gebied van holrollen, knorren, schokkels en fluiten, om nog maar te zwijgen van waterslagen, staaltonen en andere pieten hoogstanden. Want als zij zich te buiten gaan aan slechte klingels zijn het niet al leen klungels, maar voor de keurmeester zelfs rechtuit prutsers, die dan ook nog wel eens willen zwieren of ophalen, zich overgeven aan neustoeren en schnarren, om van het onappetijtelijke lokken nog maar zedig te zwijgen. Zo'n kanarie krijgt lage cijfers, weten wij sinds gistermiddag, toen de heer Tim mer de sigaar uit de mond nam en een poging waagde om enkele erkend-goede zangers onder het gele heir in de beneden kamer van het gebouw tot wat moois te verleiden. Er kwamen enige waterslagen, die klon ken als waterslagen en de staalslag van één hazzer was waarlijk fenomenaal. Net een slag met een hamer op een klinkend aambeeld, naar de heer Timmer ons goedkeurend verzekerde. Terwijl hij de vinger luisterend hief en het hoofd scheef hield, lichtte hij toe: Een bollende waterslag, een rollende water slag, een tjokker, een fluit. Ze brengen het nou niet achter elkaar hè, maar soms. Het Is een apart wereldje, dat van de zangkwekers, die elkaar verliefd in de ogen kunnen kijken als zij het over hazzers en waterslagers krijgen. Weet u niet wat een hazzer is? Dat is een kanarie, die in het klassieke genre zingt. Een waterslager daarentegen zoekt het meer in de uithalen, meer in het moderne. Dat zou men kunnen vergelijken met jazz of amusementsmuziek. Het is allebei erg mooi om naar te luiste ren en zo ge merkt is er naar ieders smaak wat te genieten bij het luisteren naar de zangertjes. Hoe de keurmeester er overi gens steeds weer met besliste hand een cijfer voor kan geven, is ons nog niet ge heel duidelijk, maar daar moet men dan ook routine voor hebben. En aan rock and roll wordt nog niet gedacht voorlopig, maar de mode speelt in de vogelkwekers- wereld wel mee, zoals ge straks zult merken. WANT DE HEER TIMMER heeft ons verder ingewijd in de wereld van de sier- vogelteelt en wij zijn met hem langs de kooitjes gedwaald, waarin zenuwachtige juweeltjes opfladderden of poogden het kopje door de tralies te wurmen in de hoop, dat de rest dan ook wel zou volgen. Met hem hebben wij verrukt gekeken naar de tropische vogelijns, die in een apart vertrek getuigen van de kleuren pracht der Afrikaanse jungle of het Ama zonegebied. Zo'n roodoor-bulbul bijvoor beeld zouden wij best willen hebben. Maar dan in een volière zo groot als Bra zilië. Aan de Banjaertstraat voelde de bul bul zich wat opgesloten en wij hadden sterk de indruk, dat dit met enkele andere vogeltjes eveneens het geval was. Maar als zondagavond de tentoonstelling afge lopen is, gaan de diertjes terug naar hun bazen en die laten ze gauw weer los in hun volière, die wel iets kleiner is dan Brazilië maar dan ook gegarandeerd geen slangen en leguanen bevat. ZO'N SPLITSTAARTJE of een Japanse nachtegaal is evenmin te versmaden, al zijn ze nogal prijzig. Voorbeelden van deze watervlugge siersteentjes der Aziatische wouden zijn ondergebracht in een „show- kast" tegen de achterwand van de zaal waar de kleurkanaries en parkieten thuis horen. Over die kleurkanaries is ook een heel verhaal te vertellen, want er schijnt nu juist in de gelen en vooral in de witgelen een weinig de klad te komen ten gunste van de roden en oranjen. Die dan ook veel duurder zijn en deshalve een plaatsje in de zon hadden gekregen terwijl de goed kope geeltjes in een achterstraatje wat peinzend op hun stokjes zaten. De kruisingen daarentegen doen weer opgeld. Want een goudvink maal een putter of een putter maal een kanarie om nog niet eens te spreken van een kneu maal een kanarie of een groenvink maal een goud vink, zoals dat in kwekerstermen blijkt te heten, worden met strelende ogen bekeken door elke kenner, die deze kooitjes voorbij wandelt. De kleuren van dit kleine, lieve gedierte komen er steeds meer in. De heer Timmer zei, dat de zang er uit raakt. Hij „zat zelf op de waterslagers" en vond het maar een beetje droevig, dat de zang er uit raakt. Maar goed, het oog wil ook wat. Vandaar ook de vele variëteiten in de parkietenwereld, naar wij thans pas goed hebben leren beseffen. Ze zijn overigens vaak heel moeilijk te kruisen. Bij de kobaltparkieten ligt dat weer makkelijker naar het schijnt, maar hou op over de valkparkieten. Dat is een kruis met het kruisen. Men mag al blij zijn, als men ze uit eigen kweek krijgt. De valkparkieten lieten zich dit allemaal rustig zeggen en gingen opgewekt voort met kussen. IN DE TROPISCHE afdeling zitten de kleine kostbaarheden van vele vaklui in hun kooitjes en wie van fonkelende kleu ren houdt, moet alleen al daarom eens een oog wagen aan de saffraanvink, die een kapje van hooggeglansd turquoise op het trotse hoofdje draagt en deswege een hele spaarpot eist. Of aan de Chinese dwergkwartel, wie de volle wasdom niet aan te zien is, want het blijft maar een dubbeltje van een kwarteltje. In de hoek zit Lorry, een fraaie en kost- bart papegaai, behorend tot het vrouwe lijk geslacht en dus zeer goed gebekt, voor wie een speciale verzorger rondwaart, welke van tijd tot tijd een heel servies op de bodem van de kooi met spijzen vult, nauwkeurig volgens de opdracht van de eigenaar, die in het menu onder meer dwingend een lepeltje suiker voorschreef. Lorry is wat onrustig, maar dat kan nie mand haar kwalijk nemen, want zij ver vult tussen deze kleine tropische kwette- raars een kleurige hoofdrol en daar zou elke vrouw nerveus van worden. Tot morgenavond blijven die honderden kleine gasten in Velsen-Noord als een feest voor het oog bijeen en ge moet daar beslist eens binnengaan, al was het alleen maar om met ons te kunnen zeggen „Ik wist niet, dat er zulke mooie vogeltjes be stonden". Ge moet daar dan bij dénken, dat ze bij de baas thuis niet in die kleine kooitjes huizen, maar in de meest riante vlieg- paleizen, welke vele vogelkwekers voor hun troetelpieten hebben vervaardigd. Dan kunt ge tevreden weer naar buiten gaan en elke mus bemoedigend toeknikken. Aan boord van het Egyptische schip „Misr", dat gewoonlijk wordt gebruikt voor het transport van Arabische pel grims naar Mekka, zijn 950 uit Egypte gewezen statenloze vluchtelingen, voor het merendeel van Joodse afkomst, in de haven van Napels aangekomen. De meesten van de groep, die zich met zeer weinig ruimte tevreden moest stellen, hebben vele jaren in Egypte gewoond na hun oorspronkelijke natio naliteit te hebben verloren. De Joodse passagiers van de „Misr" zullen ver moedelijk aan boord van de „Israël" naar Palestina reizen. De foto toont een groep vluchtelingen aan boord van de „Misr". Op vrijdag kwamen in IJmuiden binnen: Friesland van Philadelphia, Zaanstroom van Grangemouth. Imandra van Antwerpen, Hast V van Parkington, Venus van Setubal, Delfinus van Rotterdam, Biesbosch van Goole, Anna Elisabeth van Workington, Trajanus van Antwerpen, Nero van Malaga, Aire van Goole, Connie M v. Isle of Green, Saxen van Otterbacken, Ring van Antwer pen, City of Hamburg van Antwerpen, Kiaora van Bremen, Hersilia van Antwer pen, Glucksburg van Algiers, Delftdijk van Södertalje, Egon Wesch van Londen, Tara- kna van Aarhus, Delfland van Hamburg, Roelof Buisman van Rotterdam, Maywood van Swansea, Sandetty van Skogall, Leo van Rotterdam, Marine Chemist van Rot terdam. Vertrokken zijn: Ariadne naar Rotterdam, Tilly naar Stockholm, Ardgrove naar Midd- lesborough, Saint Maire Eglise naar Calais, Kyanos naar St. Kids, Alcetas naar Rot terdam, Lijnbaan naar Gdynia, Tegaseus n. Dublin, Gracia naar Seabay, Waalborg n. Sarpsborg, Advance naar Gothenburg, Tus- kar naar Rotterdam, Teunika naar Londen, Seagreen naar Antwerpen, Atlantic naar Fowey, Jelö naar Arendall, Konnie M naar Rotterdam, Ilias naar Kopenhagen. De volgende gevonden voorwerpen zijn van 4 tot 11 januari in Velsen binnenge bracht. Inlichtingen zijn te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie, Tiberiusplein no. 1, kamer 4, uitsluitend op iedere werk dag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur. Met uitzondering van zaterdagmiddag. Damesrijwiel, muts, armband, sjaal, padvindersriem, oorbel, sigarettenaanste ker, paar wanten, jongensjack, paar kou sen (nylons), jongenspet, bril, handschoen, bankbiljet, want, sleutel, paar gymschoe nen, prothese (boven), doosje met shag, kussen, paar kinderlaarzen, rubber bal, laselektroden, portemonnee, vulpen, jon genspet (bruin met beige bon.trand), cein tuur, overhemd, damespolshorloge, sleu telbos, kinderjasje, medaillon, zakdoek, kindertasje, autoped, herenrijwiel, porte feuille, paar handschoenen, zadeldek (bromfiets), schooltas, hond, herenpolshor- loge, sigarenkistje met tekeningen, fiets tassen, vulpen en kleurpotlood in etui, ro zenkrans, reservewiel (auto). MARKTPRIJZEN BEVERWIJK. Beverwijk, 10 januari: andijvie 55123 ct., spruiten 35116 ct., prei 1548 ct., knollen 935 ct., waspeen 2250 ct., boere- kool 1930 ct., groene kool 1223 ct., rode kool 916 ct., witlof 2646 ct., peen 712 ct., uien 1126 ct., soepgroenten 516 cent. Jaarvergadering Koninginnedag De vereniging „Koninginnedag" te Be verwijk houdt de jaarlijkse ledenvergade ring op maandag 14 januari in hotel Park zicht. Naast de behandeling der jaarver slagen vermeldt de agenda een bespreking der komende feestelijkheden. Beverwijkse welpen spelen voorwedstrijd Als voorwedstrijd van de derby Bever wijkDe Kennemers die zondagmiddag wordt gespeeld, komen de hoogste welpen elftallen van beide clubs tegen elkaar uit. Deze ontmoeting begint om kwart voor twee. Demonstratie-avond Vrouwengilde Een Zaandamse koekfabriek komt don derdag 17 januari een demonstratie ver zorgen voor de Heemskerkse leden van het Katholiek Vrouwengilde. De av.pnd wordt gehouden in zaal Dam. „Klavierschippers" spelen voor „Volksonderwijs" De jaarlijkse feestavond van de Heems kerkse afdeling van de vereniging „Volks onderwijs" wordt gehouden op Woensdag 23 januari. Het programma wordt verzorgd door het Beverwijkse show-accordeonor kest „De Klavierschippers" onder leiding van Jan Stoker. Agenda voor Heemskerk Marquette-theater: zaterdag en zondag. 20 uur: ';,Het zaad der gewelddadigheid", zondag 14.30 uur: „Abbot en Costello in Hollywood". De elf van ADO ADO uit Heemskerk gaat zondagmiddag naar Castricum om te spelen tegen CSV De Heemskerkers komen uit in de volgende opstelling: doel: H. Burger; achter: H. de Graaf en A. van Tunen; midden: A. Dam, J. Dam en H. Welboren; voor: T. Dam, P. v. d. Kolk, P. de Groot, G. van Tunen en Th. de Wit. Groenteveiling van vrijdag Voor de door hen aangevoerde groenten kregen de Kennemer tuinders in Castricum vrijdag de volgende prijzen: spruiten 56 114; grove spruiten 2058; kopspruiten 3128; boerenkool 12,524; peen 6,5; prei 20,534,5; andijvie 58121; witlof 33; sla 88,5; knollen 6,5. Cabaret ten bate van Hongaarse vluchtelingen Ten bate van de Hongaarse vluchtelin gen zal woensdag 16 januari een cabaret programma worden verzorgd in hotel Roo- zendaal. Aan dit door de Alkmaarse ver eniging „Hulp aan Hongarije" georgani seerde programma zal door Kees Stet en een balletgroep uit Alkmaar worden mede gewerkt. Agenda voor Castricum „Corso"-theater, Castricum. Zaterdag en zondag 7.15 en 9.30 uur: „Beklemmende uren". Zondagmiddag 3 uur, maandag, dinsdag en woensdag 8 uur: „Je bent nooit te jong". VEERTIEN IJMUIDENSE visknechten en reserve-visknechten van de A-lijst heb ben gisteren in de Visserijschool deelgenomen aan het examen in de visverwerking. Dertien van hen slaagden en daarmee was de eerste spoedcursus, in het leven ge roepen op initiatief van de voorzitter der Nederlandse Zeevisgroothandelvereniging, de heer P. Krab, ten einde. Een nieuwe groep van zestien man is deze week dinsdag al aan een tweede spoedcursus begonnen en op deze wijze hoopt de IJmuidense vis handel binnen korte tijd over een korps van losse en reserve visknechten te be schikken, dat ook werkelijk kan strippen, fileren, onthuiden, vlekken en de vis panklaar maken. Met deze eerste spoedcursus werd op 18 september van vorig jaar begonnen. Twee avonden per week werd les gegeven aan 1 zestien deelnemers, waarvan er thans veer tien aan het examen deelnamen. Eén moest helaas worden afgewezen. Als voorzitter van de Nederlandse Zeevisgroothandel vereniging heeft de heer P. Krab bij de diploma-uitreiking nog een kort overzicht gegeven van het ontstaan en de groei dezer spoedcursus. Bij de vishandel is voldoende geschoold vast personeel in dienst, maar bij grote visaanvoer komt de vishandel vaak per soneel te kort en worden reservekrachten aangesproken en in het jongste verleden kwam het maar wat vaak voor, dat wel reserve-personeel beschikbaar was, maar dat zij het fileren niet onder de knie had den. En vooral nu het buitenland veelal gefileerde vis vraagt, stuitte een en ander op moeilijkheden. Een ongezonde toestand ontstond, daar het niet te werk te stellen beschikbare personeel van de A-lijst wer keloos werd en ten laste kwam van het garantiefonds en losse krachten in dienst moesten worden genomen om het werk op te knappen. Lesgeld vergoed Naast de bestaande A- en B-cursus in visverwerking werd toen deze spoedcursus, speciaal afgesteld op de praktijk, in het leven geroepen. Er gingen verzoeken naar de directeur der school, naar het gemeente bestuur en naar het rijk en al spoedig kwam men tot overeenstemming. De eerste cursus werd nu afgesloten met dertien geslaagden en het was de heer P. Krab vooral vanwege dit resultaat een genoegen mee te delen, dat het bestuur van de Stichting IJmuider Visverwerking de lesgelden van de deelnemers aan deze spoedcursus voor haar rekening heeft ge nomen. Verminderde belangstelling De heer I^rab herinnerde voorts nog even aan het bestaan van de cursus A en B in visverwerking. Enige jaren geleden is veel moeite gedaan om deze cursus aan de Vis serijschool te verbinden, maar thans moest helaas worden vastgesteld, dat er een af nemende belangstelling is van werkgevers- en werknemerskant in het visserijbedrijf. De werknemers gaan volgens de heer Krab te veel uit van het standpunt, dat zij overal voor werk terecht kunnen en de werkgevers schijnt het moeilijk te vallen, jong personeel aan te vuren en rijp te maken voor enige studie. „Er kunnen andere tijden komen", was de heer Krab van mening. „Laat dit in stituut van de cursussen in visverwerking niet verloren gaan. Beweeg het personeel aan een der cursussen deel te nemen." Namens de werkgevers heeft de heer Osendarp nog even gesproken. Hij noemde het een verheugend feit, dat zich voor deze spoedcursussen al zoveel personen zich hadden aangemeld. Hij bracht vooral dank aan de heren Bronsveld en Zwem mer, die voor de lessen en het afnemen van het examen zorgden en betrok in zijn dankwoord ook de heren Verwaijen en Krab voor hun initiatieven. Hij meende, dat de cursus zeker zijn vruchten in de vishallen zal afwerpen. Hij hoopte dat de geslaagden ook in de praktijk de routine en snelheid zullen krijgen, die gewenst is, opdat er eventuele financiële voordelen aan verbonden blijven. De heer P. J. Verwaijen, directeur der school, heeft tot besluit de diploma's uit gereikt. De geslaagden waren de heren G. Gravemaker, P. C. Groen, J. de Wilde, A. Heijer, J. H. Smaling, A. Post, F. Dukel, G. J. A. Jochems, P. de Winter, A. Zwart, G. de Graaf, P. Schilder en L. Sloot. De komst van de nieuwe Beverwijkse burgemeester, de heer J. G. S. Bruinsma heeft het college van B. en W. voor de ver plichting gesteld te voldoen aan een artikel uit de gemeentewet. De gemeenteraad zal in de volgende vergadering moeten voor zien in de vacature van ambtenaar van de burgerlijke stand, die ontstaan is door het ontslag dat aan mr. H. J. J. Scholtens is verleend. Door het college wordt als ambte naar van de burgerlijke stand, de heer J. G. S. Bruinsma, burgemeester van deze gemeente aanbevolen. Een volgend punt waarover de raad zich zal hebben te beraden is de benoeming van een zevende leerkracht aan de open bare school voor ulo, die tot 1 januari 1957 zes leerkrachten had. De heer H. L. Diede- rik, onderwijzer aan de apenbare vglo school is reeds met ingang van 1 september aan de ulo school gedetacheerd, zodat al leen zijn verzoek door de raad behoeft te worden bekrachtigd. Omdat het leerlingen aantal aan deze school sterk toeneemt is te verwachten dat met ingang van 1 janu ari 1958 een achtste leerkracht zal moeten worden benoemd. Het college van burge meester en wethouders zegt reeds thans toe, dat deze voorziening de aandacht heeft. De ministers van Verkeer en Waterstaat en van Economische Zaken hebben op grond van de negatieve bedrijfsresultaten van de gemeentelijke vervoerbedrijven in Amsterdam, Den Haag en Utrecht de door deze gemeenten gevraagde tariefsverhogin gen toegestaan. Daarentegen werd nog geen beslissing genomen over de door de ge meentelijke tram- en busbedrijven van Rotterdam en Arnhem aangevraagde ta riefswijzigingen en evenmin over het voor stel tot tariefsverhoging, dat van de direc tie van de NZH met betrekking tot de stads- lijnen in Haarlem en Leiden is uitgegaan. Zoals wij hebben gemeld, wenst de NZH de enkele rit op de stadsbuslijn in Haarlem en op de tramlijnen in Leiden van vijftien op twintig cent te brengen en het overstapje van twintig cent op een kwartje. In over- Schutters vieren feest De Wijk aan Zeese schietvereniging „Ons Genoegen" houdt zaterdagavond in hotel „Sonnevanck" de jaarlijkse feestavond. Het programma wordt verzorgd door het cabaretgezelschap Frans Weber. Opstelling van „Wijk aan Zee" In de thuiswedstrijd tegen Velsen komt Wijk aan Zee zondagmiddag uit in de vol gende opstelling: doel: L. v. d. Mey; achter: Schellevis en De Winter; midden: Schol ten, Dirks en Bol; voor: Seysener, J. v. d. Mey, De Winter, S. v. d. Mey en De Boer. Opstelling GSV Het Castricumse CSV gaat zondag een wedstrijd spelen tegen ADO uit Heems kerk en komt met de volgende spelers: doel: G. de Heer; achter A. Keesman en H. Altena; midden: H. v. Diggelen, H. Jacobs en H. Hartog; voor: B. Kossen, H. Beijers- bergen, D. Hoberg, H. Stolk en P. v. Maar- leveld. eenstemming daarmee zullen niet meer ze ven ritten (in Leiden acht) op een kaart van een gulden worden verstrekt, maar zes. De weekkaarten en maandabonnementen ondergaan een overeenkomstige verhoging. De tariefsverhoging in Amsterdam moet nog door de gemeenteraad worden goedge keurd. Zoals gemeld zal daar een geheel ander tariefsysteem dan het gebruikelijke worden ingevoerd, waarbij men meer gaat betalen naarmate men langer van bus of tram gebruik maakt, een soort sectiestelsel naar tijdsduur in plaats van naar afstand. Het basistarief zou dertig cent per twintig minuten worden. In Utrecht worden de enkele-ritprijzen op twintig cent gebracht, met recht van overstappen. De knipkaart wordt dan ze ven ritten voor een gulden, waarbij men overigens moet bedenken dat de Utrechtse buslijnen als regel aanzienlijk korter zijn dan de Haarlemse. De tariefsverhoging bij de Haagse Tram weg Maatschappij zal variëren van 25 tot 30 percent en zal tot gevolg hebben, dat een enkele rit met overstapbevoegdheid, welke op het ogenblik 20 cent kost, 5 cent zal worden verhoogd. Een vijfrittenkaart kost in plaats van 75 cent een gulden. Binnengesleept De Scheveningse logger SCH. 310 „Ex celsior" van de n.v. Verre Visserij Maat schappij heeft gisteren in IJmuiden bin nengesleept de IJM. 129 „Shamrock" van de n.v. Visserijonderneming v/h. J. C. Pronk. Sloep opgepikt De Scheveningse logger SCH. 135, die donderdagmorgen aan de afslag was, had aan dek een sloep van het Zweedse s.s. „Visten" staan. De sloep werd uit zee op gepikt. De „Visten" kwam enige dagen geleden in het nieuws toen aan boord brand uitbrak. Uit „De man, die teveel wist" - de Hitchark, die in Thalia draait. Warner Bross zal na het succes van de vorige Rock'nd Roll wel gelijk gehad hebben met deze voortzetting, lijkt ons zo. Het monster van dr. Quatermass (W.B.- Theater). Als moderne versie op de griezelverhalen, die vorige geslachten deden huiveren over de avonturen van ene Boris Karloff, die vooral als het monster van Frankestein bioscoopmuren deed sid deren, is hier alweer een geleerde bezig. Ditmaal echter een ruimtevarend heer, die zich onledig houdt met de bestrijding van de nogal ongrijpbare ellende van een vrese lijke macht, welke zich als baarlijk monster en als dodende kracht aandient en op deze ongezellige wijze de hele aardbol bedreigt. Het loopt goed af, maar voordien is er toch wel het een en ander voorge vallen, dat de haren der bioscoopbezoekers ten berge heeft doen reizen. „De Rode Baret" (W. B. Theater, mat.) Voor wie onverhoopt nog nieuws gierig is naar de wijze waarop parachutis ten tijdens de oorlogsjaren in Engeland werden opgeleid en dan verder nog iets wil zien van de daarop volgende stoute staaltjes vechterskunst, kan in deze film zijn hart ophalen. Alan Ladd speelt de rod van een heetgebakerde Amerikaan in een Engels bataljon, dat eerst een radarinstal latie op het vasteland van Europa onklaar maakt en daarna nog een vliegveld ver overt op de Duitsers in Noord-Afrika. Vechten, schieten en schreeuwen van de eerste tot de laatste meter film. Men moet er echt van houden. E. K. Luxortheater (vrijdag t/m maan dag). Uit het feit dat de finmindustrie nog steeds oorlogsfilms vervaardigt, kan wor den afgeleid, dat er nog steeds vraag naar is, hoe twijfelachtig de kwaliteit van die vraag ook is. Voor de liefhebbers van oor- log-in-de-bioscoop is er dan nu weer een: „Gevechtsklaar". Het is de verfilmde authentieke geschiedenis van een moeder vaartuig voor landingsschepen, dat deel neemt aan een viertal landingen op Japan se eilanden. Er is in de film een kortston dige flash-back, die te zien geeft hoe een man een meisje ten huwelijk vraagt. Door dit op het strand te doen plaatsvinden en in badpakken heeft de regisseur de aanwe zigheid van „sex" gegarandeerd.... Het redden door de bemanning van het schip, dat door een zelfmoordvliegtuig is getroffen, vormt de hoofdschotel van het verhaal. Het wemelt van bovenmenselijke inspanningen en verbeten koppen. „Ge vechtsklaar" is niet beter of slechter dan de gemiddelde oorlogsfilm. „De man die teveel wist" (Thalia, IJmuiden, vrijdag t/m woensdag) In het kort gezegd komt het verhaal erop neer, dat een Amerikaans dok ter, die met zijn vrouw en zoontje enige dagen in Ma rokko op vakantie is, wordt betrokken in een spionage-affaire, die resulteert in de moordaanslag op een diplomaat. De dokter raakt op de hoogte van de moordaanslag. De moordenaars in spe leggen hem ech ter het zwijgen op door zijn zoontje te ontvoeren, die in Lon den wordt gevangen gehouden. Dokter en ega reizen het kind achterna en proberen het te bevrijden. Vele pogingen om het kind te redden uit handen van de bende misluk ken. Het echtpaar doet echter een laat ste vertwijfelde poging, het kind te bevrij den. De doktersvrouw, vroeger een gevier de actrice, zingt een liedje, dat het knaapje móét herkennen en inderdaad: de jongen hoort het. De afloop laat zich makkelijk raden, al gaat ook die nog met de nodige complicaties gepaard, maar ouders en kind worden herenigd. Opzettelijk hebben wij u niet al teveel verteld om niet de spanning weg te nemen, die de voornaamste troef van Hitchcocks filmdeskundigheid is. Evenwichtig moge „De man die teveel wist" dan niet zijn, het begin niet geheel verklaard en daardoor zwak, er is film, beeldverhaal uitgekomen. James Stewart en Doris Day spelen er de voornaamste rollen in. Hitchcock alleen al door zijn regie van Doris Day de hoofdrol. Rock, rock, rock. Na het kassucces van „Rock around de Clock" hebben de Holly- wooders onvervaard een tweede Rock'nd Roll film op stapel geworpen, die nog maar pas in de Europese circulatie is gekomen en nu ook Nederland aandoet. Het gaat natuurlijk om de wat drukke, maar in wezen lang niet slechte muziek, die dit keer door de band van Alan Reed ten ge hore wordt gebracht en het verhaaltje is maar bijzaak. Hoewel het een aardig ver haaltje is van een stel schoolkinderen, die zich steeds verder opwerken in de rang orde der moderne muziek. Een keur van thans in Amerika aan beden artiesten werkt aan deze film, die volgende week in Thalia komt, mee en Knap spel in Hitchcocks laatste thriller (Thalia.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9