Titan" snelt Groningse „Tiny in monding Humber te hulp w Agenda voor Velsen Meer dan 1500 bezoekers genoten van de kleurige uitstalling ijll :iL lll'j 3° de dood van Edgar Tytgat Tegen felle noordooster storm in Aanvaring in N oordzeekanaal u*4+ <*Pracitótoel 3 i»» Nieuwe UNO-postzegel k toft toto z z ,,'t Centrum" twee dagen een duiventil Watervliet omzeilde Landlust-klip WIJK AAN ZEE (Dp de Nationale Vogelshow ten einde MAANDAG 14 JANUARI 1957 95 (Van een speciale verslaggever) ALLE BERGINGSSLEEPBOTEN langs de Nederlandse kust hebben zondag de stations moeten verlaten om ver schillende schepen op de Noordzee, die in het stormweer in nood waren gekomen, te hulp te snellen. De Franse „Jean Bart", de Belgische „Scaldis", de „Maas" van Hoek van Holland en de „Titan" van Bureau Wijsmuller te IJmui- den gingen zondagmorgen al naar zee toen de melding binnen kwam van de stranding van het 7247 ton grote Liberiaanse liberty-schip „Cormorant" op drie mijl ten zuidwesten van het Shipwashlichtschip bij Harwich. Toen het schip omstreeks 12 uur vlot kwam, kreeg de IJmuidense „Titan", die onder bevel van kapitein A. Broek stond, opdracht om koers te ver leggen en naar de monding van de Humber aan de Engelse oostkust te varen. Daar, op de Hailesands, was de Groninse kustvaarder „Tiny" gestrand. De kapitein sloot in de middag een contract op Lloyds Open Form met de „Titan". In middels was ook de sleepboot „Holland" van Terschelling in actie gekomen, die zich naar de Duitse kustvaarder „Agri- cola" spoedde, welk schip met machineschade in de noord ooster storm op de Noordzee ronddreef. Tenslotte schoot de Duitse zeesleper „Seefalcke" in de avond het Panamese stoomschip „Somalegra", dat om dringende assistentie had geseind, bij Borkum te hulp. 11 }|ii§ WS'u - - K^ÊÊÊmmmm De 496 ton grote „Tiny", die vrijdag en zaterdag in Huil 172 ton stukgoederen voor Malmö in Zweden had geladen, was in de nacht van zaterdag op zondag in de monding van de Humber. Het weer was slecht; er stond een noord-wester storm. Op het moment dat de Hailsands werden gepasseerd, moet een order verkeerd zijn verstaan, want in plaats van noord-oost werd richting zuid-oost gevaren en strand de de „Tiny", die in 1953 werd gebouwd, op een van de vele zandbanken. Het was korte tijd na hoogwater, zodat de coaster r.iet veel kans rtiaakte op eigen kracht vlot te komen, Kapitein J. A. Smit dacht er an ders over. Hij had er nog wel vertrouwen in, meldde hij zijn reder, de heer J. de Vries (,e Groningen. Een Britse sleper en een scheepje van de Britse kustwacht wa ren in de vroege ochtend in de buurt van de „Tiny" gekomen, maar kapitein Smit wilde eerst het hoogwater van zondagmid dag afwachten, eer hij om asrstentie vroeg. Met de andere negen opvarenden dacht hij er niet over om van boord te gaan, al was het slecht op deze plaats. De heer Smit vertelde, dat de wind was ge draaid en nu uit het noordoosten met kracht 7 tot 8 óp het achterschip van de „Tiny" stond. Ankers had de bemanning niet. kunnen uitbrengen de stranding verliep te snel. Water was nog niet in het schip doorgedrongen, zodat er blijkbaar geen lekkage was. s a m vt 3 x X H td O NATIONS w V' .-U' n-' «s, y&$tjs 25 O O a <3 s NATIONS JUN I ES De posterijen van de UNO zullen op 28 januari twee nieuwe postzegels uit geven in de waarden 3 dollar cent (blauw) en 8 dollar cent (rood). De zegels, die ontworpen zijn door de Canadees A. Pollock, zijn gewijd aan de W.M.O., de Wereld Meteorologische Organisatie van de UNO. De beeltenis toont een weerballon in de vorm van een aardbol met de initialen van de organisatie. MAANDAG 14 JANUARI Kcnnemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Rock, Rock, Rock". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur; „Gevechts- klaar". W. B. Theater, 20 uur: „De gevangene van het Vreemdelingenlegioen". Hotel „Parkzicht", 20 uur: Jaarvergadering „Koninginnedag". Openbare Leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 1920 uur. R.K. Leeszaal, Uitleenbibliotheek geopend van 1518 uur; lees- en studiezaal ge opend van 1518 en 1921.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. DINSDAG 15 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Mr. Roberts". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Sissi". K.S.A.-gebouw, 20 uur: Jaarvergadering DEM-atletiek. Zeewijkschool, 20 uur: Vrouwengroep Par tij van de Arbeid, 'muziekavond met de heer J. Pinksterboer. R.K. Leeszaal, Uitleenbibliotheek geopend van 1518 en 1921 uur; lees- en stu dieclub geopend van 1518 en 1921.30 uur. De pogingen van de „Tiny" om 's mid dags vlot te komen faalden. De kustvaar der bleef vastzitten en na overleg met de reder, besloot kapitein Smit de assisten tie van de „Titan" te aanvaarden. Op Lloyds Open Form zou de IJmuidense sle per trachten de „Tiny" weer in het vaar water terug te brengen. Marconist P. Kalkman van de „Titan" moest de kapitein van. de „Tiny" melden, dat de sleper omstreeks elf uur die avond in. de buurt kon zijn. Getracht kon dan worden bij het hoogwater van maandag morgen het schip vlot te brengen. De „Ti tan" was tegen vier uur bij het lichtschip „Smiths Knoll" en moest toen nog ruim tachtig mijl varen. Om de twee uur werd van de „Titan" af contact opgenomen met de „Tiny" en om kwart over acht moest kapitein Smit mee delen, dat het water om de kustvaarder was verdwenen. Het schip stond geheel droog na het vallen van de eb. De „Titan" zat intussen in zwaarder weer het schip liep op volle kracht geen tien mijl meer tegen de zeegang in en kapitein Broek schatte, dat men tussen U-ee en drie uur in de nacht de „Tiny" zou bereiken. Laconiek bleef Humber-radio melden: „Geen stormwaarschuwing". ,,'t Is min stens winkracht acht", meende marconist Kalkman. Halve mijl op bank In de loop van vannacht is de Titan bij de Tiny aangekomen, maar slaagde er niet in vast te maken, omdat de sleper de coas ter niet kon bereiken: de Tiny zit hoog op een bank. Vanmorgen omstreeks elf uur was men bezig met het overbrengen van een lijn met behulp van een vlot. Van de Tiny af wil men proberen het vlot met een dreg naar zich toe te trekken. Uit IJmuiden zijn de walkapitein van bureau Wijsmuller de heer M. de Koe en de heer F. Jonkman, chef van de techni sche dienst naar Engeland vertrokken om te adviseren bij de berging. „Holland" naar Duitser Terwijl de sleepboten „Maas", „Scaldis" en „Jean Bart" na een vergeefse uitreis naar de Liberiaan „Cormorant" bij Har wich in de thuishavens waren terugge keerd, maakte de bemanning van de sleep boot „Holland" op West Terschelling zich klaar om naar zee te gaan. De Duitse kust vaarder „Agricola" (495 ton) had sleepboot- assistentie nodig. De sleepboot bereikte de „Agricola" te gen negen uur in de avond. De positie van het scheepje was toen 53.20 noorder breedte en 3.53 oosterlengte, dit is ten oos ten van het Zwarte bankje, op ongeveer 45 mijl ten westen van Terschelling. De kust vaarder, die eigendom is van de Washbay Linie G.M.B.H. te Hamburg, had al een anker verspeeld en dreef nu rond met een mankement aan de motor. „Storing aan de koelwaterpomp", aldus de kapitein. De „Holland" maakte de „Agricola" vast en was vannacht met het in 1943 gebouwde schip onderweg naar Cuxhaven. Veertien man gered Op acht mijl ten oosten van Noss-head bij Wiek in noord-Schotland kwam het 1130 ton metende Britse vrachtschip „Sound Fisher" zondagmorgen in ernstige moeilijkheden. Het schip maakte grote slagzij over bakboord. De kapitein meldde dat zijn schip groot gevaar liep om te slaan en dat onmiddellijke hulp gewenst was. De trawler „Dulciebelle" was als eerste bij dc „Sound Fisher" en slaagde er in zes man aan boord te nemen. Acht man wa ren toen nog op het met slagzij ronddrij vende schip. Drie andere schepen, waar onder de reddingboot van Wiek, waagden zich enige keren langszij de „Sound Fisher" Zij slaagden er tijdens zeer slech te weersomstandigheden in ook de andere opvarenden te redden. Loodsdiensten gestaakt De loodsdiensten van de Wieljngen, Oost gat, Hoek van Holland en IJmuiden zijn in de nacht van zaterdag op zondag ge staakt geweest. Zondagmorgen werden de diensten eerst voor grote schepen en later voor alle scheepvaart hervat. Terwijl zondagavond om kwart voor elf een waarschuwing voor noord oosterstorm kracht 8 voor het Nederlandse kustgebied van kracht werd, moesten de loodsdiensten opnieuw worden gestaakt. Op de Wielin gen voor alle scheepvaart en te Hoek van Holland en in het Oostgat voor kleine schepen. Panamees tussen de banken Een dringend noodsein ontving Scheve- ndngen Radio zondagavond om half elf van het Panamese stoomschip „Somale gra", dat in de positie 53.36 noorderbreedte en 06.28 oosterlengte dit is ongeveer tien mijl ten westen van het Duitse eiland Borkum om onmiddellijke assistentie Wijsmullers sleepboot „Titan", die na een reis van zeventien uur tegen een noordooster storm en een hoge zee in, vannacht bij de „Tiny" aankwam. van sleep- en, reddingboten verzocht. De Duitse sleepboot „Seefalcke" ver trok naar Borkum, de loodsboot snelde er heen en ook de Nederlandse reddingboot „Insulinde" ging naar zee. De 5660 ton grote Panamees liet omstreeks half twaalf het noodverkeer beëindigen, toen de „See falcke" in de nabijheid was. De sleper zou de „Somalegra" naar Emden brengen. Aanvaring in Noordzeekanaal Op ongeveer een kilometer afstand van het zijkanaal D zijn zaterdagavond in het Noordzeekanaal de Britse Shell-tanker „Linga" (6542 ton) en het Duitse vracht schip „Adrian" (8504 ton) met elkaar in aanvaring gekomen. De „Linga" werd zwaar beschadigd aan het achterschip. De in 1946 gebouwde „Linga" kwam van zee en was opvarend naar Amsterdam, toen uit Amsterdam in de richting van zee de Duitse „Adrian" van de rederij Ernst Komrowski naderde. Do in Hamburg thuishorende „Adrian" en de „Linga" heb ben elkaar daarna waarschijnlijk door de zuiging en de felle noordwester geraakt. De „Adrian" die schade aan de boeg had voer naar IJmuiden en maakte zaterdag avond vast aan de kanaaldijk. Na onder zoek is het schip naar zee vertrokken. De „Linga" van Shell Tankers Ltd te Londen werd ernstiger beschadigd. Het schip liep zware averij aan het achterschip op en zal te Amsterdam worden gerepa reerd. Vannacht om een uur zond de Neder landse kustvaarder „Marco Polo" (in 1956 gebouwd, 471 ton) noodseinen uit, toen het strandde in het Huibertsgat in de buurt van het eiland Rottum. Tegen ne genen is de coaster op eigen kracht vlot gekomen. De reddingboot „Insulinde" is er de hele nacht bij geweest. Onbekend schip gezonken Het Zweedse schip „Brofjord" (2179 ton) heeft gisteravond noodseinen gezien van een onbekend schip op anderhalve mijl van het lichtschip Kiel. Het schip is ge zonken. De bemanning kon worden gered. De 1450 ton grote Costaricaanse „Pireo" kreeg zaterdagnacht bij Texel moeilijk heden, toen de deklast ging werken en het schip slagzij begon te maken. Van Den Helder ging de reddingboot „Prins Hen drik" met een loods aan boord naar zee. De reddingboot loodste de „Pireo" naar Den Helder, waarna sleepboten van de Koninklijke Marine het schip de haven hebben binnengebracht. In de bovenzaal van het veilinggebouw ,,'t Centrum" hebben de Beverwijkse post- duivenhoudersverenigingen „De Reisduif" en „Ons Genoegen" en „De Atoom" uit Velsen-Noord zaterdag en zondag een ten toonstelling gehouden, die zeer druk werd bezocht. Het openingswoord werd zaterdagavond gesproken door de voorzitter van „De Reis duif" de heer G. v. d. Winden. Hij dankte allen die aan het welslagen van deze ex positie hebben medegewerkt. Aan de keuring van de tweehonderd in gezonden duiven heeft de heer Platje uit Rotterdam een zware taak gehad. De meeste prijzen werden behaald door „De Reisduif", hetgeen wel in de lijn der verwachtingen lag, daar deze vereniging reeds gedurende een lange reeks van jaren kampioen is van de afdeling Haarlem. De mooiste duif van deze show behoort toe aan de heer P. v. d. Outenaar, die in het bezit kwam van de Jan Hoefakker- beker. Deze werd overgenomen van de heer D. Stiemer, de winnaar van verleden jaar. Ook de mooiste doffer oud en jong en duivin, oud en jong behoorden toe aan le den van „De Reisduif". Doffer oud: C. Hoeks; doffer jong: P. v. a. Outenaar; duivin oud: J. Kramer; duivin jong: P. v. d. Outenaar. De persoonlijke uitslagen waren: 1. P. v. a. Outenaar („De Reisduif") 365 pnt.; 2. D. Stiemer (R.) 3611/2 pnt.; 3. W. Rijnders (R.) 360',2 pnt.; 4. G. de Graaf (R.) 360 pnt.; 5. A. Stijnman (De Atoom) 360 pnt.; 6. P. Dekker (R.) 360 pnt.; 7. M. van 't Hof (A.) 360'/a pnt.; 8. A. Six (R.) 359 pnt.; 9. L. Kleyn (R.) 359 punt.; 10. D. Stiemer (R.). 359 pnt. De prijsuitreiking zal plaats vinden op zaterdag 19 januari. MUZIEKAVOND VROUWENGROEP Op dinsdag 15 januari houdt de Bever wijkse afdeling van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid in de sloidzaal van de Zeewijkschool haar jaarlijkse mu ziekavond. Deze wordt verzorgd door de heer J. Pinksterboer die aan de hand van gram mofoonplaten een inleiding zal houden. Het is het eerste twaalftal van de korf balvereniging „Watervliet" gelukt de moeilijke strjjd tegen het Amsterdamse Landlust I te winnen en daardoor niet al leen revanche te nemen voor de nederlaag op het hoofdstedelijke grindveld, doch zich bovendien achter Groen Geel en Sa- mos in de tweede klasse B KNKB op de ranglijst te handhaven. Watervliet startte voortreffelijk met een 30 voorsprong na een twintig minuten spelen. Het eerste gevaar kwam van Am sterdamse zijde toen na tien minuten aan de stevige Landlustploeg een strafworp werd toegewezen. De kans op de score opening werd gemist, doch vlak daarna mocht v. Ladesteijn het ook proberen. Hij benutte de strafworp prima (éénnul) en van nu af aan werd Watervliet sterker. Mejuffrouw J. Kluft vergrootte met een treffer uit een schot over het hele speel vlak de voorsprong (tweenul). De twee de Watervliet-aanval was hierdoor opge wekt tot flinke actie en het werd door mevrouw Meyer die een vrije kans benut te nog voordat de Landlust-verdediging goed was ingespeeld en de Amsterdam mers in de aanval gevaarlijk hadden kun nen worden (drienul). De strijd verliep zeer snel van vak tot vak. Watervliet bleef sterker. Tot viermaal toe werd de bal ge schoten toen de verdediging van de gasten het hoofd even kwijt was, maar doelpun ten bleven uit. Dit gaf de gasten moed, die nu van afstand veel schoten probeerden, waarvan er één raak was (drieéén). Fel ging Landlust door, waarbij de Velsense verdediging onder zware druk kwam. Een Amsterdamse dame bracht de ruststand na veel schieten op drietwee. Na de hervatting liet de Velsense aanval beter en vlotter spel zien. De strijd ging nu gelijk op. Onverwacht echter was het Veerbeek, die dwars over het hele vak van grote afstand succes had (viertwee). In de beginopstelling wilde de Amster damse aanval met alle macht proberen de Watervliet-verdedigers te verrassen, maar zij hielden stand. Toen De Boer van de lijn af raak schoot (vijftwee) was de strijd voor de thuisclub zo goed als gewonnen, doch nog gaven de gasten het in deze snelle en spannende wedstrijd niet op. Een door Landlust ingeschoten strafworp bracht de einduitslag op vijf—drie voor Watervliet. Barragewedstrijden om de Lamers- beker In de wedstrijden om de Lamersbeker waren drie Haarlemse verenigingen gelijk geëindigd. In café Appeldoorn te Beverwijk zijn de barragewedstrijden begonnen om de eerste, tweede en derde plaats. Als eerste ontmoeting gold de strijd tussen I.V.O. en A.D.O. Na enige uren van spanning won I.V.O. tenslotte met 128. 2 0 0 2 0 2 0 2 2 0 2 0 2 0 "0 2 2 0 2 0 METAALBEWERKERS BESPREKEN PROPAGANDA De afdeling Beverwijk van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaal nijverheid en de Elektronische Industrie houdt op maandag 21 januari in „Terpsi chore" een ledenvergadering. Op deze avond zal onder meer een nieuwe secretaris gekozen worden, waar voor als candidaat wordt gesteld de heer P. Wagenaar. Tenslotte zal het nieuwe districtshoofd de heer C. Oekeloen enige belangrijke pro blemen bespreken. Tevens zal de te voeren propaganda on der de loupe worden genomen. Tennissen (IVO) 35 35 19 8 1,84 Keulenberg (ADO) 38 34 19 7 1.78 Kramer 76 73 37 12 1,97 Brand 125 125 37 15 3,37 Dijkman 72 52 28 10 1,85 v. d. Wolde 74 74 28 11 2,64 Van Abelen 43 35 21 6 1,66 Van Meerten 41 41 21 5 1,95 Bosse 214 214 16 66 13,37 Meeuweroord 167 73 16 18 4,56 Kramer 76 76 24 18 3,16 Merkenhof 47 30 24 6 1,25 Nijssen 67 67 33 U,: 6 2,03 Van Vliet 59 49 33 1,48 v. d. Eijkhof 65 41 28 7- 1,46 Slaats 50 50 28 7 1,78 Gieske 59 59 33 7 1,78 Postma 47 42 33 7 1,27 Guldemond 58 58 19 17 3,05 Bes 37 12 19 3 0,63 Schutters vierden gezellig feest In hotel „Sonnevanck" heeft de Wijk aan Zeese schietvereniging „Ons Genoegen" zaterdag haar jaarlijkse feestavond ge houden, welke zeer goed is geslaagd. De voorzitter, de heer T. A. de Visser, verheugde zich in zijn openingswoord over de aanwezigheid van bijna alle leden met hun dames. Het programma werd verzorgd door het cabaretgezelschap van Frans Weber. Op prettige en beschaafde wijze heeft dit kleine groepje artiesten de zaal bezig ge houden. Met vlotte conferences zorgde Harry Boese ervoor dat de stemming erin kwam. De lachspieren werden op een zware proef gesteld bij het optreden van een acroba tische clown genaamd Up kiki. Een be hoorlijk stukje evenwichts-acrobatiek werd gebracht door Weber en Co. De schetsjes werden gebracht door Harry Boese en Jenny Elsloo. Voor de nodige afwisseling zorgde de accordeoniste Jopie Keyser. U.T.D. SCHUDDE ONDERLING DE KAARTEN. De bridgeclub U.T.D. speelde voor de on derlinge wintercomnetitie. De stand is thams als volgt tin percenten): Greop A: 1. GroenPonte 169.20; 2. Ten BroekeHandgraaf 159.48; 3. Rob en eehtg. 151.84: 4. WesteropPioterse 150.22: 5. Muis en eebtg. 122.45; 6. KlinkenbergKorver 2w 104.85: 7. Mv. LeyenaarBaart 2w 104.62; 8. Mv. Snel-div. 2w 92.85; 9. Grentzius Meyer 2w 85.87; 10. KuipersNiissen 2w 67.59. Groep B: 1. Prins en echtg. 176.71; 2. Van OlstMuller 175.78; 3. SchoenKoele- mey 157.93; 4. SnelSnel 154.48; 5. Roelofs v. d. Berg 153.23: 6. Dms. SchoenKoelemey 148.30: 7. Mv. Klinkenbergv. Loon 146.09; 8. v. BurkVisser 139.34; 9. Wegmanv. d. Wal 137.49; 10. Mv. Staats—Böhm 133.78; 11. De BoerSlaats 2w 88.68; 12. Mv. Pieterse Groot 2w 89.21. „De melodieuze clown" is een van Tytgats beroemdste werken geworden. Goede bedoelingen Ik heb een man gekend, dat altijd goede bedoelingen had. Zijn leven zat er vol mee, vanaf dat hij 's morgens de klare ogen opsloeg tot hij ze 's avonds, rood en branderig van alle goede bedoelingen, sloot. Ik weet niet meer hoe ik met hem in contact kwam, waarschijnlijk door een goede bedoeling zijnerzijds, want een an dere bedoeling kan het onmogelijk ge- weestzijn. In het begin was zijn aanwezigheid niet eens goed merkbaar. De goede bedoelingen zijn in dit leven maar als een laag gewas tussen het hoog groeiend, breedbladig kruid van onze activiteiten Maar toen onze vriend op een keer een fiets, die niet van ons was, bij ons binnen had gezet, louter om de helpende hand te reiken toen hij aan een souper mijn tas, die ik even naast mijn bord had gelegd, aan de ober gaf met „iemand heeft haar tas hier laten liggen, ober", waarna ik er gedu rende een half uur in paniek naar zocht toen hij op een avond, terwijl ik een brief naar de bus bracht en gemakshalve geen huissleutel meenam en dies de deur liet aanstaan, voorbij kwam en zorgvuldig de deur dicht trok in de brave veronder stelling ons aldus voor insluipers te be hoeden ja, toen waren de goede bedoelingen wel voelbaar geworden. En ze bleven in het oog springend daarna. Onze vriend kwam juist altijd op bezoek als de dokter er was of een controleur van de belastingen. Hij belde op als de melk overkookte of de fluitketel aan het gillen ging. Hij maakte zich onvervaard op om groente voor je te halen op woensdagmid dag, als alle groentelieden in de hele stad gesloten zijn. Hij draaide kranen voor je open als ze dicht moesten, deed lichten uit als ze aan moesten, bracht in-gelukkig vuilnisbakken binnen, die net buiten waren gezet. Hij begeleide een jammerend kind naar huis, terwijl het juist op weg naar de tandarts was; hij hielp iemand in de stadsbus, die, wagenziek, persé wilde lo pen. Kortom, in zijn nabijheid regende het goede bedoelingen. Ik heb wel eens gezucht: „Had hij maar geen bedoelingen". Ik heb wel eens gedacht: „Met welke bedoeling heeft Onze Lieve Heer deze men sen geschapen?" Want een bedoeling - een goede bedoeling - moet Hij ermee gehad hebben. Weet u het? Bestaat er litteratuur over, is er iemand op gepromoveerd? Ik heb er niets over gevonden, ik heb het niet kun nen achterhalen. Misschien is het een geheim wapen van Hem. Een geheim wapen tegen ons eigen, dierbaar, succesvol bestaan. Maps Valk Door het overlijden van Edgar Tytgat heeft België één van zijn grootste schilders van deze tijd verloren. Zijn oeuvre en dat van Rik Wouters, Eusor. Perweke, Gustave de Smet, Frits van den Berghe, Gustave van de Woestijne, Valerius de Saedeleer en als men wil nog enkele anderen vorm- Stedelijk Museum te Amsterdam kwam kort na De Boer met een grotere expositie voor de dag. Andere kunsthandels volgden met Tytgats grafiek, gaven gelegenheid tot weerzien van diens schilderijen en gouaches en vulden onze kennis aan met het vertonen van hier nog onbekende za den de belangrijkste facetten van de mo- ken in dezelfde materialen. Wie in die na- derne Belgische schilderkunst van voor de oorlog, die van meer noordelijkg aard was dan thans, nu ook een meer latijns voelen kenbaar is geworden met het werk van in middels tot bekendheid gekomen jongeren. Tytgat lag dan ook ons, Nederlanders, wel met onze sympathieën voor Vlaanderen, al is zijn hier misschien nog betrekkelijke po pulariteit eigenlijk pas na de oorlog ont staan. Toen nog niet zo lang na de oorlog de kunsthandelaar M. L. de Boer te Amster dam zijnerzijds een evenement aan ons culturele leven wilde toevoegen, werd hem van schilderszijde geadviseerd werk van Tytgat te brengen. Sindsdien was Tytgats werk herhaaldelijk in ons land te zien. Het Het zal voor de leden van de volièrevereniging „Vogelvreugd" te Beverwijk en Velsen een hele geruststelling zijn dat de door hen georganiseerde Bondskampioen- tentoonstelling als geslaagd mag worden beschouwd. Er is hard gewerkt en wel speciaal door die mensen die voor de organisatie moesten zorgen en dat was niet gering. Tijdens het uitreiken van de kampioensprijzen wees de bondsvoorzitter, de heer J. N. Noordzij, hier zaterdagavond ook op. Hij vertelde dat bijna op elke ten toonstelling waar hij komt, hij het eerste een paar mensen ziet die „ver over hun toeren" zijn. Dat dit hier niet het geval was, meende de heer Noordzij te moeten danken aan de heel goede teamgeest welke er heerste en hij was. het met de voor zitter, de heer P. Nan, eens, dat vooral de tentoonstellingscommissaris de heer Tim mer een woord van lof toekomt. „Maar ik geloof ook dat u dat wel heeft te danken aan de goede verzorging van mevrouw Portuma, die u geregeld naliep met sterke koffie," een maatregel welke hij van veel belang achtte. De Nederlandsche Bond van vogellief hebbers staat er voor bekend, zo zei hij, dat de keurmeesters er uiterst secuur zijn in hun beoordelingen. Gelijkheid gewenst Tot de grote schare belangstellenden bij het uitreiken van de kampioenprijzen, zei de heer Noordzij nog, dat met de Neder landse Bond van Vogelliefhebbers ook een groot aantal organisaties in verschillende landen ijveren voor keuringsmaatregelen, die overal gelijk zijn, wat in verband met internationale tentoonstellingen van het grootste belang is. Ook de heer Nan heeft enkele van zijn leden nog een hart onder de riem gesto ken, door te wijzen op het resultaat van één van de leden van de afdeling, de heer A. Rijnders uit Beverwijk, die ook geregeld dacht dat zijn vogeltje voor een tentoon stelling nog niet geschikt was en die nu kampioen is geworden in zijn afdeling. Dat de heer Noordzij behalve dat hij een vogelkenner is, ook weet hoe hij met de mensen moet omgaan, bleek bij het uit reiken van de kampioenprijzen. Voor de een had hij een aanmoedigend woord, bij de ander een nuttige wenk en een derde, de heer P. Verkade uit Alphen aan de Rijn, die lichamelijk niet in staat is om te werken - en ook niet op de tentoonstel ling was - kreeg uit de zaal een hartelijk applaus, omdat deze heer Verkade door taaie volharding het genoegen smaakte, zijn opgekweekte spitsstaart amandines tot tropische kampioen te zien uitgeroepen. Deze prijsuitreiking geschiedde in het Gemeentelijk Ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat, daar de St. Jozefzaal, hoe keurig anders, toch achteraf te klein bleek voor een landelijke tentoonstelling en voor de prijsuitreiking zelf dus hele maal geen plaats meer overliet. Voor de kinderen Het is te begrijpen, dat vele ouders hun kinderen wel eens mee moeten nemen naar zo'n tentoonstelling. Voor hen heeft men in het Gemeentelijk Ontspannings lokaal een film laten draaien. Dat hierin het leven van de vogels de hoofdrol speel de, hoeft geen betoog. Doch de kinderen hebben zich uitstekend vermaakt en de ouders konden rustig de vogelshow be zichtigen. Over het algemeen was het bestuur zeer tevreden over het verloop van de tentoon stelling. Er zijn zeker ruim 1500 bezoekers geweest en er zouden er zeker nog heel wat meer zijn gekomen, indien er geen zondagsrijverbod zou zijn geweest. Doch dan zou het vooral zondag een onhoudbare toestand zijn geweest, want ondanks dat rijverbod, kon men slechts voetje voor voetje vooruit komen in de zalen. En als men dan nagaat, dat deze sport wordt bedoeld een stimulans te blijven voor de liefhebberij, dan kan dat niet hoog genoeg gewaardeerd worden en ligt het ook op de weg van de plaatselijke overheid, om te trachten dat er maatregelen worden geno men dat men deze vrije-tijdsbesteding kan blijven voortzetten. oorlogse waardering voor Tytgats werk hier een reactie wil zien op de nogal eens moeilijke exposities van abstracten, expe rimentelen en nieuwe expressionisten ver gist zich, want het genoot een werkelijk warme liefde bij een ieder die de oritwik- keling van de beeldende kunst gedurende deze jaren volgde. Tytgats wijze van vertellen, zijn vorm van uitdrukken, heeft een enigszins pri mitief karakter, maar van een zekere ge wildheid kon men moeilijk spreken bij deze twintigste-eeuwer. Dat hij in even impressionistische zin knap kon zijn, wordt door een schilderijtje uit het Stedelijk Mu seum bewezen. Zijn ons het meest bekende vormgeving moge zo gegroeid zijn uit het Vlaamse expressionisme, zij dringt zich niet op met de kracht van bijvoorbeeld van die van De Smet, met wiens figuren Tyt gats kleinere wel te vergelijken zijn. Tyt gats kleur, vaak teer of ingehouden, was altijd mooi en persoonlijk te noemen en stelde bij niemand problemen. Slechts een enkele keer mocht ik vernemen, dat iemand zich even gehinderd voelde door Tytgats geschilderde verhalen, waaraan soms enige pikanterie niet ontbrak maar die toch moeilijk plat genoemd kunnen worden. Vaak had Hytgats werk (met name de grafiek) iets van oude volksprenten. Aan een kunstmatig folklorisme zou men echter niet denken. Persoonlijk heb ik nooit grote behoefte gevoeld zijn verhalende aquarellen hele maal af te lezen, daar het geheel van zijn composities om de meer abstracte, de puur schilderkunstige waarden daarvan me een genieten schonk, dat me het onderwerp deed vergeten. Wel kon het zijn dat plot seling een episode uit zo'n verhaal me trof en er een schilderijtje in een schilderij te bewonderen viel. Van een vooropgezet en bewust bouwen met genoemde waarden is echter geen sprake. De schilderkunstige kwaliteiten van Tyt gats oeuvre erkennen we eigenlijk pas door het feit, dat we constateren dat dit werk boven de anekdote uitkomt. Want vooral aan een reeks olieverfschilderijen ligt "aak het anekdotische ten grondslag. Ik denk aan onderwerpen als een burger vrouwtje, dat bij de pastoor op bezoek moet, aan een aantal vrouwen in een v.-aohtkamer en dergelijke gegevens, die zich afspelen in typische Belgische inte rieurs. Naar kledij en sfeer, voor zover be paald door het aanzien van het interieur, zou dit werk aan een tijd gebonden kun nen zijn. Is het door het onderwerp inne mend voor sommige mensen door een ze kere spot, anderen zal het ietwat kriegel maken Tytgats menselijkheid deed hem echter toch geen partij kiezen, deed hem veeleer zo iets beminnen en hem drijven tot resultaten van algemene en naar eeuwigheid reikende waarde. Tijdelozer zijn door de aard van het onderwerp zijn taf reien van de kermis en het circusleven. Toen ik een vriend, een vriend ook van Tytgats werk (en wie zou dat eigenlijk niet zijn) van het overlijden van de Belgische schilder mededeling deed, viel me op hoe weinig wij eigenlijk hierop voorbereid wa ren. Wij waren veel meer verwonderd dan toen bijvoorbeeld Bonnard's of Matisse's stralende loopbaan door de dood afgesne den werd. Meer misschien leefde in Tytgat iets meer dat ook in ons zelve is dan bij de zo bewonderende anderen, die toch veel meer de schilderkunst een weg wezen. Bob Bui/s

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5