Sukarno heeft revolutionaire raad voor Indonesië gereed Merdeka" onthult plan om parlement opzij te zetten HET WEER Aftreden van Kovacs ontneemt Hongaren hun laatste illusies C& MORRIS (efow you iuy! J Haarlems Dagblad Studio van Radio- Djakarta bezet Alleen hij vertegenwoordigde nog het „vrijheidskabinet" van Nagy Vorsten van Saoedi-Arabië en Jordanië naar Cairo Lichte vorst Kalveren van Lopik Brits-Jemenitisch overleg ter plaatse verwacht Dulles pleit vurig voor de Eisenhower-doctrine Onpopulaire staking in de Belgische mijnen Britse versterkingen naar Noord-Ierland m nui\i\ij oeyneyou nuy, Zes doden in het verkeer Het woord is aan REEDS 47 DODEN Gomoelka waarschuwt tegen een „fluistercampagne" „Communistisch stemmen is goed stemmen" Kat eo muis /Ie JAARGANG No 159 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295". Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 15 JANUARI 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 302e JAARGANG No 7 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAAREEMSCHE COURANT 99 DJAKARTA (ANP). Het in Djakarta verschijnende nationalistische dagblad „Merdeka" heeft dinsdag gemeld, dat president Sukarno binnen kort de instelling van een „revolutionaire raad" zal bekend maken, welke onder zijn leiding zal staan. Dit gewoonlijk welingelichte blad voegde hier aan toe, dat de "instelling van deze raad zal worden voorafgegaan door de afkondiging van de staat van oorlog en beleg voor de gehele Indonesische Archipel. Naar „betrouwbare bronnen" aan „Merdeka" mededeelden, zal volgens het plan van de president, de regering, die normaal zal kunnen blijven voortbestaan, verantwoording verschuldigd zijn aan de revolutio naire raad, en niet langer aan het parlement. Het bericht van „Merdeka" versoheen na aanhoudende geruchten in de hoofdstad, dat de president zou overwegen een raad van leiders in te stellen, ondter zijn aan voering, om de huidige verwarring, welke de grepen naar de macht door het leger op Sumatra hebben veroorzaakt, te boven te komen. Naar verluidt, legt de president thans de laatste hand aan zijn ontwerp voor de raad. Het onafhankelijke dagblad „Indonesia Raya" .waarschuwde er dinsdag in een hoofdartikel voor, dat het Indonesische volk nooit een dictatuur of enigerlei rege ring, die gebaseerd zou zijn op de zoge naamde „geleide democratie", zal aan vaarden. Kortgeleden had de president er bij de politieke leiders op aangedrongen alle par tijen „te begraven". Wat dte jonge repu bliek op het ogenblik nodig had, was vol gens hem een „geleide democratie". Kabinet brokkelt af De Islamietisohe regeringspartij Perti heeft dinsdag bekend gemaakt haar minis ter uit het kabinet te zullen terugtrekken. Naar verluidt zal de minister van deze par tij, Rusli Abdulla (minister van staat voor Algemene Zaken) het kabinet tijdens de hedenavond te houden ministerraad van het besluit van zijn partij op de hoogte stellen. Rusli zal dan de zevende minister zijn, die na het militaire ingrijpen op Sumatra het kabinet verlaat. Het Islamietische dagblad „Duta Masja- rakat" voorspelde dinsdag, dat het besluit van de Perti van grote invloed zal zijn op de Nahdutal Ulama en de P.S.I.I., de twee islamietische partijen, die tot dusver het kabinet nog steunen. De studio in Djakarta van Radio Repu- blik Indonesia is sinds maandag voor het publiek gesloten, en de hoofdingang werd maandagavond onder politiebewaking ge steld. Alleen personeel, dat identiteitsbewij zen kon tonen, mocht het gebouw betreden of verlaten. Volgens het hoofd van de om roep, Maladi, geschiedde de sluiting van de studio op last van de autoriteiten, als een veiligheidsmaatregel. Celebes in beroering Volgens dinsdag in Djakarta uit Makas sar ontvangen berichten, worden door drie regentschappen in Midden-Celebes voor bereidingen getroffen voor het uitroepen van een autonome provincie Midden- Celebes. Het in Makassar verschijnende dagblad „Pedoman Rakjat" meldde, dat de regent schappen Gorontalo, Donggala en Posso voornemens zijn om op 23 januari de auto nome provincie Midden-Celebes uit te roepen. Deze berichten werden bevestigd door een woordvoerder van het provin ciaal bestuur van Celebes, die zeide dat de stap van de bevolking van Djambi in Midden-Sumatra, die de vorige week voor haar gebied de status van provincie heeft PARIJS/BAGDAD (Reuter/AFP) Koning Hoessein van Jordanië en koning Saoed van Saoedi-Arabië komen donder dag naar Cairo voor overleg met president Nasser aldus radio-Cairo. De Iraakse Kamer van Afgevaardigden heeft een resolutie aanvaard, waarin de Syrische regering wordt veroordeeld we gens „toegevendhed jegens de communis ten, waardoor deze een krachtig bolwerk in Syrië hebben kunnen vestigen". De voorzitter van de Iraakse Kamer heeft de voornaamste punten der resolutie telegra fisch ter kennis gebracht van zijn Syrische ambtgenoot. Het wordt in de resolutie ook „betreurd, dat Syrië zich heeft ingelaten met de Iraakse binnenlandse aangelegen heden" en dat het de eis heeft gesteld, dat de premier van Irak, Noeri El Said, zal af treden. CC<XXXX>OOOCOOOCCCOC<XXXXXXXNXX>CCOCOOCOCOOOOOOOOOOCCOOOOO VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Vrij veel bewolking met plaat selijk enkele lichte sneeuwbuien. Matige, af en toe vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen noord oost en noord. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. afgekondigd, hiertoe de aanleiding was. De woordvoerder zeide de plannen van de bedoelde regentschappen een schen ding van de bestaande wetten te achten. Hij voegde er echter aan toe, dat het pro vinciaal bestuur reeds herhaaldelijk bij de regering voorstellen had ingediend om de plannen tot het verlenen van autonomie aan verschillende gebieden uit te voeren. Deze suggesties waren echter door Dja karta genegeerd. Intussen is een delegatie van de bevol king van het oostelijk deel van Noord- Sumatra dinsdag in Djakarta aangekomen, om besprekingen te voeren over de eisen van Oost-Sumatra voor de status van pro vincie. Midden-S umatr a De militaire politie in Midden-Sumatra, dat thans reeds bijna een maand lang wordt bestuurd door de militaire raad, die het gezag in december had overgenomen, heeft vijf bestuursleden van de commu nistische partij gearresteerd. Het betreft hier bestuursleden van de afdeling Mid den-Sumatra van de P.K.I, en van com munistisch georiënteerde vakverenigingen. In een in Djakarta door de communis tische vakbond Sobsi uitgegeven verkla ring, worden de arrestaties „anti-democra tisch en een schending van het beginsel van vrijheid van organisatie" genoemd. Op een rijk nakomelingschap kan een koe te Lopik bogen. In twee jaar tijd bracht zij zeven kalfjes ter wereld. In 1955 en 1956 twee tweelingen. Een week geleden dit drietal. LONDEN (AFP-Reuter) Een woord voerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen heeft be kendgemaakt, dat er gesproken wordt over een bijeenkomst van officieren uit Jemen en Aden ter regeling van de spanning in het grensgebied tussen de twee landen. De regering van Jemen had in december reeds besprekingen voorgesteld. Een Brits ver zoek om nadere inlichtingen is onlangs be antwoord en de Britse gouverneur van Aden, Sir William Luce, pleegt over de kwestie overleg met de heersers van het protectoraat Aden, aldus de woordvoerder. Er is nog geen datum en plaats voor een bijeenkomst van officieren vastgesteld. Het overleg duurt nog voort. De gezant van Jemen in Cairo heeft ver klaard berichten te hebben ontvangen over een Britse mobilisatie op grote schaal in Aden. Hij maakte melding van Britse aan vallen met vliegtuigen en tanks in Jemen. In Egypte hebben zich al 5000 vrijwilligers aangemeld en ook in Syrië en Jordanië hebben zich velen aangeboden om Jemen te helpen. Een Russische missie zou van Cairo naar Jemen onderweg zijn. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft maandag bij een bespreking van de „Eisenhower-doctrine" op een ge meenschappelijke vergadering van de se naatscommissies voor buitenlandse be trekkingen en de strijdkrachten verklaard, dat de huidige crisis in het Nabije-Oosten van beslissende betekenis zou kunnen zijn in de strijd tussen communisme en vrijheid. In gebieden die aan het Nabije- en Midden-Oosten grenzen Bulgarije, de Zwarte Zee, de Oekraine, de Kaukasus en Midden-Azië zijn Sovjet land-, zee- en luchtstrijdkrachten zodanig opgesteld dat zij op elk gewenst ogenblik kunnen in grijpen. Dit feit is niet nieuw, aldus Dul les, doch onder de huidige omstandig heden heeft het een nieuwe betekenis ge kregen. Waarschuwing De Libanese minister van Buitenlandse Zaken, Malik, heeft maandag te Londen verklaard dat de communistische infiltra tie in het Nabije-Oosten de laatste maan den is „verergerd". In enkele landen heeft zij zelfs invloed op de regeringspolitiek, aldus Malik. Volgens de Libanese minis ter is zijn land het eens met de andere Arabische landen dat het nu niet het juis te tijdstip is om over het vraagstuk- Palestina te spreken: „Het zou ontijdig en nutteloos zijn deze kwestie nu voor de UNO te brengen", zo zei hij. BOEDAPEST (U.P.) De op de voorgrond staande Hongaarse niet-communistische politicus heeft zich uit de politiek terug getrokken, een stap welke een eind heeft gemaakt aan de smeulende hoop dat pre mier Janos Kadar misschien overgehaald kon worden zijn regime democratischer te maken. Zijn functie van secretaris-generaal van de partij van kleine bezitters neerleg gend, zeide de 53-jarige Bela Kovacs, dat hij geen plan heeft „in de nabije toekomst" in de politiek terug te keren. In zijn aan partijvrienden gezonden ont slagbrief kondigde Kovacs tenslotte aan dat boooooocoooo-^oocxjocxxxxxxioooooooooooooooooooooooooooodo DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S (Van onze correspondent in Brussel) Over een staking in de kolenmijnen, die de rooms-katholieke vakbonden hebben uitgeroepen de socialistische vakbonden weigeren mee te doen publiceren de partij-kranten tegenstrijdige berichten. In „Het Volk", de krant van' de rooms-katho- lieke vakbonden, staat te lezen: „In, 'Lim burg is de kolenproduktie volledig stopge zet", in de Borinage liggen elf van de twin tig mijnen volledig stil. De socialistische „Peuple" schrijft „Pijnlijke nederlaag voor de rooms-katholieke vakbonden". Het zegt dat slechts 6500 van de 23.000 mijnwerkers van de Borinage gisteravond niet op het appel zijn verschenen. Het zijn overigens 6500 Vlaamse mijnwerkers, die in Vlaan deren zijn. thuisgebleven, aldus deze krant. Die concurrentie tussen de vakbonden is in België bij stakingen, soms een poli tiek verschijnsel. De socialistische vakbond steunt de regering, de rooms-katholieke vakbond steunt de rooms-katholieke oppo sitie. De openbare mening keert zich op het ogenblik tegen de rooms-katholieke vakbonden. Er is in dit koude jaargetijde een tekort aan kolen, vooral aan goede anthraciet en.de prijs van de koleni is en kele dagen geleden weer verhoogd met vijftien frank 1,20) per ton. LONDEN (Reuter) Het Britse mini sterie van Oorlog heeft besloten eind deze week een regiment artillerie naar Noord- Ierland te zenden ter. versterking- van de drie- tot vierduizend man Britse troepen in dat gebied. Het regiment telt 650 man. In Dublin zijn maandag 21 mannen we gens vergrijpen tegen de staat veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Zij waren onlangs in de Ierse republiek gearresteerd tijdens de overvallen van het verboden Ierse republikeinse leger op kazernes en politieposten in Noord-Ierland. De Ierse regering is weliswaar tegen de gedeeldheid van het eiland, maar wil geen geweld ge bruikt zien om daar een eind aan te maken. Een politiegebouwtje te Upperlands in het Noordierse graafschap Derry is in de afgelopen nacht in de lucht gevlogen. Er werd niemand getroffen. ADVERTENTIE BARTELIORISSTR HAARLEM IEL 1 3439 FERD. B0LSTR. 48 ADAM TEL 717162 LEDEREN MOTORKLEDING hij niet zou deelnemen aan enigerlei on derhandelingen met het regime-Kadar. De stap van Kovacs is niet gepubliceerd in de aan de regering gebonden pers en evenmin bekend gemaakt door radio-Boe dapëst. Het grote publiek verkeert in on wetendheid. Maar wanneer het nieuws in groter kring bekendheid heeft gekregen, zal het stellig grote teleurstelling veroor zaken. Kovacs keerde pas vorige zomer naar Boedapest terug en hervatte zijn partij werk, na zeven jaar in communistische gevangenissen gezeten te hebben. Hij was minister van Landbouw en minister van staat in revolutionaire kabinetten van „vrij heidspremier" Imre Nagy, die zulk een kort leven hadden. Maar toen de Russische tanks de opstand onderdrukt hadden, keerde Kovacs naar zijn huis nabij Pecs in Z.-Hongarije terug. Hij had last van een hoge bloeddruk en „slechte gezondheid" was de officiële re den van zijn aftreden. Meer dan marionet Kovacs genoot grote populariteit en prestige en vele Hongaren zagen in hem de man, die méér zou kunnen zijn dan een marionet als het tot verbreding van de re- gering-Kadar zou komen. Partijvrienden hebben al enige weken geprobeerd Kovacs over te halen naar Boedapest te komen om het Kadar te pra ten. Maar de leider van de partij der kleine bezitters was kennelijk van mening dat de hoop op een wezenlijke verbreding van de regering ijdel was. Zijn aftreden komt een week nadat de regering Kadar een be leidsverklaring heeft uitgegeven, waarin in dit opzicht aan alle illusies een eind werd gemaakt. Er zijn geen duidelijke aanwijzingen beschikbaar of de stap van Kovacs al dan niet beïnvloed is door het regeringsdecreet van gisteren, dat de doodstraf stelt op agi tatie onder de fabrieksarbeiders. In feite laat dit nieuwe decreet de arbeiders geen andere keus dan te werken. Zij kunnen niet langer protesteren tegen door de regering bevolen arbeidsbeperking, lage lonen of maatregelen tegen de gekozen arbeiders raden. Het dagblad „Esti Hirlap" meldde, dat op Csepel met volledige bezetting gewerkt wordt. Radio Boedapest zeide dat de si tuatie „normaal" was vandaag en dat in een etmaal 47.720 ton steenkool gedolven is, een nieuw record voor de periode van na de revolutie. Vrees voor studenten Inmiddels heeft Esti Hirlap bekend ge maakt, dat de heropening van middelbare scholen en universiteiten, weke oorspron kelijk tegen begin januari was vastgesteld, verschoven is naar 1 februari. Als de situa tie niet spoedig verbetert, wordt een nieuw uitstel verwacht. De officiële reden voor het dralen is dat geen kolen beschikbaar zijn om de schoolgebouwen te verwarmen, maar politieke waarnemers geloven dat de regering bang is voor nieuwe studenten relletjes. Radio-Boedapest heeft volgens een be richt van Reuter bekend gemaakt, dat een militair gerechtshof te Kecskemet twee ar beiders tot respectievelijk vijftien en veer tien jaar gevangenisstraf veroordeeld heeft wegens het verbergen van wapens. Het partij-orgaan „Nepszabadsag" meldde zondag, dat er tekenen zijn die op inflatie wijzen. Bij de gevechten is voor ongeveer 300 miljoen gulden schade aangericht en de resterende handelsvoorraden zijn als ge volg van hamsteren tot één derde vermin derd. Als het tekort niet snel door de pro- duktie wordt aangevuld, moet er inflatie komen, aldus het blad. De staatsuitgaven moeten drastisch worden beperkt. Er moet minder geld uitgegeven worden voor het leger, reizen naar het buitenland en repre sentatie. Ook de investeringen moeten be perkt worden, evenals de uitvoer van con sumptiegoederen. De regering hoopt lenin gen van bevriende en kapitalistische landen te krijgen. Premier Tsjoe En Lai van communistisch China wordt heden in Hongarije verwacht, zo meldde radio Boedapest. Zoals wij gisteren meldden is dr. Albert Schweitzer gisteren 82 jaar geworden. Hij is nog steeds actief werkzaam in het door hem gestichte gezondheids centrum Lambarene in Afrika. Een recente foto van dr. Schweitzer. De 81-jarige heer G. H. van Broekhui zen, die donderdagmiddag' op de Rijks straatweg in Haarlem-Noord ter hoogte van de Zaanenlaan door een gevangenenauto J G. Bernard Shaw: Middelmatigheid is de kracht en het sieraad van de meerderheid. Hoe meer middelmatigen, hoe betere democratie. van het departement van Justitie werd aangereden, is maandagmiddag aan zijn daarbij opgelopen wonden bezweken. De heer Van Broekhuizen werd in het zieken huis Joannes de Deo verpleegd. De 68-jarige mevrouw Kersten uit Eind hoven is op de Blaarthemseweg aldaar aangereden door een auto, waarvan de be stuurder onder invloed van sterke drank verkeerde. Mevrouw Kersten werd aange reden toen zij even op de rijweg stapte omdat een stuk van het trottoir was opge broken. De 34-jarige motorrijder A. Wissink uit Ugchelen, die donderdag in Apeldoorn met zijn motor op de hoek Paalbergweg-Krim- weg slipte en ernstig gewond werd, is in het Julianaziekenhuis te Apeldoorn aan zijn verwondingen bezweken. Op de nieuwe Lemerveldseweg, tussen Raalte en Ommen is de 55-jarige landbou wer B. J. Brinkhuis uit de Brunselerhoek, terwijl hij per bromfiets de provinciale weg overstak, aangereden door een uit de richting Raalte komende vrachtauto met aanhanger, die hij niet had opgemerkt. Hij kwam tussen de auto en de aanhangwagen en overleed korte tijd later. Op de overweg in De Meele, gemeente Nieuw Leusden, in het baanvak Zwolle Meppel is de 56-jarige G. Klosse, wonende in De Meele, door een trein aangereden en op slag gedood. Vermoed wordt dat de heer Klosse, die uiteraard goed met de situatie ter plaatse bekend was, de spoorbaan over stak nadat een trein was gepasseerd, waar na hij door een van de andere kant komen de trein werd gegrepen. In N ij m e g e n is een dodelijk verkeers ongeluk gebeurd, waarvan de 48-jarige Nij- magenaar H. J. van G. het slachtoffer werd. De heer Van G. kwam op zijn bromfiets uit de Woezikselaan, nabij de gemeente grens van Wychen, en wilde de Gr a af se weg oversteken. Hij werd op dit kruispunt door een vrachtauto, die uit Grave in de richting Nijmegen reed, aangereden en ernstig ge wond. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Tengevolge van verkeersonge- j lukken in ons land zijn in 1957 reeds om het leven gekomen 47 personen, waarvan 9 kinderen. WARSCHAU (Reuter) De Poolse com munistische leider Gomoelka heeft de „re actionairen" van een poging tot anarchie beschuldigd om de regering bij de ver kiezingen van zondag te verrassen. Hij zei dat er een fluistercampagne gaande is om de verkiezingen te boycotten. Op een bij eenkomst van zijn aanhangers in het goed- bewaakte Warschause paleis voor cultuur vertelde Gomoelka hoe men dient te stem men. Uit naam van de drie voornaamste partijen deed de Poolse leider een beroep op zijn gehoor op de namen bovenaan de stembrief te stemmen (onder aan de brief staan de namen van de 114 partijloze kan didaten). „Stemmen zonder namen door te strepen is de beste manier", aldus Go moelka hetgeen betekent dat een onbe werkte brief wordt aangerekend als stem op de eerste namen van de lijst. Het Parijse blad France Soir meldt uit Warschau, dat meer dan honderd leden van de communistische partij, onder wie verscheidene van de Russisch gezinde groep, zijn geroyeerd wegens „boosaardige en leugenachtige" aanvallen op aanhangers van Gomoelka die kandidaat zijn bij de komende parlementsverkiezingen. Premier Cyrankiewicz heeft maandag met kardinaal Wyszynski uitvoerig van ge dachten gewisseld over de betrekkingen tussen de rooms-katholieke kerk en de Poolse staat, aldus meldt radio-Warschau. Volgens het station is er gesproken over het regeringsdecreet over de benoeming van kerkelijke functionarissen en over bij zonderheden betreffende de invoering van het facultatieve godsdienstonderricht op de scholen. In Polen worden aanstaande zondag ver kiezingen gehouden en hoe nader die dag komt, hoe duidelijker uit Poolse persbe richten en redevoeringen blijkt dat re gering en partijleiding niet helemaal gerust zijn omtrent de mogelijke afloop van de stembusstrijd en de verdere gevolgen, die deze wel eens zou kunnen hebben. De communistische partijleider Gomoelka heeft onthuld dat er een fluistercampagne wordt gevoerd om de verkiezingen te boy cotten, maar hij heeft ter identificatie van de fluisteraars niets anders gezegd dan dat dit „reactionairen" zouden zijn. Nu weten we al vele jaren dat, voor een communist, ieder die tot een andere dan de communis tische partij behoort een reactionair is. Maar sinds enkele maanden weten we bovendien, dat de zogenaamde nationaal- communisten buiten Rusland - onder wie Gomoelka - ook de stalinisten als reactio nairen beschouwen. Het is dus heel goed mogelijk dat Gomoelka diegenen onder zijn eigen partijgenoten, die nog op Rusland en op de leerstellingen van Stalin willen steunen, als saboteurs van de verkiezingen aan de kaak wilde stellen. De Polen zullen dan, ondanks de ruime betekenis van het woord „reactionairen" in het communis tische spraakgebruik, wel hebben begrepen wie er bedoeld werd. Het ligt inderdaad voor de hand dat sa boteurs van de aanstaande verkiezingen in de eerste plaats onder de stalinisten moeten worden gezocht. Immers, zij zijn door Gomoelka en diens aanhangers min of meer in de oppositie gedrongen en in een communistisch land heeft een oppositie van „andersdenkende" communisten al even weinig kans om zich te laten gelden als een (niet denkbare) oppositie van aristo craten. De stalinisten moeten dus met lede ogen aanzien, dat er verkiezingen in andere dan de geijkte Russische trant worden ge houden - al lijkt die trant daarom nog geenszins op de Westerse - en dat niet- communisten daarbij, althans theoretisch, een grotere kans maken om gekozen te worden dan zijzelf. De stalinisten hebben zich overigens niet beperkt tot het voeren van een fluister campagne. Zij werken met anonieme pam fletten, waarin wordt beweerd dat de poli tiek van Gomoelka en de zogenaamde „de mocratisering" van Polen een catastrofe voor het land betekenen en tot anarchie moeten leiden. Zij hebben zelfs, onder be dekte termen, een sóórt van oppositie partijtje gevormd, de „Natolin-groep", die haar door Gomoelka nog niet geheel uit geroeide invloed op het partij-apparaat gebruikt om diens aanhangers tegen te werken en zo mogelijk in discrediet te brengen. En de laatste tijd nemen zij zelfs hun toevlucht tot het in Polen nog altijd wel bruikbare systeem van antisemitische op ruiing om een aantal van hun tegenstan ders buiten gevecht te stellen. Zij pogen zich nu namelijk schoon te wassen van alle medeverantwoordelijkheid voor de terreur en de economische moeilijkheden in het stalinistische tijdperk, door alle schuld op „de joden" te schuiven, op welke grond zij dan ijveren voor een zuivering van de partijvolgens strict stalinistische in zichten en methodes! Dit zaad der tweedracht onder de Poolse communisten schijnt te zijn uitgestrooid door niemand anders dan Kroesjtsjev die, zoals men zich zal herinneren, in oktober 1956 slechts met de grootste tegenzin de overwinning van de Titoisten in Polen er kende. Kroesjtsjev's latere verklaringen hebben duidelijk aangetoond dat hij spijt heeft van zijn ontluistering van Stalin en die spijt moet onder meer wel veroorzaakt zijn door de, uit de de-stalinisatie voortge vloeide afvalligheid der Polen. Dat de nu tot op zekere hoogte „ge-her-staliniseerde" Kroesjtsjev probeert die afvalligheid onge daan te maken, is bijgevolg niet meer dan logisch. De Sovjet-Unie heeft haar spel in Polen dan ook stellig nog niet uitgespeeld. Zij laat nu door de stalinisten, in de eerste plaats door de „Natolin-groep", de kastan jes uit het vuur halen en de positie van de nationaal-communisten ondergraven om, op een geschikt moment, Gomoelka ten val te brengen en hem door een Poolse Kadar te vervangen. Kroesjtsjev ligt in het Kremlin op de loer, als een kat die op een muis aast, om toe te springen zodra hij zijn kans schoon ziet. Het is een geluk dat Gomoelka dit weet en dat hij Nagy's voorbeeld voor ogen heeft. Hij zal er dus stellig rekening mee houden, dat de Russische aftocht uit Polen evenzeer een schijnbeweging kan zijn ge weest als die van 2 en 3 november uit Hongarije en dat een terugkeer, desnoods „op z'n Hongaars", nog altijd dreigt. Simon Vr">

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1