Uitstekende prestaties van de Nederlanders in reserve-groepen Agenda voor Velsen Tsjoe En Lai's rede in Polen was een bedekte vermaning „Ninotchka": Spitse charge in charmante komedie Het Hoogoven-schaaktoernooi Haarlemmer Schneiders won de gongwedstrijd Amusementsavond voor BB-leden Vriendschap betekent gehoorzaamheid Pools Politbureau beraadt zich over ernstige verkiezingsonrust brieven aan de redactie DINSDAG 15 JANUARI 1957 7 „Musicorda" treedt op voor Velsense bejaarden Opening „Maranatha" Behandeling aanvaring in Oostzee „Nordic Star" officieel opgegeven Russische delegatie zou in Jemen aangekomen zijn Amerikaanse hulp tegen „agressie" ingeroepen Filrnacteur Humnhrey Bogart overleden Per 1 februari Prijsstop voor gas, licht en water R. J. A. F. Dreesmann overleden Locomotief en wagon bij Leeuwarden ontspoord Westduitse liberalen zoeken toenadering tot Adenauer Dr. Dehler treedt af als leider der partij Vluchtelingenhelpers in Hongarije gearresteerd Nasser betaalt zijn Duitse adviseurs uitstekend Attlee stelt bijbel boven de boeken van Marx Tramboycot in Barcelona Scheepvaart De hoofdgroepspelers van het Hoogovenschaaktoernooi te Beverwijk genoten, giste ren een welverdiende rust en de aandacht richtte zich dus op de reservegroepen waarin onze landgenoten uitstekende prestaties leverden. Ik de reservegroep 1 A heeft de Hagenaar Beye de leiding met 3 punten, gevolgd door de Rotterdammer Dries met 21/2 punt. In reservegroep I B is de spanning na de derde ronde nog heviger. Hier zijn de Alkmaarder Kayser en de bekende Rotterdam se meester Vlagsma met 3 punten nog ongeslagen. Zij worden echter op de voet ge volgd door de Amsterdammers Barendregt, die 2 punten heeft behaald, maar zijn partij tegen de jeugdige Belg Vandenbroeck nog moet uitspelen. In de damesgroep ging de belangstelling uit naar de partij van mevr. Van der Veen tegen onze landskampioene mevr. Fenny Heemskerk. Mevr. Van der Veen had een half jaar geleden het genoegen gesmaakt om van haar tegenstandster te winnen. Mevr. Heemskerk was blijkbaar hierdoor enigszins geïntimideerd. Thans werd het remise. Deze partij verliep als volgt: Mevr. F. Heemskerk-mevr. F. v. d. Veen Baas: 1. d4 Pf6; 2. c4 g6; 3. Pc3 d5; 4. cd5: Pd5; 5. Pf3 Lg7; 6. e4 Pc3:; 7. bc3: c5; 8. Lb5f Ld7; 9. Ld7:f Pd7:; 10. 0-0 0-0; 11. Db3 cd4:; 12. cd4:; 13. Dc3 Tac8; 14. La3 Pa4; 15. Tc8 Dd7; 16. e5 h6; 17. Db3 Pb6; 18. Tc5 TfdB; 19. g3 Pd5; 20 Tfcl e6; 21. 21. T5c2 Lf8; 22. Tc8: Tc8:; 23. Tc8: Dc8:; 24. Lf8: Kf8:; 25. Da3t Kg7; 26. Kg2 a6; 27. Db3 b5; 28. Pal Dc3; 29. Pc2. De uitslagen van de derde ronde luiden: Reservegroep 1 A: Krüger-Beye 0-1. Schneiders-Diemer 0-1. Durao-v. d. Tak 0-1. Preckwinikel-Dries 0-1. Simmons-van Mindeno 0-1. Reservegroep 1 B: Fleisehmaran-Jansen 1-0; v. Weezei-Vlagsma 0-1; Moran-Keizer 0-1. Pereira-Bekker 0-1. Vandenbroeck- Barendregt, afg. Groep II: Faase-Werge 1-0. Sturm-Steyn remise. Kranendonck-v. d. Werf 1-0. Roo- zenbeek-Mostertman remise. Waling Dijk stra-Biesheuvel 0-1. Groep III: Nagele-Bouma remise. Herfst -v. d. Berg remise. Sinker-Altena 1-0. Mo lenbroek-?. Santvoort 0-1. Vels-Akker- man, uitgesteld. Groep IV: Kloos-Tempel remise. Stee- man-dr. Van Dorp 1-0. Van 't Hoff-BIans- jaar remise. Warren-Groos 1-0. Bausch- Van Voorst Vader 1-0. Groep V: Pranger-Slagt 0-1. Brugman- Tijssen 1-0. Mix-Peine 1-0. Philipse-Pastil- le 1-0. Etmans-Tings 0-1. Groep VI. Rustdag. Damesgroep: mevr. Rabar-mevr. Vinke 0-1; mej. Loeffler-mej. Bacic 0-1. mevr. Bollekens-mevr. Klijn 0-1. mevr. Dranert- mevr. v. Aalst 1-0; mevr. Heemskerk- mevr. Veen remise. De gongrwedstrijd Maandagavond namen 52 schakers deel Voor de gebruikelijk geworden bindings avonden van de IJmuider B.B. zijn thans de leden uit de wijken IV en V aan de beurt geweest, om in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan een amusements programma te komen bijwonen. De belang stelling hiervoor was zodanig, dat de heer Thyssen het in zijn openingswoord be treurde, dat de inwoners van IJmuiden voor de B.B. niet van dezelfde animo wens ten blijk te geven. Daarom meende hij de afwezigen met klem te moeten adviseren zich als actief lid aan te melden, om mee te kunnen helpen aan de onschatbare dien sten, die een goed functionerende burger bescherming de gemeenschap bewijzen kan, in oorlogstijd, maar ook bij grote branden en natuurrampen. Ook de volgen de spreker, de heer F. Heykoop constateer de, dat de B.B. in IJmuiden nog lang niet voltallig is. Vandaar dat hij tijdens de ach ter ons liggende spannende dagen dikwijls met een zekere spijt heeft overdacht, hoe weinig de B.B. in de huidige bezetting nog zou kunnen presteren. Daarom wees hij eveneens op de noodzaak de gelederen te versterken, om straks met voldoening te kunnen zeggen: „Wij zijn paraat!". Na deze propagandistische inleiding was het woord verder aan een ensemble, d'at zich met de opdracht had belast het publiek énige uren aangenaam bezig te houden. Het motto daartoe luidde: „Vrolijkheid kent geen tijd", waarmee een programma werd aangediend, dat weinig of geen hoogtepun ten bevatte. Behalve de nu eenmaal bij dergelijke gelegenheden even traditionele als onvermijdelijke accordeonist, kwam ook een „kunstfluiter" opnieuw bewijzen welke beperkte mogelijkheden een dergelijk genre te bieden heeft. Verder „The Melody Sis- j ters", een duet van twee charmante jonge- dames met een guitaar, dat zich toch ech- j ter weinig verhief boven het peil van een onder bekwame leiding werkend amateur- orkest. Daarentegen was het grote succes van miss Norah volkomen verdiend door de verbluffende elasticiteit, welke zij als acro bate kwam demonstreren. Dit alles werd aangekondigd door Frits Schakels, die bo vendien de gebruikelijke liedjes en babbel tjes voor zijn rekening nam, gevoegd bij een leidend aandeel in diverse schetsjes en voordrachten. Zijn liedjes waren niet op merkelijk, terwijl hij als conferencier meende te kunnen volstaan met het lan ceren van een aantal grappen. Een tame lijk ouderwetse stijl dus, waarmee zijn pu bliek zich toch wel bleek te amuseren. Het gezelschap „Musicorda", dat al eni ge malen met succes voor de bejaarden uit Velsen is opgetreden, komt dit jaar naar Velsen om met een geheel nieuw program ma de bejaarden enkele uren aangename ontspanning te brengen. De voorstellingen worden gegeven op 21 januari in het Sint Josefhuis te Velsen- Noord, 30 januari in het Patronaatsge bouw en 4 februari in de „Weijman" te Santpoort. De verbouwde herstelling®- en de kraam inrichting „Maranatha" te Santpoort zal vrijdag 18 januari, 's middags om 15 uur, worden geopend. aan de gongwedstrijd, die als van ouds weer de vreemdste capriolen op het schaakbord te zien gaf. In totaal werden twaalf partijen gespeeld. De prijswinnaars waren: 1. ir. A. M. Schneiders 10y2 pnit. 2. G. Werge (Denemarken) 10 pnt. 3. E. J. Die- mer (Duitsl.) 9y2 pnt.. 4. en 5. L. Mostert- man, Chr. Vlagsma, 9 pnt; 6. en 7. L. Bies heuvel en G. Beye, 8>/2 pnt. 8, 9. en 10. K. Fleischmann (Duitsl.), v. Mindeno en Krüger (Duitsl.) 8 pnt. De Haarlemmer ir. Schneiders heeft hiermede een fraaie score gemaakt. De heer P. A. Veldheer overhandigde hem een gong en had kennelijk plezier in het feit, dat een Hoogoven-medewerker de winnaar was geworden. De vorige jaren kwam de eerst prijs steeds in het bezit van een bui tenlandse meester. Ook de andere prijswin naars ontvingen een geschenk. Raad voor de Scheepvaart De inspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. H. Th. Eerman, heeft de Raad voor de Scheepvaart voorgesteld stuurman T. C. K. uit Terschelling een berisping te geven omdat het aan zijn schuld te wijten is, dat het 1000 brt. metende Nederlandse m.s. „Houtman" op 11 november 1956 in de Oostzee in aanvaring is gekomen met het ongeveer 1500 brt. metende Zweedse m.s. „Arabert". De stuurman vertelde, dat de Zweed tijdens sneeuwbuien vrijwel recht vooruit in zicht kwam. Stuurman K. heeft toen bakboord-uit laten sturen. De Zweed ging naar stuurboord en korte tijd later volgde de aanvaring. De schade bleef beperkt tot enkele deuken, omdat de Zweed tijdig ach teruit sloeg. Naar de mening van de heer Eerman had de stuurman niet naar bakboord maar naar stuurboord moeten uitwijken en had bovendien, toen het zicht slechter werd, niet op volle kracht moeten blijven varen. De Raad zal schriftelijk uitspraak doen. De elf dagen over tijd zijnde Engelse vrachtboot „Nordic Star", die met 35 leden bemanning sinds 27 december mid den in de Atlantische Oceaan spoorloos is, is officieel als opgegeven verklaard. De agenten van het schip in Londen nemen aan dat de „Nordic Star" omstreeks Kerst mis door een zware storm overvallen is, en ondergegaan zonder een spoor achter te laten. Op 27 december was de laatste posi- j tiemelding ontvangen van de „Nordic Star". CAIRO (Reuter) Een woordvoerder van de Russiche ambassade te Cairo heeft meegedeeld, dat enkele Russische artsen naar Jemen zijn gegaan, toen hem ge vraagd werd naar de juistheid van geruch ten dat een Russische afvaardiging uit Cairo naar Jemen zou gaan. Volgens het Egyptische avondblad „Al Massaa" zou de delegatie met koning Ahmed spreken over vergroting van de samenwerking op verscheidene terreinen. De delegatie is enige dagen geleden in Egypte aangekomen, aldus het blad. De Jemenitische gezant te Cairo zei, desge vraagd, dat hij het bericht niet tegen wilde spreken. De Jemenitische zaakgelastigde te Wash ington heeft op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een memorandum over „het binnenvallen van Britse strijd krachten in Jemen" overhandigd en Ame rikaanse hulp ingeroepen tegen de „Britse agressie". Hij zei te hopen, dat het con flict langs diplomatieke weg zou kunnen worden opgelost. Jemenieten hebben zondag het vuur ge opend op Adense troepen, aldus meldt de Adense regering. Volgens een officieel communiqué werden vier man van de Adense troepen gedood of gewond en is de Britse luchtmacht bij de verdediging op getreden. HOLLYWOOD (U.P.) De bekende Amerikaanse filmacteur Humphrey Bo- gart is vanochtend in Hollywood overle den Hij werd zevenenvijftig jaar. Bogart. behoorde tot de beste filmacteurs van Holly wood. Enkele van de bekendste films waarin hij optrad zijn „Muiterij op de Caine", „Engelen zonder vleugels" en „Sa- brina Fair". Hij won met zijn vertolking in „The African Queen" de Academy Award. IJMUIDEN Dinsdag 15 januari Thalia, 20 uur, „De man die teveel wist". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1012.30 en 14.3017.30 uur. Filmliga Velsen, 20 uur, Rex, filmvoorstel ling. VELSEN NOORD Vrouwengroep PvdA, zaal Van Diepen straat, 20 uur, bijeenkomst. Woensdag 16 januari Thalia, als dinsdag. Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als dinsdag. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 1012.30, 14.3017.30 en 1921 uur. Gemeenschap Velsen Humanistisch Ver bond, 20 uur, Technische school, „Er varingen in Israël". VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur wethou der Sociale Zaken. De minister van Economische Zaken heeft een prjjsstop afgekondigd voor de tarieven van gas, elektriciteit en water. De bedrijven mogen zonder toestemming van de minister niet afwijken van de op 31 oktober geldende tarieven. Deze maat regel treedt op 1 februari in werking. Op 85-jarige leeftijd is te Zeist overleden de heer R. J. A. F. Dreesmann, de jongste van de drie broers, die indertijd de zaken van Vroom en Dreesmann oprichtten. Hij werd geboren op 27 september 1871 in Haselünnen in Westfalen. Als jonge man kwam hij naar ons land waar hij zelf een zaak in Utrecht oprichtte. Daarvan is hij zijn gehele leven directeur gebleven. Met Het treinverkeer tussen Leeuwarden en Hardegarijp is sinds 09.45 uur gestremd, doordat, tengevolge van een ontijdig bedie nen van een wissel, een diesel-elektrische locomotief en een goederenwagen zijn ont spoord. Reizigers worden met bussen tus sen beide plaatsen vervoerd. Stuttgart (DPA) Het bestuur van de Westduitse vrije democratische (liberale) partij heeft met algemene stemmen beslo ten de oud-premier van BadenWürttem- berg dr. Reinhold Maier voor te dragen als kandidaat voor het leiderschap van de par tij, als opvolger van dr. Thomas Dehler, die zich niet herkiesbaar heeft gesteld. Op het partijcongres, dat op 24 januari te West-Berlijn begint, zal over de opvolging van Dehler worden beslist. De kandidatuur van dr. Maier werd be kendgemaakt op een congres te Stuttgart, dat door drieduizend liberalen werd bijge woond. Maier liet in een rede doorscheme ren, dat de partij een gematigder koers zal gaan volgen en niet ongenegen is, weer een verbinding met de christen-democra tische partij van bondskanselier Adenauer aan de gaan, als deze soepeler politiek ten aanzien van de hereniging van Duitsland gaat volgen. De liberalen zijn, als gevolg van heftige meningsverschillen over het toenmalige „Europese" statuut voor Saarland en per soonlijke botsingen tussen Dehler en Ade nauer, in het voorjaar van 1956 in oppositie gegaan. Een gevolg hiervan was, dat een deel van de partij de regeringscoalitie trouw bleef en een eigenpartij, genaamd „Vrije Volkspartij", stichtte. Onder de films, die Ernst Lubitsch heeft gemaakt, neemt „Ninotchka" een bijzonde re plaats in. Nog altijd heeft deze spranke lende komedie de wind mee: ze heeft een politieke tendens, die ook nog van kracht blijft wanneer de groten dezer aarde het moede hoofd in de schoot leggen. Als een onbetaalbare charge op het communisme, in volle stalinistische wapenrusting, is ze eigenlijk al klassiek geworden. „Ninotch ka" dateert van voor de tweede wereld oorlog. Ze werd omstreeks 1935 gemaakt. De filmgeschiedenis telt niet zoveel werken, die ook nu nog betekenis hebben. „Ninotchka" be hoort tot de weinige ci nematografische produk- ten, die naar vorm en inhoud hun waarde blij ven behouden, even fris sn amusant als toen ze voor het eerst op het witte doek verscheen. Een charge en een satire, die gezien mag worden. De Velser Filmliga heeft voor haar ver toning van hedenavond in het Rex-theater op de film beslag kunnen leggen. Daar zal men dan zijn genoegen kunnen beleven aan de verschijning van Greta Garbo als een communiste door dik-en-dun, vast in de leer, voortdurend op haar qui vive voor de lagen, welke het kapitalistische westen haar legt. Als afgevaardigde in een Sovjet-com missie zal zij in het frivole Parijs stand Greta Garbo en Melvyn Douglas in „Ninotchka". houden tegen de ondermijnende invloed van de westerse doctrines. Zij heeft het zich vast voorgenomen: geen lachje komt op haar gezicht. En zij lacht niet, ze is stroef en koel, verbeten en „onmogelijk". Maar dan kruist Amor haar pad. Het kon niet erger: een diplomaat die de personificatie mag heten van alles wat zij als verdorven ver van zich werpt, ontdekt haar aantrek kelijkheden en beijvert zich de ijskoningin te ontdooien. Hoe hij dat klaarspeelt en met welke eenvoudige middelen maakt de char me uit van deze film, die groteske situaties schept, waarin de humor bloeit als een bloem en de liefde het pleit niet kan ver liezen. Ninotchka wordt verliefd. Ninotch ka raakt haar hart kwijt. Ninotchka lacht zich tranen als de diplomaat naast zijn stoel terecht komt inplaats van erop. Ninotchka is een heel gewone vrolijke vrouw, die al haar politieke dogma's vergeet. De natuur blijkt sterker dan de leer. Ernst Lubitsch heeft in „Ninotchka" een alleraardigst gegeven uitgewerkt met even veel hart als verstand. Hij buit de spelcapa- citeiten van Garbo en Douglas voortref felijk uit. Het resultaat: een film, die niet oud wordt, een komedie, die de toeschou wer van begin tot eind blijft boeien en hem over de politieke kronkelwegen recht voert naar het hart der dingen en der mensen. P. W. Franse WARSCHAU (Reuter) De Chinese premier, Tsjoe En Lai, heeft zaterdag te Warschau verklaard, dat zijn regering hem had belast met een missie naar Polen en Hongarije om door persoonlijk contact te helpen bij de verdere versterking en ver eniging van de socialistische landen. Hij sprak tot een menigte van verscheidene duizenden personen. Tsjoe kwam vrijdag in Warschau aan voor besprekingen met Poolse leiders, welke vijf dagen zullen duren. Hij kwam uit Moskou waarheen hij zal terugkeren om zijn overleg met de Sovjet-leiders voort te zetten. Hij zei, dat een aantal weken geleden een dwaze on dermijnende beweging in Hongarije was ontstaan, maar deze had een volkomen nederlaag geleden. De Chinese leider zei voorts, dat er in de betrekkingen tussen socialistische lan den soms abnormale verhoudingen kun nen ontstaan, maar het belangrijke is voor ogen te houden, dat alle socialistische lan den verenigd zijn in een gemeenschappelijk doel en dat er geen fundamenteel geschil of conflict tussen hen bestaat. De moeilijk heden in de verhouding tussen Polen en de Sovjet-Unie waren verdwenen. Dit is een grote inspiratie voor andere volkeren, die voor vrede en socialisme strijden. „In de geschiedenis hebben alle heersende klassen fouten gemaakt, maar alleen de werkende klasse is in staat fouten te her stellen", aldus Tsjoe. Tsjoe zei voorts, dat „de voortstuwende versterking van de vriendschap der socia listische landen onder leiding van de Sov jet-Unie onze belangrijkste plicht is op internationaal terrein". United Press vernam zondag te War schau, dat het politburo der Poolse commu nistische partij voor een spoedzitting bijeen is geroepen. Naar verluidde, hield deze stap verband enerzijds met de rede van Tsjoe-En-Lai, anderzijds met de toenemen de agitatie der niet-communistische par tijen in het zicht van de verkiezingen, die op 20 januari worden gehouden. „Tsjoe's rede werd weliswaar gehouden voor een elite-gehoor, maar was bestemd voor de openbaarheid. De Poolse leiding werd tot gehoorzaamheid aan Moskou opgecom mandeerd, al geschiedde dit dan in een vorm, waarin alles werd voorgesteld als of het reeds in orde was", aldus vernam Un. Press. Ten overvloede was de teneur van Tsjoe's rede, dat Rusland de leiding van het communistische blok heeft, terwijl Go- moelka zich alle moeite heeft gegeven om de Polen ervan te overtuigen, dat Polen en Rusland eikaars souvereine gelijken zijn, slechts verbonden door hun gemeenschap pelijk socialisme. Bij dit alles komt, dat de verkiezingen voor de deur staan, en dat de berichten, (Verkort weergegeven) Boven veertig. Tegenwoordig hoort en leest men steeds over gebrek aan personeel en het sterke verloop onder het jongere personeel. Mijns inziens moet het hiermede toch niet zo slecht gesteld zijn als men wil doen voorkomen. Ik werk namelijk bij een grote instelling in Amsterdam, die onder andere ook een bijkantoor in mijn woonplaats, Haarlem, heeft. Daar ik al bijna 20 jaar forens ben en ik dit „forensen" meer dan beu ben, heb ik getracht overplaatsing te krijgen, doch dit is men niet mogen gelukken. Nu ben ik al ruim 2 jaar bezig te proberen een werkkring in Haarlem te krijgen, daar verhuizing naar Amsterdam door omstan digheden uitgesloten is. Resultaat nihil!!!! Men schijnt, ondanks het tekort aan per soneel, liever jongeren zonder enige prak tijkervaring aan te nemen met het risico van bovenvermeld verloop, dan een oudere ervaren kracht. Ik ben 46 jaar. Misschien hebben mijn manlijke collega's van de zelfde leeftijd meer succes om van betrek king te veranderen. Maar na mijn per soonlijke ervaringen kan ik die klacht van de H.H. werkgevers over de moeilijkheid om goed personeel aan te trekken, niet au serieux nemen. Het zou mij interesseren om hierop com mentaar te vernemen. J. C. M. die de hoofdstad bereiken omtrent de ver kiezingscampagne, niet geheel geruststel lend zijn. Berichten over vechtpartijen, an- ti-semietische uitbarstingen, ernstige bal dadigheid en zelfs enkele lynchpartijen zijn aan, de orde van de dag. Kandidaten, die de partij en de regering in moeilijkheden brengen door het doen van niet te verwezenlijken beloften over verbetering van de levensstandaard, zul len van de kiezerslijst worden geschrapt, zo is zaterdag te Warschau bekendge maakt. Alle 723 kandidaten voor de 459 zetels in het parlement, de Sejm, staan op één lijst, maar slechts 83 van hen hadden zit ting in het afgetreden parlement. De kiezers kunnen weinig veranderen aan de politiek van de regering, maar zij zijn vrij in het kiezen van de personen die zij naar het parlement willen afvaardigen. De kiezer kan tegen elke kandidaat stem men tegen wie hij gekant is. Hij is vrij elke ngam.pp d? ijijst dppi; t° strepen. Op deze' wijze kunnen' de kiezers verhinderen dat zelfs vooraanistgande partijleiders in het parlement komen. WENEN (Reuter en U.P.) Zondag avond is te Wenen vernomen dat twee studenten-vrijwilligers, een Amerikaan en een Noor, van het internationale Rode Kruis, die in het gebied van Andau Hon gaarse vluchtelingen hielpen Oostenrijk te bereiken door een Hongaarse grenspa- trouille op de grens tussen Oostenrijk en Hongarije zijn gearresteerd. Er wordt door het hoofdkwartier te velde van het inter nationale Rode Kruis en de leiding der Hongaarse grenspolitie te Sopron onder handeld over eventuele vrijlating der ar restanten. De Amerikaanse persfotografe Georgette Dickey-Meyer-Chapelle, die weken geleden uit Wenen verdween met het plan, illegaal Hongarije met een filmcamera binnen te komen, blijkt terecht te zijn. Zij zit echter gevangen. Het blijkt dat Georgette Dickey foto's maakte voor een particuliere Amerikaanse organisatie, het „International rescue com mittee", dat zich bezighoudt met het redden van prominente personen uit landen, waar zij vervolgd worden. Ook de Amerikaanse en de Noorse student, die zaterdag aan de Oostenrijks-Hongaarse grens gearresteerd werden, waren leden van deze organisatie. (Van onze correspondent in Bonn) Er zouden slechts negen gewezen hoofd officieren en een kapitein uit Hitler's leger Nasser's Egyptische strijdkrachten als mili- tarie adviseurs ter zijde staan, aldus be richt de correspondent in Cairo van een der grootste Westduitse kranten. Hij zegt dat een hunner, een gewezen luitenant-kolonel hem heeft meegedeeld, dat zij allen, on middellijk na het uitbreken van de vijande lijke handelingen naar aanleiding van de Suezkanaalkwestie, op non activiteit zou den zijn gesteld. Thans zouden de Duitsers hun werkzaamheden hervat hebben. Onder hen bevinden zich deskundigen voor de artillerie, de infanterie, de Genie, het tank wapen en de ravitaillering. Hun salaris bedraagt ongeveer 1500 mark, (1350 gu- den) in de maand. Verleden jaar hebben Russische mili taire vliegers Egyptische piloten geleerd met de door Rusland geleverde straaljagers, mig-15 om te gaan. IOWA CITY (AFP). Lord Attlee, de vroegere Britse premier en voormalig leider der socialistische partij heeft op een bijeenkomst in de universiteit van de Amerikaanse staat Iowa verklaard, dat Labour weer aan de macht zou komen als op dit ogenblik verkiezingen gehouden zouden worden. Over de denkwijze van de Labourpatij verklaarde hij, dat het „Britse socialisme weinig aan Karl Marx te dan ken heeft, doch veel aan de bijbel, dat een zeer revolutionair boek is". „De twintigste eeuw is de eeuw van de gewone man, zij moet op sociale gerechtigheid gegrondvest zijn", aldus lord Attlee. BARCELONA (United Press). - Vanmor gen reden de trams leeg door de straten van Barcelona, die vol waren met duizen den voetgangers. Het publiek boycotte de tram, omdat de tarieven verhoogd zijn. De autobussen en de ondergrondse, waar de oude tarieven zijn gehandhaafd, waren propvol. Toch moesten nog tallozen naar hun werk lopen, daar de tram ongeveer de helft van de arbeiders uit de voorste den vervoert. De meesten van deze mensen hadden er een lange wandeling voor over. Het was stralend-zonnig weer De tramwegmaatschappij heeft met in gang van vandaag de ritprijs verhoogd van 60 tot 80 centimos (van ongeveer 6 tot ongeveer 8 cent). De boycot was niet ge organiseerd. In 1952 heeft Barcelona iets dergelijks beleefd. Het publiek hield de boycot toen een week vol met het resultaat dat de prijzen weer verlaagd werden. Abbekerk, 14 te Amsterdam. Adonis, 13 te Amsterdam. Angolakust, 13 v. Amsterdam n. Antwerpen. Aalsdijk, 13 v New Orleans n Charleston Abbedijk, 12 te Nananimo. Alblasserdijk, 13 te Le Havre. Alcyone, 12 v. Bremen n. Hampton Roads. Andijk, 14 te Hamburg. Aalsum, 14 v. Londen n. Cristobal. Aardijk, 14 v. Singapore n. New York. Attis, 13 te Miragua. Almkerk, 13 te Genua v. Las Palmas. Amsteldiep, 13 v. Panamakanaal n. Vancouver. Albireo, 13 v. Barcelona n. Gibraltar. Alkaid, 14 te Santos v. Rio de Janeiro. Amor, 14 te Izmir v. Vassiliko. Alnati, 14 te Antwerpen v. Hamburg. Ariadne, pass. 14 Oüessant n. Lissabon. Akkrumdijk, 13 te Boston. Baarn, 12 v. Amsterdam n. Zuid-Pacific. Bali 15 te Semarang. Bantam, 15 te Belawan. Barentsz, 13 te Djakarta. Banka, 14 te Antwerpen v. Hamburg. Boskoop, 13 te Port of Spain v. Palua. Breda, 13 v. Sant Antonia n. Talcuhuano. Britsum, 13 35 m. z.w. Wight n. Baton Rouge. Ceronia, 13 te Pta. Cardon. Cinulia, 12 v Birkenhead n. Curasao. Camerounkust pass. 14 Ouessant n. Dakar. Celebes 14 v. Cheribon n. Tj. Priok. Clavella 14 te Singapore. Campliuys, 14 te Semarang v. Tj. Priok. Caltex Nederland, pass. 13 Antholt n. Rotterdam. Doris, 13 te Houston. Drente, 13 v. Colombo n. Singapore. Duivendijk, 13 te Cristobal. Delfland, 14 v. Las Palmas n. Amsterdam. Dorestad, 13 240 m. n.w. Fremantle n. Miri. Eos, 13 te Antwerpen. Esso Den Haag, 13 te Antwerpen. Eemdijk, 14 450 m. o. Bermuda n. Le Havre. Esso Nederland, 14 te Fawley v. Las Palmas. Eenhoorn, 13 v. Haifa n. Algiers. Gadila, 14 te Singapore. Gordias, 15 te Tunis. Ganymedes, 14 v. Curasao n. Port Limon. Hersilia, 13 v. Amsterdam n. West-Indië. Hispania, 15 te IJmuiden verw. Hoogkerk. 13 te Cadiz. Helena, 14 v. Smalkalden n. Demerara. Hydra, 15 te Palua. Houtman, 14 te Shanghai v. Moji. Hilversum, pass. 13 Ras Al Hadd n. Landsend. Ilos, 13 v. Aeghion n. Algiers. Johannes Frans, 13 v. St. Vincent n. Rastanura. Jupiter, 13 100 m. n. Kp. Vilano n. Gibraltar. Jason, 14 te Rotterdam v. Trinidad n. A'dam. Java 14 v. Barcelona n. Amsterdam. Koningswaard, 13 v. Marseille n. Gibraltar. Kryptos, 13 v. Bajogrande n. Perthamboy. Kalinga, 14 v. Stockholm n. Rotterdam. Karimata, 14 rede Labuan. Kopionella, 15 te Houston. Korenia, 14 v. Curasao n. Bajo Grande. Kota Baroe, 14 te Abadan. Kalabahi, 13 te Makassar v. Surabaja. Konigswaard, 13 v. Marseille n. Gibraltar. Kaloekoe, 14 op Djigoelrivier voor Bade in Nw. Guinea. Lawak, 13 v. Beira n. Dar Es Salaam. Lissekerk, pass 13 Kaapstad n. Las Palmas. Lemsterkerk, 14 te Genua. Louis Lantz, 14 rede Monrovia. Laertes, 14 te Makassar v. Surabaja. Leersum, 14 v. Hamburg n. Antwerpen. Loosdrecht, 14 bij de Westhinder n. Antwerpen. Louis Lantz, 15 te Monrovia. Loenerkerk, 13 500 m. n.w. Kaapstad v. St. Vine- Lombok, 13 v. Nanaimo n. Victoria. Maas, pass. 13 Kp. St. Vincent n. Hamburg. Maaskerk, 13 te St Vincent. Maasland, 13 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Marisa, 14 te Oran. Maureen, 13 v. Jacksonville n. Londen. Murena, 14 te Surabaja. Mataram, 15 te Singapore. Metula, 15 te Surabaja. Mariekerk, 13 te Calcutta. Maasdam, 13 te Le Havre. Mirza, 15 te Kobe verw. v. Singapore. Myonia, 13 v. Abadan n. Assab. Mentor, 13 te Antwerpen. Muiderkerk, 14 te Durban v. Lourenco Marques. Markelo, 13 50 m. w. Bergen n. Preston. Noordzee, 13 200 m. n.n.o. Azoren n. Norfolk. Nigerstroom, 14 te Takoradi. Nobistor, 14 v. Maracaibo n. Cuba. Notos, pass. 13 Kp. Spartivento n. Algiers. Oberon, 12 v. Madeira n. Barbados. Orestes, 13 te Amsterdam. Ondina, 12 v. Pta. Cardon n. Las Palmas. Ootmarsum, 12 te Houston. Ophir, 15 te Belawan. verw. Oranjestad, 13 te Amsterdam. Ouwerkerk, 13 te Le Havre v. Rotterdam. Osiris, 13 v. New Orleans n. La Guaira. Ommenkerk, 13 v. Penang n. Port Swettenham. Ovula, 13 44 m. o. Okinawa n. Yokohama. Omala, 13 170 m. z.w. Ushant n. Curasao. Poseidon, 13 te Curagao. Prins Frederik Hendrik, 13 v. Haifa n. Antwerp. Pr. Joh. Will. Friso, pass. 13 Gibralt. n. Tel Aviv. Prins Willem IV, 11 v. Halifax n. Rotterdam. Poelau Laut, 14 te Bahrein. Prins Willem van Oranje, 13 te Antilla Cuba. Peperkust, 13 te Accra. Polydorus, 14 te Le Havre v. Dakar. Perna, 13 te Singapore. Prins Willem V, 14 te Oslo. Papendrecht, 14 te Rotterdam verw. Rijndam, 13 v St Thomas n La Guaira. Rempang, 14 v. Genua n. Marseille. Rita, 13 te Pladju v. Telukagung. Raki, 13 te Genua. Rijnkerk, 13 400 m. n.o. St. Helena n. L. Palmas. Rondo, 13 230 m. o.n.o. Mauritius n. Kaapstad- Saroena, 13 te Pladju. Schiedijk, 13 te Boston. Slamat, 16 te Halifax verw. Statendam, 14 v. Rotterdam op proeftocht. Soestdijk, 13 te New York. Stad Alkmaar, 13 te New Orleans. Stentor, 16 Paramaribo verw. Straat Madura, 13 v. St. Vincent n. Durban. Salatiga, 14 v Manilla n. Singapore. Singkep, 14 te Padang. Stad Amsterdam, pass. 14 Wight n. Bremen. Stad Schiedam, pass. 14 Finisterre n. IJmuiden. Saroena, 13 te Pladju. Soestdijk, 13 te New York. Stanvac Pendopo, 14 te Port Swettenham. Solon, 13 te Punta Cabello. Stanvac Talangakar, 14 te Singapore verw. Stentor, 16 te Paramaribo. Statue of Liberyt, 13 55 m. n.o. Malta n. Bremen. Sarangan, 14 te Tj. Pandang v. Singapore. Slamat, 16 te Halifax verw. v. Lourenco Marques. Sloterdijk, 14 500 m. w. Round Island n. Antw. Schie, 14 te Beyrouth v. Tunis. Salatiga, 13 te Manilla. Scherpendrecht, 14 te Amuaybay. Sloterdijk, 16 te Antwerpen verw. Stad Breda. 17 te Rotterdam verw. Teiresias, 12 v. Dakar n. Durban. Trajanus, 13 v. Amsterdam n. West-Indië. Tjimenteng, 14 te Mombasa. Tara, 13 te New Orleans. Triton, 13 te Baltimore v. Curagao. Tiberius, pass. 14 Puerto Rico n. Kingston. Triton, 14 te Baltimore. Tjibantjet, 14 v. Osaka n. Hongkong. Telamon, pass. 13 Vlissingen n. Amsterdam. Themisto, 20 te Rotterdam verw. Tiba, pass. 13 Vlissingen n. Rotterdam. Trajanus,'13 v. Amsterdam n. Santiago de Cuba. Utrecht, 13 v. Zeebrugge n. Dakar. Vasum, 13 te Amsterdam. Van Riemsdijk, 13 v. Makassar n. Buleleng. Van Neck, 14 te Hongkong. Willemstad, 14 v. Pto. Limon n. Cristobal. Wonosari, 14 v. Kaapstad n. Mogadiscio. W. Alton Jones, 12 v. Delaware n. Pta. Cardon. Wonorato, 1,6 te San Francisco. Westerdam, pass. 13 Nantucket n. Rotterdam. Waal, 14 te Palermo v. Algiers. Willemstad, 14 v. Puerto Limon n. Cristobal. Zuiderzee, 13 600 m. o. Bermuda n. H. Roads. Zeeland, 14 v. Barcelona n. Rotterdam. SLEEPVAART Cycloop, 13 860 m. n.o. Guadeloupe n. Maracaibo. Hudson, 12 380 m. w.n.w. Mahe n. Matadi Humber, 12 690 m. w.z.w. St. Vine. n. Hamburg. Loire, 12 dw. Sharksbay n. Hongkong. Noordzee, 13 170 m. n.o. Socotra n. Mombasa. Oceaan, 12 70 m. o. Gt. Yarmouth n. Hamburg. Rode Zee, 12 dw. Bahia n. Montevideo. Thames, 13 200 m. w.z.w. Lissabon n. Rotterdam. Titan, 13 bij „Tiny" ter assist, bij de Humber. Zwarte Zee, 13 100 m. o. Malta n. Port Said

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9