De roemrijke geschiedenis van de vijf „Pa"-schepen varia ROOD LICHT DE WIEKEN HET LAM TEN VOORBEELD Kennemer NIEUWE „OGEN" VOOR CLEEREN Lantaarn LANGS SLUIZEN EN HAVENS Weerzien van de film „Ninotchka" 9 Schuimbkssers noodzaak op schepen Raad voor de Scheepvaart acht preventie onvoldoende Heemstede overtuigend verslagen door het eerste Strijd tegen Pat-Mat moet nu de beslissing brengen Storing in de papierfabriek door brandje in schakel ruimte Onbewaakte bij Noord- scharwou krijgt knipperlichten Stormvloedkering in de Hollandse IJsel OLD CLOTHES NEW De „Cavalleria" in Thalia Havenstaking in Londen Battie gaf WOENSDAG 16 JANUARI 1957 IN DE JAREN 19211922 verkreeg de Koninklijke Paketvaart Maatschappij een serie van vijf schepen waarvan de namen met ,,Pa" begonnen. Ze werden dan ook meteen „Pa"-schepen genoemd. Vier hebben er vlak bij op de helling gestaan en dat zijn geweest de „Palopo" en de „Parigi" bij de werf Conrad in Haarlem benevens de „Palehleh" en de „Palima" bij de Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij. Nummer vijf kwam gereed bij de scheepswerf „De Maas" te Slikkerveer. Op de foto bevindt de „Palopo" zich in het Spaarne. Een der sleepboten van de Rederij Gebr. Goedkoop heeft net vastgemaakt en het schip staat op punt de werf te verlaten. Dit momen heeft bijna 35 jaar geleden plaats gevonden want het was in 1922 dat de „Palopo" aan de vloot van de K.P.M. werd toegevoegd. Het was een vrachtstoomschip van 1178 reg. ton bruto en 1658 ton draagvermogen, 40.12 m lang, 11.68 m breed en. 4.43 m diep. De 700 paards machine was geleverd door de fa. Stork in Hengelo en die gaf het schip een snelheid van 8>/2 mijl. De bemanning bestond uit ruim 50 koppen en er was accommodatie voor 4 passagiers. HET ARBEIDSTERREIN van deze sche pen was gelegen in het toenmalige Ne derlands Oost-Indië zoals de meeste sche pen van de K.P.M. Ze deden trouw hun werk totdat de tweede wereldoorlog een einde maakte aan- de vaste dienstregeling. De schepen werden uit de vertrouwde om geving weggehaald en naar andere havens gedirigeerd. De „Palopo" heeft toen ge toond wat zij waard was. Ten aanzien van de „Palehleh", „Palo po" en de „Palima" werden plannen ge opperd om ze emplooi te geven ten noor den van Port Said. De Paketvaart hand haafde aanvankelijk haar bezwaren, maar aangezien uit de gevoerde besprekingen wel duidelijk bleek, dat er dringend be hoefte bestond aan ruimte voor de Middel landse Zee liet men tenslotte de tegenwer pingen varen, zodat de Pa-schepen, na re paratie, dokbeurt en bewapening beschik baar werden gesteld voor het Midden oosten. Torpedo Als eerste ging de „Palima" op 12 juni 1943 in de oostelijke Middellandse Zee verloren na door een torpedo te zijn ge troffen. De beide andere schepen van, dit type, de „Palopo" en de „Palehleh" had den reeds over vele zeeën gezworven voor ze benoorden Port Said bekendheid ver wierven.. In Calcutta uitgerust voor dit emplooi, waarbij ze gedurende vijf nach ten bombardementen meemaakten, volgde hierop de lange tocht om Voor-Indië heen naar Bombay en verder via Bandar Abbas en Aden naar de Rode Zee. Deze langzame schepen verloren hun convooi, maar ze scharrelden alleen, verder en kwamen elk afzonderlijk op hun bestemming. De „Palopo" opereerde eerst in het uiterste oostelijk deel van. de Middelland se Zee. Het schoof tussen Rhodes en de Turkse kust door tot aan Leros toe, on danks de Stuka's die in de lucht waren. Maar toen deze eilanden in IJuitse handen vielen werd de vaart minder ver uitge strekt, tot Famagusta op Cyprus of naar Beiroeth en Haifa. Later kwam ook dit schip in de Adriatische Zee met Taranto als basis. Het nam deel aan het tweede convooi naar Venetië en na vele omzwer vingen beleefde de „Palopo" het einde van de oorlog en kon met de maatschappij- vlag in top en de driekleur uitwaaiend van af het hek Indië weer bereiken. De gezagvoerder van de „Palopo" is één van de velen, die het Kruis van Verdienste werd toegekend. Tenslotte heeft de „Palopo", die 35 jaar geleden aan de oever van het Spaarne op de helling stond, zijn einde gevonden in Hongkong waarnaar het schip in maart 1952 werd verkocht voor de sloop. Bijna waren de namen der schepen die met zovele andere zo hun best hadden ge- De raad voor de scheepvaart heeft schriftelijk zijn oordeel weergegeven over de brand, die op 29 december 1955 in de motorkamer van het m.s. „Markab-N' heeft gewoed, toen het schip zich op zijn reis van Famagusta naar Londen in de Middellandse Zee bevond, ter hoogte van Kaap Bouragoni. De brand, die vrij plot seling was ontstaan, kon na enige tijd worden geblust en de Markab-N (eigen dom van de N.V. Van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoomvaart Maatschappij te Rot terdam) kon de reis voortzetten. In zijn oordeel zegt de raad onder meer. dat een brand in de motorkamer van een kuster zich zeer licht kan meedelen aan de in de buurt liggende verblijven, de brug en de sloepen en daarom zeer ernstige ge volgen kan hebben. Betere methoden van brandbestrijding in de machinekamer ver dienen daarom aller aanbeveling. De hoofd inspecteur had bij de behandeling van de zaak voor de raad reeds opgemerkt, dat. men voor het blussen van een oliebrand schuimblussers nodig heeft. Ook in het onderhavige geval bleek, dat de aan boord aanwezige apparaten onvoldoende waren. Men heeft gelukkig hulp kunnen krijgen van een ander schip, het Engelse s.s. Seattle Star". Men kan echter, aldus de hoofdinspecteur niet altiid daarop rekenen Het weer kan ongunstig zijn en bij de lange reizen, die deze schepen vaak maken, is dikwijls geen ander schip in de nabij- h8De raad spreekt overigens zijn lof uit voor allen die geholpen hebben bij de be strijding van deze brand. Het s.s. „Palopo" (KPM) bij de werf Conrad in Haarlem (1922). daan in de oorlog weer bij de Nederlandse koopvaardij teruggekeerd. Drie nieuwe schepen zouden de namen, „Palehleh", „Palima" en „Palopo" hebben gekregen maar tijdens de bouw werden die respec tievelijk veranderd in „Van Noort", „Van Cloon" en „Van, Neck". (Nadruk verboden) Arie van der Veer Nieuws van „Kijk Uit Kijk Uit I wint van Heemstdc I met 6'3'In haar speellokaal in het Cul turele Centrum bond het eerste tiental van de schaakclub Kijk Uit de strijd aan tegen Heemstede I voor de overgangsklasse van de NHSB. En met succes! Met duidelijke cijfers moest Heemstede het hoofd buigen. Door dit resultaat staat Kijk Uit er fraai voor en zal de laatste wedstrijd, die in Be verwijk tegen PatMat gaat de beslis sing. brengen. De stand op de ranglijst is nu: Kijk Uit I 4 3 - 1 6 25 —15 Pat Mat I 4 2 2 - 6 24 —16 Zaandam II 3 2 1 - 5 18 —12 Heemstede I 4 12 14 2IV2— I8V2 Schaaklust I 3 - 1 2 1 10 —20 Bloemendaal I 4 - - 4 - ID/228'/s De stand kan nog gewijzigd worden, daar Pat Mat tegen de uitslag Zaandam- Pat Mat heeft geprotesteerd en alle kans heeft dit protest te winnen, waardoor Zaan dam dan ook twee verliespunten heeft. Over de wedstrijd zelf het volgende: Aan bora I kreeg Blok het op te nemen tegen mr. Santen en de Kijk Uit kampioen wist door een fraaie combinatie zijn tegenstan der tot overgave te dwingen. Met Gordijn ging het juist andersom, de Heemstede spe ler speelde een gave partij en Gordijn ging ten onder door zeer goed positiespel van Bonkenburg. Rijke wist door scherp spel een pion voor te komen, deze partij werd in gunstige stand voor Rijke afgebroken en later remise verklaard. Lanser trof zijn te genstander in een overweldigende bui en deze combineerde de Kijk Uit man zonder plichtplegingen van het bord. Een partij met een matcombinatie midden op het bord, zoals zelden wordt vertoond. Mees diende echter van repliek en schotelde de Heemstede man een aantal combinaties voor, dat het deze begon te duizelen en toen Mees het slotoffensief met twee paar den inzette, ging de Heemstedenaar kans loos onder. Wijdoogen speelde heel secuur, deed geen dolle dingen en remise werd de uit slag. Walda wist de vijandelijke Konings stelling uit elkaar te trekken, en kreeg daarbij een zeer gevaarlijke vrijpion, die, na de tijdcontrole de beslissing bracht. Ook Kistemaker had een gewonnen eindspel over gehouden, maar daar de wedstrijd reeds beslist was, nam hij genoegen met remise. 't Hart speelde een fijne positie partij en wist in het eindspel een pion voor te ko men, welke ook in deze partij de zege aan Kijk Uit bracht. En ten slotte wist De Haas in een Franse partij een eindspel te force ren met twee paarden, die ook hier zoveel sprongen maakten, dat de Heemstedenaar er geen gat meer in zag en opgaf. De gedetailleerde uitslag was: 1. J. Blok (Kijk Uit I)mr. E. Santen (Heemstede I) 10; 2. C. J. GordijnJ. Bonkenburg 01; 3. A. RijkeW. de Laat 1/2Vi; 4. P. LanserH. v. d. Berge 01; 5, F. J. WaldaH. Muusze 10; 6. ir. W. MeesP. Pieters 10; 7. J. L. Wijdoogen— R. J. Seistra V2V2; 8. A. Kistemaker R. H. v. d. Bos V2V2; 9. W. 't Hartmr. A. F. H. Schreurs 10; 10. G. L. de Haas J. Baalbergen 10; totaal 6V23V». Door onbekende oorzaak deed zich maan dag in een schakelruimte in de Velsense papierfabriek een explosief brandje voor, waardoor gedurende enige tijd de houtstof- fabriek en de PM'18 stil kwamen te liggen. De bedrijfsbrandweer was het vuur snel meester: de schade viel mee en persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Prjjzen van dinsdag Per 1 kg: heilbot f3.402.50, gr. tong f3.90 3.60, grm. tong ƒ43.70, kim. tong f 4.10 4, kl. tong I f3.90—3.70, kl. tong II f3.40— 3.25, tarbot I f 3.402.50. Per 50 kg: gr. schol f 40, grm. schol f 4946, kim. schol f 6864, kl. schol I f 66, kl. schol II f 5840, schar f 37, bot f 3222.50, v. haring f 3026, ma kreel f 45, gr. schelvis f 5733, grm. schelvis f4031, kim. schelvis f 32—24, kl. schelvis I f34—22, kl. schelvis II f31—20, wijting f26 17, gr. gul f 6151, mid. gul f 4540, kl. gul f35—32, kl. haai f40—33, ham f122 poontjes f 3732, kl. koolvis zw. f 2823, kl. koolvis wit f4645. Per 125 kg: gr. kabel jauw f288146, gr. koolvis zw. f8066, gr. koolvis wit f156116, gr. leng f98. Aanvoer van dinsdag 26 Kisten tong en tarbot, 7 heilbot, 85 schol, 5 schar, 7 bot, 23 haring, 6 makreel, 1600 schelvis 695 wijting, 110 kabeljauw en gul, 2 leng, 8 haai, 3 ham, 8 poon, 140 kool vis, 25 diversen. In totaal 2750 kisten. Besommingen van dinsdag IJM 72 Beatrice 16.720, 1 trawler met 18.800, KW 101 ƒ13.400, KW 99 12.000, KW 80 9.630, KW 64 3.840, IJM 211 12.330, IJM 53 ƒ860, IJM 45 1.640. LEZING EVANGELIE EN INDUSTRIE GAAT NIET DOOR De lezing voor „Evangelie en Industrie", die in de gemeentelijke vergaderzaal aan de v. Diepenstraat donderdagavond gehou den zou worden, met als inleider ds. Joh. A. Scheurer gaat wegens ziekte van de spreker niet door. De A.N.W.B. bericht dat de onbewaakte overweg bij Noord-Scharwoude in de pro vinciale weg Alkmaar-Afsluitdijk zal wor den voorzien van zogenaamde half-auto- matisehe rode knipperlichten, welke door het treinpersoneel zullen worden ingescha keld en automatisch worden gedoofd na het passeren van de laatste wagen van de trein. Voorts - zo meldt de bond - is het plaatsen van afstandbakens op de toelei- dende wegen tot de overweg iri voorberei ding, waarmee het wegverkeer op de nade ring van de overweg zal worden geatten deerd. In de Hollandse IJsel is een groot project onderhanden: de bouw van een stormvloedkering, die de constructie omvat van een schutsluis, een afslui ting van de rivier door twee beweeg bare schuiven en de overbrugging van de rivier. De panoramafoto biedt een overzicht van de stand der werkzaam heden aan de lage, naar zee gekeerde zijde van het project. ADVERTENTIE DRY CLEANING ONLY KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 mene volk van luide sirenes bedienen. Helemaal eens ben ik het met deze epistelateur, dat de situatie op de beide bruggen over de middensluis om brok ken vraagt. Te smal en dus on nodig gevaarlijk. Maar aange zien het rode licht hier slechts drie minuten ten hoogste kan vergen, zou ik niemand willen aanraden, het te negeren, zoals ik nergens een rood licht gene geerd zou willen zien. Nérgens ook niet op de Noordersluis, hoe tartend het ook kan zijn. Maar wellicht is er uit deze ge sprekstof bij Rijkswaterstaat een vernuftig plannetje op te bouwen, want ik weet uit er varing, dat deze Staat in de staat een zwak plekje in het statige hart heeft voor die sluisweg van ons. Die een pracht weggetje genoemd mag worden, maar toch nog voor vele verbeteringen vatbaar is. Lampenier Een getrouw lid van het heir der Tour de Sluis-rjjders, te gen welks onvoorzichtige le den ik zaterdag van leer trok omdat zij met zoveel overmoed en onbezonnenheid door de rode stoplichten rijden of brommen in hun haast aan of van het werk af te komen, heeft het er niet bij laten zit ten en mij van repliek gediend in een allerhartelijkst epistel. En aangezien uit de botsing der meningen al menigmaal een waarheid is geboren (met een kleine w, als het mag) wil ik deze Hoogovenaar, ook al neemt hij niet de moeite zich bekend te maken, zijn plaats onder het rode schijnsel gun nen. Naar zijn ervaring en het is er één, die twee keer per dag wordt opgedaan wordt er vooral bij de westelijke deur van de Noordersluis met het rode licht gespot, wanneer de schare van noord naar zuid op trekt en dan bij voorkeur op tijdstippen, dat er praktisch geen verkeer op de weg is: dat is des ochtens van vijf tot zeven. En het wordt veelal veroorzaakt door de onwil, om om te rijden over de andere deur. Nu heb ik altijd kunnen voelen voor argumenten, die door een oprechte luiheid wor den ingegeven en dus stap ik hier ook in: het moet inder- AL EENS MEER hebben wij, uit de veste van het Agnus dat trots de vaan torst in 'het Velsens stedewapen, met een verlangend oog gekeken naar het land der draaiende wieken. Want in de Zaanstreek kónden ze er al wat van, toen wij nog maar aan het schuchtere begin stonden van een Velser Ge meenschap, die slechts aarzelig op gang kwam en meer Velsens dan gemeenschappelijk leek te willen worden. De „oude" Velse- naren onder ons met de heer Van Os, die onlangs de avond ter begroeting van nieuwe Velsenaren zichzelve onder dezulken rekende omdat hij hier al een aantal jaren burger is, mag ik mij eveneens zo langzamerhand tot die oude garde rekenen zullen zich deze moeizame dagen nog wel herinneren. Ik moest er onontkoombaar aan denken, toen men mij een boek werkje in handen speelde, dat op het eerste gezicht niets met Velsen noch iets met Zaandam van doen kon hebben, maar ten slotte bleek zowel met Velsen, Zaandam als met de heer Van Os voornoemd te zijn verweven. Titel: „Klare taal over klin kende munt". Inhoud: „de be groting". Doel: „de burger in de schaduw der wiekende mo lens op een aangename wijze in te wijden in de doolhoven der gemeentelijke cijfers, die elk jaar weer worden samen gevat in dikke boeken, maar die blijkens dit frisse werkje óók op smakelijke wijze aan de goegemeente kunnen wor den voorgeschoteld". De heer Van Os heeft daar met anderen in Velsens vroed schap ook wel eens voor ge pleit en schout en schepenen hebben toen bereidwillig ge knikt, maar niettemin ver schijnt er elk jaar alléén maar een steeds wassende biblio theek van machtig interes sante cijfers, die voor de leek echter onbegrijpelijker zijn dan het binnenste van een cy clotron. Vandaar het Zaanse boekje „Klare taal over klin kende munt". Ik wil u er een stukje uit voorlezen, bijvoorbeeld waar het gaat over de gelden, die ook het Zaanse politie-appa- raat vergt om een schutse te kunnen blijven tegen verkeers- en andere zondaren. „Wij kunnen ons voorstellen, dat u na het gezellige avondje met de Mulders, of hoe uw vrienden dan ook mogen heten, de schuurdeur op slot doet, de keukendeur afsluit en de knip op de voordeur schuift. Met deze drie handelingen is voor u de absolute veiligheid aan gebroken. De veiligheid is ech ter maar betrekkelijk. Dat weet u natuurlijk. De werke lijke veiligheid wordt gewaar borgd door de waakzaamheid van politie en brandweer En verder: nog erger, we zouden uw gezicht wel eens willen zien, als plotseling alle straatlantaarns verdwenen zijn Zo babbelt dat boekje sma kelijk door tot leringe en niet in de laatste plaats ook vermaak van degeen, die zijn centjes bij meneer de in specteur brengt en er huizen, riolen en politie-agenten voor ziet groeien. Met plaatjes en een tekst van Ben Duyvelshoff ging de afdeling voorlichting der ge meente Zaandam aldus zijn burgerij te lijf en ik kan me voorstellen, dat dit appetijte lijke werkje beter gelezen is dan de oneindig saaie kost, die een begroting nu eenmaal moet zijn. En die alleen door secreta- riërs, wethouder en raadsleden wordt begrepen. Of, eh In elk geval, zo'n boekje lijkt me een vondst ook zonder een „afdeling Voor lichting der Gemeente Velsen", waar bepaald geen nijpend ge brek aan bestaat. Het moet voor ettelijke leden van de Vel sense filmliga een verheugd weerzien zijn geweest met de eeuwig-jonge „Ninotchka", de beste der Garbo-films, die juist voor de tweede wereldoorlog door Ernst Lubitsch werd geregisseerd en het filmisch ideaal waar maakte, dat er een volmaakt even wicht kan zijn tussen actrice en regie. Ds. J. Roskam heeft in zijn knappe in leiding tot het perfecte januariprogramma van de Liga gesteld-, dat er dirie soorten films te onderscheiden zijn: de abstracte, die zich op het vlak d'er avant-garde beweegt, de documentaire en de speelfilm en van deze drie categorieën heeft het programma, dat gis teravond in Rex werd vertoond, evenzovele hoogtepunten laten zien. Want was l'Apprenti Sorcier of „Studie no. 8" zoals de maker, Oskar Fischinger deze creatie noemde een film, die om de muziek vervaardigd werd, hoe wel het er meermalen op lijkt, dat de mu ziek speciaal voor dit fascinerend lijnen spel is geschapen de tweede „Le sel de la terre" geeft een brillant exempel van d:e film-der-feiten, de documentaire dus. En de derde, „Ninotchka" mag dan zon der bezwaar als de ideale speelfilm wor den aangemerkt. Zo was ook het programma in volmaakte balans. Na de vermoeienis, die Fischinger zijn kijkers en hoorders bewust laat onder gaan met een „tegen de muziek aan" ver beeld lijnenspel, eën spel, dat visueel soms bijna te machtig wordt voor het menselijk oog, volgde gisteravond de rust van een dier sublieme natuurfilms, waaraan de Fransen zich af en toe wagen, maar dan meteen met volledig succes. Het verhaal van de Camarque, de delta van de Rhone, die bezuiden Arles een land van wilde paarden en kudden stieren voor de arena's van Zuid-Frankrijk was, maar langzaam-aan doormiddel van een groots ontginningsplan wordt losgeweekt uit zijn natuurbestaan, zonder evenwel de speciale bekoring van zijn tijdeloze wijdheid geheel te verliezen, zonder al te veel prijs te geven ook van zijn natuur, zijn fauna en zijn bijna droevige verlatenheid. Ninotchka kwam daarna als hoofdschotel en het werd' daarmee een avond, de Liga meer dan waardig. Want deze film uit 1939, spottend met een lichte ironie die haast Frans aandoet, maar niettemin op dat mo ment de spot der Amerikanen met het nog jonge Bolsjewisme was, is door de tijd als het ware meer belegen geraakt en daardoor nóg spitser en amusanter, dan zij toen al was. Ook vermoedelijk door de nieuwgevorm de toestanden, die weliswaar deze milde spot met het Russische regime niet geheel meer waar maken, maar niettemin nog steeds een schaterlach kunnen ontlokken aan de mens, die op deze voortreffelijke wijze de kleinheden van een zich zo hemel hoog boven het kapitalisme verheven voe lend staatsbestel op de hak ziet nemen. Het is het bekende verhaal van de Rus sische, die in opdracht naar Parijs komt om een drietal lichtelijk uit de band ge sprongen kameraden weer in het rechte spoor te brengen, maar zelf ook ten prooi valt aan de lichtstad, aan de liefde en aan de champagne, maar bovenal aan de bevrij dende lach van een volk, dat wél de be perktheid van het eigen ik weet te ironi seren. En het geheèl is subliem verfilmd net fijn genoeg, om al te dikke effecten te ver mijden en vaak net voldoende grof, om duidelijk te blijven. Na Hongarije moge het allemaal dan wat weemoedig-historisch aandoen, zelfs nu is het een geluk te kun nen lachen om het menselijk getob om el kaar van het eigen gelijk te overtuigen. Wanneer Lubitsch deze wetenschap ook gis terenavond weer in de harten der Liga- cliëntèle heeft laten doordringen, is deze 18-jaar oude film voor de zoveelste maal met vrucht gedraaid. J. Folkertsma Als speciale voorstelling brengt Thalia donderdagavond een verfilming van Mas- cagni's bruisende opera Cavalleria Rusti- cana en aan deze versie van een beroemd stuk bel canto kleeft hetzelfde bezwaar, dat al zo menige operaliefhebber lichtelijk gedesillusionneerd het bioscooptheater heeft doen verlaten: het prachtige libretto is ietwat verminkt onder de handen van de draaiboekfabrikant vandaan gekomen en men heeft dusdanig de nadruk willen leggen op de musical, die er ongetwijfeld in elke operaverfilming schuilt, dat de Amerikaanse en Italiaanse sterren haast belangrijker in hun vocale vaak nage synchroniseerde dan hun speeltechni- sche kwaliteiten werden. Anthony Quinn bijvoorbeeld, de acteur uit verschillende grootse Italiaanse meesterstukken van het witte doek, speelt de voerman Alfio en de ontrouwe echtgenote Lola werd voorbe houden aan Kerima terwijl de verlaten ge liefde Santuzza door May Britt werd ver tolkt. Zo „stert" dat maar door, maar het Siciliaanse verhaal zou wellicht in glorie gewonnen hebben, als een De Sica er zich mee had bemoeid, want het is nu wel wat heel zoetelijk geworden. Daar wij voorlopig De Sica niet aanzien op een poging tot opera, moeten wij ons dus tevreeën stellen met deze verfilming, die overigens om zijn muzieke ongetwij feld de moeite waard is en dan ook veler hart zal stelen vanwege de vaak prachtige klanken, die de geluidsband weergeeft. Een sympathiestaking van ruim hon derd Londense ladingklerken die zich soli dair verklaren met hun stakende collega s in Tilbury, heeft dinsdag in de Londense haven ongeveer 2500 havenarbeiders op bijna 30 schepen tot werkeloosheid ge doemd. De staking in Tilbury gold als pro test tegen het in dienst nemen van niet bij vakbonden aangesloten werkkrachten. daad tot de dagelijkse onge makken gerekend worden, ve le honderden meters om een sluiskolk te moeten peddelen, als het regent, stormt of vriest. Om dit te ondervangen stelt mijn waarde schrijver voor, gedurende enkele uren van de dag het verkeer in beide rich tingen over de westelijke deur toe te staan. Ik moet daaruit begrijpen: alleen langzaam verkeer, want met auto's, die ïd" - t vr.~a.f9 «0Uf De giroafrekening kan ik u nog niet laten zien, maar er moet nu ongeveer een honderd gulden binnen zijn, met inbegrip van de bedragen, die onmiddellijk per giro werden toegezegd toen de hond van Cleeren doodgereden werd en ettelijke IJmonders spontaan in hun verrespreker klommen óm mjj ervan te ver wittigen, dat zij iets gingen dóen. Maar aan ons kantoor zijn diverse grote en kleine bedragen aangevoerd, al dan niet met bijbehorende geschriften. Een meneer roept uit: „Ik hoop, dat uw actie succes mag hebben (in mijn hart ben ik daar al van overtuigd)" en een moeder komt met een gulden uit de spaarpot van een harer telgen, zoals ge in een afgeschoten vakje onder dees' lantaarn kunt lezen. De verantwoording ziet er nu aldus uit: Van S. 10, NN f5, NN ƒ25, NN 5, Battie ƒ1, NN ƒ1, NN ƒ1, „Tentenmaker" 10, mej. T. S. f 0.50, J. I. f 0.25, H. v. B. 0.50, W. S. 0.50 (Magneet) en J. K. f 1. Hetgeen met een tientje dat vorige week al binnenkwam, 70,75 maakt. Het is de hond nog niet, die naar men weet een kleine f 450 moet kosten, maar het wordt hem zonder twijfel. Daar ken ik deze, onze IJmuidenaren te goed voor zo langzamerhand Inmiddels heb ik het verhaal gehoord over de tragische ma nier, waarop de blinde zjjn hond mist, sinds het dier overreden werd, is hij nogmaals zijn ogen kwjjt geraakt. En als men, ver trouwende op stok en hond, de afzondering van de totale nacht voor de tweede keer tegemoet moet gaan, Ijjkt dit een zwaar der beproeving nog, dan voor het eerst te moeten ervaren, dat de wereld zich sluit. Daarom: allemaal een steuntje! Geef hem een sprankje licht terug. Met een gulden voor i de blindenhond van de heer Cleeren bereikt mij een schrijven van de 8 negenjarige Battie van P. uit IJmuiden. Die dichtte: 8 „Als ieder kind van ons IJmuiden nu ivat uit zijn i paar pot mag geven, Dan hoöp ik, dat de hond voor deze blinde heel, heel lang mag leven, En hem over 's al brengen waar hij wezen 8 moet, Dat doet ons kin- derhartje dan altijd weer V» \?oed daar tegen elkaar in zouden druisen, werd de sluis alras vervuld van autowrakken, die elkander speels over de rai ling zouden duwen. En dan een vraag van mijn schrijver: of het geoorloofd is met de fiets 'aan de hand door het rode licht te stappen. Nee, mijn beste, dat mag wettelijk niet, want ook een wandelaar is „verkeer", al is hij meerma len, vooral in dit opzicht meer verkeerd. Rood is rood en be tekent stoppen voor ieder een en alles, behalve voor hon den, kakkerlakken en lieden, die vanwege het algemeen be lang door rode lichten móeten snellen, waarbij zij zich echter ter onderscheiding van het ge-

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3