David Lichine in VGravenhage De negen Muzen '"Hoe is het ontstaan?^ Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Chefariit© Garage Den Hout <j5ri neven aan de redactie Haagse Comedie met stuk van O' Neill 0/3 d<2 raatótoel rVan~dag~töt~dag^ k Instudering van enkele oude balletten en een experiment Negenjarig meisje door man meegelokt Graduation Ball" en „La Création" Brand in Appingedam; politie verricht arrestatie Dit woord: GEHUCH1 —J sDAG 16 JANUARI 1957 ADVERTENTIE Tussen de bonte verscheidenheid van brieven, die de redactie dagelijks bereiken, zijn er nu en dan die meer dan andere im poneren door een bepaald' facet. Het is niet altijd de belangrijkheid van het onderwerp, noch de sierlijkheid waarmee dit beschre ven wordt noch de zelfbewustheid waar mede lezers soms de overheid, de krant en hun medemensen kapittelen, die imponeert. Veel meer treft de eenvoud en de oprecht heid, waarmee sommigen zich richten tot de buitenwereld, na de schroom van publi citeit te hebben overwonnen. En in deze simpele brieven worden vaak kernachtige waarheden gezegd, die in de jacht van het haastige leven zijn vergeten en voortdu rend verder worden weggestopt achter de vermeende belangrijkheden van het be staan. Zo bereikte ons vandaag een brief van een bejaard lezer een man die de tach tig reeds is gepasseerd en die dus, zou men zeggen, zich niet meer druk maakt om vele dingen die jongeren emotioneren. Hij betreurt in enkele woorden de dood van zijn vriend, ook een grijsaard, die dezer dagen op de Haarlemse Schoterweg werd doodgereden en met wie hij kort tevoren nog gesproken had. En hij verbindt aan deze gedachtenis een waarschuwing: „Ouden van Dagen, wees toch voorzichtig! Kom niet meer op straat -gedurende de spitsuren!" Zóver is het dus nu gekomen. Een groep mensen onder ons is van de openbare weg verdreven en zijzelf zeggen tot elkander: blijf binnen. De verkeerssituatie is zodanig geworden, dat oude mensen hun vrijheid verloren hebben en veroordeeld zijn tot het verblijf tussen vier muren, op straffe van te worden vernietigd op de straat door het mechanisch geweld. Het klinkt sentimenteel, doch het is nuchter. En het is wanneer men het nuchter overdenkt afschuwelijk. Bij het grote aantal verkeersslachtoffers, dat sinds 1 januari van dit jaar is gevallen, waren veel oudere mensen. De meerderheid der gemotoriseerde weggebruikers is jong. De ouderdom heeft de slag 'verloren en de straat is veroverd door de vijand, die groeit in tal en steeds verdergaat met het terroriseren van het aardoppervlak. Men kan nu beweren dat het vruchteloos gepraat is, daartegen te ageren. Dit is de moderne tijd, dit is nu eenmaal de ontwik keling der techniek, enzovoort. Doch dan vergeet men, dat de techniek niet een taak tot terreur en vernietiging heeft, maar een opbouwende en gelukbrengende functie heeft te vervullen. Als een deel der tech niek daarin faalt, moet een ander deel dit falen corrigeren. Ook verkeersregelingen, stoplichten, wegen- en stratenaanleg zijn een onderdeel van de techniek. Men kan niet eenvoudig berusten in een steeds verderschrijdende chaotisering van de openbare weg en lijdelijk toezien dat oudere mensen öf opgesloten öf doodgere den worden. Waar staat geschreven dat snelverkeer méér recht heeft op de weg dan de bejaarde voetganger? Wanneer we aldus vaststellen, dat er een ernstig tekort blijkt in de ordening van het verkeer, is dat niet een herhaling van een bij tijd en wijle in de krantenkolommen opdoemende verzuchting in de overweging dat we er daarna wel weer een tijdlang over kunnen zwijgen. Ons blad publiceert dagelijks het totale dodencijfer van 1957. Degenen die op enigerlei wijze bemoeienis hebben met het verkeer, dienen zich die dagelijkse waarschuwing ook dagelijks «scherper voor ogen te stellen en hun plicht te doen: snelle, drastische, afdoende ver betering bevorderen! Onze politiemannen zijn bereidwillig en behulpzaam genoeg. Maar zij moeten opdracht hebben! Onze politiële overheid is diep doordrongen van het ontstellend gebrek aan veiligheid op straat. Maar zij moet de steun van alle instanties hebben! De tijd dringt. Iedere dag van afwachten en nietsdoen brengt ons dichter bij de vol komen chaos, maakt de oplossing moeilij ker en kost méér levens. De gemeenteraden kunnen in hun rayon reeds een grote sti mulans geven. De gemeentebesturen kun nen in hun stad blijk geven van activiteit. Laten ze het dan d a d e 1 ij k doen! Zij zijn het aan hun functie verplicht! Gearresteerde bekent eerder aanranding te hebben gepleegd De Hillegomse politie heeft een inwoner uit een van de omliggende gemeenten ge arrestcerd. die ervan wordt verdacht onder valse voorwendsels en met bedenkelijke bedoe'ingen een negenjarig meisje te heb ben meegelokt. Tijdens het verboor is ge bleken, dat de man zich reeds eerder in Hillegom aan aanranding heeft schuldig gemaakt. De man heeft het meisje verleden week donderdag aangesproken en haar beloofd, foto's van haar voor de film te zullen ma ken. Daartoe zou het meisje zaterdag op een afgesproken plaats aanwezig moeten /ijn. Het kind vertelde hiervan aan haar ouders, die de politie waarschuwden. Men hel de afspraak echter doorgaan en de po litie is de man gevolgd, toen hij zich za terdag met het meisje in de richting van de duinen begaf. Op het moment, dat de politie in de duinen ingrijpen noodzakelijk achtte heeft zij de man gearresteerd. „Eindelijk een naam in dit land, die ik kan- onthouden,!" zei de over de gehele wereld befaamde choreograaf David Lichine. toen ondergetekende maandagmiddag in de studio van het Ne derlandse Ballet in Den Haag een gesprek met hem begon. Lichine die eigenlijk Lichtenstein heet werd in 1910 te Rostov aan de Don als zoon van een Russische componist ge boren, maar kreeg zijn opleiding in Parijs, bij Ljoebov Egorova (gewezen ballerina, echtgenote van Prins Troebetzkoj) en Bro- nislava Nijinska voor wat de dans betreft. Uit het leslokaal van eerstgenoemde dateert zijn vriendschap met Sonia Gaskell, eveneens een Russische van origine Zijn eerste engagement kreeg hij bij het ensemble van Anna Pavlova, waarna hij in 1932 toetrad tot het Ballet Russe de Monte Carlo, de door Colo nel de Basil geleide voortzetting van Diaghilev's roemruchte ge zelschap, dat van zo grote betekenis voor de wederopbloei van de klassieke balletkunst in West-Europa is geweest. Daar bleef hij tot 1941 en ontmoette hij de jonge vrouw, die zijn echtgenote zou worden en nog is: Tatjana Riabouchinska, destijds een van de drie „baby"-ballerina's, die door balletmeester Balanchine in de klasse van Olga Preobrajenska waren ontdekt. In de oorlog werkte hij als gastdanser van Ballet Theatre in New York en als choreograaf bij het Teatro Colon in Buenos Aires. Na de bevrijding van Frankrijk maakte hij enkele ook hier te lande (met onder anderen Jean Babilée, Nathalie Philipart, Leslie Caron en de toen nog Nelly Guillerm hetende Violette Verdy) vertoonde werken voor de Ballets des Champs Elysées, onder meer „Le Création" welk „essay choréographique" thans door het Nederlands Ballet wordt ingestudeerd. In het programma kon men toen (dat was in, 1949) de volgende toe lichting lezen: „De choreograaf schept een ballet in de stilte van zijn ziel. Het is een onophoudelijk zoeken van een nog onbeken de lijn en de geboorte van een nieuwe wereld". Het is een ballet zonder muziek, geheel opgebouwd volgens een innerlijk patroon, dat door de dansers in een visueel ritme gerealiseerd moet wor den. Hij vertelt hoe moeilijk de voorbereiding van de Parijse première was: „De dansers moeten nauwlettend op elkaar rea geren, iedere beweging is tegelijk het signaal voor een volgende van een ander. Maar Babilée is een geniale nareist. Aan vankelijk keek hij alleen maar naar zich zelf Lichine volgt bij de repetities een me thode, die sterk afwijkt van wat men bij verhalende balletten of bij het toneel in het algemeen gewend is, een methode die ook door Balanchine (maar dan nog veel exclusiever) wordt toegepast. Hij doet de verlangde bewegingen en houdingen voor. lr.it deze nauwkeurig navolgen en ver klaart dan pas de eventuele symboliek of bedoeling: „Het begin van dit ballet-over- de-schepping-van-een,-ballet bestaat uit oefeningen. De dansers liggen of hangen daar als levenloos materiaal. De choreo graaf zoekt naar modellen om zijn verbeel ding op gang te brengen. Hij brengt de handen van een man en een vrouw met elkaar in contact, het positieve en het ne gatieve element. Uit die spanning volgt al het andere. Hij laat een barre aandragen, waartoe de dansers zich magnetisch voelen aangetrokken. Daar begint hun leven, iedere dag opnieuw". Het ballet toont ver volgens wat er omgaat in de geest van de schepper. ..Ik maak nooit meer een ballet zonder muziek, hoe interessant dat ook mag zijn. want ik haat de stilte. Maar het is hier heerlijk werken mét jonge mensen, die werkelijk artistieke ambities hebben en nog niet zijn verstikt in behaagzucht en egoïsme!" Aart Verstegen zal de rol van de choreograaf vervullen. De instudering van ..Graduation Ball" is bijna klaar. Dit vrolijke divertissement beleefde zijn première op 28 februari 1940 in Australië, waar het Ballet Russe toen op tournee was. In de rolbezetting treft men ook de naam van Igor Schwezov aan, die als dansleraar in Nederland heeft ge werkt. Jan Leo Zielstra, een der leiders van de Kennemer Balletstudio te Haarlem, was een leerling van hem. En nu is het een door laatstgenoemde opgeleide danser, Ro nald Snijders, die een der hoofdrollen (de tweede officier, met Linda Manez als part ner) in „Graduation Ball" vervult! De andere hoofdrollen worden door Marianna Hilarides en Jaap Flier vertolkt. Irene de Vos dar.st de nabootsing van Taglioni, die in d tijd, waarin dit ballet verondersteld wordt zich af te spelen, in Winen triomfen had geoogst. Het Nederlandse Ballet had zo langza- merhind wel behoefte aan een feestelijke „uitsmijter". Vandaar deze uitnodiging aan Lichine om zijn ..bal der cadetten in een meisjespensionaat" in scène te komen zet ten. De muziek is een arrangement door Antal Dorati van uit bibliotheken opge dolven, grotendeels onbekende composi ties van Johann Strauss, met de wals „Perpetuum Mobile" als middendeel. Men zal er de twee eerste solisten Marianna Hilarides en Linda Manez de fameuze wedstrijd in fouetté's in zien houden. Han- nde van Leeuwen en Aart Verstegen zijn de directrice van de meisjesschool en de generaal, Conrad van de Weetering is de tamboer. Lichine vindt tijdens het repe teren herhaaldelijk gelegenheid verande ringen, meestal kleine verbeteringen in y j.,s 't'y yxKï v a J v it«YiO .jY; y-, y u .,.V' v v>', - vV I'- v.-iv ■f".; i y V; t'j >r 'Uv v.,»*: .I N J y y-, ,:'V i .ïV - Ssi f tl pOOCOCOCOOOOCCCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXJCaXOOOOOCXDOOOOOOOO ooooacooooooocoooooooaoooaoooooooooooooooooooooooooooooo zijn reeds internationaal gewaardeerde zetting aan te brengen. Zo blijft deze in studering ook voor hem interessant. Als derde werk uit zijn repertoire wordt „De ontmoeting van Oedipus en de Sfinx" (oorspronkelijk gemaakt voor Babilée en Leslie Caron) of „De verloren zoon" op muziek van Prokovjev gekozen. Sonia Gaskell heeft Lichine voorts bereid gevon den een werk voor haar nieuwe expe rimentele programma te maken. Dat wordt een pas-de-deux op muziek van Francisco Antonio Bonporti, een Italiaanse compo nist uit, het laatst van de zeventiende eeuw. Lichine is do! op Italië en de kunst van dat land. Toen hij Thoer van Schaik in een bepaalde pose zag staan, riep hij uit: „Zo is hij precies de Johannes van Leonardo da Vinei. Maar Lichine praat heus niet altijd over kunst in het algemeen of het ballet in het bijzonder. Integendeel, hij vertelt schilder achtig over zijn drie huizen., één aan de Rivièra en twee in Californië, waar het volgens hem wel altijd mooi weer is, maar de mensen niet gelukkig zijn. Als een kind zo blij was hij met het vallen van de eer ste sneeuw, welk natuurverschijnsel hij sinds zijn kinderjaren in Rusland niet meer had meegemaakt. En de traditionele vraag, wat hem in Nederland het meest getroffen heeft, voorkomt hij met zijn geestdriftige uiting van verbazing over de lage prijs van lof, waar zijn vrouw zo dol op is een in Amerika bijna onbetaal bare delicatesse. Naar zijn mening heeft de oorlog veel bijgedragen tot de verbete ring van de fijne keuken in Amerika: de soldaten, zegt hij, hebben in Europa ge leerd wat lekker eten is, toen zij in de bezettingstroepen dienden. Overigens be staan zijn eigen maaltijden hoofdzakelijk uit visgerechten en thee. Zijn mooiste verhaal heeft betrekking op de tijd in Parijs, toen hij bezig was met de vorming van een eigen groep. Men werkte maandenlang aan de voorbereidin gen, dagelijks trainend en repeterend, zon der dat er een zakelijke basis aanwezig was. Alle onderhandelingen mislukten. Die met Colonel de Basil duurden het langst, maar liepen op niets uit, omdat deze alle auteursrechten op de scheppin gen van Lichine opeiste. Toen Ruth Page uit Amerika kwam en aan de dansers vroeg, waarom zij eigenlijk onder deze omstandigheden bleven werken, wist nie mand een antwoord. Gelukkig leverde een caféhouder in de buurt van de studio alles op krediet. Toen de dansers eindelijk wel gedwongen waren om elders engagemen ten aan te nemen, omdat er niets van het project terecht kwam, kreeg Lichine de rekening over ongeveer een half jaar te voldoen: 5000 eieren, 4000 broodjes en evenzovele koppen koffie, benevens 1000 glazen wodka. „Nooit echter", zo besluit hij zijn ver haal, „heb ik die geestdrift en dat ver trouwen teruggevonden, nooit die bereid heid om het werk voor alles te laten gaan dat wil zeggen: nooit vóór ik bij het Nederlands Ballet kwam. Hier heerst dat zelfde enthousiasme van jonge mensen, die gezamenlijk iets willen bereiken". David Koning Een felle brand heeft dinsdagavond in Appingcdam een winkelpand van de con structeur-uitvinder N. van J. bijna geheel vernield. De heer Van J. is na de brand gearresteerd door de rijkspolitie. Het begin van de brand, rook en vuur gloed op de eerste verdieping, werd om streeks half elf ontdekt door voorbijgan gers. Voordat de brandweer ter plaatse was sloegen de vlammen al naar buiten en bleek ook een werkplaats achter de winkel in brand te staan. Anderhalf uur na mid dernacht konden de meeste brandweerlie den inrukken en hoefden alleen wat man nen te blijven voor de nablussing. Totnu- toe is de oorzaak van de brand nog niet bekend. De gearresteerde bewoner van de uitgebrande winkel wordt verhoord. De schade wordt niet door verzekering gedekt. ADVERTENTIE Doe de benzineprijsverhoging te niet d.m.v. RENAULT 4 of RENAULT Dauphine Beide tot 90 km per uur 1 op 17. Bij lagere snelheden nog lager verbruik. Prijzen v.a. 4190. Verhort weergegeven) Waarschuwing. Het lijkt mij een heel goede gedachte dat u het aantal doden in het verkeer opgeeft nu al op 14 dezer 41 wat zal genoteerd worden einde De cember? Met weemoed heb ik ook gelezen van het dodelijk ongeval van mijn vriend de 84-jarige heer W. Venema ik heb juist een paar dagen tevoren hem nog ge sproken in 't bij postkantoor aan de Scho terweg waar hij in de file stond om zijn eerste ouderdomspensioen te ontvangen, niet vermoedend dat het ook zijn laatste zou zijn en dat hij daar vlak bij zou om komen. Ouden van dagen! wees toch voor zichting met de Schoterweg want die is levensgevaarlijk; loop niet meer op straat op de spitsuren, blijf van 5 tot 6 uur thuis; ook de Cronjéstraat is dan onmogelijk te passeren, er zou daar nodig een verkeers agent moeten staan om het gejaag te re gelen. W. F. MISSET (oud 87 jaar) Krediet. De gemeenteraad van Eind hoven heeft besloten een krediet van een half miljoen te verlenen voor voltooiing van de basiscollectie van het stedelijk Van Abbe- museum in Eindhoven. Aan dit besluit, dat werd genomen met tweeëndertig tegen vier stemmen, was een debat van vijf uur voor afgegaan. De restrictie werd gemaakt, dat over het krediet alleen mag worden beschikt als de financiering van andere urgente in vesteringen daardoor niet in het gedrang ko ïen. Kostbaar geschenk. Een kostbare en omvangrijke collectie werken van Vassilly Kandinsky, ruim honderd stuks, is door de schilderes Gabriele Münter aan de stad München ten geschenke gegeven. De waar de van de schenking wordt op een mil joen mark geschat. Gabriele Münter is tachtig jaar. Zij was tientallen jaren be vriend met de in 1944 in Parijs overleden schilder, aldus United Press. Mondriaan. Binnenkort wordt in Mi laan een overzichts-tentóonstelling van het werk van de Nederlandse schilder Piet Mondriaan geopend. Er zullen van deze schilder, die in 1944 in New York overleed, ruim vijftig schilderijen uit openbare en particuliere verzamelingen in Nederland, Engeland en de Verenigde Staten zijn te zien. De expositie, die tevoren in Rome is gehouden, vormt een onderdeel van een program voor culturele uitwisseling tussen Italië en Nederland. Culturele samenwerking. De tentoon stelling van beeldende kunst, die door sa menwerking van het Westfaalse Kunstge nootschap en de Stichting Overijssel is samengesteld, reeds in Bocholt en Ahaus is geweest en deze maand in Almelo in de Waag te zien is, wordt op 1 februari in Zwolle in het Hopmanshuis geopend. Ver volgens komt de collectie, bestaande uit ongeveer tachtig werken van schilders, grafici en beeldhouwers uit Westfaals- Nederlands grensgebied, in Deventer in de Munttoren en in enige steden van West- Duitsland. Het is de bedoeling, dat na deze reeks tentoonstellingen een verzameling wordt samengesteld van werk van kunste naars uit Westfaals grensgebied en Gelder land, om in 1958 een geselecteerde expo sitie in te richten van kunstwerken uit Westfalen. Gelderland en Overijssel. Subsidie. Gedeputeerde en Provin ciale Staten van Limburg hebben besloten de stichting Beroepstoneel Limburg een subsidie toe te kennen van twintigduizend gulden. Op zaterdag 26 januari geeft de Haagse Comedie in de Koninklijke Schouwburg onder de titel „Een maan voor de misdeel- den" de Nederlandse première van „A Moon for the Misbegotten" van Eugene O'Neil, waarschijnlijk geschreven in 1943. Vast staat, dat in 1946 voorbereidingen werden getroffen voor de eerste voorstel ling door Theatre Guild, die in 1947 te De troit geschiedde. „A Moon for the Misbegotten" zou oor spronkelijk deel uitmaken van de cyclus van zeven (later negen of meer) stukken, die O'Neill wilde wijden aan opeenvolgen de generaties van een Amerikaans geslacht en aan de veranderde aspecten van het le ven in de Verenigde Staten, tijdens een periode van honderdtachtig jaar (1754- 1932). Toneelkronieken vermelden, dat de ze reeks stukken de titel „A tale of posses sors dispossed" zou hebben gedragen. Later liet O'Neill dit plan echter varen. Hij ver nietigde enkele delen van de cyclus en maakte van andere op zich zelf staande stukken. In „A Moon for the Misbegotten" vindt men de uit vroeger werk van de enkele ja ren geleden gestorven Nobelprijswinnaar O'Neill bekende elementen terug: de bijna Verloren strijd van een mens tegen zijn geestelijke ondergang en het krampachtig vasthouden aan de laatste illusies, bij wel ker verlies alle menselijke waardigheid ver loren gaat en verder leven onmogelijk wordt. „Een maan voor de misdeelden" wordt geregisseerd door Paul Steenbergen, de vertaling is van drs. Jan Houtman, de medewerkenden zijn: Myra Ward, Paul Steenbergen, Max Croiset, Broes Hartman en Hep van Delft, welke laatste ook het decor ontwerpt. Naar wij vernemen neemt de Haagse Co medie vervolgens „Het Huwelijk" van Go gol - in de vertaling van Aleida Schot - in studie onder regie van professor Pjotr Sjarov. Cultuur Het gaat snel berg-afwaarts met mijn culturele belangstelling. Ik betreur dit zeer en deze openbare bekentenis kan slechts een klein gedeelte afwentelen van het loodzware schuldgevoel dat ten deze op mijn geweten drukt. Deze ellendige geestesgesteldheid uit zich op verschillende wijzen en op vele gebieden, of liever, buiten vele gebieden der cultuur. Ik heb een nogal druk oncultureel leven, dat beheerst wordt door de eenvoudige rudimentaire drang om lichamelijk, mate- rialiter, staande te blijven, ondanks de tegenkrachten ontplooid door de heer Hof- stra en zijn rakkers. Dit wil zeggen: een groot gedeelte van mijn tijd, groter naar mate 's lands geldmiddelen mijn bijstand in ruimere mate behoeven, staat in het teken van het (niet eens zó) simpele kost- verdienen. De tijd, die dan nog overblijft, wordt ten dele besteed aan de slaap des rechtvaardigen en babbelen met Jan-en- alleman en wat er dan nog rest is voor de cultuur. Hoe meer ik werk, hoe meer ik te kort doe aan mijn geestelijke voeding. En ik begin tot mijn eigen schrik en afgrijzen mijzelf er op te betrappen dat ik - man uit de prille jeugd der filmliga - als ik eens naar de bioscoop ga, eerder naar Lemmy Caution en de Saint mijn schreden richt, dan naar welk degelijk en artistiek- verantwoord genre ook. Het ergste is dat ik meestal de intriges van Saint en Lemmy helemaal niet volgen kan, maar dat ik toch met een in-genoeglijk gevoel naar hun on vervaarde avonturen zit te kijken. Niet lang geleden heb ik Lemmy in een situatie verwikkeld gezien met wapenhan delaars, nachtclubeigenaars, prachtig-af- geronde dames, een enorm dikke ploert en gevechten te land, ter zee en in de lucht (althans op de bovenste trans van een vuurtoren), waarvan ik totaal niets be grepen heb. Ik wist niet wie waarom tegen wie was, waarom al die heren elkaar be schoten, hele scènes in nachtclubs leken mij niets met het verhaal te maken te hebben en naar mijn gevoel stierven al lerlei mensen aan schotwonden zonder enig nut, doel of verband met het verhaal. Maar ik vond het prachtig en ik heb er enorm van genoten. Ik weet zeker dat ik vroeger in de tijd van Claude Autant-Laura, Ger- maine Krull en Otto Fischinger geen goed woord voor zulke schietfïlms zou hebben over gehad, en zo gaat jantje cultuur lang zaam naar de blixum toe. Met litteratuur gaat het dezelfde slechte kant op. Als ik de keus heb tussen Tolstoi, Anna Blaman en Flaubert, of Agatha Christie, Raymond Chandler en Ngaio Marsh, dan kan het geschieden dat ik „Oorlog en Vrede" laat liggen voor „The Little Sister" en „Trouble is my Business". Ik ga maar niet verder. Dit is al pijnlijk genoeg. Zeker ten opzichte van u die dit leest en die in deze dingen zoveel fijner bent dan ik. Elias ADVERTENTIE DE VULPEN EN DE NATUURLIJKE HISTORIE DE DUIZENDPOOT. 1. Een duizendpoot zei: ,,'t Is 'n schande! Waaróm heb ik niet duizend hande(n)? En dan in ied're hand zo'n mooie pen Van DANTUMA - die 'k als de béste ken Ik zou dan vlot en binnen enk'le ure(n) Een boekwerk schrijven over massa-pedicure Babies in bedje gestikt. Naar de politie pas thans is bekend geworden zijn dit week einde twee babies door verstikking om het leven gekomen. In een woning aan de Rei- gerweg te Amsterdam is een eenjarig jon getje gestikt in een tuigje, dat vermoedelijk om zijn keel is gesnoerd. Een zeven maan den oude baby is in een woning aan de Haarlemmerweg als gevolg van verstikking in een kussentje overleden. ADVERTENTIE Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine„4elk afzonderlijk al beroemd werken tezamen nóg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want dte wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. Een gehucht is een buurtschap, een vlek, een klein dorpje zonder kerk. In tal van woorden is de ch voor de t ont staan uit f: gracht stamt van graft, ge kocht van gekoft enzovoorts. In de vorm gehuft is gemakkelijk het woord: hof te herkennen, dat wij nog kennen in hofstede. Een gehucht is dus: een ver zameling van boerderijen. Ook in de betekenis: landstreek of oord komt het woord gehucht voor en zelfs in de betekenis: plek. Cats vertelt van een man „dat midden op sijn hooft een kael gehugte stont", waarmee hij dus wil zeggen dat deze man een kale plek op zijn hoofd had.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5