DE LAATSTE TOAST Eerste Kamer hield zich bezig met bestedings-beperking De leerling van Doctor Marciolo r Endocil Kort en bondig 4 kmi m mkelz wekm.J Nederlands voorstel over EGKS-vervoerstarieven Prijzen van dekens en wol werden zonder overleg verhoogd Staatssecretaris neemt maatregelen Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Inbraak uitgevoerd nadat overval was misgelopen Koopman zou daders van juwelendiefstal dekken Vergif lag op straat; hond at er van en krepeerde Tankauto met propaangas gekanteld Fraude bij herstel van stormschade? Tuchtunie schrijft over verkeersonveiligheid Dordrecht wil spoorweg tunnel onder Oude Maas Drie weken gevangenisstraf geëist tegen 17-jarige scholier Handen en Li ppen ruw VERVOLGVERHAAL JAKOB JAKOBI A J Oratorische wedstrijd Laren-Haarlem Agenda voor Haarlem (Van onze Kamerverslaggever) Het woord bestedingsbeperking was gisteren in de Eerste Kamer niet van de lucht, ofschoon er niets positiefs over kon worden gezegd, omdat de nota met de definitieve plannen van de regering nog niet is verschenen. Bij voorbaat drongen de heren Hel- lema (A.R.), Pollema (C.H.U.) en De Wilde (V.V.D.) er echter opaan, dat ondanks de lastenverzwaringen de bedrijven in staat zullen blijven voor modernisering van het bedrijf eigen middelen te investeren. Dat is ook een belang van de arbeiders. Daarom moet men voorzichtig zijn met het afremmen van de bestedingen. Anders snijdt men in eigen vlees, waarschuwde de heer Teulings (K.V.P.). Ofschoon ir. Vos (P.v.d.A.) van de regering een evenwichtig stelsel van lastenver zwaringen verwachtte, voorzag hij, dat een verhoging van de winstbelasting (vennoot schapsbelasting) onvermijdelijk zal zijn. In Nederland bedraagt de winstbelasting 43 percent, in Engeland 45'/2, in Duitsland 55, in Oostenrijk 59, in de Verenigde Staten 52, in Canada 47, in Italië 48, in Zweden 56, in Noorwegen 63, in Frankrijk 41,8, in België 32,4 en in Zwitserland 30 percent. Ook de inkomstenbelasting zal volgens ir. Vos omhoog moeten. Voor belastingverhoging zou de heer Pollema alleen iets voelen indien de bestedingen van de overheid dienovereen komstig worden afgeremd. Ook de heer Teulings vroeg zich af of belastingverhoging beslist nodig is ter afremming van de bestedingen. Beter zou het zijns inziens zijn door middel van be lastingcertificaten tijdelijk de bestedingen te beperken. Met tal van cijfers betoogde prof. Hel- 1 e m a dat sinds 1949 de bestedingen van de overheid naar verhouding veel sterker zijn gestegen dan die van particulieren, hetgeen ir. Vos de interruptie ontlokte of prof. Hellema wel rekening had gehouden met de lastenverzwaring van de defensie. De bestedingsbeperking (die men volgens de heer Pollema vroeger gewoon bezuini ging noemde) zou naar de mening van prof Hellema ook nodig zijn geweest indien er in 1955 geen belastingverlaging tot stand was gekomen. De P.v.d.A. wil de schuld van de moeilijke financiële toestand nu schuiven op de belastingverlaging van 1955, maar dan zou men evengoed kunnen zeg gen, aldus prof. Hellema, dat de loonsver hogingen er de oorzaak van zijn. De oorzaak is volgens ir. V o s ten eerste de belastingverlaging, ten tweede de ge differentieerde loonsverhoging, waardoor de lonen gemiddeld meer zijn gestegen dan economisch verantwoord was, ten derde de sterke ontwikkeling van de investeringen, omdat iedereen in een tijd van topbedrij- vigheid overschat wat economisch mogelijk is. Belastingverhoging is het beste middel om het evenwicht te herstellen. Handhaving van de waarde van de gul den noemde de heer Pollema voor de toekomst de voornaamste taak van de re gering. In dat opzicht heeft de minister van Financiën echter nog maar een be scheiden invloed. De maatregelen van de ministers Suurhoff (lonen) en Zijlstra (prijzen) hebben méér invloed op de gul den. De heer D e W i 1 d e noemde het een ver keerde politiek dat aan de jongste loons verhogingen geen huurverhoging is gekop peld. Terwijl er nu een opwaartse druk op de prijzen is, komt er straks een huurver hoging, die weer gepaard zal gaan met looncompensatie. De bestedingsbeperking ADVERTENTIE Zo fris en gaaf als de kinderhuid kan ook uw huid weer zijn. Endocil hor- mooncrême geeft uw huid nieuwe jeugd en schoonheid; rimpels en on gaafheden verdwijnen De hormoonwerking van Endocil gaat dag en nacht door. Gebruik dus ook overdag Endocil als basis voor poeder en make-up. Ontsluier uw' schoonheid met mmmmmm mm hormooncrême van Organon-Oss per tube f 2.90 De Nederlandse regering heeft de raad van ministers der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal nieuwe voorstellen gedaan, die beogen de toepassing te ver zekeren van de bepalingen van het ver drag der gemeenschap inzake het wegver voer, inzonderheid voor wat betreft het publiceren van de tarieven en voorwaar den van het vervoer. De ministerraad had op 11 december zijn instemming betuigd met de beginselen van een gemeenschap pelijke actie der leden-staten op dit ge bied, maar Nederland, dat ter. aanzien van sommige punten voorbehoud had gemaakt, had als zijn mening te kennen gegeven dat andere praktische middelen zouden kun nen worden aangewend om dezelfde doel einden te verwezenlijken. De Nederlandse voorstellen zullen door de ministerraad in zijn bijeenkomst van 7 februari worden onderzocht. Volgens de een maand geleden door de ministerraad goedgekeurde beginselen moeten de tarieven en vervoersvoorwaar- den vooruit worden gepubliceerd. De Ne derlandse regering stelt nu in hoofdzaak voor, dat het publiceren betrekking zal hebben op de werkelijk berekende prijzen. Iedere veertien dagen zou een tarieven- bulletin moeten worden gepubliceerd, waarin de minimum- en maximumprijzen worden aangegeven, alsmede de tarieven, die het meest worden toegepast, een en an der per hoeveelheid vervoerde vracht en per gebied, waarin het transport plaats vindt. noemde de heer De Wilde in wezen een negatieve aanpak van de moeilijkheden. Verhoging van de produktiviteit en het aanmoedigen van besparingen is een posi tief beleid. Maar sparen kost tijd, heeft minister Hofstra gezegd en er zijn maat regelen nodig op korte termijn. De heer De Wilde noemde het onjuist, dat niet eer der maatregelen tot het bevorderen van het sparen zijn genomen, als beste middel tot bestedingsbeperking. Het voldoen aan de wensen van het Landbouwschap vond de heer Teulings niet eenvoudig omdat dan de bestedings beperking groter moet worden. Daarom kon hij begrijpen, dat de regering in ge deelten aan de verlangens van de landbouw tegemoet wil komen. Verhoging van de lonen in de landbouw en vergroting van het inkomen van de kleine boeren zou ir. Vos willen door berekenen in de prijzen van de landbouw- produkten, zodat dan overwegend de ar beiders bijdragen in de hogere lonen. Maar meer steun voor de boeren, de grotere grondbezitters, zou uit de schatkist moeten komen door verhoging van de vennoot schapsbelasting. Vandaag antwoordt minister Hofstra. Aan het begin van de vergadering van dinsdag werd medegedeeld dat de heer H. C. Nijkamp (K.V.P.) om gezondheidsrede nen ontslag had genomen als lid van de Eerste Kamer. Voor opvolging van de heer Nijkamp komt in aanmerking de heer H. Rottinghuis te Groningen, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Groningen. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Peschar (P.v.d.A.) over de prijzen van wollen dekens en breiwol, heeft de staatssecretaris van Economische Zaken geantwoord, dat de prijzen van dekens en wollen breigarens inderdaad zijn geste gen. De van septenibei*. oktober en novem ber daterende wolprijsstijgingen zijn zon der overleg met de 'staatssecretaris vrij wel terstond in de fabrieksprijzen doorbe rekend. De staatssecretaris acht dit onjuist en zal zich hierover met de betrokken fa brikanten verstaan. De hogere consumentenprijzen kunnen echter niet uitsluitend worden verklaard uit de verhoging der fabrieksprijzen: de in deze consumentenprijzen verwerkte handelsmarges, die door de fabrikanten worden vastgesteld, zijn namelijk, in geldsbedragen uitgedrukt, gestegen als ge volg van de handhaving der reeds zeer hoge procentuele marges. De staatssecretaris zal maatregelen ne men, ten einde te waarborgen, dat in het vervolg geen doorberekening van de grondstofprijsstijging zal plaats hebben zonder dat daarover met hem overleg is gepleegd. Over het tempo van die doorbe rekening en over de hoogte van de han delsmarges zal hij na overleg met de be trokkenen zijn standpunt bepalen. ADVERTENTIE HAARLEM Gevangenisstraffen van respectievelijk 2'/2 en 2 jaar met aftrek heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Amster dam, mr. H. Bouma, geëist tegen de 21- jarige Amsterdammer G. J. H. S. en de 30- jarige, eveneens gedetineerde Utrechtenaar A. P., die ervan werden beschuldigd in de nacht van 30 op 31 augustus 1956 aan het Damrak te Amsterdam een inbraak te heb ben gepleegd. De verdachten gaven toe die nacht te zijn binnengedrongen in een kantoorma- chinewinkel en er ongeveer 8000 gulden uit een brandkast te hebben gehaald. Een 16-jarige knaap stond toen op de uitkijk. De buit was voor de inbrekers een teleur stelling. Eeen bediende uit de winkel had hun verteld dat zijn werkgever 30.000 gul den in zijn brandkast bewaarde. Deze tip gever, de 34-jarige G. H. H., had oorspron kelijk met S. afgesproken, dat overdag een overval zou worden gepleegd. Zijn werk gever, een oud man, kon gemakkelijk bui ten gevecht worden gesteld. S. zou voor een helper zorgen. Hij heeft dit zo luidruch tig gedaan, dat al gauw de politie door iemand op de hoogte werd gesteld. Omdat men de indruk had, dat de overvallers op de dertigste augustus tussen vijf en zes uur 's midd'ags gewoonlijk was de eige naar van de kantoormachinewinkel dan alleen hun slag zouden slaan, stelden zich een aantal rechercheurs verdekt in de winkel op. S. verscheen inderdaad in de namiddag ten tonele, maar verdween. De politie heeft zich daarna teruggetrokken. S. en P. zijn enkele dagen na de inbraak gegrepen. Tegen een 30-jarige gedetineerde ijzer werker J. P. uit Amsterdam, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan heling van geld dat van de inbraak afkomstig was, eiste de officier een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek. De ijzerwerker was bovendien een diefstal ten laste gelegd. De zaak tegen de 34-jarige winkelbediende H., d'ie met S. het plan voor een overval had ontworpen, werd aan gehouden. Voorts stonden twee bij deze zaak betrokken minderjarigen terecht. De officier van Justitie bij de rechtbank te 's Gravenhage heeft een gevangenisstraf van drie jaar geëist tegen een 64-jarige koopman in goud en zilver uit Amsterdam, omdat deze zich schuldig zou hebben ge maakt aan heling van een deel van de buit van een inbraak in een juwelierszaak in Den Haag en van een diefstal uit een eta lage van een fotowinkel in Den Haag. Uit de juwelierszaak werd voor ongeveer 50.000 aan sieraden gestolen. Uit de foto winkel werden drie dure fototoestellen ontvreemd. De politie kwam op het spoor van de koopman, nadat een der in Den Haag gestolen fototoestellen bij een foto handelaar in Haarlem was ontdekt. Primair was de koopman ten laste ge legd dat hij zelf de inbraken had gepleegd, maar dit werd niet bewezen geacht. De koopman zei, dat hij zeven gouden hor loge-armbanden had gekocht van een Belg in een Haags café, een briljanten ring van een onbekende Hagenaar, ook in een café, en dat hij één van de fototoestellen had geruild voor een gouden horloge met een Amerikaanse verlofganger in een lunch room in Amsterdam. De officier van Justitie zei dat de koop man probeerde de daders van de inbraak te dekken. Een mede-gedetineerde had ver klaard dat de koopman hem had toever trouwd dat de onbekende verkopers niet bestaan. Hij had gezegd dat „hij de straf voor de heling wel zou uitzitten, maar nooit zou doorslaan." De rechtbank zal op 29 januari uitspraak doen. Een 53-jarige Rotterdammer zag zijn hondje, dat de gebruikelijke wandeling moest maken, op de Prins Hendrikkade te Rotterdam plotseling dood neervallen, nadat het aan enige op straat liggende korrels gesnuffeld had. De heer wilde eens weten wat het voor goedje was en stak een van de korrels in de mond. Op advies van de dierenarts, die hij raadpleegde, is de man haastig naar het Zuider Ziekenhuis gegaan om zichzelf te laten behandelen. De korrels bleken namelijk cyaankali te zijn. Vermoe delijk waren ze bij het lossen van een grote partij verloren gegaan. Door tijdige genees kundige behandeling heeft de hondeëige- naar geen nadeel ondervonden van zijn on bezonnen proever ij. Op de grote verkeersweg BredaMoer dijk is gisteren een tankauto met propaan gas gekanteld en lek gestoten. Daar door het ontsnappende gas gevaar voor een ont ploffing ontstond, werd de rijksweg tussen Zevembergschehoek en Breda voor het ver keer afgesloten. De brandweer bleef in de nabijheid om bij het ontstaan van brand terstond te kunnen optreden. Nadat al het gas ontsnapt was is de tank auto op de weg gezet en weggesleept. De minister van Financiën heeft, mede namens de minister van Justitie geant woord op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Van Lienden over onregelma tigheden bij de werkzaamheden tot herstel van de stormvloedschade in de gemeente Willemstad. De resultaten van een onderzoek hebben de verdenking doen rijzen, dat een aanne mer, die voor rekening van de gemeente Willemstad belast was met deze werk zaamheden opzettelijk te hoge bedragen heeft gedeclareerd. Het is volgens de mi nister moeilijk te zeggen, of het gemeente bestuur van Willemstad bekend was of be kend kon zijn met de vermoede manipula ties van de aannemer. Afgewacht zal moeten worden of het gerechtelijke voor onderzoek hieromtrent meer licht zal ver schaffen. Wel bestaat de indruk, dat de omvang van de vermoedelijk gepleegde fraude beperkt had kunnen worden door betere controle van gemeentewege. Het rijk is door de vermoedelijk ge pleegde onregelmatigheden niet direct be nadeeld. Aan de gemeente werden slechts voorschotten ter nadere verrekening ge geven. De resultaten van het onderzoek hebben geleid tot het instellen van een gerechtelijk vooronderzoek tegen de aannemer, die er van verdacht wordt valsheid in geschrifte te hebben begaan, alsmede tegen drie medeverdachten. Dit gerechtelijke vooron derzoek is nog niet geëindigd. In een brief aan de Koninklijke Neder landse Automobielclub, de A.N.W.B. en het Verbond voor Veilig Verkeer, heeft de Tucht-unie medegedeeld dat er naar haar mening geen afdoende verbetering zal komen in de thans bestaande verkeers onveiligheid, indien er geen verandering ten goede komt in de toenemende tuchte loosheid van het Nederlandse volk, in het gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef en in het gemis aan waardering voor het wet tige gezag. Dit is volgens de tuchtunie de kern van het probleem van verkeerson veiligheid. Men mag niet vergeten, aldus het schrij ven, dat het algemeen beschavingspeil geen gelijke tred heeft gehouden met de welvaartsspreiding. Door de snelheid,waar mede de lonen in het algemeen zijn ge stegen, is de aanschaf van vervoermiddelen zoals auto's, motor- en bromfietsen binnen het bereik van zeer velen gekomen, die door gebrek aan opvoeding, beschaving en fatsoen, deze weelde als het ware niet dadelijk kunnen dragen. Het is een gevaar deze waarheid niet te onderkennen, aldus het bestuur van de Tucht-unie. Verbetering in de verkeersveiligheid kan niet steeds komen door verbetering van de verkeerstechniek, vervolgt de brief. Er zijn reeds zovele verkeersregelingen, dat een normaal mens ze bijna niet kan onthouden, laat staan toepassen; verbetering van de weggebruiker is belangrijker, zegt het be stuur. In de brief wordt tenslotte als de weg hiertoe aangegeven, het vormen van de mens in het gezin en op school, met lessen, niet alleen in verkeerstechniek, maar ook in zelftucht, discipline, gemeen schapszin, persoonlijk verantwoordelijk heidsbesef en onderwerping aan het wettig gezag. Na het dagelijks werk, als de zon begon te dalen, sloot doctor Marciolo het labora torium; dan gingen hij en Lodo eten. Daarna zochten ze een gemakkelijk plekje in een stoel bij het venster; doctor Mar ciolo ging dan verder studeren in zijn boeken, en ook Lodo mocht enkele boeken lezen. Als de klok acht uur sloeg, moest Lodo naar bed. Dan zocht hij zijn kamertje op en ging slapen. Maar doctor Marciolo bleef vaak nog tot diep in de nacht studeren bij het kaarslicht29-30 Het gemeentebestuur van Dordrecht is van oordeel, dat er een spoorwegtunnei onder de Oude Maas moet komen. In zijn nieuwjaarsrede heeft burgemeester mr. J. A. H. J. van der Dussen de moeilijkheden met de voor de scheepvaart te laag lig gende spoorbrug besproken en gezegd, dat geen compromis meer gevonden kan wor den tussen het steeds intensiever worden de railverkeer en de eveneens in frequen tie toenemende scheepvaart op de Oude Maas. Het gemeentebestuur en de Kamer van Koophandel voor Dordrecht zullen zich over dit onderwerp tot de minister van Verkeer en Waterstaat wenden. De burgemeester deelde voorts mede, dat overeenstemming is bereikt over de plannen voor en de financiering van de bouw van een verkeersbrug over de Mer- wede bij Baanhoek. Het is niet waar schijnlijk dat nog dit jaar met de bouw ervan zal kunnen worden begonnen, om dat de voorbereidingen te omvangrijk zijn. Voorts zal spoedig een rapport verschij nen over de mogelijkheden van een vaste oeververbinding tussen het Eiland van Dordt en de Hoeksche Waard. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft drie weken gevangenis straf geëist tegen een 17-jarige Haagse scholier die op zondagavond 4 november heeft dèelgenomen aan de relletjes in de omgeving van de Russische ambassade aan de Andries Bickerweg te Den Haag. Hij zou daarbij een politieagent een steen tegen het hoofd hebben gegooid. „Ik weet dat voor een 17-jarige .jongen, die op het punt staat eindexamen te doen een gevangenisstraf zeer ernstige konse- kwenties zal hebben, maar het betreft hier een zeer ernstig feit, terwijl buitendien rekening moet worden gehouden met de algemene preventie: Men moet weten, dat op dergelijke vergrijpen tegen de openbare orde gevangenisstraf staat", aldus de offi cier van justitie. De jongen ontkende hardnekkig zich aan het tenlaste gelegde, feit te hebben schul dig gemaakt. Twee politiemannen verklaarden met stelligheid de jongen te herkennen als de stenengooier. Zij hadden hem een paar keer in actie gezien en hem tenslotte tij dens een achtervolging kunnen grijpen. Hij had toen zijn zakken vol keistenen gehad. De rechtbank zal op 29 januari uitspraak doen. ADVERTENTIE J 1 Zwijgend stond men op en liep achter Munck naar het andere vertrek. U stond toch allemaal om deze kleine tafel?, vroeg de commissaris. Ja, antwoordde Amthor, in een wijde kring. Dat kan ik me nog precies herinneren. Als iedereen nog weet, naast wie hij gestaan heeft, kunnen we de kring met enige onderbrekingen natuur lijk wel weer vormen. U, mijnheer Amthor, en uw vrouw stonden daar, als ik het goed heb. Weet u nog, wie aan uw rechter zijde stond? Ik stond rechts van Amthor, zei dr. Busch, en naast mij stond mijn vrouw. Ik geloof, dat ik naast mevrouw Busch stond, zei Dorothea Werdohl. Muck keek haar aan. Ja, dat had ik al gedacht, zei hij, en verder? Ik stond aan de andere kant, naast mevrouw Am thor, zei dr. Faber, ik kan me dat nog duidelijk herinneren. En juffrouw Christensen stond iets naar achteren, dat is toch zo?, vroeg Muck. Dat heeft u toch gezien, mijnheer Kotter? Ja, dat klopt. Zij stond links van mij, enigszins buiten de kring. Maar wie daar nog tussen heeft gestaan, weet ik werkelijk niet meer. Stond uw vrouw niet schuin tegenover u, mijnheer Kotter? U heeft toch ook op uw vrouw gelet? Ja, zij stond rechts van mij. Nu weet ik het ook, zei Termühlen. Ik stond tus sen mevrouw Kotter en mevrouw Faber. Muck haalde een grote zakdoek te voorschijn en wreef zich daarmee over het gelaat. Nu zijn we dus al een heel stuk verder, zei hij. Hij haalde een groot stuk papier te voorschijn en tekende er een cirkel op. Dit moet de tafel voorstellen. Hier stond mijnheer Amthor, rechts van hem mijnheer Busch, daarna me vrouw Busch, dan mevrouw Werdohl en iets naar achte ren Irmgard Christensen. Links naast mijnheer Amthor stond zijn vrouw/ dan dr. Faber, mevrouw Kotter, Ter mühlen, mevrouw Faber en mijnheer Kotter. Muck wendde zich tot Irene Wittstock. En waar stond u? Ik geloof, antwoordde zij, naast mijnheer Albertz. Aan zijn rechter of zijn linker kant? Vertaald uit het Duits Copyright: Cosmopress, Génève Oorspr. titel: „Toen de champagne werd geserveerd" Dat weet ik helaas niet meer. Het schiet mij zojuist te binnen, zei mijnheer Am thor. Toen ik de champagne ronddeelde, kwam na Irmgard Christensen Albertz. Dat weet ik nog héél precies. Dan weten wij nu tenminste nauwkeurig, hoe u toen gestaan heeft. Zoudt u zich weer zo willen opstel len? Rechts van mijnheer Amthor mijnheer Amthor, zoudt u misschien vast voor de tafel willen gaan staan en u, mevrouw Amthor, links van hem? Rechts van mijnheer Amthor dus mijnheer Busch, dan een open ruimte voor mevrouw Busch, dan u, mevrouw Werdohl Dickhoff, zou jij, iets buiten de kring, de plaats van Irmgard Christensen willen innemen? daarna kwam Albertz op zijn plaats zal ik gaan staan verder mejuffrouw Wittstock en dan aansluitend mijnheer Kotter, mevrouw Faber, Termühlen, mevrouw Kotter, dr. Faber, zo, dat is goed, en bij mevrouw Amthor sluit zich dan de kring. Dames en heren, ik mag u wel ver zoeken even zo te blijven staan. Zoudt u misschien een duidelijke onderbreking in de kring willen maken op de plaats, waar mevrouw Busch heeft gestaan? Wat heeft dat te betekenen?, vroeg mijnheer Busch enigszins angstig. Muck keek hem even aan. Ik hoop, dat ik u dat zo dadelijk kan uitleggen. Muck zweeg even. Men kon aan zijn gezichtsuitdruk king zien, dat hij dood-ernstig was. Dames en heren, begon hij, wij staan voor de oplossing van een daad, die het uitvloeisel van zulke sterke menselijke dwalingen, maar helaas ook van zulke peilloos diepe onscrupuleusheid was, dat ik tot mijn spijt met alle onverbiddelijkheid te werk moet gaan. Ik hoop, dat ik op dit ogenblik de laatste schakels in de keten zal vinden, en ik zou u bijzonder dankbaar zijn, als u door volkomen openhartigheid, ook daar, waar men anders met het oog op anderen misschien gezwegen zou hebben, wilde helpen. Ik zal het echter zo kort mogelijk maken. Hij wendde zich tot mevrouw Werdohl. U had een bijzonder vertrouwelijke verhouding met uw tante, juffrouw Van Alsum. Dat is toch zo, mevrouw Werdohl? Ja, dat klopt. En die vertrouwelijkheid ging zó ver, dat juffrouw Van Alsum uw meest geheime wensen en gevoelens kende? Ik neem het aan, antwoordde Dorothea Werdohl. Aha, zei Muck. Juffrouw Van Alsum wist dus ook, dat u, mevrouw Werdohl, eenmaal het is al lang geleden met mijnheer Günther Wittekindt, de broer van mevrouw Amthor, in het geheim verloofd was? Dorothea Werdohl zei eerst niets. Irene Wittstock keek ontzet op en mevrouw Amthor sloeg geschrokken haar hand voor de mond. Natuurlijk wist tante Lottchen daarvan, antwoordde Dorothea Werdohl. Maar het is al heel lang geleden. Het was in onze studententijd. We zijn in alle vriend schap weer uit elkaar gegaan, toen mijn man mij het hof begon te maken. Muck hief kalmerend de hand op. Ja, dat weet ik, zei hij. Muck opende zijn actentas en haalde er een foto uit te voorschijn. Het was de opname van Termühlen en Irene Wittstock. Kent u deze foto? Mevrouw Werdohl schudde het hoofd. Nee, die ken ik niet, antwoordde zij. Ook dat wist ik al, zei Muck, heeft u mijnheer Wittekindt na uw huwelijk nog wel eens gezien? Ja, één keer, antwoordde mevrouw Werdohl. Men zag duidelijk, dat zij zich moest vermannen. Na de dood van Irmgard Christensen, hier bij mevrouw Am thor thuis, ongeveer twee maanden geleden. U heeft met juffrouw Van Alsum over die ontmoe ting gesproken? Ik geloof van wel. Wanneer hoorde u, dat er voor uw man geen red ding meer mogelijk was? Met zekerheid wist ik het pas acht dagen voor zijn dood. Maar ik moet toegeven, dat ik al lang bang was dat er iets ernstigs aan de hand was. Dank u, mevrouw Werdohl, zei Muck en wendde zich vervolgens tot dr. Busch. Ik wilde u graag een paar vragen stellen, mijnheer Busch. Uw vrouw was toch zeer vermogend? (Wordt vervolgd). Vrijgelaten. Het gerechtshof in Den Haag heeft de invrijheidstelling gelast van de 56-jarige Amsterdamse industrieel J. V., ''ie betrokken zou zijn bij fraude bij de leve ring van straaljager-onderdelen, waarbij de Koninklijke Luchtmacht voor ongeveer 100.000 gulden zou zijn benadeeld. Over de vrijlating van de andere aangehoudenen, een bedrijfsleider van 'n fabriek te Voorburg en een inwoner van Dordrecht, werkzaam bij de Fokkerfabrieken aldaar, is nog geen beslis sing genomen. De rijksaccountantsdienst zal de in beslagge omen boekhouding van het Voorburgse bedrijf aan een nader onderzoek ofaderwerpen. Ouderdomswet. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond voor Ouden van Dagen heeft in 'n adres aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid verzocht deze wet zodanig te wijzigen of aan te vullen, dat aan een vrouw, die de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt, pensioen verleend zal worden, ook al zou zij gehuwd zijn met, een man, die nog geen 65 jaar is. C.P.N. royeert lid. De heer J. de Jong, de voormalige voorzitter van de communis tische fractie in de Groninger gemeenteraad, is door de C.P.N. als lid geroyeerd. „Optreden en opvattingen van de heer De Jong waren volkomen in strijd met de grondslagen en de politiek van de communistische partij", al dus de motivering van het partijbestuur. De heer De Jong was in de perioden 1946'49 en 1949'53 lid van de gemeenteraad van Groningen en trad op als voorzitter van de communistische fractie. Studentenkoetsier. De laatste studenten koetsier in Groningen, Joh. M. Reuser, bij de Groningers en in de universitaire wereld beter bekend als Hannes, is begraven. Ove*-- eenkomstig zijn laatste wens geschiedde de teraardebestelling met koetsen. Daarvoor moest uit Thesinge een lijkwagen gehaald worden, aangezien er in Groningen geen rouwkoetsen meer zijn. Eerste vrouwelijke griffier. Bij het ge rechtshof te 's Hertogenbosch is de nieuw benoemde substituut-griffier mr. Carla M. H. Kolstee beëdigd, waarmee -* eerste vrouwelijke functionaris bij de Nederlandse gerechtshoven haar intrede heeft gedaan. Burgemeester van Tiel. Met ingang van 1 april 1957 is benoemd tot burgemees ter der gemeente Tiel mr. dr. A. A. H. Stolk, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester der gemeente Oude Pekela. De heer Stolk is burgemeester van Oude Pekela sinds 16 januari 1952. Geloofsbrieven. De Nederlandse ge zant T. Elink Schuurman heeft zijn ge loofsbrieven overhandigd aan de Portugese president Graveiro Lopes. Nieuwe ziekenhuis in Amsterdam. Aan ir. F. Peutz te Heerlen is opgedragen een uitvoeringsontwerp te maken voor het tweede katholieke ziekenhuis in Amsterdam, dat aan de rand van tuinstad-Slotermeer (tussen de Jan van Galen- en Jan Evertsen- straat) zal verrijzen. De ministeriële toe stemming is verleend voor 250 bedden. Het ligt evenwel in de bedoeling, dat men later over 600 bedden zal kunnen beschikken. In het programma, dat het Algemeen Cultureel Centrum, de Singer Memorial Foundation, in Laren voor de maand feT bruari heeft bepaald, vragen twee bijeen komsten de aandacht. Op woensdag 20 februari houdt Ben Levi, gelijk op 6 fe bruari voor de Haarlemse sociëteit Teister- bant, een „Concours de disqve" voor Franse chansons, waarbij het publiek als jury optreedt. De chansonnière, die de meeste stemmen krijgt, zal door het A.C.C. een geschenk worden toegezonden met "een uitnodiging het volgende seizoen in Laren op te treden. Op dinsdag 26 februari wordt in Laren een oratorische wedstrijd gehou den tussen het A.C.C. en de sociëteit Teis- terbant onder leiding van Godfried Bo- mans. Met speeches van vijf minuten zullen enkele leden het in welsprekendheid tegen elkaar opnemen. WOENSDAG 16 JANUARI Minerva: Toneelgroep „Puck" met „De dwaze dochter" voor Heemsteedse Kunst kring, 8.15 uur. Luxor: „Bandido", 14 jarr, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Leise flehen meine Lieder", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „High society", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het salvo der dapperen", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „Het rat- tennest", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Ger- vaise", 18 jr-r, 7 en 9.15 uur. Lido: „Folies Bergère", 18 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals museum: Bert Brugman's Marionettentheater met „De Parelvissers". Openingsavond van de volksuniversiteit, 8 uur. Jansstraat 83: „Waardoor is er op aarde en in de geestelijke wereld zoveel strijd?", 8 uur. DONDERDAG 17 JANUARI Minerva: Bijzonder kerkewerk voor de gemeente Heemstede, „Morgen zie ik je weer", alle leeft., 8.15 uur. Luxor: „Bandido", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Le! e flehen meine Lieder", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „High society"' alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ^rans Hals: „Het salvo der dapperan", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „Het rattennest", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 j., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido; „Folies Bergère", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zuiderkapel: Zendeling W. Könemann vertelt over de overval op Obano, 8 uur. Jeugdkapel Sions- kerk: Suriname-avond voor het cultureel comité „Over de brug", 8 uur. Gebouw H.J.M.V.: Ned. Ver. voor sexuele hervor ming, „Het huwelijk gaat modieus gekleed", 8 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6