Koninkrijk zonder koning wacht - na Franco - een ongewisse toekomst Spaak en MacMillan spraken in Londen over vrijhandelszone Akkoord over de verdeling van olie in de OEES-landen Nederland heeft bezwaren tegen Britse voorwaarden Als U keelpijn hebt... Onvoorbereid op een geleidelijke overgang drijft het explosieve Spanje naar gevaarlijk vacuum Vader en zoon Traditionalist Evenwicht Morgen? Jemen eist Aden, als deel van zijn koninkrijk, op Amerika kan over tien jaar Arabische olie behoeven President van Texas Oil geeft waarschuwing Struikelblok Oude voet Begrip gevraagd Franse tanker vergaan - bemanning gered Universiteit te Barcelona na relletjes gesloten Graaf van Athlone 82 jaar oud - overleden WOENSDAG 16 JANUARI 1957 (Van onze reisredacteur) „Het is een zeer slecht regime", zei de eigenaar van het wijkkroegje in Valencia, dat door één kale gloeilamp kil werd verlicht. Hij wachtte even en zei toen: „VIaar het is misschien het beste dat Spanje kón hebben". Toen keek hij door de beregende ruiten naar de donker glim mende straten en zuchtte: „En wat zal er gebeuren als Franco weggaat;1 Hij schonk klokkend een nieuw glas donkerrode rioja in, schoof een paar kleine schoteltjes met olijven en ansjovis op de toonbank,'trok zijn schouders op en zei: „Quien sabe?" Wie weet.. Inderdaad, wie weet het antwoord op het probleem-Span je, dat deze een voudige man in vijfentwintig woorden nauwkeurig op tafel had gelegd? Een merkwaardige tegenstrijdigheid: het regime is niet goed genoeg, maar beter dan vele kwade mogelijkheden. En een beslissende, maar voorlopig on beantwoorde vraag is: Wat en wie na Franco? Een vraag, die Spanje bezig houdt van het pover Estremadura tot de welige kust van Valencia, van het vreemde Baskenland tot net trots en hard Castilië, van het kleurig Andalusië tot het wrokkend Catalonië. En niet alleen in Spanje zelf waart de vraag rond. In het Amerikaanse Pentagon denken luchtmachtgeneraals aan hun vijf bases in Spanje, die zij na delicate onder handelingen hebben losgekregen in de Operation Tiptoe (de operatie-op-de- tenen), die bases achter de Pyreneeën, waarheen zij voorzichtiglijk personeel zonden, dat goeddeels rooms-katholiek is en in ieder geval voorzien is van dikke handboeken over Spaanse gebruiken, trots en etiquette. In het Londense Whitehall doemt zij weer op: in de restantenuitver koop van de Britse Middelandse Zee-be langen is de grimmige rots van Gibraltar nog bljjven staan. En tenslotte gaat zij geheel Europa aan: het motto, dat Afrika achter de Pyreneeën begint, is door nieuwere waarheden aangetast. Wie na Franco? De kleine zwijgzame generaal uit Galicië, de staatschef in uni form, die zich zo graag als „de schild wacht van de westelijke beschaving" be schouwt, gelooft nog de tijd te hebben bij de voorbereiding van de aflossing van de wacht. Hij heeft zijn steunpilaren: kerk, leger, Falange, de gevestigde belangen. Zijn die niet helemaal soliede? Welnu, hij steunt ook op drie vrezen, binnenslands op die voor de machtsmiddelen van een totalitair regime, veel sterker nog op die voor een nieuwe burgeroorlog, en buitens lands, op de Amerikaanse beduchtheid voor het wereld-communisme. Al is het dan met verlegenheid, de Verenigde Sta ten zullen de ene vogel in de hand ver kiezen boven de tien in de lucht: Franco krijgt steun, militaire en economische. Het echte Spanje: Op de trappen van het Cortcs-gcbouw (het parlement) doet een bedelaar zijn middagdutje. Een Spaanse bedelaar en dus een koning op eigen kracht, een mens „En verder", zo zal de generaal zeg gen „werk ik aan de aflossing van de wacht". Dat is in zekere zin waar. In 1948 werd Spanje weer een koninkrijk, zij het dan zonder koning. Maar er kwam een Het nieuwe Spanje: Koud en verlaten staat aan Madrid's stadsgrens het monument voor de nationalistische stille, wat bleke, maar intelligente jonge man naar Saragossa, om voorbereid te worden op een verre taak: Juan Carlos, zoon van de eigenlijke pretendent Don Juan. Een jongen, die gebukt gaat onder een afschuwelijke herinnering: door een wat ongelukkig gehanteerd vuurwapen in zijn handen kwam zijn broer om het leven. Hij heeft lange tijd daarna gehaakt in een klooster te gaan, nu heeft hij zich met een wereldse functie verzoend, naar men zegt. Hetgeen niet wegneemt, dat de Spaanse monarchisten zijn vader op de troon wensen, Don Juan, een man in de kracht van zijn leven, die men beter op gewassen acht tegen de moeilijke taak om de monarchie geliefd te maken in het Spanje waar zij door de massa zo lang is vereenzelvigd met kerk en grootgrondbe zit, gezien als vriend van de rijken en on verschillig jegens de armen. Koninkrijk zonder koning: ook in de nieuwe wetsontwerpen omtrent Franco's opvolging, die nu in voorbereiding zijn, heeft de Caudillo zich het alleenrecht voorbehouden naar eigen goeddunken te beslissen over het tijdstip, waarop weer een koning op de troon van Spanje zal zetelen. Die wetsontwerpen vormen be langwekkende lectuur, maar geen erg ver helderende. Al komt cr wel duidelijk uit naar voren, dat zij niet beogen van Spanje een constitutionele monarchie te maken. De regeringschef zal niet verantwoorde lijk zijn jegens de Cortes, het parlement, maar slechts jegens het staatshoofd. De bevoegdheden van de Cortès zijn trouwens vrijwel nihil, verzinken althans in het niet bij degene die aan de nationale raad van de Falange zullen worden toegekend, die een soort Opperste Sovjet moet worden. Reeds thans moet Franco de Falange, die moppert over gebrek aan taak en totale ineenschrompeling vreest, een vette kluif voor de toekomst voorhouden. Maar is het een vette kluif? Het wetsontwerp op de reorganisatie van de Falange, dat het ontwerp op Franco's opvolging vergezelt, toont een ander beeld. De Falange wordt gesplitst in „geaffilieerde leden" en „mili tanten". De eersten leggen slechts een eed van trouw af en mogen stemmen, de twee den moeten in actieve dienst van de be weging treden en kunnen gekozen wor den. Het addertje in het gras: alle offi cieren en onderofficieren van het leger worden automatisch geaffilieerd lid, maar kunnen bovendien uit hoofde van hun functie gekozen worden in de nationale raad van de Falange. Volgt men daarbij de bepaling, dat slechts 75 leden gekozen worden en de an dere 75 door het staatshoofd benoemd zul len worden uit de kringen van leger, kerk en administratie, dan kan men die Falan- gisten geen ongelijk geven, die zeggen dat Franco de Falange wil „verdrinken" met beroepsmilitairen. Dat hoeft geen ver bazing te wekken. In wezen is Franco geen Falangist, geen fascist, zo men wil, maar traditionalist, behoudend militair uit de bourgeoisie, verdediger van orde en ge vestigde belangen. En uit die gezichtshoek kan hij slechts op het leger vertrouwen. Zijn deze wetsontwerpen werkelijk een ernstige poging om Spanje's brandendste probleem op te lossen? Ik twijfel eraan. Er zitten teveel elementen in die erop duiden, dat Franco onverzoenlijke groepen in evenwicht poogt te houden door overigens tegenstrijdige beloften voor de toekomst. En verder ontkomt men niet aan het vermoeden, dat hij geen enkele van die groepen reeds nu daadwerkelijk op de opvolging durft voor te bereiden uit vrees, dat zijn eigen afscheid daardoor verhaast zou worden. En de Caudillo wil nog niet weg, niet zozeer uit machtszucht als wel wegens het gevoel dat hij een man met een missie is. En zo rekt hij, stelt hij uit. Het eeuwig „manana", het „morgen is nog vroeg ge noeg", beheerst nu ook Spanje's grootste vraag, het probleem dat geen uitstel lijkt te kunnen velen. Wat zal dat „manana", wat zal die mor gen, die uiteindelijk komen moet, bren gen? Een nieuwe generaal, die het Franco regime nog een eindweegs zal voortzetten? Het is mogelijk. Een monarchie, die het middelpunt van een Spaanse verzoening zal zijn? Het lijkt niet waarschijnlijk. Een monarchie, die onder Franco's voorwaar den aan de macht komt, zou een slechte start maken. Geen Juan Carlos dan, maar Don Juan, die op eigen kracht de troon zou bereiken? Niet onmogelijk, maar de liefde van het volk, die hij zou moeten verwer- IIet oude Spanje: Een dorpje in de zon. ven, zou door de maag moeten gaan en Spanje's economische omstandigheden la ten geen snelle verhoging van het levens peil toe zonder gigantische buitenlandse hulp van het Westen, dat al naar honderd kanten moet helpen. Een monarchie slechts als overgangsstadium naar een nieuwe republiek? Het zit er in, maar welk een spanningen en onzekerheden zal dat meebrengen in een volk dat niet klaar is voor een geleidelijke overgang. Men heeft Spanje's Caudillo veel ver wijten gemaakt, waaronder ook ongerecht vaardigde. Onpartijdig bezien, zou men hem misschien kunnen prijzen voor het feit, dat hij, zij het na een bloedige bur geroorlog en op dictatoriale wijze, maar daarna eigenlijk toch met een minimum aan hardhandige middelen, over een lange periode kalmte heeft gebracht in een on rustig land. Dat hij de verleiding heeft weerstaan Spanje aan de kant van de as- mogendheden in de oorlog te brengen, is (ook voor het Westen) vermoedelijk zijn grootste verdienste geweest. Of dit alles zal oplegen tegen het huiveringwekkend gevaar, dat een op zijn heengaan onvoor bereid land regelrecht op nieuwe conflic ten lijkt aan te koersen, is een vraag, die alleen de toekomst kan beantwoorden, maar het is een benauwende vraag. NEW YORK/LONDEN (AFP) De af gevaardigde van Jemen in de beheerschaps- commissie van de UNO Assemblée, heeft bij een bespreking van rapporten van be herende mogendheden over door haar be stuurde afhankelijke gebieden, verklaard dat Aden „deel uitmaakt van het Jemeni- tische koninkrijk". De Jemenitische afge vaardigde verklaarde dat Groot-Brittannië Aden jaren geleden „door middel van een twijfelachtig verdrag, diplomatieke ma noeuvres en vreesaanjaging" heeft verwor ven. Hij verklaarde te hopen dat het „ge schil om Aden op vriendschappelijke wijze zal worden opgelost. Indien dit niet wordt bereikt, zal Jemen het vraagstuk aan de UNO moeten voorleggen", zo zei hij. De nieuwe Britse minister van Voorlich ting, dr. Hill, kanselier van het hertogdom Lancaster, heeft verklaard dat de Jemeni tische leiders fungeren als gewillige in strumenten van Egypte en Moskou. Wij zullen onze vrienden in Aden beschermen, zo zei hij. De toestand aan de grens tussen Jemen en Aden was gisteren rustiger. Er werd sporadisch geschoten. Volgens een commu niqué van de regering van Aden, houden elementen, die door de Jemenitische autori teiten worden gesteund, nog steeds een aantal plaatsen in het protectoraat bezet. Er zijn versterkingen naar de grens ge stuurd. De premiers van de mohammedaanse landen van het Bagdad-pact zullen zater dag in Ankara de „grensoorlog" in Jemen bespreken, aldus is in Karatsji bekendge maakt. De Pakistaanse premier Soerawardy heeft met de Britse hoge commissaris in Pakistan, Sir Symon Alexander, de laatste ontwikkelingen in dit gebied besproken. Ook van andere zijde worden inlichtingen ingewonnen. CHICAGO (Reuter). De vice-president van de Texas Oil Company A. N. Lilly, heeft verklaard, dat, tenzij binnen de eerst, komende tien jaar in de Verenigde Staten uitgebreide nieuwe olievelden worden ont dekt, er ongeveer drie miljoen vaten (bar rels) olie per dag zouden moeten worden ingevoerd en een aanzienlijk deel hiervan zal uit het Nabije oosten moeten komen. Hij voegde hieraan toe, dat de zestig mil jard dollar, die de oliemaatschappijen tus sen 1946 en 1956 hebben uitgegeven voor ontwikkeling, in de eerstkomende vijf jaar voor nieuwe ontwikkeling zou worden ge ëvenaard en dat bijna de helft hiervan in het buitenland zal worden geïnvesteerd. Hij zei, dat de Suezcrisis mogelijk blijven de voordelen zou opleveren door het bren gen van stabilisatie in het Nabije Oosten. Hij meent dat twee gebieden, als het Wes ten en 't Nabije Oosten, die voor hun vitale belangen op elkaar zijn aangewezen sa men zullen werken voor het verkrijgen van oplossingen, die verenigbaar zijn met hun beider belangen. Enkele senatoren hebben aangedrongen op een onderzoek naar de verhogingen van de prijzen van benzine en olie in de Ver enigde Staten. Naar hun mening hebben de grote oliemaatschappijen de prijzen van benzine, stookolie en .andere petroleumpro- dukten verhoogd onder het voorwendsel, dat de kritieke toestand in het Nabije Oos ten deze maatregel rechtvaardigt. De hogere prijs van olie in de Verenigde Staten zal volgens oliedeskundigen ver lichting brengen in een belangrijk knelpunt voor de olievoorziening van Europa, name lijk voor het vervoer van de bronnen en opslagtanks naar de havens. Een woord voerder van de olieindustrie zeide, dat de prijsstijging het economisch zou maken olie per spoor te vervoeren in aanvulling op de onvoldoende capaciteit van de buislei dingen. Een deskundige raamde, dat het uiteindelijk zelfs mogelijk zou kunnen zijn om 500.000 vaten (barrels) per dag meer dan tegenwoordig naar de havens te ver voeren. ADVERTENTIE PARIJS (Reuter/DPA). In nauwe sa menwerking met de grote internationale oliemaatschappij heeft de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking be sloten een regeling te treffen, die voorziet in een gelijke verdeling van de last van het Europese olietekort over alle aange sloten landen. De olieaanvoer van elk land zal met eenzelfde percentage worden ver minderd. Er zal voorts een reserve worden gevormd, waaruit zal worden geput ten behoeve van landen, die bijzonder grote voorzieningsmoeilijkheden hebben, zoals het geval is met de Scandinavische landen, Italië, Griekenland en Turkije. Het stookolietekort in West-Europa baart zorgen. Men verwacht, dat de Euro pese stookolievoorraden, ^die op 1 januari j.l. 3.75 miljoen ton beliepen, op 10 fe bruari zullen zijn geslonken tot ongeveer 2.5 miljoen ton, welke hoeveelheid slechts voldoende is om het verbruik gedurende iets meer dan twee weken te dekken. Uit de Verenigde Staten zijn tot dusverre geen grote hoeveelheden stookolie beschikbaar gekomen. Men verwacht niet, dat handha ving van de voorziening met motorben- zine in de huidige beperkte omvang grote moeilijkheden zal opleveren. Twee organisaties van de olie-industrie zullen het plan ten uitvoer leggen: de noodcommissie Midden-Oosten, die de Amerikaanse regering heeft opgericht en samengesteld is uit achttien grote Ameri kaanse oliemaatschappijen, en de petro- leum-noodgroep van de O.E.E.S., die haar hoofdkwartier te Londen heeft en is sa mengesteld uit 10 Amerikaanse, Britse, Ne derlandse en Franse internationale olie maatschappijen. Een kleine verbindings- groep van de olie-industrie, die te Parijs gevestigd is, zal 't contact met de O.E.E.S. onderhouden. In West-Duitsland zal geen olierantsoe nering worden ingevoerd. Deskundigen van de Westduitse oliemaatschappijen zijn in een bespreking met de Westduitse mi nister van Economische Zaken, prof. dr. Erhard, tot de slotsom gekomen, dat er in de bondsrepubliek geen tekort bestaat. De Franse regering heeft bepaald, dat automobilisten tot nader order mogen rei zen zover als zij met hun benzinerantsoen, dat voldoende is voor een afstand van on geveer 350 kilometer, kunnen komen. Kort voor de rantsoenering in november werd ingevoerd, werd bepaald, dat automobilis ten zonder bijzondere vergunning niet verder mochten reizen dan het naburige departement. Voor Kerstmis en nieuwjaar werd die bepaling opgeschort, maar zij zou weer in werking zijn getreden. Hotel houders in de provincie hadden gedreigd, dat zij uit protest tegen de beperkingen op het autorijden in staking zouden gaan. Zij beweerden, dat de maatregel tot werkloos heid in het hotelbedrijf zou leiden. (Van onze correspondent in Londen) De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Spaak heeft gisteren als voorzitter van de inter-gouvernementele conferentie, die het verdrag van een Europese douane- unie voorbereidt tussen de zes „Messina"- landen (Benelux, Frankrijk, West-Duits land en Italië), in Londen besprekingen gevoerd met de Britse premier MacMillan en andere ministers in aanwezigheid van de secretaris-generaal van de Organisatie van Europese Economische S.amenwerking. Bené Sergent was ook aanwezig. Thorney- croft, de nieuwe kanselier van de Schatkist, gaf een uiteenzetting van het Britse plan voor een vrijhandelszone in Europa. Mac Millan had dit plan als Thorneycrofts voor ganger, eind-november aan de orde gesteld. De bedoeling is, dat dit Europese vrijhan- delsgebied gelijke tred met de eenheids- markt zal houden. Landen, die bij de ge meenschappelijke markt zijn aangesloten, zullen een eenvormig importtarief krijgen, maar landen, die deel uitmaken van de vrijhandelszone en geen lid van de gemeen schappelijke markt zijn, behouden hun afzonderlijke en verschillende invoerrech ten voor goederen, die de zone binnen komen. Een commissie, benoemd door de ministerraad van de O.E.E.S., is tot de slot som gekomen, dat het mogelijk is een vrij handelszone tussen de leden van de O.E.E.S. en de zes landen tot stand te brengen. Spaak bracht verslag uit over de vor deringen bij de onderhandelingen in Brus sel tussen de Messina-landen. De discus sies over deze kwestie zullen op 12 februari in de raad van de O.E.E.S. beginnen. De nieuwe Britse regering is voorstandster van een Europese vrijhandelszone, waar bij Groot-Brittannië zich kan aansluiten zonder de belangen van het Gemenebest te schaden. MacMillan wil zijn initiatief met spoed uitvoeren. Het nieuwe kabinet geeft op duidelijke en verheugende wijze blijk van grotere oriëntatie op Europa. MacMil lan heeft op de twee belangrijkste econo mische posten uitgesproken voorstanders van het Europese plan gekozen: Thorney- croft (Financiën) en Eccles (Handel). Ook Churchill's schoonzoon, Duncan Sandys, de nieuwe minister van Defensie, is een „Europeaan". De regering wil in deze dagen van politieke malaise bovendien iets con structiefs doen, dat tot de wereld spreekt. De zoon van de h uidige minister van Buitenlandse Zaken van Hongarije, Imre Horvath, heeft verklaard dat hij geen contact meer wenst met zijn vader, die de Hongaarse kwestie een binnenlandse aangelegenheid noemt. Imre Horvath junior is uit zijn vader land gevlucht en werkt als bouwvak arbeider te Kapfenberg in Oostenrijk. MacMillan hoopt, dat het gebaar van nau wer samengaan met West-Europa vooral de Verenigde Staten gunstig zal stemmen. Aan de andere kant is het plan ingegeven door het verlangen in de toekomst minder afhankelijk van Amerika te zijn. Voor de behoudende elementen onder de conserva tieven wordt het plan aannemelijk gemaakt door de leus dat Groot-Brittannië de kans moet aangrijpen in Europa de leiding te nemen. Thorneycroft heeft nog een andere pijl op zijn boog: concurrentie is heilzaam voor de verwende Britse industrie en zal deze, naar de regering hoopt, mogelijk doelmatiger maken. Alle politieke franje, waarmee het vrij handelsplan wordt versierd, daargelaten ziet Groot-Brittannië zich voor een snel opkomende eenheidsmarkt geplaatst en kan het zich, vooral met het oog op West duitse concurrentie, niet afzijdig houden. Het wordt een wedstrijd tussen Spaak en MacMillan, die beiden geestdriftig zijn. De Britten hebben geen tijd te verliezen om dat het plan voor de eenheidsmarkt waar schijnlijk reeds vóór eind februari in kan nen en kruiken zal zijn. Er is echter een groot struikelblok. Om het Britse Gemenebest niet voor het hoofd te stoten aangaande de imperiale voor keursrechten kan het Britse plan alleen uitgevoerd worden indien landbouwpro- dukten(levensmiddelen, veevoeder, dranken en tabak) zullen worden uitgezonderd van het voorgestelde vrijhandelssysteem. Deze Britse voorwaarden zullen, in het bijzon der voor ons land, grote bezwaren mee brengen, want Nederland zal er in moeten toestemmen bepaalde Britse industrie-pro- dukten vrij toe te laten, maar het kan zijn landbouwprodukten, die een belangrijk deel van onze nationale produktie vormen, niet als tegenprestatie vrij naar Groot- Brittannië sturen. Behalve ons land hebben ook Denemarken, Frankrijk en Italië daartegen ernstige bezwaren. Geen enkel land heeft tot dusver instemming betuigd met het Britse plan, maar Groot- Brittannië is in dezen niet bereid tot een compromis. De binnenlandse politieke si tuatie maakt dit onmogelijk. Aan een nieuwe capitulatie, thans tegenover Europa, wil de meerderheid van het Britse parle ment niet denken. Waarschijnlijk is de Labour-oppositie nog meer bevreesd voor het Europese plan dan sommige conserva tieven, al is het misschien ook een soort watervrees. Het is de bedoeling, dat de handel in landbouwprodukten met Groot-Brittannië op de oude manier wordt voortgezet. Een verzachtende omstandigheid is, dat de zes I Europese deelgenoten in de gemeenschap- j pelijke markt niet van plan zijn onderling tot vrijhandel in landbouwprodukten over I te gaan. Zij zullen wel de wederzijdse export aanmoedigen, met handhaving van fundamentele bescherming. Er zijn dertig produkten, die volgens de Britten niet in aanmerking komen voor vrijhandel. De kwestie van deelneming der over zeese gebieden der OEES-landen zal waar schijnlijk worden geregeld na de opstelling van het ontwerpverdrag, dat Spaak op 12 februari gereed hoopt te hebben. Ook het i probleem van de ongehinderde uitwisseling van arbeidskrachten in Europa zal waar schijnlijk later aan de orde komen. De be doeling is het verdrag inzake de gemeen schappelijke markt en de vrijhandelszone twaalf maanden na de ondertekening in werking te doen treden. De geleidelijke verlaging der tarieven geschiedt in fasen, telkens een vermindering met tien percent van elk tarief. De Britse regering is verheugd dat Spaak blijk heeft gegeven de Britse positie te begrijpen. Het vasteland, dat zich on getwijfeld sterk voelt nu Groot-Brittannië eindelijk in beweging komt, wil blijkbaar een zo tegemoetkomend mogelijke houding aannemen. Dit kan het grote ogenblik zijn, •waarop het vasteland jarenlang heeft ge wacht. Groot-Brittannië wil Europees gaan denken en is zich ervan bewust dat dit nog maar een begin is. Het Gemenebest is niet meer wat het is geweest en richt zich reeds voor een belangrijk deel op Amerika. Theoretisch is het onder een ge meenschappelijke markt (waar Groot-Brit tannië buiten blijft) voor Groot-Brittannië mogelijk zijn uitvoer naar het vasteland, die thans 25 percent bedraagt, te verdub belen. Groot-Brittannië gaat met zijn voor stel verder dan welk land buiten de zes Messina-mogendheden. Uit de woorden van onze zegsman van het Britse ministerie van Financiën kon den wij opmaken, dat de Britse regering niet verbaasd zou zijn, wanneer Neder land dit plan onaanvaardbaar zou achten. Wat dan? Er zijn aanwijzingen, dat de drie Scandinavische landen en ook Oosten rijk zich later bij de vrijhandelszone zullen aansluiten. Ter hoogte van de Portugese kust, tussen Expozonde en Matozinhos is dinsdag de 8.268 ton metende Franse tanker „Janina" in brand geraakt. De 48 opvarenden, in hoofdzaak Nederlanders en Fransen, wer den gered. De kapitein, 6 officieren en 12 andere leden van de bemanning werden opgeno men door het Duitse schip Troyburg. Het Franse schip Nicol Schiaffino nam 13 per sonen aan boord en een Russisch schip, waarvan de naam niet bekend is, de ove rige 16. Onder de geredden bevinden zich twee vrouwen, een Frangaise en een Rus sin. Verwacht wordt dat de Troyburg de Spaanse haven Vigo zal binnenlopen. De tanker Janina was met een lading olie op weg van Odessa naar Finland. BARCELONA (United Press) Het be stuur van de universiteit te Barcelona heeft besloten de universiteit en de me dische faculteiten voorlopig te sluiten na demonstraties van studenten die een por tret vernielden van Jose Antonio Primo de Rivera, de stichter van de falangistische partij in Spanje. Volgens het gemeente bestuur van Barcelona zijn 67 personen, voornamelijk studenten, gearresteerd na onlusten in de stad en in de universiteit. De ongeregeldheden zijn een uitvloeisel van een tram-boycot in Barcelona. Falangisten en anti-falangisten raakten gisteren in de universiteit van Barcelona slaags. De politie drong de universiteit binnen en sloeg de betogers uiteen. De tram-boycot heeft niet tot onge regeldheden geleid maar het schijnt dat de studenten de gelegenheid hebben aange grepen om hun grieven kenbaar te maken. Zij hebben trams met stenen bekogeld en regerings- en gemeente-autoriteiten in spreekkoren uitgejouwd. Vorig jaar is de universiteit van Barcelona ook voor korte tijd gesloten geweest. De boycot van de tram door de burgerij, die zondag begon uit protest tegen een verhoging van de tarieven, wordt voort gezet. LONDEN (Reuter). De graaf van Athlone, gehuwd met prinses Alice, klein dochter van koningin Victoria en nicht van prinses Wilhelmina, is in de ouder dom van 82 jaar te Londen overleden. De graaf was oudoom van koningin Elizabeth en is vroeger gouverneur-generaal van Canada en Zuid-Afrika geweest. De graaf overleed in zijn Londense resi dentie, het Kensington paleis. Men ver wacht dat de begrafenis zal geschieden in de St. Georges kapel te Windsor. Twee jaar geleden vierden de graaf, broer van wijlen koningin Mary, en prin ses Alice, hun gouden bruiloft.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7