Het is uit met het aannemen van endjes en het doen van sjouwtjes f THALIA n Thee-zet-competitie komt op 19 februari in IJmuiden Overtreders buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen op het matje DE „VISCHPLOEG" IS TER ZIELE Eerste gelede bus voor Amsterdam Mirsf rtt „snelprlvéles" op elk uur! 7 P.v.d.A.-vrouwen bespraken actuele problemen Haarlemse economische politierechter SLAAPT uzc> /L HEEMSKERK Vergadering van polder „De Noorderbuitendijken" BEVERWIJK Agenda voor Beverwijk W óti.SDAG 16 JANUARI 1957 SINDS DE EERSTE DAG in het nieuwe jaar zijn ze niet meer aan IJmuidens havenkant. De drie IJmuidenaren, die samen 221 jaren tellen en die een ieder in het IJmuidense havengebied kende als Bram Kramer (72 jaar), Harry Gomes (78 jaar) en Henk Kaptein (71 jaar) van de Vereniging van Vletterlieden „Vischploeg" hebben als laatsten van dit met de historie van IJmuiden vergroeide groepje vletterlieden het werk gestaakt. Éen drietal, dat de laatste jaren het bestaan baseerde op het nuchtere feit, dat het rijk een havenknecht verbiedt om diensten voor derden te verrichten en dat is ook het aannemen van een tros van een merende logger of trawler. Bram Kramer heeft het kleine lokaal onder het havenkantoor aan de Vissershaven afgesloten op die laatste dag in het oude jaar, de paar eigendommen van de „Visch ploeg" en daarbij was ook de laatste vlet werden ver kocht en aan de IJmuidense Reders vereniging werd een briefje gepost. Daar stond in, dat de drie mannen van de „Vischploeg" de eer hadden om mee te delen, dat met ingang van 1 januari 1957 de vereniging van Vletterlieden Vischploeg in de Vissershaven werd opgeheven wegens ge brek aan personeel. „We hopen, dat U voor deze datum de nodige maatregelen kunt nemen om stagnatie in het be drijf te voorkomen", heette het verder, „en danken U voor het genoten vertrouwen". Er zijn géén maatregelen getroffen. Er zijn geen opvolgers gevonden en het doet de clrie oudjes nu alleen nog maar zeer, dat er niet eens een briefje van de redersvereniging is teruggekomen. Met een vriendelijk woord bijvoorbeeld voor de in tientallen jaren verrichte diensten. De levensgeschiedenis van twee van hen - Harry Gomes kwam later bij de Visch ploeg en wilde alleen tegen betaling iets vertellen - is ten nauwste verweven met het vooral in vroeger dagen rauwe leven van de leden der vletterploegen. Zij maak ten reddingen mee en gingen bij hoge zeeën naar buiten met een kleine sleper of de roeireddingboot, ze waren veelal eerder bij de plaats van een gestrand schip op de kust dan de sleepboten van Zur- nruhlen of Wijsmuller, waren dagenlang in hun kleine zeilvletten ver op zee om de concurrentie een boot, die uit Hamburg moest komen, af te snoepen en de kapitein hun diensten aan te bieden. In volle zee werden de schepen geënterd en werd naar het jawoord van de kapitein gevraagd. Een vletterman nodig om naa.r IJmuiden te sturen, om een slepertje voor de pieren te bestellen, om alvast vijf of tien ton vlees bij slager Marcus van Gelder in Amster dam te laten klaarmaken? De kerels van de in het wild werkende „Vischploeg" knapten het op. Nu waren er in die dagen meer ploegen - de koperen en gouden ploeg hadden ech ter met de meeste rederijen vaste con tracten. De leden van de Vischploeg, be lust op een sjouwtje, voeren de stomers echter zelfs tot voorbij The Lizzard tege moet. En er werd rustig met een pakje brood op zak op de trein naar Hamburg gestapt om de kapitein van een daar op vertrek liggend schip reeds de diensten aan te bieden. De vletterman ging er meteen aan boord. BRAM KRAMER, die zesenveertig jaar lang met Henk Kaptein in de Vischploeg optrok - daarvoor beconcurreerden ze el kaar bij het leven - is nu rustig thuis bij zijn dochter aan het IJmuidense Konings- Bram Kramer (72 jaar) plein. Hij stamt uit een befaamd geslacht - het geslacht van de Helderse zeeredders. Was Dorus Rijkers niet zijn grootvader en was deze Bram Kramer al niet als zestien jarige jongen bij grootvader in de roeired dingboot te vinden, wanneer die naar zee trok op het eerste noodsignaal van de Haaksgronden? In de Artilleriestraat in het oude Den Helder werd hij geboren en hij groeide op tussen de geslachten van redders. Nu liggen er een stapel medailles, waarin gegraveerd staat, dat deze toebe horen aap IJ. Kramer. Van een Italiaans zeilschip veertien man gered, van een Zv*ed met stukgoed 38 man - allemaal op de Haaksgronden - en van de petrolieboot zestien man. Namen van schepen weet Bram Kramer niet meer zo goed daar moeten de medailles bij helpen. De ..Ninian Paton" op 3 december 1917 met 37 geredde opvarenden en dat ss Turbo met zestien man en de Salento op 26 november 1928. Want van IJmuiden uit ging deze Bram Kramer verder met het redden van men senlevens. wanneer de noordwester op de kust stond. Aan het fort, buiten aan zee stond de roeireddingboot van IJmuiden, waarop Bram Kramer schipper was. Ver schillende malen is deze boot gebruikt, maar de meeste indruk heeft de tocht naar de „Salento" bij hem achtergelaten. Piet Visser sloeg uit de boot en verdronk en later overleden aan de gevolgen van deze tocht Reiier King en vriend Jansen. Toen de „Neeltie .Tacoba" naar TJmuiden kwam. werd Bram Kramer onstapner en op vele reizen trok hij mee met ziin broer Piet Kramer, die lange tijd schipper op deze kleine boot is geweest. De medailles worden nog eenmaal per jaar op het jasje geprikt. Dat is voorge schreven, want dan reist Bram Kramer met Kees Smit naar Den Helder om de oud-reddersavonden mee te maken. IN 1910 IS Kramer van Den Helder naar IJmuiden gekomen om op de trawler te varen. Zijn broer Piet werkte er al als vletterman en had hem al eens verteld van het harde, maar avontuurlijke leven, dat deze leden van de ploegen meemaak ten. Na drie jaar visvangst trok ook Bram Kramer in de Vischploeg, die toen uit ze ventien man bestond. Zes sleepbootjes voeren voor de ploeg in de havens, tien vletten waren in gebruik en twee wacht- lokaalt.ies - een bij de semafoor en een op de kop van de Vissershaven - was de ploeg rijk De laatste van die tien vletten is nu pas, in 1956, verkocht. De meeste vletten werden in de laatste oorlogsjaren door de Duitsers meegenomen, de slepertjes waren al in de jaren dertig van de hand gedaan en de lokaaltjes vielen in de slopershanden van de bezetters. De Vischploeg hielp in hoofdzaak de loggers en trawlers, die IJmuiden binnen vielen. Van de semafoor af werden de log gers de sluis doorgebracht, daar de Kat- wijkers de haring bij de Rooms Katholieke kerk aan de Kanaaldijk moesten lossen en heel vaak werden de toen nog motorloze schepen van en naar zee gebracht. Hon derden trawlers heeft IJmuiden geteld en voor al deze schepen stonden de man nen van de „Vischploeg" klaar om de sche pen af te meren. Langzaam is aan het bestaan van de ploeg toen een eind gaan komen. De moto ren kwamen in de schepen, er waren geen slepertjes meer nodig - en ze werden voor veel geld in de vorige wereldoorlog ver kocht en na de eerste wereldoorlog ble ven ze met dertien man over om de wacht- .jes te kloppen. De tweede wereldoorlog bracht het vertrek van vier man, die de leeftijd hadden en om steun gingen. Bram Kramer voer in de oorlogsjaren op de red dingboot en na de oorlog werd met nog slechts vijf man weer begonnen. Visploeg 5 Inmiddels zijn twee man gestorven: Sie- men Smit en Jansen. Twee maanden ge leden moest Henk Kaptein stoppen, toen de ogen niet best meer waren. Jongere krachten waren moeilijk aan te trekken in dit oude bedrijfje zes man waren zeker nodig voor een redelijke arbeidstijd en werkverdeling, hetgeen ook meer in komsten vroeg. Zodat er voor Bram Kra mer en Harry Gomes geen ander besluit overbleef: ook zij zouden stoppen. Het was gedaan, volkomen uit, met de „Visch ploeg". Ze denken terug aan de jaren, waarin het bepaald niet zachtzinnig toeging. Aan jaren, waar zij graag naar terug zouden willen om het nog eens mee te maken. Om nog eens een dag zoals Bram Kramer als slapende wacht op de loodsboot voor IJmuiden te varen. Er dreven toen vele mijnen in de oorlogsjaren in zee en de schipper van de loodsboot had voor de zekerheid bij donkerte maar graag iemand aan boord, die dë reddingboot góed kon sturen..'s Avonds kwam Bram aan boord,, dronk een kop thee en ging naar kooi. 's Ochtends bij het zonnetje trok hij weer naar de wal. „Gesalarieerd redder was ik daar", zegt hij er nu nog van. HENK KAPTEIN, nu thuis in de wo ning aan de J. P. Coenstraat, is nog vol leven, wanneer de „Vischploeg" ter sprake komt. Hij is vrijwel blind geworden in de laatste maanden, maar wanneer de ope ratie aan zijn ogen binnenkort slaagt, is hij wellicht weer in staat wat te zien. „Dan ga ik weer met Bram beginnen", zegt hij vol geestdrift. Maar zijn vrouw moet het hoofd schudden: „Daar komt niets meer van". De havenmeester heeft het tenslotte gezegd: er moest nu maar een eind aankomen, eer er ongelukken ge beurden. Ook bij hem herinneringen, vele flarden daarvan, want alles herinnert hij zich niet meer precies. Daar is bijvoorbeeld de „Eastwell', die rijstboot, die bij stormweer op de pier werd gezet, toen de loods het schip naar binnenbracht tegen de wil van de kapitein in. Kaptein was mijlen ver uit IJmuiden al aan boordgeklommen om de diensten van de „Vischploeg" aan te bie den en hij maakte die stranding in vlie gend stormweer mee. Nanny van der Wiele kwam erbij met zijn sleepbootje „IJmui den" en wat er toen door die Kaptein^en v. d. Wiele gepresteerd moet zijn is enórm geweest. De opvarenden werden gered op deze gevaarlijke plek. DAN WAS DAAR die ontmoeting met een lieve dame op de IJmuidense haven kant. Ze zou haar hond graag meenemen naar Engeland en met de passagierssto mer hoefde ze dan niet te gaan, want voor de lange tijd, dat ze in Engeland bleef, zou de hond in quarantaine moeten. „Als u centen heb", hebben Nannie van der Wiele en Henk Kaptein gezegd. Die had ze. En genoeg zelfs. „Wij aan boord met die dame en die grote hond", vertelt Kap tein er nog. „Komen we bij Dungeness. Henk Kaptein (71 jaar) Stappen me daar twee ambtenaren aan boord. Ik die hond onder de kooi geduwd. Nanny zat onderin en ik maar ssst roepen. De miss is asleep, zeiden we tegen die douane. Allright, zeiden ze. We kregen die hond aan wal en mevrouw betaalde vlot". Er zijn nog herinneringen aan de eerste jaren van de Vischploeg aan mannen als Pieter Hamer, Duiffie Bakker, aan Kees Haan, Jan Koningstem en Ossie Jan sen, aan Siemen Smit en Lienes Kaptein. Het was Henk Kaptein, die als enige van de „Vischploeg" nog eens op een dag alleen met een onderzeeër thuis voer. Dat was in 1923, toen een trawler met een verlaten onderzeeboot kwam aanslepen. Gevonden op de Noordzee. De sleepboot zou het sleepje overnemen. Ze namen ook de premie voor de berging over, want de sleeptros moet zijn gebroken van die traw ler en toen Henk oversprong was de on derzeeboot hem. Hoe die boot geopend moest worden was de vraag bij binnen komst in IJmuiden. Maar Henk had die zaak al bekeken op zee. Hij had 'm open gehad en zou het bij duisternis nog wel eens doen. Allicht dat er nog wat inzat, dat van waarde kon zijn. Twintig jaar is er overheen gegaan eer deze bergers een stuiver voor de berging vingen. Die stui ver werd 1 40 per man. HISTORIE IS DAT nu allemaal voor deze drie. Ze lachen nog eens bij een ver haal zoals over de geheel verlaten bark, die door hen in stormweer op de Noord zee werd geënterd en prijs gemaakt. Maar het schip was niet verlaten beneden troffen zij later nog de kapitein aan, die zich had genesteld tussen een reeks fles sen en in de beste stemming was. De twee honderd en een en twintig ja ren, die zij nu bij het stoppen van het bedrijfje tellen, zullen er hopelijk nog veel meer worden. Grinnikend zullen ze terugdenken aan vroeger jaren. Aan de historie van een aan de waterkant op groeiend IJmuiden, dat hün leven was. W. N. ADVERTENTIE het theater met de beste films DONDERDAG a.s. 8 uur in slechts een speciale voorstelling de opzienbarende verfilming van CAVALLERIA RUSTICANA met Anthony Quinn - May Britt - Kerima in schitterende kleuren! Een aangrijpend en boeiend filmwerk van onvergelijkelijke schoonheid! Muziek van ongekende kracht Toegang 18 jaar. HEDENAVOND 8 UUR laatste voorstelling DE MAN DIE TEVEEL WIST met James Stewart en Doris Day In de periode van 17 januari tot en met 11 april zal komen vast te staan, wie in de provincie Noord holland het beste thee zet. Er zal in deze dagen name lijk een thee-zetcompetitie worden gehouden in vele Noordhollandse plaatsen. De competitie wordt beslo ten met een echte „finale", waar de regionale kam pioene uit de bus komt, die mee zal strijden om het lan delijk kampioenschap. Er zijn reeds dergelijke wedstrijden gehouden in het noorden, oosten, zuiden en midden van ons land, die ieder een regionale kam pioene hebben opgeleverd. De kampioene uit Noord holland zal dus de vijfde zijn. In de komende weken zullen thee-duels worden gehouden in Amsterdam, Aalsmeer, Weesp, Hoofd dorp, Uithoorn, Zaandam, Alkmaar, Bergen, IJmuiden 79 februari), Wormerveer, Beverwijk (21 februari), Uit geest (26 februari), Purmer- ffld, Enkhuizen, Den Burg, Slootdorp, Den Helder, Behagen, Hoorn en Medem- blik. 's Middags wordt er in de regel een wedstrijd ge houden voor scholieren, des avonds voor huisvrouwen. De hoogst geclassificeerde theezetsters uit de beide groepen zullen te zijner tijd strijd leveren om de regio nale titel. De wedstrijden staan on der auspiciën van de stich ting „Het Theebureau voor Nederland" te Amsterdam. De normen die door de jury's worden aangelegd, zijn in wezen eenvoudig. Het komt er namelijk op neer, dat men een goede kop thee moet kunnen zet ten en serveren, dit alles uiteraard volgens de rege len der kunst, overeenkom stig de vijf gouden thee- regels. Voor de demi-finales en de finale gelden dezelfde maatstaven, alleen in ver scherpte mate. Uit een opinie-onderzoek dat enige jaren geleden werd gehou den, is gebleken, dat de theezetgewoonten in ons land nogal uiteenliepen en dat daar enkele markante fouten aan kleefden. De leden van de afdeling Velsen-Noord van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid hebben dinsdagavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat hun vergaderingenreeks voortgezet met een praatavond over ac tuele wereldproblemen, welke, na een korte begroeting door de voorzitster, mevr. Goossens-Brons, werden ingeleid door het hoofdbestuurslid mevr. Hille-Kalsbeek uit Zaandam. Eerst werd de aandacht bepaald bij de gebeurtenissen in Indonesië ten aanzien van de huidige regeringsmoeilijkheden, die voortspruiten uit het feit, dat de ge weldige uitgestrektheid van het Indone sisch territoir een verscheidenheid van volk en rassen heeft, welke een eenheid, die geprobeerd wordt te bereiken, op het dictatoriale af, in de weg staan. Volgens de inleidster is hierdoor de huidige situatie met de Sumatraanse onderhorigen ont staan; die vermoedelijk nog wel dieper zal insnijden in de regeringsvoornemens. Ten aanzien van het Midden-Oosten en de geschiedenis rondom Egypte en het Suezkanaal bekeek de inleidster de pro blemen van het Egyptisch standpunt uit daarbij niet verhelend, dat in de strijd van de Engelsen en Fransen inzake de Suez- kwestie van eerstgenoemden de socialisten zich tegen wapengeweld keerden en hun Franse politieke broeders juist dit treffen aanmoedigden. Er werd in alle gebeurte nissen in en om Egypte een nationaal- socialistische tendenz onderkend, doch desondanks was wel gebleken, dat wegens de politieke verdragen de westelijke sta ten niet meer eigenmachtig konden op treden. De zaak van de Hongaren, hun strijd om vrijheid en de oorzaken daarvan, door mevr. Hille geschetst, gaven aanleiding om de wijze, waarop de Hongaarse vluchte lingen in ons land zijn ontvangen. Mevr. Hille vertelde met sprekende voorbeelden hoe de mentaliteit van de Hongaarse gas ten ten opzichte van het werk en van dit volk in ziin geaardheid verschilt van de Nederlandse. Het is wenselijk de Hon gaarse vluchtelingen zoveel mogelijk over ons land te verspreiden, anders kunnen zich funeste gevolgen voor deze mensen inzake aanpassing aan het Nederlandse volk voordoen. Treffend is echter hoe deze mensen, zoals zij verblijven in het studie centrum van de Vrouwenbond ..De Born" te Bennekom. zich gelukkig voelen in de aldaar gehouden kerkdiensten. Besloten werd met een aantal interne afdelingszaken, waarvan de voornaamste was, dat mevr. Van Eijkelen. Strating- plantsoen, als intermédiaire zal fungeren voor de Raad van Samenwerkende Vrou wenorganisaties in de gemeente Velsen in zake hulpverlening bij ziektegevallen, waarvoor men zich bij haar kan vervoegen, maar ook om zich te melden indien men bereid is aan deze hulpverlening mede te werken. De Haarlemse economische politierech ter heeft maandagmiddag strenge straffen uitgedeeld aan overtreders van het Buiten gewoon Besluit Arbeidsverhoudingen. Het ging hier om een aantal werknemers, die ontslag hadden genomen bij de bedrijven waar zij werkzaam waren, zonder toestem ming van hun werkgevers of de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Een boete van f 150 werd opgelegd aan een elektrisch lasser, die een Haarlems bedrijf had verlaten zonder toestemming en aan een arbeider, die hetzelfde had gedaan bij een bedrijf in Halfweg. Tegen beiden had de officier van Justitie een boete van f 100 geëist. Eveneens f 100 had de officier van Justitie geëist tegen een landarbeider uit de Haarlemmermeer, die de boer waar hij werkte midden in het oogstseizoen in de steek liet. Deze man werd conform de eis veroordeeld, evenals een loodgieter uit Vel sen tegen wie de officier van Justitie f75 had geëist. Deze man was ook zonder toe* stemming bij zijn werkgever weggegaan. Tegen een 65-jarige smid uit Bennebroek eiste de officier van Justitie mr. J. Wiarda f 50 subsidiair 10 dagen hechtenis. ADVERTENTIE T/ ri..uV: T:V:;7 V. V" >Vv r '-•> A Tien tegen één dat er op onze beddenafdeling wel een matras te vinden is, waarop U wél heerlijk zult kunnen „slapen. 7-. r - Wij zullen U gaarne adviseren. ,K. V i WONINGINRICHTING BEVERWIJK specialisten sinds 'jaren! 'v, fc'/'r YU-T'vyGG'S a IH f f Door de carrosseriefabriek Verheul te V/addinxveen zijn bij wijze van proef twee autobussen van een nieuw type voor het Gemeentelijke Vervoerbedrijf van Amsterdam gebouwd, waarvan de eerste vandaag zou worden overgedragen. De gelede bussen zijn 17 meter lang en bieden plaats aan 149 passagiers. Van deze 149 plaatsen zijn 46 staanplaatsen. Het chassis en de motor zijn van de Engelse AEC-fabrieken. De bussen hebben één conducteur en een bestuurder „aan boord", waarvan de eerste op het bekende dwarsgeplaatste stoeltje bij de ingang zit. De bussen hebben drie uitgangen. Ondanks het koersbord van lijn 14, dat op de foto duidelijk is te zien, is het nog niet bekend op welke lijn de nieuwe bussen zullen worden ingezet. SCHRIJFGEREI WERD VERLOREN De volgende gevonden voorwerpen wer den aangegeven bij de Heemsikerkse poli tiepost: bruine alpino-muts, blauwe overall, muntbiljet van 2.50, vulpenhouder, groen kinderwantje, nieuwe padvimdersriem, gou den damesarinband, gebreide das, zwarte regenbroek, armband met hangertje, rood kleurige vulpen, zwarte plastic portemon- naie met inhoud, etui inhoudende vulpen (goud), vulpotlood (grijs), ballpen (groen) en een veilingkist Kenneraerland. BRIDGEN IN „DE ORANJEBOOM" De onderlinge competitie van de Heems- kerkse bridgeclub „De Oranjeboom" ver loopt op spannende wijze. De situatie is thans zo dat de strijd nu slechts tussen vier paren gaat, die nog kans maken op het kampioenschap. De uitslag van de jongste clubavond was als volgt: Groep A: 1. TabakDe Kruyf 40V2 pnt; 2. Muyen jr.v. d. Bosch 38 pnt; 3. Koop manDe Vries 35]/2 pnt; 4. de heer en me vrouw v. d. Capelle 33% pnt; 5. gebr. Beentjes 32 pnt; 6. en 7. dames Spijker en dames ModooPerry 29 pnt. Groep B: 1. de heer en mevrouw Bley- endaal 40% pnt; 2. WentinkKerklaan 371/a pjyt,; 3_ GrootAdrichem 34% pnt; 4. de heer en mevrouw v. d. Jagt 33% pnt; 5. Muyen sr.v. d. Wel 33 pnt; 6. Cornelis- seHenneman 26 pnt; 7. de heer en me vrouw Koopman 25% pnt. VIER STATIONS OP DRAADOMROEP Tot enkele dagen geleden hadden de op het draadomroepnet aangeslotenen in Heemskerk slechts de beschikking over de beide zenders Hilversum 1 en 2. Thans is hierin althans voor de bewoners van de kom van het dorp verandering gekomen en kunnen deze mensen van vier stations gebruik maken. De polder „De Noorderbuitendijkein" houdt op donderdag 17 januari in de Heemskerse zaal Dam een ledenvergade ring. Belangrijkste agendapunt is de befaamde ling van een aanvrage tot deelneming in de ruilverkaveling van de polders „De Uit- geester- en Heemskerkerbroek" en „Wij- kerbroek". Voor gedupeerde veehouders te Bever wijk en Heemskerk bestaat hierdoor de mogelijkheid om met subsidie aldaar een boerderij te stichten. „NIEUW LEVEN" IN „DE GROTE STILTE" De tweede uitvoering in dit seizoen van de gefaeelonthouderstoneelvereniging „Nieuw Leven" te Beverwijk is vastgesteld op woensdag 20 februari. Dan zal in het Kennemer Theater het toneelspel van. Te rence Rattigan „De grote stilte", vertaald door Gerard Rekers, opgevoerd worden. Jaarvergadering metaalbewerkers De Heemskerkse afdeling van de r.k. metaalbewerkersbond houdt op woensdag 23 januari in zaal Nijman haar jaarverga dering. Onder andere vermeldt de agenda een bestuursverkiezing en de behandeling der diverse jaarverslagen. „Weenink" 2 speelt tegen „Kijk Uit" 4 Het tweede tiental van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" speelt maandag 21 januari een bondswedstrijd tegen „Kijk Uit 4" in IJmuiden. De smid was bij zijn werkgever wegge gaan, omdat hij geen vakantie- en snipper dag, alsmede een vakantietoelage waar hij recht op zou hebben gehad, zou hebben gekregen. Hij had evenwel geen toestem ming van zijn werkgever, noch van de di recteur van het Gewestelijk Arbeidsbureau gehad. De officier van Justitie meende, dat grie ven aan de directeur van het Arbeidsbu reau of aan de kantonrechter hadden moe ten worden voorgelegd, waarna hij tot zijn genoemde eis kwam, waarbij hij rekening hield met de leeftijd van de verdachte. De raadsman, mr. M. B. Cohen, kwam na zijn pleidooi tot de conclusie, dat vrij spraak, subsidiair ontslag van rechtsver volging zou moeten volgen. Hij stelde, dat de Hoge Raad onlangs had vastgesteld, dat vakantiegeld, zowel als vakantietoeslag volgens de collectieve arbeidsovereen komst van het smedenbedrijf een deel vor men van het loon. De werkgever zou dus een deel van het loon van verdachte niet hebben uitbetaald, waardoor een dringende reden tof ontslagname ontstond. „Nergens staat in de wet, dat men verplicht is naai de directeur van het gewestelijk Arbeids bureau te gaan in geval van een dringende reden" meende mr. Cohen. In het subsi diaire geval achtte de raadsman overmacht aanwezig, omdat van een werknemer niet verlangd mag worden, dat hij in een on rechtvaardige bejegening berust. Voor dit geval' vroeg mr. Cohen ontslag van rechts vervolging. De officier van Justitie bestreed de aan wezigheid van overmacht en ook de poli tierechter mr. H. G. Rambonnet vond het beroep van de raadsman op overmacht niet duidelijk. Deze laatste noemde de aangifte door de werkgever van de smid een „mis selijke poging om te ontkomen aan een ci viele procedure wegens het niet uitbetalen van de vakantietoeslag". Mr. Cohen achtte dit geval een princi piële zaak en persisteerde bij zijn conclu sie, waarbij hij de economische politie rechter om een schriftelijke uitspraak vroeg. Mr. Rambonnet willigde dit verzoek in en bepaalde de uitspraak op 21 januari. „Op hoop van Zegen" bij O.B.K. De Beverwijkse toneelvereniging „Oefe ning baart kunst" geeft op zaterdag 9 fe bruari in het Kennemer Theater een op voering van het beroemde toneelstuk van Herman Heijermans „Op Hoop van Ze gen". KAB-leden gaan klaverjassen Voor de Beverwijkse leden, van de K.A B. wordt op maandag 21 januari in het KSA-gebouw een klaverjasdrive georgani seerd. Voor de winnaars zijn aantrekkelij ke prijzen beschikbaar gesteld. SCHAKERS VAN „PAT MAT" ACHTER DE BORDEN In de onderlinge competitie, van de Ken nemer Schaakclub „Pat Mat" werden de volgende resultaten behaald: Groep I: J. E. StrengersJ. C. de Haas 1-0. Groep II: ir. E. de Vries—ir. J. M. Nij- hoff 1-0; B. WulmsJ. Sonneveld remise. Groep III: M. N. Pranger—M. Metselaar 1-0; M. N. Prangering. J. J. Schroder 0-1; ing. A. W. Falter-G. v. d. Berg 0-1. Groep IV: J. F. DingerdisR. de Gelder 1-0; E. ToffoliJ. v. d. Struis remise; R. de GelderH. Steeman 0-1. WOENSDAG 16 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Mr. Roberts". Luxor Theater: 10 en 21.15 uur: „Sissi". K.S.A.-gebouw, 19 uur: Uitvoering Geheel onthouders Kinderclub „Kindergeluk". Café „Sport", 20 uur: Contactavond „Be verwijk". Groentenbeurs, Kath. Vrouwen Gilde, „Van schapenvacht tot afgewerkt product", 't Centrum, 20 uur: Tuinbouw Studie Club, M. Scharringa uit De Bilt over „weers- verschijnselen". Openbare Leeszaal, geopend van 1517 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 15—16 uur. „Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uitle ning, geopend van 15.1516.45 uur. R.-K. Leeszaal, Uitleenbibliotheek geopend van 1013 uur; Lees- en studieclub ge opend van 1013 en 1517 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 1718 uur. DONDERDAG 17 JANUARI 't Centrum, 20 uur, Willem van Iependaal: Humor door de eeuwen heen. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 en 1517 uur; lees- en stu diezaal geopend van 10-13 en 15-17.30 u. ADVERTENTIE Zaterdag 19 januari AANVANG NIEUWE CLUBS lulianakade 18 - Tel 4733

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9