Problemen DE LAATSTE TOAST U. 6. hneeluMM. - 5£k rayon Haarlem 18997 - 25455 - 11125 r Agenda voor Haarlem -- VOLVO De leerling van Doctor Marciolo op de honderd veldenJ J Kort en bondig 4 (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) Volgende week N.Ph.O.- concert in Beverwijk BEVERW53K „Beverwijk" toont interesse voor contactavonden „Van schapenvacht tot afgewerkt produkt" „Never Down" na de twaalfde ronde OVERVEEN Tol. K 2500 18997 - 25455 - 1112j WIJK AAN ZEE HEEMSKERK Amateurtoneel in moeilijke positie Veertig iaren trouw met koninklijk zilver beloond i C VERVOLGVERHAAL I DONDERDAG 17 JANUARI 1957 OM DE DAMMERS kennis te laten maken met de vereniging „De kring voor damproblematiek"heeft deze op haar laatste bijeenkomst besloten aan 24 vooraan staande Nederlandse damrubrieken een zeer modern vraagstuk van ir. J. Viergever uit Amersfoort ter oplossing aan te bieden. Onder de goede oplossers wordt dan in elke rubriek een halfjaar abonnement op „De Problemist" verloot, het officieel orgaan dus voor de liefhebbers van de problematiek. Deze club van probleemlief hebbers uit geheel Nederland bevat componisten en oplossers. De nieuwste snufjes op het terrein der moderne damproblematiek krijgen de liefhebbers voorgeschoteld. Het aangeboden vraagstuk zal in de 24 damrubrieken tegelijk verschijnen. In het georganiseerd damleven van de KNDB is de Kring voor Damproblematiek met haar honderden leden de grootste aangesloten onderafdeling. Organiseert de KNDB voor haar tienduizend, leden jaarlijks toernooien, de KVD heeft een geheel eigen karakter. De KNDB trekt de damliefhebber naar de wedstrijdzaal; de „Kring voor Dampro blematiek" bezoekt de huisdammers thuis. Een door de KNDB ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat de groep welke rustig thuis een probleem oplost groter is dan de groep gelegenheidsdammers. Want de probleem-oplosser is trouw en een liefheber bij uitnemendheid, de gelegen heid-wedstrijdspeler vaak een ééndagsvlieg, Daarom verwachten wij op dit probleem een groot aantal oplossingen binnen om de Kring voor Damproblemen" te overtuigen, dat in de IJmond een groot aantal probleem liefhebbers woont. Hieronder volgt dan het vraagstuk. ^pocxx)0oc<^oooocor*ryv^rrx)c)ooqoooooooooooccoooooooc^r,ooc- OCOXOOOOOOOOOCXXIOOOOOOOOOCXXXXXXXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCX Zwart 13 stukken op: 6, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 19, 26, 35, 36. Wit 14 stukken op: 17, 24, 25, 27, 28, 29, 30, 31, 37, 43, 44, 45, 46, 47. De oplossingen van dit elf zetten diepe vraagstuk wordt tot uiterlijk 1 februari in gewacht aan het adres van onze damredac- teur, die de oplossingen doorgeeft aan de kring. Daar dit vraagstuk de volle aandacht vraagt, hebben wij besloten deze week geen wedstrijdproblemen te plaatsen. Nu deze rubriek toch geheel in de geest van de damproblematiek is. geschreven, komt het uitstekend van pas, dat de bekende Amsterdamse problemist Geo van Dam speciaal voor de lezers van de IJ.C. een zeer fraai dwangprobleem samenstelde onder de titel „Dam-groet 1957". Wij hebben de oplos sing er maar direct bij geplaatst, omdat het eindspel (naar een idee van wijlen ir. W. Vrijlandt) zeer leerzaam is voor het partij- spel; iooooooooooonoo00croronoooo(ryryxvToo(vw,o^ooocooocrv—Of „Actie en reactie" Zwart 9 stukken op: 8, 10, 11, 13, 16, 17, 19, 20 23. Wit 9 stukken op: 26, 31, 32, 33, 34, 39, 40, 43 en 49. Wit speelt en wint door de volgende zet- tenreeks: 1) 33—29 13—18, 2) 29—24 20 x 29 gedwongen. 3) 3228 23 x 32. 4) 34 x 5 32 38. Deze afwerking geeft een verrassende wending. 5) 43 x 32 18—23, 6) 5 x 28 17- 21. 7) 26 x 17 11 x 35. Het eindspel wit 31.32.49, zwart 35,6,16. Dit eindspel is in alle varian ten gewonnen door: 1) 3227 611 of 2) 49—44 11—17, 3) 31—26 16—21, 4) 27 x 16 17—22, 5) 16—11 22—28, 6) 11—7 28—33, 7) 7-1 3338, en nu wint 128, omdat op 42 2337 en op 43, 39 volgt. De vorige rubriek hebben wij de vier op lossingen gegeven, doch het tweede vraag stuk is uitgevallen, omdat 39 met 40 is ver wisseld, zoals wij reeds hebben aangegeven. Van de drie vraagstukken, welke overbleven was no. 1 bijoplosbaar. De heer C. Kramer, Meeuwenlaan 10, IJmuiden, was de enige welke met de bijoplossing 1913, 3832, 3934, en 35 x 4 en wit wint een punt extra kreeg en zodoende winnaar werd van de december-oplosserswedstrijd. Woensdagavond 23 januari heeft in het Kennemer Theater in Beverwijk een con cert door het N.Ph.O. plaats in de serie van de CCB. Aangezien Toon Verhey we gens gezondheidsredenen zijn functie bij het N.Ph.O. heeft moeten neerleggen, staat het concert ditmaal onder leiding van de gastdirigent Henri Arends, in deze streek geen onbekende. Als assistent-dirigent van het Amsterdamse Concertgebouworkest heeft hij reeds menige uitvoering geleid en veel succes geoogst, zowel bij publiek als bij critici. Aan het concert wordt medege werkt door de befaamde hoboïst Haakon Stotijn. Deze musicus werd in 1915 in Den Haag geboren en studeerde onder meer hobo bij zijn vader, Jaap Stotijn. Na ver bonden te zijn geweest als solo-hoboïst aan het Stedelijk Orkest te Bern, werd hij in 1940 eerste hoboïst bij het Concertgebouw orkest. Als solist en als kamermuziekspeler treedt hij geregeld in binnen-, en buiten land op. Bij het Beverwijkse concert speelt hij het concert voor hobo en orkest in C gr. t. van Mozart. Van dezelfde componist ver meldt het programma de symfonie in Es dur. Het concert wordt besloten met de zesde symfonie van Tsjaikofsky, de Pathétique. De volgende filmavond van de CCB wordt gehouden in het Luxor Theater in Beverwijk. Donderdagavond 7 februari wordt gedraaid „Het wonder van Milaan" van de beroemde Italiaanse regisseur Vit- torio de Sica. Van de oplossers L. Nieuwenhuizen, L. Blok, J. Guyt, A. Koster en A. Meyer kregen wij goede oplossingen (drie) en van J. Ko per en G. Verhleenen de laatste twee vraag stukken. En tot slot dezer rubriek om in de pro blematiek te blijven een geniaal probleem waarin wit een lokcombinatie aanbiedt, om tenslotte als zwart deze neemt in de overblijvende stand te winnen. Het is door een Russische componist samengesteld. JOOOOOOOO.A a_X XXXXXXXJOOGOOOOOG'-Of y v XKXJVUO. AjO'"VTOOOOr-' YvyYJO OCOCOOOOOOOOOOOOOCXDOOOOOOOOOOOOOCJOOOOOCXXXXXXXXXDOOOOOOa Zwart: 1, 2, 4. 6, 15, 16. 19, 22, 23, 24, 26. Wit: 25, 31, 34, 35, 36, 37, 41, 42, 43, 47, 48. Wit wint door: 24—30, 23—29, 22—28, 2—8, 1520, 49, 17, 6 x 17, 16 x 49. En nu wint wit door 31—27, 37—32, 42—38, 36—31 en 47—41. Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zee'èrweg 125, IJmuiden Voor de contactavond van de voetbalver eniging „Beverwijk" die woensdag in het clubhuis café „Sport" werd gehouden, be stond als steeds een zeer grote belangstel ling, waarover de voorzitter, de heer N. G. Grapendaal zich zeer verheugd toonde, te meer daar gebleken is dat de contactavon den van verschillende zusterverenigingen door te geringe belangstelling der leden weer moesten vervallen. De heer Grapendaal wekte de aanwezi gen op meer propaganda te maken ten ein de het bestaansrecht van de vereniging te bewijzen. Amateurverenigingen hebben het nu zeer moeilijk betoogde de spreker en moeten een moeilijke strijd om het be staan voeren. De avond werd op prettige wijze doorge bracht met klaverjassen en sjoelen. Lezing over Amerika voor KAV In het K.S.A.-gebouw houdt de Bever wijkse afdeling van de K.A.V. vanavond (donderdag) haar jaarvergadering. Na de behandeling van het huishoude lijke gedeelte zal mevrouw Dij'kwelWie- gersma een lezing houden over Amerika. De heer E. Dijkhuis, perschef van het In ternationale Wol-Syndiicaat, sprak woens dagavond voor de leden van het Vrouwen gilde in de Groentebeurs te Beverwijk over „van schapenvacht tot afgewerkt produkt". Mevrouw RuurdaDekkers sprak, bij ab sentie van de presidente mejuffrouw E. Roes een inleidend woord. In korte trekken vertelde de heer Dijk huis over de doelstellingen van het Wol- Syndicaat: ten eerste het stimuleren van de reclame in samenwerking met de wolprodu- cerehde landen (Australië, Zuid-Afrika en Nieuw-Zeeland) en ten tweede de voorlich ting. Men is er tegenwoordig in geslaagd zeer lichte wollen stoffen te vervaardigen, die ondanks deze lichtheid alle eigenschap pen der zwaardere soorten behouden. Deze worden naar warme landen geëxporteerd- De twee eerste films vroegen de aandacht voor het schaap. De produktie per schaap is zeer belangrijk, doch kan niet tot het on eindige worden opgevoerd en dus moet men het in het aantal zoeken. Vroeger produ ceerde een schaap ongeveer vijf Engelse pounds, nu bijna het dubbele. In Nederland wordt ongeveer 97 percent wol ingevoerd, slechts 3 percent wordt hier zelf geprodu ceerd. De eerste film liet een schapenfarm in Zuid-Afrika zien. In dat land grazen on geveer twintig miljoen schapen verdeeld over kudden van tweeduizend stuks.De tweede film, opgenomen in Australië, gaf een staaltje van ondernemingsgeest weer. In het hartje van dit werelddeel heeft een ondernemende schapenteler een stuk land gekocht gelijk aan een vijfde van ons land en met 45.000 schapen bevolkt. Toch was dit nog niet een der grootste ondernemingen. Ongeveer 36 a 37 farmers bezitten kudden van 100.000 stuks. De derde film, een Neder landse kleurenfilm, gaf een duidelijk beeld van het verwerkingsproces. Uitvoerig ver telde spreker over de produktie, die uit twee hoofdsoorten bestaat, het kamgaren en kaartgaren. Met veel aandacht hebben de dames naar de interessante uiteenzetting van de heer Dijkhuis geluisterd en naar de films gekeken. Na afloop hadden zij nog zeer veel over wol te vragen en de heer Dijkhuis heeft hierbij met een bewonderenswaardig geduld al deze vragen beantwoord, waarvoor mevrouw Ruurda hem in haar slotwoord dan ook hartelijk dankte. Na het spelen van de twaalfde ronde in de onderlinge competitie van de r.-k. bridge club „Never down" te Beverwijk is de stand als volgt geworden: 1. W. GroenTervoort 689,18: 2. Mv. Groen J. Schaaper 682,57; 3. H. SchmidtTesse- laar 649.59; 4. MaksPoncin 627,74; 5. Duin Poncin 626,25; 6. SchramKuijs 622,21; 7. Dr. Vos—Dr. Verselewel 619,25; 8. Echtpaar Kramer 614,70; 9. BeermanEggermont 612,68; 10. Mohr—Vendel 609,39; 11. J. Huls— J. Hamers 606,92: 12. G. Schaaper—Korsman 605.07; 13. Schuijt Sr.—Hoogland 603,32; 14. GriensvenBoerlage 596,96; 15. Mv. Schaap Mv. Schaaper 591,76; 16. HogerheideWitlox 587,60. PROPAGANDA-AVOND BLINDENBOND Teneinde meer bekendheid te geven aan het leven en werken der blinden wordt op donderdag 24 januari in het Luxor Thea ter te Beverwijk een propaganda-avond gehouden, georganiseerd door de Neder landse Blindenbond. Vertoond zullen wor den de films „Een van ons" en „Sport en spel door blinde kinderen". Medewerking wordt verleend door het gemengd koor „Animo", directeur de heer B. J. Bijlevgldt. Voor deze^ayond is een comité van voorbereiding samengesteld waarin zitting hebben: mevrouw A. Moens-Van der Veen en de herèn E. Ger- ritse (wethouder), dr. E. G. Duurtsema (oogarts), dr. S. Posthuma (geneesheer directeur Rode Kruisziekenhuis), G. W. P. Stoutenbeek, dr. M. H. A. Melchior en Th. W. Reynders. VOOR HONGAREN De klaverjasclub „Hollandia" houdt op de drie achtereenvolgende zaterdagen 2, 9 en 16 februari open klaverjasdirives, waar van de opbrengst bestemd is voor het fond-s ter inrichting van het door de gemeente Beverwijk beschikbaar te stellen woorn- huis voor Hongaarse vluchtelingen. De wedstrijden hebben plaats in café „Sportlust". Tevens is opgave voor deelne ming moge-lijk bij de adressen: Munniken- weide 19, Wilgenhoflaan 16 en Kaap straat 1. ADVERTENTIE „Denk en Zet" in onderlinge competitie De Wijk aan Zeese damclub „Denk en Zet" heeft de onderlinge competitie voort gezet met de volgende uitstagen: W. Duin- B. Zuiderd-uin 02; M. KleinR. Mahl- berg 02; J. LangewisF. v. Son 02. „Ons Genoegen" schoot in de roos De uitslagen in de onderlinge competitie van de Wijk aan Zeese schietvereniging „Ons Genoege-n" waren: 1. Jos. Schelvis 49; 2. J. de Boer 49; 3. J. Hoogland 49; 4. G. Snijders 48; 5. Th. Handgraaf 47; 6. P. Schelvis 47; 7. C. Warmenhoven 46; 8. W. Snijd'ers 46: 9. H. Schelvis 46: 10. D. Dirks 46; 11. F. Heine 45; 12. B. Schelvis 44; 13. M. van Roon 44; 14. L. Durge 44; 15. C. v. Wilbenburg 44. KIENENDE METAALBEWERKERS Steeds meer verenigingen en organisa ties gaan ertoe over om voor hun leden kien-avon-den te organiseren. Het blijkt dat hierdoor de onderlinge band dikwijls ver stevigd wordt, zo ook was dit het geval met de in Wijk aan Zee gehouden bijeenkomst van de plaatselijke afdel-ing van de r.-k. Metaalbewerkersbond. De wedstrijd kenmerkte zich door een groeiende spanning naarmate er minder nummers op de kaarten overbleven. Het bestuur had een aantal aantrekke lijke prijzen beschikbaar gesteld, waardoor er na afloop velen met een tevreden gezicht huiswaarts gingen. In zijn openingswoord verhe-ugde de voorzitter d-e heer J. van Ben-nekom zich erover dat hij een groot aant-al nieuwe ge zichten welkom kon heten. „STRANDMEEUWEN" SCHUDDEN DE KAARTEN In de kampioenscompetitie van de Wijk aan Zeese klaverjasclub „De Strandmeeu- wen" werden op de jongste clubavond de volgende resultaten behaald: 1. C. de Boer 4802 pnt; 2. mej. L. Paap 4729 pnt; 3. M. G. Seys-ener 4-686 pnt; 4. mej. A. Bol 4611 pnt; 5. G. Pos-tma 4596 pnt; 6. mevr. Bol 4487 pnt. 7; J. Paap 4354 pnt; 8. mevr. De Boer 4351 pnt; 9. L. Schelvis 4321 pnt; 10. J. Seysener 4313 pnt; 11. mevr. v. d. Mey 4254 pnt; 12. mevr. Bruin 4244 pnt; 13. mevr. Seysener 4196 pn-t; 14. T. Bruin 4170 pnt; 15. P. Schellevi-s 4098 pnt; 16. J. v. d. Mey 4080 pnt; 17. mevr. Paap 3799 pnt; 18. P. de Boer 3464 pnt. BRIDGECLUB „WIJK AAN ZEE" In de kampioenscompetitie van de brid geclub „Wijk aan Zee" werden de volgen de resultaten behaald: Groep A: 1 mevr. v. d. Aar-Bol 42% mp; 2. mevr. Bakker-Kuys 40mp; 3. v. d. Geer-Handgraaf 35mp; 4. mevr. Dob- ber-Kleyn 32)4 mp; 5. Dikkenberg-Gra- pendaal 31mp; 6. Schavemaker-Schoos 30 mp. Groep B: 1. v. d. Aar-v. d. Elzen 4314 mp; 2. Vooren-v. Son 41 mp; 3. mevr. v. Son-v. Klaveren 41 mp; 4. Bakker-Duin- meyer 39 >4 mp; 5. mej. Handgraaf-J. v. d. Aar 39 mp; 6. mej. v. d. Putten-Dobber 26 mp. Het amateurtoneel verkeert momenteel in een bijzonder moeilijke financiële po sitie. Vele verenigingen worden hierdoor met de ondergang bedreigd, aldus de voor zitter van de r.k. toneelvereniging „Ons Genoegen" de heer W. Meyer. Spreker vroeg steun van alle liefhebbers van het amateurtoneel om te blijven hel pen en het hierdoor mogelijk te maken dat „Ons Genoegen" haar werk zal kunnen voortzetten. In zaal Dam heeft deze Heemskerkse vereniging een buitengewoon geslaagde uitvoering gegeven. Talrijke bezoekers hebben genoten van het spel in „De Rahi antwoordt niet". Een woord van hulde komt toe aan de regisseur voor de wijze waarop hij „vaart" in de opvoering heeft gebracht. Ook de rolkennis der spelers was zeer behoorlijk. Het publiek beloonde de spelers met een hartelijk applaus na elk bedrijf. Met een gezellig bal werd deze goed ge slaagde avond besloten. Demonstratie-avond uitgesteld Door bijzondere omstandigheden is de voor vanavond (donderdag) vastgestelde demonstratieavond van een Zaandamse koekfabriek voor de leden van het Katho liek Vrouwengilde te Heemskerk uitgesteld tot een nader te bepalen datum. Lodo was nu al een hele tijd in dienst bij doctor Marciolo. Hij leerde er verschil lende dingen, want de doctor gaf hem iedere dag les. Dan moest Lodo proberen, al de moeilijke namen te onthouden van de honderden verschillende flesjes en potjes, die geneesmiddelen bevatten. En daar waren heel wat vreemde en lastig te onthouden namen bij! 31-32 Het was voor de heer J. Piepers, papier maker aan papiermachine 14 bij de Ko ninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zo nen N.V. en uiteraard voor zijn familie een prettige verrassing om ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum aan dit bedrijf dinsdagmorgen op het Velsense gemeente huis te worden ontvangen en daar in tegenwoordigheid van de bedrijfsdirecteur, de heer J. H. Smidt van Gelder jr. van burgemeester mr. M. M. Kwint te verne men dat hem wegens zijn langdurige trouw aan één bedrijf de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau was toegekend. In aanwezigheid van de heren ir. R. van den En-de, bedrijfsingenieur en W. Fons, staffunctionaris van de afdeling papier fabriek, werden de heer Piepers en zijn familie ontvangen door de heer Smidt van Gelder. De directeur schetste de jubilaris als een trouwe, bekwame werker, die van de onderste traptrede af de hoogste sport in de papierfabricage heeft weten te berei ken door een n-iet-afl-atende wilskracht, welke hij echter ook voor zijn rechten laat gelden e-n voor die rechten ook weet op te komen als het zijn collega's betreft. Nog werd herinnerd aan de fatale brand van machine 14, nu ruim twee jaar geleden, maar waaruit een mooiere en betere ma chine is verrezen. De heer Smidt van Gelder mocht de ju bilaris namens d-e Maatschappij voor Nij verheid en Handel uit erkentelijkheid voor d-e trouwe toewijding het vererend getuig schrift en de daarbij behorende grote zil veren legpenning aanbieden. Als huldeblijk van de directie werden d-e heer Piepers een enveloppe en de draag- medaille van het pas verworven eremetaal overhandigd, alsmede een schriftelijke feli citatie van de hoofddirectie. Behalve een fleurige attentie van de directie ontving mevr. Piepers een foto in lijst van haar man bij zijn machine. Deze huldiging werd afgesloten met een bezoek aan de papiermachine 14 en van zelfsprekend een wandeling langs de nieuwste p.m. 21. Hoewel de jubilaris had afgezien van een huldiging door het personeel in „Concor dia" ontkwam hij daar in zijn woning aan het Van Saelenplantsoen niet aan. Namens het jubileum fonds werd met gelukwensen door de heer J. Buutsma een enveloppe aangeboden, terwijl collega's, ploeggenoten en vele vrienden persoonlijk hun felicita ties met een handdruk bezegelden. Het werd voor de familie Piepers, die nog vele bloemen ontving, een zeer prettige jubi leumdag. „Klavierschippers" voor kleuterschool Op woensdag 23 januari wordt in rle Heemskerkse zaal Dam een feestavond ge houden ten bate van de neutrale kleutei- school „Marquette". Medewerking hieraan verleent het Be verwijkse show-accordeonorkest „De Kla vierschippers" onder leiding van Jan Sto ker. „Beverwijk" naar Zaandijk Met het oog op de uitwedstrijd van „Be verwijk" naar Zaandijk organiseert „Be verwijk" z-o-ndag een autobusreis naar deze wedstrijd. jsy Zeer vermogend zou ik niet zeggen, maar mijn schoonvader is eigenaar van een belangrijke onder neming een cliché-inrichting en offsetdrukken), met waar? Ja. Mijn vrouw is de enige dochter en ze kreeg nog steeds een zogenaamd speldengeld. Weet u, wat uw vrouw met dit geld deed? Daar heb ik haar nooit rekenschap van gevraagd. Zij gaf het altijd voor zichzelf uit. De laatste tijd, zo heeft zij mij verteld, wilde zij dat geld opsparen. Ze stortte het op een of andere rekening. Muck knikte slechts. Op dit ogenblik ging de huisbel over. Het geluid was een storende onderbreking. Irene Wittstock keek eerst mevrouw Amthor en toen Muck vragend aan. Muck keek op zijn horloge en knikte. Toen Irene de deur opende, verscheen een politieagent. Hij gaf Muck enkele papieren en twee pakjes, een klein en een vrij lang. De agent vertrok daarop weer. Muck las eerst aandachtig de papieren door en maakte toen het kleinste pakje open. Er kwam een zware, vreemd gevormde ring uit te voorschijn. Muck liet het kleinood aan mevrouw Werdohl zien. Kent u deze ring? Natuurlijk, antwoordde zij, ik zoek er al enige tijd naar. Die ring komt uit de verzameling van mijn man. Plotseling drukte Muck op een kleine verdikking van de zetting. De steen sprong als een dekseltje open. Een minuscule ruimte werd zichtbaar. Plaats genoeg voor een hoeveelheid vergif om ten minste een half dozijn te doden! Mevrouw Faber slaakte een kreet, mijnheer Amthor deed een stap terug en Dorothea Werdohl werd plotse ling doodsbleek. Ik wist niets van dat mechanisme af. Haar woorden klonken glashelder, bijkans scherp in de doodse stilte. Muck begon te glimlachen. Dat is het juist, wat deze zaak voor mij zo moeilijk maakte. Uw woorden kloppen namelijk, mevrouw! Vervolgens maakte hij het langwerpige pakje open. Er kwam een lange dolk, een kris, uit te voorschijn. Het heft was met paarlemoer ingelegd. Ook dit wapen kent u, mevrouw? Mevrouw Werdohl keek er even naar. Vertaald uit het Duits Copyright: Cosmopress, Génève Oorspr. titel: „Toen de champagne werd geserveerd" "A Ja, antwoordde zij slechts. Bernhard Albertz werd met deze kris vermoord Niemand durfde een woord te zeggen. Termühlen kreeg op dat moment de indruk, dat mijn heer Busch, die naast mevrouw Werdohl stond, ondanks de ruimte tussen hen beiden, opzij ging. Onverstoorbaar ging Muck verder. Ik heb, dames en heren, dit met opzet zo gedaan. Ik wilde u namelijk laten zien, hoe buitengewoon gauw een verkeerde mening kan ontstaan, op welk een licht zinnige wijze iemand als verdachte gebrandmerkt kan worden. Wekenlang heb ik zulk een verkeerd spoor ge volgd. Ik zal u niet veel langer meer in spanning houden, want er wacht nog een treurige plicht op mij. Hoe alles gegaan is, zal ik u nu vertellen. Vele motieven of valse motieven voor deze daden gaan ver terug. De tijd heeft al veel bedekt en verhuld, maar ik moet er toch nog een keer op terugkomen. Muck zweeg weer even en hij haalde uit zijn aktentas een map te voorschijn. Ik zal u precies vertellen, wat mijn gedachtengang is geweest, zodat u begrip voor één en ander zult krijgen en op de hoogte bent, hoe alles zich heeft afgespeeld. Dat zal u in de toekomst in uw kring wel van nut zijn. Toen ik, vertelde de commissaris verder, uit opmerkingen van mijnheer Termühlen hij knikte even in zijn richting de overtuiging had gekregen, dat Irmgard Christensen het slachtoffer was geworden van een tragische vergissing, volgde ik de gewone techniek bij mijn onderzoek. De simpele vraag luidde: Wie kon aan cyaannatrium komen? Vandaar, dat ik mijnheer Kotter verdacht. Ik hoop dat u, in het belang van de zaak, mij dat niet kwalijk wilt nemen. Cyaannatrium wordt echter niet alleen bij het harden van ijzer ge bruikt, maar ook Muck wierp een blik op mevrouw Werdohl en mijnheer Busch bij het vervaardigen van cliché's in een drukkerij. Uit uw kring hadden mevrouw Werdohl.... en mevrouw Busch toegang tot een druk kerijbedrijf. Wie?Wat?, vroeg mijnheer Busch ontsteld. Ja, helaas, zei Muck. Vervolgens zette ik de tweede stap en ging naar het motief zoeken. Bij mijnheer Kotter kon men, met een beetje kwade wil, er wel één construeren, en daarom was ik gedwongen mijnheer Kotter in voorlopige hechtenis te laten nemen. Ik ging daarbij van de overweging uit, dat zo mijnheer Kotter niet de dader was de werkelijke dader daardoor in slaap zou worden gesust en misschien onvoorzichtig zou worden. Ik verzoek u vriendelijk, mij niet te onder breken, voegde Muck er aan toe, toen hij zag dat mijn heer Kotter iets wilde zeggen. Bij mevrouw Busch kon ik helemaal geen motief vinden en bij mevrouw Werdohl stootte ik op het spoor, dat zij vroeger met mijnheer Wittekindt verloofd was. Toen ik van het overlijden van mijnheer Werdohl hoor de, vond ik de aanwijzingen nóg duidelijker. Juffrouw Wittstock en mijnheer Wittekindt stonden kort voor hun huwelijk. En daarin zag ik het motief. Zij wilde, volgens mij, verhinderen, dat dit huwelijk tot stand zou komen. Staat u het mij toe, mevrouw, dat ik even mijn fantasie laat gaan? U verkeerde destijds in vrij kommervolle omstandigheden en trouwde toen met een veel oudere, vermogende man. Hij liet u, bij zijn overlijden, als een rijke vrouw achter. Was het daarom zo vreemd dat ik veronderstelde, dat u toen de wens koesterde uw oude liefde in vervulling te doen gaan? Mevrouw Werdohl keek Muck geschrokken aan. Ik weet, wat u zeggen wilt, mevrouw dat ik gedachten kan lezen. Dat heeft mijnheer Termühlen mij ook al eens gezegd. In de eerste tijd van uw huwelijk heeft u misschien wel zulke gedachten gehad. Ik wilde u reeds laten arresteren, toen ik een weg vond om u door Termühlen te laten bewaken, zonder dat u en hij daar enige notie van konden hebben. In wat Termühlen mij vertelde, viel mij één ding bijzonder op. Misschien was dat zuiver een gevoelskwestie en onbewust, misschien ook bewust. Allereerst het feit, dat u klaarblijkelijk helemaal geen contact had met de heer Wittekindt wat uitzonderlijk genoemd zou moeten worden, indien de liefde inderdaad zó ver was gegaan, dat men daar voor een moord zou willen riskeren, en ten tweede, dat uw gevoelens zich veranderd hadden. Ik meen te mogen zeggen, dat u geleerd hebt van uw man te houden. Dorothea Werdohl liet het hoofd zinken. Desondanks, ging Muck verder, moest ik in de eerste plaats deze conclusies wel trekken. En er was nog een tweede spoor nu kom ik bij de kern van de zaak: Albertz! (Wordt vervolgd Radar. Deskundigen van het Nederland se Radar Proefstation hebben een plan op gesteld voor een uitgebreid radarsysteem op de Schelde van Antwerpen tot de Noordzee. Het plan voorziet in de oprichting van een aantal walradarstations op Belgisch en Ne derlands grondgebied. S.E.R. De heer H. Oosterhuis heeft ont. slag genomen als lid van de Sociaal-econo- nomische Raad. Ter vervulling van de hier door ontstane vacatures zijn door het Neder lands Verbond van Vakverenigingen be noemd tot lid A. H. Kloos en tot diens plaats vervanger P. de Vries. Zes weken. Het gerechtshof in Den Haag heeft een koopvaardijofficier, die op 17 juni met zijn auto in Rotterdam te gen een tram was gebotst, tengevolge waar van vijf inzittende dames min of meer ern stig werden gewond, conform het vonnis van de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes weken en ont heffing van de rijbevoegdheid voor de tijd van één jaar. De verdachte was, toen het on geluk gebeurde, op weg naar Baarle Nassau, waar men roulette zou spelen. Jubileum-jamboree. Tweeduizend Ne derlandse padvinders zullen deze zomer van 1 tot 12 augustus in Engeland deelnemen aan de negende wereldjamboree, die wordt georganiseerd ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan der padvindersbeweging en van het feit dat honderd jaar geleden de stichter van deze internationale jeugdorga nisatie Lord Baden Powell, werd geboren. Aan deze „golden jamboree" zullen 35.000 padvinders uit alle werelddelen deelnemen. Vakantie. De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft drie weken gevangenisstraf en ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van negen maanden gevorderd tegen een 47-jarige Haagse ver tegenwoordiger, die moest terechtstaan wegens dronkenschap achter het stuur. Op 31 juli was hij in Rotterdam eerst tegen een tegenligger en daarna tegen een muur ge botst. De politie constateerde dat hij dronken was. De verdediger vroeg het hof de ver dachte niet meer dan twee weken gevange nisstraf op te leggen, omdat de vertegen woordiger slechts twee weken vakantie heeft en hij de straf in zijn vakantie wil uit zitten, ten einde te voorkomen, dat zijn werkgever, die van niets weet, hem zal ont slaan. Bergen zonder licht. Enige buitenwij ken van Bergen en geheel Bergen aan Zee zijn van stroom verstoken, doordat bij af gravingswerkzaamheden van de duinen langs de Zeeweg naar Bergen 'n graafmachi ne gisteren in de late namiddag 'n hoofdvoe- dingskabel van 10.000 volt van het Gemeen telijk Elektriciteits Bedrijf doormidden heeft getrokken. De binnenwijken konden op een andere voedingskabel worden overgescha keld. Oude man in brand. Toen een der be woners van een flatgebouw te Rotterdam een hevige brandlucht rook stelde hij op ver schillende etages een onderzoek in en stapte de woning van de 79-jarige P. Dane binnen. Hij zag de oude man, wiens kleren vlam had den gevat, bij de kachel op de grond liggen. Snel schoot hij te hulp en hij slaagde er spoedig in het vuur te blussen. De oude man bleek echter overleden te zijn. Het wordt zeer waarschijnlijk geacht, dat de 79-jarige tengevolge van een hartverlamming bij de kachel is neergezakt, waarna zijn kleren in brand geraakten. ADVERTENTIE B O SKAMP OVER VEEN 4 i BLOEMENDAAISEWEG 257 TELEF. 23510 DONDERDAG 17 JANUARI Minerva: Bijzonder kerkewerk voor de gemeente Heemstede, „Morgen zie ik je weer", alle leeft., 8.15 uur. Luxor: „Bandido", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Leise flehen meine Lieder", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „High society", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het salvo der dapperen", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „Het rattennest", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido; „Folies Bergère", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Zuiderkapel: Zendeling W. Könemann ver telt over de overval op Obano, 8 uur. Jeugd- kapel Sionskerk: Suriname-avond voor het cultureel comité „Over de brug", 8 uur. Ge bouw H.J.M.V.: Ned. Ver. voor sexuele her vorming, „Het huwelijk gaat modieus be kleed", 8 uur. Brinkmann: Prof. dr. R. van Brakell Buys spreekt voor „De vrije ge meente" over „Nietzsche en de nieuwe reli giositeit", 8 uur. St. Bavo: Emigratiefilm avond over Canada, 8 uur. VRIJDAG 18 JANUARI Minerva: „Blackboard jungle", 18 jaar, 8.15 uur. Roxy: „Moordend lood", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „High society", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Rock, rock, rock", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 j.. 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Dr, Vlimmen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tra peze", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Concert gebouw: N.Ph.O. met vijfde concert, serie V, o.l.v. Marinus Adam, 8.15 uur. Doopsgezinde Kerk, propaganda-avond. De heer en mevr. HinlopenNanninga over: „Een jonge staat in het land van de Bijbel", 8 uur. Concert gebouw: P. Chr. van Westering bespreekt concerten voor volksuniversiteit, 7.30 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6