\0ts of fun Roulette heeft oud geschil met België weer actueel gemaakt ^Praatótoel Mendès-France tegen Franse deelneming aan Euromarkt /"Hoe is het ontstaan?^ Van dag tot dag Soevereiniteitspuzzel in het gebied der Baarles Pineau acht hoop op samenwerking met Groot-Brittannië gewettigd 3 Omvorming van middel baar landbouwonderwijs Het nieuwe filter King Size Filter 85 ct. Nehroe vindt gehoor bij de president van Syrië Stoffelijk overschot van Toscanini in New York ,Rien tie va plusin het gat in ae grens 0/3 de Heringa Wuthrich Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 14 tot en met 18 januari Pas geboren baby levenloos te Heemstede gevonden Speelclub verhuist naar Baarle-Hertog Kerkelijk Nieuws Dit woord: COURANT ZATERDAG 19 JANUARI 1957 De Nederlandse vereniging van ex-poli- tieke gevangen heeft een wonderlijke acti viteit ontwikkeld en een even wonderlijk bericht daarover de wereld ingestuurd. Zij heeft namelijk 22 jonge Duitsers, die uit Oost-Duitsland zijn uitgeweken, gastvrij heid in ons land verleend en bezorgt als gastvrouwe deze mensen een aangenaam verblijf van drie weken. Dat zou een loffelijk streven naar inter nationale verstandhouding mogen heten, ware het niet dat deze Duitsers ex-poli tieke gevangenen van na 1945 zijn met andere woorden, gevangen zijn gezet in Duitse kampen vanwege hun politieke dus nationaal-socialistisohe - instelling en bedrijvigheid. Want het is een feit dat er in Duitsland talrijke mensen zijn die vóór 1945 in Duitse kampen hebben gezeten (en dus échte Expogé's kunnen worden ge noemd) die eerder voor een vakantiereisje naar Nederland in aanmerking zouden ko men. Vooral zit het wonderlijke element in de motivering De Expogé betoogt name lijk, dat deze mensen „zonder vorm van proces door eigen landgenoten of bezetters gevangen zijn gezet, niet door nationaal- socialisten weliswaar, doch door commu nisten". Men zou zeggen: uiteraard niet door nationaal-socialisten, aangezien deze na 1945 niemand gevangen konden zetten en dan nog zeker niet hun eigen geestverwan ten zouden hebben gearresteerd. Wonder lijk genoeg is de Expogé nu dus blijkbaar bezig, oud-nazi's te fêteren omdat zij door communisten zijn gegrepen. Wonder lijke verdienste! De Expogé kan natuurlijk met recht be togen, dat Oost-Duitsland thans communis tisch is onder terreur en dwang. Doch dan moet daarbij toch duidelijk worden herin nerd aan het feit dat het ook aan Neder land zo zwaar-vijandelijke, Duitsland in 1945 een militaire nederlaag tegen de ge allieerden leed en dat die geallieerden toen het nationaal-socialisme (met ons aller goedkeuring en tot ons aller verlichting) trachtten uit te roeien. Dat daarbij nazi's in voormalige nazi kampen terechtkwamen, lijkt thans voor de objectieve beschouwer nog even logisch als toen. Of is objectiviteit op de dag van vandaag wellicht op de lijst van strategische ver bodsbepalingen geplaatst? Minister Mansholt zal binnenkort een commissie instellen, die hem op korte ter mijn zal moeten adviseren over een om vorming van het middelbaar landbouwon derwijs. Gedacht wordt aan een opleiding, die gesplitst is in enkele jaren algemene opleiding (propaedeuse) met daarop vol gend specialistisch onderwijs. In de komende vijf jaren zullen onge veer 600 land- en tuinbouwonderwijzers moeten worden opgeleid. Verder bestaat er een grote behoefte aan middelbaar ge schoolde krachten bij de landbouwvoor lichting, bij de cultuurtechnische dienst, de cultuurmaatschappijen en het Staatsbos beheer. De minister acht daarom een meer op het doel gerichte opleiding nodig. Hij deelde dit mede bij de opening van de r.k. middelbare landbouwschool in Roermond. Vele kinderen, aldus de minister bezitten niet de capaciteiten voor sterk theoretisch onderwijs, zoals op u.l.o. en h.b.s. wordt gegeven. Wel is vooral onder boeren en landarbeiders praktische intelligentie aanwezig. Door een betere aansluiting van het lager landbouwonderwijs, via middel baar naar hoger landbouwonderwijs zal een vertikale doorstroming mogelijk wor den, waarbij de landbouwwinterschool als schakelschool gedacht is. Ook dit probleem zal de minister aan de in te stellen com missie voorleggen. ADVERTENTIE Is „easy drawing" - houdt toch bestanddelen In de rook tegen die de mild heid schade kunnen doen. NIEUW DELHI (Reuter) Premier Nehroe van India heeft op een receptie in Nieuw Delhi ter ere van president Sjoekri el Koewatly van Syrië gezegd dat „bepaalde 'grote mogendheden" kleinere mogendheden door het inboezemen van vrees tot aan vaarding van hun militaire bescherming trachten te brengen door te verklaren dat het internationale communisme hen anders zal opslokken. Nehroe veroordeelde „de theorie van de leegte", maar noemde geen enkele grote mogendheid bij name. Hij zei dat „deze grote mogendheden" er niet in geslaagd zijn het sterk nationale senti ment van de Aziatische volken om hun vrijheid te behouden en economische voor uitgang te boeken, te begrijpen en te waar deren. De president van Syrië veroordeelde militaire verbonden in het bijzonder het verdrag van Bagdad -en verklaarde dat Syrië een onafhankelijke politiek zal volgen zonder zich te voegen in een of ander blok van grote mogendheden. Hij sprak westelijke verklaringen tegen, volgens welke Syrië zich bij het Sovjet blok heeft gevoegd. Syrië, aldus Koewatli, heeft wapens van de Sovjet-Unie gekregen om het land en zijn vrijheid te verdedigen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dulles heeft voor de com missie van Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardigden bekend gemaakt, dat president Eisenhower niet voor ge wapend ingrijpen is (in het Nabije-Oosten), als er in de toestand niet een werkelijk gevaar voor de Verenigde Staten besloten ligt. Als een land in het Midden-Oosten een ander land aanvalt en de hulp van Russische vrijwilligers inroept, zou dit volgens Dulles niet als een „openlijke ge wapende aanval" worden beschouwd zo lang de Russen in het land blijven dat hen had uitgenodigd. NEW YORK (UP) Het stoffelijk over schot van de woensdag overleden dirigent Arturo Toscanini zal tijdelijk worden bij gezet in een mausoleum op de begraaf plaats „Gates of Heaven" in New York. Later zal het naar Milaan worden ver voerd. (Speciale reportage) Aan de weg van Breda naar Turnhout ligt een gat in de grens. Het is een grillig gat, bestaande uit ruim dertig Belgische enclaves ten noorden van de Belgisch—Nederlandse grens, die over een afstand van 25 km nooit doorgetrokken is. Men kwam er eenvoudig niet toe, er zijn nooit grenspalen gezet, en de enige aanduiding, dat men een grens overschrijdt, is de douanepost op de Turn- houtseweg. Het Nederlandse Baarle-Nassau en het Belgische Baarle-Hertog liggen als stukken van een legkaart over het Brabantse land verspreid. Sommige huizen in het dorp zijn deels Nederlands en deels Belgisch territoir, en er is zelfs een kamer in een- Nederlandse winkel, waarvan eén hoekje Belgisch is. De ingewikkelde situatie dateert al van eeuwen her en men heeft er zich aan aan gepast: „Het is hier zuiver Benelux, meer improviseren dan wetten toepassen", zegt Nassau's burgemeester, die het uitstekend kan vinden met zijn Belgische ambtgenoot. Er zou dan ook niets aan de hand zijn als er, enkele kilometers ten zuiden van het eigenlijke dorp, niet een betwiste enclave was, waarvan zowel België als Nederland de soevereiniteit opeist en waar speelclubs verrezen zijn. De roulette heeft dit oude grensgeschil weer in de algemene belang stelling gebracht. Sinds enkele jaren werd er gegokt op betwist gebied, en dit verdroot zowel de Nederlandse als de Belgische justitie. In Nederland is het hazardspel een verboden bedrijf, en de Belgen laten het alleen toe in een beperkt aantal casino's aan de kust en in de Ardennen, waar de schatkist er -behoorlijk aan verdient, In-de omstreden enclave draaide de roulette echter onge stoord en belastingvrij, in strijd met het in Nederland geheiligde principe en tot erger nis van de Belgische fiscus. Zo kon het gebeuren, dat vorige maand een gemeenschappelijke politiële actie tegen de drie speelclubs in het omstreden grens gebied werd ingezet. Na geheim overleg op hoog niveau deed de Nederlandse rijks politie in samenwerking met Belgische gendarmerie in de avond van 11 december een inval in „Casino Beneluxe", „Woodside" en „De Kleine Kring", waar ongeveer 200 personen (bezoekers en personeel) rondom de speeltafels werden aangetroffen. De Nederlandse politie maakte proces-verbaal en nam de roulettes en speeltafels in be slag. Een week later volgde een tweede inval in „Woodside", omdat daar aan nieu we tafels baccarat werd gespeeld. Weer werd al het materiaal in beslag genomen, terwijl de eigenaar der club werd gearres teerd. De man werd tien dagen later, op 28 december, in voorlopige vrijheid gesteld met de aanzegging binnen 14 dagen het houten gebouw, waarin gelegenheid tot hazardspel was gegeven, af te breken. Toen deze termijn was verstreken, is hij op nieuw gearresteerd. i i -k c «es IX De grote kerk in Baarle bevindt zich op Belgisch gebied - en dit schijnt een der redenen te zijn waarom de Belgen nooit hebben willen ingaan op een grondruil om een einde te maken aan het probleem der enclaves. Zij zouden er namelijk nooit zo'n mooie kerk voor terugkrijgen De juist uit Tilburg gearriveerde bus staat op Nederlandse grond en ook het huis geheel rechts is Nederlands gebied. De winkel op de hoek behoort daarentegen weer tot Belgisch territoir. Dit alles heeft de Baarlenaren in rep en roer gebracht. Sooy van den Eynde, de Belgische eigenaar van het aan Casino Beneluxe verhuurde huis, protesteerde ver ontwaardigd bij zijn minister van Justitie en dreigde de Turnhoutseweg te versperren - wat hij al eens eerder heeft gedaan - als de politie zijn huurders weer komt lastig vallen. En de exploitant van „Woodside" wendde zich tot de Haagse advocaat mr. dr. K. W. P. Klaassen om de mogelijkheid te onderzoeken van een proces tegen de Staat der Nederlanden. Indien het tot zo'n proces mocht komen, kan dit een interessante zaak worden. De vraag is of de officier van Justitie te Breda door een gerechtelijk vooronderzoek tegen de eigenaar van „Woodside" te gelasten en het speelmateriaal in beslag te nemen, niet buiten zijn boekje is gegaan. Er werd im mers gegokt op een terrein, waarvan het niet vaststaat dat het tot Nederlands grondgebied behoort. Hier staat echter tegenover, dat volgens een speciaal voor deze enclave gesloten overeenkomst Ne derland rechtsbevoegdheid heeft over alle Nederlanders (en andere niet-Belgen) en België over de Belgen in het betwiste ge bied. Hoe moet men echter uitmaken tot welk der beide koninkrijken de betwiste enclave behoort? Eeuwenoud probleem De geschiedenis van het gat in de grens gaat terug tot de middeleeuwen. In een proefschrift van mr. J. H. H. Zillinger Mo lenaar, gewijd aan de Nederlands-Belgische grenslanderijen, troffen wij er enkele ge gevens over aan. De heer van Breda droeg tegen het einde van de twaalfde eeuw zijn gebied over aan de hertog van Brabant om het weer als „leen" terug te krijgen. Maar de hertog van Brabant behield enkele door zijn onderhorigen bewoonde gronden voor zich en zo bleven gedeelten van Baarle rechtstreeks- onder "de hertog ressorteren. In de dertiende, eeuw werd Baarle-Hertog .(„Baeijle-onder-den-Hertoge") bij de heer- lijkfieid Turnhout gevoegd, terwijl het an dere deel van Baarle door verkoop en ver erving in 1403 aan Engelbregt van Nassau toeviel. Langzamerhand is men toen dit gedeelte als Baarle-Nassau gaan aanduiden. Na de tachtigjarige oorlog kwam Baarle- Hertog bij de Zuidelijke Nederlanden, ter wijl de Republiek de andere enclaves tot zich trok. Bij het tractaat van Maastricht (1843), dat de grens tussen Nederland en België vaststelde, werd de oude toestand gehand haafd. Bij de gemeenten Baarle-Nassau en Baarle-Hertog is de grens „afgebroken" aldus de Maastrichtse conventie tenge- Voor „Woodside" is prikkeldraad ge spannen, nadat de gearresteerde ex ploitant was vrijgelaten op voorwaarde, dat hij zijn clubhuis binnen veertien dagen zou afbreken. Zijn compagnons wilden blijkbaar voorkomen, dat hij aan deze voorwaarde zou voldoen. Het houten gebouw staat er dan ook nog steeds, en de exploitant zit wederom in hechtenis. De gemeenten Baarle-Nassau en Baarle-Hertog lig gen volkomen door elkaar; er is geen grens te trekken. Het Belgische Her tog bestaat uit ruim dertig encla ves in het Neder landse Nassau, welke gemeente ook de kerkdorpen Ulicoten en Cas- telré omvat. Enkele kilometers ten zui den van het eigen lijke dorp Baarle ligt, vlak voor de douanepost op de Turnhoutseweg, de betwiste enclave, waar tot voor kort de roulettes heb ben gedraaid. volge van de onmogelijkheid om haar op een doorlopende wijze te bepalen. Verscheidene pogingen in de loop der tijden gedaan om een einde te maken aan de enclaves, zijn mislukt. Een der meest serieuze was die van 1892, toen een ver drag tot stand kwam, volgens hetwelk Ne derland en België ongeveer 1355 ha zouden ruilen. In het Belgische parlement ont moette dit verdrag echter een vernietigen de critiek, zodat het nooit is geratificeerd. Achteraf mochten de Belgen daar blij om zijn, want in de eerste wereldoorlog hadden zij veel profijt van een radiopost in Baarle- Nassau op een weiland, dat tot Baarle- Hertog behoorde een stukje Belgisch grondgebied dat niet door de Duitsers kon worden bezet. Uit Turnhout naar deze en clave gesmokkelde berichten konden naar de Belgische regering worden uitgeseind! Intussen zijn Den Haag en Brussel nu in beginsel overeengekomen de kwestie voor te leggen aan het Internationale Hof van Justitie. Slechts over de vorm, waarin het grensgeschil aanhangig zal worden ge maakt, is men het nog niet eens. Het kan dus nog wel even duren voor er een inter nationale uitspraak komt. Lelijke woorden Uit de schuur klonken kinderstemmen. Keesje van zes en Dorus van zeven waren er druk met iets in de weer. Ik kon niet zien wat het was, maar het scheen opwin dend te zijn, want ze lieten af en toe on welluidende kreten horen en vloekten als dronken matrozen. Ik hoestte eens krachtig om mijn nade ring aan te kondigen en wierp de deur met veel gedruis open. Maar ze sloegen er geen acht op. Ze hoorden en zagen me wel, maar er was voor mij geen plaats in hun belangstelling, die geheel in beslag werd genomen door het demonteren van een oude fiets. Dorus zei weer iets knetterends en Kees zei het bewonderend na. „Hm, hm", zei ik, net als iemand uit een verhaal. „Gaat het nogal, jongens?" „Nou!", zeiden ze in eendere verrukking. En weer bekrachtigden ze het met een paar doodzonden. „Hoor eens", zei ik, „je mag best die fiets uit mekaar halen en je mag ook wel schreeuwen, maar je mag niet van die lelijke woorden zeggen". Nou, daar keken ze letterlijk en figuur lijk van op. „Dat doen we geeneens", zei Dorus ver ontwaardigd. „Nee'„ zei Kees, „dat doen we geeneens". „Wat zijn lelijke woorden?", liet hij er na, enig nadenken op volgen, want het scheen hem toch wel te boeien. „Nouvloeken en zo", zei ik. „En wat zijn vloeken?" „Eh lelijke woorden", legde ik glas helder uit. „Zeg eens een vloek", zei Dorus belust. „Nee", zei ik braaf, „het mag niet". „Het mag best", zei Dorus. Hij keek eens naar de deur en bedoelde waarschijnlijk, dat het er niet zo op aan kwam met jon gens onder elkaar. Ik wist echter wat ik aan mijn prestige verplicht was, en offerde daar de kameraadschap aan op. Toen ze merkten dat het niet lukte, nam de destructielust weer bezit van hen. Ver beten wierpen ze zich weer op het fietsen- kadaver en zwoegden als kleuterboertjes. Maar er was een grote moer, die al hun aanvallen weerstond. Ze keken elkaar eens aan en toen scheef naar mij. Het was duidelijk, dat ze dit vette kluifje niet graag afstonden, maar aan de andere kant blokkeerde het verdere sloop- pogingen. „Doe jij het es", zei Dorus met tegenzin. Ik greep de tang, dankbaar voor de kans om óók weer eens iets kapot te mogen maken. Ik wrikte en wrikte en eindelijk liet de moer los, maar mijn hand raakte erbij bekneld tussen de spaken. En toen zei ik een woord Nooit heb ik twee kleine jongens zo eerbiedig naar me zien kijken. „Een lelijk woord", zei Kees dromerig. „Een vloek", zei Dorus ademloos. Toen zeiden ze het allebei proevend en genietend na, met mooie rollende r's. Ik ben zwijgend mijn hand gaan ver binden. Jac. van der Ster ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING IOHNSON OLIEBRANDERS Vrijdag 18 januari 1957 Laagste Hoogste koers koers .Mg Kunstzijde Unie 196 2IIV2 Van Berkels Patent 177 I8P/2 Van Gelder Zonen 200 205 Kon Ned Hoogovens 268 287 Ned. Kabelfabriek 267 273 Philips 225V2 235 Unilever 3481/2 360 Wilton-Fijenoord 217 221 Kon. Petroleum 160,10 166,90 Holland-Amerika Lijn I8OV2 184 Kon Ned Stoomboot Mij170 171V2 Nederl Scheepvaart Unie 1693/« 173 Van Ommeren 268 279 Amsterdam Rubber 79 86V2 UVA95'/i 101 Ver Deli Maatschappijen 101 IO7V2 3-3%% Nederland 1947 835/s 84V4 3% Invest, cert. Ned 90s/i« 90-V4 3% Nederland 1962—64 893/s 89V» Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 7.812.692, Deze week (voorl.) Aandelen 7.769.973, Laatste tijdvak 1963/s 177 200 268 268 228>/j 350V4 161,15 I8U/2 170V2 169'/2 268 793/4 96 101 843/sr 90V2 89s/s 1r-sV'-'S'hil t.o.v. 11 jan. 14-Vs 5 4V2 20 7 5'/s 6V2 5,25 2 1 4 13 3V4 U/2 4 V32 0 Obligaties 8.609.059,- Obligaties 9.531.312,- Up terrein aan Sportparklaan Een bewoonster van de Sportparklaan in Heemstede heeft Vrijdagmiddag omstreeks twaalf uur het lijkje gevonden van een ongekleed pasgeboren meisje. Aangenomen wordt, dat de baby donderdagavond daar is neergelegd. Naar men geneigd is thans te veronderstellen, was het toen reeds over leden. Wel is bij gerechtelijke sectie ge bleken, dat het kindje na de geboorte heeft geleefd. Het kind is waarschijnlijk in een door takken afgedekte kuil verstopt, maar men neemt aan, dat honden deze plek hebben omgewoeld, waardoor het enigszins verminkte lichaampje van de straat af waarneembaar werd. Omstreeks vijf uur donderdagmiddag heeft ter plaatse een zwarte personenauto van vrij oud model, waarin twee mannen zaten, stilgestaan. Het vermoeden bestaat, dat het kind met deze auto is vervoerd. De hoofdinspecteur van politie te Heem stede verzoekt iedereen, die hierover In lichtingen kan verschaffen, zich met hem in verbinding te stellen, telefoon K 25nn - no. 38850. Een van de speelclubs op het zogenaam de betwiste gebied in Baarle-Nassau, welke onlangs door de Justitie zijn gesloten, wordt verplaatst naar de Belgische ge meente Baarle-Hertog. Zij zal daar een zogenaamde gereglemepteerde speelclub worden, die belasting zal betalen aan de Belgische staat. Het is de „Beneluxclub", die in een paar barakken op het betwiste gebied was on dergebracht. Deze barakken worden thans afgebroken en herbouwd op niet-betwist gebied aan de Alphenseweg in Baarle- Hertog. De club krijgt een nieuwe naam: „Plaza-club". De eigenaars van de grond waarop de club nu wordt gebouwd zijn de burgemeester van Baarle-Hertog en zijn broer. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Katwijk aan Zee C. Breen te Terneuzen. Geref. Gemeenten Tweetal te TKolen? 3. B. Bel te Krab- bendijke en H. van Gilst te Dirksland. Be roepen te St. Annaland H. van Gilst te Dirksland, die bedankte voor Amsterdam en voor Wageningen. PARIJS (Reuter/AFP). Tijdens de de batten over de plannen voor een gemeen schappelijke Europese markt in de Franse Nationale Vergadering heeft de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Pineau, verklaard, dat de verwachting is gewet tigd, dat Groot-Brittannië in zekere mate aan de gemeenschappelijke markt zal deelnemen. Pierre Mendès-France, leider van de linkervleugel der radicaal-socialis tische partij, deed een krachtige aanval op het voorstel inzake deelneming van Frankrijk aan de gemeenschappelijke markt. Hij zei niet te kunnen begrijpen waarom men zo plotseling zo'n haast heeft om aanvaarding van het verdrag inzake de gemeenschappelijke markt te bereiken. Het komt Mendès-France voor, dat de Britse regering op haar Britse plan inzake een vrij handelsgebied vooruit wenst te lo pen en dat zij dit plan wil lam leggen. Groot-Brittannië wenst bepaalde risico's voor zijn landbouw te vermijden, maar dit wenst ook Frankrijk. Naar Mendès-France verder zei, zijn de politieke omstandig heden voor het streven om Groot-Brittan nië nader tot Europa te brengen zeer gun stig, omdat MacMillan, die reeds lang nauwe samenwerking van Groot-Brittan nië met het continent heeft bepleit, nu premier is. De Britse voorstellen inzake een vrij- handelsgebied, verbonden met de gepro jecteerde gemeenschappelijke markt, bie den de beste mogelijkheid voor aanzien lijke uitbreiding voor de Europese handel, zo wordt gezegd in een Brits-Italiaans communiqué, dat is uitgegeven na de be sprekingen van de ministers van Buiten landse Zaken van Groot-Brittannië en Italië te Rome. Indien moed en verbeel dingskracht niet ontbreken aldus het com muniqué, bestaat er een mogelijkheid de economische en politieke structuur van Europa te versterken. De vrijhandelszone, die Groot-Brittannië voorstelt, naast de geprojecteerde gemeen schappelijke markt van de zes landen der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, zou alle landen van de OEES moe ten omvatten. Groot-Brittannië wenst zich het recht voor te behouden tweezijdige overeenkomsten te sluiten teneinde zijn eigen markt te beschermen, alsmede de producenten in het Britse gemenebest te gen een massale invoer van landbouw- produkten uit Frankrijk, Italië, West- Duitsland en de Benelux-landen. Dit standpunt wordt volgens bevoegde Britse kringen gemotiveerd door overwegingen van strategische aard. Groot-Brittannië mag voor zijn voorziening met voedings middelen, noch uitsluitend van het Euro pese vasteland, noch uitsluitend van de rest van de wereld afhangen. De standpunten van Groot-Brittannië en de Scandinavische landen ten aanzien van een gemeenschappelijke Europese markt zullen volgende week te Oslo worden besproken in een bijeenkomst van ver tegenwoordigers dezer landen. Paul Henri Spaak, de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, heeft in Brussel aan de vertegenwoordigers van de vijf andere landen der EGKS gerapporteerd, dat Groot-Brittannië hoopt, dat de regels van de gemeenschappelijke markt soepel zullen zijn, zodat het zich door middel van een vrij handelsgebied met de gemeen schappelijke markt zal kunnen verbinden. Men heeft gisteren de kwestie besproken, of gevolg zal worden gegeven aan de wens van Frankrijk om Franse wijnen, suiker en tarwe, alsmede andere landbouwpro- dukten een bevoorrechte positie te geven op de gemeenschappelijke markt. Behalve door exportsubsidies en invoerbelastingen ter bescherming van de binnenlandse in dustrie, waaraan voor een overgangspe riode vermoedelijk gevolg zal worden ge geven, wenst Frankrijk zijn markt voorts te omgeven door betrekkelijk hoge tarief muren. West-Duitsland en de Benelux- landen zijn daarentegen voor lagere ta rieven, zo wordt vernomen in kringen van de onderhandelaars te Brussel. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ÖOOOOOCXXXXXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOÜOOOOOOOOOOOOOOCOOCXXXXOa Het woord courant is natuurlijk het tegenwoordig deelwoord van courir en betekent dus: lopend. Zo wordt het bij voorbeeld gebruikt in: rekening courant en in courante prijs, de op het ogenblik geldende prijs. In de zeventiende eeuw was heel gewoon: courante nouvellen voor: het lopende nieuws, de laatste tij dingen. Toen die in gedrukte vorm gin gen verschijnen, noemde men deze blaadjes weldra couranten. Reeds bij Huygens vindt men de verhollandste vorm crante. Thans schrijft men óf courant óf krant. Op dezelfde wijze is koraal tot kraal geworden en couleur tot kleur. J

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5