Bureau Wijsmuller N.V. bestelt weer een nieuwe sleepboot Uit lindenhout is de tweede staalfabriek gegroeid Na inspannende duels wist VTC kansen veilig te stellen Niemeijer shag Beverwijk moet nog eens ruim 2\ ton voor gebouw O.W. geven Negentig mille nodig voor aansluitingen op nieuw viaduct Modelmakerij van de Hoogovens ziet de toekomst in miniatuur PITTIG ZACHT 8 Studenten als verhuizers De eerste Staalfabriek II de beste half zware shag en toch SHAG VELSER TAFELTENNISCLUB Bovenste plaats in zicht voor het eerste en vijfde team Erkend de beste: MEER KADERUIMTE IN 1958 Gouden huwelijksfeest in Beverwijk Feestavond voor personeel Van Gelder Zonen Modernisering Sociale Zaken vergt in Beverwijk 13.600.. IJmond-dames bleven op de goede weg Directeur Stadsschouwburg Amsterdam met pensioen In maart moet een Beverwijkse overweg verdwijnen Agenda voor Beverwijk Ook Heemskerkse raad donderdag bijeen MAANDAG 21 JANUARI 1957 ADVERTFNTIE NOG RUIM EEN JAAR en dan zal Staalfabriek II klaar staan om oxystaal te gaan maken. Wie op dit moment op het bouwterrein gaat kijken, ziet dat er wel enorme massa's beton en staal in de grond verwerkt zijn, maar van de eigenlijke fabriek valt nog weinig te ontdekken. Er zullen nog heel wat maanden voorbij gaan, vóór de vorm van de nieuwe fabriek zich zal gaan aftekenen in de uiterste noordwesthoek van het Hoogovenbedrijf. Toch is het mogelijk nu al een duidelijk idee te krijgen hoe de fabriek met de twee converters, hallen, bordessen, bunkers enz. eruit zal gaan zien. Niet door grote aantallen tekeningen te bestuderen, maar veel eenvoudiger: dank zij een Oxystaalfabriek-in-miniatuur die door de KNHS-modelmakerij van dunne latjes lindehout is vervaardigd. Om over deze en andere maquettes, die meer en meer als proefmodel van te bouwen objecten gebruikt worden, wat aan de weet te komen, moet men op bezoek gaan bij de Modelmakerij, die sedert de zomer van vorig jaar een nieuw onderdak heeft gevonden in de werk plaatsen Rooswijk aan de Staalhavenweg. Een half jaar geleden is men verhuisd en het was een enorme vooruitgang. De werkplaats met de machines waren vlot over; men kon dus weer gauw aan de slag. Maar met de verhuizing van de mo dellen liep het in het begin niet zo vlot; er waren geen arbeiders voor beschikbaar. Toen werd het plan geopperd om studenten te nemen die met vakantie waren. Een paar dagen later kon men met acht knapen beginnen; ze werden in twee ploegen ver deeld: de eerste ploeg moest in de oude magazijnen stof afnemen en de modellen inpakken, de tweede ploeg had te zorgen voor het uitpakken, sorteren, in stelling leggen. De twee groepen werkten tegen elkaar op; het werd een wedstrijd wie het eerst klaar zou zijn. Deze proefneming met studenten was werkelijk een succes. In twee maanden waren de kleine mo dellen over. De kelder onder dit gebouw was toen zowat vol. De grote modellen moesten nog wachten tot er stellingen ge bouwd waren. Het maken van maquettes is indertijd begonnen met een model op schaal van een halfportaalkraan met schaarbeweging voor de behandeling van plakken in de Blokwasserij. Die kraan was op papier door de afdeling kraanbouw ontworpen. De constructie was nieuw en om nu meer zekerheid te hebben over de werking, om na te gaan waar trappen en bordessen het best konden worden aangebracht enz., was het wenselijk de beschikking te hebben over een model, waarmee viel te demon streren en met behulp waarvan men in het klein allerlei dingen kon nagaan, veel beter dan dat op het papier mogelijk is. Het maken leverde geen grote moeilijkheden op, maar het kardinale punt was of er in de praktijk met het model viel te werken. Dat is best gelukt; het miniatuurkraantje heeft echt dienst gedaan, waarbij de schaarbeweging kon worden gedemon streerd. Een heel ander stuk werk was het maken van een model van de Hogedrukcentrale op een schaal 1 50. Men kreeg een groot aantal tekeningen en ging toen aan de slag. Aan een groot object werken heel wat tekenaars; er kan dan ook wel eens een foutje in een tekening sluipen en een van de voordelen van een maquette is dat zo'n foutje meestal tevoorschijn komt, zo dat er overleg kan worden gepleegd met de tekenaar. Het komt natuurlijk nogal eens voor dat men, als men zowat met een model klaar is, grotendeels opnieuw moet beginnen, om dat er in het oorspronkelijk ontwerp aller lei veranderingen zijn aangebracht. Maar daar is het dan ook een proefmodel voor. De top van hoogoven IV, die op schaal 1 25 is gemaakt, is wel een keer of vier veranderd. Er zijn ook nog modellen gemaakt van de vierde loskraan, van de verschuif- inrichting van Walserij-West, van de Desi- liceringsinstallatie en als laatste grootste stuk heeft men Staalfabriek II onder han den gehad. Veel materiaal gaat er in een maquette niet zitten; wel veel tijd. Een model als dat van Staalfabriek II kost al gauw duizend werkuren. Maar wanneer de maquette tot gevolg heeft dat er een paar foutjes worden vermeden of verbeteringen kunnen worden aangebracht, is het geld er gauw uit. Als houtsoort wordt lindehout gebruikt, dat rechtdradig en niet te hard is, zodat er goed dunne latjes van gemaakt kun nen worden. Veel spijkers komen er niet aan te pas; haast alles moet worden ge lijmd omdat het materiaal te dun is om te spijkeren of te schroeven. XXXXX30000000000CX De heer A. van Zon van de afdeling modelmakerij van de Hoogovens, waar al zovele werkstukken uit de handen der modelmakers kwamen, die later in het „echt" op het uitgestrekte complex g van de KNHS verrezen, heeft bijgaand g artikel in het maandblad „Samen" ge- schreven met als aanleiding de maquet- 8 te voor de nieuwe oxy-staalfabriek, g waar men mettertijd staal wil gaan maken door middel van zuurstofinjec- S ties. Aan dit artikel werden bijgaande gegevens ontleend. OCXXKXXXXXXX>OOOOOOCOOCOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOCOOOCOOOOCOOOC TEN BROEKE—HANDGRAAF BOVENAAN BIJ U.T.D. De IJmuidense bridgeclub U.T.D. speelde voor de onderlinge competitie. De stand is thans als volgt (in percenten): Groep A: 1. Ten BroekeHand-graaf 210.73; 2. GroenPonte 207.95; 3. Rob en echtg. 206.84; 4. v. WesteropPieterse 205.22; 5. Muis en echtg. 168.70; 6. Mv. Leyenaar Baart 3w 159.62; 7. KlinkenbergKorver 3w 158.60; 8. GrentziusMeyer 3w 132.12; 9. Mv. Sneldiv. 2w 92.85; 10. KuipersNijs- sen 2w 67.59. Groep B: 1. Prins en echtg. 236.71; 2. v. OlstMuller 220.78; 3. Roelofsv. d. Berg 213.23; 4. SchoenKoelemey 212.93; 5. Dms. SchoenKoelemey 203.30; 6. SnelSnel 193.23; 7. Wegmanv. d. Wal 187.49; 8. v. Burk—Visser 185.59; 9. Mv. Klinkenberg— v. Loon 184.84; 10. Mv. SlaatsBöhm 172.53; 11. Mv. PieterseGroot 3w 141.77; 12. De Boer—Slaats 3w 141.24. Het tweede en het vijfde herenteam van V.T.C. hadden deze week de zware taak te vervullen om hoger geplaatste teams verder uitlopen te beletten en waar mogelijk zelf in te lopen, om hun kansen op de bovenste plaats te behouden. Het tweede team verrichtte de uitstekende prestatie om Togido 5 zijn eerste nederlaag in deze competitie toe te brengen. Door deze fraaie overwinning delen zü nu de tweede plaats met bovengenoemd team. Ook het vijfde team verdedigde op uit stekende wijze zijn kansen, door in een ui terst spannende en sportieve wedstrijd, tegen koploper D.O.K.O. 1 te Velsen Noord een gelijk spel uit het vuur te slepen. Zij be zorgden de D.O.K.O.-mensen met deze pun tenverdeling hun eerste verliespunt in dit seizoen, en beletten tevens hun voorsprong van twee punten te vergroten. V.T.C. 1 heren. Het eerste team ontmoette Prowano 3 uit Haarlem en wist met 6-4 te overwinnen. Aanvoerder Noorman nam het leeuwenaandeel van deze zwaar bevochten zege voor zijn rekening, door al zijn par tijen, met goed spel, in winst om te zetten. Keemel en Voogt moesten elk tweemaal hun tegenstanders feliciteren. Daar ook het dub bel Noorman-Voogt zich niet uit het veld liet slaan, eindigde deze wedstrijd in een verdiende overwinning. V.T.C. 1 dames. De dames van het eerste team hadden met de T.Y.B.B.-dames niet de De nieuwe oxy-staalfabriek van de IJmuidense Hoogovens is voorlopig nog maar op tekening en in een maquette aanwezig: dit model van het hart van het nieuwe complex, waar men mettertijd staal zal fabriceren volgens de methode van zuurstofinjecties geeft inmiddels al een indruk van deze belangrijke uit breiding der KNHS, waarmee men dit jaar hoopt te beginnen en die over ruim een jaar gereed moet zijn om het eerste staal te maken. AAN DE ONHOUDBARE TOESTAND van het grote tekort aan kade- en meerruimte voor de haven- en zeesleepboten van n.v. Bureau Wijsmuller zal hopelijk volgend jaar een einde komen. Er zijn plannen bij Rijkswaterstaat in voorbereiding voor de bouw van een grote betonnen steiger met een toegang, waaraan drie sleepboten kunnen liggen en voor de aanleg van twee houten steigers, die ieder aanlegplaats voor een zeesleepboot bieden. De grote betonnen steiger zal voor het gebouw van Wijsmuller aan het Sluisplein worden gebouwd tussen de toeristensteiger en de drie al bestaande houten steigers. De twee steigers voor de zeeslepers komen aan de noordoever van het toegangskanaal naar de Kleine- en Zuidersluis, dus bij het ge bouw van de vletterlieden. Het zeesleepvaartbedrijf van Wijsmuller heeft zaterdag opnieuw opdracht gegeven voor de bouw van een sleepboot. Het schip, dat wordt uitgerust met een 1200 pk motor, is de derde in een serie van vier sleepboten, die door Bureau Wijsmul ler n.v. in het bijzonder voor het sleep- werk tussen de pieren, in de IJmuidense havens en op de kust bij het bergingswerk zullen worden gebruikt. Een bekend Beverwijks echtpaar gaat over enkele dagen de bruidsdagen in voor het gouden huwelijksfeest. Het is het echt paar E. van Rookhuizen-Schoonwolff. Baanstraat 65, dat op 13 februari het vijf tigjarige huwelijksfeest herdenkt. Er zul len weinig Beverwijkers zijn die de brui degom niet kennen, daar deze vooral in het organisatieleven een grote plaats heeft ingenomen. De heer Rookhuizen werd op 10 februari 1889 in Kampen geboren en zijn vrouw op 17 november 1887 in Am sterdam. Na hun huwelijk in 1907 trok men al spoedig naar Alkmaar. Maar reeds een jaar later werd Beverwijk als woon plaats gekozen. Hier bloeide de sigaren- industrie welig en voor de heer Rookhui zen was er als sigarenmaker werk in over vloed. Maar het ideaal van de heer Van Rookhuizen was om te komen tot een eigen fabriekje. Dit duurde wel even lan ger dan hij zich voorgenomen had want pas na de eerste wereldoorlog kon hij voor zichzelf beginnen in een fabriekje met ongeveer vijftien man personeel. Bever wijk telde toen een dertig van die kleine sigarenfabriekjes. In de oorlogsjaren vond de heer Van Rookhuizen als controleur werk bij het toenmalige steuncomité. De sigarenindustrie ging in dc twintiger jaren ook weer achteruit en toen koos de heer Van Rookhuizen het beroep van kas telein. Hij heeft nog het café gehad op de hoek Visserstraat-Munnikenweg dat later door brand verwoest werd. Ook werd door hem de scheerkwast gehanteerd. Maar uiteindelijk kreeg hij een bloeiende rij wiel- en meubelzaak die hij tot 1943 ex ploiteerde. Naast zijn eigen drukke en wisselvallige zakenleven was hij een uit stekend organisatiè-man. In de sigaren- industrie kenden niet alleen de afdelingen hem als bestuurder, maar hij zat ook in het hoofdbestuur, evenals in het bestuur van de rijwiel- en meubelhandel. Plaatse lijk behoorde hij in 1931 tot de oprichters van de nu zo bloeiende winkelierscombi natie Plan-West waarvan hij vele be stuursfuncties bekleedde. Direct na de oorlog was hij mede-oprichter van de speeltuincentrale en vele malen heeft men hier van zijn enthousiasme kunnen profi teren. De bond van ouden van dagen kent hem nu nog als een harde werker. Voorts is hij acht jaar voorzitter geweest van de vorderingscommissie inzake woonruimte. Het zal het echtpaar Van Rookhuizen ongetwijfeld niet aan belangstelling ont breken. Men heeft zeven kinderen gehad waarvan er nu nog vier in leven zijn, er zijn elf kleinkinderen en twee achterklein kinderen. De directie van de papierfabriek Van Gelder Zonen te Velsen-Noord heeft de personeelsleden uit het bedrijf, die in het afgelopen jaar jubileerden of werden ge pensioneerd een, feestavond aangeboden, die zaterdag in gebouw „Concordia" werd gegeven. Behalve een 'kort, gemoedelijk en geestig openingsspeechje van de directeur, de heer J. Schmidt van Gelder, stond de avond verder geheel in het teken van de vrolijkheid. Van de uitbundige vrolijkheid zelfs, want de directie had voor deze ge legenheid een niet met name genoemd toneelensemble geëngageerd, dat een klucht speelde, waarover het publiek zich bijna voortdurend tranen gelachen heeft. De oorzaak van deze compacte vreugde was Hans Nesna's „Je moet er niet mee spelen", die een onmogelijke intrige bevat welke alleen maar door een auteur ver zonnen kan worden, wanneer hij tot het schrijven van een dergelijk pretentieloos stukje wil overgaan. Want het hele ge valletje draait om een jonge advocaat, mr. Max Dilleman, die door de traditionele tante in Amerika een half miljoen dollar in het vooruitzicht werd gesteld, op voor waarde dat hij zal trouwen met haar aan genomen dochter Zoezoe. Geen wonder dat Max dagelijks in angst verkeert op een ander meisje verliefd te worden. Zoezoe wil met haar aanstaande bruidegom kennis 'maken, zonder dat Max weet wie hij tegen over zich heeft en daarom wordt een ac trice in het komplot betrokken, die als de Amerikaanse bruid de nodige verwarring in de vrijgezellenwoning sticht. Op haar beurt geeft Zoezoe zich dan weer uit voor de dochter van de huishoudster. En wan neer men dan verder weet dat de actrice tedere relaties onderhoudt met een vriend van Max. dan zal het wel zo ongeveer duidelijk geworden zijn tot welke dwaze situaties deze intrige aanleiding geeft. Even duidelijk is het, dat een dergelijke klucht voor enige geroutineerde spelers geen en kele moeilijkheid kan opleveren. Vandaar dat Jetty Cantor, Frans Somers, Maarten Kapteijn en Sylvia Schippers er ruim schoots mee konden volstaan zichzelf te zijn, de niet eens zo sprankelende tekst vlot te lanceren en de verschillende komi sche taferelen met een aanstekelijke brio uit te spelen. De enigen, die striks genomen waarlijk komedie speelden, waren dan ook Louis Holt, die een vermakelijke perma nent dorstige notaris typeerde en Hetty Bergers als Zoezoe. Het niet geringe lach succes kwam voor een groot deel op haar rekening. J. v. D. Nu de uitbreiding van het gebouw van de Beverwijkse dienst voor sociale zaken is gereed gekomen, dienen nog enige voor zieningen te worden getroffen in het oude gedeelte van het gebouw, welke deels het gevolg zijn van de gewijzigde huisvesting van de dienst en anderdeels zijn te be schouwen als achterstallig onderhoud. Voorts dienen enige verbeteringen te wor den aangebracht aan het voor het kantoor van de gemeente-ontvanger beschikbaar gekomen vertrek. De kosten van bovenge noemde werkzaamheden worden geraamd op f4.400. Om over een voldoende aantal telefoontoestellen te kunnen beschikken is een automatische huistelefoon-installatie nodig met 4 buitenlijnen en 27 huisaanslui tingen. In totaal zullen de kosten van een nieuwe telefoon-installatie f 9.246 bedra gen. B. en W. stellen een krediet voor van f4.400 f9.246 f13.646. In een raadsvoordracht stelde het Bever wijkse college reeds, dat de kosten van stichting van een nieuw kantoorgebouw voor de dienst Openbare Werken het kre diet van f 650.000 zouden overschrijden. Nu besloten is het gebouw te stichten in het uitbreidingsplan Oosterwijk 1955 en in middels de openbare aanbesteding heeft plaats gevonden, is het mogelijk nadere voorstellen te doen inzake verhoging van het krediet. In de eerste plaats moet in aanmerking worden genomen, dat het vorige krediet is gebaseerd op ramingen gedaan in eind 1954. In de sindsdien verstreken twee jaren zijn zowel de r.iateriaalprijzen als de lonen zeer sterk gestegen en vervolgens is de con structie van het gebouw enigszins gewijzigd omdat onder een deel van het gebouw een scherfvrije schuilgelegenheid moest worden opgenomen. De goedkoopste en meest prak tische oplossing bleek te zijn deze ruimte bovengronds te maken. Tenslotte zal het gebouw, gezien de min der goede kwaliteit van de ondergrond, moeten worden gefundeerd op betonpalen, welke, naar een voorlopig onderzoek heeft uitgewezen, ongeveer 20 m. lang zullen moeten zijn. Het eerste dameselftal van de handbal vereniging „IJmond" heeft zichzelf in de thuiswedstrijd tegen De Blinkert 1 en wel licht met het oog op het lokkende kam pioenschap van de afdeling overtroffen met een overwinning. Een overwinning, die de dames weer dichter bij het kampioenschap brengt, nu nog twee thuiswedstrijden en een uitwedstrijd het programma uitmaken. Tegen De Blinkert 1 openden de IJmond- dames de score, maar de Bloemendaalse gasten maakten spoedig gelijk (11). Toen daarna de bezoeksters ook de 21 achter stand wisten te nivelleren (22) ontspon zich een gelijk opgaande strijd tot kort voor de rust. De thuisclub kreeg nu wat overwicht, dat in twee doelpunten resul teerde (4—2). Na de hervatting kreeg de IJmond-aanval er zin in en bracht De Blinkert bijna volledig in de verdediging. De kansen werden uitstekend benut, zodat de overwachte 12—2 overwinning vol komen verdiend was. In Haarlem zagen de IJmond 2-dames geen kans om van de zwakkere Concordia 3-speelsters, die nog geen enkel winstpunt hadden, te winnen. Wel waren de IJmond- dames het eerst aan bod met een doelpunt (01), maar daarna zagen zij de vele scho ten uitstekend gekeerd door de prima spelende Concordia-doelvrouwe. De Haar lemse aanvalsters hadden echter meer suc ces en scoorden in totaal drie maal (31). Op „Watervliet" speelden de heren van IJmond 2 en AVA een snelle, op goed peil staande wedstrijd. De Alkmaarders wisten evenwel tot een beter samenspel te komen dan IJmond en dit was dan ook oorzaak, dat het bij de gasten beter met het schie ten en het resultaat vlotte. Er was overi gens voldoende spanning. In de juniorenwedstrijd dames IJmond A—Concordia had IJmond een wat trage start maar won ook deze zevende wed strijd ongeslagen met 91. „Kindergenot" houdt jaarvergadering De speeltuinvereniging „Kindergenot" houdt woensdag 23 januari in haar club huis „Grapy" de jaarvergadering. De agen da vermeldt ondermeer een bestuursver kiezing. Rekening houdend met het bovenstaande kunnen de bouw- en dïrectiekosten thans Worden geraamd op f 692.485. Hét collége is van oordeel dat voor belangrijke open bare gebouwen, zeker voor een representa tief gebouw als het onderhavige een bedrag dient te worden uitgetrokken voor het aan brengen van versieringen in de vorm van beeldhouwwerk, een plastiek of muurschil deringen. Conform een reeds eerder gevolg de gedragslijn zou dit bedrag te stellen zijn op 1 van de bouwkosten, derhalve f6.595: In totaal is dus een krediet nodig van f692.485 f6.595 f 699.080. Aange zien bij de aanvankelijke raming de bouw kosten waren begroot op f 413.000 is een aanvullend krediet groot f 286.080 nodig. Wanneer de kapitaalpositie dit mogelijk maakt kan dus tot uitvoering worden over gegaan. Twee van deze 30 meter lange sleepbo ten, die slechts 5 percent kleiner zijn dan de bergingssleepboot „Titan", werden al in november besteld bij de scheepswerf Van Bennekum te Sliedrecht. Het tweetal zal eind van dit jaar worden opgeleverd en in de vaart worden gebracht. Het derde schip zal worden gebouwd door de scheepswerf van Jonker en Stans te Hendrik Ido Ambacht, waar ook de zee sleepboot „Simson" in aanbouw is. De opdracht voor de bouw van de vierde sleper is nog niet geplaatst, maar deze zal in de loop van deze week bekend worden. Het schip, dat door Jonker en Stans wordt gebouwd, zal omstreeks juli 1958 in de vaart komen. Naamsverandering Nu de sleepboten „Noordholland", „Zee land", „Cycloop" en straks ook de nog te water te laten „Simson" door Bureau Wijsmuller zijn bestemd voor het zee- sleepwerk over lange afstanden, wordt overwogen de namen van de sleepboten „Cycloop" en „Simson" te wijzigen. Beide schepen zullen waarschijnlijk al binnenkort namen van Nederlandse pro vincies krijgen, zodat het aantal provin- cieboten dan op vier wordt gebracht. Zoals indertijd gemeld, bestaan er nog plannen voor de bouw of aankoop van meer slepers in de provincieklasse. De „Titan" zal de naam behouden en voor de vier nieuwe haven- en kustsleep- boten komen dan ondermeer de namen „Cycloop" en „Simson" vrij. Andere na men van sleepboten uit de vijftigjarige historie van het bedrijf, die nog gebruikt kunnen worden zijn „Achilles" en „Assis tent". minste moeite en boekte een 9-1 overwinning. V.T.C. 2 heren Het tweede herenteam kon deze week het genoegen smaken, revanche te nemen op Togido 5 uit Haarlem. Doordat elke V.T.C.-er twee van zijn drie partijen in winst wist om te zetten en ook het dub bel gewonnen werd behaalde men een fraaie 7-3 zege. V.T.C. 2 dames. Het tweede damesteam ging tegen D.S.B. 5 roemloos ten onder. H. Warners wist echter twee sets in haar voordeel te beslissen. V.T.C. 3 heren. Slechts een man van O.Z. 5 had de reis naar de Rijks H.B.S. te Velsen ondernomen. Zodoende hadden de V.T.C 3- heren bij het begin reeds een reglementaire 7-0 voorsprong. De einduitslag werd 10-0 daar Cooke c.s. ook aan de aanwezige O.Z.- speler geen punt afstonden. V.T.C. 4 heren. Met geringe moeite wist het vierde herenteam C.T.T.C. 3 uit Castri- cum de baas te blijven. Met een 9-1 neder laag moesten de gasten huiswaarts keren. V.T.C. heren 5 heren. De spelers van het vijfde team met invaller van Hal in hun ge lederen, togen deze week, met spanning ge laden, naar hun sportbro'eders te Velsen-N. Ook het D.O.K.O.-team kwam geladen in de strijd omdat deze wedstrijd zeer belangrijk was. De gehele wedstrijd kenmerkte zich dan ook door volop spanning, die pas in de derde game van het dubbel zijn ontlading vond toen de V.T.C.-ers deze met 21-18 in hun voordeel wisten te beslissen en daar mede de stand op 5-5 brachten. De jeugdige V.T.C.-er P. Oort liet op deze avond zijn veelbelovende talenten goed uit komen, door met goed technisch en tactisch spel tweemaal over zijn tegenstanders te zegevieren. Dat hij in zijn laatste wedstrijd de eer aan zijn tegenstander moest laten was o.i. eerder te wijten aan het feit dat hij zijn tegenstander lichtelijk onderschatte dan aan zijn speelsterkte. Ook Dekker speelde deze avond weder om een prima partij en wist eveneens twee partijen te winnen. Van Hal, die Schadewijk moest vervangen kon tegen de sterke D.O.K.O.-spelers niet tot winst komen. Dat de beide teams elkan der weinig toegaven blijkt wel uit de eind uitslag en uit het feit dat bijna alle sets pas in de derde game beslist werden. B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad voorgesteld aan de directeur van de gemeentelijke dienst van de Stads schouwburg, de heer J. M. Bendien, gebo ren 7 juni 1891, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd met ingang van 1 februari 1957 als zodanig eervol ont slag te verlenen onder dankzegging voor de door hem in genoemde functie bewezen diensten. Voor een benoeming in de vaca ture, die dan zal ontstaan, bevelen B. en W. in overeenstemming met het advies van de commissie van bijstand in het beheer der zaken van kunst aan de heren E. P. Smit en M. J. Kingma. Ingevolge een bij raadsbesluit van 22 Koude Horn, terwijl aan de zuidzijde een voorlopige aansluiting op de Meerstraat en de Raadhuisstraat moet worden aangelegd Het doortrekken van de Spoorsingel naar het Stationsplein achter de bebouwing van de Meerstraat om is thans nog niet ma- gelijk. De aansluiting op de Parallelweg aan de oostzijde van het viaduct zal door en voor april 1955 met het Rijk aangegane over eenkomst, waarbij onder meer het Rjjk de verplichting op zich genomen heeft tot het aanleggen van een viaduct onder de spoorbaan en de nieuwe rijksweg is Bever wijk verplicht de op het viaduct aanslui tende bestrating aan te leggen. De werkzaamheden aan het viaduct zijn thans zover gevorderd dat tot het maken i rekening van het Rijk "geschieden' De kos- van de aansluitende weggedeelten moet worden overgegaan. Dit klemt te meer omdat omstreeks maart in verband met de aanleg van de rijksweg de spoorwegover gang tussen de Koude Horn en de Wijker- meerweg zal moeten worden opgeheven. Aan de noordzijde zal het viaduct moe ten aansluiten op de Spoorsingel en de MAANDAG 21 JANUARI Kenncmer Theater, 19 en 21.15 uur: „Koe rier van de Tsaar". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Nacht der verschrikking". W. B. Theater, 20 uur: „Americano", 't Centrum, 14.30 uur: Lezing Huisvrouwen vereniging. Witte Kruis-gebouw, 19.30 uur: Ledenver gadering Kennemer Postzegelclub. Doopsgezinde Kerkgebouw, 20 uur: Jaar vergadering Doopsgezind Zangkoor. Terpsichore 20 uur: Vergadering Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond. Openbare leeszaal, geopend van 15-17 en en 19-20 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 19-20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 15-18 en 19-21 uur; lees- en studie zaal geopend van 15-18 en 19-21.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17-18 uur. DINSDAG 22 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De detectieve van Callighan grijpt in". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Nacht der verschrikking". 't Centrum, 14.30 uur: Harriët Freezer over „Opstand tegen de sleur". R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 15-18 en 19-21 uur; lees- en studie zaal geopend van 15-18 en 19-21.30 uur. ten van bovengenoemde werkzaamheden worden geraamd op f 90.000,—. In dit be drag zijn nog niet begrepen de kosten van bestrating van het vergrote marktterrein aan de Meerstraat. De Heemskerkse gemeenteraad komt donderdag 24 januari bijeen voor de eerste vergadering in het nieuwe jaar. De te be handelen agendapunten zijn: benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim; aansluiting op het water leidingnet van enkele woonpercelen aan de Rijksstraatweg; wijziging van het raads besluit inzake aansluiting op het water leidingnet van het woonperceel Rijks straatweg 86; wijziging van de bouwveror dening; het garanderen van een hypothe caire geldlening ten behoeve van de heer J. G. Vos; het verlenen van medewerking ingevolge de Lager Onderwijswet aan de Ned. Herv. Schoolvereniging; vaststelling van voorschotten ten behoeve van het g.l.o., het v.g.l.o. en van het bijzonder kleuter onderwijs voor het jaar 1957; het verlenen van een aanvullend crediet voor de bouw van een demontabele kleuterschool; ver hoging van het crediet voor de aanschaf fing van meubilair etc.; het verlenen van een crediet voor de aankoop van door- stroomapparaten; het verlenen van een crediet voor de aanleg van een transport riool naar Beverwijk; verhoging van het crediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten; wijzi ging van de gemeentebegroting en de be groting van de dienst gemeentewerken voor het jaar 1957; verkoop van een bouw terrein aan de heer C. A. Gijzen; aankoop, pachtvrijmaken en verpachten van grond, gelegen in het uitbreidingsplan „De Oos terzij". HET IS EEN ZEER WISSELVALLIGE WEEK GEWORDEN, die achter ons ligt. Even wisselvallig als de weersomstandig heden, waaronder gevist werd en die nu eenmaal een integrerende factor uitmaken in dit natuur-gebonden bedrijf. De besom mingen waren door de geringe vangsten bepaald niet gelukkig en op de bodem van die teleurstellende uitkomsten kwam de Herman voor het luttele bedrag van f 5700 voor dertien dagen hard werken. Het was dan ook niet te verwonderen, dat verschei dene reders de Westkustvisserij lucratie ver beschouwden dan die op de Noordzee en dat er dus verscheidene stevens naar die regionen gewend zijn. Hetgeen onge twijfeld consequenties voor de nu nog hoge haringprijs zal hebben en dus ook weer terug zal slaan op de besommingen. De haring van de Westkust vond zater dag nog een zeer grage handel en er werd daardoor grif tussen de f 25 en de f 27 per kist betaald voor de overvloedige buit, zodat daar tenminste reisjes in zaten, die de moeite waard waren. Maar het wordt uitkijken. Niet alleen dat Breskens weer met een aardig voor raadje aan de markt verschijnt, maar ook Noorwegen, Denemarken en Zweden meld den fikse haringvangsten, zodat alles met alles de hoge haringkoers wel niet al te lang meer stand zal houden. Wisselvallig was ook de kabeljauw- markt. Woensdag en donderdag brachten de regels grote kabeljauwen van de f 140 tot hoger op en voor de kisten kwam f 190, maar zaterdag lag de prijs voor de regels al precies de helft lager en waren ook de kisten hevig gezakt, waaruit de lering te trekken is, dat het bij even goed weer ook voor Denemarken en andere landen gun stig vissen wordt, zodat bijvoorbeeld de Denen zaterdag gekopte kabeljauw konden aanbieden tegen frs. 14 franco Brussel- Antwerpen. De tongen waren evenmin on wrikbaar. Dertienduizend kilo aan de za- terdagmarkt vonden een ietwat overspan nen prijsstelling, die er om negen uur nog van uitging, dat er gemiddeld wel voor f 3.70 gekocht kon worden, maar de tweede afslag liet al een belangrijke uitholling van de markt zien, waardoor de lappen op f 3.25 terecht kwamen en de grootmiddel op f 3.20 met f 3.40 voor kleinmiddel en enen. Twee uitzonderingen op deze schijnbaar algemene regelen der vismarkt werden ge vormd door de schol en de schelvis. Schol hield zich namelijk prachtig. En dat on danks een ruim aanbod van prima kwali teiten in de zaterdagse hal. De grote schol wilde niet beneden de f 35 en daar liet de middelschol zich ook al niet onder dwin gen. Zet en één handhaafden zich op een royale f 50 en alleen de tweeën voor het binnenland zakten iets weg - tot f37 ter wijl de drietjes zich bewogen tussen f 28 en f 32. De rustige binnenlandse vraag kwam de schelvis eigenlijk wel van pas, want er was niet veel. Alles is dan ook vlot van de hand gegaan. Maar niet alleen voor de schelvis is er „ander weer" op komst - de hele handel zal hoogstwaar schijnlijk de nieuwe week merken, dat er letterlijk „ander weer" is aangebroken. De bakens zullen echter wel tijdig verzet zijn, want De Bilt is tenslotte niet alleen van hoge waarde voor de vissers ter zee - de vissers in de hal hebben er ook hun profijt van.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 10