Droog en koud weer Panda en de olie^niaönaat Geschil over bijdrage in tekort van Alkmaars ziekenhuis Zoch ió het zo r WEK DE GAL IN UW LEVER OP NAAIMACHINES Wereldnieuws Radio geeft woensdag DINSDAG 22 JANUARI 1957 Zeven Noordhollandse gemeenten wijzen gemeenschappelijke regeling af Jhr. V. E. A. Boreel van Oldenaller overleden Hongaren ontruimden legerplaats Budel Slager veroordeeld voor ongeval in zijn bedrijf Nog geen advies van de Stichting van de Arbeid Schip na aanvaring op Westerschelde gezonken Oud-verzetsstrijders in Amsterdam bijeen Welterusten Expositie „Hiroshima Panels" in Groningen Kernreactor voor stroomopwekking in Limburg? Vluchtelingen uit China in ons land gearriveerd Examens UIT ANDEREBLADEN Het prijskostenniveau en de gemeenschappelijke markt Gemeentelijke steun aan bejaarden en de ouderdomswet Betekenis zwaar water J (L Zowel de raad van bestuur van het Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar als een zeven tal gemeenten uit de kop van Noord-Hol land hebben zich tot de Provinciale Staten gewend inzake een geschil over de gemeen schappelijke regeling tussen dit ziekenhuis en een dertigtal gemeenten uit Noord-Hol land. Sinds december 1954 bestaat een door Provinciale Staten en de Kroon goedge keurde gemeenschappelijke regeling tussen de raad van bestuur van het ziekenhuis en een dertigtal gemeenten uit de kop van Noord-Holland. Deze regeling was inge steld om de buitengemeenten meer te laten bijdragen in het tekort op de exploitatie van het centraal ziekenhuis, dat in de der tiger jaren rond 60.000 per jaar bedroeg, doch inmiddels geleidelijk is gestegen tot ruim 300.000 per jaar. De gemeente Alkmaar draagt krachtens deze regeling, 20 percent van het nadelig exploitatiesaldo, terwijl de buitengemeen ten die aan de gemeenschappelijke rege ling deelnemen het resterende deel bijdra gen, naar rato van het aantal verpleegden van patiënten afkomstig uit die gemeenten. Tot dusver hebben zeven gemeenten, Anna Paulowna, Harenkarspel, Heerhugo- waard, Heiloo, Hensbroek, Ursem en War- menhuizen, hoewel zij vóór 1 januari 1955 wel in de tekorten bijdroegen, geweigerd zich bij de gemeenschappelijke regeling aan te sluiten. De raad van bestuur van het ziekenhuis heeft nu aan Provinciale Staten verzocht, op grond van het openbaar belang de wei gerachtige gemeenten de gemeenschappe lijke regeling op te leggen. De raad van be stuur zegt dat deze gemeenten voor een be langrijk deel op het centraal ziekenhuis zijn aangewezen en profiteren van de thans door de wei-deelnemende gemeenten ge brachte offers. De zeven weigerachtige gemeenten heb ben zich eveneens met een adres tot Provin ciale Staten gericht, waarin zij concluderen, dat bezwaarlijk kan worden gesteld, dat de behartiging van een openbaar belang het opleggen van deze gemeenschappelijke re geling rechtvaardigt. Zij maken bezwaar tegen de voorstelling van de raad van be- Te Putten is dezer dagen op 84-jarige leeftijd overleden jhr. V. E. A. Boreel van Oldenaller, in leven grootofficier van H.M. de Koningin en opperhofmaarschalk b.d. Jhr. Boreel, heer van Oldenaller, werd op 12 september 1871 te Telok Betong (In donesië) geboren. Na zijn schoolopleiding trad hij in militaire dienst. Na zijn eervol ontslag werd hij op 1 augustus 1908 aange steld tot hofmaarschalk van koningin Wil- helmina, die hem met ingang van 1 juli 1925 tot opperhofmaarschalk benoemde. Nadat hij in 1948 als opperhofmaarschalk was afgetreden, werd hij op 4 september van dat jaar-aangesteld als kamerheer in buitengewone dienst van H.M. de Konin gin en tegelijkertijd benoemd.tot opperhof maarschalk-honorair. Jhr. Boreel van Ol denaller was onder meer ere-voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Bond van Oud officieren. De teraardebestelling heeft maandag in Putten plaatsgehad. ADVERTENTIE ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN - en u zult 's morgens kiplekker uit bed springen Elke da? moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. Het bederft. voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam wordt vergriftlgrd. u bent humeurier, voelt u nhhr en loom. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. Neem CARTERS LEVERPILLETJES- onschadelijk, plantaardig en zacht - om de liter gal op te wekken, die uw lichaam dagelijks nodig heeft. U zult zich weer een andét mens voelen. Vraag Carters Leverpilletjes, f. 1.20 per flacon. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Platen. 7.23 De ontbijtclub. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 Schoolradio. 10.20 Platen. 11.00 R.V.U. 11.30 Gevar. progr. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. Platteland. 12.38 Instr.kwint. 13.00 Nieuws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.18 Orgelspel en so liste. 13.50 Medische kron. 14.00 Platen. 14.30 V. d. jeugd. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Platen. 17.00 Dansmuz. 17.30 Hammondtrio. 17.50 Regeringsuitz. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U. 19.00 V. d. jeugd. 19.10 Humanisme in theorie, praktijk en politiek, lezing. 19.25 VARA-varia. 19.30 V. d. jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Comm. 20.15 Weense muz. 21.05 Dofpsvrijage, hoorsp. 22.05 Kamermuz. 22.15 Tussen mens en nevelvlek, caus. 22.30 Strijkork. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Lichte muziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Platen. 8.33 Salonork. 9.00 V. d. zieken. 9.25 V. d. vrouw. 9.30 Platen. 9.35 Amus. muz. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.20 De Bosse van het Josefsgilde, hoorsp. 12.15 Vocaal dubbel- kwartet. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Zigeunerkwintet. 12.53 Platen of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuis front. 13.20 Koperork. 13.45 Platen. 14.50 Utrechts Sted.ork., kerkkoor en sol. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beursber. 17.45 Platen. 18.00 De koorzang onder de loep. 18.20 Viool en piano. 18.45 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven. 19.00 Nieuws. 19.10 Orgelconc. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Con- certgebouwork. 20.55 Weg en werk der kerk hervormers, caus. 21.15 Geestelijke liederen. 21.45 Rep. naamgeving s.s. Statendam door H.K.H. Prinses Beatrix. 22.45 Avondover denking. 23.00 Sportuitsl. 23.20—24.00 Platen. TELEVISE (NCRV en KRO) V. d. jeugd. 20.00 Het bittere hart, T.V.- spel. BRUSSEL, 324 M. 12 00 Platen. 12.30 Weerber. 12.34 Pla'en. 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Platen. 16.15 Lichte muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.25 Altviool en piano 17.50 Boekbespr. 18.00 Altviool en piano (verv.). 18.20 Platen. 18.30 V. d. sol daten 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Hoorsp. 21.15 Ork.conc. (22.11—22.30 Nieuws). 23.0023.05 Nieuws. stuur, dat zij zich gedragen als profiteurs en zich ontrekken aan de morele plicht mede te werken aan het dienen van een openbaar belang. Bij de in het verleden ge voerde besprekingen hebben zij zich steeds in principe bereid verklaard tot het aan gaan van een gemeenschappelijke regeling. Zij hebben echter bezwaar tegen de gel dende regeling met name wat betreft de bestuursinrichting en de financiële conse quenties. Het is onmogelijk, aldus het adres, een verantwoord inzicht te krijgen in de financiële opzet van het ziekenhuis. Zij zijn voorts van mening dat de bij drage der buitengemeenten beter kan wor den gesteld aan de hand van een percen tage van het totaal der exploitatiekosten in plaats van een aan het nadelig saldo ge bonden bedrag. De groep Hongaren, die op doorreis naar Canada tijdelijk in ons land verblijft, is za terdag uit de legerplaats Budel vertrokken. Vierhonderdzeven personen gaan naar A. W.-woonoorden van het ministerie van Sociale Zaken. 41 personen naar „De Terp" in de Wie- ringermeer, 103 naar Slootdorp in de Wie- ringermeer, 43 gezinnen, omvattende 176 personen, naar Medemblik; 10 gezinnen, omvattende 57 personen, naar Griendts- veen, 8 gezinnen, omvattende 30 personen, naar Sevenum. De rest van deze ongeveer 500 personen omvattende groep gaat naar een hotel te Valkenburg. Een volgende groep Hongaren zal op 28 janurai voor een tijdelijk verblijf in ons land aankomen. De politierechter te Dordrecht heeft de 34-jarige slager H. van W. uit Leerdam veroordeeld tot veertien dagen voorwaarde lijke hechtenis met een proeftijd van twee jaar, omdat hem ten aanzien van een onge val in zijn winkel, waarbij een tienjarig jongetje zodanig werd gewond, dat hem een hand moest worden afgezet, grove schuld werd verweten. Het jongetje hielp de slager wel eens en op 13 november van vorig jaar was hij be zig met de elektrische vleesmolen. Op een gegeven moment ging hij met zijn linker hand te diep in dit draaiende apparaat met als gevolg dat hij ernstig werd gewond. De officier van justitie betoogde in zijn requisitoir, dat het ongehoord is, dat een jongen van tien jaar meehelpt in een sla gerij. Hij meende, dat het ongeval in elk opzicht op rekening van Van W. was te schrijven en eiste een maand gevangenis straf. De verdediger bestreed de tenlaste legging en meende, dat van toeval en niet van grove schuld gesproken kan worden. De Stichting van de Arbeid, heeft nog geen besluit genomen ten aanzien van een advies aan de regering over de vraag, of voorgenomen wijzigingen in het land bouwbeleid geen moeilijkheden opleveren voor de door de S.E.R. geadviseerde beste dingsbeperkingen. De Stichting zal mor gen weer bijeenkomen teneinde zich met de vraagstelling van de regering bezig te houden. Aangenomen wordt, dat indien de Stichting tot een advies aan de regering over wijzigingen in het landbouwbeleid komt, dit niet eensluidend zal zijn. Het is trouwens de vraag, of de Stichting van de Arbeid zich bevoegd zal oordelen te spre ken over de vraag, of de consequenties van de afschaffing der consumentensubsi dies op enige landbouwprodukten kunnen worden aanvaard. Op de rede van Vlissingen is een aanvaring geschied tussen het 6919 bruto registerton metende Franse stoomschip „Chili", op weg van Le Havre naar Ant werpen en het 2213 br. registerton metende Zweedse stoomschip „Scania" onderweg van Casablanca naar Norköping. De „Scania", die naar Vlissingen was gekomen om te bunkeren had ogenschijn lijk slechts lichte schade, doch is later in de haven van Vlissingen voor de aanleg steiger van het bunkerstation gezonken. Men is er in geslaagd alle bemannings leden veilig aan wal te brengen. De „Scania" had een gat aan stuur boordzijde bij luik 4. Het schip voer voor de rederij O. M. Thore uit Helsingborg. De „Chili" van de rederij Cie. Général Translantique uit Le Havre, werd slechts licht beschadigd en heeft de reis naar Ant werpen voortgezet. Het bunkeren in de haven van Vlissingen kan normaal door gang vinden. „Ook ot> S mei moet eenheid van ons volk blijken" In het Concertgebouw te Amsterdam heeft de plaatselijke afdeling van de Na tionale Federatieve Raad van het Voor malig Verzet Nederland zaterdagavond een propaganda-avond gehouden. De voorzit ter der federatie, het Tweede Kamerlid de heer G. R i t m e e s t e r zei in 'n korte rede onder meer: „Hongarije sterft langzaam af en wij staan daar machteloos tegenover. De staat is er niet om te overheersen maar om de vrijheid te geven. Het communis me, dat afwijzend tegenover de vrijheid staat, zal verder en verder gaan als het geen halt wor'dt toegeroepen", aldus de heer Ritmeester, die zijn gehoor opriep zich aan te melden bij de burgerlijke en militaire organisaties en niet te wachten tot de nood aan de man komt. Het hoofdbestuurslid de heer J. H. S c h e p s lid der Tweede Kamer, sprak over de vijfde mei als nationale feestdag. Hij behandelde achtereenvolgens vijf ma nieren om deze dag te herdenken: het niet herdenken voortkomend uit onzuivere mo tieven, het boosaardig herdenken door mensen voor wie alle Duitsers „moffen" zijn, waardoor in plaats van een nieuw Europa de tegenstelling tussen de volken wordt verscherpt, het partij-demagogisch herdenken, waarbij het herdenken dienst baar wordt gemaakt aan het belang van een politieke partij, het gelouterd herden ken waarbij een volk, dat in de toekomst gelooft het verleden moet verstaan en ten slotte het nationaal tezamen vieren van het feest der bevrijding op de enige daar toe geschikte dag: de vijfde mei. Op de vijfde mei, aldus de heer Scheps, is men niet in de eerste plaats lid van een politieke partijen maar Nederlander. In tijden van nood komt de eenheid van ons volk naar voren, maar het zou nog beter zijn als dit niet alleen dan zou blijken. Op de vijfde mei moet ons tezamen binden wat is, wat was en wat zijn zal. Ds. J. Bronsgeest deelde mede, dat telegrammen gezonden waren aan Ko ningin Juliana, Prinses Wilhelmina en aan de regering. In dit laatste telegram wordt aangedrongen op een definitieve vaststel ling van de vijfde mei als nationale feest- dag. De bijeenkomst werd onder meer bij gewoond door de voorzitter van de Eerste Kamer, de burgemeesters van Den Haag, Amsterdam en Nieuwer' Amstel, een ver tegenwoordiger van Gedeputeerde Staten van Noordholland, kerkelijke en militaire autoriteiten en vertegenwoordigers van oud-verzetsorganisaties. Na het openingswoord speelde het Noordhollands Philharmonisch Orkest, dat deze avond een viertal werken ten gehore bracht, het Wilhelmus, waarna met één minuut stilte de gevallenen in het verre en nabije verleden werden herdacht. ADVERTENTIE Kunt u niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en u slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onscha delijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Prof. dr. P. J. Bouman, hoogleraar in de sociologie aan de rijksuniversiteit in Gro ningen, heeft zaterdagmiddag in het Gro ninger Museum de tentoonstelling „Hiro shima Panels" officieel geopend. Deze ten toonstelling omvat een keus uit de reeks verbeeldingen door het Japanse kunste naarsechtpaar Akamatsu en Maruki en wordt gehouden met medewerking van het Stedelijk Museum in Amsterdam. Het ge- exposeerde werk heeft de atoombomexplo sie op Hiroshima van 6 augustus 1945 tot onderwerp. De eerste reactor tot het verkrijgen van atoomenergie voor elektriciteitswinning zal waarschijnlijk te Buggenum (Limburg) gebouwd worden en in 1962 gereed zijn. In de centrale te Buggenum wordt thans de derde eenheid voor het opwekken van elektriciteit door middel van kolen en stoom gebouwd. De vierde turbine-een heid zal ook van dit type zijn. De vijfde turbine, die in 1962 in bedrijf moet komen, zal naar de vaste overtuiging van de directie van de provinciale Lim burgse Elektriciteitsmaatschappij, met stoom van een kernreactor worden aan gedreven. Deze reactor zal ongeveer van het type zijn, zoals te Calder Hall in Engeland reeds in bedrijf is. De verwezenlijking van dit plan voor de Limburgse centrale zal mogelijk zijn in dien voor het vraagstuk van beveiliging van de gezondheid en van een ongevaar lijke afvoer van afvalprodukten een be vredigende oplossing wordt gevonden. Niet alleen vluchtelingen uit Hongarije zijn de laatste maanden ons land binnen gekomen, maar ook vluchtelingen uit com munistisch China. Zondag bracht een Dou glas DC-6b van de SAS weer een achttal op Schiphol: Wit-Russen, die jarenlang in Shanghai hebben gewoond, er oud zijn ge worden en die nu in Nederland nog een nieuw leven hopen te beginnen. De stich ting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen, heeft nu reeds veertig vluch telingen onder haar hoede. Vier van de acht vluchtelingen, die zon dag arriveerden, zijn van Joodse afkomst en worden verder verzorgd door de stich ting Joods Maatschappelijk Werk. Het hoge commissariaat van de UNO voor de vluchtelingen heeft bij de voorbe reidingen voor de vlucht en het onderbren gen van deze voor het merendeel staten loze oude mensen een leidende rol gespeeld, financiële bijstand verleend en de bespre kingen met de regering gevoerd. De vluch telingen behoren tot de vele honderden, die met officiële toestemming enige maanden geleden uit China mochten vertrekken. Vier van de acht vluchtelingen zijn vrouwen; de oudste is 81. Zij reisde met haar 61-jarige zoon. UTRECHT: Geslaagd voor het kandidaats examen Spaanse taal- en letterkunde: mejuf frouw J. M. E. Klompé, Utrecht; voor het kandidaatsexamen tandheelkunde: G. J. van Erk, Heemstede. Het Centraal Sociaal Werkgeversverbond heeft in zijn jongste nummer van „De Onderneming" zijn visie gegeven ten aan zien van het tot stand komen van een ge meenschappelijke markt in Europa. Het verbond is bezorgd, dat in een gemeen schappelijke Europese markt, hoe gewenst deze op zichzelf ook moet worden geoor deeld, waar sociale harmonisatiegedachten activerend werken en een van de belang rijkste partnerlanden zich wellicht niet dn voldoende mate zal kunnen te weer stellen tegen inflatoire loon- en prijsontwikke lingen, de resultaten van het in samen werking en met voorzichtigheid gevoerde na-oorlogs Nederlandse beleid ernstig ge vaar lopen. Het verbond is erover bezorgd dat Ne derland een zeer hoge, misschien zelfs te hoge, prijs zal hebben te betalen. Is men niet aldus het verbond reeds doende te veel conditiones sine qua non van Frankrijk in te willigen? Pineau, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, ver klaarde enkele weken geleden, dat de unificatie van Europa meer nodig is dan ooit en dat deze unificatie juist voor Frankrijk wellicht een kwestie moet wor den genoemd van leven of dood en in ieder geval een van nationale onafhankelijkheid. Ditzelfde Frankrijk, nu reeds de toon aan gevend bij de verdragsonderhandelingen, is er na 1945 allerminst in geslaagd het niveau van zijn sociale voorzieningen in overeenstemming te houden met de ont wikkeling der produktiviteit, aldus het verbond; niet alleen het reële niveau van de lonen en de overige sociale voorzie ningen is bij internationale produktie- kostenvergelijkingen aan de orde, maar ook en zelfs in de eerste plaats, het nomi nale niveau. Frankrijk heeft sinds 1945 wel een zeer sterk stijgend peil van lonen, sociale lasten en prijzen vertoond. Op zichzelf kan een arbeidskostenstij ging van (gemiddeld) zeven percent in vier jaar tijds in het licht van een te ver wachten stijging van de produktiviteit niet onoverkomelijk worden genoemd aldus het verbond maar deze stijging zal de concurrentie-positie van ons land zeer ver zwakken, indien de produktiviteitsontwik- keling teleurstellend verloopt. Veel meer dan het Franse is het Nederlandse be drijfsleven georiënteerd op de wereld markt. Het verbond constateert dat on geveer zestig percent van de Nederlandse in- en uitvoer in 1955 betrekking had op landen buiten de toekomstige economische gemeenschap en dat Nederland via de so ciale harmonisatie thans verplichtingen op zich zou nemen tot verhoging van zijn kostenpeil terwijl de Franse subsidies op de export naar derde landen (onder andere in de vorm van teruggave van tachtig percent der sociale lasten) voorlopig zou den gehandhaafd blijven. Het verbond is van mening dat dit voor Nederland een wel zeer ongunstige overeenkomst be tekent. Boven de Balkan bevindt zich nog steeds ook morgen doorgaan, waarbij de moge een gebied van hoge druk, dat tezamen lijkheid van nog iets lagere temperaturen aanwezig is. De neerslagkansen zijn klein. met een tussen de Azoren en Ierland gele gen depressie over onze omgeving een na genoeg zuidelijke luchtstroming in stand houdt. Hiermede wordt koude lucht uit Frankrijk aangevoerd, waardoor de tempe ratuur hier te lande overdag slechts weinig boven het vriespunt stijgt. Een gisteren boven Engeland gelegen neerslaggebied breidde zich de afgelopen Stockholm nacht ook over onze noordelijke provincies Oslo uit. Geen van de stations tapte echter meer Kopenhagen dan 1 mm af. Aberdeen Boven de Golf van Biscaye en in het Dublin westelijk bekken van de Middellandse Zee Londen begint de druk nu vrij sterk te dalen. Dit Brussel heeft tot gevolg, dat in onze omgeving de Parijs wind zuidelijk blijft en zelfs de neiging Bordeaux vertoont naar het zuidoosten te krimpen. Grenoble De aanvoer van koude lucht zal daarom Nice Berlijn Frankfort WEERRAPPORTEN 23 januari Zon op 8.35 uur, onder 17.13 uur. Maan op 2.00 uur, onder 11.31 uur. Maanstanden 22 jan. 30 jan. 22.48 uur 22.24 uur laatste kwartier, nieuwe maan. (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) regen motregen regen geheel bew. licht bew. nevel nevel nevel licht bew. onbewolkt mist mist mist mist onbewolkt mist mist mist onbewolkt München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Mallorca Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 22 januari Hoog water: 8.11 en 20.36 uur. Laag water: 3.46 en 16.14 uur. Woensdag 23 januari Hoog water: 9.04 en 21.35 uur. Laag water: 4.34 en 17.03 uur. Amsterdam geheel 1 Den Helder geheel l Ypenburg geheel 1 Vlissingen zwaar t Eelde zwaar t De Bilt geheel l Twente geheel l Eindhoven zwaar t Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zzw wind richting temp. neerslag in mm. WZW 4 0 ZZW 3 0 ZW 2 windst. 3 0,4 zzw 11 8 z 7 0,1 zzw -1 0 ozo -8 0 ozo -4 0 windst. -8 0 nnw -5 0 zzw -5 0 windst. -14 0 windst. -16 0 nno -12 0 zo -7 0 windst. -9 0 windst. -10 0,2 windst. -16 0 O 5 0 n 2 0,1 z 1 0,1 zzw 3 1 zzw *1 0,1 z -0 0 zzw -0 0,4 zzw -0 0 zzw -1 0 zzw -2 0 zzw -2 0 De minister van Maatschappelijk Werk heeft zich in een circulaire tot de gemeen tebesturen gewend, omdat haar is geble ken, dat de per 1 januari in werking getre den algemene ouderdomswet in een aan tal gevallen aanleiding heeft gegeven tot vermindering van en in enkele gemeenten tot volledige verrekening van de aanvul lende ondersteuning, welke vele bejaar den voordien van de gemeenten ontvin gen naast hun uitkeringen op grond van de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Door een verlaging of intrekking van de voorheen genoten gemeentelijke bij- steun zou deze verhoging voor bedoelde bejaarden zonder merkbaar effect blijven. De minister verklaart het op prijs te zul len stellen, indien de gemeenten in die ge vallen, waarbij de verlaging der aanvul*- lende ondersteuning uitsluitend een gevolg is van de inwerkingtreding van de alge mene ouderdomswet, de verhoogde uitke- ringo krachtens genoemde wet althans enigermate te laten doorwerken in het be drag, dat uiteindelijk aan de betrokken bejaarden ten goede komt. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Schikking. Een schikking van de zaken, die de ZwedenAmerika lijn en de scheepvaartmaatschappij Italia tegen elkaar hebben ingediend, na de botsing, die in juli van het vorig jaar op de At lantische Oceaan heeft plaats gehad tus sen de Stockholm en de Andrea Doria, lijkt op handen te zijn. De twee maat schappijen zullen waarschijnlijk een schikking treffen buiten de rechtbank om. Korter. De maandag afgesloten besprekin gen tussen werkgevers en de bond van bouwvakarbeiders in West-Duitsland betekenen voor weer 1.200.000 West- uitse arbeiders een kortere werkweek zonder loonverlies. De overeenkomst voert een werkweek in van 5V2 dag en 45 uur, een verkorting van de thans gel dende werkweek met 3 uur. Doodvonnis. Vier Chinezen zijn in Hong kong ter dood veroordeeld wegens de moord op mevrouw Ursula Margareta Ernst, vrouw van de kanselier op het Zwitserse consulaat. Zij overleed op 12 oktober van ~t vorig jaar, als gevolg van zware brandwonden, die zij had ge kregen toen de taxi waarin zij en haar man zich bevonden, door een menigte werd aangevallen. Wereldnieuws. De V.S. hebben van Brazilië toestemming gekregen, op het eiland Fernando de Noronha, 225 mijl ten noordoosten van de Braziliaanse haven stad Natal, een waarnemingspost voor geleide projectielen te vestigen. De toe stemming geldt voor vijf jaar, maar zij kan bij een nieuwe overeenkomst wor den verlengd. Als de Amerikanen zich van het eiland terugtrekken, wordt de installatie automatisch eigendom van Brazilië. Onthouders. Er is in Frankrijk een „repu blikeinse partij van niet-stemmers" op gericht. Deze stelt zich ten doel al de genen die zich bij verkiezingen van stemming plegen te onthouden, te ver enigen. Bij de jongste tussentijdse ver kiezingen in een district te Parijs heeft ongeveer 52 percent van de stemgerech tigden zijn stem uitgebracht. Kou. De koudegolf, die in Frankrijk heerst, heeft zondag negen slachtoffers geëist. Hierdoor is het totaal aantak slachtoffers sedert de vorige week de temperatuur ging dalen, tot 26 gestegen. In Saint- Etienne in Oost-Frankrijk vroor het zondagnacht 15 graden, in Parijs zakte het kwik tot zeven graden onder nul. Stormen. Alle verbindingen tussen de Ver enigde Staten en Europa, die over en onder de Atlantische oceaan lopen zijn bijna geheel uitgevallen door magneti sche stormen. De draadloze zowel als de kabel-telegrafie is niet bruikbaar. Men hoopt dat het euvel in de loop van de dag zal worden overwonnen. Kleurenblind. Blanke, Indische en zwarte studenten van de universiteit van Wit- watersrand in Zuid-Afrika hebben maandag „stille" betogingen gehouden tegen apartheid op de universiteit. Zij droegen spandoeken met de leuze: „We tenschap is kleurenblind". Barrière. De Donau heeft het laag gelegen deel van het Beierse plaatsje Vilshofen overstroomd. Dit 10.000 inwoners tellen de dorp ligt op ongeveer 20 kilometer van de Oostenrijkse grens. De Donau stroomopwaarts van Passau wordt ge stremd door een dikke ijsbarrière. Men vreest voor een ramp, zoals die van het vorig jaar februari. Omdat de hevige koude nog steeds aanhoudt wil men de barrière met dynamiet opblazen. Uitnodiging. President Worosjilov van de Sovjet-Unie heeft een uitnodiging voor een bezoek aan communistisch China aanvaard, aldus heeft het persbureau Nieuw China maandag gemeld. Worosji lov zal van 15 april tot 5 mei in China vertoeven. Hij is uitgenodigd door pre sident Mao Tse Toeng van China. Belangstelling. In de Perzische hoofdstad Teheran is een delegatie van de Russi sche volksvertegenwoordiging onder lei ding van de vice-voorzitter van het presidium Tarassov aangekomen. Onder de twaalf leden van de afvaardiging be vinden zich de premier van de repu bliek Armenië en de vice-premier van de republiek Georgië. Het gezelschap werd ontvangen door de Sjah en pre mier Hoessein Ala. Gevecht. Patrouillevaartuigen van natio nalistisch China hebben zondagavond ter hoogte van de Matsoe-eilanden een gevecht van enkele minuten geleverd met drie schepen van communistisch China. Een communistisch schip werd volgens de nationalisten beschadigd, in hoeverre kon door het slechte zich niet vastgesteld worden. 27. Panda was nu enige tijd druk in de weer, want hoewel ook de tweede oliebron na korte tijd opdroogde, kon hij er toch opnieuw enkele vaten olie uit winnen - en deze bracht hij dus plichtsgetrouw per wagentje naar de oude ruïne, waar hij het kostbare vocht zorgvuldig in de pijpleiding goot. Joris Goedbloed stond deze bedrij vigheid juist met een fijne en goedkeu rende glimlach gade te slaan, toen hij plot seling werd gestoord door het hijgend na deren van zijn adellijke buurman, Graaf Isen Grim. Tot de eer van deze schurk moeten we hier nu wel opmerken, dat hij onderweg zijn voortdurend razen eens even had onderbroken om goed na te denken en deze gedachtenloop was niet zonder vrucht gebleven. „Luister, lummel!", snauwde hij dus Joris toe. „Ik heb je door! Jij staat de boel te bedriegen! Je hebt weer een foefje bedacht! Hier steekt iets ach ter! Er zit hier geen olie in de grond! Je kunt MIJ niet voor de gek houden! Je maakt me kwaad!" „Kalmeer, kalmeer, mijn beste!", sprak Joris bezwerend. Be zin u toch! Wat ruwe taal slaat gij toch uit! Gij doet me verdriet! Dacht ge nu waarlijk, dat gij hier met foefwerk te doen had? Och - wat kent gij mij slecht! Er is hier olie in de voorvaderlijke grond - en zo ge mij niet gelooft zal ik u ten over vloede moeten overtuigen!" En zo spre kend boorde hij met de vrije wandelstok een nieuwe bron aan, die Isen Grim met kracht in het ongelovig gelaat spoot KORT VOOR de verovering van Noor wegen in 1940, bestond de hele wereld voorraad zwaar water welgeteld uit 160 liter, die zich bevonden in Rjukan, een plaatsje dat op ongeveer 130 km afstand ten zuidwesten van Oslo ligt. De Fransen, die men ondanks hun politieke verwikke lingen zowel binnenslands als buitens lands, minder moet onder schatten dan men pleegt te doen, kochten kort en bondig de hele voorraad op. De markt prijs was voor de oorlog f 5000 de liter, maar we weten wer kelijk niet, of de Franse na tuurkundigen niet iets méér dan 8 miljoen guldens hebben moeten neertellen, gelet op de tijdnood in die dagen. Hoe het ook zij, tijdens de inval van de Duitsers in Noorwegen bevond het zware water zich in Frankrijk, waar het alles behalve veilig was toen ook dat land werd bezet, zodat de kostbare voorraad naar Engeland werd gebracht voor verdere ex perimenten. De fabriek in Rjukan was in middels geheel in handen van de Duitsers gekomen, een feit dat de geallieerden al lerminst waardeerden, zodat zij in 1943 besloten de verdere productie van zwaar water in Noorwegen onmogelijk te maken. Dat gelukte weliswaar, maar het zware water dat inmiddels reeds was geprodu ceerd, was al op transport gesteld naar Duitsland. Het schip, waarmee het vervoer plaats vond werd echter door de illegali teit ontdekt en door een tijdbom naar de bodem van de Oostzee gezonden. Daar mee was de hele zwaar-water-geschiede nis voor lange tijd van de baan. Want het is werkelijk niet waar - zoals velen menen - dat de geallieerden hun atoombom te danken hebben aan het zware water, dat hun via Franse hulp in handen was gevallen. Integendeel, Amerikanen, noch Engelsen hebben bij de ontwikkeling van de atoombom zwaar water nodig ge had. Zwaar water kan weliswaar worden toegepast in splijtingsovens of uraanzui- len, waar het dienst doet als middel tot verlangzamen van de neutronen die bij splijting van het uraan ont staan, maar men is geenszins tot het gebruik van deze stof verplicht, want ook koolstof en de zouten van beryllium kunnen als zodanig worden gebruikt. De Noors-Neder landse kernreactor te Kjeller gebruikt als moderator 7000 kg zwaar water en ook enkele andere kern reactors bevatten deze stof. Gewoon water kan hiervoor niet worden gebruikt, omdat daarin de absorptie van de neutronen te groot is. Zo'n moderator, die dus tot doel heeft de neutronen te vertragen, moeten we in het kernsplitsingsproces beschouwen als een tussenstof, waarin de te splijten stof in kleine porties is ingebed. Ontstaat er nu een splijting, dan moeten de neutronen eerst door de tussenstof heendringen om volgende kernen te bereiken. Het is dui delijk dat deze tussenstof de neutronen niet mag vasthouden, want dan vindt de beoogde kettingreactie geen voortgang. Vandaar dat stoffen die als moderator moe ten dienst doen, met de grootste zorg ge kozen worden. We hadden het zojuist over het begrip kettingreactie, een veel gebruikte term in onze dagen, die echter al veel vroeger werd gebezigd. Daarover morgen. H. Pétillon (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2