„Sportieve kleding is nog geen sportk leding" STAD DES LEVENS' DE LAATSTE TOAST De leerling van Doctor Marciolo Agenda voor Haarlem r Vooi* Uw handen Kort en bondig DINSDAG 22 JANUARI 1957 4 Haarlemse economische rechter beslist: Smid kreeg 75 boete Verhoging salarissen provinciaal personeel Haagse raad besprak burgemeestersbenoeming Radio-uitzending van doop en overdracht der „Statendam" Kerkelijk Nieuws Algemene verkiezingen in Denemarken op 14 mei? Washington meldt nieuwe kernexplosie in Rusland Rust bij Wisselmeren voorlopig hersteld I f jli\ 7OLGVE I DOOR JAKOB AAL 46 A I J Maandagmiddag behandelde de econo mische politierechter te Haarlem een prin cipiële zaak tegen een Zaanse handelaar in sportartikelen. De inzet daarvan werd gevormd door de vraag of een erkende handelaar in sportartikelen tevens een aantal textielwaren, welke tot de gebrui kelijke sportkleding gerekend kunnen wor den, mag verkopen zonder dat hij in het bezit is van de in het textielbesluit ver eiste vergunningen. Deze handelaar had in januari 1955 zijn zaak geopend en had de omstreden kle dingstukken als monty-coats, shawls, wan ten, handschoenen, pantalons en spijker broeken al anderhalf jaar tot zijn gang bare voorraad gerekend tot de politie op aangifte van een confectiebedrijf, naar hij Hij herinnerde eraan, dat hij reeds een lange staat van dienst had in de leder branche, maar een speciale zaak in sport artikelen was begonnen, omdat de behoefte daaraan groeiende is. Dit-komt ook door dat voor de oorlog bijna uitsluitend wed strijdsport werd beoefend, terwijl nu ook de binnensporten een hoge vlucht hebben genomen. Spreker roerde op dit punt de bijna onvermijdelijke branchevervaging en parallelisatie van branches aan: veel specifieke sportartikelen zijn immers ge meengoed geworden. Het zou overigens voor hem geen bezwaar zijn geweest ook de textielvergunning te verkrijgen, maar toen hij zich wilde vestigen was hij in de waan gebracht, dat de vakopleiding voor sportartikelen voldoende zou zijn. Intussen ADVERTENTIE in koud seizoen verklaarde deze in beslag nam. Al deze zal hij in juni het examen voor de textiel artikelen werden beschouwd als dames- en herenbovenkleding en mochten niet worden verhandeld door een winkelier, die niet in het bezit is van de vestigings vergunning voor de textielkleinhandel. De officier van justitie, mr. J. Wiarda, had als getuige-deskundige een inspecteur van het ministerie van Economische Za ken opgeroepen; de verdachte had zijner zijds het getuigenis a décharge ingeroepen van een oudere vakgenoot, tevens leraar van de vakopleiding voor de sportbranche. De opvattingen van beide heren stonden in vrijwel alle gevallen lijnrecht tegenover elkaar. Verschillende meningen Eigenlijk bestond er alleen overeenstem ming op het punt van de anorak, waarvan beide heren van oordeel waren, dat dit een specifiek kledingsstuk voor de ski- sport is en over een paar handschoenen, waarvan ook de getuige a décharge moest toegeven, dat dit moeilijk als een speciaal sportartikel kon worden beschouwd. Maar over jasjes, pantalons en zelfs de spijker broek luidde het oordeel van de departe mentsambtenaar, dat dit kledingstukken waren welke óók als sportkleding werden gebruikt, maar legde de getuige a décharge het accent juist omgekeerd: het was zui vere sportkleding, die, door haar aantrek kelijkheid, nu ook meer algemeen werd gedragen. Intussen gaf de getuige-deskun dige van de officier toe, dat de huidige omschrijving in het sportartikelenbesluit, dat onder sportkleding (uitsluitend) kle dingstukken bestemd voor de sportbeoefe ning moeten worden verstaan, als te eng wordt beschouwd en dat men over een ruimere formulering denkt in de geest van „artikelen welke in onmiddellijk verband met de sportbeoefening gebruikt plegen te worden". Maar een spijkerbroek rekende hij, in tegenstelling tot de andere deskun dige, daar niet toe. Zij zou van oorsprong ook geen kampeerkleding, maar werkkle ding zijn geweest. Verder bleek de minis teriële expert veel waarde te hechten aan de stof waaruit de kleding vervaardigd is: een zeilpantalon zou dan uit duffel ge maakt moeten zijn; was dit niet het geval, dan beschouwde hij dat artikel als „spor tieve kleding", maar niet als „sportkle- -dfng". Wanten en shawls, wanneer die biet in clubkleuren waren uitgevoerd, vonden in het oog van de inspecteur in het geheel geen genade en plastic regenjassen al evenmin. De getuige-deskundige van het ministerie van Economische Zaken ver zekerde, dat over al deze kwesties op het ministerie lang en breed was gesproken en dat men voor de behandeling van dit proces nog een paar twijfelgevallen onder de loep had genomen. De getuige a décharge somde van de meeste gevallen» de oorspronkelijke be stemming op, die volgens hem steeds een vorm van sportbeoefening had gegolden. Niet overtuigd De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, meende dat de verhandeling van textiel zonder vergunning wel bewezen was, de getuige a décharge had dat immers ten aanzien van een paar handschoenen ook toegegeven. Belangrijker is evenwel, dat de verdachte weet waar hij aan toe is. Voor de officier lag de nadruk toch ook wel op het feit, dat de tak van sport, waarvoor het bestemd is, bij elk kleding stuk aanwijsbaar moest zijn, in die zin, dat dat speciale gebruik eerder in het oog springt dan de algemene toepassing. Dit nu vond hij bij nagenoeg alle getoonde kledingstukken niet het geval en1 ook het betoog van de getuige a décharge had hem niet kunnen overtuigen. Dat de textiel winkels deze artikelen van de sportzaken hadden overgenomen, achtte de officier een subjectieve verklaring. Na opgemerkt te hebben, dat de verdachte deze artikelen dus niet meer zal mogen verkopen, eiste hij voor elk der beide ten laste gelegde overtredingen vijfentwintig gulden boete of een daarmee overeenkomende hechte- nisstraf. De handelaar in sportartikelen verdedig de zichzelf met veel overtuigingskracht. Economische, politierechter Wegens ontslagname «onder vereiste goedkeuring Maandagmiddag heeft de Haarlemse economische politierechter schriftelijk von nis gewezen tegen etn 65-jarige smid uit Bennebroek, die 14 januari terechtstond, omdat hij bij zijn werkgever was wegge gaan zonder diens toestemming of die van de directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau, waarbij de smid conform de eis van de officier van Jiistitie tot een geld boete van 75 werd veroordeeld. De economische politierechter overwoog bij dit vonnis, dat de dringende redenen, die de raadsman van verdachte, mr. M. B. Cohen, in zijn pleidooi had aangevoerd, niet aanwezig waren. Mr. Cohen grondde deze „dringende redenen" op de omstandigheid, dat de smid ontslag had genomen, omdat hem geen vakantiegeld, waar hij recht op gehad zou hebben, was uitgekeerd. De economische politierechter stelde echter, dat de smid zijn patroon nimmer heeft meegedeeld, dat hij ontslag nam op grond van het feit, dat hij geen vakantiegeld had ontvangen. Ook de subsidiaire conclusie, waartoe mr. Cohen in zijn pleidooi was gekomen, name lijk het geval van noodweer exces werd niet gegrond verklaard, omdat zich bij de smid „geen hevige gemoedsaandoening" had voorgedaan. vergunning doen, want hij wilde niets liever dan zich aan de wet houden, zo ver klaarde de verdachte nog. De economische politierechter, mr. H. G. Rambonnet, hield het liever op de visie van de officier en vonniste conform. Voor Noordholland wordt 1 september voorgesteld In meerderheid is het college van Ge deputeerde Staten van Noordholland van gevoelen, dat niet van 't loonbeleid der re gering behoort te worden afgeweken en dat als datum van ingang der salarisverhoging van zes percent voor de leden van het provinciaal personeel 1 september 1956 dient te worden vastgesteld. Zij stellen zich voor, in die zin krachtens de hun door de Provinciale Staten verleende machtiging een definitieve regeling te treffen. De Staten van Friesland, Overijsel, Gel derland, Utrecht, Zuid-Holland, Noord- Brabant en Limburg hebben als datum van ingang 1 juli 1956 vastgesteld. De Staten der overige provincies moeten nog beslis sen. Gedeputeerde Staten van Groningen en Drente hebben 1 september als ingangs datum voorgesteld en die van Zeeland heb ben geadviseerd de keus op 1 juli 1956 te bepalen. In de vergadering van de gemeenteraad van 's Gravenhage heeft de V.V.D.-fractie- leider, mr. Mens Fiers Smeding, tijdens de begrotingsdebatten gesproken over de ver ontrusting, welke in Den Haag heeft be staan over het feit, dat de regering blijk baar wél in staat was, binnen enkele maanden een nieuwe burgemeester van Amsterdam te vinden, doch pas na ruim vijf maanden in de Haagse burgemeesters vacature kon voorzien. „Men had mogen verwachten, dat de lange duur van de besprekingen hierover in de ministerraad slechts het gevolg was van het zoeken naar de beste kandidaat, los van partij politieke overwegingen, welke naar de mening van onze fractie geen rol mogen spelen bij een benoeming als deze", aldus mr. Smeding. Hij zei, dat zijn fractie het, met de meerderheid van de burgerij, be treurt, dat partijpolitiek, naar nu blijkt, richtsnoer is geweest bij de onderhande lingen in de ministerraad, waardoor een wijziging in de samenstelling van het col lege van B. en W. is ontstaan, welke niet kon worden voorzien bij de benoeming van de wethouders. „De politieke verhoudingen in het college zijn tengevolge daarvan scheef getrokken", aldus mr. Smeding. Ook mr. De Lint (C.H.) sprak over de burgemeestersbenoeming, waarbij hij her innerde aan de actie, die tenslotte geleid heeft tot het heengaan van mr. Schokking. Mr. De Lint zei, dat hij destijds met waar dering en erkentelijkheid had kennis ge nomen van het standpunt dat prof. Romme ten opzichte van deze affaire heeft inge nomen. „Zijn conclusie was voor geen verschil lende uitleg vatbaar: hier hebben wij nu vuile politiek in optima forma", zo zei mr. De Lint. „Het is die vuile politiek geweest, die inderdaad het heengaan van burge meester Schokking tot resultaat heeft ge had en als gevolg hiervan is de vraag actueel geworden, op welke wijze de rege ring in deze vacature zou gaan voorzien, een vraag, waarop onlangs het antwoord is gegeven. Dat antwoord heeft binnen onze gemeente, met name in Scheveningen, tot enkele heftige repercussies geleid", al dus mr. De Lint, die te kennen gaf, dat men de voorziening in deze vacature niet los kan zien van de wijze, waarop en de omstandigheden waaronder die vacature is ontstaan. In verband met het karakter van de Haagse vacature, zoals zij door abnor male middelen kunstmatig is tot stand ge bracht, hadden wij gehoopt op het inzicht van de andere politieke partijen, dat zij daarvan geen voordeel zouden willen trek ken, omdat men van een ieder, die vuile politiek als zodanig onderkent, mag ver wachten, dat hij zal helpen te voorkomen, dat daardoor schade wordt geleden. Wij betreuren het, dat men de C. H. Unie deze schade toch heeft laten lijden, zoals wij ook het rumoer betreuren tussen protes tanten en katholieken, dat daardoor is op geroepen. Wij misgunnen dat succes aan hen, die daaruit politieke munt willen slaan. Wij vertrouwen er op, dat vuile politiek uiteindelijk toch niet gedijt", aldus mr. De Lint, die tenslotte mededeelde, grote verwachtingen te koesteren van de persoon en van de capaciteiten van burge meester Kolfschoten. In tegenstelling tot de aankondiging in de omroepbladen zal de officiële doopplech tigheid van de „Statendam" door Prinses Beatrix morgen worden uitgezonden in de radiokrant omstreeks 20.10 uur. De eigenlijke overdracht van het schip in volle zee zal worden uitgezonden omstreeks 22.10 uur. Het ligt in de bedoeling zowel de doop plechtigheid om 20.10 uur als de officiële overdracht om 22.10 -|fur over de zender Hilversum II als gezamenlijk programma rechtstreeks uit te zenden. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-Oost (vac. B. Timmer) K. Welbedacht te Oudewater. Bedankt voor St. Anna-Parochie A. Grif fioen te Zoutkamp voor Gouda (vac. A. Nijhuis) J. Bijleveld te Rijnsburg. Maar Lodo had er geen idee van, hoeveel narigheid er zou komen van dat bijvullen. Hij had er niet aan gedacht, dat de drankjes nu weieens veranderd konden zijn'. De volgende dag was hij aan 't werk in de apotheek, toen hij opeens verschrikt omkeek. Daar stond iemand, die verschrikkelijk woedend te keer ging. „Kijk eens, wat me gebeurd is!", klonk de woedende stem. „Dat komt door jullie rare toverdrankje!" Lodo liet een lepel uit zijn hand vallen en staarde verschrikt naar de patiënt, die... een ganzekop gekregen had! 39-40 KOPENHAGEN (United Press) Op 22 september loopt de zittingsperiode van het Deense parlement, de „Folketing", dat uit één kamer bestaat, ten einde, maar vol gens het regeringsorgaan „Social-Demo- kraten" zullen er omstreeks 14 mei verkie zingen worden gehouden, op wens van premier, en minister van Buitenlandse Zaken, H. C. Hansen. De minderheids-rege ring der sociaal-democraten dateert van februari 1955, na de dood van premier Hed- toft. Hansen nam toen het bewind over. De Folketing telt 175 zetels, waarvan de oppo sitiepartijen er 78 bezetten en de commu nisten acht. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse commissie voor de kernenergie heeft zondag medegedeeld dat de Sovjet- Unie opnieuw een kernwapen tot ontplof fing heeft gebracht. Dit is de zeventiende maal, dat een Amerikaanse instantie mel ding heeft gemaakt van een kernontplof fing in de Sovjet-Unie. De explosie van zondag is de vierde in een reeks, die in augustus 1956 is begonnen. ENAROTALI (ANP) Rondom de Wissel meren, in het centrale bergland van Nieuw- Guinea, waar begin november de moord op een Ambonese zendingsarbeider en zijn vrouw in Obano de strijd inluidde, waarbij vele honderden Kapauku's betrokken wa ren, is de rust weergekeerd. De enige waar neembare sporen van deze grootste botsing tussen de primitieve bewoners van deze woeste berglanden rondom de Wisselmeren en de Westerse beschaving, sinds in 1936 een Nederlandse bestuurspost in Enarotali werd gevestigd, zijn de verbrande resten van houten scholen en woningen, waartegen ook de opgezweepte gevoelens van de met pijl en boog gewapende bergpapoeas zich richt ten. Een andere aanduiding, dat in dit soms bekoorlijke, en soms dreigende berggebied op zeventien honderd meter boven de zee spiegel zich een strijd afspeelde, zijn de be zoeken, die vrijwel alle stammen de afge lopen weken aan controleur Massink in Enarotali brachten om met hun traditionele dansen, onder begeleiding van ritmisch ge zang, uitdrukking te geven aan hun wens om de strijdbijl te begraven. Vrijwel zonder uitzondering verzoeken de stamhoofden dat de scholen in hun gebied zullen worden .heropend en bieden zij aan de aangerichte schade te herstellen. Geruchten over nieuwe stamoorlogen, die door de bijna niet voor te stellen ontoe gankelijkheid van het achterland zeer moeilijk te controleren zijn, blijven in de lucht en vergen de constante aandacht van het overigens zeer kleine detachement ma riniers en de vrij kleine, hoofdzakelijk uit Papoea's bestaande politiemacht. Er moesten dus andere krachten aan het werk zijn geweest. Zou Termühlen destijds niet die opmerking hebben gemaakt, dan zou alles anders en waarschijnlijk niet volgens zulk een recht spoor gelopen hebben, want mijn verdenking tegen u, mevrouw Werdohl, was heel groot. Ik had zelfs mijnheer Termühlen verzocht om juf frouw Wittstock in 't oog te houden, zodat zij een extra bescherming zou hebben. Maar mijnheer Termühlen was daartoe niet bereid en toen hij mij zelfs vertelde, dat hij dit plannetje van mij aan u had overgebriefd, schakelde ik om. Ik overwoog, dat het voor mij even praktisch zou zijn als ik van mijnheer Termühlen inlichtingen zou krijgen over huize Werdohl. Muck haalde eens diep adem. Ik word al te wijdlopig, dames en heren. Ik zal het kort maken. Tenslotte stuurde ik een paar gewiekste rechercheurs, waaronder mijn assistent Dickhoff, als elektromonteurs vermomd naar huize Werdohl. Aller eerst brachten zij vingerafdrukken mee. Van juffrouw Van Alsum en van u, mevrouw Werdohl. Op de foto mijnheer Wittekindt stuurde mij die toe stonden wel vingerafdrukken van juffrouw Van Alsum, maar niet van u. U kon deze foto dus niet in uw hand gehad hebben, en daarom wilde ik een beslissende slag slaan. Ik ver zocht mijnheer Amthor voor vanavond alle overlevende deelnemers aan het verjaardagsfeestje uit te nodigen. Huize Werdohl was toen al omsingeld en op het moment dat u, mevrouw Werdohl, vertrok, begonnen wij met een bijzonder grondige huiszoeking. Juffrouw Van Alsum heb ik gearresteerd. Dorothea Werdohl sloeg de handen voor beide ogen. Ze huilde zachtjes. Het was geen moeilijk geval, vooral omdat ik toen het bewijs in handen had, dat u, mevrouw, op het ver jaardagsfeestje van mijnheer en mevrouw Amthor niet het vergif in één der glazen champagne gesmokkeld kon hebben. Toen ik dit aan juffrouw Van Alsum vertelde, voelde zij zich erg gelukkig. Ze begon zelfs te glimlachen en bekende alles. Ze gaf mij de ring, de kris, de brieven van Albertz en de doorslagen er van, die zij ergens op zolder had verborgen. Ik wilde echter volkomen zeker heid hebben en liet daarom in alle haast die brieven op vingerafdrukken controleren en daarom ben ik onge veer een uur te laat gekomen. Nergens kwamen echter vingerafdrukken van u op voor, mevrouw. U kon dus niets van dat alles geweten hebben. Het geheime vakje in de ring heeft overigens nóóit cyaannatrium bevat, maar wellicht vele jaren geleden één of ander goedkoop parfum. Zowel Albertz als ik hebben de ver dachte in een geheel verkeerde richting gezocht Waar is tante Lottcben ik bedoel juffrouw Van Alsum op het ogenblik?, vroeg mevrouw Werdohl. In een psychiatrische kliniek. Het spijt mij oprecht, Vertaald uit het Duits Copyright: Cosmopress, Génève Oorspr. titel: „Toen de champagne werd geserveerd" mevrouw, maar ik moest haar wel laten opnemen. Haar geestestoestand. Dorothea Werdohl liet haar tranen de vrije loop. Arme, arme tante Lottchen, mompelde ze. Iedereen zweeg. Muck zocht in zijn papieren. Ter mühlen verbrak tenslotte de stilte. Ja, maar wie heeft dan. Ik weet, wat u wilt vragen, mijnheer Termühlen. Wie was de dader op het verjaardagsfeest? Ik heb niet voor niets gevraagd precies dezelfde kring te vormen als op het moment, dat de champagne werd rondgedeeld. Muck keek in de richting van mijnheer Busch. Ik verzoek u nadrukkelijk mijnheer Busch, om het volgende met kalmte aan te horenuw vrouw leeft niet meer. Mijnheer Busch greep de leuning van zijn stoel beet en staarde de commissaris niet-begrijpend aan. Ook alle anderen keken ontzet op. Deze tragedie heeft twee slachtoffers geëist, met wie wij groot medelijden moeten hebben. Irmgard Chris- tensen en uw vrouw, mijnheer Busch. Uw vrouw had Albertz willen treffen, maar zij trof Irmgard Christen- sen. Zij heeft nu de consequenties hieruit getrokken Mijnheer Busch sprong op. Mijnheer!, riep hij luid. Het spijt mij erg, maar ik mag niets verzwijgen, zei Muck en haalde een brief te voorschijn. Ik kreeg deze brief, zei hij, via een loopjongen kort voor zes uur, juist toen ik naar huize Werdohl wilde gaan. Ik geloof dat het 't beste is, als ik hem voorlees. Zeer geachte heer Muck. Als u deze regels leest, zal ik met mijn wagen in de Chasseestraat verongelukt zijn. Ik smeek de Hemel, dat alles vlug zal gaan. Dat is mijn enige wens. U verzoek ik fair te zijn en van deze brief slechts in zoverre gebruik te maken, als noodzake lijk is. De afscheidsbrieven aan mijn man en ouders liggen voor mij. Toen gisteren de politie vaststelde, dat het mijn wagen is geweest, die verleden jaar oktober voor het bankiershuis Others en Abner verkeerd geparkeerd stond en toen ik vanmorgen vroeg de uitnodiging kreeg om vanavond bij de Amthors te komen, wist ik, dat mijn uur geslagen had. Ik had het trouwens ook zonder dit niet langer meer kunnen verdragen, want het beeld van de dode Irmgard Christensen steeds weer krimpt mijn hart ineen, als ik aan haar denk blijft mij achtervol gen. Ik heb eens gemeend, in Bernhard Albertz mijn grote, mijn héél grote liefde gevonden te hebben maar Albertz was de grootste schurk, die ik ooit ontmoet heb. Ik gun hem zijn lot, temeer omdat ik hem dat zélf had toegedacht. Toen het te laat was, openbaarde zich zijn ware wezen: hij verlangde geld van mij, óf hij zou alles aan mijn man en mijn ouders vertellen. Een wereld stortte voor mij ineen. Het was een perfide gemeenheid! Ik wist geen uitweg, ik betaalde. Iedere maand stortte ik het geld, dat ik van thuis ontving, onder het motto „ex port Argentinië" op zijn rekening. Zo had Albertz het bevolen. Totdat ik meende genoeg betaald te hebben. Ik wilde niet meer, ik wilde eenvoudig niet meer. Ik vond alles zó vernederend, dat ik de betalingen stop zette. Maar ik kende Albertz slecht ik hoor nóg zijn hoon gelach toen hij mij zei, dat hij die betalingen als een soort lijfrente beschouwde. In mijn woede besloot ik hem uit de weg te ruimen. Ik stelde mij op de fabriek van mijn vader in het bezit van cyaannatrium ik kende de eigenschappen er van omdat ik vroeger een opleiding als laboratorium-assistente heb gevolgd en meende dat ik in de drukte van het verjaardagsfeestje de beste gelegenheid zou vinden om mijn plan uit te voeren. Ik had het stukje vergif in mijn hand, toen mijnheer Amthor de glazen vulde. Naast mij stond mevrouw Werdohl en daarnaast Albertz. Toen mijnheer Amthor de champagne begon rond te delen, telde ik af en wierp het vergif in het tweede glas. Ik dacht dat de grond onder mij verzonk, toen ik zeg dat mijnheer Amthor plotseling dat glas aan Irmgard Christensen aanbood, die ik niet had gezien. Ik wilde gillen, maar er kwam geen geluid uit mijn keel. Ik kon trouwens niet meer denken en was duizelig geworden. Alles draaide voor mijn ogen en ik moest al mijn krach ten inspannen om niet flauw te vallen. Wès ik maar flauw gevallen! Nu is alles geschied en valt er niets meer te redden. Ik hoop, dat ik boven een milde rechter zal treffen en dat Irmgard Christensen's familieleden mij willen vergeven. Helga Busch." Mijnheer Busch zat ineengezakt in zijn stoel en had de handen voor zijn ogen geslagen. Muck pakte zijn papieren bij elkaar, de ring en de kris. U ziet hier de kring, zei hij, daar, in die opening, stond mevrouw Busch, naast haar mevrouw Werdohl. Ik neem nu de plaats van mijnheer Albertz in en daar zit mijn assistent Dickhoff, op de plaats van Irmgard Chris tensen. Ik geloof, dat het voor ons allen beter was ge weest, indien u op de 18de februari niet in een kring gestaan had. Dames en heren, ik heb nu alles verteld, wat ik te vertellen had. Het is nu aan u, hoe u met alles in het reine wilt komen. Muck boog even en verliet het vertrek. Het gehele gezelschap bleef zwijgen. Alleen mevrouw Werdohl huilde nog steeds. EINDE Het Nederlands produkt in Frankrijk. De Nederlands-Franse Kamer van Koophan del zal in nauwe samenwerking met de eco nomische voorlichtingsdienst haar taak een belangrijke uitbreiding geven en haar staf versterken, waardoor zij hoopt, meer dan tot dusverre mogelijk was, naar buiten te kun nen optreden en zodoende aan het Neder landse produkt °en grotere bekendheid in Frankrijk te geven. Hierbij vordt meer be paaldelijk gedacht aan het grondig bewer ken van de belangrijke economische gebie den en eveneens aan het organiseren van diverse manifestaties met de bedoeling de belangstelling voor ons land levendig te houden. Honderdzes. Gisteren vierde de oud ste inwoonster van Dordrecht, mevrouw N. van Velzen, haar 106de verjaardag. Zij ont ving talrijke geschenken en schriftelijke felicitaties. Bij het Leger des Heils, waar zij sinds jaren verpleegd wordt, werd een grote taart met 106 kaarsjes bezorgd, aangeboden door de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken. Ondanks haar hoge leeftijd stelde mevr. Van Velzen de drukte op haar verjaar dag op hoge prijs. De burgemeester van Dordrecht, mr. J. A. H. J. van der Dussen, kwam de 106-jarige namens het gemeente bestuur gelukwensen. Voor kwaliteitszorg. Het bestuur van de Stichting Kwaliteitsdienst voor de m- dustrie heeft besloten een „ir. J. van Ettin- gerprijs" in te stellen ter bevordering van de systematische kwaliteitszorg in de indus trie. De prijs is genoemd naar ir. J. van Et- tinger. die pionierswerk heeft verricht op het gebied van de t 'epassing van statistische methoden in Nederland. De prijs zal worden uitgereikt als bekroning van een prijsvraag over praktische toepassing van de methode van kwaliteitsbeheersing of van industriële kwaliteitszorg in het algemeen. Burgemeester. Tot burgemeester van Rijnsburg is benoemd de heer B. H. Koo- mans (A.R.). De heer Koomans is 45 jaar en sedert 1 december 1946 burgemeester van Uithuizermeeden. Tot burgemeester van VlédBér"is"Bênöertid"de heér'E. J. de Jonge, thans eerste ambtenaar der secretarie der gemeente Winsum. De heer De Jong is 36 jaar en niet aangesloten bij een politieke partij Mislukte wraak. De procureur-gene raal bij het gerechtshof te Amsterdam heeft drie maanden gevangenisstraf gerequireerd tegen de 36-jarige vroegere employé van een drukinktenfabriek te Amsterdam, die ander half jaar geleden als gevolg van een slechte verstandhouding met zijn directie talloze administratieve bescheiden voor 25.000 gul den aan een concurrerende firma in Amers foort aanbood. Er waren talloze geheime recepten bij. De Amersfoortse firma voelde voor deze manier van concurrentie weinig en lichtte het bedrijf in Amsterdam telefo nisch in over het aanbod. Het hof zal op 4 februari arrest wijzen. Afgetreden. Dr. H. C. van Ommeren, voorzitter der Surinaamse Staten, heeft in een brief aan het college medegedeeld, dat hij het voorzitterschap van de staten heeft neergelegd. 100.000. Paramaribo heeft thans 100.000 inwoners. De geboorte van Hanna, dochter van Max Jubbar en Cornelie van Trigt, maakte de 100.000 vol. Ingeleverde radio's. Het bestuur van re Ned. Bond voor Ouden van Dagen te Rot terdam (Ellenhorst 1) tracht iets te bereiken voor de bejaarden, die, in de bezetting reeds „ouden van dagen" zijnde, hun radiotoestel hebben moeten inleveren en t.og in het be zit zijn van het inleveringsbewijs. Reeds werden honderden mededelir- -> ontvangen, dat men het bewijs nog in zijn bezit had. Het stuur verwacht er nog meer. Prof. Thierens 75 jaar. Prof. ir. E. J. F. Thierens, oud-hoogleraar in de elektrotech niek aan de Technische Hogeschool te Delft, wordt 28 januari 75 jaar. Hij woont reeds verscheidene jaren in Wassenaar. Nadat hij in 1905 het ingenieursdiploma had behaald, was hij een twintigtal jaren in het bedrijfs leven werkzaam. Hij was achtereenvolgens directeur van de centrales te Leiden en te Delft, chef van de technische afdeling v-n Lindeteves-Stokvis tf Semarang en chef van de elektrische afdeling van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabriek"" te Velsen. Van 1925 tot 1947 was hij hoogleraar te Delft. DINSDAG 22 JANUARI Rembrandt: „Trapeze", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palate: „High society", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Dr. Vlimmen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Rock, rock, rock", rlle leeft., 8 uur. Roxy: „Viva villa" 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: Lucy Schouten v- -telt ov».r „Indianen in Amerika", 8 uur. Minerva: Eerste concert Tschaikowsky-cyclus N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends, 8.15 uur. WOENSDAG 23 JANUARI Minerva: „Hallóó - Goej'daag", VARA- toemee, 8.15 uur. Rembrandt: „Trapeze", alle leeft., 2, 4.15, 7 e- 9.15 uur. Luxor: „Tra peze", a!le leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „High society", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Dr. Vlimmen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Rock rock, rock", alle leeft,, 2.30 en 8 uur. Roxy: „Viva villa". 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouw: Opera „Forum" met „La Bo hème", 8uur. Ged. Oude Gracht 104, Ned. Vereniging voor Natuurgeneeswijze, 8 uur. Cultura: Ned. Ver. ran Spiritisten „Harmo- nia", Txperimentenavond, 8uur. Brinkmann: Lezing over propaganda, 8 uur. Jansstr. "3: ds. C. P. de Ruiter, pred. der Adventskerk, over: „En de gehele aarde verwonderde zich8 uur. Concertgebouw: Het Neder lands Studentenorkest, 8 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6