Veertig jaar volledig in dienst van het visserij-onderzoek Na twintig jaar „Zeeland" komt dr. P. Korringa naar IJmuiden Agenda voor Velsen „Kuil Speed" vierde tweejarig bestaan 6 Dr. B. HAVING A MET PENSIOEN Gemeente verdubbelt offer van personeel c Gemeente koopt tehuis voor de G.G.D. Partiële herziening streekplan Vol enthousiasme aan de slag DEM behaalde eervol gelijkspel tegen Amsterdam Om IJmond-damtitel Conferentie over het scheepsradioverkeer Brits marinevliegtuig Café moet wijken voor school- gymlokaal Subsidie voor R.-K. gezinsvoogdij Jubileum-concert van De Goede Herder" Lezing over Israel DINSDAG 22 JANUARI 1957 DE JONGE DOCTORANDUS, die in 1917 als aspirant adjunct visserij consulent bij het rijk in dienst kwam en die thans als doctor en directeur van het Rijks instituut voor Visserijonderzoek afscheid neemt, heeft op de eerste dag in dit pas begonnen jaar de vijfenzestigjarige leeftijd bereikt Dr. B. Havinga te Haren geboren, gymnasium te Groningen, studie in biologie te Groningen en in 1919 gepromoveerd op het onderwerp „Flora en fauna van het Zuidlaardermeer" zal wellicht eindelijk toekomen aan wat eigen werk en liefhebberijen, want deze be minnelijke man, die als eerste directeur van het centraal laboratorium werkzaam was, heeft het in de laatste jaren zo intens druk gehad met de dagelijkse gang van zaken in het instituut, dat de tijd voor die eigen onderzoekingen er geheel bij inschoot. Zijn belangstelling voor het werk van het personeel, waaronder negen biologen, is er echter des te groter om geweest. Die belangstelling zal bij dr. Havinga blijven bestaan, want in de veertig rijksjaren heeft hij het visserijonderzoek zien uitgroeien tot het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek van thans: een instituut, dat langzaam de erkenning van de mannen uit de praktijk gaat ondervinden. Het eerste werkterrein van dr. B. Ha vinga na de fuiken, die hij als jonge knaap al uitzette in de Drentse Aa om vatte de Waddenzee, de Zuiderzee en de Zeeuwse stromen. De jonge visserij-con sulent Havinga wierp zich enthousiast op een mosselonderzoek, dat korte tijd later werd gevolgd door een kreeftenonderzoek. In Harlingen, waar hij vaak de winter maanden doorbracht, trachtte dr. Havinga een mosselencultuur voor de Waddenzee op te bouwen. En hij slaagde daarin in de jaren van de eerste wereldoorlog. De Duit sers namen in die dagen alles af, maar na de oorlog zakte deze export in elkaar en ging een cultuur op niet wetenschappe- lijke gronden verloren. Wel was echter gebleken dat prima mosselen in de Wad denzee waren te kweken. De resultaten van de laatste jaren bewijzen dit terdege. In de zomermaanden verbleef dr. Ha vinga te Bergen op Zoom, waar hij zich met de oestercultures bezig hield. Bij de reorganisatie in het jaar 1927, toen het visserijonderzoek en de inspectie werden samengevoegd, werd dr. Havinga benoemd tot hoofd van de afdeling kust-, rivier- en later ook van de binnenvisserij. Bij het vis serijonderzoek bestonden verder de che- misch-hydrografische afdeling en een af deling zeevisserij. HET JAAR 1942 bracht opnieuw een reorganisatie van de gehele dienst met zich mee. Dr. B. Havinga werd directeur van het Rijksinstituut, waaraan ook het instituut van visserijconsulenten werd toe gevoegd. Tijdens de oorlogsjaren was er weinig aan onderzoekingen voor de zee visserij te doen en hield men zich voor namelijk bezig het de IJsselmeer- en de binnenvisserij. De eerste plannen voor een beperking van de visserij op de Noordzee in de naoorlogse jaren werden opgesteld door dr. Havinga en zijn medewerkers. In 1946 werd al getracht deze beperking er door te krijgen, maar het lukte niet. De maximum maten van de vis en de maas wijdte werden in later jaren echter wel aanvaard en ingevoerd. NA 1946 zijn onmiddellijk de plannen op tafel gekomen voor een eigen .laboratorium, waarin de gehele dienst zou worden onder gebracht. Het werd tenslotte niet het be trekken van een bestaand pand, maar de bouw van een geheel nieuw laboratorium te IJmuiden. De eerste plannen en sche ma's, opgesteld door dr. Havinga en zijn medewerkers dateren van 1947. In 1955 kon het gebouw worden betrokken op de steenlegging wordt echter nog gewacht. Het waren ook de naoorlogse jaren, die de bouw en het in de vaart brengen van het eerste onderzoekingsvaartuig de „Anthonie van Leeuwenhoek" en het tweede schip, de „Willem Beukelszoon" meebrachten. Het kleine instituut uit vroeger dagen is thans uitgegroeid tot een vele afdelingen tellende dienst: de viskwekerij, de zoet watervisserij, de afdeling experimenten (het kweken van snoeken), de IJsselmeer- afdeling, de bodemvis Noordzee, het ha- ringonderzoek en de chemisch hydrogra fische afdeling. HET WAREN VOORAL de oesters en de mosselen, die in de onderzoekingen door dr. Havinga werden betrokken. In deze is er grote overeenkomst met het werk van zijn opvolger, dr. P. Korringa, die zich ruim twintig jaar bezig hield met de oester- en mosselcultures. Tegeh 1929 trad de oesterziekte in de schelpen op en daar dr. Havinga al het werk niet meer alleen aan kon, kwam dr. Korringa er later bij om deze ziekte verder te bestrijden. Was de wetenschap er niet geweest, dan was de oestercultuur ten gronde gegaan, meent dr. Havinga thans nog. Hij speelde daarna een belangrijke rol bij het op gang brengen van de zoetwater visserij in het nieuwe IJsselmeer. Maat regelen en voorschriften werden opgesteld om een zo snel en goed mogelijke ont wikkeling van de visstand in het van brak tot zoet geworden IJsselmeer te krijgen. VERDER HEEFT dr. Havinga onderzoe kingen gedaan naar de haring, naar bliek, naar garnalen en zeehonden. Hij toog op de zeehondenvangst in die jaren er stonden premies op het doden en toen bepaalde groepen in Nederland van leer trokken tegen deze jacht, kreeg dr. Ha vinga de opdracht te onderzoeken of de zeehond schadelijk was voor de visstand. In 1930 bracht hij rapport uit: in sommige wateren en vooral de Zeeuwse was de zeehond schadelijk. Zij vingen meer vis dan de vissers in die contreien. De pre mies bleven gehandhaafd, er kon weer gejaagd worden. In de twintiger jaren heeft dr. Havinga zich tevens verdiept in de teruggang van de haringvangsten. De visserij in bliek was in opgang en weldra werd verband tussen deze bliekvisserij en de verminder de haringaanvoer gelegd. De bliek werd vooral gevangen om schubben te winnen voor de parelindustrie. Het kon geen kwaad, was de conclusie van dr. Havinga. En daarnaast leidde hij onderzoekingen naar de trek van de garnaal, naar de spie ring, naar de ziekte van zeegras en de invloed van de maaswijdte op de visserij van snoekbaars. Thans worden deze veertig jaar, vol onderzoekingen en het beheer van het laboratorium, afgesloten tijdens een recep tie aan de Haringkade. Zowel dr. Havinga als zijn medewerkers betreuren het ver trek. Baanbrekend werk heeft hij tijdens zijn loopbaan mogen verrichten. Werk met resultaten zelfs, waarop het voor opvolger dr. P. Korringa en zijn medewerkers een eer en genoegen zal zijn voort te gaan. NU Dr. B. HAVINGA bij het bereiken 3 van de pensioengerechtigde leeftijd op 8 31 januari als directeur van het rijks- j 8 instituut voor visserijonderzoek zijnj 8 dienst verlaat - hij neemt vrijdagmiddag 25 januari tijdens een receptie in het 8 laboratorium afscheid - zal zijn opvol- ger dr. P. Korringa, bioloog van het 8 instituut te Bergen op Zoom, op 1 8 februari de werkzaamheden overnemen. j Bij zijn afscheid hebben we een gesprek 8 gehad met de gaande en komende di- 8 recteur in het gebouw aan de Haring- g kade. Dr. B. Havinga zal te Heemstede l 8 blijven wonen, terwijl dr. P. Korringa, 8 die in 1913 te Heemstede werd geboren, 8 8 zich te Driehuis zal vestigen. DOOC/DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOyDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOG Voor Hongaren S S 8 Q Q 8 Toen B. en W. van de zijde van het 8 8 Velsense gemeentepersoneelwerd mede- 8 8gedeelddat men gezamenlijk een bij- j 8 drage wilde leveren in de leniging van g 8 de nood der Hongaarse slachtoffers 8 8 heeft het college - het behoeft geen be- 8 3 toog - zijn sympathie tegenover dit 8 3 streven laten blijken. 8 B. en W. hebben het daarbij niet ge- 8 3 laten en deelden aan het gemeentelijk 3 8 personeel mede, dat zij voornemens 8 waren aan de raad voor te stellen, om 8 8 van gemeentewege het totale bijeenge- ;j brachte bedrag met een gelijke som te 3 verhogen. 3 Aan deze toezegging voldoet het col- 8 0 lege nu en stelt de raad voor om voor ft genoemde hulpverlening een bedrag 8 3 van f4000 beschikbaar te stellen. De door het personeel bijeengebrach- 3 ft te som bedraagt bijna f4000. )OOC<X>DOOC<X>OOOOOOOOOOOOOOC<XX>DOOOOOOOOCOC<XXXXyyDOOOOOOO<. Het pand Stationsweg no. 80 te Velsen, waarin sedert ongeveer elf jaren de ge meentelijke geneeskundige en gezondheids dienst is gevestigd, wordt voor dit doel door de gemeente gehuurd van mevrouw M. E. Breitensteinde Stoppelaar te Aerdenhout. De eigenaresse heeft thans doen weten, dat zij de voorkeur geeft aan verkoop van het pand boven voortgezette verhuur. Ten einde het voor de nabije toekomst voor het thans gebezigde doel te kunnen behouden en daaraan de nodige voorzienin gen te kunnen treffen achten B. en W. het gewenst, dat de gemeente de eigendom van dit pand verwerft. De eigenaresse heeft zich bereid ver klaard het pand, met de bijbehorende grond aan de gemeente verkopen voor 40.000 De huurprijs voor het gebouw c.a. is thans 1666,60 per jaar. De burgemeester der gemeente Velsen maakt bekend, dat gedurende twee maan den, te rekenen van 23 januari 1957 af, het ontwerp van een plan tot de partiële her ziening „1957 - I" van het streekplan voor de IJmond-noord, vervat in een ontwerp bestemmingsplan en een ontwerpbesluit tot herziening van de tot het streekplan beho rende voorschriften, alsmede het ontwerp van de daarbij behorende toelichting, op de Provinciale Griffie van Noordholland te Haarlem, Dreef 3. alsmede op de secretarieën der gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen, voor een ieder ter inzage wordt ge legd. Hij vestigt de aandacht van belang hebbenden er op, dat gedurende drie maan den, te rekenen van 23 januari 1957 af, be zwaren tegen vorenbedoeld ontwerp-plan schriftelijk kunnen worden ingediend bij j Gedeputeerde Staten van Noordholland te Haarlem. DE PER 1 FEBRUARI benoemde directeur van het Rijksinstituut voor Visserij onderzoek, dr. P. Korringa, bioloog van het intituut te Bergen op Zoom, is een groot specialist op het gebied van de oesters en de mosselen, hetgeen ook al dadelijk blijkt uit het onderwerp van zijn dissertatie. Cum Laude promoveerde hij in 1940 op een proefschrift over de broedval van oesters. Twintig jaar lang was hij te Bergen op Zoom werkzaam, na gestudeerd te hebben in Amsterdam als student in de biologie en in 1937 het doctoraal examen te hebben gedaan. Het gesprek met dr. Korringa, een bekende figuur in Bergen op Zoom en in het Zeeuwse, draait in haar geheel om de mossel- en oester-cultures, waaraan hij zich in al die jaren met enthousiasme heeft gewijd. Een enthousiasme, waarmee hij ongetwijfeld zijn nieuwe taak in IJmuiden zal aanpakken. Wat dr. Korringa bij het scheiden van de Zeeuwse markt denkt van de toekomst der cultures in deze contreien? Dr. Kor ring aarzelt niet met het antwoord. „U moet die toekomst zo zien: er is een naaste toekomst en een verre. Wat de naaste toe komst betreft, zie ik zowel voor de oester als de mosselcultures, indien we tenminste tot een integratie in Europa komen, waar door vlotte handel zonder barricades mo gelijk wordt, uitstekende perspectieven. We moeten er natuurlijk rekening mee houden, dat we hier niet met een fabriek te maken hebben. Het blijft natuur-werk. Maar ik geloof toch, dat wat de naaste toekomst betreft, aan de oestèr- en mossel- hemel geen vuiltje aan de lucht is. „WAT DIE verder gelegen toekomst be treft, daarin zal alles afhangen van het Deltaplan. Als de Oosterschelde dichtgaat, ziet het er met name voor de Zeeuwse oestercultures inderdaad zwart uit. Maar, en ook hier een maar, we zullen natuurlijk alles in het werk stellen, om de cultures in stand te houden," aldus dr. P. Korringa. Men ziet in zuidwest-Nederland deze eminente werker, die aan de oesterkwekers zulke onschatbare diensten bewees, node vertrekken. Dr. Korringa mag in de twee decennia, die hij in deze contreien door bracht, alles van de oesters, mosselen, kreeften en de kwekers zjjn gaan afweten, diezelfde kwekers kennen de bioloog uit Bergen op Zoom ook en dat men hem hogelijk waardeert, daarvan heeft men met name in Ierseke, de bakermat van de cul tures getuigd. DE SCHEIDENDE bioloog heeft ons in het uurtje, dat hij ons te woord stond, verhaald van die eerste jaren in Bergen op Zoom, jaren, die midden in een tijd van ernstige laagconjunctuur lagen. „Ik dank mijn benoeming in Bergen op Zoom, waar mee ik natuurlijk zeer vereerd was, eigen lijk aan de min of meer precaire toestand in de cultures van die dagen," aldus dr. Korringa. „Het ging vooral met de oesters niet best en dat had verschillende redenen. Op grote schaal nestelde zich de slipper, een soort onkruid, op de oesterbanken, ter wijl zich in die jaren tot overmaat van ramp - en dat eveneens op grote schaal - een schelpziekte voordeed. Goede raad was duur, want aan onderzoekingen werd vrij wel niets gedaan. Een bioloog was er niet. Aan die omstandigheid dus dankte ik mijn baan in Bergen op Zoom. Ik trok erheen met in de actetas de opdracht een weten schappelijk onderzoek in te stellen. Waar men dacht, dat het met een jaartje wel bekeken zou zijn, kreeg ik van het ministe rie van Visserij gastvrij onderdak in een gebouwtje van Landbouw, waar ik mijn onderzoekingen startte", aldus dr. Korringa. „Gelukkig kon de schelpziekte een halt toegeroepen worden, terwijl ook de heer- Dr. P. Korringa schappij van de slippers werd ingeperkt. Voor we zover waren, zaten we al een jaartje of wat verder en toen diende de oorlog, met al zijn moeilijkheden zich aan. Toch heb ik," zo vervolgde dr. Korringa, „in die jaren nog veel buitenwerk kunnen doen, alhoewel er vaak urenlange fiets tochten gemaakt moesten worden." „DIRECT NA de oorlog ben ik me inten sief met de genezing van zieke oesters gaan bezighouden en door gebruik te maken van een preparaat slaagde ik er ook inderdaad in oesters, die vroeger verloren gegaan zou den zijn, te behouden. Wat de schelpziekte betreft, mag ik zeker niet mopperen. De laatste vier jaar is zij niet meer voorge komen. In 1949 kon ik ook mijn aandacht besteden aan de mosselparasiet, die de kop opstak en die, het moet gezegd, moeilijk uit te roeien was, omdat die zich in de darmen van de mossel vastzette. Ik kan niet anders zeggen, dan dat ik in Bergen op Zoom buitengewoon prettig heb ge werkt, ook. al was ik dan veelal geheel op mezelf aangewezen", aldus dr. Korringa tot besluit van het gesprek. „Maar ik wil u wel vertellen, als ik van tevoren had geweten, hoe ingewikkeld de materie was, waarmee ik hier te maken kreeg,'dan zou ik me misschien wel bedacht hebben. Laat ik er echter bijzeggen, dat ik me, zoals de zaken thans staan, niet graag bedacht zou hebben." „Advendo" met „Zomer in december" De toneelvereniging „Advendo" geeft op zaterdag 2, dinsdag 5, donderdag 7 en za terdag 9 februari in het Ned. Herv. Jeugd- gebouw aan de Rembrandtlaan te IJmui- den-Oost uitvoeringen van „Zomer in de cember". De regie is in handen van de heer F. J. Hunsche. Hockey in Kennemerland Het D.E.M.-herenelftal heeft tegen het leidende Amstredam IV een gelijkspel be haald. De Beverwijkers slaagden er name lijk in de Amsterdamse koploper op vol komen verdiende wijze dit gelijke spel (één-één) af te dwingen en hiermede de spanning in hun afdeling van de tweede klasse te doen terugkeren. Reeds direct begonnen de D.E.M.-spe- lers overdonderend, doch zij konden dit lichte overwicht niet uitbuiten. Hierdoor gingen twee zeer fraaie kansen voor hen verloren. Langzamerhand speelde Amster dam zich echter vrij en nu bleek, dat zij technisch veel beter waren. Hun stick vastheid en positiespel was zeer verras send. Ook het tempo lag bij hen hoger, maar gebrek aan schotvaardigheid in hun voorhoede was de oorzaak, dat zij uit dit steeds sterker wordende overwicht geen voordeel konden putten. Op vrij goedkope wijze kwamen zij echter aan een doelpunt, toen bij een voorzet van de rechtervleu gel, de bal in het doelgebied van D.E.M. belandde, waar deze door de achterhoede verkeerd werd beoordeeld. Na de rust probeerde D.E.M. wel de ba kens te verzetten doch veel succes had men voorlopig nog niet. Maar plotseling scheen het samenspel bij D.E.M. beter te vlotten. Uit een van deze vlotte combina ties, brak Feije door. Hij gaf precies op tijd de bal aan Groen, die hier wel raad mee wist en de Amsterdamse keeper het nakijken gaf. Het einde kwam met een gelijkspel, waarmede beide elftallen tevre den kunnen zijn. De overige partijen die op het D.E.M.-terrein werden gespeeld re sulteerden in overwinningen van de thuis club. Het derde heren-team van D.E.M. won in een aantrekkelijke wedstrijd van B.M.H.C. VI met 20, waarbij beide doel punten door Wilms Floet werden gescoord en het tweede dames-elftal won met niet minder dan 80 van Hoorn I, dat echter slechts met negen dames in het veld kwam. In de eerste klasse van het toernooi om de IJmond-damtitel wisten de titelhouder C. Lodder (DCIJ) van zijn clubgenoot Gome?, en P. Bakker (Sportief! van voorzitter H. Andrea te winnen. De KNO-er .1. ter Haak won van zijn elubgenoo* K. Jotten. H. Ie Noble klopte A. E. v. Leuffen. De overige uitslagen van de groep Haarlem eerste klasse A luiden: A. C. Smit verliest van H. Oudhof. W. Roest verliest van C. Be- liën. G. Schelfhout verliest van W. Persoon. De partij tussen J. Jansen en H. Schuringe eindigde in remise. Voor de hoofdklasse (groep IJmond) werd slechts een partij gespeeld. Ir. Krijgsman verloor van Theo Tielroov. (beiden DCIJ). Voor de hoofdklasse groep Haarlem waren de uitslagen: J. Kroon verliest van L.Fopma. N. Blom remise met A. Douma. W. v. Leuf fen verliest van H. Berk. J. Warmerdam remise met J. Draayer. P. Hollenberg met P. Mul afgebroken. Om de damtitel van Kennemerland In deze groep zijn de damspelers van de IJmond en Haarlem in de tweede klasse bij- elkaar gevoegd. De eerst aankomende wint de damtitel van Kennemerland en promo veert naar de le klasse. De ronde verliep als volgt: J. Bakker verliest van N. v. d. Meer. P. Westerwal wint van Huigen. J. van Rooden remise met W. v. Wort. C. v. Does verifetet'van TV Ipenburg. In Den Haag wordt tot en met 26 januari een internationale bijeenkomst gehouden voor de regeling van het maritieme radiotelefoon- verkeer in het gebied van de Noord- en de Oostzee, voorzover dit verkeer-op zeer hoge frequenties wordt afgewikkeld. Aan deze bijeenkomst, die onder leiding staat van de directeur-generaal der P.T.T., wordt deelgenomen door deskundigen uit veertien landen, zoals P.T.T.-afgevaardigden, haven- en radarautoriteiten en vertegen woordigers van scheepvaart en industrie. Ook de International Telecommunication Union, het gespecialiseerde orgaan der Ver. enigde Naties op communicatiegebied, heeft vertegenwoordigers op de conferentie. ,,'n Zomerzotheid" van „De Kruik" Op maandag 28 januari zal door de r.-k. gemengde toneelvereniging „De Kruik" te IJmuiden in het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan een toneeluitvoe ring worden verzorgd van ,,'n Zomerzot heid". De heer A. Koning voert de regie. „Tavido" met drie toneelvoorstellingen 9 De toneelclub „Tavido" van de vereni ging „De Gieteling" verzorgt op donderdag 31 januari in het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan te IJmuiden-Oost en op vrijdag 1 en zaterdag 2 februari in het Kennemertheater te Beverwijk toneel voorstellingen van „Bonaventura". De heer A. H. Holtslag heeft de regie. De N 113. een eenpersoons jachtvlieg tuig en bommenwerper, zal binnen kort het standaard toestel van de Britse Marine Luchtvaartdienst wor den. Het vliegtuig, dat een grote actie radius en een tjoge snelheid heeft, kan ook kernbommen vervoeren.. De onderste foto geeft een beeld van de supersonische straaljager op een kata pultstartbaan aan boord van het vlieg kampschip Ark Royal voor een proef vlucht. Op de bovenste foto ziet men de N 113 tijdens de vlucht. Herbouw aan de Bresaperhof Voor de realisering van het uitbrei dingsplan „De Gilden" is het onder meer nodig, dat het pand Schulpweg 99J3S&. in Velsen-Noord wordt gesloopt, waardoor de bouw mogelijk zal worden van een open bare school en gymnastiekgebouw. De eigenaar en bewoner, de heer J. Cas- tricum, die in dit pand zijn café-bedrijf uitoefent, heeft zich bereid verklaard zijn perceel met de bijbehorende grond ter op pervlakte van 337 m2, aan de gemeente te verkopen voor de ï>rijs van f 7000, ver hoogd met een schadeloosstelling van f 23.000. Voorts is; met hem overeenge komen, dat hij het pand na de eigendoms overdracht in gebruik mag houden, totdat het door hem nieuw te bouwen pand vol tooid zal zijn. Ten einde het nieuwe pand te kunnen realiseren heeft betrokkene verzocht aan hem te verkopen het perceel bouwterrein, groot ongeveer 200 m2, aan de Breesaper- hof, hoek Schulpweg. De vereniging vpor katholieke gezins voogdij en patronage heeft B. en W. van Velsen verzocht voor het jaar 1956 en 1957 in aanmerking te doen komen voor het verlenen van een subsidie. B. en W. stellen, de raad voor, aan de vereniging, welke gelijk te stellen is met „Pro Juventute", voor het jaar 1957 een subsidie ten bedrage van 250,te ver lenen en daartoe te nemen een besluit tot wijziging van de begroting. De commissie voor Sociale Zaken en die voor de financiën stemmen hiermede in. De boycot van de tram in Barcelona begint af te nemen. Zondag, tijdens de uitgaansdrukte, vervoerden de trams weer enkele passagiers. De bussen en ondergrondse werden normaal ge bruikt. Er gingen zaterdag geruchten, dat het publiek zijn protest tegen de verhoogde tramtarieven kracht wilde bijzetten door uit alle plaatsen des vermaaks weg te blijven, doch dit is niet verder dan tot plannen gekomen. Theaters, bioscopen en andere gelegen heden deden normale zaken. Met deze boycot wordt niet alleen tegen de verhoogde tramtarieven geprotesteerd doch ook tegen de verhoogde kosten van het levenonderhoud in het algemeen. V Op dinsdag 29 japuari geeft het kinder koor „De Goede Herder" een jubileum concert ter gelegenheid van het tienjarig bestaan in het Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan in IJmuiden-Oost. Diri gent is Joop Huizing en de pianobegelei ding wordt verzorgd door Albert de Groot. Tijdens dit concert zal onder meer de Mi- chiel A. de Ruijter-Cantate van A. Lijsen uitgevoerd worden. De Velser handbalvereniging „Full Speed" heeft in het gebouwtje van de speeltuinvereniging „Kindervreugd" te Velsen-Noord een geslaagde feestavond gehouden ter gelegenheid van het twee jarig bestaan. De voorzitter de heer J. Kroger memoreerde in zijn openingswoord de historie van de vereniging. Nu de kin derziekten zijn overwonnen neemt het ledental regelmatig toe en het voornemen bestaat om binnenkort met twee elftallen aan de competitie deel te nemen. Hij sprak de hoop uit dat er volgend jaar enige jeugdelftallen zullen zijn. Hierna werden aan de heer en mevrouw Kroger bloemen en sigaretten aangeboden als blijk van waardering voor het vele werk dat zij in hét belang der vereniging hebben gedaan. De Christelijke Vrouwenbond, afdeling IJmuiden-JVestr. is gisteravond in een der zalen van het Cultureel Centrum bijeen geweest om te luisteren naar ds. H. S. J. Kalf, die sprak over de jonge staat Israel, waar hij enige maanden heeft vertoefd. De presidente mevrouw J. J. Bakker-Bol, hield een korte inleiding, waarna de se cretaresse een uitgebreid jaarverslag over de activiteiten van de vereniging over 1956 voorlas. Ds. Kalf, die hierna het woord nam, hield een inleiding over het foutieve chris telijke standpunt ten opzichte van het joodse, om vervolgens de politieke status van Israel aan een nader onderzoek te on derwerpen. Volgens zijn opvatting, draait het politieke wereldbestel voornamelijk om Israel en zijn nabuurlanden. Met en kele fraaie filmstroken toonde hij de ont wikkeling van de staat Israel, die sinds 1948 onafhankelijk is. Na een korte pauze konden de dames, die in zeer grote getale waren gekomen, ds. Kalf vragen stellen, waarna de presidente hem hartelijk dank te voor deze interessante en boeiende avond. Contactavond van de Pieter Vermeulenschool Het bestuur en het personeel van de Pieter Vermeulenschool te IJmuiden-Oost houden woensdagavond 23 januari een con tactavond voor alle vrienden van de school in het Ned. Herv. Jeugdgebouw aan dé Rembrandtlaan te IJmuiden-Oost. Voor de pauze wacht de belangstellenden een pro gramma van voordrachten en muziek en daarna volgt een causerie, toegelicht met films, over het werk van „Effatha", het Christelijk Doofstommeninstituut te Voor burg. „Dorpsschandaal" bij de Plaatwellerij De personeelsvereniging „De Plaatwel lerij" te Velsen geeft zaterdagavond 26 ja nuari een opvoering van het blijspel „Dorpsschandaal" in gebouw Concordia te Velsen-Noord. DINSDAG 22 JANUARI IJMUIDEN Palvu, 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw: toneeluitvoering. Christelijke Besturenbond IJmuiden, 19.30 uur, Rex-theater, feestavond. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: open van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 uur tot 17.30 uur. Thalia, 20 uur: „Duivels te paard". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.30-12 en 14-16.30 uur. Felison, Heidestraat, expositie, open van 19—21 uur. WOENSDAG 23 JANUARI IJMUIDEN Thalia, als dinsdag. Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als dinsdag. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei destraat, open van 10—12.30, 14.3017.30 en 1921 uur. Fotokring Velsen, 20 uur, Cultureel Cen trum, bijeenkomst. Felison, als dinsdag. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur wet houder van Sociale Zaken.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 8