Hoe werkt de beurs Meer ruimte rond het raadhuis neven aan de Havenberichten Vijf pandjes moeten gesloopt worden PAVLU met „Goud" De Naamloze Vennootschap DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 7 Vergunningen hinderwet Grondruil in Santpoort Prettige avond voor de bejaarden in „Noord" „De Plaatwellerij" viert tweede lustrum BEVERWIJK KennemerPostzegelclub had goed jaar Volleybalcompetitie in de afdeling IJmond CSV boekte overwinning op Egmondia Metaalbewerkers in nieuw kantoor Agenda voor Beverwijk DINSDAG 22 JANUARI 1957 Als gevolg van de aanwas van de bevol king en het toenemen van de gemeentelijke bemoeiingen neemt het bezoek aan het Vel- sense raadhuisje in omvang toe en de nood zaak van een behoorlijke toegankelijkheid tot en van een behoorlijke parkeer en verkeersruimte bij het raadhuis doet zich sterk voelen. Ook bij de ingebruikneming yan een nieuw raadhuis zal een goede toegankelijk heid te; het huidige gebouw indien dit, naar moet worden aangenomen, voor een ander openbaar doel wordt bestemd, om de bo vengemelde redenen noodzakelijk blijven evenals een behoorlijke parkeergelegenheid. B. en W. zijn dan ook van mening, dat maatregelen ter verbetering van de be staande situatie niet kunnen uitblijven. Als eerste stap achten zij de verbreding van de Zuiderdorpstraat gewenst. Teneinde daartoe te kunnen overgaan zal het nodig zijn dat de gemeente de aan deze weg lig gende panden in eigendom krijgt. De eige naresse van de percelen Zuiderdorpstraat, nrs. 2 en 4, Hoofdbuurtstraat nrs. 5 en 7, alsmede het als meubelopslagplaats geëx ploiteerde pandje Zuiderdorpstraat no. 6 zijn te koop voor 6000 samen. Bovengemelde pandjes met een gezamen lijke inhoud van 820 m3 zijn ver voor 1900 gebouwd en verkeren in een vervallen staat, met uitzondering van het pandje Zui derdorpstraat no. 4, dat goed is onderhou den. ADVERTENTIE Speciaal adres voor het INLIJSTEN van Foto's, Plaatwerk enz. Kennemerlaan 5 - Tel. 5705 - Omuiden Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter ge meentesecretarie ter inzage liggen de vol gende verzoeken om vergifnning ingevolge de hinderwet van: 1. de vennootschap onder de firma Bessel-Kok L.P.G., Frans van Mierisstraat 50B te Amsterdam-Zuid tot het oprichten van een propaaninstallatie op/in het per ceel kadastraal bekend gemeente IJmui- den, sectie Q, nummer 58, plaatselijk be kend Industrieterrein te IJmuiden; 2. A. Zwart, Ahornstraat 4 te IJmuiden tot het oprichten van een inrichting voor het bakken van vis voor de consumptie, in het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie C, nummer 1432, plaatselijk bekend: nabij het pontplein te Velsen; 3. de firma gebroeders Jak, Hoofdstraat 167 te Santpoort tot het uitbreiden van het garage- en stallingbedrijf door het bij plaatsen van een hefbrug, in het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen,. sectie E, nummer 1185, plaatselijk bekend Hoofd straat 167 te Santpoort; 4. de Visserij Maatschappij „Neerlan- dia", Kanaalstraat 36 te IJmuiden tot het wijzigen en uitbreiden van de koelinrich- ting door het bijplaatsen en verplaatsen van werktuigen en elektromotoren in het perceel kadastraal bekend gemeente IJmui den, sectie I, nummer 2746, plaatselijk be kend Kanaalstraat 257 te IJmuiden; 5. de Esso Nederland n.v., Benoorden- houtseweg 7 te 's-Gravenhage tot het op richten enz. van een inrichting voor opslag en aflevering van lichtpetroleum in het perceel kadastraal bekend gemeente IJmui den, sectie M, nummer 7338, plaatselijk be kend: Velseroordstraat 9 te IJmuiden-Oost; 6. de Esso Nederland n.v., Benoorden- houtseweg 7 te 's-Gravenhage tot het op richten, enz. van een inrichting voor op slag en aflevering van lichtpetroleum, in het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie O, nummer 193. plaatselijk bekend Hagelingerweg 12 te Santpoort: 7. de Caltex Petroleum Maatschappij. Plesmanweg 5 te 's-Gravenhage tot het uitbreiden en wijzigen van de inrichting voor het bewaren en afleveren van ben zine in het perceel kadastraal bekend ge meente Velsen, sectie F, nummers 5979 en 5978, plaatselijk bekend Wiistelaan 99 te Santpoort; 8. de N.V. I.Tsfabriek en Koelhuis „IJs- vries", Kanaalstraat 36 te IJmuiden tot het wijzigen en uitbreiden van de machineka mer van het bedrijf door het verplaatsen en bijplaatsen van werktuigen en elektro motoren in het perceel kadastraal bekend gemeente IJmuiden, sectie I, nummer 2423 en 2855, plaatselijk bekend Sluisplein 31 te IJmuiden; 9. de N.v. Ijsfabriek en Koelhuis „IJs- vries", Kanaalstraat 36 te IJmuiden tot het wijzigen en uitbreiden van de inrichting voor de verwerking van vis door het bij plaatsen van werktuigen en elektromoto ren in het perceel kadastraal bekend ge meente IJmuiden, sectie I, nummer 1224, 2879. 2880 en 2881. plaatselijk bekend: Kanaalstraat/Prins Hendrikstraat te IJmui den. Op donderdag, 7 februari 1957, om elf uur, zal ten gemeentehuize aan een ieder gelegenheid worden gegeven om mondeling bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze openbare kennisgeving be staat voor een ieder gelegenheid schrifte lijk bezwaren bij het gemeentebestuur in te brengen. Voor de realisering van het uitbreidings plan Santpoort-noord (plan B) is het van belang, dat de gemeente de eigendom ver werft van een terrein, groot 3205 m2, nabij de J. T. Cremerlaan. De met de eigenaar gevoerde onderhan delingen hebben er toe geleid, dat hij zich bereid heeft verklaard tot het aangaan van een grondruiling, waarbij hij de bovenge melde grond aan de gemeente afstaat en de gemeente aan hem een perceelsgedeelte daar groot ongeveer 70 m2, zulks onder toe gift door de gemeente van een bedrag van 6860.—. MARKTBERICHT. Beverwijk, 21 januari: andijvie 45—103 ct., waspeen 28—47 ct., witlof 25—40 ct., prei 11—25 ct, boerekool 18—30 ct„ groene kool 17—27 ct.. rode kool 10—20 ct., spruiten 17— 70 ct., peën 814 ct. De gemelde eigendommen worden als één complex te koop aangeboden. Het be zit van het pandje Hoofdbuurtstraat no. 5 met het noordelijk daaraan grenzende per ceel grond is voor de gemeente ook van belang voor de verkrijging van meer ruim te om het raadhuis. De gevraagde koopprijs achten B. en W. aanvaardbaar. In het St. Josephhuis aan de Banjaert- straat hebben maandagavond veel bejaarden onder wie zich ook oud-wethouder W. F. Visser en echtgenote bevonden, het lange wachten op het amateurgezelschap „Musi- corda" uit Haarlem, dat zich verlaat had, beloond gezien met een prettige uitvoering. De leider van het gezelschap, dat uit een twintigtal dames, allen uniform gekleed, en een achttal heren bestaat, de heer Douwes verontschuldigde de late komst. ..Musicorda" bestaat nu acht jaar en is bijna aan de 250- ste uitvoering toe. meestal voor bejaarden bijeenkomsten. waarin het gezelschap zich best thuis voelt. Namens de subcommissie voor ontspanning aan bejaarden in Velsen, begroette de heer J. Hühl de vele gasten en verwachtte een genotvolle ontspanning Daaraan heeft het niet ontbroken. Reeds na de entree van „Mu sicorda" met een vrolijke openingsmelodie waren de aanwezigen gewonnen en toen daar. na werd geput uit bekende melodieën, noopte dit tot dankbaar applaus. Een aardig duet in ,,'t Schipperskind" was van Bas Harmsen en mej. Janny v. d. Meij, maar ook de dames Lia Freeke en Bep Tijdgaat zorgden voor een melodieuze afwisseling. De voor de be jaarde bezoekers mooi klinkende walslied- jes deden het best. Fris en vrolijk was het lied van de „De zwerver" door twee mannen stemmen en het dameskoor op de achter grond. Nico v. d. Brink verzorgde de korte conférences en hoewel de gespeelde schets wat meer „vaart" had mogen hebben, was men er toch erkentelijk voor. Het tweede lustrum van de personeels vereniging „De plaatwellerij" zal zaterdag avond in „Concordia" worden gevierd met een opvoering van het blijspel „Dorps schandaal" van H. Kraaijeveld, personeels chef van „De plaatwellerij", door de to neelclub van de vereniging. Dit is een eerste uitvoering. Na afloop is er bal met muziek van „The musical players". Politie haalde kinderen op uit Halfweg De heren B. en W. uit de Creutzberglaan te Beverwijk kwamen zondagavond om half acht op het politiebureau mededelen, dat hun 9 en 7-jarige zoontjes 's middags op een damesrijwiel waren vertrokken en dat men niets meer van hen had vernomen. Om half elf 's avonds belde de rijkspolitie te Halfweg op, dat bij het Zijkanaal F twee Beverwijkse kinderen waren aangetroffen. De politie uit Beverwük heeft de beide avonturiers met de auto opgehaald en thuis gebracht. Hedenavond geeft de arbeiderstoneelver eniging „PALVU" in het Hervormd Jeugd huis aan de Rembrandtlaan de laatste van haar vier opvoeringen van „Goud", toneel spel in vier bedrijven door Eugene O'Neill. Deze beroemde Amerikaanse auteur, die in 1953 te Boston overleed en wiens werken tijdens zijn veelbewogen leven eenmaal met de Nobelprijs en meermalen met de Pulitzerprijs werden onderscheiden, schreef „Gold" in 1921. Het stuk heeft een sterk melo-dramatische inslag, waardoor soms zelfs de indruk wordt gevestigd dat het omstreeks de eeuwwisseling geschreven zou zijn. Scène uit het eerste bedrijf van O'Neill's „Goud"; v.l.n.r.: Jan Schinkel (CatesJim Bijl (Jimmy), Chris Slui ters (kapitein Bartlett) en Toon Nierop (Silas Home). In het kort naverteld berust de hande ling op het vinden van een kist waardeloze sieraden van koper met kralen door kapi tein Bartlett, die na een schipbreuk met enige van zijn mannen op een onbewoond eiland is aangespoeld. Tegen beter weten in suggereert hij zichzelf een kostbare goudschat te hebben ontdekt en na zijn terugkeer in de beschaafde wereld brengt hij de grootste offers om een schip te kun nen uitrusten, dat hem in staat moet stel len de vermeende rijkdom in veiligheid te brengen. Aan deze fictie offert Bartlett ook zijn huiselijk geluk. Aan het slot opent zijn dochter Sue hem de ogen. Hij beseft al die jaren een hersenschim te hebben nage jaagd. Een bittere ontgoocheling, die de bijna waanzinnige Bartlett niet meer in staat is te incasseren. Met „Goud" heeft „PALVU" deelgeno men aan het Haeghspel voor het Land juweel. De jury heeft dus de taak van uw recensent overgenomen deze voorstelling op haar artistieke waarde te beoordelen. Maar ik kan toch niet nalaten de liefheb bers van goed en verantwoord amateur toneel te adviseren, vanavond de verrich tingen van „PALVU" eens in dit boeiende stuk te gaan bekijken. Het is hun laatste kans en ik ben er van overtuigd, dat nie mand zijn bezoek zal betreuren. :]cm wnrDam In het Witte Kruisgebouw aan de Baan- straat te Beverwijk heeft de Kennemer Post zegelclub maandagavond de jaarvergadering gehouden. De voorzitter de heer C. Luttik deelde in zijn openingswoord mee dat de vereniging kan terugzien op een vrij gun stig jaar. Het ledental steeg tot 106 Ter nagedachtenis van de gestorven leden wijlen de heren Blikslager en Thorbecke werd één minuut stilte in acht genomen. Ondanks de viering van het tienjarig be staan, dat een flinke hap uit de kas nam, was de penningmeester de heer J. Marcusse in zijn jaarverslag niet ontevreden. Hij meld de een batig saldo van 461.93. De directeur van de rondzending kon terugzien op een druk jaar. De heren J. W. Schachtschabel en P. J. J. v. d. Broek stelden zich als bestuurs lid niet herkiesbaar. In hun plaats werden benoemd de heren A. Lieuwes en A. Wage- mans, waarvan laatstgenoemde de secretaris functie op zich zal nemen. In de kascontrolecommissie werden be noemd de heren W. N. Visser en J. Martens. Een verloting waarvan de prijzen uiter aard uit postzegels bestonden, besloot deze geanimeerde vergadering. De uitslagen van de voor de competitie in de afdeling IJmond der Nederlandse Vol leybal Bond gespeelde wedstrijden zijn: Heren: VCK 3—SVIJ 0—3. Dames: VGVKennemers I, uitslag 03; le set: 0—15. 2e set: 11—15, 3e set: 4—15. Heren: VCIJ 2Sportbond 2, uitslag 03; le set: 7—15, 2e set: 14—16, 3e set: 12—15. Dames: Kennemers 3VSV 2, uitslag 13; le set: 915, 2e set: 615, 3e set: 1510, 4e set: 315. Dames: Sportbond 1PSV 1, uitslag 13; le set: 815, 2e set: 1015, 3e set: 1816, 4e set: 4—15. Dames: Sportbond 3Kennemers 2. uit slag 03; le set: 215, 2e set: 815, 3è set: 3—15. Het wedstrijdprogramma voor hedenavond luidt: 19.00 uur Sportbond 3VCK 3 (heren); 19.50 u. Sportbond 2Kennemers 2 (dames); 20.30 uur VCKAMVJ (Amsterdam) hoofd klassewedstrijd heren, en voor woensdag 23 januari: 19.00 uur VGV—VSV 1 (dames); 19.50 uur PSV 1—VCK 2 (heren); 20.40 uur VCIJ 1Kennemers 1 (heren); 21.30 uur Kennemers 2Sportbond 1 (heren). Jaarvergadering AN MB (Verkort weergegeven) Expogé. In „Van dag tot dag" van 19 dezer beticht de redactie de Nederlandse Vereni ging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd ervan, dat zij oud-nazi's, die zelfs na 1945 nationaal-socialistische propa ganda voerden en daardoor enkele jaren in Duitse gevangenissen verbleven, een aan gename vakantie van drie weken in Hol land te bezorgen. Uw redactie vindt dit „wonderlijk", maar heeft niet getracht de berichten, die haar uit welke duistere bron dan ook bereikten, te verifiëren. Is het niet naïef te veronderstellen, dat de ex-politieke gevangenen van 19401945 thans bezig zijn deze oud „nazi's" te fête ren, omdat zij door de communisten zijn gegrepen"? Is het niet naïef te schrijven, dat onze gasten „gevangen zijn gezet in Duitse kampen, vanwege hun politieke dus nationaal-socialistische instelling en bedrijvigheid"? De Expogéers zijn vrouwen en mannen, die zich in de bezettingstijd daadwerkelijk en principieel tegen de nazi's hebben ver zet. Zij deden dit, omdat zij de vrijheid en gerechtigheid hoger stelden dan persoon lijk gemak. Zij kwamen voort uit alle lagen onzer bevolking en er werd niet naar gees telijke of politieke overtuiging gekeken. Na de bevrijding bleven de politieke ge vangenen bij elkaar en besloten de strijd voor vrijheid en gerechtigheid nationaal en internationaal voort te zetten. Er werd echter voor één groep een uit zondering gemaakt, n.l. voor de communis ten. In deze strijd waren dit de directe vij anden en konden dus geen lid zijn van de Expogé. De Expogé haalde uit West-Berlijn 23 jonge mehsen van circa 30 jaar, die uit Oost-Duitsland raar het vrije Westen wa ren gevlucht. Zij hebben jaren in Russische concentratiekampen en tuchthuizen door gebracht. Allen hebben zij zich onder moei lijker omstandigheden dan de Hollanders in 19401945 tegen de communistische die tatuur verzet. Allen zijn zij studenten, die vrijheid en gerechtigheid verkozen boven onderdrukking van de geest en daarvoor offers hebben gebracht. Allen hebben vonnissen van Oost-Duitse rechtbanken, waarin zij tot 20, 25 jaar tuchthuis of kamp werden veroordeeld, ge kregen, omdat zij daadwerkelijk verzet pleegden tegen de communistische dicta tuur en dus niet als gevolg van hun hou ding tijdens het Hitlerregiem. Thans zijn zij drie weken de gasten van Expogé en van de Groningse burgerij. Pro vinciale en gemeeltelijke overheid verlenen steun en medewerking. Vooraanstaande professoren houden lezingen en gesprekken met deze jonge mensen. Vele Groningse in dustrieën ontvangen hen als gasten en vele sociale instellingen werden bezocht, want het is niet voor een aangename vakantie dat onze gasten in Holland zijn. Het is een leergang in democratie en praktische kennismaking met het vrije westen. Daarom verleent ook de Westduitse £)ÓCOCiOCOOOOOOOO®ObOOOGOO®COOO©OSC®OOCOCC©COOOOGOOOOCOGO( Van heden af zal, om in een gebleken behoefte te voorzien, de financieel- economische berichtgeving in ons blad enigszins worden uitgebreid. Onze lezers I zullen voortaan dagelijks een overzicht van het verloop der koersen zowel van j de Amsterdamse als van de New York- i se Beurs aantreffen. Bovendien maken wij vandaag een begin met een serie instructieve uiteenzettingen over de i techniek van de Beurs, onder de titel „Hoe werkt de Beurs?", geschreven door g I onze financiële medewerker. Deze ar- g tikelen zullen zoveel mogelijk wekelijks worden opgenomen. 8 TCOCOOOOOOOOOCOOOCOOOOOCJOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOa Sinds lange tijd heeft C.S.V. gewacht op een overwinning,Egmondia werd zondag het slachtoffer. Het werd een vlotte wedstrijd, waarbij na 5 minuten spelen Kossen C.S.V. de leiding gaf. Voor rust kwamen er nog weieens enige gevaarlijke momenten voor beide doelen, maar doelpunten bleven uit. In de tweede helft hetzelfde spelbeeld. Na een half uur bracht linksbuiten Stolk de stand op 2-0. Jammer dat in deze zo spor tief gespeelde wedstrijd de C.S.V.-speler Hartog bij een botsing met Veldhuizen zijn lip scheurde, waardoor hij naar het zieken huis moest worden gebracht. Begrijut uwe redactie, dat zij daarmede onze jonge Duitse gasten diep heeft ge krenkt en dat zij ons werk, waartoe wij ons verplicht voelen, ernstig heeft geschaad? NED. VER. V. EX-POL. GEV. (Naschrift: Natuurlijk was het geenszins de bedoeling onzer redactie, het werk der Expogé te schaden. In de beschouwing werd mede de aandacht gevestigd op de „wonderlijke berichtgeving". Deze bericht' geving wettigde namelijk de conclusies, die in dit artikel veronderstellenderwijs wer den getrokken. Het waren allerminst „duistere bronnen", waaruit deze bericht geving stamde, doch de normale pers bureau-kanalen, die daarbij gebruik maak ten van een communiqué van de Expogé zelf. Wanneer deze berichtgeving door on gelukkige formulering een onjuiste voor stelling van zaken suggereerde, dient deze te worden rechtgezet. Onze redactie is dan ook gaarne bereid op dit onderwerp terug te komen naar aanliding van de bijeen komst op 24 januari, waar de resultaten van het bezoek der Duitsers zullen worden bekendgemaakt. (Red.) Woningnood I. Met belangstelling lees ik steeds ingezonden stukken in uw blad en dus ook over het probleem huisvesting van Hongaren en Indische Nederlanders. Maar nooit lees ik over de jonggehuwden, die hier in hun geboortestad nog niet eens kamers kuginen krijgen ILet wel kamers! Over een huisje maar niet gesproken Wie springt er nu voor ons in de bres? D. SMITS Woningnood II. Met leedwezen las ik in uw blad van zaterdag 19 januari 1957 om trent de woningnood waar volgens het huisvestingsbureau niets aan te doen is. Om het feit dat echter dit Nederlands ge zin uit elkaar gerukt is door deze omstan digheden schijnt men zich niet te bekom meren. Wel bekommert men zich om de Hongaarse gezinnen die zoals gezegd wordt, niet uit elkaar gerukt mogen wor den. Zeker deze gezinnen moeten ook ge holpen worden, maar moeten onze eigen Nederlandse gezinnen dan maar achteruit gezet worden? W. H. S. Woningnood III. Toen in die dagen van november 1956, een beroep gedaan werd op het Nederlandse volk, om een vertrapt volk te helpen, toen schaarden wij ons ach ter die hulp. Er werd gecollecteerd, er werden uurlonen afgestaan, en met liefde, en wij allen zouden weer graag iets in die richting willen doen. Maar de spontane hulp gaat m.i. wel een beetje te ver; er worden zelfs huizen afgestaan, met gehele nieuwe inboedel, terwijl onze eigen land genoten in portieken slapen. Er zijn geen huizen, 700 spoedgevallen staan in Haar lem op de lijst. Maar in de Hannie Schaft- straat worden vijf flats gezellig aange kleed voor niet-Nederlanders. Duizenden aanbiedingen om één of meer vluchtelin gen in gezinnen op te nemen, werden van de hand gewezen, om de Hongaarse ge- Bondsregering in Bonn haar volle mede- zinnen bij elkaar te houden. Maar onze -4i-lO Dultco r>i rron 1 o r-i rldonnfon HiO CfotroiïTxrH -711 n WOT- werking en daarom ontving de Duitse am bassadeur in Den Haag dit gezelschap. Het „Haarlems Dagblad", Oprechte Haar- lemsche Courant publiceert echter zonder daarover informaties te hebben ingewon nen dat wij oud-nazi's fêteren. eigen landgenoten die getrouwd zijn, wor den uit elkaar getrokken. Wel, hier ligt ook een schone taak voor u, gevers van huizen, bekijk ook eens uw eigen land genoten. E. J. v. d. BERG De leden van de afdeling Beverwijk van de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfs Bond zijn maandagavond bijeen geweest voor een nabeschouwing van de jaarver gadering. In hun midden waren de districts bestuurders K. Occoloen en J. Schouwer- wou. Beide heren kwamen niet alleen voor een kennismaking, doch werden ook bij de discussie betrokken, als het zaken van het district betrof. De voorzitter, de heer G. van Leijden, deelde mee dat een van de verlangens van de leden, om een lid op zijn verjaafdag een kaart te zenden, door het bestuur was uit gevoerd. Het was gebleken dat deze hande ling in goede aarde was gevallen. Hij deelde verder mee, dat de kans zeer groot is, dat na de opheffing van de bouwstop, met de bouw van een districtskantoor zal worden begonnen? Hef gebouw zal vérrijzerTbijTiiet Stealing Riants oen, in Velsen-noord. Voor- lojïi| z'al "rrieh intrek hemen in èen leeg ko mend winkelpand op de hoek van de Van Diepenstraat te Velsen-noord. Waren er op de onlangs gehouden jaar vergadering geen kandidaten voor secreta ris, nu kon men kiezen tussen de heren A. Hogendijk en P. Wagenaar. Eerstgenoemde werd met grote meerderheid van stemmen gekozen. De scheidende secretaris, de heer Bestenbreur, werd hartelijk dank gebracht voor zijn bemoeiingen. Het bestuur had de verschillende taken onderling verdeeld, zo dat de leden zich nu dadelijk kunnen wen den tot die bestuurder, die over een be- paale materie gegevens heeft. De begroting voor het komende boekjaar werd nog eens onder de loep genomen en hierbij zette de heer Schouwerwou duide lijk uiteen welke betalingen voor het dis trict zijn en waar de afdeling voor heeft te zorgen. Het propagandaplan 1957 werd bespro ken. Waarschijnlijk zal men in maart een nieuwe actie inzetten, om het ledental nog meer op te voeren. Bal-masqué van „De Gieteling" De Hoogoven-beambtenvereniging „De Gieteling" organiseert maandag 4 maart en indien mogelijk zaterdag 2 maart een bal-masqué in het Kennemer Theater. Het feest zal worden gevierd onder het motto „Rond de Middellandse Zee'-'. Voor de fraaiste, meest komische en meest origi nele kostuums voor eenlingen, paren en groepen worden fraaie prijzen beschikbaar gesteld, die door een te benoemen des kundige jury zullen worden toegekend. Uitvoering van „Turnlust" De jaarlijkse uitvoering van de Bever wijkse gymnastiekvereniging „Turnlust", is vastgesteld op donderdag 31 januari in het Kennemer Theater. ABVA-leden feestelijk bijeen De Algemene Bond van Ambtenaren be staat deze maand tien jaar. Teneinde dit feit op feestelijke wijze te vieren komen de leden van de Beverwijkse afdeling op maandag 28 januari in ,,'t Centrum" bij een. Jhr. dr. J. C. Mollerus uit Haarlem zal een lezing houden over zijn reis naar Li banon, Syrië en Israel. Het gesprokene zal worden geïllustreerd door de vertoning van lichtbeelden. Beverwijks speeltuinblad Als eerste Beverwijkse speeltuinvereni ging is „Kindergenot" ertoe overgegaan om een eigen clubblad uit te geven. De be doeling hiervan is om het contact tussen de leden te bevorderen en op deze wijze meer voor de kinderen te laten doen. De eerste uitgave bevat een aantal artikelen en mededelingen die voor de leden van belang kunnen zijn. Op maandag kwamen in IJmuiden binnen: Royal Wood van Goole, Heimei Reckmann van Plymouth, Jelö van Kristiansund, Wer- na van Stockholm, Krios van Casablanca, Texelstroom van Liverpool, Thordis van Malmö, Eljo van Swansea, Clangula van Liverpool, Flevo van Lissabon, Niobe van Kotka, Emsriff van Huelva, Arnold Bratt van Gothenburg, ^oelf van Aarhus, Cottica van Curaqao. Vertrokken zijn: Effi naar Hampton Roads, Enisei naar Windau, IJssel naar Rouen. (Van onze financiële medewerker) Ten aanzien van de begrippen, die be trekking hebben op de geld- en effecten handel bestaat in het algemeen bij „het ge- eerde publiek" een opvallende onwetend heid en ook dikwijls wanbegrip. En waar lijk niet alleen bij de minder ontwikkel den, maar evenzeer in intellectuele krin gen, namelijk bij hen, wier studie en ont wikkeling in een geheel andere richting ligt. Uit vragen, die ons als reactie op onze wekelijkse beschouwingen bereiken, blijkt zulks telkens weer. Het is naar aanleiding hiervan dat wij op verzoek van de redactie een serie korte artikeltjes zullen wijden aan allerlei be grippen en termen uit de wereld van de geld- en effectenhandel. In het kader van de toegestane ruimte zullen de aangesne den onderwerpen slechts in grote trekken kunnen worden behandeld, zodat wij dus geenszins aanspraak maken op volledig heid. Het is de bedoeling op eenvoudige, populaire wijze de hierboven bedoelde le zers enigermate vertrouwd te maken met hetgeen nodig is om zich van de beurs en de beurshandel een betere voorstelling te kunnen maken. Onder de verzamelnaam effecten treft men een bont gezelschap aan: aandelen, obligaties, pandbrieven, depotfractiebe- wijzen, winstbewijzen, oprichtersbewijzen, optiebewijzen en soortgelijke waardepa pieren, inschrijvingen in schuld- en aan- delenregisters en soortgelijke rechten, cer tificaten van waarden als hiervoor zijn ge noemd; recepissen van hier genoemde waarden, uitgegeven ter latere verwisse ling in definitieve stukken (omschrijving Beschikking Beursverkeer 1947). Hierbij vallen dan nog weer verschillen de soorten aandelen en obligaties te onder scheiden, terwijl voorts onder „soortgelijke waardepapieren" vallen de restantbewij- zen („lappen"), amortisatiebewijzen en wat dies meer zij. Er zijn in ons land verschillende onder nemingsvormen, waaronder de vennoot schapsvorm een zeer belangrijke plaats inneemt. Men kent de vennootschap onder firma, veelal familiebedrijven met familie kapitaal, al of niet aangevuld met gelden van derden, voorts de commanditaire ven nootschap met. beherende vennoten en ka- pitaalverstrekkende vennoten. Uiteraard zijn-de 4c-anitaleH,-wa«.wnce deze vennoot-, schappen werken beperkt, al kunnen zij soms in de loop der jaren door reservering van de winsten zeer belangrijk worden. De meest voorkomende vorm, waarmee men op de effectenbeurs te maken heeft, is echter de naamloze vennootschap. Zoals de benaming reeds aanduidt, behoeven de namen van de vennoten niet bekend te zijn. Ook behoeft de naam van de vennoot schap geen verband te houden met de aard van het bedrijf; wel moet zij de toevoeging „naamloze vennootschap", meestal afge kort n.v. hebben, te plaatsen voor of ach ter de naam. Een vennootschap heeft een maatschap pelijk kapitaal, waarvan veelal slechts een bepaald bedrag uitgegeven is, wat men dan het geplaatste kapitaal noemt. Dit ka pitaal is onderverdeeld in kleine stukken (coupures), zodat een groot aantal per sonen tezamen eigenaar van het bedrijf kan worden. In ons land zijn de aandelen meestal f 1000 groot, terwijl ook stukken van f 500, f 250, f 100 en zelfs van f 20 voorkomen. De laatste bij de Koninklijke Petroleum, die haar aandelen onlangs van f 1000 in stukken van f 20 heeft gesplitst, waarop wij later mogelijk nog terug zullen komen. Deze bedragen stellen dan de no minale waarde van de aandelen voor. Een aandeel is dus een deelneming in een naamloze vennootschap om bij deze vorm te blijven zdbat men alle lusten en lasten van de onderneming tot een be perkt bedrag meedraagt. Een aandeel kan op naam staan, of aan toonder luiden; de laatste zijn ver in de meerderheid en het gemakkelijkst verhandelbaar. Ook kan het aandeel gedeeltelijk volgestort zijn, zoals bij hypotheekbanken en levensverzeke ringsmaatschappen meestal het geval is, doch ook dit soort is in de minderheid. Wat men dagelijks in de bladen ziet, zijn in hoofdzaak aandelen aan toonder, die zonder vijven en zessen dagelijks van de ene in de andere hand kunnen overgaan, dat wil zeggen via de effectenbeurs. Bui ten de beurs om mogen geen fondsen wor den verhandeld. Ook het familiebedrijf kent de naamloze vennootschapsvorm. Het laat zich ver staan dat, zolang een bedrijf beheerd wordt door één persoon, of door vader en een of meer zoons, er geen moeilijkheden behoeven te zijn. Anders wordt het bij verdere vertakking van de familie, in welk geval vaak moeilijkheden bij vererving of overdracht ontstaan. De naamloze ven nootschapsvorm biedt dan met de onder verdeling van het kapitaal in aandelen uitkomst, waarbij wij de fiscale kant van de zaak uiteraard laten rusten. Brengt men de aandelen van een familievennootschap om de een of andere reden, bijvoorbeeld om meer kapitaal te kunnen aantrekken, naar de beurs, dan zegt men dat zulk een vennootschap wordt „opengemaakt". Het wel en wee van de vennootschap re sulteert in het dividend, waarover een volgend maal, waarbij dan ook het ver schil tussen aandeel en obligatie ter sprake komt. DINSDAG 22 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De detective van Callighan grijpt in". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Nacht der verschrikking". 't Centrum, 14.30 uur: Harriet Freezer, voor Nederlandse Vereniging voor Huisvrou wen. „De Groentenbeurs", 20 uur: Lezing voor de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie. Kennemer Theater, 20 uur: Lezing voor de „Keerkring". 't Centrum, 20 uur: Vergadering IJmond- Vissers (Jeugd). R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1518 en 1921 uur; lees- en studie club geopend van 1518 en 1921.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. WOENSDAG 23 JANUARI Bioscopen: als dinsdag. 't Centrum, 20 uur: Forum-avond C.H.U. en A.R. Doopsgezinde Kerk, 20 uur: Voordracht avond door Tob de Bordes. Kennemer Theater, 20 uur: Concert Noord hollands Philharmonisch Orkest. Openbare leeszaal, geopend van 1517 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 1516 uur. „Het Groene Huis", jeugduitlening en lees zaal, geopend van 15.1516.45 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 uur; lees- en studiezaal ge opend van 1013 en 1518 uur. AMSTERDAM De Amsterdamse beurs stond maandag sterk onder invloed van het flauwe slot van Wallstreet op vrijdag j.l., waarop in het te lefonisch verkeer al sterk is gereageerd. Olies waren maandag dan ook ruim drie gulden lager rondom f 158, maar in de hoek ging erg weinig, ja vrijwel niets om. Alle aandacht viel meer op de Philips- waarden, die zowel voor de aandelen als de claims een daling lieten zien. De inzet van de claim viel erg mee, op f 16.40, maar toen kwam het aanbod pas goed los en wat vorige week al gevreesd was, werd nu werkelijkheid. Woensdag zullen Philips in Parijs exclaim verhandeld worden, maar het bleek dat Franse houders in groot aan tal reeds nu de voorkeur er aan geven met. hun claims aan de markt te komen. Onder het grote aanbod liep de prijs achteruit, eerst tot f 15.60, daarna tot f 15.20, waarop enige bodem in de markt ontstond. Een en ander ging met grote levendigheid in de hoek gepaard. Ook de aandelen waren vrij sterk aangeboden en kwamen op 222',2, hetgeen een verlies van 6 punten beteken de.. Men «chreef dit vooral toe aan ruilin gen van aandelen in claims. AKU kon zich oók thans moeilijk handhaven, maar het verlies bleef tot anderhalve punt beperkt. Unilever lag zeer zwak in de markt en liep terug tot 342V2. De scheepvaarthoek wist zich aanvankelijk te handhaven maar kon later niet aan afbrokkeling ontkomen. Cul tures waren ongeanimeerd en nauwelijks prijshoudend. Maandag was de introduc tie van f 5.000.000 3% pet 40-jarige obliga- tiën van de provincie Noordholland, voort gekomen uit omzetting van een onderhand se geldlening. Nederlandse Staatsfondsen konden zich moeilijk handhaven. Prolonga tie 3j4 pet. NEW YORK Laat in de beurs trad maandag te New York een scherp herstel in nadat vele aan delen aanvankelijk twee of meer dollar waren gezakt tijdens een voortzetting van de hevige reactie van vrijdag. Ondanks de late activiteit, waardoor op de verliezen van sommige fondsen een dollar of meer werd ingelopen en enkele zelfs hoger slo ten dan de openingskoers, waren de slot- koersen overwegend lager en het algemeen gemiddelde was sinds 30 november niet zo laag; Spoorwegen zakten zelfs tot een koers, die sinds 18 oktober niet meer was bereikt. Alle fondsen deelden in de daling, die bovendien werd versterkt door het nieuws over uitstel in de uitbreidingsplan nen van General Motors en General Elec tric en de verwachting over verdere daling van opdrachten aan staalfabrieken. Tijdens het tweede beursuur kwam er een zeer levendige handel op de gedaalde koersen. Er werden 2.740.000 aandelen ver handeld tegen 2.400.000 op vrijdag. Het her stel van laatbeurs duidt er volgens com mentators op dat men met de verkopen te ver is gegaan aangezien het industriële ge middelde in 11 van de 14 beursdagen van januari is gezakt. Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3% Nederl.'47 84 3 Nedl 1962/64 897/i« A. K U. 19454 196 Calvé Delft 299 Van Gelder Zonen 195/4 K. N. Hoogovens 265 Nederl. Ford 311 N. Kabelfabriek. 268)4 gew.Philips Gloeil 224 225 pref.Philips Gloeil 140 Unilever 344)4 345 Wilton Fijenoord 219% Dordtsche Petrol 790 Konkl. Petroleum f 158,00 f 158,30 A'dam Rubber 79% Holl. Amer. Lijn. 180% N. Scheepv. Unie 168% Phs. van Ommeren 268 H. V. A 95% Verg. Deli Mijen 100% Amsterd. Bank 224 Ned. Handel Mij. 165 Rotterd. Bank 185% Twentsche Bank. 189% Anaconda Copper 68% Bethlehem Steel 183% U. S. Steel 65"/i0 General Motors 41 Shell Union 82% Tidewater 36% Claims Philips 15,50

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9