Constructie van vistuig en de strategie en taktiek van visserij komen ter sprake Brokken-wagentje" uit eigen Velser atelier Ook het aantrekken van vis en de elektrische visserij op agenda Velsens BLO-leerlingen binnenkort weer in normale leslokalen Goed geslaagde con tacta vond van de Pieter V ermeulenschool Visserij- varia Duel tussen Joseph Blankenaar en DCIJ nog niet beslist FAO-congres in oktober te Hamburg Ook nieuwe MA VEM-lokalen voor de groeiende Theo Tijssenschool Damnieuws uit de IJmond Aanhanger met licht, gereedschap en reddingsmiddelen voor de politie „Jonge Strijd" naar de bergen Ruim een ton voor onderwijsverbeteringen Alleen de IJmond-reserves in het veld Burgerlijke Stand van Castricum Onderzoek ramp „Andrea Doria" duurt voort Lamersbekertoernooi Agenda voor Beverwijk Beneluxparlement voor het eerst in februari bijeen Politiek forum van Beverwijkse CHU en AR DONDERDAG 24 JANUARI 1957 DE INTERNATIONALE Voedsel- en Landbouworganisatie (F.A.O.) organiseert van 7 tot 12 oktober te Hamburg een internationaal congres om alle visserij-uitoefenende landen in de gelegenheid te stellen met elkaar van gedachten te wisselen over ver schillende visserij-technische onderwerpen. De visserij-techniek kan naar de mening van de F.A.O. worden verbeterd, wanneer over de gehele wereld van de wederzijdse ondervinding kan worden geprofiteerd. Als contact-persoon voor dit congres is in Nederland aangewezen de heer H. S. Drost, inspecteur der Visserijen in het eerste district, Wassenaarseweg 18 te 's Gravenhage. De doelmatige constructie van het vis tuig zal ongetwijfeld een der belangrijkste onderwerpen van dit congres zijn. Hoewel het onderzoek in deze richting in vele landen voortgang heeft gevonden, is zulks meestal niet gecoördineerd geschied en zal het vruchtdragend zijn deze zelfstandig ontwikkelde onderzoek-methoden op elkaar af te stemmen. Ondermeer zullen besproken worden de proeven met verkleinde netmodellen in tanks, de doelmatige maaswijdte en ver gelijkende visserij proeven. Contructie van netten De constructie van netten staat vervol gens op het programma. De over de gehele wereld steeds toenemende arbeidskosten maken het noodzakelijk, waar mogelijk, machinaal gebreid netwerk toe te passen en de constructie van deze netten te ver eenvoudigen. Ook internationaal overleg over de gebruikswijze van het vistuig zal eveneens kunnen leiden tot grotere doel matigheid en kostenverlaging. Als onder werpen voor deze bespreking worden ge noemd de juiste keuze van het vistuig in verband met de te vangen vis, de weers- en zee-omstandigheden en de beschikbare bemanning; de doelmatige omgang met het vistuig en de doelmatige behandeling van de vangst; de werkbesparende mechanisa tie aan boord; dekwerktuigen daarvoor; controle op de werking van het vistuig; indicatie van de vangstgrootte; het proces van het scheephalen der vangst; behande ling, transport en opslag van de vangst aan boord en de lossings-inrichtingen aan boord. Strategie en taktiek De discussie over de strategie en de tak tiek van het vissen zal er op gericht zjjn de doelmatigheid van het vissen te ver groten en in het bijzonder de methoden tot het localiseren, het ontdekken en het aan trekken van vis te ontwikkelen. Bij het werken met de grote, kostbare en moderne schepen is het van toenemend belang zo min mogelijk tijd te verspillen aan het vastleggen van rijke visgronden. Daarom is het nodig ten volle gebruik te maken van de verzamelde kennis van vis gronden, seizoenen en stromen. Deze ge gevens dienen in de' vorm van visserij- kaarten en dergelijke beschikbaar te wor den gesteld. Uitwisseling van informaties gedurende het vissen door middel van de radio-tele- fonie zal tussen de vissers van verschil lende landen tot stand dienen te komen en het her-localiseren van bekende vis gronden door middel van moderne naviga tiemiddelen zal een punt van gesprek vor men. Aangezien verwarring bestaat ten aan zien van het gebruik van verschillende benamingen als vezel, draad, garen, twijn- garen, twist en meer van dien aard en ten aanzien van uiteenlopende nummering systemen is het nodig te komen tot een duidelijk omschreven basisbepaling. Deze zaak zal worden besproken en eveneens vormt de conservering en het onderhoud van vistuigen een punt van bespreking. Elektronische apparaten Op geen ander visserijgebied heeft een sneller en betekenisvoller ontwikkeling plaats gehad, dan op dat van elektronische apparaten om vis op te sporen. Discussie van De afdeling Velsen-Noord van „Jonge Strijd" houdt vanavond in het N.V.V.-jon gerencentrum aan de Wijkerstraatweg 77rd een bijzondere instuif, die ook voor belang stellende jongeren toegankelijk is. De leden zullen met behulp van een filmstrip projector een reis maken naar het hoog gebergte van Zwitserland en Oostenrijk, om daarbij tevens enige indrukken op te doen van de wintersport. techniek in sommige streken toegepast, die evenwel elders onbekend of verwaarloosd wordt. Het aanlokken van vis door middel van licht zou waarschijnlijk meer toegepast kunnen worden en zulks gecombineerd met het gebruikelijk vistuig. Verbetering in de toepassing van deze andere prikkels zouden een interessant dis cussie-onderwerp kunnen vormen, meent de F.A.O. Als onderwerpen kunnen ge bruikt worden het gebruik van licht, kunstlokmiddelen, lokaas, chemische lok middelen en andere methoden. Elektrische visserij Hoewel de elektrische visserij tot zekere grens reeds in de zoctwatervisserij wordt toegepast, heeft men bij de zeevisserij ernstige bezwaren ontmoet, die de toepas sing van deze techniek in de weg staan. Het is daarom nuttig, aldus de organi satoren, op het congres een duidelijke uit eenzetting te geven van de feitelijke stand van zaken, hetgeen de situatie kan ophel deren, ongegronde illusies weg kan nemen en misschien kan leiden tot redelijke vast stelling van wat er in de naaste toekomst wel bereikt kan worden. Op het eind van het congres zal een beschouwende discussie wórden gehouden Aantrekken van vis °ver de invloed, welke de nieuwe en nieuw ste ontwikkelingen kunnen hebben op de wereldvisserij. Hierbij zal ondermeer de vraag beantwoord moeten worden, welke eisen deze nieuwe ontwikkelingen stellen aan het ontwerp, de grootte, het vermogen j en de uitrusting van vissersvaartuigen en allerlei eigenschappen der heden beschik bare apparaten en de geschiktheid daarvan voor speciale doeleinden kan tot resultaat hebben het vormen van een leidraad,waar door een ieder beter in staat zal zijn het juiste type apparaat te kiezen voor zijn speciale visserij-omstandigheden. Bespro ken kunnen worden de verkenning uit de lucht, het echolood vertikaal, de asdic horizontaal en de toekomstige ontwikke lingen. Ook het aantrekken van vis zal worden besproken. De reactie van de vis op be paalde prikkels van het gezicht, de smaak, de reuk en het gehoor vormt het grond beginsel van de meeste vismethoden. In vele gevallen wordt een doeltreffende aan de opleiding der bemanningen. DOORDAT EEN GEDEELTE van de Wilhelminaschool in IJmuiden sinds de bevrijding als postkantoor in gebruik is, zijn de imbeciele leerlingen gehuisvest in het perceel Lijsterlaan 1. Die huisvesting is erg primitief en voldoet geenszins aan de eisen. B. en W. hebben gezocht naar een oplossing, om de leerlingen onder te brengen in een tweetal behoorlijke noodlokalen in de omgeving van de Wilhelmina school, zodat het beheer over het schoolcomplex door het hoofd wordt bevorderd, terwijl tevens wordt bereikt, dat met het oog op het verschil tussen de debielen en imbecielen een zekere afstand tussen de Wilhelminaschool en de noodlokalen is gelegen. B. en W. menen deze te hebben ge vonden door de twee leslokalen (systeem „Mavem") te doen plaatsen op een deel van het terrein van het waterleidingbe drijf op de hoek van de J. P. Coenstraat en de Evertsenstraat en vragen voor de aankoop, plaatsing en inrichting dezer les lokalen een krediet van f 55.000,bij de raad aan. Overbevolking Door de grote aanmelding van leerlingen aan de Theo Thijssenschool was het nood zakelijk bij de aanvang van het school jaar 1956/57 een klas te huisvesten in de F. L. Ossendorpschool. Het gemeente bestuur vindt dit een ongewenste situatie. Bovendien mist de school een handen- arbeidlokaal, waardoor het onderwijs in handenarbeid niet tot zijn recht komt en het is daarom noodzakelijk het school gebouw met een les- en een handenarbeid- lokaal uit te breiden. Een aanvaardbare plaatsing van deze lokalen (eveneens systeem Mavem) is niet mogelijk op het speelterrein van de Theo Thijssenschool en evenmin op het daar naast gelegen plantsoentje, zodat deze zul len worden geplaatst op een aan de ge meente toebehorend terrein aan de Wille- brordstraat, gelegen tegenover de speel plaats van de school. De totale kosten van aanschaffing, plaat sing en inrichting der lokalen worden ge raamd op f 50.000, Opletten, kinderen! Daar het verkeer steeds meer gebruik gaat maken van de Waterloolaan wordt de aandacht van de leerlingen, die les ontvangen in de twee nieuwe lokalen van de Jan Campertschool te Driehuis, te veel afgeleid. In het belang van het onderwijs is het gewenst in deze lokalen vitrage-ondergor dijnen aan te brengen; de kosten hiervan worden geraamd op f 180,—. Voorts achten B. en W. het gewenst, dat ten behoeve van het gebruik van films bij het onderwijs in één van deze lokalen De opzet van het bestuur van de Pieter Vermeulenschool te IJmuiden-Oost, om beter contact tussen school en ouders te krijgen, is gisteren goed geslaagd op de contactavond die in 't Herv. Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan werd gehouden. Direct bij het binnenkomen werd elke be zoeker al prettig gestemd door een feeste lijke corsage op de revers, welk klein ge baar bij deze willekeurige groep mensen een soort familieband voelbaar maakte. De in de pauze aangeboden koffie met koek verstevigde dit idee nog eens extra. Niet voor niets kon de heer M. de Kool, het hoofd van de school aan het einde van het eerste deel van de avond de leerkrach ten hartelijk danken voor de vele en goed geslaagde werkzaamheden, want, wat de kinderen uit de tweede tot en met de zesde klasse presteerden, duidde op een grote dosis doorzettingskracht van de leerkrach ten. Voor de kleineren was het soms een een voudig gezegde, dat omgetoverd was in een kleine sketch, zoals het kleine schoen makertje dat geen reperaties zonder con tanten wilde afleveren. De iets oudere kin deren leverden goede prestaties met het zeggen van gedichten, die in vele gevallen op de aard van het voordragende kind waren afgestemd. Een goed voorbeeld hiervan was de peu ter die op hartveroverende wijze het be kende „Ik ben lekker stout" van Annie G. Schmidt voordroeg. Het optreden van de kinderen werd ten top gevoerd in een toneelstukje, waarbij een aantal leerlin- getjes in geel-witte papieren jurkjes koren aren voorstelden; dansend op de piano muziek van een der schoolkameraadjes deden zij een spelletje waarbij de aan wezige klaproos en korenbloem niet mee mochten dansen, omdat de korenaren nu niet moesten denken, dat zij alleen maar nuttig waren. Zelfs de enthousiast mee- springende kabouter, die het best deed, moest zich bij deze wijze uitspraak neer leggen. De gebroeders Albert en Wim, ongeveer elf jaar, speelden vol overgave op piano en blokfluit enige volksliedjes, met een har telijk applaus werden zij hiervoor beloond. Na de pauze vertelde de heer Eendenbak, onderwijzer aan het Christelijk Doofstom- meninstituut „Effatha" uit Voorburg een en ander over het werk van deze stichting. Met behulp van filmstrook en tape-recor der toonde hij de grote moeilijkheden aan, waarmee aan de dove kinderen getracht wordt de spraak bij te brengen. Door mid del van deze voorstelling herinnerde hij de ouders aan het voorrecht dat zij hadden en riep de hulp van hen in om het steeds boven de ouders van doofstomme kinderen stijgende jaarlijkse tekort van het instituut te niet te doen. verduisteringsgordijnen worden aange bracht. De kosten hiervan worden ge raamd op f 415, Tegen de tocht Door de langgerekte bouw van de Brede- rodeschool in Santpoort en het gelijk tijdige gebruik van de voor- en achter uitgang van deze school treedt in de gang een hinderlijke tocht op. In dit euvel kan, evenals destijds bij de Jan Campertschool, worden voorzien door het plaatsen van een tochtpui. De aan het plaatsen van een dergelijke pui verbonden kosten worden geraamd op f 525, Met alle lichten aan is het een feeëriek gezicht, dit brokkenwagentje van de Velser politie. Maar daar is het natuurlijk niet om begonnen - het handige ding zal groot nut kunnen afwerpen bij onverwachte gevallen, als er op korte termijn licht, gereedschap en reddingsmiddelen nodig zijn. Daar de eerste dames- en herenelftallen van de handbalvereniging „IJmond" zondag niet spelen, zullen alleen de reserves voor de competitiewedstrijden in het veld komen. De IJmond 2-dames ontvangen De Blinkert 2. Hoewel de Velsense ploeg niet kansloos is, zal het niet gemakkelijk zijn een over winning te behalen. Indien echter vlotte combinaties kunnen worden opgebouwd moet IJmond 2 in staat zijn de beide punten te veroveren. De heren van IJmond 2 gaan tegen de be zoekende adelborsten A.H.V. I, die zaterdag middag eerst Tonegido ontmoeten, een .zware wedstrijd tegemoet. De adelborsten zijn nog ongeslagen en het zou al een bui tengewone verrassing zijn als IJmond 2 deze keer zou winnen. De dames A-junioren, die een mooie kans hebben om kampioen te kunnen worden, mogen tegen de grootste concurrent, Rapi- ditas A, uit geen misstap begaan. De opstellingen zijn: Dames IJmond 2: J. Veen, G. Berghuis, L. Klaver, J. Nijman, T. v. Tunen, J. Ophuis, L. de Vries, A. v. d. Velde, A. Joppe, H. Slatman, J. v. d. Vlis. Heren IJmond 2: J. Böhm, W. Reimer, P. Siebers, K. Schik, A. Blok, C. Klesser, J. Unger, K. Sauer, G. Kramer, K. Klesser, C. de Vries. Prjjzen van woensdag Per 1 kg: heilbot Ï3.202.50, gr. tong f3.303.25. grm. tong f3.203; kim. tong f3.15—3; kl. tong I f3.40—3.30; kl. tong II f2.90—2.70; tarbot I f2.60—2.40. Per 50 kg: tarbot IV f 64; gr. schol f 3228; grm. schol f 3025; kim. schol f 4638; kl. schol I f46—39; kl. schol II f41—16; schar f41—32; bot f 139; v. haring f2619; makreel f30 23; gr. schelvis f48—29; grm. schelvis f41 27; kim. schelvis f3028; kl. schol I f3628; kl. schol II f 3226; wijting f 2718; gr. gul f35—31; mid. gul f32—27; kl. gul f31—26 kl. haai f32; poontjes f2716; kl. koolvis zw. f2018; kl. koolvis wit f3634. Per 125 kg: gr. kabeljauw f 16880; gr. koolvis zw. f 54 46; gr. koolvis wit f 83—82. Aanvoer van woensdag 67 Kisten tong en tarbot, 5 heilbot, 255 schol, 5 schar, 25 bot, 480 haring, 575 ma kreel, 850 schelvis, 300 wijting. 140 kabel jauw en gul, 5 haai, 25 poon, 290 koolvis, 28 diversen. Totaal 3050 kisten. GEBOREN, 17 jan.: Tecla Adriana Maria, d. v. N. P. Steenstra en B. A. M. Vermeij, Jac. Catsstr. 44; Ingrid Hennie Alonza, d. v. Th. T. J. Reinders en M. H. Stegeman, Van Oldenbarneveldweg 38; 19 jan.: Adriana Cornelia Divers, d. v. F. H. Schram en J. Knopjes, 'Jac. Catsstr. 2; 23 jan.: Jeanne Cornelia, d. v. P. T. Valkering en J C. Snij der, Hoogevoort 32. ONDERTROUWD, 16 jan.: Nicolaas Wil helmus Groot, monteur, wonende te Castri cum en Maria Theresia Jacoba Deen, zonder beroep, wonende te Castricum, Kon. Wil- helminalaan 11. GEHUWD, 18 jan.: Petrus Comelis Wil helmus Sanders, wonende te Utrecht en Wil- helmina Engelbertina Maria Johanna Fischer, wonende te Castricum. OVERLEDEN, 15 jan.: Wendeliena Gart- sen, oud 73 jaren, wonende te Amsterdam; 16 jan.: Wilhelmina Cornelia Blom, oud 72 jaren, wonende te Den Helder 19 jan.: Elisa beth Wormmeester, oud 76 jaren, wonende te Amsterdam; 22 jan.: Dirkje de Roo, oud 85 jaren, wed. van J. van Schie, wonende te Castricum. Voor de eindstrijd o-1 de provinciale dam titel moesten in de wedstrijd Joseph Blan kenaarDCIJ vijf partijen wegens het late uur worden afgebroken. De stand was op het moment van afbreken 64 in het voor deel van Jozeph Blankenaar, doch er Is met geen mogelijkheid vooruit te voorspellen welk tiental zal winnen. Door dit resultaat zal Jozeph Blankenaar nog even geduld moeten hebben om met Gezellig Samenzijn in een beslissingswedstrijd uit te maken, welk tiental de clubtitel van Noordholland zal winnen. DCIJ heeft tegen Jozeph Blankenaar uitmuntend gespeeld. Het was werkelijk jammer dat er door een misverstand slechts negen DCIJ'ers verschenen, waardoor de Amsterdammers een fortuinlijke 20 voor sprong kregen. Maar na drie uur spelen bracht Dukel de stand weer gelijk. Toen zag het er hoopvol uit daar La-ros een stuk voor stond en ook Roozenburg de pittige Van Berk onder druk had. Aan bord zes besloot men tot remise en Van Straten deed in een va banque partij zijn uiterste best, doch Van der Steen behaalde de winst. Metz speelde zeer sterk met het stuk verlies en Laros moest tegen hem met remise genoegen nemen. K. de Jong zal aan bord 10 wel win nen en ook Roozenburg staat voor. Geen der DCIJ'ers is in het nadeel, zodat een gelijk spel of een kleine overwinning voor Jozeph Blankenaar het meest waar- Ondanks de schikking, die getroffen is tussen de eigenaars van de Italiaanse „An drea Doria" en de Zweedse „Stockholm", zet de Italiaanse regeringscommissie die voor een onderzoek naar deze scheepsbot- sing is ingesteld,, zijn verhoren van officie ren en leden der bemanning voort. Gisteren werd begonnen met de verhoren van de 42 officieren van de „Andrea Doria". Men was toen gereed met het optekenen der verklaringen van de 523 bemanningsleden. Een woordvoerder heeft namens deze re geringscommissie verklaard dat het on doenlijk is te zeggen wanneer het onder zoek kan worden afgesloten. Als de ver horen afgewerkt zijn, zal het vergaarde en opgetekende materiaal overwogen en af gewogen moeten worden, verklaarde hij. De barragewedstrijden om de Lamers- beker, georganiseerd door de Beverwijkse biljart vereniging „Excelsior" zijn voortgezet. De Haarlemse verenigingen „D.E.S." en A.D.O.speelden een spannende wedstrijd, die in een 155 overwinning voor de laatstge noemde vereniging eindigde. schijnlijke is. Volgende week worden de partijen uitgespeeld. De uitslag is: Jozeph BlankenaarDCIJ: R. BerkP. Roozenburg afgebr.; J. Metz—H. Laros 1—1; Th. v. Prooyen—B. Dukel 0—2; v. d. Sluis— n.o. 20; A. den DoopTh. Tielrooy afge broken; M. Stahlberg—Schijf 1—1; J. v. d. SleenJ. van Straten 2—0; N. Riebeek—ir. M. Krijgsman afgebr.; P. v. Heerde—A. K. W. Beukema afgebr.; J. Scheeres—K. de Jong afgebr. Totaal 64. „Eechtrop" gaat feestvieren De hockeyclub „Eechtrop" houdt zater dag 2 februari in hotel „Sonnevanck" in Wijk aan Zee de jaarlijkse feestavond. Het programma wordt verzorgd door eigen leden. „Een dag dame" bij „Nieuw Leven" Onder regie van Willem v. d. Veer geeft de geheelonthouders toneelvereniging „Nieuw Leven" zaterdag 26 januari in het Kennemer-theater een opvoering van het toneelspel „Een dag dame". DONDERDAG 24 JANUARI Kennemer Theater, 20 uur: Abonnements voorstelling. (Toneel). Luxor Theater, 20 uur: Propaganda-avond Nederlandse Blindenbond. Stadhuis, 19.30 uur: Openbare gemeente raadsvergadering. K.S.A.-gebouw, 20 uur: Spar-demonstratie. „De Groentenbeurs", 20 uur: Kappers cursus. „De Groentenbeurs", 20 uur: Bridge-wed- strijd. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 en 1517 uur; lees- en stu dieclub geopend van 1013 en 1517.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 1718 uur. VRIJDAG 25 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur; „Bot sende Jeugd", Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Gervaise". W.B. Theater, 20 uur: „Met ruw geweld". „De Grotenbeurs", 20 uur: „De Tulp", ver gadering bloembollenkwekers. Hotel „Parkzicht", 20 uur: Vergadering Kennemer Pluimvee Vereniging. Openbare leeszaal, geopend van 1517 en 1920 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 18.3020 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1518 en 1921 uur; lees- en stu diezaal geopend van 1518 en 1921.30 uur. ONGELUKKEN GEBEUREN nu eenmaal niet op daartoe geschikte punten ongelukken gebeuren overal, waar mensen verkeren. Bij voorkeur zelfs op plekken, die moeilijk bereikbaar zijn en dan nog verstoken van licht of reddingsmiddelen, brandblusapparatuur of zelfs maar behulpzame omwonenden. Het is voorgekomen, dat bij ongelukken, waar mensenlevens mee gemoeid waren, de Velsense politie aan het strand of in de polder met zaklantaarns moest werken of in de mist alleen maar haastig opzij kon springen bij het nameten van een verkeerssituatie. Men had geen licht. Of het licht, dat beschikbaar was, bleek ruimschoots voldoende te zijn om een eenzame mug aan te trekken, maar niet om de aandacht van het overige verkeer overredend te boeien. In de rampnacht van februari 1953 kon het geschieden, dat op het IJmuidense strand mensen van openbare werken in het donker geprobeerd hebben een con sumptietent van de volledige vernieling te redden, maar hun pogingen moesten op geven bij gebrek aan wat licht. En als er op een onbereikbare plaats eens een vlieg tuig neer zou storten, of een schip zou stranden, dan was het tot nu toe te hopen, dat dit allemaal bij klaarlichte dag ge schiedde, want in het donker zouden zulke calamiteiten dubbel onwelkom zijn. SINDS ECHTER de pplitiejeep uit kan rukken met een blauwe aanhanger er ach ter, die gelijk een kerstboom kan worden opgetuigd met dertig fraaie lichten tussen honderd en twee Watt en die bovendien alle denkbare gereedschappen en reddings middelen bevat, kan elke vierkante centi meter van het Velsense grondgebied in een oogwenk zowel in het rode als het witte licht worden gezet als het maar niet alle centimeters tegelijk hoeven te zijn. Want daar is het tweetakt-agregaat, dat de dertig lampen en lichten moet voeden, niet op berekend. Wel echter op een ambulante noodver lichting, waar een klein vliegveld jaloers op zou kunnen worden. En het aardige van het verhaal is, dat dit alles de gemeen schap, dank zij twee voortreffelijke kuntse- laren in het Velsense korps, slechts een minimaal gedeelte kost van wat het had moeten opbrengen, als dit allemaal ge kocht had moeten worden. WANT HOOFDAGENT E. P. de Vries en agent Th. Dijkstra hebben in vele uren en met grote handigheid in een door car rosseriebouwer Jansen geleverd aan- hangertje een vracht licht en materialen ingebouwd, die bij complete uitstalling een mooi stuk van het achterplein van het Velsense politiebureau vullen. Gisteravond heeft deze kleine, verrijdbare elektrische centrale-annex brokkenwagen-annex on- gevallendienstje proefgedraaid op dat ach terterrein. Met brede gebaren hebben de ontwer pers alles uit hun aanhangertje gehaald, inclusief de dreggen en de zuurstofkoffer, de zaag, het breekijzer, de houweel en de vele knipper- en gewone lichten. Zij hebben in hun enthousiasme bijna de aanhanger zelf in stukken willen slaan met de houweel, om te laten zien, dat er geen autocarrosserie tegen dit scherpe staal bestand is en dat dat ding samen met zaag en breekijzer dus bij ernstige verkeersongelukken wellicht mensenlevens kan redden. Daarna is het motortje aan geslagen en vlamden de lichten op alle dertig. Twaalf rode lampjes op een zo genaamd „schrikhekdat rond de plaats van een ongeval kan worden uitgeschaard, knipperlichten, vier schijnwerpers en een grote lamp van honderd Watt, die bij de eerste hulp aan een gewonde prachtige diensten kan bewijzen en die jaren lang op de hoek van het politiebureau heeft gezeten, tot de storm het ding er afwoei. De heren De Vries en Dijkstra hebben de gevallen lamp opgeknapt. Ze hebben uit dumpvoorraden oude autokoplampen opgescharreld en gefatsoe neerd, zij hebben driepoten gemaakt met balhoofden, waarop deze voormalige kop lampen in alle richten draaibaar werden gemonteerd en zij installeerden knipper installaties binnenin die koplampen. Daar na sneden zij er rode schijven plastic voor en in het vervolg kan niemand in Velsen meer zeggen, dat hij het rode knipperlicht De regeringen van de Benneluxlanden plegen overleg over een bijeenkomst van het Benneluxparlement op 22 en 23 febru ari in Brussel. Zeer waarschijnlijk zal de eerste zitting van het parlement der drie landen op deze data worden gehouden. Filmavond in Geref Kerk Vrijdag 25 januari zal in de Geref. kerk aan het Moensplein een filmvertoning plaats vinden. Op deze avond zal de zen dingsfilm „Kleurenspel der tropen" wor den vertoond. niet heeft gezien, want het is minstens even fel als dat van een overweg. OMDAT SPANNINGEN boven de hon derd volt vooral als het om gelijkstroom gaat, levensgevaarlijk kunnen zijn, hield men alles op twaalf volt. Het motortje, dat de energie levert, drijft een scheeps- dynamo met een vermogen van 480 Watt aan, regelt zichzelf als er meer of minder vermogen wordt afgenomen en geeft de stroom af aan twee accu's, zodat er dus altijd licht is, zelfs als men zou vergeten benzine voor het machientje mee te nemen. Want de accu's worden vol gehouden. En voor het geval er ergens in de omtrek van het ongeval nóg eens een lichtpunt of wat nodig zijn, dan is er ook nog een draag bare droge batterij aan boord, met dezelfde aansluitmogelijkheden. In eigen ateliers vervaardigd, mooi don kerblauw geschilderd en met gerechtvaar digde trots gedemonstreerd: dit aanhan gertje zal, zonder enige twijfel vroeg of laat zijn rendementen afwerpen en dan pas zullen de heren De Vries en Dijkstra be seffen, welk een goed werk zij hebben gedaan, daar achter in de garages van het Velsense politiebureau. Een pplitiek forum verheugt zich in het algemeen niet in veel publieke belangstel ling, doch gisteravond was de bovenzaal 't Centrum te Beverwijk geheel gevuld met leden van de Christelijke Historische Unie en de Anti Revolutionaire Kiesver eniging „Nederland en Oranje". Namens beide verenigingen heette de heer D. Ko- ger allen hartelijk welkom. Hij sprak over het samengaan van beide kiesverenigingen en over de prettige samenwerking, niet alleen in de gemeenteraad van Beverwijk, doch ook met hun politieke vrienden uit Velsen in het adviescollege van de IJmond. Hij deed een dringend beroep op alle aanwezigen om een lijn te trekken tijdens de grote campagne ter voorberei ding van de verkiezingen voor de gemeen teraden in 1958 en voor de IJmond Raad. „Wij moeten", zei hij, „trachten de twee zetels die in 1958 aan de raad zullen wor den toegevoegd te veroveren, niet zo zeer omdat wij een macht willen vormen, maar speciaal om via ons geluid onze christe lijke beginselen in de gemeentepolitiek doorslag te doen geven". Na deze inleiding zong het Gereformeer de Evangelisatiekoor, onder leiding van de heer H. Sligs, „Rots der Eeuwen troost in smart" en „Het leven is een strijdbanier". De heer J. Visser uit IJmuiden-Oost de clameerde vervolgens enkele gedichten van Okke Jager. Forum Na de pauze, trad 't forum, onder voor zitterschap van de heer B. de Boer, hoofd van een Chr. ULO-school, en de heren, mr. dr. J. van Bruggen, lid van de Eerste Kamer en van de gemeenteraad van Heemstede; mr. O. H. van Wijk, wethou der van Heemstede en lid van de Provin ciale Staten van Noordholland en D. Ko- ger en dr. M. A. de Ruiter leden van de gemeenteraad Beverwijk, voor het voet licht. Het grote aantal vragen, dat bij het fo rum was binnengekomen, was door de voorzitter in drie rubrieken verdeeld. De eerste rubriek handelde over de gemeente politiek, waarbij vooral de vrees naar vo ren kwam van een samensmelten der drie gemeenten, via het overkoepelend orgaan de IJmond Raad en de niet medezeggen schap in het streekplan Kennemerland- Zuid. Het forum kon de vragenstellers echter tevreden stellen. De tweede: Het woonruimtebeleid. Dit werd door de mees te vragenstellers onbegrijpelijk gevonden en men wenste, dat van gemeentewege eens duidelijke richtlijnen hierover zouden worden verstrekt. Ook werden suggesties gegeven tot het uitschrijven van een bur gerzinslening, om meer geld beschikbaar te krijgen voor woningbouw. Het forum, en hiervan speciaal de Beverwijkse leden, voelden niet veel voor dit laatste, daar het bouwvolume voor Beverwijk voldoen de is. De gemeente beschikt echter niet over voldoende bouwterreinen. Tot slot volgden vragen van algemene aard, waar na ds. D. Jansen uit Wijk aan Zee de avond besloot met gebed en de leden van het forum dankte voor de duidelijke en vooral zakelijke wijze, waarmede zij de vragen wisten te beantwoorden.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11