Panda. en de olie^magnaat In plaats van klachten nu enthousiaste brieven Fa. B. ENGELENBERG Caféhouders en autoverhuurders zijn zeer teleurgesteld Kouder weer op komst HOOGTEZON ^och ió ket zc Wereldnieuws De radio geeft vrijdag DONDERDAG 24 JANUARI 1957 2 Ontvangst Wereldomroep overal verbeterd OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Geen melk meer voor Ambonese kinderen Scheepspassage wordt opnieuw duurder SLECHTS TWEE ZONDAGEN^ RIJDEN Het nieuwe filter Ambtenarensalarissen zijn in Parijs uitgerekend Oostenrijks protest bij Hongarije Thuisblijven in Nicosia H. J. Maertens N.V. "I Twee jaar geëist tegen bank employé, die f 64.000 verduisterde Kerkelijk Nieuws VREEMDE DINGEN Sinds 3 november zijn in Lopik de eerste twee honderd-kilowatt zenders van Radio Nederland Wereldomroep in bedrijf ge steld, waardoor onder meer de ontvangst van het „Happy station", onder welke naam één van de programma's van de wereldomroep bekend staat, in alle delen van de wereld veel verbeterd is. Met de voltooiing van deze twee zenders is de nieuwe outillage van de Wereldom roep nog niet geheel klaargekomen, maar sinds met de proefuitzendingen over deze zenders eind september is begonnen, ge tuigt een stroom van brieven uit alle delen van de wereld ervan, hoe zeer de verbe terde ontvangst gewaardeerd wordt, want Hilversum is een geliefd radiostation en heus niet alleen bij de in verre streken wonende Nederlanders alleen. Dat de vernieuwing hoog nodig was be wijst een andere stroom van brieven, die vóór september in Hilversum binnenkwam en die voor het grootste deel bestond uit klachten over de slechte ontvangst. Ty perend voor z'n klacht is de volgende brief van Peter Blum, de in Zuid-Afrika wonende winnaar van de Reina Prinsen Geerlingsprijs 1956, die het volgende schreef: „Bate dankie vir u vriendelike verwitti ging van die uitsaai van Prof. Louw se be spreking van my bundel. Helaas die ont- vangs was beroerd. Dit het omtrent soos volg gegaan: „hyrdc9ökl Hier is Radio Nederland £rdvl;=.&£ Professor N. P. van Wyk Louw hbcxze 3468ju Blum 613&£rf- dxufkl pragtig licoy&hbfrsol Blum 91 Wat spog jul so met julle monnement??- jftrrss 6gtvfreolp" Blum 855rfdu64fl"/o- ngqc Dit was Prof. Louw in die Oop Gesprek :$hbutggffrrde& Ek dog eers dit moet 'n uitsending van ge- digte van Lucebert wees: slegs die drie dubbele herhaling van my van het my tot 'n juister insig gebring. Om 7.30 uur kry U gedugte mededinging van Singapoer, Bang kok en Colombo. Sal u so vriendelik wees en ons Dietse kultuurbande versterk en hegter snoer deur om my 'n afskrif van Prof Louw se praatjie te stuur? Samblief- tog!" Nu opgewekte brieven Na de ingebruikneming van de nieuwe zenders veranderde de toon van de brie ven. Voor de gebieden in het Oosten wordt een nieuwe apparatuur op de dertien me terband gebruikt, die een bijna ongestoorde en krachtige ontvangst waarborgt. Ook de zestien meterband, waarop de andere zen der werkt, geeft een veel betere ontvangst, ofschoon op deze golflengte ook nog an dere zenders werken. Uit Indonesië komen nu opgewekte brie ven. Zo schrijft iemand uit Bandung: „Ik ben in hoge mate erkentelijk dat uw zen derpark nu met de bijzonder heldere der tien meterband is uitgebreid. Het is nu zelfs zo, dat deze golflengte gunstig af steekt bij alle andere zenders en zelfs de Australische B.B.C., de B.B.C. en de „Stem van Amerika" in kwaliteit overtreft." Uit Texas (Verenigde Staten) schrijft een Amerikaan enthousiast „Hallo Holland. Ik hoor u luid en duidelijk op uw nieuwe golflengte. Ontvangst is prachtig hier". Een Nederlander uit Chittagong (Paki stan) dankt de Wereldomroep uit naam van de zeven Nederlanders daar voor de goede ontvangsten en uit Elisabethville in de Belgische Congo schrijft iemand „Dit is gewoon fantastisch. Ik luister nu al tien jaar naar de Wereldomroep en veelal kon ik een wrevelig gevoel niet opkroppen en klom dan weer in de pen om te jammeren. Met de nieuwe zender hebben wij op de ADVERTENTIE Doclstraat S9 Haarlem - Tel. 15232 POETSKATOEN in 1 kg dozen zestien meterband echter een dermate goede ontvangst, dat Nederland nu beter doorkomt dan de B.B.C.Leopoldville en Brazzaville". Ook in Zuid-Afrika is men enthousiast, naar een brief uit Parijs in de Oranje- vrijstaat getuigt: „Die ontvangs was nog nooit so goed gewees as wat hy nou is nie. Ek kan nou elke woord hoor. Baie dank daarvoor. Ek hou nog baie van die pro gramma". Zelfs in Nieuw-Zeeland stelt de dertien meterband de zenders van de B.B.C. in de schaduw. Ten slotte nog een optimistisch geluid uit Zuid-Amerika, waar uit Ecuador ge schreven wordt, dat Hilversum nu beter beluisterd kan worden dan Londen en welk lokaal station ook „Geloof niet, dat ik overdrijf, want het is inderdaad zo" ein digt deze briefschrijver. Al deze reacties vormen een stimulans voor Radio Nederland Wereldomroep om op de ingeslagen weg voort te gaan en be vestigen de juistheid van het indertijd ge nomen besluit de apparatuur te vernieu wen. De melkverstrekking aan de kinderen in het Ambonezenkamp „Beenderibben" bij Westkapelle is gestaakt, nadat gebleken is, dat. van deze verstrekking vrijwel geen gebruik werd gemaakt. De kinderen werden door hun ouders weerhouden de melk te drinken, omdat deze zich op het standpunt stelden, dat ook de ouders recht op deze verstrekking hadden en dat deze verstrekking ook op zondag zou moeten geschieden. De stoomvaartmaatschappij „Nederland" en de Koninklijke Rotterdamse Lloyd zul len de passagetarieven, die onlangs ver hoogd moesten worden wegens de nood zaak via de Kaap de Goede Hoop te varen, wederom verhogen met 15 percent als ge volg van het verhoogde algemene kosten- peil. Tot deze verhoging was in principe reeds enige maanden geleden besloten, doch de invoering werd aangehouden wegens de complicaties der Kaaproute. De nieuwe tarieven zullen van kracht zijn voor alle passages met schepen via de Kaap de Goede Hoop, welke op of na 1 maart 1957 van Nederland of Djakarta vertrekken. De beslissing van minister Zijlstra, voor slechts twee zondagen het rijverbod op te heffen, is met grote teleurstelling ver nomen door de hotel-, café- en restau ranthouders en door de autoverhuurders. „Dit is geen oplossing", zei de heer J. G. Meijer, voorzitter van de Bond van Werk gevers in Horecabedrijven. „De onzeker heid duurt voort. Hoe kunnen onze be drijven personeel aantrekken als er niet de minste zekerheid bestaat dat er werk is?" De heer Meijer verklaarde, dat de voor namelijk van het autoverkeer afhankelijke horecabedrijven hun omzet in de afge lopen zes weken met 80 a 90 percent heb ben zien dalen. De totale schade van het zondagsrijverbod voor de hotels, café's en restaurants wordt op ruim een miljoen gulden per maand geraamd. „Waarom geen snelheidsbeperking zoals in België of desnoods een rijverbod tot 's zondagsmid dags 5 uur? Nu weten de bedrijven met het voorjaar in aantocht nog steeds niet waar zij aan toe zijn, en de toeristen even min", aldus de heer Meijer. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 m. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 V. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Orgelspel. 13.45 V. d. kleuters. 11.05 Pianorecital. 11.35 Wat doe je voor de kost? 12.00 Orgel en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en platen. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en altviool. 14.25 Boek- bespr. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Profiél van.... 16.20 Muzikale caus. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Dansmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 V. d. kind. 19.10 Kinderkoor. 19.30 Wat geloven Vrijzinnig Protestanten, caus. 19.50 Ber. 20.00 Nieuws. 20.05 Boek- bespr. 20.10 Tor.eelkron. 20.20 Kamerkoor. 20.35 Europa één, caus. 20.45 Voordr. 21.00 Dansmuz. 21.30 Etherforum. 22.10 Buitenl. weekoverz. 22.25 Exotische klanken. 22.40 Zorg om de mens, caus. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en lit.kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Pla ten. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Platen. 10.30 Sopr., piano en koor. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Vocaal dubbelkwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Piano, klarinet en bariton. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Dansmuz. 14.25 Pianokwartet. 15.00 Schoolradio. 15.30 Metropole ork. 16.00 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Kinder koor 17.40 Beursber. 17.45 Fluit, piano en spinet. 18.05 Lichte muz. 18.30 En nu mijn geval 18.45 Platen. 18.50 Cursus Openbaar kunstbezit. 19.00 Nieuws. 19.05 Regerings uitzending. 19.20 Regeringsuitzending. 19.30 Verz.progr. v. d. militairen. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Amateurprogr. 21.15 Blindelingse moord, hoorsp. 21.45 Promena- de-ork. en soliste. 22.25 Platen.22.40 Mijn zoon wordt man caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.35—24.00 Dansmuz. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Ork.conc. 16.00 Koersen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Muz. bij de thee. 17.45 Duitse les. 18.00 Zang en piano. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Ork. conc. 20.45 Kunstkaleidoscoop. 21.00 Ork. conc. 21.45 Platen en kunstkaleidoscoop. 22.00 Nieuws. 22.11 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. is „easy drawing" - houdt toch bestanddelen in de rook tegen die de mild heid schade kunnen doen. King Size Filter 85 ct. Het rijk zal echter zelf elektronische rekenmachines aanschaffen Nederland zal voor de berekening van ambtenarensalarissen overgaan tot de aanschaffing van uit het buitenland af komstige elektronische rekenmachines. Dezer dagen is uit Parijs een ploeg van tien Nederlandse deskundigen terugge keerd, die daar de salarissen van 70.000 rijksambtenaren op gehuurde machines hebben uitgerekend. Dit experiment is dermate geslaagd, dat men thans reeds ge reed is met de vele berekeningen, die bij de veranderingen tussen het bruto- en netto-salaris *bij het begin van het nieuwe jaar nodig zijn. De arbeid, die in ons land honderdvijftig mensen in zes a acht we ken verrichten, is door de elektronische rekenmachine in dertig uur gedaan. Thans worden de berekeningen in Frankfurt gedupliceerd om eventuele kleine foutjes te voorkomen. Hier is een ploeg van drie Nederlanders bij aanwezig, allen ambtenaren van de Rijkscentrale voor Mechanische Administratie. Zaterdag hoopt men ook daar gereed te zijn. Unaniem zijn de deskundigen van me ning, dat het ambtelijke apparaat, voor wat betreft berekeningen, geautomati seerd dient te worden. De mogelijkheden zullen worden bestudeerd, waarna bestel lingen bij buitenlandse bedrijven zullen volgen. Na deze bestellingen zal het evenwel nog anderhalf jaar duren voor de ma chines in ons land zullen zijn afgeleverd. WENEN (AFP) De Oostenrijkse mi nisterraad heeft dinsdag besloten krachtig bij de Hongaarse regering te protesteren tegen de schending van Oostenrijks rechts gebied door een groep Hongaarse soldaten op 20 januari. De soldaten achtervolgden een groep vluchtelingen. De bevolking van Nicosia op Cyprus, zo wel Turken als Grieken, moet tot nader order thuis blijven in verband met onder linge botsingen en aanvallen op leden van de ordedienst. Het is voor het eerst, dat deze maatregelen ook voor de Turken gel den. Dit is het gevolg van twee dagen van geweldpleging tegenover Grieken naar aanleiding van de moord op een Turkse agent in het afgelopen weekeinde. ADVERTENTIE VERKOOP EN VERHUUR NASSAUSTRAAT 5 TELEFOON 15220 (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) Terwijl een hogedrukgebied boven zuid oost-Europa in betekenis afneemt, stijgen de barometers in Scandinavië en Noord- Rusland. Bij IJsland bevindt zich een die pe oceaandepressie, welke langzaam naar het oosten koerst. Om haar heen voeren noordwestelijke winden zeer koude pool- Stockholm lucht uit de omgeving van Groenland de Oslo oceaan op, waar westelijke winden voor Kopenhagen een verder transport in de richting van Aberdeen West-Europa zorgen. Deze lucht heeft van- Dublin nacht Ierland bereikt, waar plaatselijk re- Londen gen- en sneeuwbuien vielen. Het front van Brussel deze koudere lucht zal in het komende et- Parijs maal ons land passeren. Voor de verdere Bordeaux ontwikkeling van het weer is een zeer ac- Grenoble tieve depressie van belang, die vannacht Nice over Newfoundland is getrokken. Deze Berlijn wordt morgen midden op de oceaan ver- Frankfort wacht, zodat ze morgen nog geen directe invloed op het weer zal uitoefenen. WEERRAPPORTEN tui S •O" •S u C 25 januari Zon op 8.33 uur, onder 17.17 uur. Maan op 4.15 uur, onder 12.45 uur. Maanstanden 30 jan. 22.24 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 24 januari Hoog water: 10.07 en 22.46 uur. Laag water: 5.27 en 18.03 uur. Vrijdag 25 januari Hoog water: 11.22 en uur. Laag water: 6.37 en 19.16 uur. München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Mallorca Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven nevel windst. mist n geheel bew. o half bew. z onbewolkt z onbewolkt zzw zwaar bew. z nevel z licht bew. z onbewolkt windst. licht bew. nnw geheel bew. ozo nevel zzw nevel windst. nevel windst. mist wzw zwaar bew. ozo sneeuw z zwaar bew. windst. motregen no licht bew. ono onbewolkt zzo onbewolkt z onbewolkt z onbewolkt z onbewolkt z half bew. zzo onbewolkt zzo licht bew. zzo Vlv. Z.-Limb. onbewolkt z a 1 -0 1 3 1 4 2 1 1 -7 4 -2 -8 -7 -10 -7 -2 -8 -5 6 3 -1 -0 1 2 -2 -0 -0 -2 2 UI) ai c 0 0 0 4 8 1 0 0 0,4 0 1 0 0 0 0 0 0 1 0 7 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Ook de autoverhuurinrichtingen zijn allesbehalve enthousiast over de tijdelijke verzachting van het rijverbod. Een der grootste ondernemers op dit gebied merk te op, dat bij het verhuren van auto's om de andere zondag in de wintermaanden de baten nauwelijks tegen de lasten opwegen en dat het voortduren der onzekerheid voor deze bedrijven zeer grote risico's met zich brengt. Des winters wordt een deel van het wa genpark uitsluitend 's zondags gebruikt. Bij een zondagsrijverbod dat drie maanden duurt, wordt het nadeel gedeeltelijk ver zacht omdat dit de minimumtermijn is waarover geen verzekering behoeft te worden betaald bij 't opleggen van auto's. Zo'n besparing op verzekeringspremies kan belangrijk worden, daar men voor een grote wagen bijna honderd gulden per maand premie betaalt. Zou het nu voor lopig blijven bij slechts een paar vrije zondagen over een periode van drie maan den, dan moet de volle verzekering wor den doorbetaald, waar slechts zeer geringe inkomsten tegenover staan. De autover huurders hopen daarom, dat de tijdelijke verlichting van het zondagsrijverbod de aanloop zal zijn voor een algehcie ophef fing. „Moet er benzine worden bespaard, dan zou de regering beter het grote „lek" aan de grenzen kunnen dichten", zo menen zij. Er schijnt zeer veel benzine de grens over te gaan, doordat de Belgen met volle tanks en volle benzinebussen ons land kunnen verlaten, terwijl zij zelf er op toe zien, dat geen buitenlandse wagens Bel gië verlaten met meer benzine dan waar mee zij het land zijn binnengekomen. De A.N.W.B. blijft voorstander van een vrijwillige beperking door zelfdiscipline. Men zou daarmee volgens de bond ge durende een bepaalde periode een proef kunnen nemen. Twee jaar gevangenisstraf is geëist te gen een 46-jarige procuratiehouder van een bankinstelling te Zeist, die voor de Utrechtse rechtbank terechtstond wegens verduistering van ruim f 64.000. Door valse handtekeningen te plaatsen op cheques had hij van rekeningen van cliënten ongeveer f 55.000 opgenomen. Dit was mogelijk doordat hij het volste vertrouwen genoot en de betrokkenen hun rekeningen niet nauwkeurig controleerden. Voorts had hij op verzoek van zijn di recteur het penningmeesterschap van de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis op zich genomen. Hij kende zichzelf een salaris van f 1800 toe en liet ook gelden van contributies en collecten op zijn privé- girorekening storten. Daardoor had hij het Rode Kruis voor ongeveer f 8000 bena deeld. De verdachte, die bij de bankinstelling een salaris van f 6000 had, hield er een auto en tw.ee'huishoudens op na; één in Zeist en één in Loenen aan de Vecht, waar hij een vriendin onderhield. De officier van justitie merkte in zijn requisitoir onder meer op dat het gewenst zou zijn als grote bankinstellingen voor hun kleinere kantoren een beter controle systeem uitdachten, waardoor knoeierijen als deze kunnen worden voorkomen. Op 5 februari zal de rechtbank uitspraak doen. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Opheusden J. R. Cuperus te Doornspijk. Beroepen te Ouderkerk a. d. IJsel A. J. Wijnmalen te Maartensdijk. Bedankt voor Eek en Wiel M. S. J. de Jong te Noordwijkerhout voor Belling- wolde (toez.) P. W. B. Haseloop te Dok- kum. Chr. Geref. Kerken Beroepen te St. Jansklooster J. W. de Bruin te Zwaagwesteinde. Bedankt voor Aldegrove (Brits Colum bia) (Canada) M. v. d. Klis te Zierikzee. ADVERTENTIE BENZINE bij V? gulden per L komt elke dag terug. Bespaar daarop d.m.v. RENAULT 4 ef RENAULT DAUPHINE "Ruime 4 pers. wagens en1 op 17! GARAGE DEN HOUT Ontvoering. Onbekenden hebben woens dag de twaalfjarige zoon van Boleslaw Piacetski, de voorzitter van de r.-k. organisatie „Pax" in Polen, ontvoerd en een losgeld van 100.000 zloty en vierduizend dollar (tezamen ongeveer 110.000 gulden) geëist. Aanmaningen. Het Amerikaanse federale bureau van onderzoek heeft woensdag medegedeeld dat mevrouw Loretta Grimes, de moeder van de twee ver moorde zusjes van dertien en vijftien jaar Patricia en Barbara, in negen da gen acht aanmaningen had ontvangen, om duizend dollar losgeld voor de kin deren te betalen. Dieven. De gemeentepolitie van het Sici- liaanse plaatsje Patti, in de nabijheid van Messina, heeft de afgelopen week geen salaris ontvangen. Dieven hadden uit het politiebureau de gehele safe, met 100.000 lire in baar geld en 800.000 lire in chèques gestolen. Bestelling. De sultan van Marokko heeft woensdag in een tegenover de beroem de „Galleria" in Milaan gevestigde schoenenwinkel grote opschudding ver wekt toen hij voor de ontelbare dames, die hij thuis heeft gelaten een bestel ling van 100 paar damesschoenen op gaf. De sultan, die een bezoek aan Ita lië brengt, koos met zorg 100 paar schoenen, in de maten 36 en 37 uit. Tekenfilm. De Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) heeft een tekenfilm laten vervaardigen, waarin men in kleuren kan zien, welke gevolgen alcoholge bruik voor het menselijk lichaam heeft. De film, die een vertoningsduur van tien minuten heeft, is getiteld „Op uw gezondheid". Overleden. De gouverneur van de federa tie van Rhodesia en Nyassaland, lord Llewellin, is te Salisbury overleden. Een week tevoren was hij door een ernstige hartaanval getroffen. In de Tweede Wereldoorlog maakte hij deel uit van het Britse kabinet. Hij was mi nister van Handel en minister voor de Vliegtuigproduktie. Ongevallen. Het hoofdkwartier van de in ternationale politiemacht in Egypte heeft bekendgemaakt, dat tengevolge van een ongeluk een Deens soldaat in het kamp te Eltisa om het leven is ge komen. Voorts werden twee Joegosla vische officieren en een soldaat ge wond, toen hun voertuig twintig kilo meter van El Arisj op een mijn reed. Officieel. Een Tsjechoslowaakse regerings delegatie met president Zapotocky aan het hoofd, is woensdag uit Praag naar Moskou vertrokken. De delegatie brengt een officieel bezoek aan de Sovjet-Unie van vijf dagen. Premier Siroky en de eer.ste secretaris van de Tsjechoslowaakse communistische par tij, Novotny, maken er ook deel van uit. Klacht. Het blad van het Tsjechoslowaak se ministerie van Defensie heeft er over geklaagd, dat het Tsjechische le ger te veel fatten telt, die hun petten fantastische vormen geven, hun haar lang dragen, speciale plooien in hun jassen vouwen en suède-schoenen met crêpe-zolen bij hun velduniform dra gen. In dancings schijnen zij zich te misdragen. Heilige. Veertien mensen, ónder wie vijf politiemannen, zijn omgekomen bij on geregeldheden tussen politie en aan hangers van een Hindoese „heilige" in het dorp Mukueempur nabij Lucknow in India. Twee mannen, die weigerden de „heilige" hulde te bewijzen, werden mishandeld. De politie nam de „hei lige" en 388 anderen in hechtenis. Geen bloemen. Drie Oostduitse jongeren zijn door een communistisch gerechts hof veroordeeld tot straffen van drie, twee, en een half jaar omdat zij bloe men zouden hebben weggenomen van de graven van Russische soldaten. Dit zou zijn geschied in het plaatsje Dö- mitz, bij Schwerin, op 8 november. Voedsel. Bij lijkschouwingen in Tokio zijn in het beendergestel van een 63-jarige en een 43-jarige man en van een kind van vijftien maanden sporen van het dodelijke radio-actieve strontium 90 ontdekt. De hoeveelheid was een hon derdduizendste tot een tienduizendste van de toelaatbare dosis. Het stron- tiumgehalte was niet een gevolg van radio-actieve straling doch van radio actief besmet voedsel. Het onderzoek wordt verricht door een speciaal in gestelde commissie. Adel. Het behoort onder de Hongaarse fa brieksarbeiders tot de goede toon el kaar met „graaf", „baron" en andere adellijke titels aan te spreken sinds de Hongaarse regering de opstand een „putsch" van „reactionairen" noemt. En zoals „geus" eens een erenaam was' in de Nederlanden, zo zijn adellijke ti tels het thans in Hongarije, aldus U.P. 29. Nadat Joris dus op overtuigende wijze aan Graaf Isen Grim had laten merken, dat nieuwsgierige bezoekers niet welkom waren op het olie-houdende landgoed Mal- pertus, konden de normale werkzaamheden hervat worden. Voor Panda betekende dat het uitgieten van olievaten in de geheim zinnige pijpleiding, en voor Joris bete kende het welwillend toezien. Dit duurde echter slechts korte tijd - want daar kwam, met het geluid van een muzikale signaal hoorn en een kostbaar zoemen, een bijzon der lange auto voorrijden. De keurige chauffeur remde schokloos voor het bouw vallige tuinhek en sprak tot de achterin- zittende heer: „Ziehier het landgoed Mal- pertus, Mijnheer Goudkraker!" „Heel goed! We zullen zien, of hier een aardige zaak te doen is", zei de ander, terwijl hij uit stapte. Daarna betrad hij met zekere tred het landgoed. Dit .alles bleef niet onopgemerkt door Panda. „Pas op, Joris!", riep hij. „Daar komt wéér een nieuwsgie rige bezoeker aan! Zullen we hem samen weg jagen?" „Integendeel, ventje", ant woordde Joris, met een keurende blik op de naderende heer. „Bemoeit gij u nu maar met het oliestortwerk, en laat de beleids kwesties over aan een meer ervaren ie mand! De bontkraag en de automobiel van onze gast doen mij vermoeden, dat wij hier te doen hebben met een collega-olie- magnaat; en dat zijn lieden, waarmee ik mij gaarne onderhoud!" En zo wachtte hij met een kalme glimlach de naderende heer Goudkraker af SOMS HOREN, of lezen we vreemde verhalen van media van wereldfaam in wier tegenwoordigheid zich dingen vol trekken die spotten met alle natuurkundige begrippen. Twee schone leitjes worden bijvoorbeeld met de onbeschreven zijden tegen elkaar aangelegd, stevig met touw omwikkeld en verzegeld, waarna het me dium er zijn hand op legt. Na het losknopen van de touwen blijken de leitjes nu aan de binnenkant beschreven te zijn. Of een bepaald voorwerp be vindt zich in een afgesloten kamer en blijkt na verloop van tijd ergens anders te zijn beland, zonder - zo verzekert men - dat de kamer ontsloten werd, of het voorwerp werd aangeraakt. Dat zijn natuurlijk vreemde dingen, die we gaarne laten voor rekening van dege nen, die zich ten doel hebben gesteld der gelijke verschijnselen te onderzoeken. Maar een nogal nuchter man had hierover een ander denkbeeld, en redeneerde aldus: als een bel zonder aanraking door mensen handen uit een afgesloten kamer kan ver dwijnen, kan een vaste stof dus door een andere vaste stof heendringen. „Als dat inderdaad mogelijk is, zo vervolgde de nuchterling, zijn al die demonstraties van media en de controle die onderzoekers op hun handelingen verrichten, voor mij to taal overbodig, want dan behoeven ze me alleen maar twee ononderbroken houten ringen van verschillende houtsoorten te tonen, die als schakels in elkaar zijn ge haakt, en ik ben volkomen overtuigd". U ziet, de man was wel erg prozaïsch, maar van zijn standpunt bezien, had hij volkomen gelijk. Door goochelaars zien we A ons de onmogelijkste dingen voorgetoverd, zodat enige scepsis bij het aanschouwen of aanhoren van verschijnselen die strijden met onze ervaringen, zeker niet misplaatst is. Dat iemand bovendien een bewijsstuk verlangt, dat door allen die dit wensen gezien en gecontroleerd kan worden, is waarlijk geen overdreven eis. En de twee in elkaar gehaakte ringen van verschillende houtsoor ten, zouden een dergelijk bewijs gevormd hebben, want er is geen enkele manier denkbaar waarop twee hout soorten aldus in elkaar ver strengeld kunnen worden, tenzij één van de ringen geopend is geweest. En dat werd juist verondersteld niet te zijn gebeurd. Ringen van éénzelfde houtsoort zouden geen bewijs kunnen leveren, want zij kun nen uit één stuk hout worden gesneden (een gemakkelijk werkje voor iemand die het mes vaardig weet te hanteren, want hij snijdt eenvoudig het overtollige weg!). We zijn nu tevens beland bij de ketting, die uit houten schakels bestaat, waarvan geen der schakels een opening heeft (of gehad heeft). Immers, een schakel is in principe hetzelfde als een ring, en wanneer we twee in elkaar gehaakte ringen uit één stuk hout kunnen snijden, is ditzelfde óók mo gelijk met een groter aantal ringen of schakels. Méér valt er eigenlijk niet over te zeggen, omdat het uitsluitend op de vereiste handigheid aankomt. En weet u, dat metalen door minimale toevoeging van andere metalen aanmerke lijk van eigenschappen veranderen? Daarover morgen. H. Pétillon

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2