Belangwekkend experiment op de Huishoudbeurs STAD DES LEVENS KYHBENDE Brug bij Schellingwoude over het IJ in het najaar gereed De leerling van Doctor Marciolo Agenda voor Haarlem PHILIPS,Infraphil' „De wereld van het kind" Instructieve tentoonstelling in RAI-gebouw te Amsterdam Zelfs bij vorst kan worden doorgewerkt r Kort en bondig DONDERDAG 24 JANUARI 1957 4 Vrachtauto zonder naam Examens Bedrijfsauto's uit elf landen op de R.A.I. Landbouwstudiedagen Vijf jaar geëist wegens „bierbanditisme" Dumping op eiermarkt v DOOR JOSEPH L. EINANDER Bij wijze van experiment zal op de ko mende Huishoudbeurs in het RAI-gebouw van 22 tot en met 31 maart aanstaan de een speciale afdeling „De wereld van het kind" worden ingericht, die een overzicht wil geven van de vele en veler lei zorgen waarmee de jeugd van Neder land in deze tijd omringd wordt. Deze ex positie, duizend vierkante meter groot, zal in de eerste plaats aandacht besteden aan de prenatale-, de zuigelingen- en de kleu terzorg, 'zoals deze zich onder leiding van de Dienst Kinderhygiëne thans tot een voorbeeld voor alle landen ontwikkeld hebben. Het Rode Kruis zal de bezoeksters inlichten over doel en betekenis van de moedermelkcentrale, terwijl de Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting in een grote stad waarschuwen zal tegen de gevaren waarin het kind thuis, in de boe zem van het „veilige" gezin blootstaat. Dat die gevaren veel groter zijn dan men algemeen aanneemt, bewijzen de ongeval len-statistieken. Daaruit blijkt namelijk dat er aanzienlijk meer kinderen om het leven komen door het drinken van zout zuur, bleekwater en andere „huishoude lijke" vergiften dan bijvoorbeeld tenge volge van verkeersongelukken! Zwembad Twee schoollokalen zullen een beeld ge ven van de buitenkant der onderwijsver nieuwing. Het ene wordt ingericht volgens de nieuwste inzichten, met functionele meubelen en frisse, door de schooljeugd zelf vervaardigde muurdécoraties, het an dere toont de ongemakkelijke schoolban ken, de saaie wandplaten en de kleine raampjes van het begin dezer eeuw. Boven" dien zijn er maquettes van de modelscho len-der-toekomst, zoals men die bijvoor beeld in de nieuwe tuinsteden wil gaan stichten. ADVERTENTIE Economische politierechter Iedere vrachtauto moet op grond van het uitvoeringsbesluit autovervoer goederen voorzien zijn van de naam, het adres en de woonplaats van de eigenaar. Het niet vol doen aan deze eis is strafbaar. Niet ieder een zal dit weten en misschien wist het hoofd van een transportonderneming in Beverwijk, dat zich voor de Haarlemse economische politierechter moest verant woorden, omdat deze gegevens op zijn vrachtauto ontbraken, het ook niet. Maar aangezien ieder geacht wordt de wet te kennen, baatte deze verdachtë geen verontschuldiging. En een verontschuldiging had hij wel: de spuitinrichting, die de letters op zijn wa gen moest aanbrengen, had hieraan tot dusverre nog niet kunnen voldoen. „Had u die letters er dan zelf niet op kunnen schilderen?", vroeg hem de econo mische politierechter, mr. H. G. Rambon- net. „Dat is geen gezicht", vond de verdach te, waarna mr. Rambonnet vaststelde, dat de transportondernemer kennelijk op esthetisch-verantwoorde vrachtauto's prijs stelde. De officier van justitie, mr. J. Wiarda, vond het wel een beetje zuur, maar aan gezien de verdachte al drie keer voor het zelfde feit was veroordeeld en er „aan de wet moest worden voldaan" eiste hij twee geldboetes van twintig gulden (het ge wraakte ontbreken van de opschriften was twee keer geconstateerd) en nog een boete van vijf gulden voor het eveneens ontbre ken van een vereist vervoer bewijs. De uitspraak was conform. AMSTERDAM (Gemeente Universiteit) Bevorderd tot arts: mejuffrouw M. Bakker mevrouw T. G. Pastoor—Mosselman en de heren S. Lelie, W. A. Horee, W. H. van Slo ten, allen te Amsterdam; J. Burghout (Haar lem). Artsexamen le ged.: H. S. Plas, J. F. den Hamer en B. W. van Ketel, allen te Am sterdam. LEIDEN: Geslaagd voor het kandidaats examen Nederlandse taal en letterkunde: P. C. A. van Putte, Dordrecht; voor het docto raal examen geneeskunde (tweede gedeelte): mejuffrouw M. van Hagen, Leiden en H. W. van Elburg, Den Haag, J. A. van der Haar te Den Haag A. L. Hermans, Delft; H. A. Keuls, Leiden en L. S. Margulies (Verenigde Staten); voor het semi-artsexamen: mejuf frouw G. C. Scheltema, Leiden en P. G. Bek kering, Assen; R. W. Cobbs (V.S.), F. J. Prins, Rotterdam; D. Zanen, Bussum; voor het artsexamen: mejuffrouw M. C. Huyzert, Leiden en F. Engel, Leiden, R. A. Robbins (V.S.) en A. J. T. van Wely, Wassenaar. NIJMEGEN: Kandidaatsexamen Engels: pater J. J. van Woerkum, Hees/Nijmegen. GRONINGEN: Kandidaatsexamen econo mische wetenschappen: J. F. Gerbers, Haren (Gr.); W. A. Nijenhuis, Fluitenberg (post Hoogeveen). Doctoraalexamen economische wetenschappen: S. J. van der Wal, Gronin gen. Doctoraalexamen tandheelkunde 2e ged.: A. van Beek, Apeldoorn; H. A. Boenk, Nijmegen; H. J. Bossewinkel, Steenbergen; H. J. Dungelman, Roterdam; J. W. Timmer, Groningen. Kandidaatsaxomen sociale we tenschappen; J. J. G. Rueb, Den Haag. Bij de afdeling lichamelijke opvoeding wordt de nadruk gelegd op het grote be lang, de kinderen zo jong mogelijk zwem men te leren. (In Amsterdam b.v. overtreft het aantal verdrinkingsgevallen nog altijd verre dat van alle andere dodelijke onge lukken in de jeugdige leeftijdsgroepen!) Tijdens de beurs zullen daartoe dagelijks groepen schoolkinderen openbare zwemles krijgen in een speciaal daartoe in te rich ten instructiebassin. Jeugdmuziekfestival In de afdeling bezigheden buiten school verband zal onder meer de jeugdomroep Minjon met een complete studioappara tuur annex controlekamer demonstraties geven. De Unie van Speeltuinorganisaties verschijnt met een grote maquette, die het kind in zijn spel uitbeelden zal, terwijl de sport gepropageerd zal worden door keur- turners en turnsters van de Amsterdamse Turnbond en door leden van diverse veld en zaalsport-verenigingen. Iets van het verenigingsleven zal belicht worden door de Nederlandse Jeugdgemeen schap en de Amsterdamse Jeugdraad; ter wijl de Stichting Jeugd en Muziek de aan dacht zal vestigen op de vele mogelijkhe den van een nauwer contact tussen het kind en de toonkunst. Er wordt overleg ge pleegd om diverse jeugdorkesten en koren ter beurze te laten optreden, terwijl er te vens een prijsvraag zal worden uitgeschre ven voor het toonzetten van een kinder liedje, waaraan vijftien componisten zullen deelnemen. De bekroonde composities zul len door het kinderkoor Jaco Hamel wor den gezongen, waarna zij door een „scha- duw-jury" van tien schoolkinderen nog eens, onafhankelijk van de „echte" jury, beoordeeld zullen worden.Een grammofoon- platenfabriek in Heemstede schrijft boven dien, in samenwerking met een der om roepverenigingen, een concours uit voor het beste schoolorkest; de prijs zal bestaan uit een optreden van dit orkest voor de radio. Ook zullen er op „de Wereld van het kind" regelmatig audities gehouden worden voor prille musici, zangers en kleinkunst- amateurs' die hiermee eveneens een mi crofoondebuut verdienen kunnen. Gegadig den kunnen zich daarvoor reeds thans bij de directie der Huishoudbeurs opgeven. Verkeersspel Onder auspiciën van de Amsterdamse politie zal tevens een miniatuurstadje wor den aangelegd met een circuut van alle mogelijke oversteekplaatsen, verkeers borden en lichtsignalen, waar de jeugd zich in trapauto's kan oefenen in het veilig be rijden van de openbare wegen. „Jeugd en litteratuur" zal een keurcollectie kinder boeken voor alle leeftijden tentoonstellen met deskundige en onpartijdige voorlich ting, terwijl „Natuurmonumenten" en „Vakantiewerk" met vele fraaie maquette's en foto's de natuurliefde, respectievelijk de verantwoorde vrije tijdsbesteding zullen propageren, bij welk laatste onderdeel uiteraard ook het werk der jeugdherberg centrale niet vergeten wordt. Tenslotte zijn er nog plannen in de maak voor diverse andere attracties en evene menten zoals bijvoorbeeld een prijsvraag voor amateurfotografie „het kind en de foto". Slaagt dit experiment, dan zal de Huishoudbeurs volgend jaar nog een veel grotere expositieruimte beschikbaarstel len voor „De wereld van het kind" en de moderne jeugdzorg in al zijn facetten. Op de 37ste R.A.I.-tentoonstelling van bedrijfsautomobielen, die op 7 februari te Amsterdam begint, zullen behalve de in zending van de Nederlandse fabrikanten voertuigen te zien zijn uit West-Duitsland (16 merken), Engeland (15), Verenigde Sta ten (12), Frankrijk (5), Italië en Oost- Duitsland (ieder 3), Zweden (2), Oosten rijk, Tsjechoslowakije en Beligë (ieder 1 merk). De tentoonstelling zal, te oordelen naar het aantal inzendingen en de totale standoppervlakte, de grootste worden in haar soort. Een voorlopige opgave van de bedrijfs auto's vermeldt 26 verschillende merken, combinatie-auto's en stationcars, 7 merken microbussen, 22 merken autobussen, 4 mer ken ambulances, 30 merken bestelauto's, 41 merken vrachtauto's, 20 merken trekauto's en 9 merken kipauto's. Voorts komen er speciale voertuigen, waaronder brandweer- en reinigingsmaterieel, militaire voertuigen alsmede opleggers en aanhangwagens. Bo vendien zijn er ruim honderd exposanten met auto-onderdelen en toebehoren en ga rage-uitrustingen. Woensdag en vandaag worden te Utrecht voor de zesde maal de jaarlijkse studie dagen voor de landbouw „Wetenschap voor de praktijk" gehouden, waarvan de organi satie in handen is van de stichting C.L.O.- controle in samenwerking met de drie cen trale landbouworganisaties en de Neder landse pluimveefederatie. In een aantal zalen van het Jaarbeurs gebouw aan het Vreeburg treden meer dan veertig sprekers op, ter behandeling van onderwerpen op vaktechnisch gebied, voor circa 900 aanwezigen. De directeur-generaal van de Landbouw, ir. A. W. van der Plassche, die een inlei dende beschouwing hield, noemde de grote opkomst voor de studiedagen een bewijs dat de boer niet alleen belangstelling heeft voor de sociaal-economische maatregelen van de overheid, doch ook - ondanks de grote spanningen in de Nederlandse land bouw - voor de technische en bedrijfs economische onderwerpen. Gezant te Rabat. Binnenkort is de be noeming te verwachten van de heer H. Goe- mans, laatstelijk tijdelijk zaakgelastigde te Beiroet, tot Nederlands gezant te Rabat (Marokko). Bij vier graden vorst en mi.dden tussen de ijsschotsen van het IJselmeer is doorge werkt aan de bouw van een pijler voor de nieuwe brug over het Buiten-IJ bij Schel lingwoude. Op het werkterrein bij dit brugproject is een tijdelijke, maar zeer om vangrijke fabriek opgericht; deze fabriek is zelfs bij vorst voortgegaan met de ver vaardiging in de open lucht van betonnen constructiedelen. De materialen wer den voorverwarmd met stoom en over de gereedgekomen betonnen constructiedelen werden zeildoeken tenten aangebracht, die men vol heeft geblazen met stoom. Het beton kon zodoende geen schade lijden door de vorst. De brug over het Buiten-IJ vormt een onderdeel van de geprojecteerde IJ-oever- verbinding bij Schellingwoude. Deze ver binding gaat allereerst dienen om, in af wachting van de IJtunmels, de IJponten te ontlasten Om die reden wordt er in zeer hoog tempo gewerkt. Naar de K.N.A.C. verneemt, kan dit nieuwe contact tussen Amsterdam-Zuid en Amsterdam-Noord dit najaar zijn beslag krijgen. In het zuiden wordt een aansluiting gemaakt op de Zee- burgerdijk en de Insulindeweg. Daarna gaat het over het Amsterdam-Rijnkanaal, over een stukje IJselmeer en over het kamp Zeeburg naar het Buiten-IJ. Na de brug over het Buiten-IJ wordt een weg verbinding gelegd om het dorp Schelling woude heen. Deze weg zal tenslotte uitko men op de Leeuwarderweg, richting Hoorn. De IJ-oeververbinding bij Schelling woude krijgt grote betekenis voor het ver keer, ook als de IJ-tunnels gereed zullen zijn. Het verkeer uit Amsterdam-Zuid, uit Utrecht en het Gooi kan straks via de nieu we route gemakkelijk naar Amsterdam- Noord en Noordholland komen. Aan de in aanbouw zijnde traverse zal in de toekomst waarschijnlijk de weg naar Lelystad, door de voormalige Zuiderzeegebieden, gekop peld worden. De zuidelijke wegverbindingen tot even voor het Amsterdam-Rijnkanaal ,en het noordelijke wegvak van Schellingwoude naar de Leeuwarderweg worden door de gemeente Amsterdam aangelegd. Het is echter niet zeker dat deze toeleidingsroutes naar Amsterdam-Rijnkanaal en Buiten-IJ reeds dit najaar gereed zullen zijn. In dat geval zulen noodverbindingen worden ge maakt. De werken over het water en over het „eiland" Zeeburg worden door Rijkswater staat uitgevoerd. Het gaat hier om een stukje traverse van 2600 meter, dat niet minder dan twintig miljoen gulden kost, dus 7700 gulden permeter. Van zuid naar noord gerekend zijn dan ook nodig: een viaduct van 500 meter als aanloop voor een vaste stalen boogbrug over het Am sterdam-Rijnkanaal (lengte 140 meter); een viaduct van 600 meter over een stukje IJselmeer, een weg met gescheiden rijba nen over het eiland Zeeburg, een viaduct van- 360 meter als toeleiding naar een hon derd meter lange stalen boogbrug over het Buiten-IJ; direct na deze vaste brug een basculebrug om scheepvaartverkeer door te kunnen laten en tenslotte een viaduct van 350 meter naar de weg bij Schelling woude. Het aannemersbedrijf dat dit indruk wekkende werk voor Rijkswaterstaat uit voert, past bij zijn streven naar tempover hoging en kostenbesparing nieuwe syste men toe. Op het centrale werkterrein is uitsluitend voor dit project een fabriek op gezet, waar constructie-onderdelen in voorgespannen beton worden vervaardigd voor dit tot dusver grootste spanbeton project in Nederland. De fabriek heeft on der andere 27.000 meter aan palen in voor gespannen beton vervaardigd. Op het werk is verder totaal 6100 meter van een zeer speciaal soort paal gemaakt voor het dragen van de waterpijlers van de bruggen. Deze palen, elk een kleine twintig meter lang, zijn niet geheid. Bij het plaatsen is een stalen buis met een doorsnee van 1.65 meter gebruikt. Men liet deze rechtstandig in het water zakken. De grond in de buis werd weggezogen, tot een dragende onderlaag werd bereikt. Daarna werd een paal in de buis omlaag gelaten. Nadat de buis omhoog was ge trokken, werd de paalbeproefd met een belasting van 280 ton, die werd bereikt door een drijvende bok met zijn volle ge wicht op de paal te laten hangen. Bij de brug over het Buiten-IJ zijn vol gens geheel nieuwe methoden op deze pa len betonnen caissons vastgezet. Nadat een chaisson was volgestort met beton, had men een uitstekende pijler, zonder dat gebruik was gemaakt van een damwandkuip. ADVERTENTIE Verwondingen Philips „Infraphil" weer fit PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk in uw gezin. met dieptewerking Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij spierreuma- tiek, spit, verwondin gen, steenpuisten, ver koudheid, winterhan den en -voeten. Lodo rende de apotheek uit en zocht doctor Marciolo op, die in zijn kamer was. Stotterend en hakkelend van de schrik vertelde hij, wat er gaande was. Doctor Marciolo keek heel verbaasd; toen begaf hij zich naar de apotheek, waar de betoverde m.annen met hun vuisten zwaaiden en duchtig tegen hem te keer gingen. „Rustig, mensen, rustig!", zei doctor Marciolo, kalmerend zijn handen zwaaiend. „Kalm maar alles komt in orde!" 43-44 Caféhouders werden bewerktom een bepaald soort bier te nemen Vijf jaren gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van Jus titie bij de rechtbank te 's-Gravenhage ge- requireerd tegen de 30-jarige chauffeur G. van der B. uit 's-Gravenhage, een van de „bierbandieten", die vorig jaar door in timidatie zou hebben geprobeerd café houders ertoe te brengen het merk bier dat zijn werkgever, de vertegenwoordiger A. S. verkocht, te tappen. Aan Van der B. was ten laste gelegd twee mishandelingen in vereniging en poging tot doodslag op een inspecteur van politie. De inspecteur van politie J. van der Poel was met de brigadier P. Modderman op 17 augustus van het vorige jaar op zoek naar Van der B. In een smalle straat in de Haagse binnenstad vonden zij diens auto. Toen van der B. later met een vriend in de auto wilde wegrijden trachtten de po litiemannen de weg te versperren met hun auto. De inspecteur, die in burger was, stelde zich midden op de straat op en gaf een stopteken. De brigadier reed nog iets met zijn auto door, stapte uit en riep „halt, politie". Van der B. reed langs de politie auto heen, waarvoor hij over de stoep moest rijden, en vervolgens, vaart ver meerderend, recht op de inspecteur in. Deze kon zich redden door opzij te sprin gen. Voorts zouden Van der B. en de verte genwoordiger van het bier A. S. in het voorjaar en de zomer van 1956 een terreur hebben uitgeoefend onder enige caféhou ders. De caféhouder J. Kuijpers, die juist zijn zaak had geopend, werd door de beide mannen „succes" toegewenst. Hij werd, zoals hij terzitting als getuige verklaarde, geschopt, geslagen en met een biljartkeu bewerkt. Het duurde tien dagen voordat hij van zijn vrij ernstige verwondingen was genezen. Verder hadden de mannen nog een caféhouder mishandeld. Hierbij had de 20-jarige broer van A. S., de bierhandelaar J. A. S. geholpen. Tegen deze broer eiste de officier van Justitie een gevangenisstraf van een week. De rechtbank zal op 5 fe bruari a.s. vonnis wijzen. Sinds dinsdag worden op importmarkten van Frankrijk en West-Duitsland door En geland eieren aangeboden ver onder de geldende prijzen. Als gevolg van het feit, dat Engeland de pluimveehouderij subsidi eert, is daar een overschot aan eieren ont staan, dat nu wordt afgezet op de continen tale markten. Hiertegen kunnen landen als Nederland onmogelijk concurreren. Dit werd medegedeeld op de woensdag te Utrecht gehouden vergadering van het be stuur van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren. Deze dumping op de continentale eiermarkten door Engeland werd be schouwd als de sterkste van de laatste ja ren. Besloten werd tot een directe actie bij de minister van Landbouw, Visserij en Voedelvoorziening. In 1956 heeft de export van Nederlandse pluimveehouderijproduk- ten zich gunstig ontwikkeld, zo werd op de vergadering medegedeeld. De waarde van de totale export is verleden jaar met tien percent gestegen tot ƒ470.390.959 tegen 425.597.673 in 1955. 2 Zijn succes in Amsterdam had hem dubbel doen genieten van zijn uitstapjes in de Nederlandse hoofdstad, die voor hem ongedachte merkwaardigheden verborg. De vriendelijke, intieme sfeer der stad had hem geboeid en geïntrigeerd en hij had er zich op een rustige, ontspannen manier thuis gevoeld. Terwijl het vliegtuig zich in zijn rechte koers legde en door het zware wolkendek tot normale vlieghoogte steeg, zag hij weer het blinkende, zwarte water der grachten, bezoomd door de vooroverbuigende bomen en de sier lijke oud-Hollandse gevels, in gedachten voor zich. Hij had zelfs het geluk gehad de traditionele duik van een der ontelbare, langs het water geparkeerde auto's in de gracht mee te maken en hij herinnerde zich met een glimlach de gezellige voldoening der menigte op de brug en langs de wal, die het schouwspel van het omhoog hijsen van de onfortuinlijke drenkeling tot het einde toe in gemoedelijke ledigheid bleef gadeslaan. Het was alsof het drukke, koortsachtige leven van Amsterdam op dat moment plotseling was stilgevallen in een intiem gezel- schapsfeest. ue prettige dagen waren voorbij en de neus van het toestel, dat hem wegvoerde uit de Oude Wereld, richtte zich naar de ziedende, jachtende metropool New York, waar hij binnen luttele uren weer volop in actie zou zijn. En bij de gedachte aan New York rezen de beelden van Elsie en Susan voor hem op. Doch tot zijn grote ontstel tenis overviel hem tegelijkertijd het onrustbarende ge voel, dat er iets ontzettends ging gebeuren „Drink je melk op, Susan," zei Elsie Richardson, ter wijl zij de stekker van de broodrooster uit het stop contact trok. Er scheen een waterig zonnetje door de serreramen in de eetkamer, die vervuld was van de behagelijke geur van versgezette koffie en geroosterd brood. „Dat is m'n tweede beker al," zei Susan protesterend. „Paps vindt...." ,Het kan me niet schelen wat paps vindt," viel haar moeder in de rede. „Twee bekers melk per dag is het minimum. Je weet trouwens, dat het voor je eigen bestwil is. En melk is lekker." Zij bedacht met enige spijt, dat het haar wel degelijk kon schelen wat paps vond en dat ze het eigenlijk iets anders had moeten uitdrukken. „Eén lijn trekken tegenover het kind" was altijd hun principe geweest sinds Susan was geboren en ze hadden er nooit enige moeite mee gehad om het vol te houden. „Denk je dat paps iets.iets gezelligs voor me mee brengt?" wide Susan weten. De melk was intussen onge merkt ingenomen. „Als je lief bent," zei Elsie, doch op hetzelfde moment besefte ze hoe onlogisch dat antwoord was. En Susan eveneens. „Hij hééft het allang gekocht, want hij zit al in het vliegtuig!" zei ze triomfantelijk. „Maar ik zal tóch wel lief zijn. Vertel je paps niets van dat.lelijke briefje?" Ze was van haar stoel gekomen en sloeg haar magere arm om Elsie's hals. „Natuurlijk wel," zei Elsie met een glimlach. „Ik ver zwijg nooit iets voor paps en dat moet jij ook niet doen. Vertel het hem zelf maar. En zeg erbij dat je het nooit meer zult doen." Het lelijke briefje, dacht Elsie, zou George machtig veel plezier bezorgen zodra Susan uit zijn gezichts kring was. De kleine meid had haar wrevel over een vermeend onrecht van de juffrouw op school uitgedrukt in een beschuldigend, oneerbiedig geformuleerd briefje dat bovendien vol taalfouten zat. Het epistel was op een of andere manier in handen van de juffrouw-in-kwestie gekomen, die het met honderd ellenlange strafregels honoreerde. Susan trok haar rode jasje aan en hing met een zucht haar schooltas met een riem over de schouder. „Ik wou dat het vanavond was," zei ze dromerig. „Dan waren we alvast op het vliegveld „Het is avond voor je het weet," zei Elsie kordaat. „Maak dat je wegkomt, want je bent laat. Heb je je strafregels?" Susan wees met een laatdunkend gebaar op haar tas en gaf haar moeder een kus. „Dag," zei nuffig. Even later hoorde Elsie de voordeur dichtklappen. Zij begon de tafel af te ruimen en dacht aan George. En op dat moment overviel haar de verlammende vrees voor iets ontzettends dat gebeuren ging Francesco Galotti reed de brede weg naar Bronx op en dacht aan de vervelende Hunter, die hij binnen een half uur zou ontmoeten in Halifax Restaurant. Zijn warm Zuid-Amerikaans bloed kwam in opstand bij de herinnering aan de langzaam denkende, in korte zinnen sprekende makelaar, die niet ophield te zeuren over duizend en een détails van de grondverkoop. Francesco keek wrevelig voor zich op de spiegelgladde weg, die met duizelingwekkende snelheid onder de wielen van zijn helgele Cadillac weggleed. Deze Hunter zou eindelijk eens moeten beseffen dat hij, Francesco Galotti, presi dent-directeur van het wereldbedrijf All Plastic Com pany, niet wenste te luisteren naar de beuzelachtigheden waarmee een makelaar te maken krijgt, doch waarvan de verwerking tot zijn vak behoren. Wat drommel, hij wenste grond te kopen, veel grond, dure grond maar hij wenste onkundig te blijven van alles wat een man als Hunter moest doen voordat hij een geschikte offerte kon maken; hij zou die irriterende Yankee vandaag nog duidelijk maken, dat er spijkers met koppen geslagen moesten worden en dat hij dat moest doen, voordat hij de president-directeur van de All Plastic Company van diens kostbare tijd kwam beroven. Als die vent vandaag nog niet met een behoorlijk aanbod kwam, zou hij een andere makelaar nemen. De Cadillac suisde de buitenwijken van Bronx binnen, terwijl een waterig zonnetje achter de wolken vandaan kwam en verblindend weerspiegelde op het vochtige wegdek. Francesco matigde zijn vaart voor een flauwe bocht in de weg. En juist toen hij halverwege de bocht was, zag hij niet ver van zijn auto af een klein figuurtje in een rood manteltje. Een klein meisje stapte kordaat en met haas tige passen over het trottoir, terwijl een staart van krul len grappig heen en weer danste op haar rug. Francesco Galotti had geen kinderen. Hij was zelfs niet getrouwd; had zich in die tamelijk eenzame situatie steeds vol komen op zijn gemak gevoeld. Er was echter iemand, die er zeer gebelgd over was, namelijk zijn moeder in Caracas. „Steeds heb ik de hoop gekoesterd, dat mijn Francesco mij een paar vrolijke, gezonde kleinkinderen zou schen ken," schreef zij hem eens in een van haar zeldzame, doch dan ook zeer uitvoerige brieven. „Je leeftijd vordert nu langzamerhand zodanig, dat die hoop steeds kleiner wordt. (Wordt vervolgd). Import uit Hongarije. De voorziter van het produktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, heeft tijdens een te Utrecht gehouden vergadering van het produktschap medegedeeld, dt de import van koeien uit Hongarije niet zonder meer ongedaan kan worden gemaakt. Het betreft hier een lopen de overeenkomst, aldus de heer De Veer, waarbij Nederland koeien uit Hongarije im porteert en reuzel naar dit land exporteert. Brandstichting. „Ik beken wel, maar ik heb het niet gedaan", verklaarde een 30- jarige kraandrijver, die voor de Rotterdam se rechtbank terechtstond wegens brand stichting in zijn woonwagen, die met de in ventaris voor 20.000,— was verzekerd. Eén dag voordat deze verzekening afliep, was de wagen verbrand. „Ik weet wel, wie het gedaan heeft", zei de verdachte, „maar ik kan het niet zeggen". Er werd 2% jaar ge vangenisstraf tegen hem geëist. Hulp voor Hongarije. De stichting „Hulpactie voor Hongarije" te Amsterdam heeft wederom een wagon goederen de zevende verzonden naar de vluchtelingen, ditmaal in Duitsland. De inhoud bestaat uit kleding, voedsel en dekens alsmede een partij schoolbehoeften ten bate van het gym nasium in Pforzheim. De verdere acties van de stichting zullen >ch, zoals de afgelopen tien jaar ook is geschied, voortaan geheel richten op de Hongaren in Hongarije zelf. Gasvergiftiging. In Yerseke is de 82- jarige gepensioneerde postbode C. van 't Veer door gasvergiftiging omgekomen. De politie heeft geconstateerd dat er een pan netje op het gasstel stond, waarvan het gas- kraantje open was, maar waarvan de pit niet brandde. Vermoedelijk was de man reeds 12 uur overleden, op het tijdstip dat hij dood werd aangetroffen. Belastingontduiking. Wegens belas tingontduiking heeft de rechtbank te Utrecht een 46-jarige Utrechtse handelsman veroor deeld tot twee maanden gevangenisstraf. Over de jaren 1953/56 had hij ruim ƒ30.000 te weinig aan inkomsten opgegeven. Te.ons had hij voor de vermogensbelasting volgens de officier van Justitie 188.000,ver zwegen. Een jaar voor zakkenrollen. De recht bank in Den Haag heeft een 49-jarige schil der veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en ter beschikkingstelling van de regering, omdat hij zich op de stations in Rotterdam en Den Haag achtmaal had schul dig gemaakt aan zakkenrollerij. Hij werd op h.'.erdaad betrapt, to-n hij een beurs uit een damestas stal. Sinds 1944 is hij reeds zes keer wegens zakkenrollerij veroordeeld. Prijsopdrijving. De Haagse rechtbank heeft een Poeldijkse makelaar in tuinders- bedrijven wegens overtreding van de Prijs- opdrijvings- en Hamsterwet veroordeeld tot een boete van 500,alsmede tot een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maan den. Hij had de door de Grondkamer vast gestelde prijzen voor tuindersbedrijven weten op te drijven door voor de inventa rissen van de tuinderijen onevenredig hoge prijzen te vragen. ADVERTENTIE "UêÊËSL rr- Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Imp. J. H. van den Bosch 4 Co - Postbus 80S4 - Amsterdai DONDErDAG 24 JANUARI Minerva: „Come back, little Sheba", 18 j., 8.15 uur. Rembrandt: „Trapeze", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „High society", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 j., 7 en 9.15 uur. Lido: „Dr. Vlimmen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Rock, rock, rock", alle leeft., 8 uur. Roxy: „Viva villa", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Charlotte Kohier met „Frasquita", 8 uur. Zuiderkapel: J. Klein Haneveld, 8 uur. Ged. Oude Gracht 47: Evangelisatiepreek „Is de bijbel ouderwets?", 8 uur. VRIJDAG 25 JANUARI Minerva: „De dam", 18 jaar, 8.15 u. Rem brandt: „Trapeze", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Morgen zal ik huilen", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Als Parijs ontwaakt", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ik was een rebel", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De onbe kende soldaat", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „The deep blue sea", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Haarlemse avond voor volksuniversiteit, waarin opge nomen H.K.G.; medewerkenden: Ned. Ka merkoor, Sas Bunge, 8 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6