MEUBEO Poujade mengt zich in tweede verkiezingsronde te Parijs Hongaarse rechters in verzet tegen standrecht-praktijken Groot-Brittannië zal atoom bomaanvallen vergelden Sun balm Economische boodschap van president Eisenhower Hij stelt zijn politieke toekomst op het spel ter wille van zijn prestige l Kadar's politie actief: Nog duizenden misdadigers voortvluchtig3 Duncan Sandys naar Washington om geheimen te ruilen tegen raketten De negen Muzen Welvaart in sterke mate afhankelijk van ontwikkeling in het buitenland DONDERDAG 24 JANUARI 1957 5 UNO-commissie hoort Anna Kethly De toestand in Hongarije Vliegtuig stortte in een vulkaan; 16 doden Fransen wensen Europese investeringen in Afrika Monaco viert vandaag het geboortefeest Prinses Caroline is ook A merikaanse Dr. Albert Schweitzer onderwerp van film woningtextiel een ongekend grote sortering I Slaappoeder voor een walvis Gulf Oil trekt zich terug van Italiaans vasteland Verdeelde meningen over nationaal communisme In één nacht Uw handen gaaf en zacht Franss actie tegen communisten (Van onze correspondent in Parijs) Zondag wordt, met de verhoopte mede werking van ruim een half miljoen Parij- zenaars, in de Franse hoofdstad de tweede ronde gehouden van de tussentijdse verkie zingen, als gevolg van het overlijden van de radicale advocaat-gedeputeerde Moro de Giafferi. Bij de eerste ronde, zondag voor twee weken, heeft geen van de 25 deelnemers de meerderheid verworven en de meesten van hen hebben zich nu terug getrokken. Daarentegen zijn er ook enkele bijgekomen, zodat er een tiental kandida ten klaar staat voor een der 625 stoelen in de Franse Assemblée. Aan de uitkomst van deze stembusstrijd wordt de betekenis van een betrouwbare peiling der politieke opinie van dit ogenblik gehecht. Voor een verrassing heeft bij de tweede ronde de heer Pierre Poujade gezorgd, de man die nog iets minder dan de overige Fransen van belastingen houdt en zich op grond van die afkeer als leider aller mid denstanders heeft uitgeroepen. Nadat hij eerst zijn aanhangers had opgeroepen lie ver thuis te blijven of naar de bioscoop te gaan, kondigde hij in bedekte bewoordin gen de kandidatuur aan van generaal Fau- re, die in een fort is opgesloten vanwege een (overigens nogal dilettantische) poging tot een staatsgreep in Algerije. Toen deze rebelse en avontuurlijke militair weinig voor een poujadistische kamerzetel bleek te voelen, kwam de leider zelf als kandi daat uit de bus. Poujade had zich tot dus ver te goed geacht om in de arena van het „Bourbon-circus" af te dalen, maar intus sen lijkt hij van mening te zijn veranderd. Hij heeft verscheidene monster-meetings op het programma staan, en het ziet er naar uit dat hij hoog spel gaat spelen. Zijn kansen op een zege zijn echter gering. Twee weken geleden behaalden de beide concurrerende conservatieve kandidaten samen de volstrekte meerderheid en nu een van hen, de dokter-schrijver Soubiran, zich heeft teruggetrokken, lijkt de ander, Tardieu, zeker van de overwinning. De eindspurt zou tussen de overgebleven con servatief en de communistische kandidaat NEW YORK (A.F.P.-Reuter-U.P.) De speciale commissie van de Algemene Ver gadering van de UNO, die belast is met het instellen van een onderzoek naar de gebeurtenissen in Hongarije, heeft besloten getuigenissen te horen van mevrouw Anna Kethly en generaal Kiraly. De eerstge noemde was lid van de laatste regering van Imre Nagy en de laatste was tijdens de opstand garnizoenscommandant van Boe dapest. Ook de vroegere burgemeester van Boedapest Kovago zal gehoord worden. De getuigenissen zullen maandag in het open haar worden afgelegd. Reizigers, die dinsdag uit Boedapest in Wenen zijn aangekomen, hebben verklaard, dat dagelijks tientallen jonge arbeiders en studenten in Hongarije worden gearresteerd teneinde alle weerstand tegen het regime- Kadar te breken. De standgerechten zouden volgens een nieuw decreet nu terechtstel lingen. mogen bevelen zonder dat zelfs maar een aanklacht tegen de beklaagden is opgesteld. Volgens een plaatselijke krant in Szeged (Zuid-Hongarije) zal een eenheid van de militie, die daar op 8 januari tien mensen arresteerde en mishandelde, hier voor verantwoording moeten afleggen. Naar schatting van deze zegslieden is het percentage jonge mensen, dat in Hongarije is verdwenen, opvallend hoog: zeker tien percent van de jongeren tussen de 15 en 30 jaar is gedeporteerd, tijdens gevechten om gekomen, gevlucht in de bossen en heuvels of naar het westen, dan wel gevangen genomen. De Hongaarse regering heeft medege deeld, dat zij ongeveer een zesde van het totale bedrag, dat volgens een destijds ge dane opgave nodig zou zijn tot herstel van de door de revolutie aangerichte schade, reeds van communistische landen heeft ontvangen. Britten vermist Drie studenten van de universiteit van Oxford, onder wie een kleindochter van wijlen Sir Stafford Cripps, zijn niet terug gekomen van een reis door Hongarije, waarvan zij zondag terug zouden zijn. Het was hun tweede reis naar Hongarije sinds de oktober-opstand. Een student, die hen vergezelde op de eerste reis (die gemaakt was om hulp aan de vrijheidsstrijders te brengen) zeide, dat een der thans vermis ten hem gezegd had, dat zij deze maand weer zouden gaan „om te zien hoe de zaken staan". MANAGUA (Reuter) Een lijnvliegtuig van de „Lineas Aereas de Nicaragua" is woensdag in de vulkaan Concepion op het eiland Ometepe, in het midden van het meer van Nicaragua, neergestort. Men vreest dat de dertien passagiers en de drie leden van de bemanning allen om het leven zijn gekomen. Het toestel, een DC-3, was van Blue- fields, aan de Atlantische Oceaan, op weg naar San Carlos en Managua. De inzitten den waren, op één Duitse passagier na, allen afkomstig uit Nicaragua. Wrak gevonden Nabij het Spaanse dorp Caralp op de zuidelijke helling van de Pyreneeën heeft men het wrak gevonden van de Franse Da kota met negen mensen aan boord, die se dert dinsdagavond werd vermist. Het toe stel was opgestegen van de luchtbasis bij Toulouse. Het zoeken naar het vliegtuig werd be lemmerd door mist. Bij een onderzoek bleek dat geen der passagiers er het leven heeft afgebracht. Vermissing Een viermotorig tankvliegtuig van het type KC-97 met zeven inzittenden wordt vermist, aldus heeft een woordvoerder van een Amerikaanse luchtmachtbasis bij Ro me in de Amerikaanse staat New York woensdag meegedeeld. Van het aanbreken van de dag af wordt door drie vliegtuigen naar de vermiste KC-97 gezocht. gaan. Poujade, die het van de rechtse cliëntèle moet hebben, zou er wel in kun nen slagen zoveel rechtse stemmen te „verspreiden" dat, tegen de verwachting in, de communist met de zege kan gaan strij ken. De algemene indruk die men van Pou- jade's riskante kandidatuur heeft, is, dat hij gedwongen was een noodsprong te wagen. Zijn positie in de eigen gelederen is aan zienlijk verzwakt, en tussen zijn jeugdige rivalen, met de ex-student Jean Le Pen voorop, die vrijwillig heeft dienst geno men in het Algerijnse expeditie-leger, wordt in de poujadistische beweging een felle strijd om de macht gevoerd. Poujade heeft daarom blijkbaar alles op alles wil len zetten in de hoop zijn onbestreden po pulariteit in Parijs te kunnen demonstre ren en in die poging schuilt zeker niet het minst belangwekkende element van de wedloop die zondag wordt gehouden. (Van onze correspondent in Brussel) Inzake de delicate kwestie van de asso ciatie van de overzeese gebiedsdelen van Frankrijk, België en Nederland met de Europese douaneunie, waarover in het kasteel Val Duchesse, nabij Brussel, wordt geconfereerd, hebben de Westduitsers te genover het Franse plan een tegen-voorstel gedaan. Zij stemmen toe, dat Frans en Bel gisch Afrika, en eventueel West-Indië voor investeringen in aanmerking komen". De moederlanden zouden de politieke in vesteringen die verband houden met het koloniaal of semi-koloniaal statuut van de overzeese gebieden, blijven verzorgen, maar bepaalde economische plannen zou de Europese bank voor de investeringen kunnen financieren, evenals de sociale in vesteringen, die er mede verbonden zijn. Ook de bij een groot bedrijf voor de win ning van ertsen behorende hospitalen, scholen en wooncomplexen, bijvoorbeeld, zouden door de Europese bank worden ge financierd. De Franse Assemblée mag van ons ech ter niet eisen, dat wij ons bij voorbaat vastleggen om zo en zo veel miljarden in de Afrikaanse gebieden te investeren, zo zeggen de meeste delegaties. Dit is het grote struikelblok dat de ministers-confe rentie, die zaterdag begint en tot maandag zal duren, zou kunnen doen mislukken. Men verwacht reeds morgen een aantal ministers en delegaties in Brussel voor overleg met minister Spaak. Het standpunt van de Nederlandse dele gatie, is volgens dr. Linthorst Homan, de voorzitter der Nederlandse delegatie, dat Nederland, in het kader van zijn politiek voor de minder ontwikkelde gebieden, een zekere samenwerking met de zes landen kan aanvaarden. De organen van de ge meenschap zouden met opdrachten kunnen wórden belast. De Nederlandse delegatie wil zich echter niet binden aan strikte ver plichtingen, die geen rekening zouden hou den met de ontwikkeling van Nederlands financiële situatie en mogelijkheden. Alles hangt er van af, aldus dr. Linthorst Ho- man, of de Franse afvaardiging de andere delegatie al of niet voor een ja of neen zal stellen. MONACO (Reuter). Prins Rainier van Monaco heeft bepaald, dat vandaag iedereen in het prinsdom vrij-af heeft om de geboorte van prinses Caroline te vieren. De schoolkinderen, die al elke donderdag vrij hebben, krijgen ook vrijdag een vrije dag. Pater Francis Tucker, de biechtvader van het hof, heeft meegedeeld, dat de jonggeborene „goed bij stem is en het evenbeeld is van haar vader". Prinses Caroline zal recht hebben op een aantal privileges. De zeventig leden van het Monegaskische leger moeten, als zij in de kinderwagen passeert, in de houding springen en het geweer presenteren. Zij heeft recht op de aanspreektitel „ma dame". Ook heeft zij vrij toegang tot de bioscopen en de perrons van de twee sta tions in het prinsdom. Het Parijse blad „L'Aurore" heeft een „foto" van de prinses gepubliceerd, die vervaardigd is op grond van jeugdportret ten van haar ouders en de weinige ge gevens, die over haar uiterlijk bekend zijn gemaakt. De beloofde baby-uitzetten zullen, even min als de toegezegde spaarbankboekjes worden uitgereikt, omdat er woensdag geen andere babies in Monaco zijn ge boren. Prinses Caroline zal over vier tot zes weken worden gedoopt. Vele Mone- gasken gingen naar het stadhuis om een bijdrage te leveren voor een cadeau voor het kind. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft in Washington bekendgemaakt, dat prinses Caroline als Amerikaans staats burger zal gelden. Het kind zal een dub bele nationaliteit bezitten, omdat prinses Gracia geen afstand heeft gedaan van haar Amerikaans staatsburgerschap, al dus de woordvoerder. NEW YORK (UP) De 82-jarige dr. Albert Schweitzer, de vermaarde filosoof, musicus en medicus, heeft in New York zijn filmdebuut gemaakt. Hij is namelijk de hoofdpersoon van de tachtig minuten durende kleurenfilm „Albert Schweitzer". Het draaiboek werd door hemzelf geschre ven en de daarin voorkomende orgel muziek wordt voornamelijk door hem ge speeld. Bij sommige scènes heeft hij de regisseur van advies gediend. De jonge Albert Schweitzer wordt vertolkt door zijn kleinzoon, zijn zuster heeft de rol van Albert Schweitzer's moeder. De recette van deze film komt ten goede aan het werk van dr. Schweitzer in Afrika. De producent, Jerome Hill, zei deze film uit liefhebberij te hebben vervaardigd. De film is opgenomen in de woning van dr. Schweitzer in Gunsbach, Frankrijk, en in zijn ziekenhuis in Lambarene, Frans Equatoriaal Afrika. De Franse en Duitse versies, die in Europa worden uitgebracht, komen in omloop met de eigen stem van Albert Schweitzer. Omdat hij het Engels niet goed machtig is, is de gesproken tekst in de Engelse versie van de Amerikaanse acteur Frederic March. Jerome Hill en cameraman Erica Ander son zeiden zes jaar aan de film te hebben gewerkt. Dr. Schweitzer stemde na lang overleg toe de film te laten maken, maar op voorwaarde, dat het een geheim zou blijven en dat de film pas na zijn dood zou worden vertoond. Drie jaar later meen de hij, dat de film dan wellicht verouderd zou zijn en gaf toestemming de film te ver tonen zodra deze gereed was. ADVERTENTIE G eopende-12.30 en rt - ia uur. Pi nsd. tot 1CCOCOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC SAN PEDRO (U.P.) Voor de kust van Californië, bij het eiland Catalina, is een van de merkwaardigste expe- 8 dities onderweg, die ooit de wereldzee 8 bevaren heeft. Een kotter van de Ameri- kaanse kustwacht probeert een walvis 8 door middel van een injectie in slaap 8 te brengen. 8 Tot dusverre is dit mislukt, maar 8 8 men probeert het steeds opnieuw. Een 8 8 aantal artsen heeft namelijk het plan 8 opgevat om een cardiogram te maken 0 van het hart van dit grootste zoogdier 8 8 ter wereld, teneinde de hartziekten van de mens beter te kunnen begrijpen. Hartspecialisten, die hun apparatuur op allerlei dieren leerden instellen, van muizen tot olifanten toe, proberen nu een walvis te benaderen. Men heeft daarvoor een harpoen ontworpen, waar- in in een holte een hoeveelheid van 500 milligram serpasil is aangebracht. 8 Hiermede hoopt men de walvis een tijd- 8 lang te laten slapen. Tot dusverre is f, elke walvis er echter in geslaagd te 0 ontsnappen vóór de slaap hem overviel. P XJCOOOOOOOOOOOOOOCOCOOOCOOOOOOOOOCOOOOOCJOOOOOOOOOOOOOOOa WENEN (Reuter en U.P.) Een militair gerechtshof heeft dinsdag in Boedapest drie mannen ter dood veroordeeld wegens aanmoediging van het gebruik van geweld, zo meldt radio-Boedapest. De drie mannen Joszef Varga, Laszlo Katonai en Istavan Batonai hadden de bevolking opgeruid zich meester te maken van de radiosta tions en de bruggen van Boedapest, aldus de radio. Vier anderen van de groep waar van zij deel uitmaakten zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van vijf tot tien jaar. Voor het gehele land is een speciale functionaris benoemd om het passieve ver zet van de rechters tegen het optreden der standgerechten te beteugelen. Het is de nieuwe president van de Boedapester rechtbank, Oedoen Szakacs, die als voor naamste taak heeft het toezicht uitoefenen op de uitvoering van de wetten van de staat van beleg. Verscheidene rechters in het land zijn afgetreden uit protest tegen de praktijken der standgerechten. In rege ringsorganen wordt er anderzijds over ge klaagd, dat in vele gevallen de rechtban ken beklaagden, die gestraft dienen te worden, vrijspraken. Een der eerste stappen, die door de nieu we president van het gerechtshof van Boedapest werd gedaan, was een order aan de openbare aanklagers om in beroep te gaan tegen alle vonnissen „die niet vol doen aan de eisen van het recht". Over het gehele land worden arrestaties en veroordelingen door standgerechten ge meld. Maar slechts enkele doodvonnissen of andere straffen, opgelegd aan arbeiders en studenten, worden officieel bekendge maakt. In een politie-rapport werd verklaard, dat „er nog duizenden misdadigers voort vluchtig zijn. Het is de voornaamste taak van de veiligheidspolitie om orde en rust te herstellen". In dat rapport wordt voorts gezegd, dat de Hongaarse bevolking nog vele wapens verborgen houdt. Tevens wordt erin ge zegd, dat de Hongaarse grenspolitie, „een groot aantal Hongaren, die naar het Wes ten wilden vluchten, tegengehouden heeft". Zelfs schrijvers Radio Boedapest deelde mede, dat Karo- ly Kiss, lid van het uitvoerend comité van de partij, op een bijeenkomst in Szeksard in Zuid-Hongarije had verklaard, dat de partij „alle vijanden zal verslaan, zelfs als het schrijvers zijn". „Ons leger zal bewij zen, dat het tegen contra-revolutionaire elementen ten strijde kan trekken", zo ver klaarde hij. Er zijn minstens tien vooraan staande schrijvers en journalisten gearres teerd. Intussen meldde radio-Boedapest de ar restatie van een „contra-revolutionaire bende" in Boedapest. Volgens de medede ling stond de groep onder leiding van Ga- bor Holly, een journalist. Holly zou reeds zijn veroordeeld tot tien jaar gevangenis- straf in 1946, wegens activiteiten tegen de I staat. Hij zou plannen hebben gehad de re- gering Kadar omver te werpen, j Holly en zijn groep distribueerden ook anti-communistische pamfletten, aldus de radio, zij gebruikten zelfs jongens van 12 jaar om inlichtingen voor hen te verza melen. Hieraan werd toegevoegd, dat Hol- Woensdagochtend zijn de conférencier Wim Kan en zijn echtgenote Corry Vonk van Schiphol vertrokken naar Johannesburg voor een tournee door Zuid-Afrika. Wim Kan gaf, met de warme landen in het vooruitzicht, zijn winterjas aan een der omstanders al vorens aan boord te gaan. Zij zullen tezamen met de dansparodiste Cilly Wang optreden in Johannesburg, Pre toria, Kaapstad, Mombassa, Nairobi en Addis Abeba. In maart hopen Wim Kan en Corry Vonk terug te zijn in het vaderland. ROME (Reuter) De Gulf Oil Company, de enige Amerikaanse oliemaatschappij, die op het Italiaanse vasteland werkzaam is, heeft bekendgemaakt, dat zij haar werkzaamheden met het oog op de nieuwe Italiaanse oliewet heeft beëindigd. De Ita liaanse vertegenwoordiger der maatschap pij deelde mede, dat de Gulf Oil haar ac tiva op het vasteland heeft afgestaan aan de maatschappij Montecatini, de grootste mijnbouw- en chemische onderneming in Italië. De Gulf Oil zal haar oliebronnen op Sicilië blijven exploiteren, daar de auto nome regering van dit eiland een gunsti ger wetgeving toepast voor particuliere oliemaatschappijen. Het Italiaanse parlement heeft aan het einde van het vorige jaar een wetsontwerp goedgekeurd, dat verandering bracht in de gebruikelijke 50-50 verhouding voor royal ty en belastingbetalingen op gewonnen olie. Volgens deze wet zou een producent ongeveer 55 percent aan de regering moe ten betalen. (Van onze correspondent in honden) De nieuwe Britse minister van Defensie, Duncan Sandys, gaat het komende week einde naar Washington om de Amerikaan se regering onder het oog te brengen, dat volgens Britse defensiedeskundigen Groot- Brittannië onverdedigbaar is in een oorlog met kernwapens. Aangezien de Verenigde Staten, Rusland en ook Groot-Brittannië trachten nog krachtiger waterstofbommen te maken, maakt Groot-Brittannië geen kans, een kernoorlog te overleven. Drie H-bommen worden voldoende geacht om Groot-Brittannië onbewoonbaar te maken. De Britse regering acht verdediging tegen een aanval met kernwapens vrijwel on doenlijk. De nieuwe militaire plannen be rusten op de stelling, dat aanval de beste verdediging is. De Britse regering zal mo gelijke agressors duidelijk maken, dat zij in een oorlog Groot-Brittannië waarschijn lijk met kernwapens kunnen vernietigen, maar niet nadat de Britten, van hun kant, tweederden van de bevolking van het land van de agressor zullen hebben uitgeroeid. Duncan Sandys zal worden vergezeld van Sir William Penney, het hoofd van het Britse militaire kernonderzoek en andere deskundigen. Sandys zal in Washington meedelen dat Groot-Brittannië niet in staat is jaarlijks honderd miljoen pond sterling 1500 miljoen pond. uit te geven voor een verdedigingssysteem, dat in oorlogstijd waardeloos is. Het doel van de Britse defensie-politiek is voor raden H-bommen aan te leggen en tevens bestuurbare projectielen en intercontinen tale raketten, zoals Amerika die bezit, aan te schaffen. Men hoopt, dat Amerika be reid is raketten te leveren in ruil voor Britse kerngeheimen. De Britse wetenschap is Amerika in verschillende opzichten voor uit, maar Groot-Brittannië ondervindt moeilijkheden bij de produktie. Beide lan den kunnen elkaar dus aanvullen. In het verleden is hiervan weinig terecht geko men omdat men in Amerika spionnenvrees heeft. Dit leidde tot wederzijdse verspilling van geld en energie. Bij een wet is het de Verenigde Staten nog altijd verboden kern ladingen voor raketten aan andere landen te leveren, maar gehoopt wordt, dat hier voor een oplossing zal worden gevonden. Groot-Brittannië zet alles op alles om over bodige defensie-uitgaven te schrappen door snelle modernisering van de strijdkrachten, waarbij het zich zal concentreren op dat gene wat werkelijk van belang is. Getracht wordt dit jaar, of anders volgend jaar, tenminste tweehonderd miljoen pond op defensie te bezuinigen. De jaarlijkse de fensie-begroting bedraagt thans ongeveer ly en zijn groep binnen enkele dagen door een krijgsraad zullen worden berecht. Inmiddels is bekend geworden, dat in Boedapest een conferentie wordt gehouden van Hongaarse bisschoppen. De conferen tie wordt geleid door Jozsef Groesz, aarts bisschop van Kalocsa, die gedurende de afwezigheid van kardinaal Mindszenty het gezag over de katholieke kerk van Honga rije uitoefent. Kardinaal Mindszenty be vindt zich nog in de Amerikaanse legatie te Boedapest, waarheen hij in november, bij de Russische inval, vluchtte. De kolenproduktie schijnt nog steeds te stijgen. Volgens radio-Boedapest is woens dag in heel Hongarije 70.000 ton steenkool gedolven - enkele dagen geleden was het record 48.000 ton, en voor de revolutie was de dagproduktie 80.000 ton. PRAAG (AFP). - Leiders van de commu nistische partijen in Frankrijk en Tsjecho- slowakije hebben na afloop van besprekin gen te Praag in een gemeenschappelijk communiqué verklaard, dat de eenheid van de internationale arbeidersbeweging, „waarvan de communistische partij van de Sovjet-Unie de leidende macht is en blijft", het belangrijkst is. „Het revisionisme, onder welke vorm men het ook aandient, dient slechts het belang van de imperia listische reactie". In de verklaring wordt ook het denk beeld van een „nationaal communisme" verworpen. De Sovjet-Unie blijft het „we reldcentrum van het socialisme", aldus de verklaring, afgedrukt in het Franse partij blad „l'Humanité". De beide partijen jui chen de „historische verdienste" van de Sovjet-Unie toe bij het helpen verslèan van de „contra-revolutie" in Hongarije. ADVERTENTIE Beiaardier. In de vacature van stads- beiaardier, ontstaan door het heengaan van Ferdinand Timmermans, die de pen sioengerechtigde leeftijd bereikte, hebben B. en W. van Rotterdam benoemd Leen 't Hart, stadsbeiaardier in Delft en direc teur van de Nederlandse Beiaardierschool. Als plaatsvervanger is aangewezen Cor Don uit Vlaardingen. Subsidie. Aan de stichting operage zelschap „Forum" werd voor het speel seizoen 1956/57 een vaste subsidie van f 2500 verleend. Ook besloten de staten van Groningen de geldsommen, verbonden aan de culturele prijs van de provincie Groningen, te verdubbelen van vijfhonderd tot duizend gulden. Voorts werd het voor stel tot oprichting van de Groninger Cul turele Gemeenschap goedgekeurd. Er wordt een jaaarlijkse subsidie van tienduizend gulden verleend. Unie van schrijvers. Naar aanleiding van de gebeurtenissen in Hongarije heeft een groep Franse schrijvers besloten zich te verenigen in een „Unie van schrijvers ter verdediging van de waarheid". Deze unie stelt zich, blijkens een manifest, niet ten doel ten aanzien van politieke, filo sofische, godsdienstige, economische of sociale problemen stelling te nemen, maar te signaleren waar en op welke wijze de wetten van de moraal worden geschonden of bedreigd. Het manifest ts onder meer ondertekend door Jean Cassou, Roger Giron, Clara Malreux, André Obey en Armand Salacrou. Maastrichts Mannenkoor. Van 11 tot 18 augustus zal het „Maastrichts Mannen koor" een grote concerttournee maken door Zwitserland en Oostenrijk. Het koor werd uitgenodigd voor het geven van een concert op 15 augustus in het Kurhaus in Luzern. Tijdens deze tournee zullen even eens concerten worden gegeven in enkele steden van het Saargebied. Verder zijn er nog onderhandelingen gaande over con certen in Straatsburg, Stuttgart en Inter laken. In Straatsburg zal in de Dom wor den gezongen. Het Maastrichts Mannen koor brengt in juni 1958 een bezoek aan Wenen. Exotische muziek. In „Le Canard" in Amsterdam zal 28 januari voor het eerst optreden de Exotic Music Society. Dit is een kring van geïnteresseerden in de mu ziek, die niet Westeuropees is en ook geen jazz. De leden willen hun verzamelingen, meer dan duizend grammofoonplaten en originele bandopnamen, voor een groter auditorium toegankelijk maken. Aan de eerste luisteravond, die onder auspiciën van de stichting „Le Canard" zal worden gegeven, wordt muziek uit Afrika, het Verre Oosten en van Sawa- en Bora-Indi- anen ten gehore gebracht. Dagboek Anne Frank. Dezer dagen is in Frankfort aan de Main de première gegeven van „Het dagboek van Anne Frank". De regie werd gevoerd door Karl Guttmann, die dit stuk ook in ons land bij de toneelgroep „Theater" geregisseerd heeft. Het decor was van Wim Vesseur, naar het ontwerp van Boris Aronson. De rol van Anne werd vervuld door Elisabeth Wiedemann en die van Otto Frank door Willy Trenk-Trebitsch. In haar critiek prijst de „Frankfurter Allgemeine Zei- tung" de regie van Karl Guttmann. Ook de „Neue Presse" en de „Frankfurter Rundschau" zijn vol lof over de regie. Le Canard. Donderdagavond 31 januari zullen de winnaars van de Reina Prinsen Geerligsprijs 1956 in de Galerie Le Canard in Amsterdam voorlezen uit hun bekroon de werk. De auteurs zijn Winnie Pendel, W. O. J. Nieuwenkamp en Koko Wolf. Vrij dagavond 8 februari zal de nieuwe redactie van het litteraire tijdschrift „Podium", be staande uit C. Buddingh en Simon Vinken oog, in Le Canard spreken over de nieuwe plannen met het blad, waarbij zij worden geassisteerd door S. Polet, Remco Compert, Jan Elburg en Gerrit Kouwenaar. WASHINGTON (Reuter) In zijn jaar lijkse economische boodschap aan het Con gres betoogt president Eisenhower, dat de welvaart der Verenigde Staten, die in hei afgelopen jaar weer een recordpeil heeft bereikt, in sterke mate afhankelijk is van de economische ontwikkeling in het bui tenland. Dit feit, aldus Eisenhower, legt krachtig de nadruk op het economische voordeel, dat Amerika kan hebben bij de economische ontwikkeling in het buiten land. Wanneer de handel geschiedt op een multilaterale basis en zonder discrimi naties kan men verwachten, dat de wel vaart in het buitenland tot uiting komt in een grotere vraag naar de Amerikaanse produkten, zoals in de afgelopen vier jaar het geval is geweest. Om er toe mede te werken, dat andere landen deel hebben in de groei en de wel vaart van de vrije wereld en om de voor spoed in de Verenigde Staten in stand te houden wenst Eisenhower, dat het Congres nieuwe maatregelen treft door: toe te staan dat de Verenigde Staten lid worden van de nieuwe organisatie voor handels- samenwerking, waardoor de algemene overeenkomst voor tarieven en handel (GATT) een doelmatiger instrument in de wereldhandel zal worden; nieuwe pro gramma's voor de verlening van econo mische hulp aan minder ontwikkelde ge bieden te steunen; de groei der particu liere Amerikaanse investeringen in het buitenland aan te moedigen en toe te staan dat de export-import bank van de rege ring leningen aan buitenlandse regeringen en particuliere ondernemingen in de Ver enigde Staten blijft verstrekken met het doel de Amerikaanse uitvoer te bevor deren. West-Europa Over de Europese integratieplannen ver klaarde Eisenhower, dat de instelling van een gemeenschappelijke markt en een vrij- handelsgebied in West-Europa de gehele vrije wereld krachtiger zal maken. Verho ging van de economische kracht en de po litieke eenheid van Europa, zullen aan zienlijke voordelen voor de Verenigde Staten en de gehele vrije wereld opleve ren, aldus Eisenhower. Volgens de president zijn er redenen om aan te nemen, dat de algemene welvaart in 1957 stand zal houden, maar zij is af hankelijk van de internationale toestand en de opwaartse druk op kosten en prijzen. Eisenhower deelde mede, dat de inko mens in de Verenigde Staten per hoofd van de bevolking, uitgedrukt in dollars met een constante koopkracht, na aftrek van belastingen, in het afgelopen jaar met tien percent zijn gestegen. De ondervinding van 1953/54 heeft geleerd, dat, wanneer het vertrouwen van de consument en het be drijfsleven bewaard blijft, tijdig genomen overheidsmaatregelen er toe kunnen bij dragen dat een recessie kan worden tegen gegaan. Om de begroting in evenwicht te houden dient het Congres, aldus Eisen hower, de belastingen op het huidige peil te handhaven, terwijl de uitgaven der re gering strikt moeten worden beperkt, al dus de Amerikaanse president. PARIJS (Reuter) De Franse conser vatieven hebben in de Nationale Vergade ring wetsontwerpen ingediend waarin wordt aangedrongen op ontbinding van de Franse communistische partijdie de groot ste fractie heeft in het parlement, en de doodstraf wordt geëist voor personen die schuldig bevonden zijn aan het prijsgeven van defensiegeheimen aan communistische of para-communistische organisaties. De conservatieven, die ongeveer honderd af gevaardigden hebben in de Nationale Ver gadering tegen de communisten honderd drieënveertig, verklaren, dat de commu nistische partij een totalitaire dictatuur in Frankrijk wil vestigen, „beheerst door een vreemde regering of organisatie". De wets ontwerpen houden nog een verbod in voor communisten tot het bekleden van zekere regeringsfuncties. Zij zouden ook niet bij het onderwijs mogen werken, geen offi ciersrang of een overheidsfunctie mogen hebben. De geheime dienst en diplomatie ke missies zouden evenmin communisten in hun gelederen mogen hebben.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9