Nederland vormt de oppositie bij het overleg te Brussel Franse en Duitse eisen zijn de Nederlanders teveel HET WEER Israel verwerpt voorstellen in Hammarskjoelds rapport Haarlems Dagblad c4'M0RRIS"^W4/ Nieuwe Éuromarkt en Euratom-conferentie nodig Ruggespraak Zacht Perfectionisme Bus met veertig passagiers in sloot gekanteld Griekse parlement wenst UNO-leger op Cyprus Redding door Nederlands schip „Amstelwal" Vier doden in het verkeer REEDS 84 DODEN 1 Nieuwe glorie en vergane grootheid KLM weer naar Boedapest Zuidafrikaanse regering kreeg het vertrouwen T sjechoslowaaks-Russische besprekingen in Moskou Mr. F. van Thiel voorzitter Federatie Bejaardenzorg Het woord is aan... r' 71e JAARGANG No 17Ü Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 urn: 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 28 JANUARI 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 302e JAARGANG No 18 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT BRUSSEL (Reuter/A.F.P./A.N.P.) De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, heeft zondagavond meegedeeld, dat de zes ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Neder land, België en Luxemburg hun besprekingen over de gemeenschappelijke markt en de Europese gemeenschap voor kernenergie vandaag voorlopig zullen be ëindigen en deze op 4 februari te Brussel zullen voortzetten. Hij zei van mening te zijn, dat zij dan zover zullen komen, dat zij de ondertekening der verdragen inzake de Éuromarkt en Euratoom zullen künnen aankondigen. Het zal heel ongelukkig moeten lopen, wil dit mislukken, aldus Spaak na afloop van de besprekingen van zondag. Spaak, die er zeer vermoeid uitzag, verklaarde dat het verdrag inzake Euratoom vrijwel voltooid is. Het verdrag inzake de Éuromarkt bevat nog een aantal omstreden punten, die men echter hoopt op te lossen, zoals vele problemen in de twee dagen van de huidige conferentie zijn geregeld. Tot deze omstreden kwesties behoort in het hijzonder het probleem van de opneming der overzeese gebiedsdelen in de gemeenschappe lijke markt, dat men de volgende week verder zal behandelen. Spaak verklaarde, dat de voorbehouden van de Nederlandse delegatie op het ogen blik het werk van de zes ministers op houden. Deze hebben voornamelijk betrek king op de instellingen, de vaststelling van de buitentarieven de douanerech ten die de zes landen zouden opleggen bij de invoer van produkten van derde landen en de minimumprijzen voor landbouw- produkten. Wat de instellingen betreft wenst Nederland meer dan twintig van de 225 zetels te verkrijgen in de assemblée van de Éuromarkt en van Euratom. Het verschilt eveneens van mening ten aan zien van de weging der stemmen bij stem mingen in de raad der ministers. Neder land wenst, dat de buitentarieven laag ge noeg zijn om zijn transacties, met name met Groot-Brittannië, te beschermen. Voorts wenst Nederlad, dat de minimum prijzen voor landbouwprodukten, die de Éuromarkt voor de landbouwprodukten zal vaststellen ter bescherming van de nationale produkte, betrekkelijk laag moe ten zijn en geleidelijk moeten worden ver laagd in de overgangsperiode. Met enig voorbehouden is het belang rijke probleem de opneming' van de landbouw in de Éuromarkt vrijwel ge regeld. De meest omstreden kwestie daar bij is de classificatie der produkten in landbouw- en industrieprodukten. Deze kwestie is belangrijk, daar voor de land bouwprodukten minimumtarieven zullen gelden, waardoor de uitwisseling ervan aan beperkingen onderhevig'zal zijn, ter wijl de industrieprodukten, hoewel onder hevig aan douanetarieven, veel vrijer kun nen worden uitgewisseld. Wat Euratom betreft moeten nog kwes ties aangaande de instellingen worden ge regeld, die op een Nederlandse beslissing wachten. Men heeft het probleem van de bouw van een fabriek tot scheiding van isotopen opgelost door een commissie van deskundigen te belasten met het uitbren gen van een rapport aan de ministers bin nen drie maanden. De verkeersproblemen zullen nog verder worden besproken op 4 februari. Er was, wat de internationale tarieven betreft, reeds een compromis bereikt, doch met betrekking tot de uitzonderingstarieven is een nieuw meningsverschil ontstaan. Spaak zei, dat voor de moeilijkheden op landbouwgebied tussen de Italiaanse en de Franse delegatie een oplossing is ge vonden. Gistermiddag zijn de onderhande lingen echter gestrand op een Frans- Nederlandse controverse over de buiten tarieven en de minimumprijzen. Van Ne derlandse zijde zullen nieuwe voorstellen worden gedaan, na instructies uit Den Haag. De grootste moeilijkheid bij het pro bleem der overzeese gebiedsdelen, aldus Spaak, ligt hierin, dat wij nog niet eens goed weten welke gebieden hiertoe ge rekend moeten worden. De discussie over de overzeese gebiedsdelen eindigde met het besluit om richtlijnen op te stellen die vandaag opnieuw ter tafel zullen komen. Spaak deelde mee, dat vandaag een nieuw Frans document over de opneming van de Franse overzeese gebiedsdelen in de Euro- markt zal worden bestudeerd en waar schijnlijk de volgende week opnieuw door de ministers zal worden behandeld. Een conferentie van de premiers der zes lan den of hun plaatsvervangers, op 9 februari te Parijs, zal voornamelijk gewijd zijn aan de kwestie van de opneming der overzeese gebiedsdelen in de Éuromarkt. iOaXmNXXDOOOOOOOOCXXXXXXJOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCX VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Vrij veel bewolking met hier en daar wat lichte regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid west en zuid. Zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. ^>^COCXXXXXX>OOOOOOOOOCXXX)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOa DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Het rooms-katholieke Belgische blad „La Libre Belgique" schrijft dat de Neder landse vertegenwoordigers voortdurend blijk geven van ergenis ten aanzien van hetgeen zij zien als een betreurenswaar dige afwijking van de oorspronkelijke plannen als gevolg van de Franse en Westduitse eisen. Deze ergernis is verklaar baar door de omstandigheid dat Nederland vrijwel niets tastbaars heeft bereikt op het gebied van het landbouw- en trans- portvraagstuk, aldus het blad. Het slechte humeur der Nederlanders is ook een ge volg van de haast die men maakt bij het opstellen van de verdragen, zo wordt ge zegd. Onze noorderburen zouden liever, en niet zonder reden, gezien hebben dat de teksten nauwkeuriger werden opge steld. De regeringen wensen de verdragen echter zo snel mogelijk door het Franse en Westduitse parlement te laten onder tekenen, want Adenauer en Mollet blijven ook niet eeuwig, aldus het blad. De Neder landers vormen tijdens de debatten de oppositie. Zij proberen iets te bereiken op het gebied van de landbouw en het ver keer zonder daarbij verplichtingen aan te gaan die zij gevaarlijk achten ten aanzien van de overzeese gebieden. Men is ter conferentie evenwel van oordeel, zo be sluit „La Libre Belgique'' dat deze scher mutselingen niet voldoende explosief zijn om de ondertekening der verdragen tegen te houden, iets wat de Nederlanders zelf zonder twijfel zouden betreuren. Van Nederlandse zijde werd verklaard, dat er veel meer bezwaren zjjn dan oor spronkelijk werd aangenomen. Het heeft er misschien wel iets van weg dat de Ne derlanders opzettelijk moeilijkheden ver oorzaken maar ons perfectionisme dwingt ons nu eenmaal de voorhanden documen ten te bestuderen voordat wij ons defini tief akkoord verklaren, zo werd van deze kant opgemerkt. Naar verluidt heeft de Westduitse af vaardiging voorgesteld, dat de zes belang hebbende landen, na het van kracht wor den van een verdrag over de Éuromarkt en Euratom een minister van Europese Zaken in hun regering opnemen. Bus onderhield treindienst, die door ontsporing was gestagneerd De dieseltrein AmsterdamEnkhuizen, bestaande uit een treinstel van vijf wa gens, die zondag te 13.38 uur te Enkhuizen zou aankomen, is vlak voor de overweg te Hoogkarspel uit de rails gelopen. De rails waren geheel ontzet, maar heden morgen kon de dienst weer worden her vat. Tijdens de herstelwerkzaamheden werden de reizigers tussen Enkhuizen en Hoorn per bus vervoerd. Vannacht omstreeks half twaalf is een dezer bussen, wederom nabij Hoogkarspel, in een zachte berm geraakt en in de zich daarnaast bevindende sloot gekanteld. Door een ingeslagen ruit wisten de circa veertig inzittenden zich te bevrijden. Een volgbus heeft de doorweekte en bemod- derde passagiers naar het station Hoog karspel en vervolgens naar Enkhuizen vervoerd. Verschillende personen kregen lichte verwondingen. Een der inzittenden werd in het ziekenhuis in Lutjebroek opge nomen. ADVERTENTIE Kwaliteit spant de kroon Kloosterstraat 35, Beverwijk Voor de fijnere Heren- en Junior enkleding ATHENE (Reuter). - Het Griekse parle ment heeft een resolutie goedgekeurd waarin wordt aangedrongen op het zenden van een UNO-politiemacht naar Cyprus. De resolutie zal naar de UNO gezonden worden. Leiders van alle fracties hebben de Britse autoriteiten beschuldigd van on vermogen om de Griekse Cyprioten te be schermen. Een vergadering van Cyprisch- Griekse burgemeesters heeft dr. Themisto- cles Dervis uit Nicosia gemachtigd, secre taris-generaal Hammarskjoeld van de UNO te verzoeken, een groep UNO-waarnemers naar Cyprus te zenden om poolshoogte te nemen. De burgemeesters verklaren, dat geen schikking of besprekingen over de politieke toekomst van het eiland mogelijk zijn als aartsbisschop Makarios in balling schap blijft. De bemanning van het Nederlandse schip „Amstelwal" heeft ten zuidoosten van New York, op weg naar Brake (bij Bremen, Duitsland), twee mensen van een zinkend jacht aan boord genomen, de heren Allen Gramer uit St. Thomas en David Adolf Thomson uit Barbados. De schipper van het jacht George Hoague uit St. Thomas was, zo verklaarden de geredden, overleden en in zee begraven. ADVERTENTIE BARTELJORISSIR HAARLEM ■- TEL 1343? FERD: BOLSTR: 48 ADAM TEL 717162 LEDEREN MOTORKLEDING Op de Rijksstraatweg te Wassenaar is zaterdagmiddag kort voor drie uur een kleine personenauto in botsing gekomen met een autobus. De twee inzittenden van de auto, de 21-jarige adspirant-officier van de marine-reserve G. R. Riemersma en zijn verloofde, de 22-jarige mej. J. A. Meyer, beiden uit Wassenaar, werden op slag gedood. De auto, die aan het meisje toebehoorde en door haar verloofde werd bestuurd, werd totaal vernield. De personenauto kwam uit de richting Amsterdam. De bestuurder wilde linksaf de Eikenhorstlaan inrijden, op weg naar het ouderlijk huis van het meisje aan de Raaphorstlaan. Aangenomen wordt, dat de auto tegen de wegas stilstond. De auto kreeg van achteren een duwtje van een andere kleine personenauto en kwam doordat de wielen naar links gedraaid stonden op de andere weghelft, waar op dat moment veel verkeer passeerde. De auto schoof voor een uit de richting Den Haag naderende autobus en werd ver morzeld. De inzittenden waren op slag dood. Zondagavond is door de trein die om 19.21 uur uit Roermond naar Nijmegen was vertrokken, bij Cuyk een man aangereden die daar op de spoorbaan liep. De man is ernstig gewond overgebracht naar het zie kenhuis te Nijmegen. De politie te Cuyk heeft de zaak in onderzoek. De trein kreeg 20 minuten vertraging. Hedenmorgen omstreeks kwart over ze ven is nabij de DAF-fabriel: n op de Eind- hovenseweg te Geldrop een dienstbus van de Brabantse Buurtspoorwegen en Autobusdiensten in botsing gekomen met de 61-jarige P. der Kinderen uit Geldrop, die per fiets de drukke verkeersweg wilde oversteken. Het slachtoffer is tijdens het overbrengen naar het St. Annaziekenhuis te Geldrop overleden. Dode op Hoogoventerrein Vanmorgen omstreeks tien uur is de 48- jarige arbeider G. de Bie uit Wieringen, werkzaam in de kernploeg van de IJmui- dense Hoogovens en employé van de aan nemer J. G. Nelis, door een vrachtauto aangereden en gedood. De man was bezig met het leggen van leidingen langs de hoofdweg van het be drijf, nabij de sinterinstallatie, waarvoor diverse veiligheidsmaatregelen waren ge nomen. De chauffeur van een vrachtauto van de firma P. en H. reed echter door een verkeerde manipulatie door de afzet ting heen en raakte De B., die op slag werd gedood. Hij laat een vrouw en kinderen achter. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 reeds om het leven gekomen 84 j personen, waarvan 14 kinderen. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■MM! Ter vervanging van de vergane Franse Oceaan-reus „Liberté" is een nieuw luxe passagiersschip ontworpen, de „France", bestemd voor de vaart op Noord-Amerika. Het schip zal 55.000 ton meten en een snelheid halen van 30 knopen. Het zal jaarlijks 75.000 pas sagiers kunnen vervoeren als het zes enveertig maal de overtocht maakt. Men ziet boven een model van het schip. Daaronder de oude glorie: een afgedankte mijnenveger van de Neder landse marine, de „Urk". Negen dezer mijnenvegers liggen op de Rijkswerf te Den Helder „op zicht". Ze zullen aan particulieren worden verkocht. JERUZALEM (U.P.) Een officiële woordvoerder van het Israëlische ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft betreurd, dat in het rapport van secretaris-generaal Hammarskjoeld geen aandacht wordt ge schonken aan het feit, dat Egypte acht jaar lang het handvest van de UNO heeft ge schonden door voortdurend een vijande lijke activiteit jegens Israel aan de dag te leggen. „Het antwoord van Hammarskjoeld op dit record van vijandelijkheden is slechts een pleidooi voor het weder van kracht doen worden van de wapenstil standsovereenkomst. Hierdoor zou de toe stand, die tot de tegenwoordige crisis leid de, weer worden hersteld," zo werd ver klaard. De wapenstilstandsovereenkomst was door de Egyptische agressie in het verle den krachteloos geworden, zo werd ge zegd. Er zijn aanwijzingen ten overvloede, dat Egypte van zins is de blokkade van de Israëlische scheepvaart en de vijandelijk heden te hervatten, aldus de Israëlische woordvoerder. Hetgeen Hammarskjoeld zeide over de vrije doorvaart in de Golf van Akaba werd „een meesterstuk van vaagheid" genoemd. „Het rapport beantwoordt niet de bran dende problemen of Egypte moet worden gedwongen haar vijandelijkheden te sta ken, of de vrije doorvaart in het Suez- kanaal moet worden gehandhaafd of dat de scheepvaart opnieuw moet worden geblok keerd, of het gebied van Gaza in de tegen woordige rust en veiligheid moet worden gelaten of dat het weer aan spanning en geweld moet worden blootgesteld." Uit kringen van de Egyptische regering in Caïro wordt vernomen, dat deze over weegt een verbod af te kondigen voor ver dere opruimingswerkzaamheden in het Suezkanaal, wanneer de UNO er niet in slaagt de Israëlische troepen uit de grens strook van Gaza en de kuststrook langs de Golf van Akaba terug te dwingen. De Egyptische regering is vastbesloten, zo wordt uit welingelichte kringen verno men, om haar soevereiniteit over Gaza en Akaba te handhaven. Verder wordt mede gedeeld dat Egypte geen Israëlische scheep vaart kan dulden in „Egyptische territo riale wateren", zolang beide landen tech nisch nog op voet van oorlog met elkaar verkeren. De Egyptische regering zal, naar verder vernomen wordt, UNO-maatregelen tot herstel van de vrije vaart met Israëlische schepen in deze wateren, beschouwen „als een voortzetting van de agressie tegen Egypte". De landen van het Afrikaans-Aziatische bloc in de UNO bereiden zich voor op de twee vergaderingen die de Algemene Ver gadering der UNO aan het Midden-Oosten zal wijden. Daarbij wordt de mogelijkheid niet uit gesloten van een ontwerp resolutie, waar in wordt aangedrongen op sancties van de UNO-leden tegen Israel. Britse houding LONDEN (A.F.P.) Te Londen is van welingelichte zijde vernomen dat Groot- Brittannië zich zal verzetten tegen het uit vaardigen van sancties tegen Israel, indien dit in de Algemene Vergadering der UNO naar aanleiding van de Israëlische weige ring om de strook van Gaza en de haven Eilath zonder meer te ontruimen, zou wor den voorgesteld. De Israëlische ambassadeur te Washing ton, Abba Eban, heeft de Amerikaanse re gering om steun verzocht voor de eis van zijn regering dat garanties worden gegeven voor de grensstrook van Gaza en de kust strook langs de Golf van Akaba. Israel had zich reeds met een dergelijk verzoek tot de UNO gewend, en van secre taris-generaal Dag Hammarskjoeld een af wijzend antwoord gekregen. In zijn onder houd met Robert Murphy, plaatsvervan gend onderminister van Buitenlandse Za ken, verklaarde de Israëlische ambassa deur, dat zijn regering niet voornemens is af te wijken van de eis dat, vóór en aleer de Israëlische troepen zich uit het verover de gebied terugtrekken, een garantie moet worden verkregen, die het onmogelijk zal maken dat Egyptisch geschut langs de Golf van Akaba de Israëlische scheepvaart daar belemmert. De KLM-route AmsterdamFrankfort BoedapestIstanboelCaïro zal op 7 februari worden heropend, aldus radio-Boedapest. Ook werd meegedeeld dat nog onderhande lingen gaande zijn tussen de Hongaarse auto riteiten en functionarissen van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena om een directe verbinding tussen Brussel en Boeda pest tot stand te brengen. KAAPSTAD (Reuter). 'De Zuidafri kaanse Volksraad heeft met 93 tegen 56 stemmen een motie van wantrouwen in de regering, ingediend door de nieuwe leider van de oppositie, Sir De Villiers Graaff, verworpen. Met dezelfde meerderheid werd een motie van volledig vertrouwen in de regering, ingediend door premier Strijdom, aangenomen. Hiermee werd een debat van vier dagen, dat uitsluitend over binnenlandse vraag- stukken ging, besloten. PARIJS (AFP) In het Kremlin zijn besprekingen gaande tussen een Tsjecho- slowaakse regeringsdelegatie van dertien man onder leiding van president Zapo- tocky en Russische leiders. Zaterdag heeft de Tsjechoslowaakse delegatie in het mau soleum van Lenin en Stalin twee kransen gelegd, een voor „de geniale meester en leider van de arbeiders in de gehele we reld, Lenin" en een voor „de grote strij der voor het socialisme, Stalin", zo meldt radio-Moskou. De oud-minister van Maatschappelijk Werk, mr. F. J. F. M. van Thiel, zal per 15 februari het voorzitterschap op zich nemen van de Nederlandse Federatie van de Bejaardenzorg. Mr. Van Thiel volgt hiermee de heer M. A. Reinalda op, die een half jaar geleden aftrad. Anonymus: Door gebrek aan fouten lijken velen deugdzaam. De Verenigde Naties zijn de laatste dagen bezig, een demonstratie van morele zwakheid te geven, die bij alle voorstan ders van een waarlijk gezonde internatio nale rechtsorde ernstige bezorgdheid moet wekken. Sedert de Amerikaanse regering openlijk heeft erkend, dat zij meer waarde hecht aan de vriendschap van de Arabische lan den dan aan die van haar voornaamste West-Europese bondgenoten, is voor het Afro-Aziatische bloc in de UNO het hek van de dam. Er van uitgaande, dat zij zich alles kan veroorloven nu de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie haar om het hardst het hof maken, voert deze groep thans een schaamteloos zelfzuchtige poli tiek, die met internationale samenwerking (buiten groepsverband dan) in 't geheel niets te maken heeft. Dat Dulles achteraf heeft ingezien, zich voor de zoveelste keer te hebben vergalop peerd, toen hij vrijdag opmerkte dat een Amerikaanse soldaat zich in het Nabije Oosten „een stuk veiliger" zou voelen zon der het gezelschap van Britse en Franse soldaten, heeft aan het effect van die op merking in de Arabische landen ongetwij feld niets afgedaan. Opnieuw heeft Dulles Engeland en Frankrijk „voor de leeuwen" geworpen en zodoende heeft hij Israel nog verder geïsoleerd. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, kan zich als top-functionaris van een volkenorganisatie moeilijk geheel onttrekken aan de machts verhoudingen in die organisatie. In zijn rapport aan de Algemene Vergadering over de stand van de terugtrekking der Israëli sche troepen heeft hij dan ook geen enkel voorstel gedaan, dat niet in overeenstem ming met die machtsverhoudingen was. En deze laatste worden nu eenmaal voor een groot deel bepaald door de buitenlandse politiek van Washington. Bijgevolg heeft Hammarskjoeld zich in het rapport op het formalistische standpunt gesteld dat Israel, ook in Gaza en' ook langs de Golf van Akaba, de situatie van vóór eind oktober moet herstellen, hoe onhoudbaar en hoe rampzalig voor Israel die situatie in de afgelopen jaren ook is gebleken te zijn. Maar Egypte wil het zo, en dus In heel voorzichtige woorden heeft Ham marskjoeld weliswaar herinnerd aan de resolutie van de Veiligheidsraad van 1 sep tember 1951, waarin Egypte werd aange maand, de Israëlische scheepvaart in het Suezkanaal en de Golf van Akaba niet langer te verhinderen, maar hoe de UNO Egypte tot het nakomen van die resolutie zou kunnen dwingen, heeft hij er niet bij gezegd. Trouwens, de Egyptische regering heeft al te verstaan gegeven, dat haars inziens de belemmering van de Israëlische scheepvaart niets met de onderhavige kwestie te maken heeft en dus buiten be schouwing moet blijven! Intussen is men in de New Yorkse wol kenkrabber van de Verenigde Naties al begonnen, over „sancties" (d.w.z. economi sche dwangmaatregelen, die uiteindelijk zelfs tot het afbreken van het postverkeer kunnen leiden) te spreken. Sancties, let wel, tegen Israel, omdat Israel „niet volledig gehoor heeft gegeven" aan de UNO-ver- zoeken van de laatste weken. Maar geen sancties tegen Egypte, dat al jaren lang in 't gehéél geen gehoor heeft gegeven aan tal van UNO-resoluties. Want Egypte ge niet nu eenmaal de steun van de twee machtigste leden van de UNO, en Israel staat zo goed als alleen. Het ongestraft blijven van Egypte is zelfs geen uitzondering. De resoluties, waarin werd aangedrongen op toelating van waarnemers in Hongarije, hebben geen enkel resultaat gehad. De resolutie, waarin de Sovjet-Unie werd gesommeerd, haar troepen uit Hongarije terug te trekken, werd door het Kremlin zelfs geen formeel antwoord waardig gekeurd. Maar het eerste woord over sancties tegen Hongarije of tegen Rusland moet nog gesproken wor den. Machtige landen of landen met mach tige beschermers mogen blijkbaar doen wat zij willen. De grote voorvechter van „internationale zedelijkheid", Nehroe, heeft, dwars tegen de wil van de UNO in, het grootste deel van Kashmir bij India ingelijfd. Nehroe heeft steeds gepleit voor strenge maatrege len tegen landen, die de UNO niet gehoor zamen. Bij de Indonesische kwestie heeft hij behoord tot de groep, die voor sancties tegen Nederland was. Wie rept er nu van sancties tegen India? Dit meten met twee maten kan funest worden voor de UNO. Want de UNO kan zich op den duur niet handhaven zonder gezag uit te oefenen, en dat gezag wordt een aanfluiting van de internationale rechtsorde als het niet onpartijdig en niet moreel verantwoord is.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1