V. S. zagen Saoeds invloed op figuren matigende als Nasser Plan-Eisenhower kreeg de steun van Huiscommissie r Enige stabiliteit temidden van nationalistische deining Mollet verheft zijn Algerijns beleid tot nationale politiek <=Qraatótoel Van dag tot dag Liever feodalisme dan demagogie Anti-Franse motie in UNO zal geen steun van V.S. krijgen MAANDAG 28 JANUARI 1957 UNO-troepen in El Auja Pacifistisch Socialistische Partij opgericht Conferentie te Brussel Proces tegen vier Britse studenten in Hongarije Verkiezingsnederlaag voor Poujade in Parijs 1Op de Geschil met België over enclaves komt voor Internationale Hof Grensincident in Noord-Galilea Jemenieten overvielen Britse post in Aden Helaas kan ook nu niet in overeen stemming met een droevige traditie ge sproken worden van een ongelukkenvrij weekeinde, doch wel mag met enige vol doening worden gewaagd van een zondag zonder dodelijke ongelukken. Tegen alle verwachtingen in heeft het wegverkeer, dat profiteerde van de eerste vrije zondag na invoering van het zondagsrijverbod, geen mensenlevens gekost en dat geeft toch wel redenen tot nieuwe hoop. Want het uitblijven van dodelijke ongelukken moet deels toegeschreven worden aan de disci pline van de weggebruikers van alle cate gorieën. Die discipline zal wel voorname lijk uit voorzichtigheid zijn voortgekomen met het oog op de dreigende vooruitzich ten van overvolle wegen, doch anderzijds is gebleken dat autorijders niet op on matige wijze van hun tijdelijke vrijheid hebben geprofiteerd. Het was minder druk dan men gevreesd had en er werd minder hard gereden dan gewoonlijk. Er zijn ongetwijfeld vele automobilisten geweest die er een eer in hebben gesteld ook op deze vrije zondag niet te rijden omdat zij het niet noodzakelijk vonden en omdat zij geen slaaf van een opgelegde vrijheid wilden zijn. Op deze manieren is het een rustige, normale zondag geworden normaal omdat iedere verkeersdag met dodelijke slachtoffers toch altijd nog ab normaal moet worden genoemd, ook al is men er aan gaan wennen. Frankrijk heeft 'n aanval op zijn demo cratische instellingen afgeslagen, door ■de heer Pierre Poujade terug te verwijzen naar de massa van mislukte dictatoren, die de Franse verenigingslokalen en wijn huizen bevolken. Ieder land telt dergelijke figuren. Meestal komen zij niet verder dan een kringetje van bescheiden afmetingen; de meesten zijn veroordeeld hun dictatuur te beperken tot hun eigen gezin. Doch met Poujade leek het eerst anders te zullen gaan. Hij scheen een van de ele menten te worden, die omhoogdrijven door hun zeer licht soortelijk gewicht en in de richting van de macht worden gespoeld door voor hen gunstige getijdestromen. De Franse democratie vertoont vele fei len. Haar instellingen bespotten vaak zich zelf en haar eerste instrument, het parle ment, heeft zichzelf vaak de zotskap op gezet. Daarvan meende Poujade te kunnen profiteren en hij heeft aanvankelijk met de handigheid van een demagoog velen verblind. Thans is hij bij de tweede ronde van de tussentijdse parlementsverkiezingen te Pa rijs platgeslagen door een overweldigende meerderheid van zijn onafhankelijke te genkandidaat ondanks een campagne die klonk als een klok; Poujade heeft nu geen betekenis meer voor het politieke le ven van Frankrijk, ondanks het feit dat hij de wind mee had en zijn extreme ideeën gemakkelijk kon propageren bij de gratie van de chaos. Deze tussentijdse „temperatuurop- neming" van de patiënt Frankrijk heeft daardoor de hoop op beterschap doen stijgen. Er is een nieuwe stap gezet op het glib berige vaderlandse terrein der voetbalpool- wedderij, doordat de K.N.V.B. erin ge slaagd is de clubpools te annexeren en dus eenheid te brengen in de ontoelaatbare versnippering op dit gebied. Dat de massa een pool wenst, is duidelijk genoeg. De regering wil dan ook de uniforme K.N.V.B.- pool welwillend bezien, mits de justitie daarbij tevreden kan worden gesteld bij haar onvermurwbare handhaving der Wet. Deze Wet schrijft de beslotenheid van loterijen voor. De K.N.V.B.-pool is dus ge houden aan de „beperkte kring" en stelt deelneming aan zijn pool uitsluitend open voor eigen leden. Daarmee is de Wet ech ter nog niet geheel en al vervuld, want wanneer mocht blijken dat de regeling mazen voor „illegale" deelneming open laat, kan de justitie alsnog ingrijpen. Met deze neuwe stap zijn we er dus nog lang niet. Op 24 februari doet de K.N.V.B.- pool haar intrede en men zal moeten af wachten of er niet nog geducht aan zal moeten worden gedokterd. Doch de wed ders zijn voorlopig weer onderdak. Dat de Nederlandse Katholieke Sport bond op eigen houtje een „besloten" pool wil exploiteren, heeft teleurstelling ge wekt. Meer valt er niet over te zeggen, want binnen de beperkende voorschriften is iedere poolonderzoeker vrij om te trach ten, de poolbodem om te woelen. En het goud lokt. CAIRO (U.P.) Volgens het semi-offi- ciële persbureau Midden-Oosten zijn Joego slavische eenheden van de UNEF de stad aan de Egyptisch-Israelische grens, Al Auja binnengetrokken na de ontruiming door de Israëlische troepen. El Auja was bij de wapenstilstandsover eenkomst van 1949 tot „gedemilitariseerde zone" verklaard, maar werd in de periode na de Israëlische inval in de Sinaï het toneel van bloedige gevechten tussen Egyp tische en Israëlische troepen. (Van onze correspondent in Washington) Eisenhowers woning te Washington, het Witte Huis, is een voornaam gebouw. Maar wanneer men, zoals koning Saoed Ibn Ab- doel Aziz Al Feisal Al Saoed, juist begon nen is aan de bouw van een paleis, dat an derhalve kilometer lang en anderhalve kilometer breed wordt, en wanneer men bovendien nog 24 andere paleizen heeft (het laatste heeft 28 miljoen dollar gekost), dan moet men het Witte Huis toch maar povertjes vinden. De 54 jaar oude koning Saoed van Saoedi Arabië komt 30 januari naar Washington met een gevolg van 65 mannen en politieke medewerkers, maar ook twee koninklijke koffiezetters, een ko ninklijke kapper en een juwelenbewaarder. Maar koning Saoed als man van carrière wint het gemakkelijk van de meeste Ame rikanen. Zijn vader, Ibn Saoed, was aan vankelijk niet meer dan een vechtersbaas in Centraal Arabië. Pas na de Eerste We reldoorlog heeft Ibn zijn gebied kunnen uitbreiden over nagenoeg het gehele Ara bische schiereiland. Pas toen heeft hij de heilige stad Mekka veroverd en is de stren ge leer der Wahhabieten toonaangevend geworden in het land. De verovering van Mekka betekende voor Ibn Saoed veel in religieus maar ook in financieel opzicht: na 1924 had hij eindelijk een flinke bron van inkomsten, want de bedevaartgangers naar Mekka brachten heel wat geld in zijn buidels. Weinig kon Ibn Saoed vermoeden, dat niet zo heel lang daarna de koning van Saoedi Arabië geen cent meer nodig zou hebben van die bedevaartgangers. De „Aramco" (Arabisch Amerikaanse olie maatschappij) kreeg haar rechten al in 1938, maar het zou tot 1945 duren voordat de exploitatie goed op gang kwam. Sedert dien zijn de vorsten van het land geweldig rijk geworden. Thans verdient de koning ongeveer 300 miljoen dollar per jaar aan de olie. Men kan niet zeggen, dat Saoed niets doet voor de algemene welvaart, maar verreweg het grootste deel van het olie- geld blijft toch „in de familie". Zijn zoons hij heeft er een vijfentwintig krijgen niet een horloge als ze twaalf jaar worden, maar.een cadillac mèt chauffeur! Het paleis dat thans in aanbouw is (air conditioned natuurlijk) wordt een kleine luxe-stad met een dierentuin en met char mante woningen voor de vele vrouwen, die de koning onderhoudt. Overal in deze me nagerie zal men Koran-teksten aanbrengen in neon-letters. Zahenbezoek En toch kan men- zich afvragen: wedden de Amerikanen niet op het verkeerde paard? 'Temidden'vaö al''rijn weelde leeft Saoed heel sober. Hij rookt en drinkt niet, staat iedere dag om vier uur op en bidt vijf maal per dag. Om zijn strenge moham medanisme is hij vereerd in het gehele Midden-Oosten, maar tegelijk doen mo derne Arabieren soms wat meewarig over deze man- van de oude stempel, over deze absolute vorst in een land, waar nog sla vernij bestaat. Het felle Arabisch nationalisme van de laatste jaren met zijn verering voor wat modern is, kiest niet Saoed tot held, maar veeleer een man als Nasser. Wie thans ai zijn fiches op Saoed plaatst, roept herinne ringen op aan wie in 1947 niets wilde we ten van de „repoeblik" in Indonesië en al les verwachtte van de buitengewesten. Saoedi Arabië moge rijk zijn aan grond stoffen, het is niet de magneet voor de jon ge Arabieren, die wild en fanatiek vaak hun gebied en de hele wereld in op schudding brengen. Heeft het daarom veel zin voor de Amerikanen om speciaal de banden met Saoed nauwer aan te halen? Van bevoegde zijde werd ons het volgen de antwoord gegeven op deze vraag. Wan neer men te Washington thans een rang lijst opmaakt van hen, die het ideaal van staatsman het dichtst benaderen in het Midden-Oosten, dan komt koning Saoed bovenaan.. Volksmenners zijn er genoeg, zij die de naam van staatslieden min of meer verdienen, daarentegen weinig. Kennelijk heeft koning Saoed gevoel voor de betekenis van het moderne Ara bische nationalisme. Hij zal zich bij voor beeld in het openbaar niet gunstig over Nasser uitlaten. Maar het is algemeen be kend, dat hij zeer ontstemd was, toen Nas ser zonder Saoedi Arabië erin te kennen tot nationalisatie van het Suezkanaal overging. In de periode daarna heeft hij Nasser herhaaldelijk tot matiging gemaand. Het heeft te Washington de aandacht ge trokken, dat Nasser zich de laatste tijd zelden te buiten gaat aan ophitsende rede voeringen. Sommigen te Washingtpn ho pen dat Nasser's betrekkelijke gematigheid een gevolg is van Saoed's kalmerende in vloed. Toen Jordanië onlangs een eind wilde maken aan het verdrag met Engeland, was het Saoed, die aanraadde om over het be ëindigen van het verdrag te onderhandelen en het niet plompweg op te zeggen. Te zelf- der tijd wilde men in Jordanië overgaan tot de erkenning van het communistische China. Saoed raadde dit af en tot nu toe is het daar niet toe gekomen. Washington probeert thans niet om Sa oedi Arabië los te wrikken uit het ver band met Egypte, Jordanië en Syrië. Men hoopt alleen, dat men de gelegenheid zal hebben om aan koning Saoed uiteen te zet ten en duidelijk te maken, wat Amerika beoogt met het zogenaamde Eisenhower- plan. Zou men Saoed's sympathie voor die doctrine kunnen winnen (voor enige wij ziging op Saoed's eventuele suggestie staat men open!), dan zou Saoed zijn in vloed ten goede kunnen aanwenden in Egypte, Syrië en andere landen. Indien men in Saoed een gematigd pleit bezorger zou kunnen vinden voor de har monische ontwikkeling, die Amerika na streeft, dan zou Washington reeds zeer te vreden zijn. Het is dus niet de bedoeling van Eisenhower en Dulles om een splitsing teweeg te brengen in de Arabische wereld. Wil men dan de eenheid der Arabieren be vorderen? Hier aarzelt men toch weer. Zou die eenheid betekenen, dat de Arabieren en bloc Israël te lijf gingen, dan niet. Zou die eenheid met zich brengen dat de Ara bische landen en bloc met Israël tot een afbakening van grenzen en belangen kwa men, dan gaarne. Thans is het zó, dat iede re Arabische leider, in concurrentie met de anderen, zo anti-joods moet doen als maar mogelijk is. Zouden de Arabieren tot gro ter eenheid komen, dan zou dat concurren- tie-element wellicht vervallen. Het moment lijkt thans zeker niet gun stig, maar zouden op den duur Arabieren en Israëli tot een compromis komen, dan zou Amerika gaarne zien dat dit vergelijk door de UNO werd gegarandeerd. Dit lijkt een betere oplossing dan een overeenkomst, die door de UNO aan de partijen van bo venaf zou worden opgelegd. Wapens Amerika heeft bij het olie-gebied van Dhahran een groot vliegveld aangelegd. Dit is thans geen grote militaire basis, doch in geval van nood kan het daarvoor worden gebruikt. (De startbanen zijn meer dan drie kilometer lang). Saoed zou willen dat Amerika huur be taalde voor dit vliegveld, maar daar is Was hington niet toe bereid. Amerika heeft zulke bases aangelegd als projecten voor „wederzijdse defensie" en het wenst daar niet voor te betalen. In de zomer van 1956 liep de overeenkomst af. Toen Saoed, bij een eventuele hernieuwing van het con tract, huur verlangde, zeiden de Ameri kanen: „Dan heffen we het vliegveld liever op". Maar dat wenste Saoed beslist niet. In die spannende zomermaanden leek het hem politiek beter om niet openlijk een nieuw akkoord met Amerika aan te gaan, maar wel wilde hij overeenkomen om voor lopig maar gewoon de zaken voort te zet ten op de oude voet. Men is te Washington zeker wel bereid om Saoed ter wille te zijn in sommige van zijn verlangens, doch men wil dit niet doen als een verkèpte huur voor het vliegveld. Dat zou precedenten scheppen voor andere landen, waar Ame rika bases heeft. Tot dusverre heeft Saoed op bescheiden schaal wapens van Amerika gekocht. Hij wil thans blijkbaar onderhandelen over meer wapens en bovendien wil hij de wa pens thans niet kopen doch ..krijgen. In verband met de anti-Israëlische houding van Saoed is het voor Amerika wel wat moeilijk om hem wapens te verstrekken, maar de welwillendheid ten aanzien van Saoedie Arabië is groot. Zelfs is men wel bereid een zekere hoeveelheid wapens ca deau te doen... mits Saoed bereid is de gebruikelijke voorwaarden te aanvaarden (wapens die men cadeau krijgt mag men alleen voor defensie gebruiken, men mag ze niet weder verkopen enzovoort). Een potentaat als Saoed is uiterst gevoe lig voor alles wat zijn souvereiniteit in het nauw kan brengen. Gemakkelijk zal het niet voor hem zijn om zulke voorwaarden te aanvaarden, maar hij heeft goede rede nen om die wapens te verlangen: in de laatste tijd heeft hij wapens van Egypte overgenomen, Egyptische instructeurs kwamen mee en die schijnen in Saoedie Arabië een propaganda te hebben gevoerd, die aan Saoed allerminst welgevallig was. Misschien kan men een compromis slui ten. Washington, wil dan wel geen tweedracht zaaien onder de Arabieren, maar het zou toch ongaarne zien, dat Sa oedie Arabië afhankelijk werd van Egyp tische wapens en onder invloed kwam van Egyptische propaganda. Liever Te Amsterdam is de Pacifistisch-Socialis- tische Partij opgericht. Deze partij verwerpt blijkens haar beginselprogramma het geweld als middel om geschillen op te lossen. Voorts weigert men militaire paraatheid te aan vaarden „als factor voor het verkrijgen van een juiste verhouding tussen de volken". Op de oprichtingsvergadering, die door ruim 100 perscnen werd bijgewoond, spraken de heren H. J. Lankhorst, ir. H. J. van Steenis en ir. P. Schut. Het hoofdbestuur van de nieuwe partij is als volgt samengesteld: ir. H. J. van Steenis, voorziter, D. van Bentveld, vice- voorzitter, H. J. Lankhorst, secretaris, J. H. Daalser, penningmeester. Te Val Duchesse in Oudergem bij Brussel bespreken de zes ministers van Buitenlandse Zaken van de landen der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal de beide ontwerpverdragen no pens de Europese eenheidsmarkt en de Europese gemeenschap voor kernener gie. Deze foto toont de Nederlandse delegatie, waarvan de leider, mr. Luns is. WENEN (Reuter) Het Hongaarse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de vier Britse studenten, die sinds 14 januari in Hongarije vermist worden, op de 17de zijn aangehouden en zullen worden berecht. Zij waren, volgens het ministerie, in het bezit van valse pa pieren, hadden brieven bij zich waaruit bleek dat zij contact tot stand wilden brengen tussen Hongaarse vluchtelingen en leden van het voormalige revolutionaire comité in Boedapest en gegevens wilden verzamelen over de sterkte en de bewape ning van het Russische en het Hongaarse leger en over de politieke toestand. De studenten zijn de negentienjarige mej. Judith Cripps, een kleindochter van de overleden Labourleider Sir Stafford Cripps, de 21-jarige Robert Cooper, de 22-jarige Christopher Lord en zijn 23-ja- rige broer Basil. (Van onze correspondent in Parijs) Terwijl in Algerije zelf het terrorisme opnieuw schijnt op te vlammen tijdens het afgelopen weekeinde vielen er alleen in de stad Algiers weer een half dozijn doden en vijftig gewonden en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Chris tian Pineau, in New York zijn pleidooi voorbereidt, dat hij donderdag voor de UNO moet houden en dat, volgens in siders, vier uren duren zal, traCht'in PèHjs premier .Guy Mollet alle partijen, op dó. communisten en poujadisten na, aan zijn Algerijnse politiek te binden met het doel de Algerijnse rebellen de wind uit de zei len te nemen en hen van de illusie, te be roven dat een andere Franse regering jegens hen misschien toeschietelijker zou kunnen blijken, heeft Mollet zich in een persoonlijke brief tot een dertigtal poli tieke kopstukken, oud-premiers en fractie leiders gericht, waarin hij om hun steun voor de grondbeginselen van zijn Alge rijnse politiek verzoekt. Deze week zal hij met hen persoonlijk besprekingen voe ren in de hoop daarna een proclamatie wereldkundig te kunnen maken, waarin uit naam van alle nationaal voelende Fransen de regeringspolitiek tegenover Algerije nogmaals plechtig tot uitdrukking zal worden gebracht. De vorige week had Mollet, zoals men zich misschien nog herinnert, de voor naamste ambassadeurs in Parijs bij zich ontboden om hen van de zuiverheid der Franse bedoelingen trachten te overtui gen. Hetzelfde soort operatie, maar nu op het plan van de binnenlandse politiek, wil hij nu dus ten overstaan van de voor naamste partijleiders herhalen. Buiten parlement om Het initiatief van de socialistische rege ringsleider is in politieke kringen niet zonder verwondering, en zelfs met een zeker scepticisme begroet. Men is er om te beginnen niet geheel zeker van achter deze geste, die officieel slechts patriot- WASHINGTON (Reuter en U.P.) De commissie van Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden adviseert de regering een gedetailleerd plan voor het Midden-Oosten op te stel len en dat aan het congres en de UNO voor te leggen. De commissie keurt de politiek van de regering ter bestrijding van com munistische expansie in het Midden-Oos ten goed. De commissie is van mening, dat een op lossing van het Arabisch-Israelische ge schil, de hervestiging van vluchtelingen, de heropening van het Suezkanaal en waar borgen voor de gebruikers ervan en andere kwesties van het Midden-Oosten de voort durende aandacht van de regering moe ten hebben. De Verenigde Staten moeten voorgaan in een stoutmoedig beleid om vrede, veiligheid en economische stabiliteit aan het Midden-Oosten te geven. Hoewel wordt gezegd, dat „het grootste gevaar van Russische agressie" schuilt in binnenlandse ondermijning, wordt eraan toegevoegd, dat een formele Amerikaanse verplichting om hiertegen op te treden door de meeste lan den van het Midden-Oosten beschouwd zou worden als een poging tot inmenging in binnenlandse aangelegenheden. In het rapport stelde de commissie dat een zware concentratie van strijdkrachten langs de zuidelijke grenzen van de Sovjet- Unie een voortdurende dreiging vormt voor de landen van het Midden-Oosten. Ook zegt de commissie dat de nabijheid van deze landen het voor de Sovjet-Unie gemakkelijk maakt „agenten" te sturen. Eerder deze week heeft de commissie met 24 tegen 2 stemmen haar fiat gegeven aan een resolutie, welke de president machtigt om ter bestrijding van openlijke communistische agressie in het Midden- Oosten zonodig Amerikaanse troepen te gebruiken. De op deze resolutie gebaseerde wet zou de president voorts machtigen 200 miljoen dollar te gebruiken om een nieuw program van economische hulp te beginnen. Koning Saoed van Saoedie Arabië, die met een talrijk gevolg onderweg naar de Verenigde Staten is, heeft alle 1600 pas sagiers en bemanningsleden van het Ame rikaanse passagiersschip „Constitution" een diner aangeboden. Dinsdagmiddag om drie uur (Neder landse tijd) wordt koning Saoed in de Ver enigde Staten verwacht. Na zijn aankomst zal de Arabische vorst in het Waldorf-Astoria hotel lunchen met de secretaris-generaal der UNO Dag Ham- marskjoeld. Nog diezelfde middag zal hij de Algemene Vergadering van de UNO toe spreken. De volgende dag reist koning Saoed met het vliegtuig van president Eisenhower, de Columbine, naar Washing ton. President Eisenhower heeft een bood schap aan de president van India, Rajen- dra Prasad, gezonden met de volgende inhoud: „Ter gelegenheid van de viering van de zevende onafhankelijkheidsdag van India is het mij een groot genoegen namens het Amerikaanse volk u en het volk van In dia de beste wensen voor de komende jaren te doen toekomen. De afgelopen jaren zijn onze landen tot een betere ver standhouding gekomen en ik vertrouw dat wij gezamenlijk zullen streven naar de verwerkelijking van onze gemeenschappe lijke doelstellingen". tische oogmerken zou hebben, niet ook een partij-politieke machinatie schuil gaat. Over het hoofd van het gros der parle mentariërs zou de premier zijn positie trachten te versterken door zich de steun van alle politieke leiders te verzekeren. Bij een eventueel gevaar voor zijn rege ring zou hij zich later dan altijd op die steun kunnen beroepen. Hij zou praktisch een contract voor de gehele vier-jarige zittingsperiode van dit parlement hebben afgesloten. Een bedenkelijk precedent, zo menen velen van zijn tegenstanders, waar door de normale verhoudingen tussen re gering en oppositie vervalst dreigen te worden. Maar ook de inhoud van Mollet's brief zelf ondervindt vooral in rechtse kringen nogal veel critiek. De conservatieven heb ben de actie van Robert Lacoste, de mi nister-resident in Algerije, tot dusverre aangemoedigd, zonder dat Mollet hen had geconsulteerd over latere plannen, die hij onlangs in een radio-boodschap discrete- lijk heeft ontsluierd. Voor een Frans-Al gerijns parlement, waarvan in die bood schap sprake was, en voor vrije algemene verkiezingen voelen deze rechtse kringen maar heel weinig, omdat zij vrezen dat de Franse elementen in Algerije spoedig onder de voet zullen worden gelopen. De principes, waarover men het desnoods wel eens zou kunnen worden, bepalen zich tot een drietal en zij zijn van zuiver negatieve aard. Ten eerste: de huidige toestand kan in Algerije niet gehandhaafd blijven. Ten tweede wenst Frankrijk Algerije geen nationale onafhankelijkheid toe te kennen en ten derde wordt iedere vorm van di recte inmenging der UNO met kracht van de hand gewezen. Het is de vraag of dit magere resultaat, dat voorlopig van Mollet's poging de po litieke grondslag van zijn Algerijnse plan nen te versterken wordt verwacht, in het binnen- en buitenland aan zijn doelstel lingen zal kunnen beantwoorden. Vooral de UNO is er vermoedelijk op dit ogenblik nieuwsgieriger naar te weten wat Frank rijk in Algerije eigenlijk wèl dan wat het niet wil en op die beslissende vraag zal de eensgezinde verklaring van de Franse partijen, die Mollet dezer dagen hoopt te kunnen formuleren, het antwoord derhalve dan wel weer schuldig moeten blijven. De verwachte motie Wanneer in de Algemene Vergadering een motie zal worden ingediend om Frankrijk te veroordelen voor zijn optre den in Algerije, dan zal de Amerikaanse delegatie zijn stem uitbrengen tégen deze motie, zo heeft U.P. te Washington ver nomen. Het is echter niet zeer waarschijnlijk dat de landen van het Afrikaans-Aziatisch blok e enin krachtige termen gestelde mo tie zullen indienen tegen het Franse op treden in Algerije. Meer wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat een motie van aanzienlijk minder kracht zal worden voorgesteld. (Van onze correspondent in Parijs) De tweede ronde van de tussentijdse verkiezingen in Parijs heeft de conserva tieve candidaat Tardieu een klinkende overwinning en zijn rivaal Pierre Poujade, die voor het eerst zelf aan een stembus strijd deelnam, een verpletterende neder laag bezorgd. Nadat de meeste andere rechtse kandidaten zich na de eerste ronde van twee weken geleden, vrijwillig hadden teruggetrokken, was de grote vraag welk percentage van die stemmen Frankrijks dictator-in-hope zou verwerven. Het re sultaat is voor hem bedroevend geweest, want zijn lijst kreeg maar iets meer dan de helft van het aantal stemmen, dat vorig jaar een van Poujade's onbekende adju danten, de student Le Pen, verwierf. Daar entegen ging de officiële rechtse kandidaat met bijna zeventigduizend stemmen voor uit, waarmede hij een voorsprong van haast honderdduizend stemmen op zijn communistische concurrent kreeg. De com munisten verbeterden hun positie na de terugtrekking van alle linkse socialistische kandidaten enigszins, maar bleven toch ver achter bij de vroegere cijfers. De socia listische kandidate kwam op de derde plaats En gij Wij moeten u eens van oog tot oog ern stig toespreken. Er rust ons iets op het gemoed dat eraf moet. Nu dan: wij krijgen de indruk dat gij, in een ijdel en lichtzin nig streven naar een Volle Maag, naar Warme Voeten, naar de Vurige Kus, ver zuimt voortdurend te bedenken dat er an dere waarden zijn en wij, bijvoorbeeld, leven in het Geofysische Jaar. Want wij zien u daar wel voortsnellen naar loze doelen, het oog fel gericht op Hebben en Houwen en Meer en Meer (ont ken het niet), terwijl het zeer duidelijk is dat gij, met die grote veloursen hoed op de slapen, geen ogenblik denkt aan het feit, dat wij leven in het Geofysische Jaar. Trams, bussen, ja, treinen vol mensen slaan wij dagelijks (óók in Haarlem, óók in IJmuiden!) gade en, inderdaad, daar zitten zij: de wangzakken gevuld met hamster waren, de buiken zo rond en gespannen als de kabelballon van mevrouw Boesman op grote hoogte, en de kaken sterk opeen geklemd in een richten van allerhande driften en stuwingen en strevingen en in eens ook zien wij ze opspringen en door elkaar schieten, her en der, zo rap als de wezentjes in de waterdruppel. Zij bijten naar elkaar, zij verslinden elkaar en al de pupillen van de geest staan gericht op Doelen. Maar niet op het Geofysische Jaar. Wanneer men hen zo uit de menigte tevoorschijn zou halen met hun groen- veloursen hoed dus en met die jas van zuivere nertz-mormeldier hun auto-koot jes en scooterpetjes en men zou ze binnen ste buiten keren: er zou geen spo or- t j e Geofysisch Jaar t ev o o r s c h ij rt komen. En dat is ernstig. Want kijk eens even aan, lieve mensen, gij die een verantwoord excuus hebt: zo'n „Année Géophysique" is maar geen grapje! Dat is: beide Polen doorvorsen, de ijskap pen uwer bol doorwoelen; de windrich tingen almaar nahollen met ballonnetjes; het oog de ganse poolnacht lang strak ge richt houden op het Noorderlicht; de damp kring onafgebroken ivasemen en proeven en, natuurlijk, de uitbarstingen op het zovneoppervlak met onafgewende blik be kijken; en terloops, zoals spreekt, de stra lingen van de zonne ontleden. Verder dui ken wij, geofysici, mogen we hier wel zeg gen, de oceaan in, meten zo goed als on afgebroken de kosmische stralingen, tas ten gretig de ionosfeer af en leggen elke klimaatsverandering onmiddellijk en ter plaatse haarfijn vast op trommeltjes. Trommeltjes. En gij? Gij zit met uw veloursen hoed in bus en tram. En mevrouw? Gij snelt voort, van etalage naar etalage, onder een melusine pothoed waar de honden van aanslaan en waarvan de katten achter hun warme venster verharen, en gij móet en zult dat ene jurkje hebben teneinde uw vriendin Mien de ogen geheel te ver draaien. En dat terwijl wij (dus) de sonde opla ten, raketten omhoogschieten, en aardsa- tellieten afvuren. Terwijl wij het heelal doorploegen en de equatoriale elektrojet en andere jetten fel gadeslaan, gaat gij onwetend en zo plat als een schar langs de bodem van dit Geofysische Jaar. Wij zeggen hier: bah! Bij ons (ook thuis) is dat alles geheel anders. Gisteren waren wij wat laat thuis gekomen en vanmorgen voelden wij ons nog wat overwerkt. „Ik voel me Geofyzig naar vandaag", zeiden wij aan het ontbijt. En zij antwoordden: „Nou, je was ook Geo-vies laat thuis vannacht". Duif (Van onze parlementaire redacteur) Na vrij langdurig maar steeds vriend schappelijk overleg is er thans tussen de regeringen van Nederland en België in be ginsel overeenstemming bereikt over de wijze, waarop het oude geschil over Baarle- Nassau en Baarle-Hertog aan het Inter nationale gerechtshof in Den Haag ter be rechting zullen voorleggen. Sinds jaren zijn Brussel en Den Haag het niet eensover het ingewikkelde vraag stuk omtrent' deze „gebieden". Eerst is ge tracht om onderling tot een oplossing te komen. Dit bleek echter niet mogelijk. Daarna besloot men deze merkwaardige grenskwestie, waarbij oude kaarten, ver gissingen en misverstanden over sommige van die kaarten een rol spelen, door het Internationale Hof van Justitie te laten uit maken. Daarvoor is het echter nodig, dat de beide partijen eerst een overeenkomst voor het voeren van dit proces sluiten. Van welingelichte zijde heb ik vernomen, dat men thans zover is, dat de deskundigen in Brussel en Den Haag het omtrent de inhoud van die overeenkomst eens zijn geworden. Binnenkort mag men dan ook verwachten, dat tot ondertekening van de overeenkomst zal worden overgegaan. Nu moet men ech ter niet menen, dat vrijwel terstond daar op het proces kan beginnen. Eerst zal in elk geval de Nederlandse volksvertegen woordiging hetzelfde zal waarschijnlijk ook in België-het geval zijn haar goed keuring moeten hechten aan de overeen komst inzake het voeren van dit proces. Van de rechterlijke beslissingen zal immers een mogelijke ruiling of afstand van grond gebied kunnen afhangen. Maa.r langza merhand komt men toch tenminste een stapje dichter bij de beslechting van het geschil. JERUSALEM (U.P.) Zaterdagmiddag zijn in noordelijk Galilea, bij Hutala, 21 Israëliërs gewond door machinegeweervuur uit Syrische stellingen, zo is in Jerusalem officieel medegedeeld. Het betrof een aantal inwoners van de nederzetting Gonen, in noordelijk Galilea, die een uitstapje maakten naar het Hulata- meer. De schoten kwamen van over de Syrische grens. ADEN (AFP) In Aden is zaterdag be kend gemaakt, dat een honderdtal Jemenie ten een wachtpost in de streek van Sanaah, in het binnenland van het protectoraat Aden, heeft aangevallen. Veiligheidstroepen van het protectoraat sloegen de aanval af zonder verliezen te lijden, hoewel de Jeme nieten van artillerie gebruik maakten.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5