01 STAD DES LEVENS Berliner Ballet in Scheveningen De leerling van Doctor Marciolo Ook middenstand beducht voor lastenverzwaring Agenda voor Haarlem Kort en bondig MAANDAG 28 JANUARI 1957 Onder leiding van Tatjana Gsovsky Nieuwe arrestaties inzake Velser inbraken 4 msterdamse bedrijfsleider gearresteerd Examens Kerkelijk Nieuws Regeling kentekenbewijzen is vereenvoudigd Senatoren verontrust over PTT-tekort van f 36,5 miljoen 1 l Mr. dr. S. Wierda overleden Brief aan dr. Drees Oud-voorzitter van de Rekenkamer overleden Geen bezuiniging op het vleesrantsoen voor militairen r v DOOR JOSEPH L. EINANDER Noodweer boven Limburg en Noord-Brabant P.v.d.A.-wethouder in Tilburg Heringa Wuthrich Onder auspiciën van het Algemeen Haags Comité Kunstcontact heeft het onder artistieke leiding van Tatjana Gsovsky staande Berliner Ballett (op door reis naar Engeland) zaterdagavond in de totaal uitverkochte Kurzaal te Scheve ningen een voorstelling gegeven, voorlopig de enige in ons land. Bij de beoordeling diende met een aantal tegenwerkende fac toren rekening te worden gehouden. In de eerste plaats is de toneelaccommodatie hier volstrekt onvoldoende. Bovendien moest het programma op het laatste mo ment ingrijpend worden gewijzigd, omdat één der beide pianisten voor een spoed operatie in een ziekenhuis was opgenomen. De geluidsinstallatie voor de bij enkele werken langs mechanische weg ten gehore gebrachte muziek werkte huiveringwek kend abominabel. De toelichtingen vooraf bij de vertoonde balletten teveel in ge tal, hetgeen bijna de indruk van een leer lingenuitvoering vestigde werden in vertaling met lachwekkende fouten voor een microfoon gegeven, waarbij de spreker voor iemand, die een vooraanstaande post in de organisatie van het culturele leven bekleedt, een ontstellend gebrek aan eru- datie demonstreerde door zijn verkeerde uitspraak of radicale verbastering van uit de wereldlitteratuur bekende namen. Liever dan een gedetailleerd verslag, dat gezien de verhalende inslag van het me rendeel der zes balletten bijzonder veel ruimte zou vergen, geef ik enkele alge mene indrukken. Óm te beginnen mocht worden vastgesteld dat men over voor treffelijk materiaal beschikt, deugdelijk geschoold, waarbij het overigens opvallend is dat de mannen in dit kleine ensemble (vijftien leden intotaal) in de meerderheid zijn, niet alleen kwantitatief maar ook door technische beheersing en als toneel persoonlijkheden. De voornaamste vrou welijke solisten (waartoe tot voor kort ook de Nederlandse Wiet Palar behoorde) ko men uit het buitenland: de door Victor Gsovsky jaren geleden uit Parijs meege brachte Irene Skorik en de van origine Braziliaanse Janet Sassoon, twee nogal harde virtuozen, weinig geschikt voor wat men noemt lyrische duetten. Wie zich Irene Skorik uit de tijd van de Ballets des Champs Elysées herinnerd kon zich af vragen wat er met haar vermogen tot uit straling is gebeurd. Deze voorbeeldige Swanhilda uit „Coppélia" van weleer heeft zich misschien zo met haar glansrol -ver eenzelvigd, dat zij uiteindelijk toch een mechanische pop is geworden. Janet Sas soon heeft zowel iets van Renée Jean- maire als van de sportieve allure van sommige Amerikaanse danseressen, maar men wordt bij haar bewegingen geen spoor van bezieling gewaar. De mannelijke solisten, de niettemin bewonderenswaar dige Gert Reinholm voorop, hebben daar entegen een voor het zogeheten klassieke ballet te pathetische stijl. Eerlijk gezegd begrijp ik niet, waarom het Berliner Ballett, dat in Duitsland baanbrekend werk verricht, nu al naar het buitenland trekt, daarmee tevens de grens van zijn eigen vermogens over schrijdend. Het is overigens niet de eerste toernee, want men heeft reeds Zwitser land, Italië en de Verenigde Staten be zocht. In West-Europa kan men niet meer dan aantonen, hoever men gevorderd is met het inlopen van een achterstand. Evenals Nederland heeft Duitsland de hernieuwde ontwikkeling van het acade mische ballet langs zich heen laten gaan. Er bestaat in het vaderland van de „vrije dans" geen „klassieke' traditie. Het is een in alle opzichten gelukkig verschijnsel (ik wees daar reeds op na het belangwekken de hoewel teleurstellende Srawinsky- programma van Kurt Jooss in Düsseldorf) dat men in Duitsland bewust en intensief bezig is zich uit de primitieve roes te be vrijden, zoekend naar aansluiting b.ij het hoge spel der vormbeheersing. Voorlopig is dit echter een interne aangelegenheid. Ook daardoor werd nu in Scheveningen de vergelijking met een leerlingenuitvoe ring opgeroepen: men heeft bewezen het vocabulaire van de academische bewe gingstaal te kunnen gebruiken, echter De sneeuwbal der arrestaties inzake de Velsense inbraken rolt voort. Nadat de re cherche de 39-jarige IJmuidenaar v. d. E na de roofoverval in Putten nader aan de tand had gevoeld en er achter was geko men, dat hij met de tweede verdachte in deze overval, v. d. W. meer wist van vele insluipingen, die de gemeente Velsen on veilig hadden gemaakt, is de politie verder gaan zoeken, met het gevolg, dat thans nog vier verdachten aangehouden konden wor den: de drie Amsterdammers S. (26 jaar), W. (32 jaar) en Sch. (30 jaar) en boven dien werd de 22-jarige v. d. S. aangehou den, een los werkman uit IJmuiden, die evenals de Amsterdammers bekende bij enige inbraken te hebben geholpen. In. samenwerking met de Centrale Re cherche te Amsterdam werden de drie be woners van. de hoofdstad aangehouden. S. een vishandelaar, W. een los-arbeider en Sch., een bedrijfsleider, konden na hun ar restatie niet langer op tegen de grote hoe veelheden bewijsmateriaal, die de politie langzamerhand had verzameld. De vier verdachten zijn ter beschikking van de Justitie gesteld. Het onderzoek duurt inmiddels voort. LEIDEN: Kandidaatsexamen Franse taai en letterkunde: mevrouw J. T. S. Sleeswijk VisserHoltes, Den Helder; E. van der Starre (cum laude), Rotterdam. Doctoraal examen rechten: J. G. F. A. Hage Den Haag. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amersfoort C. van Dop te Huizen (N.H.) te Terwispel-Tijnje B. W. Steenbeek, kand. te Amersfoort. Aangenomen naar Groningen (14de pred. pi.) P. J. de Bruyn te Kethel en Spaland. Geref. Kerken Bedankt voor Amsterdam (vac. P. Veen- huizen) L. J. Boeijinga te 's-Gravenzande. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Dantumawoude L. Koopmans te De Rijp (N.H.). Geref. Gemeenten Tweetal te Zeist: K. de Gier te 's-Graven- hage en W. Hage te Nunspeet. Chr. Geref. Kerk Ds. J. P. Geels te Haarlem-Centrum heeft bedankt voor de beroepen naar de Free Christian Reformed Church te Chatham (Ontario) en te Red Deer (Alberta). zonder nog precies te weten wat men er mee beginnen moet. Men spreekt als het ware een soort Frans met nadrukkelijke germanismen. De typisch Duitse mentaliteit kwam het meest tot uiting in „Signale" op muziek van Giselher Klebe, een „zedenschets uit de twintiger jaren" (met 'n boogie-woogie niettemin). Het is een dooreenweving van fantasie en werkelijkheid, zich afspelend in een wachtkamer en een seinhuis van een plattelandsstation der spoorwegen, waarbij de chef zijn vrouw wegens ver meend overspel vermoordt, daarbij tevens een geweldige treinramp veroorzakend. Voor zover deze choreografie van Tatjana Gsovsky met spectaculaire acrobatie en knappe pantomine geen navolging van Roland Petit was, heerste er een kitsche rig expressionisme, vervuld van 'n moed willige ondergangsstemming, waarin men blijkbaar nog ouderwets geloofde. In wel dadig* contrast daarmee stond „Das Tor" op muziek van Heinz Friedrich Hartig, door dezelfde choreografe, op intelligente wijze de geschiedenis van Paris en Helena uitbeeldend, met de fatale profetie van Kassandra, waar de weloverwogen toe passing van klassicistische stijlmiddelen, waardig en met beheerste bewogenheid, kalm en open, grote bewondering af dwong. Buitengewoon mooi zelfs waren de plastische 'tableaus van het corps de ballet, vooral ter suggestie van de Trojaanse poort en het in soldaten uiteenvallende Griekse paard, waarvan bijgaande foto een goed beeld geeft. Helaas eindigde dit bal let, gekenmerkt overigens door weinig boeiende ontwikkelingen, in een lang durige anti-climax. Het is duidelijk, dat men in West-Duits- land, veel aangeleerd hebbende, nog in het stadium der nabootsing verkeert. Die we tenschap, direct van het toneel af te lezen, wordt bevestigd door de voorkeur voor navertelling van werken, die in een an dere kunstvorm reeds hun voltooiing von den. In plaats van verhalende heeft men dan ook eigenlijk met vertalende balletten te doen. Het vervelendste voorbeeld daar van leverde „Hamlet" op muziek van Bo- ris Blacher, in een eindeloos aantal ta- frelen, waarbij men drie kwartier lang vergeefs zit te wachten op één fascinerend moment. Men bemerkt dan tevens de be perktheid van het aantal bewegingsmo tieven, doordat de dansers van de ene her haling in de andere vervallen, zonder ook maar iets te kunnen toevoegen aan de er varing van de toeschouwer. Men verveelt zich, omdat men de noodzaak van de ge bezigde uitdrukkingsmiddelen niet voelt. Verder zag men deze avond nog een senti mentele pas-de-deux (naar „Romeo en Ju lia" op muziek van Prokovjev) en een door Pepe Urbani gesteld divertissement in oud-Italiaanse trant ook romantische imitaties dus! Men zou, geloof ik, verstandig doen het voorbeeld van het Nederlands Ballet (dat onder vrijwel dezelfde omstandigheden begon) te volgen: buitenlandse choreogra- ferf van grote verscheidenheid, maar allen werkend in de lijn der traditie, uitnodigen de voornaamste werken van hét inter nationale repertoire in te studeren. Intus sen past respect voor het voorbereidende werk van Tatjana Gsovsky, die. bij .het leggen van de fundamenten kennelijk met artistiek verantwoordelijkheidsgevoel te werk is gegaan. David Koning Met ingang van 1 februari wordt, zoals wij reeds bericht hebben, voor personen auto's, motorrijwielen, motorbakfiesten en invalidenwagens een nieuwe regeling voor de afgifte van kentekenbewijzen van kracht. De Rijksdienst voor het Wegver keer beoogt daarmee een vlottere dienst verlening aan het publiek. Daartoe wordt het kentekenbewijs gesplitst in twee delen. Het eerste, dat permanent is, bevat de be schrijving van het voertuig en het kente ken, het tweede vermeldt naam en adres van de eigenaar of houder en wisselt dus bij iedere overdracht van het voertuig. De kosten van deel 1 bedragen f 10, die van het tweede deel f 3. Tot nu toe verliep er nogal wat tijd tus sen de indiening van een aanvraag voor een kentekenbewijs en de afgifte daarvan. Wanneer men thans een nieuw motorrij tuig koopt, bevindt zich in de meeste ge vallen het eerste deel van het kenteken bewijs reeds in het bezit van de handelaar. De koper gaat met dit deel naar het be lastingkantoor, waar hij de motorrijtuigen belasting betaald en daarna ook het tweede deel van het kentekenbewijs ontvangt. Er kunnen zich echter gevallen voordoen, dat de handelaren niet over deel 1 van het kentekenbewijs beschikken. Dan dient men zich rechtstreeks volgens het oude systeem tot de Rijksdienst van het Wegverkeer te richten ter verkrijging van dit eerste deel. Als de wagen van eigenaar verandert (bij personenwagens komt dat gemiddeld eens in de drie jaar voor) moet de koper zich met kentekenbewijs en ingevuld aan vraagformulier voor een deel 2 tot de ont vanger der accijnzen wenden. Wordt het voertuig gewijzigd, dan vraagt de eigenaar onder overlegging van het oude kenteken bewijs een nieuw deel 1 bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer aan. Van een oud model kentekenboekje, zoals er thans 760.000 in omloop zijn, wordt bij verkoop van het voertuig door het aanbrengen van stempels een „deel 1" gemaakt. De thans in omloop zijnde kentekenbewijzen blijven dus geldig tot het tijdstip, waarop het motorrijtuig van eigenaar verwisselt. Het bewijs wordt in zijn nieuwe vorm afgegeven in een plastic hoes, waarin de beide delen zodanig zijn geplaatst, dat men zonder de documenten uit de hoes te schui ven, alle benodigde gegevens in één oog opslag kan overzien. Bovendien kan in de hoes de motorrijtuigenbelastingkaart zo danig worden opgeborgen, dat ook daarvan de belangrijkste gegevens zichtbaar zijn. De Rijksdienst voor het Wegverkeer hoopt door deze nieuwe regeling, die ruim een jaar in studie is geweest, de afgifte van kentekenbewijzen aanmerkelijk te kunnen bespoedigen. Uit de kosten - tien en drie gulden - blijkt dat de eerste af gifte duurder is geworden, maar latere veranderingen goedkoper zijn. Men hoopt, dat ook voor de aanvrage van kenteken bewijzen voor bedrijfsauto's dit jaar nog de nieuwe werkwijze van kracht zal kun nen worden. De moeilijkheid hierbij is, dat deze wagens vaak niet compleet worden ingevoerd. Janet Sassoon als Ka&stthétfa' in „Das Tor" van Tatjana Gsovsky met het corps de ballet als „het paard van Troje". Uit het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over de PTT-begroting blijkt dat vele leden ernstig verontrust zijn over het geraamde tekort over 1957 van f 36.484.000. Zij begrepen, dat onder deze omstandig heden aanpassing van de tarieven niet zal kunnen uitblijven. Voor bepaalde gebrui kers van de diensten der PTT zal een be scheiden tariefsverhoging weinig bezwaar medebrengen. Voor andere gebruikers daarentegen kunnen zulke verhogingen bij zonder verstrekkende gevolgen hebben. Deze leden dachten hierbij speciaal aan de kranten en de tijdschriften. Zij vroegen voorts, of de minister van Verkeer en Wa terstaat zich ervan heeft vergewist, dat zijn ambtgenoot van Economische Zaken geen bezwaar zal maken tegen tariefsver hogingen bij de PTT. Enige leden stelden de vraag of de mi nister het zeer arbeidsintensieve onder deel der PTT, de Postcheque- en Giro dienst, niet een verouderd apparaat acht. Is een totale reorganisatie van die dienst niet dringend gewenst, waarbij behoort voorop te staan een sterke inkrimping van het personeel?, zo vroegen zij. Andere leden verklaarden, dat er in de laatste tijd ge ruchten gaan over. de volkomen nieuwe figuur van een recht, dat per giro-over schrijving zou zijn verschuldigd. Mocht worden overgegaan tot het invoeren van een dergelijke maatregel dan zouden vol gens deze leden de abonnees van de Post cheque- en Girodienst op hun beurt hun goed recht kunnen bepleiten op vergoe ding van rente voor het geld, dat zij op hun rekening hebben staan. Vele leden achtte het aanvaardbaar, dat maatregelen worden genomen ter beper king van het verlies van de draadomroep, mits daarbij voorop sta, dat hier sprake is van een sociale dienst. De gedachte van liquidatie wezen zij met kracht van de hand. Zij achtten een geringe verhoging van het abonnementsgeld aanvaardbaar. Het was de gewoonte, dat Lodo 's morgens het eerst opstond en dan het ontbijt klaar maakte. Eens was hij daarmee klaar en hij wachtte op doctor Marciolo; maar die verscheen niet. „De doctor heeft zich zeker verslapen", dacht Lodo. „Ik zal hem maar even gaan wekken". Hij klopte op de deur en keek naar binnen. „Het is al half acht, doctor!", zei hij. Maar doctor Marciolo sliep niet. Hij was ziek49-50 In Den Haag is in de leeftijd van 51 jaar overleden mr. dr. S. Wierda, voorzitter van de Raad van Beroep voor de Sociale Ver zekeringen, van het ambtenarengerecht en van het militair ambtenarengerecht. De heer Wierda promoveerde in 1936 aan de universiteit te Leiden tot doctor in de rechtswetenschappen op een proefschrift ge titeld: „De verhouding van ambtenaar en arbeidscontractant in het tegenwoordige ambtenarenrecht". In 1939 werd hij griffier bij de Raad van Beroep voor de Sociale Ver zekeringen. -In 1946 volgde hij wijlen mr. H. van Haeringen als voorzitter van deze raad op. Hij maakte voorts deel uit van de be sturen van talrijke vreenigingen op het ge bied van het christelijk onderwijs. De Christelijke Middenstandsbond, de Koninklijke Nederlandse Middenstands bond en de Nederlandse Katholieke Mid denstandsbond, samenwerkend in de com missie van overleg van de middenstands- vakcentralen, hebben in een brief aan de minister-president hun instemming betuigd met hetgeen de vier werkgeversverbonden op 23 januari 1.1. aan hem hebben geschre ven. Zij delen mede, dat hun organisaties ook van oordeel zijn, dat bij een beslissing omtrent een eventuele belastingverhoging ten behoeve van de landbouwsector niet uit het oog mag worden verloren, dat het bedrijfsleven in korte tijd met een drietal lastenverzwaringen is geconfronteerd, na melijk een beperking van de investerings aftrek en het niet of niet zonder meer mo- on JI99I1 ,901', JJiJf> -j In Den Haag is op ruim 71-jarige leeftijd overleden de heer M. de Bloeme, die tot 1 januari 1956 voorzitter is geweest van de Algemene Rekenkamer. Na een militaire opleiding studeerde de heer De Bloeme aan de Economische Hoge school te Rotterdam. Na zijn doctoraal examen was hij achtereenvolgens werk zaam bij het ministerie van Financiën, bij de Rijksaccountantsdienst en bij het mi nisterie van Landbouw. In 1933 werd hij directeur van de accountantsdienst van dit ministerie en in 1934 van eenzelfde dienst van het ministerie van Economische Zaken. Op 1 juli 1946 werd de heer De Bloeme lid en op 16 mei 1953 voorzitter van de Algemene Rekenkamer. In 1932 was de heer De Bloeme reserve majoor der artillerie geworden en in 1936 reserve luitenant-kolonel. In mei 1940 werd hij aangewezen als artillerie-commandant van de positie Hoek van Holland. In 1946 kreeg hij op verzoek wederom eervol ont slag uit de militaire dienst. In 1949 werd hij benoemd tot reserve-kolonel titulair der artillerie en daarna tot reserve-gene- raal-majoor titulair. Hij was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en drager van het Oorlogsherinneringskruis mei 1940. De teraardebestelling zal maandagmid dag geschieden op de begraafplaats aan de Kerkhoflaan te 's Gravenhage. gen doorberekenen van loonsverhogingen en andere kostenstijgingen in de binnen landse prijzen en tenslotte de verzwaring van de directe belastingen, die als eventua liteit in het S.E.R.-advies wordt genoemd. Voor het midden- en kleinbedrijf moeten daarbij als bijzondere lastenverzwaringen nog worden vermeld de komende verho ging en de premie voor de algemene ouder- domsverzekering, waarvan volgens het be stedingsadvies slechts een deel door de zelfstandige mag worden doorberekend. Voorts wordt in de brief opgemerkt, dat door de eigen structuur van het midden standsbedrijfsleven ook reeds in 1956 ten gevolge van de stabilisatiepolitiek aan merkelijke offers werden gevraagd. Daar komt nog bij dat in vele branches van het midden- en kleinbedrijf de wijzigingen in de koopgewoonten en het bestedingspa troon, de toepassing van nieuwe ma terialen en de oplopende prijzen, aanmer kelijke inyesteringeaionvermijdelijk ma-1 ft.Ob-,mm i?rti xaidooj Een cumulatie van fiscale of verdere loonlasten bij de reeds bestaande moeilijk heden zou het voor de middenstandsorgani saties bijzonder moeilijk maken de steun van hun leden te blijven behouden voor het realiseren van de doeleinden van het stabilisatiebeleid, zo wordt in de brief ge zegd. De minister van Defensie, ir. Staf, wenst niet dat de militairen van de Koninklijke Landmacht per dag tien gram vlees minder zullen krijgen. Deze geringe vermindering was voorgesteld in het kader van de be stedingsbeperkingen, hetgeen per jaar een bezuiniging van ruim 2 1/2 miljoen gulden betekent. De militair krijgt per dag 165 gram vlees. Een vermindering van tien gram zou het aantal calorieën doen verminderen. Hoewel men heeft voorgesteld op andere wijze de hoeveelheid calorieën gelijk te houden, voelt de minister niets voor een vermindering van het vleesrantsoen. De verzorging van de militairen mag onder geen enkel beding lijden onder maatrege len, die een beperking van de bestedingen inhouden, aldus minister Staf. C Zij zou hem in sobere bewoordingen vertellen, dat. Hij keek naar Elsie. Haar blik was onafgebroken op het toestel gevestigd. „Kom," zei hij, „neem een paar tabletten en ga rusten. Probeer te slapen en ergens aan te denken. Ik zal je wekken als Doch een blik in haar starre ogen deed hem zwijgen. Hij kende haar. Zij zou geen stap van deze plaats wijken. Zij zou wachten, roerloos wachten, tot het vonnis viel. De minuten werden uren, en het toestel zweeg. Niets in huis verbrak de suizende stilte, doch buiten raasden bij tussenpozen de gierende auto's voorbij. George Richardson keek rond in de kamer, waarvan hij het beeld voortdurend in zijn gedachten had gehad, toen hij op reis was. Hij trachtte de beangstigende leegte te vergeten, die thans dit vertrouwde vertrek beheerste en die het vreemd en vijandig deed schijnen. Het beeld van Susan, de vrolijke, levendige Susan zoals hij aan haar gedacht had daarginds in de vreemde hotels, in de onbekende straten, bij zijn inkopen in Parijs en Amster dam, tijdens de prettige uren van verstrooiing tussen de zakelijke besprekingen door dat beeld was volkomen uit zijn geheugen verdwenen. Het verbijsterde hem als een telkens terugkerende golf van brandende vrees steeg het besef in hem op, dat hij haar misschien nooit meer zien zou en dat hij dan de herinnering aan haar zijn ganse leven zou moeten meedragen in het beeld van een bebloed, gebroken lichaampje, met het grijnzende gezicht van een moderne auto vol blinkend nikkel en chroom boven haar als een verscheurend dier, dat met zijn klauw dit broze leventje had neergeslagen. Buiten klonk het geluid van een remmende auto. George en Elsie voelden tegelijkertijd de vlammende pijn, die weken daarna nog telkens in hun binnenste zou opflitsen bij het geluid van autoremmen. De wagen daar buiten stopte vlak voor hun deur. Zij hoorden een portier dichtklappen en enkele seconden later ging de huisbel over. Een ogenblik zaten ze roerloos elkander aan te kijken. Toen stond George op en liep naar de hal. Hij opende de deur en zag een kleine, donkere man van middelbare leeftijd voor zich staan. Het scherpe, ge- bruine gezicht had iets exotisch. De man droeg een helbruine tweedjas met een donkerbruine bontkraag, waarin zijn hoofd weggedoken was en waarboven een warrige haardos uitstak. De man maakte een nerveuze indruk en zwaaide in verwarring met de knalgele hand schoenen, die hij in zijn linkerhand hield. Zijn rechter omklemde de gevouwen bol van een dure, omvangrijke bruine hoed. „Meneer Richardson?" vroeg hij met een nasale stem. George knikte. „Waar kan ik u mee van dienst zijn, meneer eh. „Mijn naam is Galotti, Francesco Galotti," antwoordde de bezoeker, op de tenen wippend. „Ik ben zo vrij ik zou u willen vragen Hij hield op, toen hij de uit drukking op het gezicht van George zag veranderen. George Richardson was geladen met verdriet en angst. Hij zag geen uitweg uit zijn nameloze ellende. Hier stond de man, wiens auto een einde had gemaakt aan zijn geluk. Francesco Galotti een opzichtig geklede, van geld bulkende autobandiet, die de smakeloze brutaliteit had Elsie en hem te komen storen terwijl zij in bange afwachting waren van enig nieuws uit het ziekenhuis nieuws dat wellicht zou beslissen over hun verder leven. George opende de deur verder en deed een stap opzij; hij sprak geen woord, doch Galotti gehoorzaamde aan zijn dwingende blik. Hij trad binnen en bleef geagiteerd dralen in de hal, terwijl George zorgvuldig en langzaam de deur sloot. „Meneer Galotti," zei George Richardson met koude stem. „U hebt ons dochtertje aangereden. U hebt met uw prachtige auto ons enig dochtertje vermoord. En nu. De dreigende toon van George en zijn grimmige blik hadden Francesco Galotti moeten waarschuwen. Hij had moeten begrijpen dat hij op dit moment niets beters kon doen dan zo snel mogelijk verdwijnen. Hij had niet moe ten komenDoch merkwaardig genoeg scheen hij zich in het geheel niet bewust te zijn van het gevaar, dat hem boven het hoofd hing: de kans te worden neergeslagen door een wanhopig man, die zijn opgekropte gevoelens niet langer meester kon blijven en hem als slachtoffer van een ontzettende spanningsontlading zou kiezen. Francesco Galotti trok de zware, donkere wenkbrau wen op en hief beide handen omhoog. Niet in afweer, doch in ontsteltenis over een plotseling denkbeeld. „Ver moord?" hijgde hij, terwijl zijn wangen vaalbleek wer den. „Dus ze is.dood?!" Hij smeet zijn hoed en hand schoenen tegen de grond en sloeg zijn ogen naar het plafond. „O hemel, alstublieft! Maak dat het niet waar is!" smeekte hij hees. „Laat mij, Francesco Galotti, dit niet beleven! Laat een goed zoon van zijn ouders en een rechtschapen zakenman niet de oorzaak zijn van deze gruwel! Laat Francesco Galotti sterven, als iemand zou moeten sterven!" Het klonk potsierlijk theatraal, doch niemand zou er om hebben kunnen glimlachen. De donkere, kleine man van Venezolaanse afkomst, in wiens aderen het bloed van Spanjaarden en Indianen gemengd was, werd een wanhopig kind dat met Zuidelijke warmte en beweeglijkheid uiting gaf aan zijn gevoelens. George Richardson stond aan de grond genageld. Zijn handen, tot vuisten gebald om de moordenaar van zijn kind te lijf te gaan, bleven roerloos langs zijn lichaam hangen. Met starre verbazing keek hij naar de bezoeker, wiens gezicht de grootste wanhoop uitdrukte. Hij zag hoe de dikke, gekrulde lippen van Galotti bewogen in een geluidloze jammerklacht en hoe zijn handen gevou wen omhooggeheven werden. Zijn wilde woede zakte snel weg. Het doffe verdriet kwam weer in de plaats van zijn verlangen om deze man te wurgen, te slaan, te vernietigen. „Ik weet niet of zij dood is," zei George moeilijk. „Wij wachten op bericht. Zij wordt geopereerd." Francesco Galotti staarde hem ongelovig aan. „Dus er is nog hoop?" riep hij uit. „Meneer Richardson, u weet niet hoe ellendig ik me gevoeld heb. Ik kon het nieft langer uithouden ik moest het weten!" Hij nam de ijskoude hand van George en klemde die in een pijnlijke greep. „Het doet er niet toe wat u van mij denkt of wat u met me wilt doen. Sla me neer, vermorzel me, wurg me. Als dat u helpen kan, doe het, meneer Richardson! Maar bidt met mij dat zij blijft leven!" George maakte zijn hand los en deed een stap de gang in. „Kom binnen," zei hij kort. „Dan kunt u met ons wachten op het bericht. Ik kan u niets aanbieden. Mijn vrouw. „Ik kan hier wachten," antwoordde Francesco Galotti onderdanig. „Ik zal in de gang wachten en u beiden niet storen. Ik Doch George nam hem bij de arm en leidde hem binnen. Elsie stond op en keek verschrikt naar George, doch de uitdrukking op diens gezicht stelde haar gerust. Hier was zij doodsbang voor geweest de ontmoeting tussen George en Galotti. (Wordt vervolgd). Afscheid. In een speciale zittin-g heeft de Amsterdamse rechtbank afscheid genomen van haar griffier, mr. J. L. Veltrup, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. De rechtbank bood hem een reis naar Rome aan. De Koningin benoemde mr. Veltrup tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Speelclub. De directie van de voor malige Benelux-speelclub, die destijds was gevestigd op het betwiste gebied te Baarle en enige maanden geleden bij ee" groot scheepse actie der justitie werd opgeheven, heeft nu op een stukje Belgisch grondgebied een nieuwe speelgelegenheid geopend. De speelclub is ondergebracht in enige in aller ijl opgetrokken houten barakken op grond, die eigendom is van de burgemeester van Baarle-Hertog en diens broer. De exploitan ten van de nieuwe club, die „Plaze" heet, hebben de verschuldigde belasting van 240.000 Belgische franks reeds voldaan. Burgemeester. Tot burgemeester van Schiermonnikoog is met ingang van 10 februari benoemd de heer O. G. de Boer, gemeente-ontvanger en eerste ambtenaar ter secretarie van Schiermonnikoog. De heer De Boer is 35 jaar en niet bij een politieke par tij aangesloten. Repatriërenden. Dinsdag zal het m.s. „Johan van Oldenbamevelt" van de stoom vaartmaatschappij „Nederland" met 950 repatriërenden uit Indonesië in Amsterdam arriveren. Zondagavond heeft tussen kwart voor acht en half negen boven Zuid-Limburg een hevig onweer gewoed, dat gepaard ging met wolkbreuken en hagelbuien. In Maas tricht vielen hagelstenen zo groot als knik kers. Op het vliegveld Beek constateerde men tijdens deze buien windstoten met snelheden van 80 km per uur. In Hapert, in Noord-Brabant, sloeg de bliksem in in de grote boerderij van land bouwer J. Castelijns aan de provinciale weg. In een oogwenk sloegen de vlammen uit de grote hooischuur. De plaatselijke brandweer werd gehandicapt door zware hagelbuien en felle windvlagen. Terwijl men in allerijl het vee in veiligheid bracht, beschermde de brandweer door een gor- wijn van water de stallen. Het aange bouwde woonhuis kon zelfs zonder water schade worden behouden. Al het vee werd gered. De stallen liepen aanzienlijke schade op. De voorraad hooi en stro ging geheel verloren. De boerderij was verzekerd De gemeenteraad van Tilburg heeft met 23 tegen 8 stemmen tot wethouder van Fi nanciën en Bedrijven gekozen ir. J. F. L. Krugers, lid van de Katholieke Werkge meenschap in de Partij van de Arbeid. Hij werd in 1945 voor de Partij van de Arbeid in de gemeenteraad gekozen. Van 1954 heeft hij tevens zitting in de Provinciale Staten van Noord-Brabant. Hem is reeds non-activiteit verleend als hoofdingenieur directeur van de cultuurtechnische dienst. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES MAANDAG 28 JANUARI Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Tra peze", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tra peze", alle leeft., 7 en 9.15 u. C' iema Palace: „Morgen zal ik huilen", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Als Parijs ontwaakt", 18 j., 8 uur. Lido: „De onbekende soldaat", 18 j., 7 en 9.15 uur. Studio: „The deep blue sea", 18 j„ 7 en 9.15 uur. Roxy: „Wereld zonder einde", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Zang en Vriend schap: Genezingsdienst van de Grotere We reld, 8 uur. Begijnhofkapel: Ds. J. Kroon spreekt over: „Als ik dood ga, dan roep ik God", voor Interkerkelijk Evangelisatie comité, 8 uur. Frans Halsmuseum: Prof. dr. H. Oldewelt spreekt over: „Instinct en ge woonte in het leven van de mens" voor Volksuniversiteit, 8 uur. DINSDAG 29 JANUARI Minerva: „Goud van Napels", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Trapeze", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Morgen zal ik huilen", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Ha's: „Als Pa-rijs ontwaakt", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „De onbekende soldaat", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Studio: „Three coins in de fountain", a.l„ 2:15, 7 en 9.15 u. Roxy: „Wereld zonder einde", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 u. Concertgebouw: Zesde concert, serie D, N.Ph.O. o.l.y. Oban Dounan, solist Gerard Souzay, bariton 8.15 uur. Concertgebouw: P. Chr. van Westering bespeekt concerten voor Volksuniversiteit, 7.30 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6