Groei en bloei van Veisen in derde kwartaal 1956 Scherm u tseli ngen in het Stcitenhuis Hoogezand trekt tuinders uit het westen aan Havenberichten Spaarzaamheid nam iets toe ten opzichte van kwartaal daarvoor Huizen „groeiden" sneller dan bevolking Grondgebrek in het Westland werkt overheveling in de hand „De Plaatwellerij" tien jaar 7 Watervliet verloor van laagst geklasseerde Elon-conferentie in IJmuiden Eigen predikant voor Vrijz. Hervormden 99 99 DINSDAG 29 JANUARI 1957 De bevolking van de gemeente Velsen is in het derde kwartaal van 1956 toegenomen met 510 personen, waardoor het aantal inwoners is gestegen tot 59.534 op 1 oktober (inmiddels is de 60.000 gepasseerd, red.). Het groeipercentage bedroeg dit kwartaal 0,86 tegen 0,97 in het overeenkomstige kwartaal van 1955. Dit verschil is gelegen in het feit, dat in het onderhavige kwartaal het vestigingsoverschot kleiner was dan in het derde kwartaal van 1955; de vestigingsoverschotten bedroegen n.l. respectievelijk 261 en 312. (Het geboorte-overschot was in beide kwartalen ongeveer gelijk, n.l. respectievelijk 249 en 244.) Het aantal bewoners per woning bedraagt in Velsen 3,88 tegen 4,28 in Nederland. De inleggingen bij de Rijkspostspaarbank en de Nutsspaarbank bedroegen 2,8 mil joen tegen 2,3 miljoen in het overeenkom stige kwartaal van 1955. De terugbetalin gen omvatten een bedrag van 2,1 miljoen tegen 1,7 miljoen in het derde kwartaal van 1955. Daardoor was het saldo van de inleggingen boven de terugbetalingen hoger dan in het overeenkomstige kwartaal van 1955, n.l. respectievelijk 0,7 miljoen tegen 0,6 miljoen. De personeelsbezetting in de industrie bedroeg op 1 juli 1956 14.4lft. Dit aantal is niet zonder meer vergelijkbaar met dat van voorgaande jaren, daar sinds het begin van het tweede kwartaal van 1956 in de cijfers omtrent de personeelsbezetting van de in dustrie ook het aantal van andere bedrij ven en diensten gebruikte werkkrachten is begrepen. De personeelsbezetting in de industrie kan dus alleen vergeleken worden met die van 1 april 1956. In de periode 1 april 1956 1 juli '1956 is de personeelsbezetting toe genomen met 67 personen, d.i. met 0,47 pet. De daling van de verhouding tussen het aantal arbeiders en het aantal overige per soneels leden was ook in deze periode te constateren. Op 1 april waren 289 arbeiders werkzaam op 100 overige personeelsleden, terwijl op 1 juli 285 arbeiders werkzaam waren op 100 overige personeelsleden. Van het begin van 1953 af tot het einde van 1955 is het aantal arbeiders per 100 overige personeelsleden, waarbij dus geen rekening is gehouden met het aantal van andere bedrijven en diensten geleende werkkrachten, gedaald van 333 tot 259. Dit verhoudingscijfer is dus in drie jaren met 22 pet. gedaald. Het aantal personeelsaanvragen van werkgevers bedroeg aan het einde van het derde kwartaal van 1956 915 tegen 914 aan het begin van het derde kwartaal. Van het aantal aanvragen was aan het eind van het derde kwartaal 56 pet. afkomstig uit de bedrijfsklasse van de metaalnijverheid. De nijverheid, die na de metaalnijverheid het grootste aantal personeelsaanvragen heeft ingediend, is de bouwnijverheid. Aan het einde van het derde kwartaal van 1956 was 7 pet. van de aanvragen afkomstig uit de bouwnijverheid. Het aantal ingeschreven geheel werk lozen bedroeg aan het einde van het derde kwartaal 56, waarvan 41 mannen en 15 vrouwen. Van de ingeschreven mannelijk geheel werklozen werden 24 personen, d.i. 59 pet., gerekend tot de minder-geschikten. Het aantal ingeschreven werklozen is in de laatste drie jaren zeer belangrijk ge daald. Aan het einde van het derde kwar taal van 1953 waren 344 personen inge schreven en aan het einde van het derde kwartaal van de jaren 1954, 1955 en 1956 respectievelijk 96, 73 en 56. In het onderhavige kwartaal zijn 136 wo- Voor het eerste twaalftal van de korfbal vereniging Watervliet" was het in Amster dam-Noord jammer dat zij een dubbele han dicap had en hieraan is in hoofdzaak de nederlaag tegen de laagst geklasseerde in af deling 2 B van de K.NKB I te wijten geweest. Watervliet miste in het eerste aanvalsvak de geroutineerde mevrouw Hartman en J de Boer, voor wie mejuffrouw Hoen en J. v. d. Berg werden opgesteld. Bovendien was er het nadeel van het ongewone en kleine grind- veld, waarbij de lichte bal in de harde wind moeilijk controleerbaar was. Het werd een harde strijd, waarin de thuisclub het belang rijke windvoordeel koos om te beginnen. Wegens het ontbreken van een zwaardere bal zag de Velsense aanval vele goede scho ten mislukken, omdat de bal steeds van richting werd veranderd. Hoewel de Vel- senaren het meest aanvallend waren kwam het gevaar bij de andere korf. Twee goede doelpunten na een half uur gaf Watervliet een 2-0 achterstand en nog voor de rust werd het zelfs 3-0. Ook de tweede Water- vliet-aanval was niet bij machte om succes te boeken. Na de hervatting volhardden de Amsterdammers in een verdedigen op de man, maar dit had tot gevolg, dat de be zoekers hiertoe ook overgingen, aangezien de zwak leidende scheidsrechter niet hier tegen optrad. Het gelukte eindelijk Ver beek de stand op 3-1 te brengen, doch met een had ook OBZB succes (4-1). Watervliet gaf het niet op en Hartman verkleinde van afstand de achterstand. In de beginopstel ling pakten de gasten nog wat feller aan, waarbij de Amsterdamse aanval goed werd bedwongen. De Velsense aanval werd even wel te zwaar verdedigd zonder dat de scheidsrechter ingreep. Eindelijk werd een strafworp toegewezen, maar gemist Het werd tenslotte 4-3 voor OBZB toen v Lode, steijn toch nog uit een vrije worp scoorde. In de uitwedstrijd tegen Nieuw Flora 3 werd de overwinning van Watervliet 3 ver wacht. Al met de rust was de eindstand (0-6) bereikt door doelpunten van Joop v. Lodesteijn (2x), Joop v. Wijk, Jan Koning, Bert Ducroeq en Corrie Meyer. Na de her vatting is er niet meer gedoelpunt. DONDERDAG P.v.d.A.-FEDERATIE- JAAR VERG ADERING De Federatie Velsen van de Partij van de Arbeid belegt donderdagavond in het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Abee- lenstraat haar jaarlijkse algemene leden vergadering. In deze bijeenkomst zal de voorzitter, wethouder M. de Boer, aftreden. Het be stuur stelt voor in zijn plaats te kandide ren de heer J. Harmsen, lid van de Provin ciale Staten van Noordholland. LUSTRUMVIERING ORANJEVERENIGING OP „PRINSESSEDAG" Op 22 januari bestond de Oranjevereni ging „Driehuis" 10 jaar. Mede in verband met dit feit heeft het bestuur besloten aan de jaarvergadering, welke op 31 januari in de grote zaal van het Missiehuis gehouden wordt een gezellige filmavond te verbin den. Óp deze avond zal, zoals al gemeld is, vertoond worden „Mijnheer de Gouver nante". ningen voltooid, d. i. 0,90 pet. van de woningvoorraad. De toeneming van de woningvoorraad was dus groter dan de toeneming van de bevolking, daar de be volking zoals reeds vermeld, met 0,86 pet. is toegenomen. In het derde kwartaal van 1956 is met de bouw van 77 woningen begonnen tegen 173 in het overeenkomende kwartaal van 1955. Aan het einde van de onderhavige periode waren nog 672 woningen in uitvoering tegen 591 aan het einde van het derde kwartaal van 1955. Twee verkeersongevallen per dag In het derde kwartaal hebben 189 ver keersongevallen plaatsgevonden tegen 186 in het overeenkomstige kwartaal van 1955. Het aantal verkeersongevallen bedroeg dus gemiddeld 2 per dag. Verder is een overzicht gegeven van het verloop van het aantal verkeersongevallen per 1000 inwoners in Velsen sinds 1952. 1952: 7,94; 1953: 6,91; 1954: 7,98; 1955: 9,43. Hieruit blijkt, dat het aantal verkeers ongevallen per 1000 inwoners in 1953, ver geleken met de overige opgenomen jaren, laag was, terwijl in 1955 het aantal ver keersongevallen hoger was dan in de jaren 1952 tot en met 1954. In de drie kwartalen van 1956 ligt het aantal verkeersongeval len weer hoger dan in de overeenkomstige periode van 1955. De cijfers bedroegen respectievelijk 7,7 en 7,1. Indien een vergelijking wordt gemaakt met het aantal verkeersongevallen per 1000 inwoners in Nederland, dan blijkt, dat in Velsen in 1952 meer verkeersongevallen per 1000 inwoners voorkwamen dan in Nederland, terwijl in de jaren 1953 tot en met 1955 en ook in het eerste halfjaar van 1956 het omgekeerde het geval Is. In onder staande tabel is hiervan een overzicht ge geven. Indices, waarbij Velsen Nederl. Nederl. is 100 1952 7,94 7,54 105 1953 6,91 8,17 85 1954 7,98 9,43 85 1955 9,43 10,68 88 le halfj. 1955 3,91 4,86 80 le halfj. 1956 4,51 5,41 83 Het aantal verkeersongevallen per 1.000 inwoners bedroeg in Velsen in 1952 105 pet. van dat van Nederland en in de jaren 1953 en 1954 85 pet., in 1955 treedt een stijging op tot 88 pet. In het eerste halfjaar van 1956 is ook een stijging waar te nemen vergeleken met de overeenkom stige periode van 1955. Het aantal ver keersongevallen per 1.000 inwoners be droeg .in Vélsen in het eerste halfjaar van 1955 80 pet. van-dat van Nederland, ter wijl in het eerste halfjaar van 1956 een percentage van 83 pet. moet worden ge constateerd. Bij onderzoekingen, betrekking hebbend op Nederland, is gebleken, dat de ver klaring van de toeneming van het aantal verkeersongevallen vooral moet worden gezocht in de toeneming van het verkeer. Het is niet bekend, in welke mate de on voorzichtigheid van de personen die aan het verkeer deelnemen (w.o. ook de wan delaars) een verandering heeft ondergaan. In het derde kwartaal van 1956 maakten 293.000 voertuigen gebruik van het pont- veer tegen 333.000 voertuigen in het derde kwartaal van 1955. Deze daling moet wor den toegeschreven aan het feit, dat de weg over de sluizen thans meer wordt gebruikt dan in het derde kwartaal van 1955 waar aan uiteraard de regeling, dat de vracht wagens sinds 1 juni 1956 bij het pontveer voorrang hebben boven personenauto's, heeft medegewerkt. In het derde kwartaal van 1956 passeer den 764.000 voertuigen het Noordzee kanaal bij de gemeente Velsen tegen 641.000 in het derde kwartaal van 1955. Dit betekent dus een stijging met 19 pet. In alle kwartalen is het aantal voer tuigen dat het Noordzeekanaal passeert sterk toegenomen. In het derde kwaitaal van 1965 passeer de 86 pet. meer voertuigen dan in het der de kwartaal van 1952; in het tweede kwar taal van 1956 passeerde 87 pet. meer voer tuigen dan in het overeenkomstige kwar taal van 1952 en in het eerste kwartaal passeerde 64 pet. meer voertuigen dan in het overeenkomstige kwartaal van 1952. Van de 764 000 voertuigen die in het derde kwartaal van 1956 werden geteld op het pontveer en op de weg over het slui- zencomplex behoorden 617.000 tot de per sonen- en bestelauto's. Van de personen- en bestelauto's maakten 471.000 d. i. 76 pet. gebruik van de weg over het sluizencom- 'plex. Dit is een hoger percentage dan ia het derde kwartaal van 1955 kon worden geconstateerd. Toen behoorden van de 641.000 voertuigen, die het Noordzeekanaal bij Velsen passeerden, 504.000 tot de per sonen- en bestelauto's, waarvan 309.000 van de weg over het sluizencomplex ge bruik maakten, d. i. 61 pet. In de Elon-kapel te IJmuiden zal een driedaagse conferentie plaats hebben. Deze wordt gehouden zaterdag 2, zondag 3 en maandag 4 februari. Als sprekers zullen optreden de heren J. A. Visser uit Amsterdam en Jb Klein-Ha- neveld uit Bodegraven. De te behandelen onderwerpen zijn: „De opname der ge meente", „De grote verdrukking" en „Het duizendjarig Vrederijk". De bijeenkomsten worden opgeluisterd door zang van het duo Stoop uit Dondrecht en van de zusters A. Punt en A. Verboom en Richard Wou ters uit Amsterdam. Het bestuur van de vereniging van vrij zinnig Hervormden te Beverwijk ijvert thans voor het beroepen van een eigen pre dikant. Als onderdeel hiervan is men overgegaan tot de stichting van een fonds voor de aan koop van een pastorie. Grondstoffenaanvoer voor papierfabriek Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen zijn zaterdag en zondag drie zeesche pen, geladen met houtstof, aangekomen. Het Griekse s.s. „Zatoyna Poly" voerde van de Zweedse haven Uddevali2400 ton houtstof aan en met het Noorse s.s. „Sols kin" en het Zweedse m.s. „Favorit" wer den ladingen aangevoerd respectievelijk 1080 ton houtstof uit de Noorse haven Lar- vik en 650 ton houtstof uit Gothenburg. „DENK EN ZET" DAMDE EN SCHAAKTE WEER De uitslagen in de onderlinge competitie van de Wijk aan Zeese dam- en schaak club „Denk en Zet" waren: Dammen: N. SchaaperJ. Paffijn 02; J. DuinB. Zuiderduin 20; E. Diep- grondR. Mahlberg 11. Schaken: P. VisserTh. Verhagen 01; H. BuismanJ. v. Vliet 10; A. BornW. v. Klaveren 01; J. BeukerP. Suiker 01; P. KrijgsmanJ. v. Eetten afg.; J. de BoerC. de Boer 10. „WEENINK" 2 SCHAAKTE TEGEN „OUDE SLOT" 2 Voor de bondscompetitie speelde het derde tiental van de Beverwijkse schaak club „Weenink" een wedstrijd tegen „Oude Slot" 2 in Heemstede welke in 3)4-414 voorlopige uitslag eindigde zodat de afgebroken partijen de beslissing moe ten brengen. ADVERTENTIE Schaakclub „Pat-Mat" achter de borden De Kennemer schaakclub „Pat-Mat" heeft de onderlinge competitie voortgezet met de volgende uitslagen: Afd. I: E. Ekhart-W. Steeman 'It—'U; J. Zoontjes-ir. E. F. Peltzer '/iA. Slings- P. Hart afg. Afd. II: G. Paardekoper-M. Soeteman 0—1; Ir. J. M. Nijhoff-B. Wulms 0—1; B. de Heer-ir. E. de Vries 'h'la, B. de Heer- ir. J. M. Nijhoff 'It—'h. K.A.J. VIERDE FEEST De Katholieke Arbeidersjeugd heeft zater dagavond in het Centrum in Beverwijk een feestavond georganiseerd ten bate van de Rome-actie van de St. Agatha-parochie. De diverse medewerkers hebben met animo schetsjes en liedjes voor het voetlicht ge bracht. De Wilma Sisters (Willie en Martha Hoogewerf) waren charmante cabaretières en ook het accordeon-duo, gevormd door Nico Spannenburg en Kees Beentjes, ble ken van het goede hout gesneden. Een al leraardigst schetsje was een parodie op het krantenbedrijf dat onder de titel „Van onze speciale correspondent", de zaal deed lachen Na afloop van dit cabaret-programma was er gelegenheid tot dansen op muziek door The Blue Stars" onder leiding van Nico Spannenburg. In het Statenhuis te Be verwijk is de strijdbijl, in dit speciale geval de floret, opgegraven ter gelegenheid van de schermdemonstratie die daar gegeven werd door enkele leden van een Haar lemse schermschool. Door deze show hoopte het bestuur van de Hoog- ovens-beambtenvereniging „De Gieteling" te kunnen komen tot de oprichting van een onderafdeling schermen. Het bestuur van „De Gieteling" heeft er meteen vaart achter gezet en overtuigd van het sla gen heeft het 1 februari als oprichtingsdatum vast gesteld. Geoefend zal wor den in een der zalen van het Jozefhuis aan de Ban- jaertstraat te Velsen-Noord. Gisteravond waren er in middels enkele tientallen geïnteresseerden getuige van soms spectaculair doch steeds gespannen gevechten op floret, sabel en degen. Het gekletter der wapenen kwam tot een climax in een sabeldans, die enkele heren in witte kledij uitvoerden. De schermleraar, de heer C. A. F. de Valk uit Haar lem, onder wiens leiding de nog op te richten club zal trainen, gaf vooraf in korte trekken uitleg van de re gels, die bij het beoefenen van deze sport in acht moe ten worden genomen. Bij voetballen is het ge bruikelijk aan het begin van de wedstrijd „één hoe- ra'tje voor de tegenpartij" weg te geven doch bij deze exclusieve sport vereist de etiquette, dat de spelers al vorens het gevecht te be ginnen met enige min of meer ingewikkelde figuren met hun wapen een saluut te brengen aan tegenstander en publiek. Of „De Gieteling" hele maal geslaagd is in zijn op zet was gisteravond nog niet bekend, doch haar le den zullen ongetwijfeld hierover nog wel het nodige horen voor op 4 februari de onderlinge „schermutselin gen" een aanvang zullen nemen. Bridgen bij „Sans Atout" De uitslag van de jongste clubavond van de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" is als volgt: Groep A: 1. C. Hoogeboom-G. C. Tabak 26 pnt.; 2. J. Hamers-J. van Zutphen 21'/a pnt.; 3. J. Bos-J. Bloemendaal 21 pnt.; 4. de heer en mevrouw Langendijk 21 pnt.; 5. A. Worst-G. Zoontjes 15'/2 pnt.; 6. J. Blom- J. Nijman 15 pnt. Groep B: 1. Tabak-Biben 51'/i pnt.; 2. W. en G. de Boer 47 pnt.; 3. A. en Th. van Groningen 46'/2 pnt.; 4. L. Kleyn-C. Gel dermans 46 pnt.; 5. G. Haver-A. Worst 39 pnt.; 6. D. Hoogeboom-C. v. d. Vlugt 36'/a pnt.; 7. Ch. Hart-J. de Jong 36 pnt.; 8. de heer en mevrouw Vollaerts 33'/2 pnt. Groep C: 1. J. Stals-N. Oosterhout 24'/2 pnt.; 2. dames van Essen-Belterman 22 pnt.; 3. dames Tabak-Kok 2OV2 pnt; 4. B. Groot-R. Hoen 2OV2 pnt.; 5. D. Breuwer- H. Oosterveen 17'/2 pnt.; 6. de heer en me- vrouy Tand, 15 pnt. Er is in Hoogezand-Sappemeer een be hoorlijke boterham te verdienen in de tuinbouw, die zich daar sinds het einde van de vorige eeuw heeft ontwikkeld tot een belangrijke bedrijfstak. De tuinderij daar kan een vergelijking met die van an dere centra in ons land gemakkelijk door staan. Momenteel wordt het de tuinders van het Westland lastig gemaakt door de uitbreidingsplannen van de gemeente 's-Gravenhagc. Ook in tuinbouwcentra in de buurt van andere grote steden in het westen van het land ondervindt men soort gelijke moeilijkheden. Reeds verscheidene van deze tuinders hebben hun boeltje ge pakt en zijn onder meer naar Hoogezand- Sappemeer gegaan. Grondschaarste en woningnood spelen echter ook daar een rol. Maar het is voor aspirant-migranten naar de tuinderij van Hoogezand-Sappemeer hoopgevend, dat die obstakels door bijzondere omstandigheden kunnen worden overwonnen. Die bijzon dere omstandigheden zijn deze: de laatste jaren was er een merkbare achteruitgang van de tuinbouw in het rayon van de in 1912 opgerichte coöperatieve veilingvereni ging Hoogezand-Sappemeer g.a. merkbaar. Op een daartoe door de vereniging gedaan verzoek stelde de Noordelijke Economi- sche-Technologische Organisatie (N.E.T.O.) voor Groningen een diepgaand onderzoek in naar de oorzaken van deze achteruit gang, waarbij tevens aandacht werd ge schonken aan de middelen, waarmee een herstel zou kunnen worden bewerkstelligd. In haar rapport kwam de N.E.T.O. tot de conclusie, dat het achterblijven van dit tuingebied niet kon worden toegeschreven aan achteruitgang of ongunstige verande ringen van bodem of techniek, noch aan Een tekening van het monument, dat de Britse koningin-moeder op 29 juni zal onthullen ter herinnering aan de 4.700 militairen van de Britse overzeese strijdkrachten die bij de strijd in Bel gië en Frankrijk in 1940 zijn gesneu veld en op onbekende plaatsen werden begraven. MARKTBERICHT. Beverwijk, 23 jan.: waspeen 2953 ct.; witlof 2744 ct.; spruiten 3475 ct.; boere- kool 2744 ct prei 12—28 ct.; groene kool 1424 ct.; rode kool 1018 ct.; knollen 12 30 ct.; peen 816 ct.; uien 1326 cent. het ontbreken van mogelijkheden om naast een redelijk inkomen uit het bedrijf ook de middelen tot het vormen van een ver mogen te putten. Voor het handhaven en het versterken van de positie van de vei ling Hoogezand-Sappemeer op de export markt voornamelijk naar Duitsland, En geland en Zweden is het vergroten der aanvoer een levensbelang. De N.E.T.O. was van mening, dat het vergroten van die aanvoer slechts met zekerheid zou kunnen worden bereikt door het aantrekken van jonge, energieke tuinders van elders. Zij had bij haar onderzoek naar de sociale structuur van de tuindersgroep te Hooge zand-Sappemeer namelijk ontdekt, dat er niet voldoende opvolgers zijn om de be staande bedrijven te gelegener tijd over te nemen. Per gezin zijn er gemiddeld min der dan twee zoons en nog niet de helft van hun aantal zoekt zijn werkkring in de tuinbouw. In streken als het Westland daarentegen is niet alleen het gemiddelde gezin groter maar bestaat onder de zoons ook meer belangstelling voor het vak, door dat daar in veel sterker mate dan in Hoo gezand-Sappemeer sprake is van een lan ge tuinderstraditie onder de bevolking. Geen wonder dat er een overheveling aan de gang is. Onder de tuinders die naar Hoogezand-Sappemeer kwamen uit het Westen bevindt zich een gezin met elf kin deren. De grote zoons wilden in de tuin derij, maar de vader had voor hen in het westen geen grond. Thans in Hoogezand- Sappemeer zijn de perspectieven voor zijn zoons heel wat beter. Met het oog op de groeiende belangstel ling van de tuinders voor Hoogezand-Sap pemeer is een speciale commissie in het leven geroepen, de commissie voor tuin- bouwvestiging, die zich ten doel stelt be middeling te verlenen bij verkoop, koop en pacht van tuinbouwbedrijven of daartoe geschikte percelen grond. In Hoogezand- Sappemeer wordt 70 percent van de omzet behaald op drie hoofdprodukten, die voor een groot deel voor de export zijn bestemd, namelijk tomaten, platglas-komkommers en kaskomkommers. Drie belangrijke ne- venprodukten zijn spitskool, pronkbonen en sla. De totale omzet over 1956 be droeg op de veiling Hoogezand-Sappemeer 2.686.000 gulden, dat is 480.000 gulden meer dan in 1955. Bij deze toeneming is natuur lijk een flink stuk prijsstijging inbegrepen, maar ongeveer de helft komt op rekening van de groei in het bedrijf,, gedeeltelijk door nieuwe vestiging, gedeeltelijk ook door intensivering. De laatste drie jaar werd door honderd tuinders, dat is ongeveer het aantal dat de kern van het centrum vormt, voor drie miljoen gulden geïnvesteerd voor uitbreiding en modernisering. Er zit dus weer beweging in het bedrijf. Het ge meentebestuur verleent alle medewerking, onder meer bij het verkrijgen van woon ruimte, want men ziet zeer gaarne dat de industriële en agrarische ontwikkeling in dit gebied elkaar zoveel mogelijk in even wicht houden. De ABVA 10 jaar De afdeling Beverwijk van de Algemene Bond Van Ambtenaren (ABVA) bestaat dit jaar 10 jaar en dit is voor het bestuur aanleiding geweest om reeds nu een ont spanningsavond te houden, waarvoor jhr. dr. J. C. Mollerus, tot voor kort secreta ris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, was overgekomen om iets te vertellen van zijn vele reizen door de gehele wereld. De heer Mollerus is hierin bijzonder geslaagd hij blijft de geestige, vlotte verteller, die blijk geeft van veel men senkennis en bovendien met gemak een paar uur kan causeren over de vele be levenissen, die zijn vrouw en hij ervoeren in de verschillende door hen bezochte landen. Bij de aanvang heeft de voorzitter, de heer H. Bronkhorst, gewezen op de groei van de ABVA en hij sprak de wens uit, dat de afdeling de groei van Beverwijk zou volgen. ADVERTENTIE Speciaal adres voor het INLIJSTEN van Foto's, Plaatwerk enz. Kennemerlaan 5 - Tel. 5705 - llmuiden Op maandag kwamen in IJmuiden binnen: Heriot van Grangemouth. Solskin van Ler wick, Noordzee van le Havre, Strabo van Kopenhagen, Basilca van Hamburg, Bomma van Drammen, Pagen'sund van Plymouth, Ivoorkust van Lobito, Brah van Freetown, Mudo van Udevalla, Aristee van Caen, Farmsum van le Havre, Java van Hamburg, Favoriet van Goth iburg, Bittern van Li verpool, Stortemelk van Fowey, Lucas Bols van Mantyluoto, Arthemis van Paramaribo Trito van Dublin, Ebro van Rotterdam, Si- mara van Hampton Roads, Nan van Hull, Grebbestroom van Liverpool, Thaletas van Rotterdam. Vertrokken zijn: Gerry S naar Duinker ken, Sancta Lucia naar Goole, Catharine naar Rotterdam, Figee naar Antwerpen, Gooiland naar Bremen. Alice naar Fowey, Hast I naar Bremen, Hirondelle naar Har- lingen. Rien Teekman naar Rotterdam, Draco naar Caen, Tuco naar Cork, Rudolf naar Hull, Myson naar Vestervick, Albert V naar Felixtown. „Ons Genoegen" schoot in de roos De schietvereniging „Ons Genoegen" te Wijk aan Zee heeft de onderlinge compe titie voortgezet, met de volgende uitslagen: 1. Th. Handgraaf, 49 mp; 2. J. Hoogland, 48 mp; 3. J. Schelvis, 48 mp; 4. B Schelvis, 47 pnt; 5. G. Snijders, 46 pnt; 6. M. v. Roon 45 mp; 7. G. Snijders, 45 pnt; 8. J. de Boer, 44 pnt; 9. C. Warmenhoven, 44 pnt. BRIDGECLUB „WIJK AAN ZEE" De bridgeclub „Wijk aan Zee" heeft een drive gehouden welke in de volgende uit slag eindigde: Groep A: 1. heer en mevr. v. Son 24 mp; 2. Dobber-Pirovano 23 mp; 3. heer en me vr. Bakker 22'A mp; 4. Dikkenberg-v. d. Geer 20 mp; 5. heer en mevr. v. d. Aar 17 mp. Groep B: 1. v. Klaveren-Handgraaf 19'A mp; 2. Kuis-Bol 19 mp; 3. Schoos-Kleyn 18 mp; 4. mej. v. d. Putten-v. d. Aar 17'A mp; 5. Duinweger-Grupendaal 16 mp. „ONDER ONS" TELDE DE SLAGEN In de kampioenscompetitie van de Be verwijkse klaverjasclub „Onder Ons" wer den de volgende resultaten behaald: 1. H. Koster 4940 pnt; 2. M. Zoontjes 4754 pnt; 3. J. Molleman 4694 pnt; 4. J. Sminia 4674 pnt; 5. H. Bruinenberg 4557 pnt; 6. J. Kooy 4497 pnt; 7. A. Kooy 4480 pnt; 8. N. Hoogeland 4442 pnt; 9. M. Lent- vert 4395 pnt; 10 J. Tervoort 4355 pnt; 11. N. Korsman 4336 pnt; 12. P. Baltus 4187 pnt; 13. H. Post 4107 pnt; 14. H. Krui denberg 4003 pnt; 15. J. Dijkman 3944 pnt. Prof. W. Hawthorn (rechts) en zijn collega J. Shaw van de universiteit van Cambridge beproeven een klein model van de plastic- en nylon-sleep- tanks, die zij beogen te ontwerpen voor het transport van olie om de Kaap De Goede Hoop. De sleeptanks, die door tankers getrokken zouden kunnen worden, zouden, ondanks een lengte van 200 meter en een inhoud voor 9000 ton olie, in lege staat ge makkelijk kunnen worden opgevouwen voor vervoer per vliegtuig naar het oliegebied. Viering met een blijspel van de personeelschef Het tienjarig bestaan van de personeels vereniging „De Plaatwellerij", dat zaterdag in gebouw „Concordia" in Velsen-Noord met een toneelavond werd gevierd, ver kreeg wel een bijzonder cachet doordat bij deze gelegenheid de eerste opvoering werd gegeven van een blijspel dat door de per soneelschef, de heer H. Kraayeveld, werd geschreven. Naar werd vermeld, berusten de gegevens op authentieke gebeurtenis sen. „Dorpsschandaal" noemde de schrij ver dit resultaat, dat zich afspeelt in een kleine dorpsgemeenschap, waar de schijn vrome kruidenier Jochem Kreukniet door zijn bediende wordt betrapt op het mo ment, dat hij Elsje Wonder in het bad be spiedt. Dit komt de zwendelaar van het dorp, Jan de Gooier te ore, die van deze wetenschap een gretig gebruik tracht te maken de stiekume kruidenier te chante ren. Dit is dan de aanleiding voor enig ru moer onder de dorpsbewoners, waaraan de burgemeester tenslotte een einde maakt door middel van een openbare rechtszit ting op de Brink. Volgens het program ma worden hierbij dan de draden ontra feld en krijgt ieder de hem toegekende straf. Het zal voor de heer Kraayeveld stellig een teleurstelling zijn kennis te moeten nemen van de conclusie, dat het hem niet is moge i gelukken, dit gegeven in een speelbare komedie onder te brengen. Hij kwam niet verder dan tot een serie tame lijk matte milieuschilderingen, waardoor h t verhaal slechts uiterst moeizaam op gang wordt gehouden. De verschillende ta ferelen staan nauwelijks met elkaar in verband en het is duidelijk, dat de auteur de grootste moeite had met de bouw van zijn stuk. Bijna nimmer worden de figuren logisch op en af gedirigeerd en dikwijls verschijnenn zij slechts enige minuten om een klein stukje dialoog te lanceren. Op deze wijze was het toneel telkens volko men leeg, hetgeen op de toeschouwer soms een irriterende uitwerking had. Misschien dat de heer Kraayeveld wel over de talen ten beschikt om een revue te ontwerpen, of een ander programma voor een bonte avond. De manier waarop bijvoorbeeld het tweede bedrijf werd ingezet met een vro lijk kermistafereel, vormde tenminste een aanwijzing in deze richting. Al wil ik niet verzuimen te vermelden niet in de gele genheid te zijn geweest de gehele voor stelling bij te wonen. Maar er was geen aanleiding te ver onderstellen, dat de schrijver zich met het verloop der handeling heeft kunnen ver beteren. Overigens was er van de opvoering bij zonder veel werk gemaakt en de kostumes en het decor waren zelfs fleurig en fraai. Ook de spelers hadden de auteur niet in de steek gelaten en zij hadden zich met olledige overgave op de voorstelling voor bereid, hetgeen onmiddellijk kon worden geconstateerd uit de bijna onberispelijke rolkennis. Daarbij hebben zij zjch met de typering evenmin onbetuigd gelaten. A. Hoogeland speelde een amusante chanteur, alleen het door hem gebezigde dialect klonk wat zonderling door het mengelmoes van Brabants en Amsterdams. Naast hem plaatste J. de Graaf een benepen dorps kruideniertje, dat zichzelf zo hulpeloos in de penarie bracht en speelde de schrijver een burgemeester met een rustige waar digheid. Verder was J. A. Koster een olijke kastelein en wist W. van Brussel zijn on beholpen verliefdheid voldoende aanneme lijk te maken. De damesrollen waren alle meer op het tweede plan gehouden, doch werden door de dames T. Lafeber, J. Muijs en A. Fiihl met de vereiste charme opge bracht. Tenslotte zou het tegenover de schrijver onbillijk zijn niet te vermelden, dat het publiek zich behoorlijk met zijn blijspel heeft geamuseerd. Voor de aanvang der opvoering heeft de voorzitter, de heer C. Luttik enige woor den aan dit tienjarig bestaan gewijd, waarbij hij erop wees, dat de vereniging voor talrijke hoogtij-avonden verantwoor delijk is geweest. Namens de directie kwam daarop de heer ir. E. F. Peltzer een prijzenkast en een voorzittershamer aan bieden, welke geschenken door een afge vaardigde van de zustervereniging uit Hoensbroek met een wandversiering wer den gecompleteerd. J. v. D. Cabaret voor KAJ-leden In de bovenzaal van ,,'t Centrum" heb ben de Beverwijkse leden van de K.A.J. een cabaret-avond gegeven voor een groot aantal bezoekers. De opbrengst hiervan was voornamelijk bestemd voor de jongens die dit jaar naar Rome hopen te gaan. Het programma werd verzorgd door eigen leden, die erin zijn geslaagd de be langstellenden enige uren prettig bezig te houden. Schetsjes, muziek en zang wisselden elkaar op vlotte wijze af. Een bal op muziek van „The Blue Stars" besloot deze goed geslaagde avond.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9