„Ik kan niet alléén met mensen praten, met wie ik het eens ben HET WEER Londen stelt bijeenkomst van Westeuropese Unie voor Amerikaans Huis grotendeels achter plan-Eisenhower Haarlems Dagblad Eisenhower berispt New York: „Ongastvrije" stad bereidt daverende ontvangst van Franse postbode voor Ter bespreking van de Westeuropese defensievraagstukken EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 99 Spaak met Nederlandse ministers zaterdag in lunchconferentie Vier tegen vijfduizend Vijf doden in het verkeer Haarlems meisje op de Rijksstraatweg overreden j REEDS 95 DODEN j Stand van Giro 999 Caïiac^es-Amerikaanse resolutie over Israel Garanties onmisbaar bij Israëlische aftocht Prinses Beatrix vandaag jarig Minister bedient dragline Bouw van Gemeenschap- pelijk administratiekantoor Het blijft zacht President zwaait Dulles zeer veel lof toe Het woord is aan... Pakistan wenst UNO-leger in Kasjmir Indiaas-gezinde premier tart Veiligheidsraad FLANELLEN RUIT LAPPEN TEXTIELHANDEL FR A AN JE FwïiiLryg WIJ ft, Oakkerij Algerijnen bekrachtigen hun eisen met stakingen 71e JAARGANG No 173 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519, Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295°. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 31 JANUARI 1957 IJmuider Courant 302e JAARGANG No 21 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT WASHINGTON (Reuter, A.F.P. en U.P.) President Eisenhower heett woensdag op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard dat hij elke onhoffelijkheid jegens buitenlandse leiders, die met hem in Washington komen confereren, betreurt. Eisenhower zei dit in antwoord op een vraag om zijn mening te geven over de afwijzende houding van New York tegen koning Saoeds bezoek en over aanwijzin gen, dat president Tito een uitnodiging voor een bezoek aan Washington zal af slaan. De Amerikaanse president zei, dat hij de zaak van de vrede niet kan dienen door alleen met mensen te praten, met wie hy het eens is. Eisenhower wilde niet ingaan op de vraag naar wat het onderwerp van be spreking zou zijn en of binnenlandse vraag stukken van Saoedi-Arabië (zoals slavernij, en rassen- of geloofsdiscriminatie) ter sprake zouden komen. Inmiddels heeft koning Saoed zijn reis plan veranderd: hij zal niet, zoals was voorgenomen, via New York, maar recht streeks uit Washington terugreizen. De burgemeester van New York, Robert Wagner, wiens weigering om koning Saoed officieel te ontvangen, beschouwd wordt als een belediging voor de Arabische vorst, heeft woensdag een officieel comité op dracht gegeven om de eenvoudige Franse postbode Abel Charbonnier te ontvangen. Charbonnier zal in Lafayette, een plaats in de staat Alabama, de feestelijkheden bijwonen ter herdenking van het feit dat de Franse generaal Lafayette, die deel heeft genomen aan de Amerikaanse revolutie, tweehonderd jaar geleden werd geboren. Ook het verzet tegen een mogelijk be zoek van Tito is vrij groot: een petitie aan Eisenhower, waarin gevraagd wordt het Joegoslavische staatshoofd niet uit te nodi gen, kreeg reeds de steun van 145 leden van het Congres. Volgens een Joegoslavi sche woordvoerder wordt over het voor gestelde bezoek nog van gedachten gewis seld. Welkom in Washington Koning Saoed van Saoedi-Arabië is woensdag van New York naar Washington gevlogen.Bij zijn aankomst werden 21 saluutschoten gelost. Eisenhower ging voor het eerst naar het vliegveld van Washing ton om zelf een buitenlands staatshoofd te begroeten. ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) Met de Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul Henri Spaak, zullen zaterdag als gasten aan het noenmaal van minister Luns in diens ambtswoning aan zitten de minister-president dr. Drees, de minister van Financiën de heer Hofstra, de minister van Landbouw dr. Mansholt, de minister van Economische Zaken pro fessor Zijlstra en bovendien de staatsse cretaris van Buitenlandse Zaken drs. Van B°ugel. Hot ligt in (in hedoeh'ng. dat men gedu rende de maaltijd reeds de vorsohil'erHe vraagstukken mot e'k»er zal bespreken niet betrekking tot bepaalde plannen in zake regelingen voor de gemeenschappe lijke Europese markt en Euratom. Indien nodig, zal men na afloop van de lunch het gesprek voortzetten, maar.men schijnt we' aan te nemen dat omstreeks half vier de zaken voldoende besproken kunnen zijn. Het zou mij niet geheel en al verbazen indien minister Snaak gaarne van deze gelegenheid gebruik zal willen maken orr 1 vooral te doen uitkomen dat hij de ietwaf geprikkelde uitlatingen, die hij onlangs te Brussel heeft gedaan en welke aan Neder- landse zijde nog al ontstemming verwek ten, in de grond van zijn hart niet zo be doeld heeft en dat hij toch wel degelijk bereid is om te tonen de ware Benelux- geest niet te verloochenen. OOCCOYNy^Aoooooooooococy xjoooonoocv mnrxTx^xiooonooonoooocv Eisenhower verwelkomde koning Saoed „als machtig leider van het Arabische volk en beschermer van de steden die voor de Islam het heiligst zijn." Hij zeide te ver langen naar versterking en bevestiging van de gewaardeerde vriendschap met koning Saoed door middel van de gelegenheid, die dit bezoek biedt voor vruchtbare bespre kingen van vraagstukken, die voor beide landen van belang zijn. Koning Saoed antwoordde hierop, dat hij op zijn beurt verlangde naar een bespre king in dezelfde mate van openheid als door Eisenhower was aangestipt. De koning wandelde arm in arm met de Amerikaanse president naar Foster Dulles. Achter hem liep een lid van des konings gevolg, die 't zesenhalfjarig zoontje van de vorst - dat aan kinderverlamming lijdt - op de arm droeg. De ontvangst was een van de grootst opgezette ontvangsten, die ooit een staatshoofd ten deel viel. Langs de ongeveer zes kilometer lange weg van het vliegveld naar Blairhouse stonden speciaal geselecteerde soldaten en politiemannen met draagbare zenders en ontvangers lie pen langs de Pennsylvania Avenue. Tal rijke agenten van de geheime dienst en politiemannen in uniform waren op de been. Verscheidene duizenden mensen keken naar beide staatslieden toen zij in een open limousine voorbijreden. In het Congres werd dezelfde dag een hartig woordje gesproken orer het bezoek van koning Saoed. De democratische sena tor Wayne Hay verklaarde: „Ik ga niet akkoord met het omkopen van welke Ara bische dictator dan ook". Volgens zijn zeg gen heeft koning Saoed 1000 Cadillacs, waarvan er enkele verguld zijn, 28 air-con- ditioned paleizen en 90 broers, die uit de staatskas grote salarissen krijgen. Hij zei dat koning Saoed geld van Amerika wil, omdat hij meer geld heeft opgenomen dan hij uit de olieconcessies krijgt. De republi keinse senator Fulton protesteerde tegen deze woorden en die van andere senatoren die hij kenschetste als „schimpredes" en „zure opmerkingen". Eerste overleg Een eerste bespreking van president Eisenhower en koning Saoed heeft meer dan een uur geduurd. De woordvoerder van het Witte Huis heeft niet willen zeggen waarover gesproken is, maar men meent te weten, dat in de eerste plaats gesproken is over vernieuwing van de pachtovereen komst voor de luchtbasis bij Dahran en over Amerikaanse financiële en militaire hulp aan Saoedi-Arabië. Ook zou president Eisenhower van deze eerste gelegenheid gebruik gemaakt hebben om een openhar tige uiteenzetting te geven van zijn plannen voor het Midden-Oosten. President Eisenhower heeft zijn lijfarts, generaal Snyder, opdracht gegeven het De uitwisseling van krijgsgevangenen tussen Israel en Egypte loopt ten einde. Op de foto ziet men een groepje van de 5.800 gevangen Egyptenaren, dat te Rafah in de Negeb worden overgegeven aan het UNO-leger. De Egyptenaren leverden slechts vier Israëliërs uit, van wie er drie reeds vóór het jongste conflict in Egyptische handen was ge raakt. De enige echte krijgsgevangene was een piloot, die door tegenwind met zijn parachute boven Egyptische stellingen werd gedreven. Woensdagmiddag om kwart over twee is de twaalfjarige Hendrika de Ruiter uit de Esdoornstraat in Haarlem, op de Rijks straatweg door een bus van de N.Z.II. overreden, toen zij, met een vriendin fiet send, plotseling door nog onbekende oor zaak, ter hoogte van het politiebureau viel. De bestuurder van een bus van de N.Z.H. kon haar niet meer ontwijken. Het meisje overleed ter plaatse. Uit het onderzoek, dat de verkeerspolitie heeft ingesteld, is gebleken, dat de be stuurder van de bus geen schuld treft. Ver moedelijk is de val van het meisje veroor zaakt door het verward raken van de stu ren der beide fietsen. Eventuele getuigen van het ongeval worden verzocht zich met de verkeerspolitie in verbinding te stellen Op de Rijksweg Erschede-Glanerbrug is woensdagavond een in de richting van de grens rijdende motorrijder tegen een boe renwagen, die de weg overstak, opgereden. De motorrijder en zijn duopassagier, bei den Duitsers, werden op slag gedood. Zij zijn Friedrich Reek en Wilhelm Broek uit Gronau, beiden twintig jaar oud. Vanochtend omstreeks half tien is op de onbewaakte overweg onder de gemeente Prinsenbeek bij Breda een personenauto door de elektrische trein Breda-Rotterdam geramd. De beide inzittenden van de auto werden gedood. Het waven twee assisten ten van een veearts uit Breda, de 62-jarige heer Damcn uit Breda en de 25-jarige heer Nelissen uit Utrecht. De stoffelijke over schotten zijn naar de geneeskundige dienst te Breda overgebracht. De overweg is niet beveiligd door een knipperlichtinstallatie. i Tengevolge van verkeersonge- i lukken in ons land zijn in 1957 reeds om het leven gekomen 95 j personen, waarvan 15 kinderen. Sinds de vorige publikatie op 22 januari van de stand van giro 999 is opnieuw ruim een ton aan giften ontvangen. Het natio nale comité Hulpverlening Hongaarse Volk heeft totnutoe een bedrag van 4.604.135,27 ontvangen. Voor de UNO-Assemblée NEW YORK (U P.) De A'erenigde Stalen en Canada hebben Intensief overleg gepleegd met de andere westelijke delega ties over een resolutie, die beoogt Israel zijn troepen uit Egypte te doen terug trekken en dit land de gevraagde garanties te geven. De Israëlische vertegenwoordiger Abba Eban sprak achtereenvolgens met de Ame rikaanse afgevaardigde Henry Cabot Lodge jr., de Franse minister van Buitenlandse .Zaken Christian Pineau en de Canadese z s aeenhal jarige zoontje van koning mjnjster van Buitenlandse Zaken Lester Saoed, dat aan kinderverlamming lijdt, te B Pearson ondei zoeken. Vrijdag zal de Algemene Vergadering het debat over het Midden-Oosten hervatten. Selwyn Lloyd heeft woensdagavond in het Lagerhuis medegedeeld - in antwoord op een schriftelijke vraag - dat Engeland de voorkeur geeft aan het plaatsen van de omstreden Gaza-strook onder beheer van de UNO. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft Egypte ervan beschuldigd de fedaveen-activiteit te hervatten. Egypti sche commando-troepen zouden de weg naar Rafah hebben ondermijnd. Een Israë lisch soldaat werd zwaar en een licht ge wond, toen een mijn onder hun auto ex plodeerde. De mijn zou dinsdagavond zijn gelegd. In de omgeving werden voetsporen aangetroffen, die leidden naar Egyptisch gebied. De negentiende verjaardag van prinses Beatrix verloopt op het paleis Soestdijk in alle stilte. De prinses is vandaag niet ten paleize aanwezig en zij zal, zoals reeds eerder werd aangekondigd, het feest zater dag aanstaande in de familiekring vieren. Dan wordt tevens de verjaardag van prinses Margriet gevierd, die op 16 januari verjaarde. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Over het algemeen zwaar be wolkt met af en toe regen. Ma tige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig ver- Is andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. 0o,^XXXXXxXXJtXXX)00000CXXK^i000CXX1000000000CX)00000000000Ó< DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S LONDEN (Reuter/U.P.)Groot-Brit- tannië heeft de zes andere leden van de West-Europese Unie uitgenodigd de zeven ministers van Buitenlandse Zaken, eind februari, ter bespreking van defensie vraagstukken, in Londen te doen bijeen komen. Aan deze bijeenkomst gaan de be raadslagingen vooraf, die de nieuwe Brit se minister van Defensie, Duncaft Sandys, in de Verenigde Staten en Canada voert en waarbij speciaal aandacht wordt ge schonken aan het onderwerp „raketten". In Londen meent men, dat de Britse re gering aan de hand van deze besprekingen haar standpunt zal bepalen inzake de om vang der in West-Europa gelegerde Britse strijdkrachten. Groot-Brittannië en West- Duitsland zouden overeenstemming heb ben bereikt over de Westduitse bijdrage in de legeringskosten der Britse troepen, waarover sinds 14 januari in Bonn wordt onderhandeld. Londen heeft West-Duits- land verzocht de helft der kosten, onge veer zeventig miljoen pond sterling, te be talen. Men heeft reeds laten weten, dat een deel van de tachtigduizend man van het. Rijnleger zal worden teruggetrokken, wanneer West-Duitsland niet wenst bij te dragen. Men verwacht echter, dat West- Duitsland minder zal betalen dan de Brit ten verlangen. In Londen verluidt, dat de voornaamste onderwerpen van bespre king op de ministers-bijeenkomst waar- De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, J. G. Suurhoff, heeft woens dag een blauw gelakte en met oranje vlag gen gepavoiseerde dragline bediend waar mede de eerste hap grond weggeschept werd op het terrein aan het Bos en Lom merplein te Amsterdam, waar het nieuwe gebouw van het gemeenschappelijk admi nistratiekantoor zal verrijzen. Het gebouw wordt ruim 150 meter lang, 19 meter breed en er komen 10 normale kantoorverdiepin gen. De totale hoogte is ongeveer 42 meter; op een der twee vleugels komt een elfde etage. De bouwkosten bedragen 10 miljoen gulden. Men verwacht, dat het gebouw op 1 januari 1960 in gebruik kan worden ge nomen. WASHINGTON (AFP/Reuter) Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft woensdag met een overweldigende meerderheid president Eisenhower ge machtigd Amerikaanse strijdkrachten en geldmiddelen te gebruiken om een eventu ele communistische agressie in het Mid den-Oosten een halt toe te roepen. Het huis nam met 355 tegen 61 stemmen een resolutie aan, waarin de president de bevoegdheden worden gegeven, waarom hij in zijn speciale boodschap aan het congres van 5 januari jongstleden had ver zocht. Hoewel de resolutie in grote trekken is goedgekeurd in de door Eisenhower ge wenste vorm, heeft het Huis enige amende menten van zijn commissie van Buiten landse Zaken overgenomen. Een ervan be paalt, dat van de machtiging om Ameri kaanse troepen te gebruiken zoveel moge lijk in samenwerking met de UNO gebruik gemaakt moet worden. Wat de economische hulp aan het Mid den-Oosten aangaat bepaalde het huis, dat niet meer dan 30 miljoen dollar per land verstrekt mag worden. De regering dient elk half jaar, in plaats van jaarlijks, verslag aan het congres uit te brengen. Voorts behoudt het congres zich het recht voor om de machtiging aan de president in te trekken. De aanneming in de Senaat zal nog wel enige tijd vergen. voorts van mening te zijn, dat het onder ling begrip tussen de NAVO-landen groeit ondanks Frankrijks grote moeilijkheden in Algerije en Groot-Brittannië's mening dat het teveel aan zijn verdediging uitgeeft. Eisenhower zei, dat er overeenstemming is over de handelswijze in een noodgeval en over de wijze van samenwerking. Eisenhower herhaalde zijn woorden van het vorige jaar, toen hij Dulles beschreef als de grootste minister van Buitenlandse Zaken, die hij ooit had gekend. Tegen de critici van Dulles wilde hij zeggen, dat zij niet met opbouwende voorstellen zijn gekomen. Generaliseren is gemakkelijk. Briefgeheim Eisenhower verklaarde ook dat hij geen inzage zou geven van zijn briefwisseling met andere wereldleiders aan de Senaats commissie voor Buitenlandse Zaken en die voor de strijdkrachten (die dinsdag beslo ten een onderzoek in te stellen naar de Amerikaanse politiek voor het Midden- Oosten gedurende de elf laatste jaren). Hij vertelde dat de meeste brieven hem onder de uitdrukkelijke bedinging waren ge schreven, dat niemand anders ze ooit zou zien. Vervolgens zei Eisenhower, dat de V.S. op het moment geen plan hebben om de zes thans in West-Duitsland gelegerde di visies in sterkte te verminderen of ten dele terug te trekken. In dit verband zei hij ook dat de NAVO-bondgenoten niet de V.S. hebben voorgesteld om de Amerikaan se troepenmacht in Europa te versterken, gezien het optreden van vele Franse troe pen in Noord-Afrika en de vermindering Eisenhower zei op een persconferentie van de Britse troepen. schijnlijk de volgende zullen zijn: een her waardering der defensiebij dragen van de zeven Westeuropese staten. Men verwacht een officiële verklaring over de Britse de fensiepositie, in het licht van de bespre kingen, die minister Sandys in Noord- Amerika houdt; een algemene menings uitwisseling op politiek gebied en de voor stellen voor Europese en Atlantische „par lementen" en de suggesties, om tot grotere samenwerking tussen de verschillende Westeuropese organisaties te komen. De permanente raad van de Westeuro pese Unie komt volgende week onder Brits voorzitterschap te Londen bijeen. Ver moedelijk zal het Britse voorstel dan be sproken worden. De vervroegde bijeen komst van de ministers wordt opgevat als een nieuwe aanwijzing, dat Groot-Brittan nië nauwere betrekkingen met West- Europa wil ontwikkelen. De Amerikaanse generale staf heeft met steun van de minister van Defensie Char les E. Wilson en minister voor de Lucht strijdkrachten Donald Quarles Groot-Brit tannië zo spoedig mogelijk bepaalde typen bestuurbare projectielen te leveren, aldus verneemt U.P. in Washington. Groot-Brit tannië zal de produktie van projectielen stopzetten, maar de produktie van kern ladingen ter hand nemen. Sceptisch De Amerikaanse admiraal Chester W. Nimitz is sceptisch ten aanzien van de doelmatigheid, van bestuurbare projec tielen. „Ik ben van mening dat wapens met een grote vernielingskracht, die niet nauwkeurig op een militair object kunnen worden gericht, even schadelijk zijn voor de gebruiker als voor de aangevallene", aldus de admiraal. Militair acht hij het gebruik van de V-l en de V-2 door de Duitsers een mislukking. Jeal Paul: Wie steeds zwijgt, kan uiterst wijs of uiterst dom zijn. NEW YORK, (Reuter/AFP) Pakistan heeft woensdag bij de Veiligheidsraad van de UNO weer aangedrongen op oplossing van de moeilijkheden met India over Kasjmir door een UNO-strijdmacht naar het gebied te zenden en zich uit te spreken voor terugtrekking van alle Indiase en Pa kistaanse strijdkrachten uit die staat. De Pakistaanse minister van Buitenlandse Za ken Firoz Chan Noen, stelde ook voor, het volk van Kasjmir zich in een vrije en on partijdige volksstemming, onder auspiciën van de UNO, te laten uitspreken voor aan sluiting bij Pakistan of bij India. Hij vroeg waarom India niet instemt met arbitrage als het zo zeker is van zijn zaak en wees op het „dreigement" van India om „de Mo hammedanen in India uit te roeien". Bedenktijd De Indiase afgevaardigde, Menon, ver klaarde Noen's rede, na overleg met zijn regering te zullen beantwoorden. De voor zitter van februari zal in overleg met de leden een datum voor een hervatting van het debat vaststellen. De premier van Kasjmir, Baksji Ghoe- lam Mohammed, heeft te Djammoe ver klaard, dat geen enkele strijdmacht onder auspiciën van de UNO aan de bestandslijn zal worden toegelaten. Volgens de eerste- minister wordt in de Veiligheidsraad de boventoon gevoerd door oorlogsophitsers, die de wereld in een nieuwe oorlog willen storten. Honderden resoluties van de Vei ligheidsraad kunnen niets .veranderen aan de wil van Kasjmir deel uit te maken van India. Elke poging „om buitenlandse troe pen onder UNO-vlag in Kasjmir te bren gen, zal weerstaan worden", aldus de pre mier. ADVERTENTIE EXTRA KOOPJE van 85 cent tot 5.95 (7 meter) Keizer Wilhelmstraat 16 IJmuiden ADVERTENTIE Uw gulden wordt bij ons een gulden vijf en twintig LET MAAR OP ONZE PRIJZEN 6 ZANDJES (werkelijk iets aparts) 40 ct 5 PINDAKOEKEN 60 ct 5 ROZIJNENCAKES 50 ct 10 SPECULAAS VIERKANTJES (op verzoek) 38 ct 250 gram GEMBER OUBLIES 70 ct 250 gram PINDAKOEKJES (zoveel gevraagd) 78 ct 100 gram NOÜGATBLAADJES 45 ct Willemsbeekweg 1 - Tel. 4640 - IJmuiden (O ALGIERS (Reuter en U.P.) In Alge rije, Tunis, Marokko en Frankrijk zijn stakingen en sympathiestakingen aan de gang die alle dienen om de urgentie van de Algerijnse kwestie te onderstrepen nu de Algemene Vergadering van de UNO zich ermee gaat bezighouden. De staking, welke voor Algerije en de Algerijnen in Frankrijk werd gelast door het „Nationale Bevrijdingsfront", legde de meeste bedrij ven en diensten in Algiers lam en bezorg de ernstige schade aan twee Parijse auto- fabrieken, waarvan in het begin van deze week 60 percent van de arbeiders (Alge rijnen) niet op het werk verschenen. Woensdag leek de staking in Algerije te verlopen doordat de meeste transportar beiders onder politiebescherming het werk hervatten, maar vandaag staakten zij op nieuw. Het nieuwe uervoerscentrum Zeebur- gerdijk-Pontanusstraat te Amsterdam, dat op 2 februari wordt geopend door Amsterdamse binnenstad. de minister van Verkeer en Water staat, mr. J, Algera. Het centrum biedt onderdak aan vele bodediensten uit de

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1