Het kinderhoek je van tante Els Voetbal in Kennemerland WEET JE DAT.. mpgpM Moppentrommeltje 9 Gerim belangstelling voor Instituutswerk ULO helpt Kerbert-asiel Jaarvergadering DKV WIJ ontmoet zaterdag sterk Lisser Boys Wie betaalt de rekening Makelaar C. Visser Hzn. Medische verzorging tijdens weekeinde Vluchtelingen uit Kasjmir Experimenteel Liga programma in Rex ULQ-onderwijzer in juli met pensioen woninginrichting beverwijk „Felison" floreert niet bijster Ewoud de Kat sprak over Michelangelo Het nieuwe raadsel De helft van de Velsense bevolking is doorgelicht Zaterdag en maandag de laatste gelegenheid VRIJDAG 1 FEBRUARI 1957 Het programma voor de eerste februari zondag is heel wat kleiner dan van de voorafgaande weken; een teken, dat de competitie-leider met het oog op het reeds afgewerkte gedeelte kans ziet op een behoorlek tijdstip klaar te komen, hetgeen de liefhebbers van zomersporten niet anders dan aangenaam kan zijn. Onder de voor de komende zondag vastgestelde ontmoetingen treffen we toch nog wel een aantal belangrijke aan. Zo zal bijvoorbeeld in 3 A de kamp tussen Purmersteyn en CSV wel de nodige be langstelling trekken. Met 23 punten uit 16 wedstrijden en drie verliespunten min der dan de Alkmaarse Boys staan de Pur- merenders er inderdaad gunstig voor, maar wat ons van de Purmersteyners is opgevallen is het feit, dat hun optreden op eigen terrein minder overtuigend is dan in uitwedstrijden. Zo zagen bijvoorbeeld ZAP, HSV en Vitesse kans in Purmejrend gelijk te spelen, terwijl al deze clubs op hun eigen terrein geklopt werden. Ligt hierin voor CSV een hoopvol teken? ADO krijgt ZAP op bezoek. Beide clubs ontmoetten elkaar dit seizoen nog niet eerder. De Heemskerkers kunnen de pun ten beter gebruiken dan hun tegenpartij, maar we geloven niet, dat ZAP het verder dan een gelijkspel zal laten komen. Verder wordt voor deze afdeling nog gespeeld Always ForwardAlcmaria Vic- trix en Egmondia—HSV. In Hoorn ver wachten we een gelijkspel, doch Egmondia zal wel van HSV winnen. In 3 B trekken de Santpoortse derde- Jaap Vegter, de voorzitter van het Insti- tuur voor Arbeiders Ontwikkeling te IJmuic^en, meende de minder goede op komst van de leden op de jaarvergadering van gisteravond te moeten toeschrijven aan het feit, dat er op een en dezelfde avond weer eens verschillende vergaderin gen zijn. Dit nam niet weg, dat in een prettige stemming de verschillende jaarverslagen werden behandeld. Dat van de secretaris, Roel van Biesbergen, maakte melding van een sterke ledengroei in 1956, zelfs van 42 percent, waardoor het ledental op 204 kwam. Een extra woord van dank werd in het verslag gebracht aan de heer Van Loon, die veel werk voor het Instituut heeft gedaan, doch wegens hoge leeftijd dit werk moest stoppen. Ook Piet Clots moest het werk als secretaris door omstandigheden buiten zijn wil overdragen aan Roel van Biesbergen doch verder ademde het verslag een opge wekte geest. De penningmeester, Jan Beintema, heeft met flinke bedragen gewerkt en kans ge zien het nadelig saldo van eind 1955 om te werken in een voordelig saldo van 72,68, terwijl tevens een lening van 100 was afgelost. De onderafdeling Natuurvrienden bracht verslag uit van de vele fiets-, bromfiets en zeiltochten welke gemaakt zouden zijn. indien het slechte weer geen spaak in het wiel had gestoken. Ook was men niet ge lukkig met de tocht naar des heren Mees ters sterrenwacht te Halfweg, daar toen de lucht betrokken was. De Natuurvrienden zijn echter niet voor een gat te vangen en een aantal andere tochten was heel goed geslaagd. De bestuursverkiezing verliep vlot. Af tredend waren de heren Jaap Vegter, Jan Beintema, Ab. Vlietstra, Joh. Kuhfus en Piet Clots. Alleen deze laatste was niet her- kisbaar. en het bestuur stelde in zijn plaats Corn. Roose candidaat, die de goedkeuring van de vergadering kon wegdragen. Alle andere bestuurders werden herkozen. Op het zomerfeest van het Instituut, dat in Bergen zal worden gehouden, zal een aantal jonge Israëliërs volksdansen uit voeren. Behalve een gewestelijke tocht naar Texel, op de Pinksterdagen, is het de be doeling de leden die een motor bezitten, deel te laten nemen aan een tocht uit Am sterdam tot Den Oever, waarbij onderweg in verschillende plaatsen de aandacht zal worden gevestigd op diverse bezienswaar digheden. In februari komt er speciaal iets voor de dames, een lezing over „Kleur en vorm in de woning", in maart een filmavond met „De Eenzamen" en in april een sluitings avond met medewerking van „De Spiegel" en „De Gong". klassers tegen elkaar ten strijde. Officieel geldt het hier een thuiswedstrijd voor Velsen, maar het mag bekend heten, dat beide clubs zich op het terrein aan de Kwekerslaan even „thuis gevoelen". Vol gens de ranglijst moet Velsen de wedstrijd winnen, maar het zou zeker niet de eerste keer zijn, dat in een derby de laagst ge klasseerde club zich het best weerde! Kinheim behaalde de vorige zondag haar eerste overwinning, maar we vrezen, dat dit eerste schaap niet door meerdere zal gevolgd worden, althans zondag a.s. niet, want IVV zal er niets voor gevoelen, zich op eigen terrein te laten kloppen. Veel spanning en een puntenverdeling verwachten we bij QSCKW. Bij ZVV Assendelft wint de thuisclub en EHS deelt allicht met WSV de punten. In 4 E komen de kampioensgegadigden Nautilus en Waterloo niet in actie. Wel komen HalfwegASV, WHDIO en NAS—Swift in het veld, laatstgenoemde clubs echter slechts voor 39 minuten, om dat deze wedstrijd destijds na 51 minuten spelen bij de stand nul-drie gestaakt werd. ADVERTENTIE XXXX5000O00000000000000000C00O De grote gymnastiekzaal van de IJmuidense Willem de Zwijger-ULO is woensdag tot twee keer toe vol ge weest met een kwetterende schare, die op deze vrije woensdagmiddag een ogen blik kwam luisteren naar een paar be stuursleden van Velsens dierenbescher ming, die een actie op touw hebben gezet om het asiel van de afdeling, dat al geruime tijd in financiële moeilijk heden verkeert, er bovenop te helpen. Met een „zilvervlootactie" gaat de ULO proberen de Velsense burgerij geld uit de zak te kloppen ten behoeve van de zwerfdieren en daartoe hebben de kinderen, die meedoen een pakket aar dige siervoorwerpen meegekregen als lepeltjes en asbakken, die tegen een schappelijk prijsje kunnen worden ver kocht. Voor elke geslaagde „transactie" krij- j gen de kleine helpers van Dierenbe- scherming een stempel op een kaart en als er dertig stempels verworven zijn, kan de kaart ingeruild worden voor een c bewijs van gratis deelneming aan een autobustocht in de Paasvakantie naar Oosterbeek en Arnhem, Apeldoorn en de Veluwe met een bootreis over de 8 Rijn en nog veel meer heerlijks. De pakjes gingen grif van 'de hand B en dierenbescherming hoopt voor 2 8 maart, als de actie sluit, door de hier i en daar in depot gelegde voorraad „han- delswaar" heen te zijn en er minstens een aantal nieuwe hokken aan te heb- 8 ben overgehouden. OOOOOOOOOOOOXX>OOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXX)OOOOOOOOOOOOOOCOa Onlangs werd de algemene jaarvergade ring van de christelijke korfbalvereniging „D.V.K." gehouden waarin de voorzitter de heer H. de Boer ondermeer zei dat de hoogtepunten uit het afgelopen vereni gingsjaar enerzijds enthousiasme geven voor 1957 en anderzijds een weerspiegeling zijn van het werk dat ook thans nog de aandacht vraagt en gaat vragen. Het zal alleen nog ingewikkelder en nog gecompli ceerder zijn. Het is alleen dan mogelijk de protestantse korfbalsportgedachte in de IJmond te verbreiden met Gods onmisbare zegen. De secretaresse mej. J. de Graaff kon in haar jaarverslag optimistische ge luiden laten horen, waarvan de oprichting der juniorenafdeling wel de climax vorm de. De penningmeesteresse mevr. M. Bijl De Zoete kon haar boeken met een batig saldo afsluiten. Echter voor het geraamde tekort voor 1957 zal naar nieuwe bronnen van inkomsten moeten worden gezocht. De aftredende bestuursleden: de secretaresse mej. J. de Graaff en het lid de heer D. v. d. Noort stelden zich niet herkiesbaar. De vergadering benoemde in hun plaats 'res pectievelijk de heer C. Koedoot de Leth- straat 23 Velsen-Noord en de heer A. Jas pers. De belangrijke statutenwijzigingen konden door de toestemming van de ver eiste meerderheid alle worden doorge voerd. Voorts werd besloten tot deelneming aan de Amstellanddag op tweede Paasdag en aan de Bondsdag op tweede Pinkster dag te Arnhem. Op 9 maart hoopt D.K.V. haar jaarlijkse feestavond te geven in het Hervormd Jeugdgebouw. De Onderwijzers Toneelvereniging Kennemerland voert dan op: ,,'t Eerste gewin is kattegespin". De vergadering hield zich verder met huis houdelijke zaken bezig. De Amerikaanse strijdkrachten trach ten de grote „Lockheed-130"-transport vliegtuigen ook geschikt te maken voor landingen in sneeuw- en ijsvlakten. Daartoe hebben zij er één van intrek bare ski's voorzien en bij een eerste proefvlucht ermee werd gecontroleerd of de navigatie met deze ski's in uit getrokken stand niet werd belemmerd en hoe deze uitstekende gedeelten zich zélf hielden. Om dat laatste te kunnen nagaan, was onder een van de vleugels een duidelijk zichtbare televisie camera gemonteerd. Bovendien keken deskundigen voor de open deur toe. Een landing op de ski's werd nog niet gemaakt, dat zal een van de volgende proeven worden. De opstijging en de landing op de luchtbasis Dobbins te Marietta in de Amerikaanse staat Georgia geschiedde op het gebruike lijke landingsgestel, dat voor dit proef- vliegtuig intact gelaten was. Door een prachtige vijf-één zege, vorige week tegen S.M.S. behaald, blijft V.V.IJ. Robaver op de voet volgen, wachtend op een eventuele misstap van deze Amsterdamse club. Maar de IJmuidenaren krijgen zelf nog enkele lastige tegenstanders waarvan Lisser Boys er één is, dat als nummer drie op de ranglijst staat. .Het kan dus aanstaande zater dag spannen op het Waterloo-terrein waarbij een nederlaag voor beide elftallen een prak tisch uitgeschakeld zijn voor de bovenste plaats betekent. Al heeft V.V.IJ. terrein voor deel, dit wil nog niet zeggen dat er gewonnen wordt, want in de regel zijn deze thuiswed strijden npg nigt de beste. De opstelling van V.V.IJ. is: W. Koster, K. Wielinga, P. Neder- lof, M. Overzier, R. de Boer. L. v. d. Plas, T. v. d. Plas, C. Langbroek, C. Rooze, G. de Boer, W. Blinkhof. welke u wordt gepresenteerd in dien u als particulier en hoofd van een gezin aansprakelijk gesteld wordt voor de schade aan derden toegebracht door een ONRECHTMATIGE DAAD NALATIGHEID ol ONVOORZICHTIGHEID van UZELF UW ECHTGENOTE UW KINDEREN UW DIENSTBODE UW WERKSTER UW HUISDIER? Neem geen onnodig risico maar neem een particuliere verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid. Inlichtingen: Maasstraat 1 - IJmuiden - Tel. 4830 IJMUIDEN: Dokters Dienst hebben dit weekeinde de artsen: W. A. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023; P. C. de Weerdt sr., Stationsweg K 5. tel. 4614; H. de Jonge, M. Hofstedestraat 48, tel. 5652. Apotheken Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen zatermiddag 2 uur en zondagavond 12 uur: mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat no. ,3 tel. 5259, en mevrouw M. Bakker, Snellius- straat 52. tel. 5053. SANTPOORT: Dokters In spoedgevallen is de arts J. Stoffel, Hoofdstraat 165, tel. 8310, te raadplegen. Apotheken Elswout-apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, tel. K 2500 16760 en Sant poortse apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145. Santpoort-station, tel. K2560 8249. VELSEN: Wijkverpleging Voor Driehuis en Santpoort: zuster T. de Beurs. Lijsterlaan 21, telefoon 4378. Voor I.Imuiden-west. en IJmuiden-oost, zuster Kuiper, J. P. Coer.straat 145. Voor IJmui den-oost, Velserbeek en Velsen-noord zuster Nap, Rembrandtlaan 5, telefoon 6195. VELSEN-NOORD en BEVERWIJK: Dokters Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag morgen 9 uur: K. K. Visser, Zeestraat 96, tel. 3450. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: Versélewel de Wit—Hamer, Von dellaan 60, tel. 3969. Apotheken De zondags- en nachtdiensten worden waargenomen door Apotheek Puinwijk, Populierenlaan 44, tel. 3388. HEEMSKERK: Artsen Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondag avond 12 uur: D. C. Smelik, Middelweg no. 38, Uitgeest, tel. 02513 215. „Denk en Zet" in onderlinge competitie De Wijk aan Zeese dam- en schaakclub „Denk en Zet" heeft de onderlinge compe titie voortgezet met de volgende uitslagen: Dammen: N. SchaaperJ. Taf fijn 20; E. DiepgrondR. Mahlberg remise; J. DuinB. Zuiderduin 20. Schaken: J. de BoerL. de Boer 1—0; P. VisserTh. Verhagen 10; H. Buis manJ. v. Vliet 1—0; A. v. d. BornW. v. Klaveren 01; J. BeukerP. Suiker 01; P. KrijgsmanJ. v. Etten afgebroken. Over de bestandslijn in Kasjmir, het gebied dat India en Pakistan elkaar betwisten, vluchten na de inlijving van deze staat door India, duizenden Mohammedanen naar Pakistaans ge bied. Hier ziet men een groepje slecht geklede vluchtelingen bij de grens aankomen. De Filmliga „Velsen" draait als februari- programma enige experimentele films uit de Duitse en Engelse school, „gelardeerd" met een eveneens avant-gardistisch getint filmpje van René Clalr. Een ietwat zwaar, maar niettemin uiter mate boeiend programma dus, dat bepaald wordt door de hoofdfilm, die op deze dins dag 12 februari in Rex vertoond zal wor den: „Nicht mehr fliehen", de veelbespro ken tendens-film van Herbert Vessely, waar mee deze de angst als motief heeft gekozen. Anders echter dan in films als „Le salaire de la peur" wordt met deze knappe Duitse psycho logie de angst als le- vensbeheersende, wel licht zelfs tijds-bepalen- de factor benaderd. In Zuid-Spanje werd deze bepaald niet op wekkende film tegen een achtergrond van een troosteloos landschap geplaatst en het werd in wezen een rolprent, die de oorlog aanwijst als de grote boosdoener in het menselijk hart, dat zich laat vernielen door de vrees voor dood en vernieling en daarna niet meer op gang kan komen in nieuwe, positieve richtingen. „Go slow on the Brighton-line" is de filmtitel voor een televisie-grapje, dat aardige vondsten ver bergt; het voorprogramma voor de 12de fe bruari vermeldt bovendien „In der Nacht", een documentaire van Ruttman en „Entr'act", een experiment van René Clair. Voor 5 maart heeft het Liga-bestuur een Cavalcanti-programma bemachtigd met „We live in two worlds" en „Message from Geneva"; voor 2 april is geboekt „Parijs 1900" van Nicole Vèdrés. Aan de gemeenteraad. Op 23 juli 1957 bereikt' de heer J. W. K. de Jager, onderwijzer aan de Willem de Zwijgerschool te IJmuiden-Oost, de pen sioengerechtigde leeftijd. Ingevolge de lager-onderwijswet moet hij door Burgemeester en Wethouders met ingang van 1 augustus d.a.v. worden ont slagen. Betrokkene heeft echter verzocht de datum van ingang van zijn ontslag op 1 september te bepalen. De wet geeft de gemeenteraad de bevoegdheid op voor dracht van het college het ontslag voor een door hem te bepalen termijn op te schor ten. B. en W. hebben geen bezwaar om het verzoek van de heer J. W. K. de Jager in te willigen en stellen de raad voor het aan hem te verlenen eervol ontslag op te schorten tot 1 september 1957. ADVERTENTIE Een ongeëvenaard grote sortering in moderne a en perzische dessins. Eerlijke voorlichting zowel over de goede als minder goede eigenschappen w van een IftK karpet. Lltéi djMjJidbih Beste Kinderen, VANDAAG is het de eerste dag van een nieuwe maand. Niets bijzonders vinden jullie dat natuurlijk, maar het is wel heel belangrijk als je de voorpagina van onze krant elke dag bekijkt. Daar staat namelijk een omlijnd stukje met het aantal ver keersongelukken met dodelijke afloop over de afgelopen maand. En dat zijn er bijna honderd, waaronder vijftien kinderen! Dat is veel te veel voor ons kleine land over één maand gerekend. Laten we toch allemaal eraan meewerken om dat getal elke maand kleiner te maken. Je zult misschien denken het is de schuld van de automobilisten, maar dat is lang niet altijd het geval, want dikwijls maken de fietsers en ook de fietsende jeugd nog de meeste fouten. Rijdt niet met z'n drieën naast elkaar! Stoei en duw elkaar niet op de fiets! Houd je nooit op de fiets zittend aan een auto vast. Al die stuntjes zijn levensgevaarlijk en kunnen ertoe bijdragen dat ook jouw leven bij de getallen op de voorpagina gaat behoren en dan ben je er zelf niet meer bij! Nogmaals jongelui, wees voorzichtig en volg de verkeersregels nauwkeurig op! TANTE ELS Voorafgaande aan een interessante le zing over „Michelangelo", had vanwege de vereniging „Felison" (Vereniging ter bevordering van beeldende kunsten), een zakelijke bijeenkomst voor de leden plaats, in de tentoonstellingszaal aan de Heide- straat te IJmuiden-Oost: de Felisons jaar vergadering. Hier sprak de voorzitter de heer L. J. A. Probst de aanwezigen toe. Enkele bestuursleden hebben in de loop van 1956 hun taak in het bestuur moeten neerleggen en de praeses zeide hen harte lijk dank voor alles, wat zij in het belang van Felison hebben verricht. Hij overhan digde mevrouw Schiff en de heren Ver hoog en Oepst een bli'jvend óandenken. Hij was de gemeente Velsen zeer dank baar voor de ruime subsidie zeventig percent van de gemaakte kosten waar door het werk van Felison voortgang kan hebben. Heel even had door het hoofd van het bestuur de gedachte aan contri butieverhoging gespookt zo zei hij, maar men was hiervan afgestapt, doch hoopte, dat de leden vrijwillig iets meer zouden willen bijdragen. De secretaris las hierna zijn jaarverslag voor, dat geen al te optimistische geluiden liet horen. Het bezoek aan de tentoonstel lingen is in het algemeen niet groot ge weest. Het aantal leden bedraagt nu 206, vier meer dan in 1955. Ook de penning meesteresse sprak in mineur en sloot haar boeken af met een nadelig saldo van f 38,78. Het bestuur dat in zijn geheel af trad werd herkozen en aangevuld met de heren G. Bas uit Santpoort en A. van Woensel uit IJmuiden-Oost. Na een korte pauze hield de kunstschil der Ewoud de Kat een lezing over Michel angelo, de grote renaissance-schilder. Hij besprak allereerst de levensgeschiedenis van deze kunstenaar, welke ten nauwste met zijn kunst is verweven. Michelange lo, zo zei spreker, is in feite de synthese van zijn tijd; al de kunstuitingen van zijn voorgangers worden in deze man be lichaamd. Als tegenstelling nam hij Rem brandt van Rhijn, die men niet de syn these van de zeventiende-eeuwse kunst schilders kan noemen. Levend in een doorbraakperiode, waarin de mens zich vrij wilde maken en zich zelf zijn, was er bij Michelangelo toch steeds de zucht om terug te grijpen naar de klas sieken. Spreker schetste de werken die ten tijde en in opdracht van de toen regerende Pausen, door Michelangelo waren uit gevoerd, doch die vaak niet tot een goed einde gebracht werden, daar de kerk vorsten kwamen te overlijden en hun op volgers andere opdrachten verstrekten. Dank zij prachtige lichtbeelden kon spre ker zijn publiek laten genieten van de fraaie schilderingen in de Sixtijnse Ka pel en van de geweldige beeldhouwwer ken, als de „Mozes", „David" en de ver maarde „Piëta". „Full-Speed" tegen „Rapiditas" De Velser handbalvereniging „Full' Speed" speelt zondagmorgen een uitwed strijd tegen „Rapiditas" in Haarlem in de volgende opstelling: N. Otte; G. Apeldoorn en F. Orsel; S. Schuurman, L. Apeldoorn en B. Achenbach; F. Stegeman, J. Orsel, C. v. Beck, J. Zonneveld en E. Sminia. Badplaatsbewoners naar toneelavond K.A.B. De toneelavond die de Beverwijkse af deling van de KAB organiseert op dinsdag 5 februari in het KSA-gebouw kan ook bezocht worden door leden uit Wijk aan Zee. Naar deze voorstelling zal een spe ciale bus rijden. Door de toneelgroep „Stu dio" wordt opgevoerd het blijspel „Slag om Diana". het de sterkste man niet mogelijk is, een ei tussen duim en vinger van de pun ten uit kapot te drukken? Probeer het maar eens! (Maar dan precies recht hou den!) gewone cement eerst na 100 jaar in de muren zijn grootste hardheid bereikt? de locomotief in 1825 door de En gelsman George Stephenson werd uitge vonden? Op 27 september 1825 werd ze voor het eerst geprobeerd op de lijn Stock tonDarlington. De raad van vervoer had echter als voorwaarde gesteld, dat vóór de locomotief een man met een bel zou lopen om ongelukken te voorkomen! de perste tandenstokers ten tijde van het oude Rome uit stekels van een ste kelvarken bestonden? Later kwam men er pas toe houten en zilveren staafjes te gebruiken. het paleis op de Dam in Amsterdam, het voormalig stadhuis dus, gebouwd werd door Jacob van Campen op zoveel palen als er dagen in het jaar zijn, met een 1 er vóór en een 9 er achter? De grote dich- ter-wetenschapsman Huygens noemde het: 's werelds achtste wonder, van zoveel steens omhoog, op zoveel houts van onder". De oplossingen van de raadsels van ver leden week zijn: Bramapoetra (roem, port, braam, praam, Bram, Po) en vos mos bos gros klos los. Oude heer: „Dokter, ik kwam u eens om raad vragen. Als ik mijn lichaam naar voren buig, mijn armen horizontaal uit strek en ze vervolgens, al ronddraaiend, achterwaarts buig, voel ik altijd een ste kende pijn in mijn linker schouder". Dokter: „Maar waarom maakt u dan van die vreemde bewegingen; dat is toch niet nodig?" Heer: „Nu dokter, weet u dan misschien een andere manier om uw jas aan te trek ken?" Deze keer eerst iets voor de „groten". Ik bedoeld de jongens en meisjes van veertien jaar en ouder. De naam van een Frans dichter bestaat uit tien letters. 1, 10 Frans lidwoord 10, 8, 9 Duits lidwoord 7 Engels lidwoord 10, 10, 5 Hollands lidwoord 1, 8, 4, 5 Franse naam van een ver scheurend dier 1, 2, 3 Noemt met in het Hollands een jongen die niet durft 9, 10, 8, 5 Zegt met in het Duits wan neer men iets niet wil 6, 10, 9 Engels telwoord Voor de jongeren deze keer een rebus, bestaande uit een aantal plaatsnamen met nog wat er achter. Probeer ze maar eens goed op te schrijven en stuur mij dan de oplossing maar toe. Een prachtige winterse landschapsfoto, dit keer. Zouden we nog wel zo'n wit sprookje beleven dit jaar? Het bevolkingsonderzoek op t.b.c., dat op 15 oktober 1956 te VelsenNoord is be gonnen zal op 4 februari voor Velsen wor den beëindigd. De laatste dag van het onderzoek in Santpoort valt op zaterdag 2 februari a.s. (van 14 u. n.m.) in het badhuis aan de Wüstelaan te Santpoort. Ten behoeve van de kinderen, die we gens ziekte of om andere redenen niet aan het onderzoek konden deelnemen of die nog geen school bezoekende niet met een van de ouders naar het onderzoeklo- kaal zijn gekomen, zal op maandag 4 fe bruari a.s. (van 1.305.30 u. n.m.) nog ge- genheid tot onderzoek worden gegeven in de Jan Campert kleuterschool aan de P. J. Troelstraweg, te IJmuiden-Oost. Zij zul len daartoe worden opgeroepen. Ook vol wassenen, die nog in het bezit van een oproepingskaart zijn kunnen nog van deze laatste gelegenheid gebruik maken. Aspirant-emigranten hoorden over Canada Nu Australië enigszins uit de belangstel ling der aspirant-emigrant is geraakt, heeft men meer en meer het oog op Ca nada laten vallen. Dit was woensdagavond heel goed te merken aan de propaganda- avond, die het gewestelijk arbeidsbureau in 't Centrum te Beverwijk heeft gehou den. Er waren heel wat belangstellenden komen opdagen, om te luisteren naar wat de heer P. Helder over dit land, dat 300 maal zo groot is als Nederland en een be volking heeft van 15 miljoen inwoners te vertellen had. Vele zeden en gewoonten zijn zo heel anders dan bij ons, zo vertelde de heer Helder: begin maar eens met het ontbijt. Men mist er zijn Hollandse beschuitje en kopje thee; dit moet plaats maken voor iets dat druipt van het vet en dat ligt de Nederlander in den beginne niet, al is ook dat een kwestie van wennen. Zo goed als alles gaat in Canada „op afbetaling" en dat is vaak een plaag, want als in de win ter periodieke werkloosheid heerst en er geen geld is, worden door de krediet banken vele zaken zonder pardon terug gehaald. Kennis van de Engelse taal is on ontbeerlijk, anders staat de emigrant met de mond vol tanden.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 13