Huren van vooroorlogse huizen met 25 pet omhoog per 1 juli Gevolg van koning Saoed zeer tevreden over besprekingen HET WEER c4 MORRIS tefwuouiuu! ÜNÖ-politie bij volks stemming in Kasjmir? HAZENBERG'S Haarlems Dagblad Amerikaanse vakbonden protesteren De vorst bestelde en passant nog even zestig Cadillacs De helft wordt geblokkeerd voor verbetering van woningen Looncompensatie van 2 percent DEKKERS Kandidaten en benoemingen Druk overleg inzake Hammarskjoelds plan Egypte niet langer tegen UNO-troepen aan grens? Athene wijst koehandel af met Rusland over Cyprus Voorstellen aan Tweede Kamer SCHOTH PARAPLUS REGENMANTELS Minder zacht Vier doden in het verkeer j De verkeersongelukken Bijna 100 doden in de afgelopen maand Het woord is aan... WINTERSPORTKLEDING Brits-Jordaans verdrag loopt weldra af Argentinië bestelt tien Fokker-Friendships Ontzverp-resolutie in de Veiligheidsraad PATISSERIE ENTRUM Tel. 4502 Ie klas banketbakkerij 71e JAARGANG No 174 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 1 FEBRUARI 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 3 0 2e JAARGANG No 22 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT WASHINGTON (AFP/Reuter) Ko ning Saoed van Saoedi-Arabië heeft don derdagochtend op de nationale begraaf plaats van Arlington een krans gelegd op het graf van de ombekende soldaat. Zijn drieëneenhalf-jarig zoontje Masjoer, dat gedeeltelijk verlamd is, is voor onderzoek in het Walter-Reed-Hospital opgenomen. De vertrekken waar president Eisenhower na zijn buidoperatde vertoefd heeft, zijn voor het prinsje ingericht. Het onderzoek zal waarschijnlijk drie dagen in beslag ne men. In de ochtenduren heeft koning Saoed in „Blairhouse" bijna tweeëneenhalf uur besprekingen gevoerd met minister Dulles. Over het gesprokene is niets bekend ge worden. Na hun gesprek begaven Saoed en Dulles zich naar een groot hotel in Washington, waar vice-president Nixon een lunch aanbood. Leden van het koninklijk gevolg ver klaarden deze morgen, dat de besprekin gen daags tevoren „een heel goed begin" hadden gehad. De Saoedi-Arabische am bassadeur in Washington zeide, dat de za ken beter gaan, dan hij had verwacht. Volgens officiële kringen is het enige concrete, waarom de Arabische vorst heeft Deze luchtopname van K.L.M. Aero- carto geeft een fraai beeld van het Begijnhof te Amsterdam met het kerkje van de Engelse Gereformeerde Kerk. Zondag wordt in dat kerkje herdacht dat er 350 jaar geleden de Engelse gemeente werd gesticht. NEW YORK (Reuter) Een vooraan staande afgevaardigde bij de UNO heeft verklaard, dat Egypte er voorlopig mee heeft ingestemd zich van stemming te ont houden bij de behandeling van een ont- werp-resolutie inzake het terugtrekken van de Israëlische troepen uit Egypte en het instellen van een UNO-buffer-zone, die waarschijnlijk vrijdag bij de Algeme ne Vergadering der UNO zal worden in gediend. In deze resolutie, waarover nog geen uit eindelijke overeenstemming bereikt zou zijn, zou gevraagd worden om algehele te rugtrekking van de Israëlische troepen. Aan secretaris-generaal Hammarskjoeld zou gevraagd worden de maatregelen, die hij de vorig eweek in zijn verslag aan de Algemene Vergadering heeft geschetst, uit te voeren. Deze maatregelen voorzien on der meer in bezetting van de strook van Gaza, het gebied van de Golf van Akaba en de gedemilitariseerde zone van El Audja door de UNO-troepen. Hammarskjoeld zou moeten handelen wanneer de Israëlische terugtrekking vol tooid zou zijn. Donderdagavond is in New York verklaard, dat de Algemene Verga dering vrijdag bijeen zal komen om de re solutie te bespreken. Goed ingelichte di plomaten geloven, dat zaterdag op een bui tengewone vergadering over de resolutie gestemd zal worden. India heeft, naar verluidt, een vooraan staande rol gespeeld bij de intensieve on derhandelingen over de ontwerp-resolu- tie, die in de afgelopen 24 uur in New York en Cairo gevoerd zijn. ATHENE (Reuter/AFP) De Griekse regering heeft besloten een aanbod van. het Sovjet-blok om het Griekse standpunt inzake Cyprus in de UNO-Assemblée te steunen, van de hand te wijzen. De com munistische landen hadden aan hun aan bod de voorwaarde verbonden, dat Grie kenland op zijn beurt een Sovjet-motie te gen de Amerikaanse politiek in het Nabije- Oosten zou steunen. Wijziging van de Huurwet, waarbij de huren van vooroorlogse woningen per 1 juli van dit jaar met 25 percent worden verhoogd, een „Wet Grootboek Woning verbetering", waarin deze huurverhoging voor de helft wordt geblokkeerd tot 1 januari 1967 en fiscale voorzieningen worden getroffen om dit geblokkeerde deels voorshands niet voor het inkomen te belasten, hebben als wetsontwerpen de Tweede Kamer bereikt. De voorgestelde huurverhoging van 25 percent omvat alle vooroorlogse woningen en een deel van de woningen, die op of na 25 december 1940 gereed zijn gekomen. De verhoging zal niet mogen worden toegepast op vergoedingen voor bijkomende voorzieningen zoals water en centrale verwarming. Ook over tijdelijke verhogingen voor verbetering in een woning mag de 25 percent niet berekend worden. De mogelijkheid huurverhoging bij vooroorlogse woningen ongedaan te maken, omdat zij niet voldoen aan redelijke eisen ten opzichte van instandhouding en bewoonbaarheid, blijft gehandhaafd. Deze verlaging (ad 30 percent) blijft van kracht, totdat het noodzakelijk geachte onderhoudswerk is uitgevoerd. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT 47 - HAARLEM *30c000000000000000cc0000000c000c000000000000cxxx30000c)00< VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Vanavond en vannacht op de meeste plaatsen regen, morgen van het westen uit enkele ver spreide opklaringen. Overwe gend krachtige, later matige wind tussen zuidwest en west. Morgen minder zacht. 8 Volledige weerrapporten op pagina twee. ooooooooooocfcxxxcoooocxx^ XXJOOCGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCX DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Destijds heeft de Sociaal-Economische Raad geadviseerd de huurverhoging te compenseren door een loonsverhoging van twee percent, waarmede de werkgevers zich hebben kunnen verenigen. Dit advies van de S.E.R. heeft de regering thans overgenomen, zodat op 1 juli van dit jaar bij de invoering dus der huurverho ging de Ionen twee percent omhoog zul len gaan, indien de voorstellen door de Kamers worden goedgekeurd. Het wetsontwerp „Grootboek Woning verbetering" behelst blokkering van de halve huurverhoging, 12,5 percent dus, ter reservering voor financiering van verbe tering en modernisering van het oude hui- zenbezit. Het geblokkeerde geld zal per woning worden gereserveerd op een te stichten „Grootboek Woningverbetering". Op dit geld wordt 3 percent rente 's jaars ge geven. Onder verbetering moet worden verstaan vergroting van het woongerief door het aanbrengen van moderne voorzieningen, zoals badgelegenheid en betere keukens. Voor onderhoudswerken wordt geen geld van het groot boek terugbetaald. Terugbetaling zal alleen na onderzoek van de verbetering geschieden. Vanwege de gemeentebesturen zal verklaard moeten worden, dat de gedeclareerde bedragen voor verbetering van woningen zijn uitge geven. Op grond van de totale huurwaarde op heden wordt het totale te reserveren be drag voor 400.000 a 500.000 panden ge schat op 693 miljoen gulden. Geld dus ver betering en modernisering. Stortinssplicht Gedeclareerde bedragen bij het groot boek zullen voorlopig niet worden uitbe taald. Voor de regeling der uitbetaling komt er een apart voorstel van de ministers van Volkshuisvestiging en Financiën. Woningbezit van publiekrechtelijke li chamen zal niet onder de grootboekrege ling vallen, woningen van woningbouw verenigingen wèl. Ingaande 1 juli 1957 zullen huiseigena ren stortingsplichtig zijn voor de helft van de voorgestelde 25 percent verhoging, ver der steeds per 1 januari. Gaat een woning in eigendom over, dan gaat het geblok keerde geld met deze eigendom over. Bij het teniet gaan van een woning of bestemming van een woning voor een an der doel wordt het gestorte geld door het grootboek terugbetaald. Deze wijziging van de Huurwet en het daarmee samenhangende voorstel voor het Grootboek worden gecompleteerd door een voorstel tot een fiscale voorziening, welke de geblokkeerde gelden voorlopig buiten de inkomstenbelasting beoogt te houden. Aangezien de verhuurder geen vrije be schikking over het geblokkeerde geld krijgt, wordt het redelijk geacht, dat hij daarover niet eerder dan na de blokkering inkomstenbelasting betaalt, ook omdat in sommige gevallen het vrije gedeelte van de huurverhoging ontoereikend zou kunnen zijn om de hogere inkomstenbelasting over de gehele verhoging te betalen. Daarom wordt voorgesteld het geblok keerde bedrag plus de rente te belasten bij de blokkering daarvan, volgens het bij zondere tarief van artikel 48 van het Be sluit op de Inkomstenbelasting 1941. De inschrijving in het Grootboek is niet onderworpen aan registratierecht en van het recht van overgang. Welke consequenties de huurverhoging voor de personele belasting zal hebben, ook voor bewoners van eigen huizen, is nog niet bekend. De afroming van de huurverhoging zal in principe ook gelden voor volgende huur verhogingen. Minder verschil oud en nieuw In de toelichting op het wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet verklaart de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid dat de voorgestelde verhoging een stap is op de weg naar het einddoel van het huurbeleid van de regering. Men wil het grote verschil tussen de huren van vooroorlogse en nieuwe woningen op heffen. Het gemiddelde huurpeil van vooroor logse woningen (1940 100) zal na goed keuring van de verhoging tot 185 gestegen zijn. Niet te voorzien zijn de kostprijshuren van nieuwe woningen, welke bij verzadi ging van de woningmarkt bij sluitende exploitatie zonder subsidie zullen worden gebouwd. Stijgen de lonen niet verder en wordt door rationalisatie, elementenbouw en daling van materialenprijzen een ver laging tot 65 percent van de kostprijs (buiten de lonen) bereikt, dan zal het huurpeil op omstreeks 290 komen te lig gen. Trekt men vijftig punten af voor ver schil in comfort en kwaliteit tussen oude en nieuwe woningen, dan zal het huurpeil van de vooroorlogse woningen in dit gun stigste geval toch nog van het huidige peil van 148 tot ongeveer 240 moeten worden opgetrokken om de spanning tussen oude huizen en nieuwbouw op te heffen. Als eerste etappe wordt thans voorge steld de thans geldende huren van de vooroorlogse woningen met 25 percent te verhogen. Dit komt overeen met een stij ging van de index met ongeveer 37 punten. Op de Sittarderweg te Heerlen is bij een botsing tussen een vrachtauto uit Eijgelshoven en de 32-jarige fietser P. Palmen de laatstgenoemde zo ernstig ge wond, dat hij is overleden in een zieken huis. Op het gevaarlijke kruispunt Wielingen- straat-Haringvlietstraat te Amster dam is de 68-jarige bromfietser J. A. I. v. d. B. uit Amsterdam, die verzuimde de vereiste voorrang te verlenen, aangereden door een taxi. Hij werd in bewusteloze toestand naar het Wilhelminagasthuis ver voerd, waar hij een uur later overleed. Op de Bornsestraat te Almelo is de 68-jarige mevrouw Wienbelt door een auto aangereden en dodelijk gewond. Zij stak met haar echtgenoot de weg over, maar op het midden van de straat bleef zij staan en liep terug. Een auto kon haar niet meer ontwijken. De auto botste na de aanrijding tegen een geparkeerde wagen, waarbij enige schade ontstond. Op de Noordersingel te De W i 1 p bij Marum (in het westen van de provincie Groningen) is de 71-jarige mevrouw T. Pruim door een bestelauto aangereden en zo ernstig gewond, dat zij ter plaatse over leed. Het ongeluk gebeurde waarschijnlijk doordat de bestuurder van de bestelauto door een tegenligger werd verblind en zo doende de vrouw die aan de rechterkant van de weg liep, te iaat opmerkte. a a a a In de eerste maand van dit jaar j zijn door verkeersongelukken in ons land om het leven gekomen 99 personen, van wie 15 kinderen. i gevraagd: leveranties van wapens voor de verdediging van zijn land, tanks en andere uitrustingsstukken ter waarde van 250 miljoen dollar. Het bestuur van het grote Amerikaanse vakverbond A.F.L.-C.I.O. heeft donderdag in Miami-Beach (Florida) een verklaring uitgegeven, waarin geprotesteerd wordt te gen de ontvangst van koning Saoed door president Eisenhower. Wij kunnen ons niet verzetten tegen de „slavenbehandeling van de arbeiders in comundstische landen en tegelijk eer bewijzen aan een Saoedi-Ara bische slavenhouder", aldus het protest. Koning Saoed heeft volgens berichten in de pers slaven die probeerden té vluchten, laten onthoofden en stakers laten vergif tigen door schorpioenen en hun de nagels laten uitrukken, zo verklaart het bestuur van de A.F.L.-C.I.O. General Motors is thans bezig met de uitvoering van een bestelling van meer dan zestig Cadillacs voor koning Saoed van Saoedi-Arabië, die thans een officieel be zoek aan de Verenigde Staten brengt. Dit is in de kringen van de automobielindu strie te Detroit meegedeeld. De Cadilacs, die tot de duurste auto's be horen, zijn zeer luxueus ingericht en de gezamenlijke waarde wordt op ongeveer een miljoen dollar geschat. Zij hebben alle in de catalogus voorkomende accessoires en zijn daarenboven met edelstenen ver- fraaiw. Onder meer zijn er met robijnen versierde sigarettenaanstekers in- aange bracht. Koning Saoed heeft donderdagavond een receptie op de saoedi-Arabische am bassade te Washington gegeven, waar ver scheidene honderden gasten aanwezig wa ren. In- Arabische kringen werd gezegd, dat de besprekingen tussen de vorst en de Amerikaanse regeringsleiders zeer goed verlopen. Anonymus: Iedere tijd brengt een aantal mensen voort, die enkel de opdracht hebben het gastmaal der eeuwen van peper en zout te voorzien. ADVERTENTIE B ARTELJ0RISS1R HA ARUM IU 1 3439 FERD B01STR 48 ADAM TEL /17I62 LONDEN (U.P.) Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat Engeland en Jordanië maandag in Am man onderhandelingen zullen beginnen over de beëindiging van het Engels-Jor daans verdrag, volgens hetwelk Engelse strijdkrachten in Jordanië zijn gelegerd. De Britse delegatie zal onder leiding staan van de Britse ambassadeur in Am man, Charles Johnston. Deze zal bijge staan worden door deskundigen, die uit Londen naar de Jordaanse hoofdstad zul len- gaan. Onder het verdrag had Engeland het recht om een vrij grote Engelse pantser en infanterie-strijdmacht te handhaven in de Jordaanse hoek van de Golf van Akaba. De R.A.F. heeft een militaire luchtbasis bij Mafrak en aanvullende installaties op de burgerluchthaven van Amman. De Argentijnse luchtvaartmaatschappij „Aerolineas Argentinas" heeft, naar het A.N.P. verneemt, tien Fokker „Friendships" besteld, welke door de „Fairchild"-vlieg- tuigenfabrieken in de Verenigde Staten in licentie zullen worden gebouwd. De Argentijnse maatschappij zal deze vliegtuigen op de binnenlandse lijnen ge bruiken. Men is tot de aanschaffing van de „Friendships" overgegaan, omdat dit type vliegtuig ook uitstekend geschikt is voor landingen op en vertrek van de vliegvel den in de Argentijnse Pampa. NEW YORK, MADARS (U.P., Reuter) De westelijke leden van de Veiligheids raad overwegen op dit moment een ont werp resolutie, die vraagt om het terug trekken van Indische en Pakistaanse troe pen uit Kasjmir en voorziet in het zenden van troepen van de UNO naar het gebied, om een plebisciet mogelijk te maken. De resolutie zou verder aan Hammer- skjoeld de benoeming opdragen van een „administrateur van het plebisciet" die als vertegenwoordiger n de UNO zou op treden, na overleg met Pakistan en India. De Indiase minister-president, Djawa- harlal Nehroe. beeft donderdag te Madras verklaard, dat de kwestie-Kasjmir in de Veiligheidsraad zeer ondoordacht is be handeld. Gezien de sterke emotionele ach tergrond van dit probleem in India en Pakistan is heel wat méér dan een vluch tige bestudering van een vluchtige beslis sing in deze zaak vereist. Hij stelde als voorwaarde voor het hou den van een volksstemming in Jammoe in Kasjmir de eis, dat de Pakistaanse troe pen uit deze gebieden worden teruggetrok ken. Hij verklaarde dal India niet de be doeling heeft om de broederstrijd om Kasjmir, die in 1947 zijn land en Pakistan uit elkaar dreef, opnieuw te beginnen. Nehroe was ervan overtuigd dat uit een volksstemming, na het vertrek van de Pakistaanse troepen in een rustige sfeer georganiseerd, zal blijken dat de meerder heid van de mohammedaanse bevolking van Kasjmir bij India wil behoren. Hij oefende kritiek uit op de houding van de landen, die het verdrag van Bagdad hebben gesloten. Hij zei, dat in „deze zoge naamde vrije landen noch vrije verkiezin gen noch persvrijheid en noch vrijheid van meningsuiting bestaan". ADVERTENTIE ALS RECLAME HAZELNOOTTAARTJES van 1.25 voor 1.per stuk BANANENSTOLLEN1.50 ROOMBOTERKOEKJES1,30 per 250 gram ADVERTENTIE Verwen u zelf met onze heerlijke ROOMBOTERKOEKJES, 250 gr ƒ1.40 CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 6479 Het debat in de Tweede Kamer over de benoeming van mr. Kolfschoten tot burge meester van Den Haag heeft weer eens aangetoond dat er nog te velen in den lande zijn, voor wie de grondwettelijke bepalingen omtrent de vrijheid van gods dienst slechts een beperkte betekenis heb ben. Toegegeven dat mr. Kolfschoten niet zo maar „een" katholiek is, doch een voor aanstaand lid en voormalig bestuurslid van de Katholieke Volks-Partij. Toegegeven dat de Katholieke Volks-Partij, door haar vermenging van godsdienst en politiek, zelf in grote mate schuldig is aan het maken van inbreuk op politieke principes. Niette min is het onaanvaardbaar, dat de gods dienstige overtuiging van de nieuwe bur gemeester van Den Haag een belangrijk punt van discussie in ons Parlement heeft uitgemaakt. Van christelijk-historische zijde is „te leurstelling" over de benoeming van mr. Kolfschoten geuit. De staatkundig-gerefor meerde ds. Zandt heeft de benoeming zelfs „ongehoord" genoemd, en dit nog wel, zo als hij zei, op grond van zijn reformatori sche beginselen. Een spreker voor de Partij van de Arbeid, de heer Scheps, heeft ver klaard begrip te hebben voor de christe lijk-historische aanspraken op de post van Commissaris der Koningin in Gelderland, nu de nieuw-benoemde burgemeester van Den Haag niet van christelijk-historische huize is. Dit alles valt moeilijk te rijmen met ar tikel 183 van onze grondwet, dat zegt: „De belijders der onderscheidene godsdiensten genieten allen dezelfde burgerlijke en burgerschapsrechten, en hebben gelijke aanspraak op het bekleden van waardig heden, ambten en bedieningen." Gelijke aanspraak, mijne heren! En als men nu wil beweren - zoals velen hebben gedaan - dat de bezwaren tegen mr. Kolfschotens benoeming niet op diens godsdienstige, maar op zijn politieke over tuiging waren gebaseerd, dan mogen wij verwijzen naar het evenmin te verwaar lozen artikel 5 van de grondwet: „Ieder Nederlander is tot elke landsbediening be noembaar." Hierin ligt wel heel duidelijk opgesloten, dat elk geval van een benoe ming op zichzelf en elke kandidaat op zijn eigen merites moeten worden bekeken, en dat bij geen enkele benoeming een hele volksgroep mag worden uitgesloten omdat een lid van die volksgroep juist ergens anders is benoemd. Misschien is er een voortreffelijke chris telijk-historische kandidaat voor de post van Commissaris der Koningin in Gelder land; als dat zo is, zouden we diens be noeming van harte toejuichen. Maar we zouden het daarentegen scherp veroordelen als er op die plaats een lid van de C.H.U. zou worden benoemd omdat Den Haag geen christelijk-historische burgemeester heeft gekregen. Want dat zou niet alleen een verwerpelijke politieke koehandel be tekenen; het zou bovendien betekenen dat de overgrote meerderheid der Nederlanders niet in aanmerking zou komen voor die benoeming en dat het gedrag van de re gering dus in tegenspraak zou zijn met de grondwetsbepaling dat iedere Nederlander tot elke landsbediening benoembaar is. Minister Struijcken heeft in de Kamer verklaard, dat hij voor de Haagse burge meesterspost niet naar een katholiek heeft gezocht, maar dat het anderzijds voor hem onaanvaardbaar zou z^n geweest, ge schikte katholieke kandidaten bij voorbaat uit te sluiten. Dit is ons inziens de enige correcte opvatting. En op grond van deze opvatting, die uiteindelijk is gedekt door het kabinet in zijn geheel, moeten we er op rekenen dat de regering bij het bezetten van de Commissaris-post in Arnhem even min zal zoeken naar een kandidaat van enigerlei bepaalde levensbeschouwing en ook geen kandidaten van een andere gods dienstige of. politieke overtuiging zal uit sluiten. De verklaring van minister Struij cken, dat hij er niet aan denkt de C.H.U. een belofte te doen inzake de benoeming van de Commissaris der Koningin, geeft ons vertrouwen dat de regering inderdaad ten volle in de zin van de grondwet zal handelen. Er is verleden jaar bij de kabinetsforma tie heel vreemd omgesprongen met het recht van de Kroon om ministers te benoe men zonder aanzien van hun politieke of godsdienstige binding. We kunnen het slechts toejuichen, dat de toen gevormde regering bij haar eigen benoemingen uit gaat van het gezondere standpunt, dat de persoonlijkheid en de capaciteiten van een kandidaat de voornaamste punten yan overweging moeten vormen. Simon Kost"-

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1