Inflatiebestrij ding blijft aan de orde Panda en de olie^maönaat Effecten- en Geldmarkt Het weer wordt iets kouder Wereldnieuws De radio geeft zaterdag Zoek ió ket zo VRIJDAG 1 FEBRUARI 1957 2 Met teddy gevoerd Kapitaalnood Rentestand Voo r de roker die zich graag verwent Rusland vervaardigt niet genoeg verbruiksgoederen Amerikaanse regering richt verzoek tot olieproducenten Amortisatieregeling van pandbrieven Holland-Bank Goedkope Japanse import gevaarlijk voor Engeland Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Fordstaking te Dagenham wordt maandag beëindigd SPECIALE KOOPJES „DE KLOMPENCENTRALE" DIEREN- GRAVEN V.. J WIJ LEVEN NU EENMAAL in een tijd, waarin, niet alleen in ons land, maar ook elders, de regering - en dus de politiek - de economie zo al niet beheerst, dan toch daarop een zeer sterke invloed uitoefent. In een als altijd interessant en instructief betoog heeft ir. Keus dezer dagen dan ook aan de uitspraak van een oud-minister van Economische Zaken herinnerd, dat thans politiek niet mogelijk is wat economisch noodzakelijk wordt geacht. Deze situatie, welke na de verschillende maatregelen, de welvaartsverdeling beogend, het inflatie- spook duidelijker zichtbaar maakte, heeft het probleem van de inflatiebestrijding doen ontstaan, waarmee men zich in de voornaamste landen van Europa, maar ook in de V. S. thans moet occuperen, terwijl de welvaartsbevordering alle energie, wel ke kan worden opgebracht, voor zich op eist. Prof. Posthuma, directeur van de Nederlandsche Bank, heeft onlangs met een paar sprekende cijfers het verbroken evenwicht tussen welvaart en welvaarts verdeling in ons land aangetoond. Terwijl in de privaathuishoudkundige sector de recente belastingverlagingen 500 miljoen bedroegen, de som van lonen en salarissen met 1 miljard en de netto-investeringen met 870 miljoen zijn gestegen, ging de waarde van de reëele nationale produktie slechts met 1200 miljoen, dat is met 5 pet. vooruit. En ir. Keus constateert dan ook terecht, dat de fout is begaan niet de pro- duktiviteit als maatstaf voor de z.g. wel vaartsverdeling aan te leggen, doch een reeds door de muntontwaarding stijgend nationaal inkomen, waarin ook onproduk- tieve en nog steeds stijgende kosten en uitgaven tot uitdrukking komen. En met de noodzaak van correctie worden wij thans geconfronteerd. Hiermee is de impasse, waarin ook de Nederlandse regering zich thans bevindt, vooral nu voor net lopende jaar een ver hoging van de lonen in de agrarische sec tor onafwendbaar schijnt, duidelijk geïl lustreerd. De moeilijkheden, welke uit deze gang van zaken voortvloeien, zijn, zoals gezegd, niet tot ons land beperkt. Eisenhower heeft in zijn jaarlijkse boodschap tot het Congres gezegd, dat de twee grote gevaren die de wereld bedreigen het internationale com munisme en de inflatie zijn. En de presi dent van de grote United States Steel Cor poration heeft, zonder zich te willen ver diepen in de vraag waaraan de kruipende inflatie nu eigenlijk te wijten is, in zijn eigen bedrijf geconstateerd dat de gemid delde kosten per man-uur sedert 1940 met gemiddeld 8.7 pet. per jaar zijn gestegen, terwijl de toeneming van de produktie per man-uur minder dan 3 pet. per jaar heeft bedragen. Het verschil van 6 pet. per jaar maakte het nodig de prijzen te verhogen, hetwelk dan ook is gebeurd en wel met gemiddeld 5'/2 pet. per jaar. Het resultaat is geweest dat de winst van de U. S. Steel is gedaald. In 1940 werd 0.09'A per dollar verkoop als winst genoteerd, in 1955, welk jaar, wat de uitkomsten betreft het beste is geweest sinds 1940, was deze winst 0.09 dollar. In de 5.4 jaren van het bestaan van de U. S. Steel stond het jaar 1955, wat de winst betreft, echter niet op de 2e, 3e of 4e, maar op de 26e plaats. Hieruit blijkt dat inflatie er schuld aan is dat de winsten in het bedrijf sterk zijn verminderd ten op zichte van vroeger. Overal zien wij de stij gende prijzen, aldus de heer Blough. De U. S. Steel leverde in het afgelopen jaar 70 pet. meer staal af dan in 1940 en of schoon de opbrengst van de verkoop thans viermaal zo hoog is als in 1940, is de winst marge lager geworden. En dan komt de heer Blough met de sprekende vergelij king dat wij thans, zoals de rode koningin ADVERTENTIE HAWI SUèDE JACKS Gen. Cronjéstraat 40-44 Tel. 15438 52.50 79.50 Haarlem in Alice in Wonderland, allen steeds maar sneller moeten lopen om te blijven waar we zijn. De tijd is gelukkig voorbij dat men „een beetje inflatie" niet zo erg vond, maar de vraag op welke wijze het euvel moet wor den bestreden, wordt zo verschillend be antwoord dat men gaat twijfelen of de maatregelen, welke worden genomen, tot het gewenste resultaat zullen leiden. En toch betekent een jaarlijkse prijsstijging, zonder een evenredige verhoging van de produktiviteit in minder dan 25 jaren een geldontwaarding van 50 pet. met al de bedenkelijke gevolgen, welke daaraan zijn verbonden. Het wordt wel eentonig steeds weer op hetzelfde aambeeld te slaan, maar het is toch goed dat telkens weer op het grote gevaar van de inflatie wordt gewezen omdat het in laatste instantie de welvaarts positie van alle bevolkingsgroepen onder mijnt. HET IS DUIDELIJK dat ook de kapitaal- nood en de gestegen rentestand problemen zijn, welke met de inflatie, althans met de inflatiebestrijding verband houden. Afge zien van spanningen, welke er nog steeds zijn rondom het Midden-Oosten en de ver houding tussen deze landen en de V. S., waardoor met name de New Yorkse beurs wordt beïnvloed, is het voor geen gering deel de kapitaalnood, welke een koersher- stel van de obligatie- en aandelenmarkt tegenhoudt. Zoals wij de vorige week schreven, zijn er in West-Duitsland en Engeland symptomen, welke op enige ont spanning duiden en ook de Nederlandse staatsfondsenmarkt heeft deze week een lichte verbetering doen zien, maar van een merkbare verruiming is er in ons land toch nog geen sprake. De Nederlanse schatkist heeft haar tegoed bij de Nederlandsche Bank opgeteerd en een voorschot moeten opnemen, zodat tot de uitgifte 'van nieuw schatkistpapier moet worden overgegaan, waarvan moet worden afgewacht of hier voor veel belangstelling aan de dag zal worden gelegd. De bruto-vlottende schuld van de gemeenten heeft een bedrag van 900 miljoen bereikt en op de markt van het hypothecair krediet wordt voor parti culiere hypotheken voor 5 of 10 jaar reeds 5V2 en 6 pet. betaald, zodat voor de nieuwe 5 pet. pandbrieven van de hypotheekban ken nog geen grote vraag bestaat. De re gering heeft thans het rentegamma enigs zins gewijzigd, o.m. door te bepalen dat de leningen 1 pet. beneden pari mogen wor den uitgegeven, maar de rentevoet is op 4% pet. gehandhaafd, zodat het rendement niet boven 4'/2 pet. stijgt. Men loopt dus niet alleen achter de feiten aan, maar blijft met de gewijzigde voorschriften ook nu nog beneden het rendement dat van vele oude staatsobligaties en gelijksoortige waarden kan worden verkregen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 V. d. vrouw. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Lichte muz. 11.00 Bui- tenl.weekoverz. 11.15 De Familie Doorsnee, hoorspel met muz. 11.45 Altviool en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinb.med.ed. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Harmonie-ork. 13.45 Sportpraat- je. 14.00 V. d. jeugd. 14.35 Koorzang. 14.50 Boekbespr. 15.05 De Topsongs v. januari. 15.30 Van de wieg tot het graf, caus. 15.45 Radiofilharmonisch ork. en soliste. 16.30 Is de maat vol?, caus. 16.45 Lichte muz. 17.10 Radioweekjourn. 17.40 Hammondorgelspel. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Ballroomork. 18.45 Platen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het Evangelie van Johannes, caus. 19.55 „Deze week", caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar.progr. 22.00 Socialistisch comm. 22.15 Amateurprogr. 22.45 De onbe raden wedders, hoorsp. 23.15 Nieuws. 23.30-- 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde muz 7.45 Morgengebed en lit.kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Lichtprocessie en plechtige hoogmis. 9.50 Platen. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath.nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gevar.- muziek. 14.00 Dit is leven, causerie. 14.15 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Madrigaalkoor, kamerork. en voordr. 15.10 Kron. v. letteren en kunsten. 15.45 Kin derkoor. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 V. d. jeugd. 17.10 Lichte muz. 17.30 Gevar.muziek. 17.55 Lichte muz. 18.15 Journalistiek week- overz. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overz. 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuitzending. 19.00 Nieuws. 19.10 Klein koor, kamerork. en sol. 19.40 Lichtbaken, caus. 20.00 Loterijuitslagen. 21.10 Act. 21.25 Gevar.progr. 22.35 Wij luiden de zondag in. Daarna: Avondgebed en lit.kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Nieuwe platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerber. 12.35 Caus. 12.45 Platen. '13.00 Nieuws. 13.11 Muzikale kaleidoscoop. 14.30 Radiojourn. 15.00 Platen. 15.15 Accord.muz. 15.30 Platen. 15.45 Accor- deonmuz. 16.00 Platen. 16.15 Omr.ork. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper. 17.20 Liturg.gezangen17.30 Gevar.muz. 18.00 Jazzmuz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Lied v. d. week. 19.45 Platen. 20.00 Cabaret. 21.00 Lichte muz. 21.15 Amus.muz. 22.00 Nieuws. 22.11 Verz.progr. 23.00 Nieuws. 23.05 24.00 Platen. HOE ONZEKER het toekomstig verloop van de rentestand thans wordt geacht, blijkt wel hieruit dat aan de ene kant de 4% pet. lening van de Nederlandse Spoor wegen a 98 pet. wordt uitgegeven en met een rendement dus van 4 7/8 pet., een suc ces is geweest (ook uitkomend in het koers avans van 3 °/o), maar aan de andere kant vroeger ondershands geplaatste leningen thans met een groot koersverlies naar de beurs worden gebracht. Na de introductie van de 3% pet. Noordholland, is men deze week met een 3'/s pet. lening van Amster dam aan de beurs gekomen, groot 10 mil joen, welk bedrag in juni 1956 ondeshands aan de gemeente werd verstrekt en waar voor nu vermoedelijk niet meer dan 87 a 88 pet. zal worden betaald, zodat de oor spronkelijke geldgeefsters een verlies van meer dan 10 pet. lijden. De realisering van dit verlies wijst er op dat men, om het nu maar eens populair te zeggen, zijn geld thans beter kan gebruiken, hetgeen trou wens uit de balanscijfers van de grote ban ken ook wel duidelijk is. Men kan het de beurs niet euvel duiden dat zij over deze introducties wat leedver maak heeft, nadat men zich de laatste tijd herhaaldelijk heeft moeten ergeren aan het verschijnsel dat de overheidslichamen voor de bevrediging van hun kapitaalbehoeften steeds meer de beurs passeerden en tot ondershandse plaatsing van geldleningen bij de institutionele beleggers overgingen. Wij hebben op de bedenkelijke gevolgen daarvan meer dan eens gewezen, omdat zij de natuurlijke ontwikkeling van de rente stand tegengaan, althans die ontwikkeling versluieren en aan de betekenis van het beursapparaat als graadmeter voor de gang van het economisch leven en de verhou dingen op de kapitaalmarkt grote afbreuk doen. ADVERTENTIE t LONDEN, (Reuter) Volgens gegevens van het centraal bureau voor de statistiek van de Sovjet-Unie, bekendgemaakt door radio-Moskou, was de oogst der Sovjet- Unie, in het afgelopen jaar beter dan ooit tevoren en was de produktie twintig per cent groter dan in 1955. De voor landbouw geschikte grond werd met 8,9 miljoen hectare uitgebreid. De industriële pro duktie steeg met elf percent in vergelijking met 1955. Alleen de produktie van de on dernemingen, vallende onder de ministe ries voor de kolenindustrie, voor non-fer- rometalen en voor bouwmaterialen bereik ten het doel niet. De woninbouw bleef ongeveer drie miljoen vierkante meter woonruimte bij het doel ten achter. De kleinhandelsomzetten waren negen percent groter dan in 1955, maar ondanks de gro tere produktie kon aan de vraag naar som mige verbruiksgoederen niet volledig wor den voldaan. De buitenlandse handel gaf opnieuw een uitbreiding te zien. Het bruto nationale produkt steeg met twaalf percent, de lonen stegen drie per cent in vergelijking met 1955 en de pen sioenen werdén met negentien percent ver hoogd. De inkomens van collectieve boer derijen namen met twaalf percent toe. Naar schatting is het aantal arbeiders in Rusland ongeveer vijftig miljoen, ruim twee miljoen meer dan in december 1955. New York (AFP) Met het oog op de olievoorziening van Europa zijn de laatste dagen van de zijde der Amerikaanse rege ring enige dringende verzoeken tot de Amerikaanse olie-industrie gericht. Felix VVormser, onder-minister van Binnen landse Zaken, heeft de Amerikaanse raffi naderijen verzocht hun verbruik van ruwe olie te beperken teneinde meer olie voor Europa vrij te maken. Voorts heeft Arthur Flemming, directeur van de Defensie Mo bilisatie, de olieproducerende staten aanbe volen de limieten van hun olieproduktie te verhogen. De raffinaderijen zouden bereid zijn het verzoek der regering in te willigen, indien zij afzet zouden kunnen vinden voor hun grote voorraad geraffineerde produkten met name voor hun benzinevoorraden. De raffinaderijen vrezen echter, dat iedere beperking van haar produktie slechts zal leiden tot werkloosheid en een stijging van kostprijzen. Wat de produktie van ruwe olie betreft wordt vernomen, dat in Louisiana de pro duktie reeds niet verder kan worden op gevoerd. De ongeveer 10.000 producenten van Texas, die gemakkelijk de ontbrekende 200.000 vaten olie per dag voor Europa zouden kunnen verschaffen, wensen echter geen sterke produktieverhoging, tenzij de Amerikaanse olie-invoer in normale tijden wordt beperkt. Zij verlangen een soort waarborg hiervoor. In Europese olie-krin gen vestigt men de aandacht op het ge vaarlijke karakter van deze houding, die werkloosheid in Europa dreigt te veroor zaken. De algemene vergadering van pandbrief houders van de Holland-Bank n.v. heeft het amendement op de voorgestelde amortisatieregeling van de pandbrieven, dat was ingediend door de trustee, na een bespreking met de pandbriefhouders, met algemene stemmen aangenomen. Het aan genomen amendement heeft tot strekking, dat de rente op de hoofdsom van de pand brieven of het onafgeloste deel ervan, zal doorlopen tot de uiteindelijke algehele af betaling van de hoofdsom. Op een vraag van aandeelhouders of nu de terugbetaling van 50 percent op de hoofdsom van de pandbrieven spoedig kan worden tegemoet gezien, antwoordde het bestuur bevesti- Een textielfabrikant in Lancashire heeft aan alle leden van het Engelse parlement een papieren zakje gezonden met Indisch, Japans en Hongkongs geld en de waar schuwing daarbij gevoegd, dat mogelijk dit geld op de een of andere dag meer waarde zal hebben dan het Engelse. In elk zakje bevond zich een Japans biljet van 100 yen, een rupee van India en een biljet van 1 Hongkong dollarcent. Dit geschiedde als onderdeel van een campagne, die door de katoenmagnaat Cyril Lord wordt gevoerd, o<m een einde te maken aan de invoer van goedkope Japanse produkten door landen van het Britse gemenebest. Invoer van uit India en Hongkong af komstige grondstoffen dient te worden be vorderd, maar niet de invoer van grond stoffen, die uit Japan via die gebieden in Engeland binnenkomen, zo wordt op een bijgevoegde verklaring gezegd. Ook voor aanstaande industriëlen kregen het zakje toegezonden. Een zeer actieve depressie trok gisteren langs de Ierse en Schotse westkust naar het noorden. Onder invloed van de depres sie nam de wind bij ons toe waarbij langs de kust de grens van harde wind werd overschreden. Het front van de depressie bereikte vergezeld van een intensieve regenzone gisteravond ons land. Doordat in het front enkele kleine storingen ont staan zijn, werd de snelheid van het front vertraagd en is de regen vrij langdurig. Na het passeren van het front zal morgen minder zachte oceaanlucht binnenstromen waarin opklaringen voorkomen en de tem peraturen een paar graden lager zullen zijn dan vandaag. De wind blijft aanvanke lijk sterk, maar neemt morgen langzaam in kracht af. WEERRAFPORTEN 2 februari Zon op 8.21 uur, onder 17.31 uur. Maan op 8.49 uur, onder 20.44 uur. Maanstanden 8 febr. eerste kwartier 14 febr. volle maan 21 febr. laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 1 februari Hoog water: 4.52 en 16.59 uur. Laag water: 0.34 en 12.52 uur. Zaterdag 2 februari Hoog water: 5.22 en 17.29 uur. Laag water: 1.06 en 13.22 uur. (De temperatuur ls van OR «0 hedenmorgen 7 uur, de 5 - neerslag van de laatste T3 d 2 c 24 uur.) Bo O c 5'C OJ c S Stockholm motregen z 2 0,1 Oslo sneeuw no 0 10 Kopenhagen regen zzo 2 3 Aberdeen onbewolkt zzw 3 10 Dublin geheel bew. z 7 7 Londen regen zw 12 5 Brlissel geheel bew. zw 12 5 Parijs geheel bew. zzw 12 3 Bordeaux onbewolkt zo 5 0 Grenoble zwaar bew. windst. 2 0 Nice zwaar bew. nnw 7 0 Berlijn regen z 5 3 Frankfort regen zw 7 15 München regen zzw 5 2 Zürich regen ozo 3 2 Genève nevel windst. 2 1 Wenen nevel zo 0 1 Innsbruck gëheel bew. windst. -0 0 Rome nevel windst. 1 0 Mallorca onbewolkt windst. 1 0 Amsterdam regen zzw 11 6 Den Helder regen zzw 8 8 Ypenburg regen zzw 11 5 Vlissingen regen zw 12 4 Eelde lichte regen zw 10 11 De Bilt lichte regen zzw 11 6 Twente lichte regen zzw 10 10 Eindhoven regen zzw 11 4 Vlv. Z.-Limb. motregen zzw 10 6 36. De bekende olievelden-opkoper Bill Barrel liet zich niet afleiden door de waar schuwende kreten van Panda, doch sprak: „Dit is een aardig olieveld, maar dat is een vervelend ventje, Goedbloed. Als je hèm nu eens wegwerkt, kunnen we mis schien zaken doen. Wat wou je hebben?" „Goed zo - gij draait er niet om heen!", riep Joris bewonderend uit. „Sic transit saevis in undis, noemen wij latinisten zulks - hetwelk in vrije vertaling wil zeggen, gij gaat recht door zee. Over een koopprijs zullen wij het spoedig eens zijn!" Terwijl hij sprak, gaf hij Panda ongemerkt een schuiver met de rechtervoet. Dit had ten gevolge, dat zijn lastige assistent een flink eind uit de buurt werd geduwd - maar ook, dat Joris-zelf even diep adem moest halen. In die korte stilte viel het de olie koopman Bill Barrel op, dat het ruisen van de oliebron begon af te nemen; en inderdaad bleek nu, dat de fontein kleiner en kleiner werd en tenslotte geheel ver dween. „Wat heeft dat te betekenen, Goed bloed?", vroeg hij... maar Joris wist zijn opkomend wantrouwen onmiddellijk te Swift Schoenfabrieken Ter voortzetting van de tot op heden te Nijmegen door de gelijknamige commandi taire vennootschap gedreven zaak is op gericht de Swift Schoenfabrieken n.v. te Nijmegen. De vennootschap heeft ten doel de fabricage van- en de handel in schoe nen en onderdelen daarvan, schoenen- accessoires, leder, lederwaren, leder-reini gingsmiddelen, enzovoorts. Leningssucces gemeente Beesel De gemeente Beesel heeft om te kunnen voorzien in de behoefte aan kasgeld haar toevlucht genomen tot het uitschrijven van een kasgeldlening onder de burgerij. De verwachtingen zijn in vervulling gegaan. Er werd voor een totaal-bedrag van f 230.000 ingeschreven. Opvallend was, dat het merendeel van deze gelden afkomstig was van particulieren uit andere gemeen ten. (ANP). Nederlands-A merikaanse fabriek De gemeenteraad van Nijmegen heeft met algemene stemmen besloten aan de n.v. Friden-Holland ruim 2,5 ha grond te verkopen voor de bouw van een Neder lands-Amerikaanse fabriek van telmachi nes enzovoort. Er zullen daar ongeveer 700 personen werk kunnen vinden. (ANP). Dekker's Houthandel Op verzoek van de houders van gewone aandelen in de n.v. Dekker's Houthandel Zaandam heeft de heer J. Latooy zich be reid verklaard nog enige tijd aan te blij ven als directeur. Het ligt in het voorne men de heer J. Dekker met ingang van de dag van het ontslag van de heer Latooy tot directeur te benoemen. (ANP). Dividend Twentsche Bank Naar het A.N.P. verneemt zal in de op 29 maart te Enschedé te houden algemene vergadering van aandeelhouders van de Twentsche Bank worden voorgesteld over 1956 een dividend uit te keren van 10 per cent (vorig jaar 11 percent). Olieboringen in Jordanië De olieproducent Edwin W. Paley te Los Angeles heeft het voornemen tot eind 1959 zes miljoen dollar (ruim 22 miljoen gulden) te besteden aan het zoeken naar olie in Jordanië, zo werd officieel medege deeld. Paley heeft het recht verworven op ongeveer een derde van het gebied van Jordanië naar olie te zoeken. Het bureau voor internationale samenwerking (ICA) zal de door Paley in Jordanië te investe ren gelden tot een bedrag van 6 miljoen garanderen tegen iedere onteigening door de autoriteiten van Jordanië. Benelux op jaarbeurzen In het jongste kwartaal overzicht voor de Belgische buitenlandse handel van het Belgische ministerie van Handel wordt medegedeeld, dat het Belgische bureau voor de buitenlandse handel met de Nederlandse autoriteiten voorbereidende besprekingen heeft gevoerd over het organiseren van een gemeenschappelijke Benelux deelne ming aan de eerste Amerikaanse wereld handelsbeurs të New York van 1417 april en de internationale jaarbeurs te Parijs van 25 mei tot 10 juni a.s. Vakbondsleiders en leidende personen van de Britse Fordfabriek in Engeland hebben donderdagavond overeenstemming bereikt over een voorlopige overeenkomst tot beëindiging van een staking, waardoor meer dan 21.000 arbeiders zonder werk zijn. Men kwam overeen, dat het werk maan dag zal worden hervat en dat de onder handelingen over het ontslag van vijf werk nemers, de reden van de staking, zullen worden voortgezet. Het aantal stakers, ar beiders van een motorblokkenfabriek te Dagenham, is ongeveer 5.000. (Reuter). (Voor de koersen van gisteren en vandaag verwijzen wij naar pag 11) bezweren. „Een luchtbel in de aardlagen!", sprak hij op geringschattende toon. „Gij, met uw oliebouwkundige kennis, weet hoe onbelangrijk dergelijke kleinigheden zijn! Maar draal hier toch niet, mijn goede heer Barrel! Laat ons naar binnen gaan om onze zakelijke afspraak even te voltooien. Daar zijn tenminste minder kleinigheden, die ons van de hoofdzaken af kunnen lei den!" Zo stapten zij naar het wrakke ge bouwtje, terwijl Panda heel boos achter bleef. Hij wist nu zeker, dat Joris bedrog pleegde met zijn oliebronnen! ADVERTENTIE Melkkokers van 5.75 voor 2.95 Braadpannen. van 8.50 voor 3.95 Emaille pannen van ƒ10.voor 4.95 Mooie em. broodtrommels 14.9010.95 Alle maten en soorten trappen vanaf 1.60 per trede Dr. Lejjdsstr. 10 - Haarlem - Tel. 11784 Sterkte. Op het sehiereiland Sinai bij Ein Kede hebben Israëlische archeologen resten ontdekt van een grote sterkte, die vermoedelijk uit de tijd van David en Salomo stamt. Leerzaam Een kapper te Stockton, in de Amerikaanse staat Californië, is tot een boete van tweehonderd dollar veroor deeld, omdat hij geweigerd had een ne ger te knippen. Hij voerde aan, dat hij niet geleerd had negerhaar te knippen, maar de rechter antwoordde, dat een kapper dit moet kunnen of anders be hoort te leren. De Amerikaanse natio nale Lutherse raad, die vijf miljoen Lutheranen vertegenwoordigt, heeft er bij het Amerikaanse vólk op aange drongen zo spoedig mogelijk een einde aan de rassenscheiding te maken. Bezoek. In politieke kringen in Bonn meent men te weten dat bondskanse lier Adenauer op uitnodiging van de Sjah van Perzië in maart een officieel bezoek aan Teheran zal brengen. Rakosi. Naar verluidt bevindt Matyas Rakosi de "stalinistische dictator van Hongarije, zich in Mongolië, het geboor teland van zijn eerste vrouw, met wie hij trouwde toen hij in Moskou werd opgeleid voor zijn politieke carrière in Hongarije. Bestorming. Drie bataljons politie en sol daten hebben de Uccairdone-gevange- nis, te Palermo bestormd, onder dek king van machinegeweer-vuur en traangasbommen en de 900 muitende gevangenen tot overgave gedwongen. Een van de opstandelingen werd ge dood. Ongeveer vijftien agenten en ge vangenen werden gewond. Ontploffing. Zeven arbeiders zijn bij een ontploffing bij een proefboring naar olie te Memmingen in Beieren omge komen Een lading, die onder de grond zou moeten ontploffen, weigerde, maar toen het mechanisme werd opgehaald, kwam de lading tot ontploffing. Grijs. De 32-jarige socialist Goete Svenson, heeft dezer dagen opschudding verwekt door in een grijze wollen trui in de Zweedse Rijksdag te verschijnen. Graaf Torgil von Seth, een conservatieve af gevaardigde, die zitting heeft in de commissie van orde, protesteerde tegen deze „inbreuk op de etiquette". Svenson verklaarde, dat hij de trui, een ver jaardagscadeau van zijn vrouw, altijd droeg. „Zij is ten slotte grijs, zo zei hij, de kleur van de neutraliteit". Gebarsten. Bezitters van televisietoestel len hebben de BBC scherven gezonden van ruiten welke naar zij zeggen, ge sprongen zijn door het stemgeluid van mej. Elliot, die in een televisieprogram ma poogde vier drinkglazen te laten springen door een zekere hoge toon aan te slaan. Zij slaagde niet in deze poging. Spionne. Een 35-jarige stenografe van de Pakistaanse luchtmacht is tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionnage voor India. Duurder. De tramtarieven te Brussel zijn met vijftig centime verhoofd wegens loonsverhogingen bij het trambedrijf. Ongezond. De Parijse boulevards zijn ont sierd door vuilnisemmers en afval door dat drieduizend vuilnismannen een wis selstaking van vier dagen houden. Zij willen vijfduizend francs per maand meer verdienen en voorrechten voor „ongezond werk". De Parijzenaars ha len de emmers niet binnen om niet de kans te missen dat ze geleegd worden. Rampgebied. President Eisenhower heeft gebieden in West-Virginia en Kentucky, die door overstromingen zijn geteisterd, tot rampgebied verklaard en last gege ven geldmiddelen uit federale fondsen voor hulpverlening ter beschikking te stellen. De gouverneurs van de even eens door overstromingen geteisterde staten Virginia, Tennessee hebben nog niet om hulp gevraagd. Tot dusver zijn elf personen om het leven gekomen. Duizenden zijn dakloos geworden. Hef- schroefvliegtuigen van het leger ver voeren levensmiddelen, kleren en ge neesmiddelen naar de ergst getroffen gebieden Botsing. Een straaljager en een viermoto rig transporttoestel van het type DC 7, die een proefvlucht maakten zijn in Californië met elkaar in botsing geko men. Brandende wrakstukken kwamen terecht op een atletiekveld, waar twee doden en 47 gewonden vielen onder de 50 scholieren die daar aan het oefe nen waren. De drie inzittenden van de DC 7 en een der drie inzittenden van de straaljager werden gedood. IN DE NATUUR worden hier en daar geweldige massagraven van dieren aan getroffen. Zo werden in de Drachenhöhle bij Mixnitz in Stiermarken 170.000 kg beenderen opgegraven, afkomstig van de holenbeer, een in voorhistorische tijden levende, grote berensoort die vrijwel over al in Europa voorkwam. In het dal van de Saöne, in Frankrijk, zijn de resten aan getroffen van naar schatting 100.000 wilde paarden, bij de Doggersbank werden in 13 jaar tijds meer dan 2000 mammoet- kiezen opgevist, bij Pikermi in Attica (Griekenland) zijn ge weldige aantallen fossiele step- pendieren gevonden, enz. Dat er in dergelijke gevallen iets bijzonders aan de hand moet zijn ge weest, is een redelijke conclusie en in vele gevallen laat zich de aard van het gebeu ren ook wel reconstrueren. De minste moeilijkheden levert in dit opzicht het asfaltmeer van La Brea op, dat momen teel midden in de stad Los Angeles ligt en weinig gevaar oplevert. Maar in voorhis torische tijden moet dit meer een ware val zijn geweest, een dodenvijver van kle verig pek, waar de dieren argeloos in lie pen, om op gruwelijke wijze onder te gaan, reddeloos verzinkend in de kleverige, taaie massa, brullend en steunend, tot de laat ste ademtocht in het pek smoorde, terwijl de gieren als zware beulsknechten op de slachtoffers inhakten. Onmogelijk lange tijden moet het meer van La Brea als een verderfelijke val in de voorhistorische wildernis hebben ge fungeerd, want op geen enkele wijze valt anders te verklaren, dat daaruit zóveel skeletten konden worden opgehaald, dat het aantal hierin verzonken dieren op ver scheidene miljoenen moet worden geschat! (Nadruk verboden) De beenderen zijn in het algemeen uitne mend geconserveerd, zodat deskundigen in vele gevallen gemakkelijk kunnen opma ken tot welke diersoorten de slachtoffers hebben behoordOverblijfselen van ver schillende soorten paarden, kamelen, wol ven, van de reuzenluiaard, sabeltijger, mammout, neushoorn en talrijke andere dieren geven een uitnemend beeld van de uitgebreide dierenwereld die tijdens het tertiair in deze ge bieden heeft bestaan. Zoals uit de aanhef blijkt, is het massagraf van La Brea niet enig in haar soort. Ook in Aziatisch Rusland, in China en in de Gobi-woes- tijn moeten dergelijke graven zijn gevonden, waarbij echter wel duide lijk onderscheid gemaakt dient te worden tussen een natuurlijk object, waardoor grote aantallen dieren in de loop van vele duizenden jaren het leven lieten, èn de plotselinge rampen die zich in de dieren wereld voltrokken hebben, waardoor in een kort ogenblik massale aantallen de dood vonden. De zojuist genoemde grote aantallen berenskeletten in de Drachen höhle kunnen op grond van bodemonder zoek en allerlei andere vondsten worden verklaard doordat ontelbare berenfamilies sedert onheugelijke tijden de grot hebben bewoond en daarin zijn gestorven, waar door wij thans de restanten van al die berengeneraties kunnen aantreffen. Maar ook plotselinge rampen hebben geweldige slachtingen onder de dieren aangericht. Daarover morgen. H. Pétillon

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2