Plan Europese markt op kardinale punten voor Nederland volstrekt onaanvaardbaar Groen Co Een iMM/eKing Size... MILLER BROS Von Brentano: Geen hereniging van Duitsland tot elke prijs Van dag tot dag Leidende personen uit het bedrijfsleven Protectionistisch karakter schaadt Nederlands concurrentiepositie C oncertgebou w-orkest naar Edinburg en Scandinavië Socialistische oppositie dringt aan op een veiligheidsstelsel in Europa Op dz ^Praatótoel 'n King Size met nieuws! 3 Biiitentarieven Sociale harmonisatie De landbouw Alle Tsjechische uranium voor de Sovjet-Unie Luxemburgse Kamer tegen een vierde Assemblee Ook de Belgische Senaat tegen vierde Assemblee Tokio vraagt Londen geen H-bomproef te nemen StendhaPs complete oeuvre voor jubilerende Mollet Centrale Verwarming Pcw-R-Matic Oliebranders de nieuwe Virginia KING SIZE van 80 ct VRIJDAG 1 FEBRUARI 1957 Het naar Nederlandse normen vermetele plan van twee burgemeesters uit de kring Alkmaar, om dwars tegen de ideeën van de Planologische Dienst voor Noordhol land en het bestaande streekplan in, Noordhollandse gemeentebesturen te be wegen tot hoogbouw in de polders, heeft nog niet die krachtige uitwerking gehad, die bepaalde ingewijden ervan ver wachtten. Daar is het misschien ook nog te jong voor. Niet te onrijp overigens, want de idee (de bouw van nieuwe woonoorden op plekken, waar de mens nog iets van de vrijheid zal smaken van het leven ten plattelande) is, voor het ter tafel kwam, geducht bestudeerd. Het is ook niet nieuw; in Amerika en ook in Europa wordt im mers allang een krachtig verweer gevoerd tegen de architectonisch lelijke en sociaal onaanvaardbare steenwoestenij en. De beperkingen, die nog steeds op de Nederlandse woningbouw drukken en die haar onnodig afremmen, waardoor de wo ningnood een nationale ramp is geworden, zijn vervat in voorschriften en paragrafen, even monotoon en eindeloos als de huizen van Amsterdams Slotermeer, van IJmui- dens Rivierenwijk en vele andere naar geestige stadsuitbreidingen. En het lijkt er ook op, dat de initiatief nemers een zware strijd tegemoet gaan tegen het vooroordeel, dat een gedeelte van het Nederlandse bouwen beheerst. De tegenstanders van de nieuwe visie zullen vele argumenten aanvoeren en met rap porten van de Rijksdienst voor het Natio nale Plan in de hand trachten aan te to nen, dat dit allemaal niet kan in Neder land, dat Nederland tot in lengte van da gen dient door te gaan met een huisje- plus-tuintje voor iedere Nederlander, to4 die huisjes en die tuintjes zijn saamge- klonterd tot wat wij, mensen van nu, als een schrikbeeld zien voor hen, die ons op volgen. Het lijkt ons onjuist, dat strak wordt vastgehouden aan wat de minister voor Volkshuisvesting en Wederopbouw destijds in de Kamer heeft verklaard na kennis te hebben genomen van de hoog bouw in Scandinavië: „Dat is niet geschikt voor dit land". Want zoals het thans gaat, wordt ten eerste geen soelaas op korte termijn geboden voor de woningmisère en ontstaat bovendien de dreiging van een tot stikkens toe volgebouwd land. Het is dan ook van harte te hopen, dat uit de gezamenlijke gemeenteraden, die het uit Heilo en Bergen voortgekomen plan gaan bespreken, een nieuw en fris geluid opklinkt, dat wellicht de prelude kan zijn voor een werkelijke woningsym fonie. ADVERTENTIE amsterdam Van onze correspondent in Londen) Twee buitenlandse symfonie-orkesten zullen deelnemen aan het muziekfestival, dat van 18 augustus tot 7 september in Edinburg zal worden gehouden, namelijk het Beierse Radio Symfonie-orkest onder leiding van Otto Klemperer en Eugen Jochum en het Concertgebouworkest on der dr. Eduard van Beinum en een nog aan te wijzen dirigent. Het openingscon cert znl worden gegeven door het Engelse Hall Orchestra onder Sir John Barbirolli. Otto Klemperer en Rafaël Kubelik zul len verder het Engelse Philharmonia- orkest dirigeren. Een Italiaans operapro gramma wordt gegeven door La Piccola Scala uit Milaan, terwijl verder zullen op treden het Koninklijke Zweedse Ballet, de Ballets Africains van Keita Fodeba en het Grand Ballet du Marquis de Cuévas. In Edinburg zullen tevens premières van twee Engelse toneelstukken worden ge geven en een Schots stuk. Men hoopt ook dat het gezelschap van Madeleine Renaud en Jean-Louis Barrault twee Franse stuk ken zal opvoeren. Een Amerikaans gezel schap is uitgenodigd voor het geven van twee Amerikaanse stukken. Het festival wordt verder opgeluisterd door een ten toonstelling met werken van Claude Mo net en een andere gewijd aan de meester werken van Byzantijnse kunst. Gelijktijdig met het algemene kunstfestival wordt het Edinburg Film Festival gehouden. Gelijk in voorgaande jaren zal in het hoog boven de stad uitrijzende historische kasteel een kleurrijke militaire taptoe in bonte Schot se uniformen weer duizenden bezoekers trekken. Het unieke schouwspel waarbij de doedelzakmuziek een voorname plaats inneemt, zal door schijnwerpers in volle gloed worden gezet. Het Concertgebouw Orkest heeft een uitnodiging aanvaard van het Stockholm Festival tot het geven van twee concerten in Stockholm. In aansluiting daarop zullen twee concerten in Helsinki volgen. Dr. Eduard van Beinum leidt deze uitvoeringen op 13 en 14 juni in Stockholm en op 16 en 17 Juni in Helsinki. POSTRIJTUIG ONTSPOORD Donderdagmiddag, is tijdens het rangeren bij Beilen een postrijtuig ontspoord. Hier door ontstond vertraging in het reizigers verkeer, eerst van een kwartier en geleidelijk van kortere duur. Een groep topfiguren uit het Neder landse bedrijfsleven heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin zij een aantal elementen van het project voor een gemeenschappelijke Euro pese markt voor Nederland onaan vaardbaar noemt. Indien voor deze punten geen aanvaardbare regeling meer kan worden getroffen, dan menen de ondertekenaars dat er voor Nederland welhaast geen andere mo gelijkheid meer zal bestaan, dan zich van deelneming aan de Gemeenschap pelijke Markt te onthouden, en dat Nederland zich slechts zou kunnen scharen bij die landen welke nau we relaties met de gemeenschappe lijke Europese markt wensen te on derhouden in de vorm van deelneming aan het in te stellen vrijhandelsgebied. De verklaring is ondertekend door prof. dr. J. R. M. van den Brink (directeur van de Amsterdamsche Bank n.v. en oud-minis ter van Economische Zaken); H. van Heek Hz. (directeur Van Heek en Co. n.v. en voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Enschedé); dr. H. M. Hirschfeld (oud regeringscommissaris voor het economisch en militair hulpprogram, oud hoge commis saris in Indonesië); E. Kupers (oud-voor- zitter van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen); mr. J. Meynen (direc teur van de Algemene Kunstzijde Unie, oud-minister van Oorlog); dr. P. Rij kens (oud-voorzitter Unilever n.v.); mr. M. P. L. Steenberghe (oud-minister van Economi-* sche Zaken); P. F. Zimmerman (oud-presi dent van de Internationale Handelsvereni ging Rotterdam). De ondertekenaars verklaren een ge meenschappelijk Europese markt, gegrond vest op de pricipes van internationale vrijhandel, onvoorwaardelijk toe te jui chen. De deelneming aan die gemeen schappelijke markt mag echter niet belem merend werken voor export naar derde landen. Voor Nederland, dat na de oorlog nieuwe afzetgebieden heeft veroverd, zou dat op langere termijn een groot nadeel zijn. Op grond van het tot nu toe over de gemeenschappelijke markt gepubliceerde, zijn de ondertekenaars bevreesd dat Neder land inderdaad het voornoemde nadeel zou ondervinden, door het protectionistisch karakter dat de markt lijkt te gaan ver tonen. De ondertekenaars achten het dan ook onjuist dat aan landen met een pro tectionistisch tarief teveel concessies wor den gedaan, zoals de thans ter tafel liggen de plannen bevatten. De ondertekenaar^ hebben bezwaar tegen „allerlei kunstgrepen'1! waarmee het onge- wogen rekenkundig gemiddelde van de Spaak-formule op een hoger peil wordt ge bracht: het niet in de berekening betrek ken van goederen, die thans in bepaalde landen zonder of tegen zeer lage invoer rechten worden geïmporteerd; het aan de berekening ten grondslag leggen van ge registreerde invoerrechten, welke thans in feite niet worden geheven; het achterwege laten van de decapitatie van hoge tarieven alsmede het plaatsen van goederen in een der drie groepen (grondstoffen, halffabri katen en eindproducten) uitsluitend met het doel het gemiddelde invoerrecht op te vijzelen. In het bijzonder het vestigen van invoer rechten op grondstoffen heeft voor Neder land ernstige consequenties. Het importe rende Nederlandse bedrijfsleven zou als gevolg hiervan ernstig worden belemmerd in de concurrentie met bedrijven, geves tigd in de zogenaamde vrijhandelszone. Deze laatste zouden immers bij hun export naar de landen, deelnemend aan de ge meenschappelijke markt, profiteren van vrijwel alle voordelen, welke deze markt biedt, terwijl zij bij de aankoop van grond stoffen ofwel geen invoerrechten zouden betalen, ofwel, indien in genoemde landen wel invoerrechten verschuldigd zijn, bij de export van uit deze grondstoffen vervaar digde produkten restitutie van de door hen betaalde rechten zouden krijgen. Voor zo ver het de export naar de aan de gemeen schappelijke markt deelnemende landen betreft, zou Nederland een dergelijke res titutie niet genieten. Een punt,- dat evenzeer als de kwestie der invoerrechten grote bezorgdheid wekt, betreft de sociale harmonisatie. Voor zover aan de ondergetekenden gegevens ter be schikking staan, is hun gebleken, dat men deze harmonisatie wil bereiken door het optrekken van bepaalde sociale maatrege len tot het hoogste niveau, dat thans in een der deelnemende landen geldt. Dit zou voor Nederland een belangrijke verdere kostenstijging betekenen. In een gemeen schappelijke markt kunnen, naar het de ondertekenaars voorkomt, zonder bezwaar verschillen in sociale voorzieningen be staan. Het land, dat in economisch opzicht het sterkst is, zal zich het hoogste niveau op het gebied der sociale voorzieningen kunnen veroorloven. Zwakkere deelnemers zullen in dit opzicht minder ver kunnen gaan. De optrekking der sociale voorzie ningen tot een voor alle deelnemers gelijk niveau zal deze concurrentieverhoudingen op onaanvaardbare wijze verstoren. Als derde belangrijke punt dient het ge heel van regelingen ten aanzien van de landbouw te worden genoemd. Het is naar de mening van ondergetekenden buiten kijf, dat voor landbouwprodukten een an dere regeling zal moeten gelden dan voor industriële goederen. Met natuurlijke kos tenverschillen zal bij de opbouw der ge meenschappelijke markt op dit gebied moe ten worden rekening gehouden. Men mag immers van de deelnemende landen niet verlangen, dat zij thans in cultuur gebrach te delen van hun territoir als gevolg van de opbouw van een gemeenschappelijke mafkt zonder meer braak zouden moeten laten liggen. De belemmeringen, welke aan de vrije uitwisseling van agrarische produk ten in de wég worden gelegd, mogen echter na een zekere overgangstijd niet meer in houden dan een compensatie van de ver schillen in door de natuur bepaalde kost- prijsfactoren. De ondergetekenden kunnen zich echter niet aan de indruk ontrekken, dat de beoogde regeling op landbouwge bied verder gaat en derhalve blijvende zui ver protectionistische elementen op dit ge bied bevat. De ondertekenaren noemden na deze drie voornaamste nog enkele bezwaren, on der andere betreffende de afnameverplich ting der deelnemende landen van Franse landbouwprodukten en de financiering van de investeringen in Franse en Belgische gebieden in Afrika. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse bondsdag in Bonn heeft zich gisteren van negen uur 's ochtends tot na middernacht met buitenlandse poli tieke aangelegenheden bezig gehouden. Televisie en radio zonden het grootste ge deelte van de redevoeringen uit en de woordvoerders van de partijen deden hun von Brentano best voor het grote publiek omdat er in september verkiezingen worden gehouden. Het kwam herhaaldelijk tot heftige tone len. Het verschil in opvatting tussen de regeringscoalitie en de oppositie kwam op nieuw scherp tot uiting. Het ziet er niet naar uit, dat deze kloof in de naaste toe komst kan worden overbrugd. Uit de re geringsverklaring, die de minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, voor las, en uit de redevoeringen van de spre kers van de regeringscoalitie, bleek dui delijk, dat het kabinet van plan is de tot- dusver gevolgde buitenlandse politiek van nauwe samenwerking met het Westen voort te zetten. De voorzitter van de socialistische partij, Ollenhauer, meent, dat het vasthouden van de Westduitse bondsrepubliek aan de NAVO neerkomt op het afstand doen van een politiek, die de hereniging van Duits land als vast doel voor ogen heeft. Von Brentano, die herhaaldelijk verklaarde, dat de bondsregering het volkomen eens is met de Amerikaanse buitenlandse politiek, ook in het Nabije Oosten, richtte scherpe verwijten tot de Sovjet-Unie. De oppositie is van mening dat men een handelsver drag met de Sovjet-Unie moet sluiten en dat betrekkingen met de staten van het Sovjetblok moeten worden aangeknoopt. De socialistische afgevaardigde Wehner stelde i de vraag of in het verleden wel alles is gedaan, in het belang van Duitsland's her eniging, waarop Kiesinger, een van de voornaamste en handigste sprekers van de Christendemocraten de tegenvraag op wierp: „of de Russen werkelijk een hereni ging aangeboden zouden hebben, wanneer de bondsrepubliek zich niet bij de NAVO had aangesloten". Wehner wees er op, dat bondskanselier Adenauer indertijd heeft verklaard dat hij bereid zou zijn, zich, onmiddellijk na de ratificatie van de ver dragen met het Westen, met een lijst van nog op te lossen vraagstukken over de hereniging van Duitsland tot de Russen te wenden. Nu zijn die verdragen tot stand gekomen en men is op de weg naar Duits land's hereniging nog geen stap verder, aldus Wehner. De Russische zaakgelastigde zat gedu rende het grootste gedeelte van de zitting op de diplomatentribune. (Reuter/U.P.). - Von Brentano zei, dat naar zijn mening het denkbeeld van enige critici, dat de bondsrepubliek zich uit de machtsblokken moet losmaken en een zelf standige politiek moet volgen, geba seerd is op een misvatting. „Het is in feite niet zo, dat twee zwaar bewapende blok ken tegenover elkaar staan en dat hun vijandschap een bedreiging van de wereld vrede betekent Het is zo, dat de Sovjet- Unie, sinds de tweede wereldoorlog, een politiek van agressie, imperialisme en ko lonialisme heeft gevolgd, die niet vergele ken mag worden met de politiek van an dere grote mogendheden", aldus Von Brentano. Hij zei het eens te zijn met de sociaal democratische oppositie, dat de huidige machtsgroeperingen moeten worden ver vangen door een veiligheidsstelsel voor Europa. Dit stelsel zou echter niet alleen maar mogen berusten op een „papieren overeenkomst", omdat een Amerikaans- Brits-Franse garantie een „andere poli tieke en morele waarde" heeft dan een dergelijke waarborg van de Sovjet-Unie. Men kan het veiligheidsvraagstuk niet los- denken van een hereniging van Duitsland en een ontwapening onder internationale controle, West-Duitsland mag nooit naar een hereniging tot elke prijs streven, aldus Von Brentano. De minister van Defensie, Franz Josef Strauss, zei dat het terugtrekken der Amerikaanse troepen geen enkele garantie zou bieden, dat de Sovjet-Unie in de her eniging van Duitsland zal toestemmen. Minister Strauss werd herhaaldelijk door socialistische afgevaardigden geïnterrum peerd. MOSKOU (Reuter/AFP.). De eerste secretarissen van de Russische en de Tsje chische communistische partij, Kroesjtsjev en Novotny, hebben in het Kremlin een gemeenschappelijke verklaring getekend, ter gelegenheid waarvan president Zapo- tocky van Tsjechoslowakije de Sovjet- Unie dank bracht voor haar geestelijke, morele en stoffelijke huip aan Tsjecho slowakije. Hij verklaarde dat de Sovjet- Unie rentevrije kredieten met een lange looptijd beschikbaar stelt voor de ontwik keling van de winning van uraniumerts in Tsjechoslowakije, dat in korte tijd een van de grootste producenten van uranium erts is geworden. Het erts wordt aan de Sovjet-Unie geleverd onder voorwaarden die voor beide partijen gunstig zijn, zo zei hij. President Vorosjilov van de Sov jet-Unie gewaagde van de „onzelfzuchtige broederlijke hulp van de Sovjet-Unie voor de socialistische opbouw in de volksde- mocratische landen". Volgens het gemeenschappelijke com muniqué zijn de leiders der beide partijen het er over eens dat er „een grote keuze" kan bestaan van wegen naar het socia lisme, op basis van de marxistisch-leninis- tische theorie, afhankelijk van „histori sche nationale en andere kenmerkende eigenschappen van elk land afzonderlijk". LUXEMBURG (AFP)'De Luxemburg se Kamer heeft bij handopsteken besloten de regering uit te nodigen zich te verzet ten tegen de vorming van een vierde Europese Assemblée voor Euratoom en de gemeenschappelijke markt. De resolutie was ingediend door een socialist, een li beraal en een lid van de rooms-katholie- ke partij, allen lid van de Assemblée van de E.G.K.S., van de Raad van Europa en van de Westeuropese Unie. BRUSSEL (AFP). De Belgische Se naat heeft zonder debat een motie aange nomen, waarin de Belgische regering ge vraagd wordt niet akkoord te gaan met de oprichting van een vierde Europese As semblée voor de Europese markt en Eura tom. De motie was opgesteld door ver tegenwoordigers van de drie grote Bel gische partijen. Dehousse, de voorzitter van de Assem blée van de Raad van Europa, herinnerde de Senaat eraan, dat de drie Europese Assemblées, die van de Raad van Europa, die van de EGKS en die van de Westeuro pese Unie, zich tegen oprichting van een vierde Europese Assemblée hebben uitge sproken. Volgens hen is het ogenblik ge komen een Europese Assemblée in het leven te roepen, waarvan de genoemde autonome onderdelen zullen vormen. Deze nieuwe Assemblée, waarvan de leden van de bestaande Europese vergaderingen automatisch lid zullen zijn, moet een keer per jaar volledig bijeenkomen. Men vestigt er de aandacht op dat de tegenstelling tussen het standpunt door de Belgische senaat en het Luxemburgse par lement ingenomen is en dat van de zes mi nisters die in Val Duchesse vergaderd hebben meer schijn dan werkelijkheid is, want men is het er wel over eens dat de Europese organisaties samengesmolten moeten worden. TOKIO (Reuter). Japan heeft Groot - Brittannië gevraagd zijn proeven met kernwapens, die tussen maart en augustus in het gebied van het eilandje Christmas in het midden van de Stille Oceaan zullen worden gehouden, niet te laten doorgaan. Het Britse plan beeft een protestcam pagne in geheel Japan uitgelokt. Japanse deskundigen hebben verklaard, dat de oceaanstromen en heersende winden zo danig zijn, dat Japan door radio-actieve besmetting gevaar loopt, ook al is de plaats waar de proeven worden gehouden bijna vijfduizend kilometer van het land verwijderd. Vissers, en autoriteiten die met de ge zondheidszorg belast zijn, vrezen dat de voedselgewassen en de vissen aan besmet ting bloot zullen staan. Zij zijn reeds be zorgd over de Russische en Amerikaanse proeven in Siberië en de Stille Oceaan. jtaJcdeu Mollet PARIJS (Reuter, AFP) Guy Mollet, de Franse premier, heeft van zijn ministers de volledige werken van Stendhal ten ge schenke gekregen ter gelegenheid van het feit, dat zijn regering een jaar aan het be wind is. Hoewel er een regering is van de vierde republiek die zich langer heeft ge handhaafd de regering-Queuille met een jaar en vijfentwintig dagen, geven po litieke waarnemers de huidige regering een grote kans dit record te evenaren en zelfs te overtreffen. De commissie voor overzeese gebieds delen van de Franse Nationale Vergade ring heeft voorstellen goedgekeurd, vol gens welke elk gebied een soort raad van ministers en een vice-premier zal krijgen, gekozen door de plaatselijke assemblée. Deze voorstellen vormen een compromis tussen de eerdere eis van de commissie, dat de gebieden op dezelfde wijze als Frans-Togoland autonomie moeten ver krijgen, en een regeringsvoorstel voor een regeringsraad, gedeeltelijk gekozen door de gouverneur en gedeeltelijk door" de plaatselijke assemblée. De Nationale Ver gadering zal het nieuwe plan heden in be- handeling nemen. Het kabinet heeft Mollet gemachtigd, bij het debat over de toekomst van de Franse gebieden in Afrika de vertrouwenskwestie te stellen. Problemen van grootvader Grootvaders, gij allen die reeds de Suur- hoff-leeftijd bereikt hebt en nog niet kinds zijt, salutü! Er zijn problemen waar wij, grootvaders, allen sterk onder lijden, en die ons knak ken. Het begint reeds bij de geboorte van onze kleinzoon. Hij wordt genaamd naar Garibaldi, en niet naar u, die Gerrit heet. Maa,r enfin, daar \omt ge wel overheen. Er zijn ten slotte vele Gerritten op deze aarde. En zolang uw kleinzoon in zijn wiegje ligt, of later in zijn box spartelt, hebt ge niets anders te doen dan zo nu en dan hem eens te komen bezoeken, hem met uw vinger over het wangetje te strijken, en beestengeluiden, variërend tussen het ge huil van de hyena en het kwaken van een eend, uit te stoten, waarmede ge uw plicht als Opa verlopig hebt vervuld. Maar dan, is hij zo tussen de twee en drie jaar geworden, vindt „men" het heel gewoon dat ge dagelijks een wande lingetje met hem gaat doen, vanwege de frisse lucht. En dan beginnen de drama's. Als ge binnen treedt komt uw kleinzoon u met een tiental boekjes tegemoet, die ge allen voor hem lezen moet. Wanneer ge dit drie dagen gedaan hebt, kent ge alle versjes uit het hoofd. Van achter naar voren en het ondersteboven. Maar wee, indien ge één bladzijde clandestien over slaat, dan zijt ge de sigaar! En nu zult ge met hem uw wandeling gaan maken, en zijn mama belooft u een kop koffie wanneer ge weer terug komt. De volgende conversatie begint aldus: Opa wat is dat? Een naamplaatje, en daar staat de naam op van de mijnheer die hier woont. Wat doet die mij n- he er? Die zit net als papa op een groot kantoor. Wat doet dat kantoor? Geen antwoord te bedenken, dus je her haalt: Die Mijnheer is op een groot kan toor, en daar schrijft hij met een pen in een boek. Wat s chr ij f t hij daar? A, B, C, de kat gaat mee Dan ziet hij onder het naambordje een brievenbus, kijkt er doorheen en zegt: Opa wat staat daar Opa bukt, hoort het kraken van zijn verkalkte knieën, en weet meteen dat hij niet meer overeind zal kunnen komen. Hij zegt: Dat is een paraplubak, en wat daar in staat is een paraplu. Wat doet die para plu? Die houdt die mijnheer boven het hoofd als het regent. Wat doet de re gen? Die maakt de straten nat en ook de bloemetjes. Wat d o en de bloeme tjes? Ge zegt niets meer en hunkert er naar dat iemand aan u zal vragen wat de spe cific gravity van minerale smeerolie is, of hoe ge over Nasser denkt. Maar omkij kend, ziet ge een dame achter u staan, de bewoonster van het huis. Ze kijkt verwon derd, en snapt niet wat ge daar uitvoert. Met veel moeite hijst ge u overeind, zodat men aan de overzijde van de straat het kraken van uw knieën kan horen als werd een noot in een notenkraker vermorseld. Ge licht uw hoed, en vertelt haar over de verregaande nieuwsgierigheid van uw kleinzoon. De dame is vertederd en klein zoon krijgt een snoepje van haar. Gij krijgt noppes. En de reis gaat weer verder. Tuin hekje open en dicht. Van honderd grendels, lipjes, scharnie ren en spijlen is het: Opa, wat is dat Wat doet dit Opa weet het niet meer en hunkert naar het kopje koffie. Dan is het tijd om naar huis te gaan. Als ge binnenkomt zegt uw dochter: Trek je jas nog niet uit, pa, en ga even voor mij naar de kruidenier en haal een pakje pudding, een half pond gemalen koffie en een fles mayonaise. En dan ligt de vraag op je tong: Wat doet die mayonaise? Bij de kruidenier staan zes vrouwen, die samen ongeveer zestig artikelen moeten hebben, zodat ge, eindelijk thuis gekomen, uw kopje koffie wel verdiend hebt. Grootvaders, misschien gaat het bij een kleindochter minder moeilijk, maar dit moeten wij niet meer nemen. Dit werk moet betaald worden. Laten we ons verenigen, en eisen dat de kindertoeslag verdrievoudigd wordt en ten goede komt aan ons, grootvaders. Van Randtwijk ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 Vrachtau' door voorgevel. Een vijf- tons vrachtwagen, bestuurd door de 29- jarige J. B. uit Epen, is de woning van de familie J. Kohlsteeg te Wylre binnenge reden en in de voorkamer tot stilstand geko men. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De gevel van de woning stortte gedeeltelijk in. De chauffeur kon de totaal ingedeukte cabine ongedeerd verlaten. Het gezin bevond zich niet in de voorkamer. De auto is waarschijnlijk geslipt. ADVERTENTIE Een nieuwe Virginia 'n King Size! Een extra- lange sigaret vol edele, goudgele virginia-tabak- kenEn een opzienba rende prijs80 cr voor zulk een kwaliteit en zó'n formaat! Dat maakte MILLER BROS in korte tijd zo geliefd... bij hon derdduizenden! Profiteer óók van het grote smaak onderzoek, dat vooraf over heel Nederland is gehoudenGa deze gou den Virginia King Size vandaag nog roken! de sigaret met SMAAK-ZEKERHEID

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5