Uitgaan in Haarlem TAD DES LEVENS AGR£-GO LA De leerling van Doctor Marciolo r, Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES URBACH De negen Muzen Kort en bondig VRIJDAG 1 FEBRUARI 1957 TONEEL EN DANS MUZIEK DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN Be^eA&trfrv Unjlf 6o Minister Samkalden: Geen valse hoop wekken voor Bredase gevangenen „Habinah Theater" dankt voor de kranslegging Zeepost Examen ONS VERVOLGVERHAAL v DOOR JOSEPH L. E1NANDER j Boeken van een Spaanse schrijver op de index Zaterdag 2 februari, Stadsschouwburg, 20 u.: De toneelgroep „Theater" geeft een voor stelling van „Het dagboek van Anne Frank", de bewerking voor toneel door het Amerikaanse echtpaar Frances Good rich en Albert Hackett van „Het „Achter huis" door het in een concentratiekamp omgekomen Joodse meisje Anne Frank, in de vertaling van Antoinette Westerling, onder regie van Karl Guttman. De voor naamste rollen worden vertolkt door Tineke Crefcoeur, Robert de Vries en Jules Croiset. Zondag 3 februari, Stadsschouwburg, 14 uur: De toneelgroep „Theater" speelt „Het dagboek van Anne Frank" in een besloten voorstelling voor de leerlingen van mid delbare scholen. Zondag 3 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater" herhaalt een openbare voorstelling van „Het dagboek van Anne Frank" onder regie van Karl Guttmann met onder meer Tineke Cref coeur, Robert d£ Vries, Jules Croiset, Jenny van Maerlant en Bernhard Droog. Maandag 4 februari. Stadsschouwburg, 10.30 en 14 uur: Het „Nieuw Jeugdtoneel" geeft onder regie van Joris Diels voor leerlin gen van lagere scholen twee voorstellingen van „De reis naar Bombola" van Jaap Hoogstra in de bewerking van Joris Diels met onder anderen Betty van Brussel, Mary Wagenaar, Jan Korevaar, Joop van der Donk en Piet Eeltvelt. Dinsdag 5 februari, Stadsschouwburg. 10.30 en 14 uur: Het „Nieuw Jeugdtoneel" her haalt voor leerlingen van lagere scholen twee voorstellingen van „De reis naar Borpbola" onder regie van Joris Diels. Decors en kostuums werden ontworpen door Bep van Delft. Woensdag G februari, Stadsschouwburg, 14.30 uur: Het gezelschap van Anneke Elro speelt voor leerlingen van lagere scholen „Hans en Grietje". Woensdag G februari, Stadsschouwburg: De voorstelling van „Een bruid in de morgen" van Hugo Claus door het Rotterdams To neel kan wegens ziekte van mevrouw Coba Kelling niet doorgaan. Donderdag 7 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor „Beijnes" geeft de „Hoofdstad Operette" onder leiding van Meyer Hamel, Otto Aurich en Fritz Steiner een opvoering van „Die lustige Witwe" van Victor Leon en Leo Stein op muziek van Franz Lehar. Vrijdag 8 februari, Stadsschouwburg, 20 u.: Ónder auspiciën van „Geloof en Weten schap" geeft de Hoofdstad Operette een herhaling van „Die lustige Witwe" van Victor Leon en Leo Stein op muziek van Franz Lehar met onder anderen Leo Cor- des-Dermota, Rosy Parrisch, Mizzi van der Lans en Otto Aurich. Vrijdag 1 februari, „De Leeuwerik", 20 uur: Leerlingen van de Volksmuziekschool voor Haarlem en omstreken geven een demonstratie. Vrijdag 1 februari, Concertgebouw, 19.30 u.: Opening van de Interscholaire 1957. Leer lingen van verscheidene scholen zullen in koren, orkesten, en als solisten muziek vertolken van onder anderen Beethoven, Haydn, Bach, Purce.ll, Franck, Schubert, Schumann, Britten, Debussy, Pijper, Tele- mann en Mozart. Maandag 4 februari, Grote Markt, 15.30— 16.30 uur. De stadsbeiaardier Arie Peters bespeelt het carillon. Woensdag 6 februari. Concertgebouw, 12.30 13.15 uur: De organist Piet Kee geeft het derde pauzeconcert met werken van Johann Sebastian Bach, Pachelbel, Men delssohn, Franck en Guilmant. Donderdag 7 februari, Concertgebouw. 19.30 uur: Tweede muziekuitvoering in de In terscholaire 1957. Koren, orkesten en so listen van verschillende scholen zullen werk vertolken van onder anderen Cou- perin, Handel, Brahms, Messiaen, Mozart, Rachmaninoff, Schumann, Strategies Men- delssohn-Bartholdy, Ravel, De Falla ei\ Jos. de Klerk. Vrijdag 8 februari, Concertgebouw, 19.30 u.: De heer Paul Chr. van Westering houdt een inleiding bij het concert dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal geven. Vrijdag 8 februari, Concertgebouw, 20.15 u.: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van Marinus Adam, met solistische medewerking van de vio list Jan Hesmerg, een uitvoering van de symfonie „Le Midi" van Haydn, het Derde Vioolconcert van Saint Saëns en „De tove naarsleerling" van Dukas. Albert de Klerk zal het Orgelconcert van Haydn ten ge hore brengen. Vrijdag 8 februari, Minerva Theater, 20.15 uur: Voor de Heemsteedse kunstkring geeft de componist Henk Badings een toe lichting bij zijn radio-opera „Orestes", welke hij op grammofoonplaten ten ge hore zal brengen. „GELOOF EN WETENSCHAP" Vrijdag 8 februari, Stadsschouwburg. 20 u.: De Hoofdstad Operette geeft een uitvoering van „Die lustige Witwe" van Victor Leon en Leo Stein op muziek van Franz Lehar. Zie onder „Toneel en dans". VOLKSUNIVERSITEIT Vrijdag 1 februari, Minervatheater, 20 uur: Mevrouw C. A. Hir lopen—Nanninga en de heer F, Hinlopen houden de tweede en laatste voordracht getiteld „Israël in de branding", geïllustreerd met lichtbeelden. Woensdag 6 februari, Coornhertlyceum, 20 uur: De heer L. Postma geeft de derde les in een boetseercursus van zes lessen. Woensdag 6 februari, Frans Halsmuseum, 20 uur: De heer H. P. Baard houdt de derde lezing in een serie van vier over „Vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden", geïllustreerd met lichtbeelden. AMATEURTONEEL Zaterdag 2 februari, K. Onnesstraat, 20 uur: In het verenigingsgebouw van de vereni ging „Haarlem zuid-west" zal de toneel vereniging „Nut en Genoegen" voor de bejaarden, aangesloten bij de vereniging „Humanitas", een opvoering geven van het blijspel „Surprise van Ben Heuer. Zaterdag 2 februari, „De Leeuwerik", 20 u.: De toneelvereniging „Heemstede-west" speelt „Pimmetje" van Ruurd Feenstra. Woensdag 6 februari, gebouw St. Bavo, 20 u.: De toneelvereniging „Vriendenkring" speelt „De grote race" van Dorothy en Campbell Christie in de vertaling van Caro van Eyck onder regie van Henk Bakker. FILMVOORSTELLINGEN Cinema Palace: Zondagochtend elf uur negende en laatste vertoning van de Deen se film „Zo begint het leven". Rembrandttheater: Zondagochtend elf uur vertoning van de Italiaanse film „Het ver loren continent". Lidotheater: Zondagochtend elf uur verto ning van „Hongaarse Rapsodie", een mu ziekfilm in kleuren met onder meer Col- lette Marchand, Michèl Simon, Paul Hub- schmid en Willy Fritsch. Studiotheater: Zondagochtend elf uur ver toning van „Das Land des Lachelns" naar de gelijknamige operette van Franz Lehar. ANDERE BIJEENKOMSTEN Vrijdag 1 februari, Stadsschouwburg, 20 u.: Leerlingen van het Triniteitslyceum en leden van „Sancta Maria" spelen „Verdwij ningen en verschijningen" van Paul Vin cent Carol. Vrijdag 1 februari, H.B.S.-A, 19.30 uur. Voor de Academie voor voortgezet economisch onderwijs spreekt dr. H. L. Drost over „Levensverzekering in de persoonlijke en zakelijke sfeer". Zaterdag 2 februari, Concertgebouw, 20 u.: De geheelonthouderstoneelvereniging „Nieuw Leven" houdt een bal masqué met muzi kale medewerking van „De witte kraaien" onder leiding van H. Krab en een harmo- nielooporkest. Zaterdag 2 februari, Minervatheater, 20.15 u.: De NCRV verzorgt een televisie-uitzen ding met muziek, zang en variété. Als so liste treedt onder meer op Fredey Marshall die in ons land eveneens optrad in de opera „Porgy and Bess" van George Gershwin. Zaterdag 2 februari, HJMV-gebouw, 20 uur: Oud-leerlingen van de Wilhelmina- en Prinses Irene-school geven een opvoering van „Dichter en boef" van Johan Crijns. Zaterdag 2 februari, Cultura, 20.15 uur: Voor de leden van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging en „Kunst zij ons doel" zal de musicus Carel Suasso de Lima de Prado spreken over „Problemen van de jazz". Maandag 4 februari, Lion d'Or, 20 uur: De wethouder van Onderwijs en Kunstzaken in Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, spreekt voor het Nederlandse Toonkunstenaarsver- bond' over „Overheid en kunst". Maandag 4 februari, Concertgebouw, 20 uur: Voor de Nederlandse Reisvereniging geeft de heer Lode van Gent een toelichting bij enkele door hem te vertonen films getiteld „Tussen vulkanen en wilde dieren" opge nomen in Afrika. Dinsdag 5 februari, Concertgebouw, 20 uur: Het KRO-tournéegezelschap, waaraan on der meer medewerking verlenen Jan de Cler, Nol Kievits, Berrie Kievits en Ge rard Walden, brengt „Revue-menu voor u". Woensdag G februari, Gedempte Oude Gracht 20 uur: Voor de bestuurdersbond Haarlem van het N.V.V. spreekt de heer W. Hessel, directeur van het wetenschappelijk bureau van het N.V.V., over het onderwerp „Om de rechtvaardige verdeling van de natio nale welvaart". Deze bijeenkomst wordt gehouden in het wijkgebouw van de Ne derlands Hervormde Gemeente. Woensdag C februari, Concertgebouw, 20 u.: Concert door de Haarlemse Politiekapel met een cabaret, waaraan onder meer wordt medegewerkt door Corry Molenaar, Dick Siekerman en Wim Theewis. Woensdag 6 februari, Teisterbant, 20 uur: Onder leiding van de heer Ben Levi houdt de sociëteit Teisterbant haar tweede „Con cours de disque frangais". Donderdag 7 februari,' Roxytheater, 20 uur: Voor het Instituut voor Arbeidersontwik keling geeft de heer Max Naborro een toelichting bij de film „The Kid" van Charlie Chaplin. Huis Van Looy: Van 2 tot en met 24 februari wordt onder auspiciën van de commissie ter bevordering van de culturele en esthe tische vorming van de rijpere schooljeugd de jaarlijkse tentoonstelling gehouden van ADVERTENTIE tnzV Jan Hesmerg is vrijdag 8 februari solist in het Derde Vioolconcert van Saint Saëns, dat wordt uitgevoerd door het Noordhollands Philharmonisch Orkest. reprodukties naar werken van klassieke moderne meesters. Ook dit jaar zijn nieu we aanwinsten te melden zoals: de Guer nica van Picasso en werken van Severini, Braque, Marc, Lurgat, Van Gogh en Munch. Tevens kon een uitgebreide collectie aan de verzameling worden toegevoegd van uitstekende drukken naar tekeningen en grafiek van meesters als: Degas, Seurat, Renoir, Toulouse Lautrec, Maillol, Signac en Gromaire. De expositie is dagelijks ge opend van 1012.30 en van 13.3017 uur. 's Zondags van 1417 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 1012.30 uur en van 13.30 17 uur en zondags van 14—17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 1015 uur dagelijks en zondags van 1315 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen on der,meer van Rembrandt, Michelangelo, Claüde Lorrain. Geopend op iedere werk dag (behalve maandag van 1115 uur) en de eerste zondag van iedere maand van 1315 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handsclyiften en munten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 1017 \jur, des zon dags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide uitsluitend op aanvrage voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17 Het museiim is geopend van maandag tot en met zaterdag van 912 en van 1418 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede Historische stoommachines. Dagelijks geopend van 912.30 en van 13.3016 uur. y. De minister van Justitie prof. Samkal den deelde gisteren in de Tweede Kamer mee, dat hij overweegt de levenslang ge strafte oorlogsmisdadigers, die in Breda gevangen zitten, „op jaren te stellen", dat wil zeggen na een zekere termijn het uit zicht op vrijlating te openen. De mogelijk heid hiervan zal van geval tot geval wor den bekeken. De oorlogsmisdadigers zulien in ieder geval niet gunstiger wonden behandeld dan gewone misdadigers. Sinds 1898 zijn in ons land 44 misdadigers levenslang ge straft. Zes van hen zijn, in de gevangenis gestorven en 20 van hen zijn, vrijgelaten nadat hun gevangenschap ongeveer 16 ja ren had geduurd. Voor de levenslang ge strafte oorlogsmisdadigers komt eventuele gratieverlening ^ihans ook aan de orde. Er zitten ongeveer 130 oorlogsmisdadigers in Breda, Voorts ziten nog 18 gewone misda digers levenslang gevangen. De minister verklaarde nadrukkelijk dat zijn voornemens allerminst vast staan en dat hij beslist door zijn uitlating geen val se hoop wil wekken. Moderne kunstzaal. Op zaterdag 2 fe bruari zal in de galerie „Eska", aan de Mariniersweg 47 in Rotterdam een mo derne kunstzaal worden geopend. Als eer ste expositie in deze kunstzaal zullen wer ken van Eduard Rijff worden tentoonge steld. Expositie In de expositieruimte „De populier" in Arnhem zal zaterdagmiddag 2 februari een tentoonstelling van schilde rijen en grafisch werk door Susana Burki en Bruno Mertens worden geopend. De expositie wordt ingeleid door de heer C. A. Schulp, kunstcriticus in Utrecht en duurt tot en met 17 februari. „Cartoons" Van 9 tot en met 23 fe bruari zal op de eerste etage van de „Mo derne Boekenhandel, K. J. Bas n.v." in Am sterdam in samenwerking met de United States Information Service een tentoonstel ling worden gehouden van orginele Ame rikaanse „cartoons". Vijftien van de be kendste Amerikaanse kunstenaars op dit gebied zullen met achtenvijftig werken vertegenwoordigd zijn. De tentoongestelde cartoons waarvan er vijfenveertig ge publiceerd werden in het tijdschrift „The New Yorker" zijn van Charles Addams, Peter Arno, Abe Binbaum, Sam Cobean, Whitney Darrow, Alan Dunn, Robert Os- born, Mary Petty, George Prise( Mischa Richter, Otto Soglow, William Steig, Saul Steinberg, Richard Taylor en James Thur- ber. Enkele prenten zijn in kleuren uitge voerd. Toscanini Het stoffelijk overschot van Arturo Toscanini zal 17 februari in Milaan ter aarde worden besteld. Het zal de dag tevoren uit New York aankomen en opge baard worden in het gebouw van de Scala Toscanini zal naast zijn echtgenote in het familiegraf komen te rusten. Het „Peerd" In een voordracht aan de raad stellen burgemeester en wethou ders van Groningen voor aan de beeld houwer Jan de Baat in Amsterdam op dracht te verlenen een beeldhouwwerk te vervaardigen, voorstellende het „Peerd van Ome Loeks". Het beeld zal worden geplaatst op de Vismarkt. De lengte is 2.80 m en de hoogte 2 meter. De opdracht tot uitvoering kan worden gegeven, zodra de financiële positie van de gemeente zulks toelaat. De kosten zullen 18.500 bedragen. Hemingway De Amerikaanse schrij ver Ernest Hemingway, die drie jaar gele den de Pulitzerprijs won met zijn kort verhaal „The old man and the sea", is in New York teruggekeerd van een verblijf in Europa. Hemingway was sedert september yan het vorig jaar in Spanje en Frankrijk. Hij heeft sindsdien zestien korte verhalen geschreven en verwacht, dat deze in het najaar gepubliceerd zullen worden. Ze zullen worden opgenomen in een bloemle zing met vijfenzestig van zijn verhalen, waarvan er zesenveertig al eerder gepubli ceerd werden. Kunst uit Uruquay. Op dinsdag 5 febru ari om 17.15 uur opent de gezant van Uru quay in Den Haag een tentoonstelling van schilderijen „Kunst uit Uruquay" in het Haags Gemeentemuseum. Monster-catalogus. Het Brits Museum zal de grootste catalogus gaan uitgeven die ooit is verschenen. In driehonderd banden zullen alle boekeen worden ge noemd,'die de laatste vijf eeuwen'in de westelijke talen zijn gepubliceerd. Men verwacht 'te--komen toti het ^respectabele aantal van vijf miljoen titels. De samenstelling van deze catalogus zal zes jaar vergen. De titels van alle boe ken die sinds 1450, het jaar waarin Johann Gutenberg of Coster hun eerste boeken drukten, zullen erin worden opgenomen. Het Brits Museum heeft naar tweeduizend bibliotheken over de gehele wereld be richt gezonden van het werk dat zij gaat ondernemen. De komende zes jaar wil men een deel van de catalogus per week afle veren. Er is geen prijs genoemd van dit standaardwerk. Rembrandt-tentoonstelling Van half februari tot eind maart wordt in München een Rembrandt-tentoonstelling gehouden. Voor deze tentoonstelling staat het Rijks museum in Amsterdam een vijftal teke ningen van Rembrant in bruikleen af. Paul Klee In het Stedelijk Museum in Amsterdam zal van 8 februari tot 25 maart een expositie worden gehouden van wer ken van de Duitse expressionist Paul Klee. „Ik moet zien, dat ik een manier vind om de doctor weer in zijn eigen gedaante terug te toveren!", mompelde Lodo. Hij zette de muis op het bed en ging naar de studeerkamer van de doctor. Daar stonden 'n heleboel boeken; misschien kon hij daarin iets vinden Met enkele boeken uit de voorraad begon hij hier en daar te lezen, maar jongens... wat stond daar verschrikkelijk veel geleerdheid in! Hoe moest hij daar uit komen 57-58 ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft woensdag van het „Habimah Theater" in Tel Aviv een telegram ontvangen met de volgende inhoud: „Wij danken u zeer voor uw medewer king aan de kranslegging bij het beeld van de Amsterdamse Dokwerker, die thans vol gens presidentiële beschikking geschiedt uit dankbaarheid voor de Nederlandse hulp aan de joden gedurende de nazi-bezetting en ter gelegenheid van de opvoering van „Het dagboek van Anne Frank" te Jeru zalem. De president van Israël gaf reeds uitdrukking aan de dankbaarheid van het volk van Israel en van de joden overal ter wereld aan de Nederlandse regering voor haar vele daden tot redding der joden in die donkere tijden in een speciale bood schap, die de president heeft gepubliceerd ter gelegenheid van de opvoering van „Het Dagboek". Wees er van verzekerd, dat, als wij het stuk vertonen in de stad, die ons allen heilig is, en wij denken aan onze mil joenen martelaren, wij tevens met onze gedachten zullen zijn bij de geestkracht, getoond door het Nederlandse volk, zoals die is uitgedrukt in het beeld van de Am sterdamse Dokwerker". Zoals wij reeds berichtten werd deze kranslegging woensdagmiddag verricht door de heer R. G. Ginthon, consul-gene raal van Israel in Amsterdam, en Robert de Vries, directeur van de toneelgroep „Theater", welke „Het Dagboek van Anne Frank" in Nederland speelt. ADVERTENTIE Voorkom en bins die zuurbrand op de maag. Met Rennies. Wacht niet tot uw maag door overtollig maagzuur „opstandig" wordt. Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apotheker of. drogist heeft Rennies voor u in drie verpakkingen: klein - groter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en practisch om bij u te steken! Rennies helpen iedereen altijd direct enzij zijn nog smakelijk ook. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s „Libertad", 4 febr.; Brazi lië: s.s. Libertad" 4 febr.; Canada: s.s. „Groote Beer", 6 febr.; m.s. „Noordam", 7 febr. en s.s. „Zuiderkruis", 9 febr.; Chili: via New York: 7 febr.; Indonesië: m.s. „Java", 7 febr.; Nederlandse Antillen: m.s. Aegis", 5 febr. en s.s „Boskoop", 7 febr.; Nieuw Zeeland, via Engeland: 9 febr.; Suriname: m.s. „Hestia", 5 febr.; Unie van Zuid Afrika, m.s. „Oranjefontein", 5 febr.; Z. W. Afrika; m.s. „Stirling Castle", 9 febr. ROTTERDAM (Nederlandse Economische Hogeschool): Kandidaatsexamen: G. R. Ot- ten, Den Haag; J. W. Meijer, Pijnacker. Doc toraalexamen: P. C. van Wijngaarden, G. r.l/>rl - Schuitema en Jap Kim Siong, allen te Rot- ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 terdam. g '„Misschien is het uw eh.felle belangstelling voor het slachtoffertje 1 of wellicht het feit dat de kleine Susan veel lijkt op mijn eigen dochtertje. Ik ben geboeid door dit geval. Het klinkt u misschien wat bruut in de oren, doch ik bedoel het niet zo. Kijkt u eens, meneer Galotti, ik als dokter kom dagelijks aan het bed of de baar te staan van mensen en kinderen, die net als de kleine Susan Richardson zijn neergeveld door een meedogenloos geweld, dat uit de verte op hen aansuist en volkomen onverhoeds toeslaat, zondèr argument, zonder waarschuwing, zonder noodzaak. Ik begin de laatste jaren dit verkeersmonster, waarin ik alles wil samenvatten wat er aan gevaarlijks op de weg te ont moeten valt, te zien als een soort van volksvijand. Het geeft mij zorgen, dat dit openbare gevaar steeds grotere vormen gaat aannemen en dat de mensen er hulpeloos tegenover geplaatst worden. Zij kunnen zich niet ver dedigen. Er moet iéts volkomen fouts zijn in deze ont wikkeling, geloof ik." Galotti staarde hem aan. Zijn onderlip zakte iets ver der onderuit en hij maakte een domme indruk. Wat de dokter zei, was voor hem filosofie, die nieuw was in zijn leven. „Maar. dit is de vooruitgang," zei hij aarzelend. „Het is zoiets als de televisie en de elektrische brood roosters. En de plastic. Het is. hij hield plotseling op. In een flits zag hij de miljoenen mensen der wereld, levend van hun werk in dienst der industrie en snakkend naar de gemakken van de moderne techniek, die steeds verder werd ontwikkeld en steeds nieuwe, comfortabele dingen leverde. En tegelijk zag hij de enorme, dreigende schaduw van diezelfde techniek met de door mensen handen gesmede wapens diezelfde mensen neermaaien en verdelgen. Hij schrok en sloeg impulsief de hand voor de mond. „Maar dan.... dan is het zoiets als de atoombom!" stamelde hij ontzet. Dokter Malloway knikte bedachtzaam. „Ja," zei hij, „de atoombom. Onze technische kennis overweldigt ons. Wij ontketenen monsters, die wij nooit meer kunnen temmen of beheersen. Terwijl de medische wetenschap zich inspant om mensen te redden van de dood, worden steeds meer mensen door andere voort brengselen der wetenschap de dood ingezonden. Is dat vooruitgang?" „Maar het is niet tegen te houden," zei Galotti ontzet. „Ik weet dat het niet tegen te houden is. Ik zit in de industrie. Ik zou mijn eigen ingenieurs niet kunnen beletten, dagelijks iets verder door te dringen in de geheimen van de techniek. Zij gaan verder, over de hele wereld. Zij moeten verder gaan." Dokter Malloway knikte. „Is het geen dwaasheid," zei hij dan, „om een leeuw en een slang in hetzelfde hok te zetten en dan, na ieder treffen tussen die twee, te trachten de beide dieren te behouden door hun wonden te genezen? Zou het niet eenvoudiger zijn, die beesten in afzonderlijke hokken te zetten?" Galotti dacht dat de dokter in slaap gevallen was en hardop droomde. Malloway had de ogen gesloten en steunde zijn hoofd in de handen. Doch hij was klaar wakker. „Een ogenblik," zei hij. Hij stond op en ging naar de telefoon. Galotti zag hem een nummer draaien en hoorde hem even later met zachte stem in de hoorn zeggen: „Malloway. Geef mij zuster Katrony even." Het was geruime tijd stil. Toen zei Malloway: „Nog bizonderheden, zuster Katrony? Iets te melden omtrent patiënt zes-vier-twee op zaal D? Juist. Dank u. Natuur lijk, daar vertrouw ik op." Hij kwam naar zijn stoel en ging zitten. „De kleine Susan leeft nog. Mijn hoop stijgt," zei hij ernstig. Galotti zuchtte. Met een ruk werd hij weer geconfronteerd met het geval, dat hem hierheen gevoerd had en de schrikbarende 'mogelijkheid van een fatale afloop ervan stond weer dreigender dan ooit voor zijn geest. „Ik zie dit kind als een symbool," zei Malloway. Hij trok een lade van zijn schrijfbureau open en trok er een plakboek uit, waarin hij enige tijd bladerde. „In 1954 zijn in 'de Verenigde Staten 91.000 personen door ongevallen om het leven gekomen," las hij hardop. „Een-derde daarvan stierf tengevolge van verkeers ongelukken. In het jaar daarvoor was dit cijfer vijf percent hoger." Hij keek Galotti aan. „We gaan dus blijkbaar vooruit," voegde hij er ironisch aan toe en sloeg het plakboek dicht. „Zo is het over de ganse beschaafde wereld. Met dit verschil, dat in de meeste landen het cijfer jaarlijks hoger wordt. Bij ons werd het in 1954 gunstig beïnvloed door de slechte weersomstandigheden, die het verkeer beperkten. Ik heb jaren-oude statistieken van bijna alle landen, waar het verkeer op moderne leest is geschoeid. Ik herinner me gelezen te hebben, dat in Nederland bijvoorbeeld in 1954 1450 mensen werden doodgereden. In 1935 was daar het cijfer nog 750." Francesco Galotti wist weinig of niets van Nederland af. Hij had zich nauwelijks gerealiseerd, dat ook daar auto's reden. Doch nu hij het beeld van de verminkte Susan Richardson voor ogen had, werd hij tot in het diepst van zijn ziel aangegrepen door het afschuwelijke besef, dht daarginds in Europa het vreselijke monster even genadeloos en voortdurend toesloeg als hier in Amerika dat het over de ganse wereld was losgebro ken en dat dagelijks in alle ziekenhuizen der aarde mensen en kinderen werden binnengebracht, voor wie alle hulp te laat was. Mijn hemel, waarom? dacht Fran cesco Galotti. Waarom had hij de kleine Susan aan gereden? Omdat hij zo snel mogelijk bij die vermaledijde Hunter had willen zijn. Wat was nu het belang van dat stuk land, nu, in dit moment, nu een kinderleven op de rand van de eeuwigheid wankelde. Een stuk land! Hij zou zijn ganse vermogen hebben willen geven om haar te redden. Wat kon het hem schelen, of daar in Pemmi- can een fabriek voor plastic-artikelen zou kunnen wor den gebouwd of niet? Wat ging het hem aan, of daar een nieuwe stad uit de grond opschoot een nieuwe stad, waar ook weer kinderen zouden worden doodge reden door haastige mensen „Ik zei straks iets van die leeuw en die slang," aldus wekte dokter Malloway hem uit ^jjn overpeinzingen. „Ik vrees, dat u me niet begrepen hebt. Het was een voor beeld, dat me plotseling te binnen schoot. Ik heb er nooit eerder op die manier over gedacht. Maar, zoals ik al zei, de kleine Susan heeft me hierbinnen" de slanke vin gers van de dokter klopten luchtig op zijn borst „iets gedaan. Ik dacht er namelijk aan, dat het verkeer en de mens vijanden zijn geworden. Zo is het toch eigenlijk, nietwaar? De een doodt de ander. Waarom zouden we dan doorgaan, dat monster de gelegenheid te geven, die mens te grijpen? Ik geloof dat we hen van elkander moeten scheiden. Het wordt tijd, dat we het monster opsluiten." [Wordt vervolgd). Kolendampvergiftiging. De 84-jarige mevrouw J. C. BottemanVeerman is in haar woning aan de Snaarmanslaan te Alk maar door koolmonoxydevergiftiging om het leven gekomen. Haar 58-jarige dochter werd in bewusteloze toestand naar t St. Elisa- bethziekenhuis vervoerd. Vanmorgen was haar toestand critiek De oorzaak was een te veel afgesloten kclenhaard. P.v.d.A.-wethouder in Tilburg. Ir. J. F. L. Krugers, die benoemd is tot wethouder van de gemeente Tilburg, heeft zijn benoe ming aanvaard. De heer Krugers is lid van de Katholieke Werkgemeenschap in oe_ Partij van de Arbeid. Hij is de eerste wet houder van de P.v.d.A. in het colle"ge van B. en W. van Tilburg. De heer Krugers is op het ogenblik de enige wethouder in Ne derland, die lid is van de Katholieke Werk gemeenschap. Het atoom. Op de in dit jaar te Am sterdam-Schiphol te houden tentoonstelling „Het Atoom" zullen zich bij de Franse inzen ding enige authentieke voorwerpen bevin den uit het laboratorium van mevrouw Curie. België zal bijdragen leveren met be trekking tot de uitleg van de werking van de kernsplijting en de daarbij optredende ver schijnselen. Ooievaar op de toren. In bijzonder snel tempo is de Haagse ooievaar op de spits van de Haagse toren, 92'i meter hoog, ge plaatst. De vergulde vogel, die 75 kilo weegt, werd per "rachtauto gebracht. Zij werd met een buitenlift langs de vele steigers aan de toren deze is in restauratie naar boven gehesen tot aan de hoogste omloopgalerij. Er moest toen nog even flink worden ge takeld, maar binnen een uurtje was het ge hele karwei „bekeken". Nieuwe brug over IJsel. Omstreeks 1960 zal met de bouw van een nieuwe mo derne brug over de IJsel bij Westervoort kunnen worden begonnen. Het wegdek van de huidige noodbrug, dat tot klachten aan leiding heeft gegeven, zal dit voorjaar wor den vernieuwd. Kluizenaar. In het kantoor van de n.v. TerwindtArntsveen aan de Paterswal in Vriezenveensewijk bevond zich iemand van de boekhouding in de kluis, terwijl hij de sleutels bij zich had. Toen iemand passeerde, wierp deze zonder er bij te denken de deur van de kluis dicht. Daar niemand in het b°- zit van een tweede sleutel was, zag men zich genoodzaakt een gat in de deur te hakken, waardoor de sleutels monden worden aange reikt en de opgeslotene worden bevrijd. Myxomatose op Schouwen. Onder de duinkonijnen op westelijk Schouwen komt thans weer op uitgebreide schaal myxoma tose voor, die onder de wildstand aldaar grote schade aanricht. ADVERTENTIE Reeds nu een enorme sortering AMERIKAANSE ROKSTOFFEN Gen. Cronjcstr. 39 - Haarlem - Tel. 17245 VATICAANSTAD (U.P.). Twee wer ken van de Spaanse schrijver Miguel de Unamuno zijn op de katholieke index van verboden boeken geplaatst bij een decreet, dat heden door de gewijde congregatie van het heilige officie is uitgevaardigd. Die werken zijn „Del sentimiento tragico de la vida" en „La agonia del Cristianismo". Unamuno ontkent hierin de mogelijkheid het bestaan van God rationeel aan te to nen, hij ontkent geloof in naam der rede, ontkent de bovennatuurlijke orde en de onsterfelijkheid van de ziel, de drievuldig heid, de goddelijkheid van Jezus Christus, de erfzonde, de kerkelijke avondmaalsleer, de eeuwigdurende straf der verdoemenis, verwerpt de verering van de maagd Maria en de onfeilbaarheid van de Paus, aldus de „Osservatore Romano", het dagblad van Vaticaanstad. VRIJDAG 1 FEBRUARI Minerva: „Mens, durf te leven", alle leeft., 8.15 uur. Studio: „Gevaarlij te ontmoetingen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Michael Stro- goff", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tra peze", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Carnaval in Wien 1 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Et r nacht van 1000 angsten", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: „Alibi", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tarzan cn de duivelin", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 2 FEBRUARI Minerva: Televisie-uitzending NCRV, mu ziek, zang en variété, 8.15 uur. Studio: „Ge vaarlijke ontmoetingen", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Michael Strogoff", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trapeze", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Car naval in W'en", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een nacht van 1000 angsten", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Alibi", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Tarzan en de duivelin", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Toneelgroep „Theater" met „Het dagboek van Anne Frank", 8 uur. Cultura: Voor leden K.N.T.V. en „Kunst zij ns doel". Lezing door musicus Carel Suasso de Lima de Prado over „Pro blemen van de jazz", 8.15 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6