De „Titan" scheurde de „Tiny" van Halesands in Humbermond TUSSEN TEXTIEL „Prinsessedag" met films en muziek van harte gevierd Havenberichten f 2.75 Moeizame berging na vijftien dagen onzekerheid NYLONS DriehuisIJmuiden en Velsen- Noord hadden hun oranje-avond COR OLY DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Het werd vervelend Bij best tij Heemskerk moet onteigenen voor transport riool Hij gaat" De heer J. Harmsen P.v.d.A.-federatievoorzitter Dansorkest „De Velno's" onder nieuwe leiding Voor lederen kleding De elftallen van „Noord" Burgerlijke Stand van Beverwijk Burgerlijke Stand Heemskerk Agenda voor Beverwijk VRIJDAG 1 FEBRUARI 1957 (Van een onzer verslaggevers aan boord van de „Titan") UIT DE STEVIGE BOEIEN der kilometers brede zandbank van Halesands op de Britse kust bij de Humber, is de Groningse kustvaarder „Tiny" gister avond om kwart voor zes Engelse tijd verlost door de sleepboten „Titan" en „Hector" van Wijsmuller uit IJmuiden. Ondanks de harde zuidwesten wind kwam er al om vier uur een best tij opzetten en lag de „Tiny" met haar 170 ton stukgoed in het ruim in een grote vijver, die tussen tien uur 's morgens en drie uur s middags door een bulldozer en een dragline van een Britse firma waren gegraven. Aan boord van de „Tiny", die onder commando staat van kapitein Smit uit Delfzijl, heerste vreugde na de vele dagen van gemartel met sleep trossen, zandstormen en niet-opkomend water. Bureau Wijsmuller beleefde met het vlotbrengen van de „Tiny" een van haar nieuwe triomfen. Een goed bewijs van de grootte van deze triomf is er, als men heeft gezien hoe zowel aan bak- als aan stuurboord van de gestrande „Tiny" vier wrakken van in vroeger dagen gestrande en niet te bergen schepen lagen. VIJFTIEN dagen na de stranding, is het werk van de ruim dertig mannen, die de slepers en de „Tiny" bemannen voor de eerste maal bij het springtij beloond. De kustvaarder schoof ruim vijftig meter naar zee en bleef zitten bij de zandbank. Woens dag- en donderdagmorgen was er geen beweging in het schip te krijgen door het lage water. Veel had de bergers van Wijs muller tot dat moment tegengezeten. Wa ren het in de eerste vier dagen de moei lijkheden met het overbrengen van de sleepdraad, daarna schoot de wind in de verkeerde hoek en donderdagmiddag wak kerde hij zelfs aan tot windkracht zeven uit het zuidwesten, juist op de kop van de „Tiny". Steeds was er echter hoop bij deze groep mannen en werd scherp uitgekeken of.het water hoger kwam dan bij het vorige tij. Donderdagmorgen waren de drie mannen van Wijsmuller aan boord van de „Tiny" met spuiten begonnen om het achterschip te laten zakken, 's Morgens had men acht voet' water gemeten, juist een voet te wei nig om de „Tiny" drijvend te krijgen. Het drietal, bestaande uit Henk Levasier, Ri- nus van der Zee en Klaas Vuil zat er met de spuit bij om te trachten het schip twee voet te laten zakken. Er werd ge werkt in een smerig-koude storm en la ter striemde de regen fel over het dek heen. Het leven aan boord van de „Tiny" ging zijn gewone gang. Het dek lag be zaaid met blokken, met staaldraad en trossen en om het dekhuis was de vier en een half duims dikke sleepdraad van de „Titan" vastgemaakt. Het begon de man nen van de „Tiny" op de negentiende dag van de stranding danig te vervelen. Eerste stuurman Schoonebeek hield de matrozen bezig met schoon schip maken, voor zover dat nog mogelijk was. In de machineka mer hadden de machinisten in deze da gen op het strand de gelegenheid waarge nomen om het carter van de hoofdma chine schoon te maken. De kok Jos Kamp uit Purmerend, was als enige aan boord geheel in zijn vaste dienst. Sinds de dag van de stranding streepte hij de data op de kalender niet meer met een kruisje af, maar vol ergenis werd elk hokje zwart ge maakt. Aardappelen en anfiere levensmiddelen werden van land af aangevoerd door be middeling van het Britse RAF vliegkamp Northcoates, dat slechts was uitgerust met een helicopter. De manschappen oefenden met deze helgele libelle en de comman dant van het vliegkamp zag een uitste kend oefenobject in de gestrande „Tiny". Daar aan boord van de „Tiny" het groot ste gebrek aan drinkwater bestond, lieten de vliegers vaten water uit de helicopter op het dek van de kustvaarder zakken en wanneer het weer te slecht was om te vliegen brachten zij kolen, groenten en vaten water per jeep. ADVERTENTIE Geheel geminderde per paar Alléén ZATERDAG SNELLIÜSSTRAAT 23 - TEL. 5653 Zoals bekend, geschiedt momenteel de lozing van het ongezuiverd afvalwater in Heemskerk door middel van een vernie- wing van het oude riool in de Maerelaan naar de Neksloot krachtens een bij besluit van door Dijkgraaf en Heemraden van de Polder „De Uitgeester- en Heemskerker- broeke" verleende ontheffing van het ver bod van artikel 17 van de keur voor de Polder. Hoewel het bestuur van de Polder ver gunning voor de lozing heeft verleend voor maximaal 150 woningen met de voor waarde, dat zo spoedig mogelijk een zuive- ringsinstallatie zal worden gebouwd, was het onmogelijk te voorkomen, dat dit aan tal belangrijk werd overschreden, voor welke gevolgen de gemeente aansprakelijk kan worden gesteld. Door de uitvoering van het plan „Poe lenburg" en „De Oosterzij", respectievelijk met een capaciteit van 450 en 1050 wonin gen, en daarbij aansluitend de verdere af ronding van het plan „Heemskerk-dorp", waarin o.m. het plan „Zaalberglaan" met 100 woningen is gelegen, zou de toestand van de waterverontreiniging in de Polder zó worden, dat zou moeten worden' beslo ten de woningbouw stop te zetten, indien geen maatregelen genomen worden voor een verantwoorde afvoer van het afval water. Ten einde de voortgang van de uitvoe ring van de bouwplannen in de wijken „Poelenburg" en „De Oosterzij", en daar bij aansluitend plan „Zaalberglaan" niet te belemmeren is om deze reden een spoedige verwezenlijking van de aanleg van het transportriool ten behoeve van de afvoer van het afvalwater noodzakelijk. Op 15 maart worden de eerste beton nen rioolbuizen afgeleverd en kan dien tengevolge met het object worden begon nen. Om dit mogelijk te maken zal ont eigening van de benodigde eigendommen ingevolge de Wederopbouwwet noodzake lijk zijn. De gronden zijn gelegen in het Streek plan „IJmond-Noord" met de bestemming van „stads- en dorpsbebouwing: wonen c.a." en zullen in eerste instantie voor be bouwing in aanmerking komen voor de uitvoering van de bouwplannen ten be hoeve van de industrie. Het transport riool beginnende in plan „Poelenburg", is gelegen in de ontwerpuitbreidingsplannen „Assumburg" en „Zuidbroek", en sluit via de pompstations „Poelenburg" en „Zuid- broeke" door het plan „Oosterwijk" aan op de rioolwatertransportleiding van de gemeente Beverwijk naar de zuiverings installatie van die gemeente. TOEN WERD het donderdagmiddag vier uur: „We krijgen een best tij" zei kapitein M. de Koe, die op de in 1953 gebouwde „Tiny" de leiding heeft bij het bergings werk, tot kapitein Smit in de radiohut van de „Tiny": „Als dat wrak naast ons nu maar helemaal onder water verdwijnt, hebben we voldoende water: tien voet". Het schietloodje, dat kapitein De Koe bij zijn komst op de „Tiny" zestien dagen geleden, had bevestigd, slingerde al heen en terug van stuur- naar bakboord. Het was een teken, dat er toen al, twee uur voor hoog water, beweging in de „Tiny" zat. „We gaan trekken, op de vloed houden, op het lichtschip Buil aan", werd van de „Tiny" aan kapitein A. Broek van de sle per „Titan" en A. van der Wiele van de „Hector" gemeld. Terwijl aller ogen aan boord van de „Tiny" waren gericht op de zwart houten klomp van het vlakbij lig gende wrak, werd van beide sleepboten het anker scheepgehaald en glimpten de drie sleepvuren aan de masten in de al vallende duisternis J8&n' "Achttienhonderd paardekrachten lagen even later, het was inmiddels kwart over vier, aan de sleep draad te sjorren. Op de „Tiny" stonden de mannen in de zware oliekleding klaar bij de winch om de sleepboten door het in hieuwen van de draad eventueel een hand je te helpen. Er bleef beweging zitten in de coaster. Het voorschip was vlot en op het kompas was al af te lezen hoe het schip af en toe een paar streken verschoof. Om half vijf werd de 670 pk. motor van de kustvaarder op halve kracht vooruit gezet, zodat ten gevolge van de stuwing een meer achter de „Tiny" ontstond. In de brug liepen de kapiteins de Koe en Smit van bak- naar stuurboord en weer terug. Naar elke kant werden de vuurtjes aan de wal in het oog gehouden om een eventuele verplaatsing van het schip vast te stellen. Klokslag vijf uur verdween het zwarte wrak naast de „Tiny" geheel onder water; de wind schoot snel aan uit het zuid-westen, het schiet lood richtte zich millimeter voor millime ter raar het centrum van het diagram. „Hü gaat, hij gaat", was om vi'f over vijf de kreet aan boord van de „Tiny". Via de radiotelefonie meldde kapitein De Koe aan de sleepboten: „Hij komt zachtjes aan achteruit". Korte commando's werden aan de mannen bij de winch en op de sleep boten gegeven. „Zo blijven trekken", klonk het om tien over vijf, terwijl de „Tiny" langzaam verder schoof. Het was tien voor half zes, toen de „Titan" en „Hector" be gonnen flink bakboord-uit te trekken. Veertien voet water werd naast de „Tiny" gepeild. Het kon nu niet anders meer: het schip moest vlot komen. En het kwam vlot. Niet met een geweldige schuiver, maar langzaam. De ankerdraad liet men slippen en om kwart voor zes klonk voor de sleepboten het laatste bevel bij deze berging: „Zach tjes aan nu, hij is vlot". De kok van de „Tiny" wreef zich in de handen: een van de vele weddenschappen om tien shilling eindelijk gewonnen! De sleepboten trokken de „Tiny" inmid dels naar dieper water en er was nu even gelegenheid om elkaar de hand te drukken. De „Hector" gooide de tros los en op de „Titan" begon men met het zware werk van het inhieuwen der duizend meter lange sleepdraad. De „Tiny" kwam voor anker op de Humber en het ligt nu in de bedoeling om het schip door de „Titan" naar het droogdok in het Alexander-dok te laten brengen. De „Hector" zal morgen de ankers die bij de Halesands zijn ach tergebleven, ophalen. Tijdens de donderdagavond in het Ge meentelijk vergaderlokaal aan de Abeelen- straat gehouden jaarlijkse ledenvergade ring van de Federatie Velsen van de Partij van de Arbeid is de heer H. de Boer, wet houder, als voorzitter afgetreden. In zijn plaats werd de heer J. Harmsen, lid van Provinciale Staten van Noordhol land, bjj acclamatie tot voorzitter gekozen. Namens het Federatiebestuur werd de afgetreden voorzitter voor zijn werk dank gebracht door de heer E. Sanders, die een boekwerk als blijk van erkentelijkheid overhandigde. Het Kennemer Staten Dansorkest „De Velno's" heeft donderdagavond in een uit verkocht Luxor Theater haar eerste uit voering gegeven onder leiding van de nieuwe dirigent, Jan Stoker. Namens Ken- nemer Staten vertelde de heer Voerman dat het niet veel had gescheeld of „De Velno's" hadden opgehouden te bestaan, daar de vorige dirigent, de heer Kuhpes, geen animo meer had het orkest te leiden. Na een „herkenningsmelodie" volgden een aantal topsongs, waarin Joke Rutten, Nico Oudt en Non Verschoor als vocale solisten optraden; bij verschillende num mers lieten ook solisten uit het orkest zich horen. Verdere medewerkenden waren het ac cordeon-duo „The Accordeonsisters" en het „Biceste" Trio en Jan Steenbakker verzorgde de conférences. Volgde na elk nummer een flink ap plaus, niet minder was dit na de pauze, toen „De Klavierschippers", eveneens on der leiding van de heer Stoker, het pro gramma overnamen. An, Mary Stoker en Jack Hammer verzorgden de zang bij de verschillende nummers De kunstfluiters Corrie Kriebel en Pete Jongejan en het reeds genoemde Accordeonduo zorgden voor enige afwisseling in het programma. Bridgeclub „Sans Atout" In de promotie- en degradatiecompetitie van de bridgeclub „Sans Atout" waren op de jongste clubavond de resultaten; Groep A: 1 J. Bos-J. Bloemendaal 50'/2 m.p.; 2 heer en mevr. Luyendijk 46'/2 m.p.; 3 C. Hoogeboom-A. Tabak 46V2 m.p.; 4. J. Krab-G. C. Tabak 45 mp.; 5 C. Spruit-Th. Bakker 43'/2 m.p.; 6. J Hamers-J. v. Zut- phen 421/ü m.p.; 7 J. Blom-J. Nijman 42 m.p.; 8 G. Plooy-J. Groot 38 m.p.; 9. G. Zoontjes-A. Worst 37y2 m.p.; 10 J. v. Ba- len-T. Tervoort 28 m.p. Groep B: 1 heer en mevr. Vollaerts 47 \/2 m.p.; 2 C. v. d. Vlugt-D. Hoogeboom 46l/2 m.p.; 3 A. en Ph. v. Groningen 46'/2 m.p.; 4 L. Kleyn-C. Geldermans 45 m.p.; 5 N. Hendriks-J. Koopmanschap 44 m.p.; 6 G. Haver-A. Worst 35 m.p.; 7 mevr, Tabak-D. Biben 29'/2 m.p. Groep C: 1 R. Hoen-J. Kerkhof 51V2 m.p.; 2 dames Kok-Tabak 51'/2 m.p.; 3 dames Belterman-v. Essen 40 mp.; 4 mevr. Kleyn- K. v. d. Zon 40 m.p.; 5 J. Stals-J. de Klijne 36 m.p.; 6 D. Breeuwer-H. Oosterveen 34 m.p. Op drie plaatsen heeft Velsen gisteravond de verjaardag van Prinses Beatrix ge vierd. In Driehuis sloeg de Oranjevereniging haar tenten op in de zaal van het mis siehuis, kennelijk met het oog op een grote opkomst. Hierin is het bestuur niet teleur gesteld; er moesten zelfs 6toelen bij gehaald worden om allen te kunnen herbergen. De voorzitter opende de vergadering met een hartelijk welkomstwoord en ging toen over tot de huldiging van enige leden van het bestuur die 10 jaar lang hun krachten aan de vereniging gegeven hebben. Met voor allen een vriendelijk woord overhan digde "hij aan mevrouw A. J. C. van der Weele en de heren Th. Hijnen, J. Meesters, J. van. den (kitsen en E. Polderman èen enveloppe fnét een bedrag dat ^zij naar eigen smaak kunnen besteden. De dames der jubilerende bestuursleden j liezen, hetgeen voor de vereniging een ADVERTENTIE BREESTRAAT 108 BEVERWIJK Op donderdag kwamen in IJmuiden bin nen: Lübeck van Norfolk, Edison van Go thenburg, Cupholder van Hull, Albert van Duinkerken. Duneck van Aarhus, Midas van Cadiz, Arcturis van Rotterdam, Svealand van Antwerpen, Jorn Clause van Antwer pen, Reliable van Delfzijl, Tern van Londen, Sancta Lucia van Gcole. Westerdok '-an Londen, Lavalette van Bougie, Mette Maersk van le Havre, Bullfinch van Londen, Stad Maassluis van Narvik, Stadt Essen van Fo- wey, Daje Böhmer van Gothenburg, Julian Presa van Swansea. Agais van Aarhus, Spaarnestroom van Huil. Rijnstroom van Londen, Chelsea van Goole. Dieter Waltr-ud van Hamburg, Hinde van- Swansea. Vertrokken zijn: Lissy naar Halmstadt, Torwald naar Esbjerg, J. H. Fisher naar Hamburg, IJstroom naar Portsmouth. Benin- kust naar Dakar. Raki naar Genua, Mattheos naar Hampton Roads, Neleus naar Dirken- head, Pagesand naar Hampton Roads, Basilea naar Las Palmas, Lucas Bols II naar Rotter dam, Pygmalion naar Hamburg, Aristee naar Antwerpen, Stella Strömer naar Rotterdam, Masyn M naar Grimsby, August Thyssen naar Hampton Roads, Björn Clausen naar Tenriffe, Eemstroom naar Londen, Rio Ohi- co naar Bremen, Tem naar Harlingen, Sirena naar Curacao. Reine Astrid naar Rotterdam, Notos naar Rotterdam, Hero naar Rotter dam, Elisabeth Bornhove naar Rotterdam. werden met een bloemetje bedacht. Bij acclamatie gingen hierna enige agenda punten onder de voorzittershamer door, waarbij onder andere het penningmeester schap van mevrouw E. M. van Geel over ging in de handen van de heer J. Hooge- land. De voorzitter maakte vervolgens aan de leden bekend hoe de komende Koningin nedag in Driehuis gevierd zal worden. Door de gunstige kaspositie daartoe in staat gesteld, heeft het bestuur besloten er dit jaar iets bijzonders van te maken: het hoogtepunt van de dag zal voor de volwassenen ongetwijfeld gevormd wor den door een varieté-avond in „Rex" waarin onder andere de „Notenkrakers" en de „Ormanie's" hun kunnen ten beste zullen geven. Na afloop is er dan ook nog een groot Oranjebal. Voor de kinderen is voor des middags onder meer een grote gecostu- meerde versierde optocht in voorbereiding. In de pauze werd de aanwezigen koffie geoffreerd welke geste bijzonder werd ge waardeerd. De titel van de film „Mijnheer de gou vernante" deed al het nodige vermoeden over de inhoud en hierin werden de toe schouwers niet teleurgesteld. In het kort gezegd behandelt zij de verwikkelingen, die er kunnen ontstaan als een familie een gouvernante van het mannelijk geslacht in dienst neemt. Ook druk in west Het bestuur van de Oranjevereniging „IJmuiden-West" was al niet minder te vreden over de opkomst in het wijkge- bouw van de Bethlehemkerk. In zijn voorwoord riep de voorzitter C. H. Vos de dames op om hun steun te ge ven aan het actie-comité dat in de loop der jaren veel aan stimulerende werking ingeboet heeft. De rolprent die vervolgens vertoond werd gaf een resumé van de be zoeken die het Koninklijke huis de laatste jaren afgelegd en ontvangen heeft. Als hoofdfilm werd het verfilmde to neelspel van William Shakespeare „Hen drik V" gebracht. Oranjefeest bij „Velsen" Het bestuur van de Oranjevereniging „Velsen" heeft zijn activiteit onder de in woners van Velsen-Noord donderdagavond kunnen ontplooien tijdens een tweetal bij eenkomsten in het Hervormde Wijkhuis aan de Dijckmansstraat, waar op waardi ge wijze de negentiende verjaardag van Kroonprinses Beatrix is gevierd met film voorstellingen van „De reis van het Ko ninklijk Paar naar de West". Bovendien was de medewerking verkregen van het gemengd kwartet „Melodia" uit Santpoort, dat onder leiding van de heer J. Melis zeer verdienstelijk en door alle bezoekers op hoge prijs gestelde zang van passende en vaak bijna vergeten liederen uit de schatkamers der vaderlandse muziek ten gehore gebracht. De heer E. Markerink, voorzitter van de Oranjevereniging, liet in deze feestelijke jaarvergadering zijn gedachten teruggaan naar het voorbije jaar, waarin wegens ver trek naar elders afscheid moest worden genomen van de heer P. Koelmans als voorzitter. Kort daarna moest de vereni ging in wijlen de heer P. W. van Amers foort wegens overlijden een zeer actieve secretaris en vele jaren bestuurslid ver grote slag was. Aan hem, vooral in de pe riode direct na de oorlog, bewaart het be stuur de aangenaamste herinneringen. Te zijner gedachtenis werd enige ogenblik ken diep treffende stilte in acht genomen. De vacature werd bezet door de zoon, de heer J. van Amersfoort, zodat de traditie voortleeft. De voorzitter deelde voorts mede dat in een tweede vacature is voor zien door de heer R. Groot. Voorts moest er worden aangedrongen op verhoging van contributie, waar het zich laat aanzien, dat de kosten van orga nisatie en tracteren voor de schooljeugd op Koninginnedag aanzienlijk zullen stij gen. In 1956 werden niet minder dan 2200 kinderen in Velsen-Noord kostelijke pro gramma's geboden, maar bovendien wer den zij ruim getracteerd. De heer Marke rink rekent voor 1957 op een aantal van 2500 kinderen. De Oranjevereniging „Velsen", die zon der enige tegenkanting haar contributie mag brengen van f 2 op f 2.50 per jaar voor een gezin, telt ruim 900 leden. 900 leden. VVBZaandijk (op „Watervliet" 14.30 uur): VVB: Th. v. d. Kuil; A. v. d. Schans en K. Kil; R. Luitjes, F. Bruinzeel en J. Kersbergen; A. Both, J. v. d. Linde, H. Verswijveren, C. Koppen en C. Luntz. IVVKinheim (terrein te Landsmeer 14.30 uur): Kinheim: J. Pigmans; A. Paap en D. Blom; J. v. Hesselingen, W. Groene- veld en A. Nicolai; F. Smit, W. Mol, F. v Well, G. Sluiter en N.N. IEVEDO 3 (op „Rooswijk" 12 uur): IEV: H. Alkemade; A. Harsveld en P. Persijn; J Duin, G. v. Berneveld en C. Schoot; J. Schavemaker, R. Rozemeyer, N.N., J. de Reus en H. de Reus. VIJF RONDEN BIJ „DE JUMP" ACHTER DE RUG. De uitslagen en totaalstanden na de vijfde ronde van de wintercompetitie van de brid geclub „De Jump" zien ér als volgt uit (in percenten) Groep A 1. mevrouw PrinsJonker 63.49, 281.99; 2. dames v. AmerongenBreur 63.49, 270.89; 3. Prins—Porck 50.00, 241.82; 4. dames ElzermanRolloos 50.00, 242.86 5. v. d. BergAmsing 49.21, 253.29; 6. MainzWit tebrood 48.41, 267.17; 7. Koudijs—De Haas 48.41, 253.66; 8. dames KramerSchoen 37.30, 195.03; Echtpaar De Groot (buiten mededin ging) 38.10 Groep B 1. Kramerv. d. Burg 69.00, 287.85; 2. v. Ameror.genMaarleveld 54.00, 262.86; 3. v. d. Kuil—Schade 54.00, 265.51. Onder Ons telde de slagen In de onderlinge competitie van de Be verwijkse klaverjasclub „Onder Ons" wer den de volgende resultaten behaald: 1. H Koster 4940 pnt; 2. M. Zoontjes 4754 pnt; 3. J. Molleman 4694 pnt; 4. J. Sminia 4674 pnt; 5. D. Bruinenberg 4557 pnt; 6. J. Kooy 4497 pnt; 7. A. Kooy 4480 pnt; 5. D. Bruinenberg 4557 pnt; 6. J. Kooy 4497 pnt; 7. A. Kooy 4480 pnt; 8. N. Hoogeland 4452 pnt; 9. M. Lentvert 4395 pnt; 10. J. Tervoort 4355 pnt; 11. N. Korsman 4336 pnt; 12. P. Baltus 4187 pnt. Jaarvergadering K.M.C. De leden van de Kennemer Motorclub komen vanavond (vrijdag) in café „De Groentenbeurs" aan de Meerstraat te Be verwijk bijeen voor het houden van de j aarvergadering. Vijfde jaarvergadering van bejaarden-afdeling De afdeling Velsen-Noord van de Alge mene Bond van Bejaarden houdt dinsdag middag om half drie haar jaarlijkse leden vergadering in het St. Josephhuis aan de Banjaertstraat. In deze bijeenkomst, die wegens het vijf jarig bestaan van de afdeling voor de be zoekers een tractatie in petto heeft, worden de gebruikelijke verslagen ter tafel ge bracht. Aangezien de heer L. Harsveld al enige tijd geleden wegens drukke bezigheden zijn voorzittersfunctie heeft neergelegd zal een nieuwe voorzitter moeten worden gekozen. Het bestuur stelt voor deze vacature de heer G. van Eijk voor. Voorts treden af de heer Th. Kuijpers, tweede secretaris, die herkiesbaar is en mevrouw Rol, die bedankt heeft. Voor deze vacature wordt voorgesteld mevrouw C. J. Harsveld Vermeij. Prijsuitreiking jeugdkampioenschap schaken Het jeugdkampioenschap schaken van de Noordhollandse schaakbond zal worden be sloten met een snelschaakkamp op zater dag 9 februari in hotel Bellevue te Bever wijk. Tevens zal de prijsuitreiking plaats vinden van dit kampioenschap. Jeugddienst in Grote Kerk Zondagavond 7 uur heeft in de Grote Kerk te Beverwijk een jeugddienst plaats, waarin zal voorgaan ds. H. Postma, Ned. Herv. predikant te St. Pancras. Organist is de heer G. J. Moed. Pat-Mat 3 schaakte tegen Purmerend In de voorlaatste wedstrijd voor de bondscompetitie van de N.H.S.B. speelde het derde team van de Kennemer Schaak club „Pat Mat" een wedstrijd tegen „Pur merend" welke in een 2 V27 nederlaag voor de Statenhuisbewoners eindigde. De gedetailleerde uitslagen waren: P. A. Jans sen (Pat Mat)F. Dokter (Purmerend) 01 J. SonneveldS. Band 01; B. de Heer P. Pronk j/2Vtir. E. de VriesA. Ooster- baan 01; ir. J. M. Nijhoff—A. Segers 01; A. J. BannenbergL. Urbanus 10; P. TijssenJ. Bakker 0—1; ing. J. J. Schro derL. Lakeman 1—0; G. v. d. BergT. Wiedijk 01; J. L. v. d. MeerJ. Hofmees ter 01. Onderlinge competitie De uitslagen in de onderlinge competitie waren: Afd. I: P. Hart—M. P. Suiker 0—1; J. C. de Haas—W. Steeman afg; L. Mostert- manE. Ekhart afg; P. ZwartJ. Zoontjes 0I; M. P. Suikerir. D. H. Huygen 10; P. HartJ. E. Strengers V2V2. Afd. Ill: P. WagenaarM. Metselaar afg. Afd. IV: A. SteenmanM. Bakkum 1; L. A. Visser—J. v. d. Wijngaard 0—1. I.v.A.O. op trektocht De afdeling Beverwijk van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling houdt op don derdag 14 februari een bijeenkomst in het Ned. Hervormd verenigingsgebouw aan de Schans. Dr. A. C. J. Vrankrijker zal een lezing houden over trektochten door het Gross- glocknergebied. „Annemarie zeg jij het maar" bij K.D.O. De katholieke toè'elvereniging KDO geeft dinsdag 26 februari in het Kenne mer Theater te Beverwijk een opvoering van het blijspel „Annemarie zeg jij het maar". GEBOREN: Anske, d. v. J. I. Kwakkel en Y. Bouma; Maria G., d. v. E. P. Snijders en A. M. van Roon; Adrianus J., z. v. A. J. van der Ploeg en C. E. Wolterman; Maria A„ d. v. D. Th. J. Vrijhoef en E. J. Kuijpers: Annie, d. v. W. Smit en M. van Essen; Carolina V. M., d. v. A. H. Commandeur en I. Hergar den; Bernard G. H. J., z. v. H. J. Niesten en N. Hulst; Koen H„ v. F. A. Peters en H. van Duyn; Adrianus J. M„ z. v. Van Esmond en D. C. van Velzen; Minze, z. v. W. Menso- nides en B. Valkema. ONERTROUWD: H. van de Reep en B. C. M. Dijkman bulkes; P. Benning en M. Ste- geman. GETROUWD: W. Gerritsen en C. J. Wil- lems; H. Heesbeen en G. Dekker; A. E. J. Toonen en G. M. Konijn; C. S. de Vries en M. Klessen; K. van Hulst en H. A. Schelle- vis. OVERLEDEN: H. Houtwipper oud 70 jaar, gehuwd met T. Storm; A. J. Schaafsma, oud 55 jaar, gehuwd met M. C. van Meerendonk; J. Langbroek, oud 19 jaar, ongehuwd. GEBOREN: Wilhelmus J. ,z. v. J. A. Die- meer en J. H. Fenger te Beverwijk; Jacobus G. P., z. v. P. Beentjes en E. van Eg'mond; Johannes M.. z. v. J Koper en M. E. G. Kuy- per; Anna M. D., d. v G. M. Heere en H. J. Robregt; Geertruida T. G., d. v. G. J. Ver hoef en T. F. Goes; Adrianus S. M„ z. v. A. van der Gracht en G. Koomen; Cornells J. L„ z. v. J. Meyer en T. G. Schrama. ONDERTROUWD: W. J. Stoop te Uden en A. M. van Tunen; P. Mantel te Haarlem en J. A. de Visser. VRIJDAG 1 FEBRUARI Kennemer Thater, 19 en 21.15 uur: „Ar- tistenbloed". Luxor-Theater, 19 en 21.15 uur: „De twee Wezen". W.B. Theater, 20 uur: „Pioniers van het Westen". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymous". 't Centrum, 20 uur: Vergadering Federatie Partij van de Arbeid. „De Groentenbeurs", 20 uur: Jaarvergade ring Kennemer Motor Club. „De Groentenbeurs", 20 uur. Vergadering D.E.M. Openbare leeszaal, geopend van 1517 en 19—20 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 18.3020 uur. RiK. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1518 en 1921 uur; lees- en stu diezaal geopend van 1518 en 1921 30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend dagelijks van 10—11 en 17—18 uur. ZATERDAG 2 FEBRUARI Bioscopen, als vrijdag. 't Centrum, 20 uur: Padvindersbijeenkomst, Openbare leeszaal, geopend van 1012 en 1517 uur; jeugdleeszaal, Zeestraat 26. geopend van 14.3016.30 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 en 1417 uur; lees- en stu diezaal geopend van 1013 en 14 17.30 uur. ADVERTENTIE AMSTERDAM Het was goed te merken in de Philips- hoek dat de dag van inschrijving op de converteerbare obligatielening nadert. Vandaag is de laatste dag van de claim- handel en zal deze eerste sensatie van het Damrak in 1957 weer voorbij zijn. Verge leken met donderdagochtend viel de aan delenkoers erg tegen. Toen was nog 254 V2 gedaan, maar donderdagmiddag liepen de aandelen terug tot 247, een gevolg van de verminderde belangstelling van Londen, nu men daar kennelijk verzadigd is. Zoals bekend, heeft Londen tijdens de claim- handel grote belangstelling voor Philips- aandelen aan de dag gelegd. Er kwam donderdag bij dat het publiek de ruilingen van aandelen in claims voortzette, zodat voor claims Philips een vaste stemming bleef bestaan en op 28,20 zelfs een nieuwe recordprijs werd behaald. Philips vormde dan ook weer het hoofdbestanddeel van de markt en de overige hoeken bleven op de achtergrond. Dë vaste houding van Wall Street had hier geen markante uitwerking meer aan gezien Amsterdam woensdag reeds op een hogere Amerikaanse markt was vooruit gelopen na het bekend worden van het ver hoogde kwartaaldividend U.S. Steel. Wel waren internationale fondsen over de ge hele linie hoger maar de stijging was be perkt en de affaire van zeer kleine om vang. Overigens was het beeld van de beurs donderdag onbelangrijk. Scheepvaart kon zich slechts met moeite handhaven; Indo nesische fondsen verlaten en nauwelijks prijshoudend. Op de staatsfondsenmarkt was de stemming wederom iets vriende lijker, hoewel niet uitgesproken beter dan gisteren. Spoorweglening bleef juist boven pari. Prolongatie 3- 3/4 percent. (A.N.P.) NEW YORK De koersen liepen donderdag terug onder invloed van verkoop, waarbij vooral staal en metaal het spit afbeten. Na een twee daags marktherstel, waarbij de aandelen- waarde der genoteerde fondsen ongeveer twee miljard dollar steeg, kon de gunstige ontwikkeling zich niet handhaven bij een onzekere stemming over de uitslag van de Bethlehem Steel-vergadering, waarin besloten zou worden hoe hoog het dividend van dat fonds zal zijn. Bethlehem, dat woensdag vier dollar opliep en donderdag tijdens de eerste markturen nóg een dollar moest twee dollar prijsgeven toen de ver gadering begon, waarin de Bethlemdirectie een dividend vaststelde van 2,40 per aan deel tegen 2,50 dollar in hetzelfde kwar taal in 1956. De andere staalfondsen deelden in de teleurstelling en de verkoop sloeg op an dere groepen over. Onder invloed van een dalende prijsontwikkeling van koper was de belangstelling voor dit metaal zeer flauw. Anaconda en Cerro en Pasco daal den elk bijna twee dollar en Phelps Dodge moest bijna één dollar prijsgeven. Chrysler stond tijdelijk een dollar hoger genoteerd, maar sloot met een klein verli,es, evenals General Motors, dat invloed ondervond van levendige handel. De olies reageerden op het nieuws van Socony Mobil, dat bijna twee dollar ver loor door het bericht van een offerte van gewone aandelen, met e enwaarde van 199 miljoen dollar, aan de huidige fondsbezit- ters. Seaboard Oil verloor twee dollar. Het Dow Jones gemiddelde voor indus trie daalde met 1,37 tot 479,16; dat voor spoorwegen met 0,80 tot 148,79; dat voor openbare nutsbedrijven sloot op 70,93. Van de 1.115 verhandelde fondsen slo ten er 448 lager, 423 hoger en 244 onver anderd. De omzet bedroeg 1.920.000 aan delen; er werden 10 nieuwe hoogtepunten en 24 nieuwe laagtepunten bereikt. De om zet van woensdag bedroeg 1.950.000. (U.P.). 3-31/,Vo Nederl.'47. 3 "la Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl Ford N. Kabelfabriek gew Philips Gloeil Claims Philips pref Philips Gloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol Konkl Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs v Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 86 K 9l3/ie 203 )4 296 198 54 282 315 278 246 28,20 140 347 219% 79154 158,30 79)4 178 16954 280/4 95 54 101 J4 22154 169 185 54 189 70l3/lS 185 65)4 417/u 79)4 35 Voorbeurs koersen 203 245 27,80 344 157.65

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7