Ook herziening van de lonen der lagere ambtenaren „Redelijke waarborgen nodig voordat Israel troepen kan terugtrekken" Minister Samkalden: Rechter moet oordelen of pool toelaatbaar is Aanvallen op Dulles deerden het plan-Eisenhower niet Invoering van werkclassificatie per 1 januari van het volgend jaar Daarom zo spoedig mogelijk proefproces Experimentele kunst in Holland Festival Verontwaardiging over ontslagen Ned. Opera Democraten moesten „stoom afblazen" VRIJDAG 1 FEBRUARI 1957 5 Toezegging van minister Struijcken: V er schillen zullen verkleind worden Hoge onderscheiding voor Nederlandse ambassadeur Erepenning van Eindhoven Minister Struijcken: Alleen zakelijke motieven bij burgemeestersbenoeming Minister Luns over Nederlandse houding in UNO Ds. Van Willenswaard in Santpoort beroepen Federalisten willen Oost- Europa hulp verlenen Brand op de „Eemdijk" Parlementair commentaar Israel betrekt Gaza in zijn ontwikkelingsplannen Prins Bernhard zwichtte voor vrouwelijke agent Examen Duitse regering koos generaal Speidel Mr. J. R. H. van Schaik vijfenzeventig jaar Nieuw gebouw broodnodig Twee ministers staan achter de bouwplannen Van onze Kamerverslaggever) De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Struijcken, heeft zich gisteren in de Tweede Kamer bereid verklaard in het georganiseerd overleg besprekingen te openen over een verdergaande aanpassing van de lonen in overheidsdienst bij die in het vrije bedrijf in verschillende stadia, alsmede over de eerste stap, die in die richting gezet moet worden. Die eerste stap zou kunnen zijn het periodiekensysteem voor de werklieden- groepen af te schaffen, zodat de werk lieden op dezelfde leeftijd als in het me taalbedrijf het maximumloon bereiken. Een verdere belangrijke stap is de invoe ring van de werkclassificatie met ingang van 1 januari 1958, gepaard gaande met een prestatiebeloning. De werkclassificatie zal het eerst worden ingevoerd bij de dienstvakken waarin het merendeel der laagstbezoldigden voorkomt. De minister deed deze toezegging bij de verdediging van het voornemen der re gering de ;alarissen voor de hogere amb tenaren i verhogen. Dit zal tot gevolg hebben, dat er grotere verschillen ontstaan in de beloning tussen de verschillende rangen. Zodra het financieel mogelijk is wil minister Struijcken deze verschillen verkleinen, zodat de maxima van de ran gen hoger komen te liggen door meer pe riodieke verhogingen. Bij de werving van nieuwe hogere amb tenaren bleek voortdurend, dat de aan geboden salarissen te laag waren in ver gelijking met het particuliere bedrijf. Dit geldt ten dele ook voor de lagere en mid delbare ambtenaren, maar zij hebben minder kans op stilstand in bezoldiging. Een vergelijking met het vrije bedrijf is voor hen gunstiger dan op het eerste ge zicht lijkt. De verschillen zijn voor de ho gere ambtenaren veel groter en indien een verschil van vijf tot tien percent reeds als een aanleiding wordt beschouwd voor een looncorrectie voor de lagere en middel bare ambtenaren, dan is er temeer aan leiding voor een loonsverhoging voor de hogere ambtenaren. Minister Struijcken nam het de heer Blom van de P.v.d.A. zeer kwalijk, dat hij al bij voorbaat had verklaard tegen de salarisverhoging te zullen stemmen zonder eerst de tegenargumenten van de minister te hebben gehoord. „Dat is een totale af keuring van mijn beleid, aldus de minis ter, zoals het met een motie niet duide lijker had gekund. Indien men bij voor baat tegenargumenten niet wil overwegen, dan maakt men de parlementaire discus sie belachelijk. Maar dat komt dan voor rekening van de P.v.d.A.-fractie". Indien de salarisverhoging voor de ho gere ambtenaren niet wordt aangenomen, dan is volgens de minister een behoorlijk personeelsbeleid niet meer mogelijk. Na de toezegging van de minister zal de grote meerderheid van de K.V.P.-fractie aan de salarisverhoging voor de hogere ambtenaren haar stem geven, verklaarde de heer Van der Zanden (K.V.P.), die met voldoening de toezegging had gehoord, waarmee veel werklieden gebaat- zullen zijn. Dankbaar was hij ook voor hetgeen voor de middelbare ambtenaren in het vooruitzicht was gesteld. Hij hoopte, dat het financieel spoedig mogelijk zal zijn de toezegging gestand te doen. De P.v.d.A.-fractie was echter niet te vreden met de toezegging. Zij zal bedoeld zijn, zei de heer Blom (P.v.d.A.), om de weifelaars te doen omslaan, maar de P.v.d.A. vindt de toezeggingen te vaag. De meeste werklieden staan al op hun maxi mum. Mede namens een aantal leden van de C.H.U. diende de heer Blom een amen dement in, waarvan de bedoeling was de regering in de gelegenheid te stellen tot een herziening van de salarissen te komen, die niet automatisch geldt voor alle ho gere ambtenaren en niet tot hen alleen beperkt zal zijn. Vandaag wordt over de salarisverhoging voor de hogere ambtenaren gestemd. De groothertogin van Luxemburg heeft de Nederlandse ambassadeur bij haar hof, jhr. mr. P. D. E. Teixeira de Mattos, in afscheidsgehoor ontvangen. Zij heeft de scheidende ambassadeur de versierselen overhandigd van het grootkruis in de Luxemburgse orde van de Eikenkroon. Eindhoven stond donderdag In het teken van het afscheid van burge meester H. A. M. T. Kolfschoten, die is benoemd tot burgermeester van Den Haag. In een buitengewone raadszitting overhandigde de locö-burgemeester drs. F. J. W. Gyfds de heer Kolfschoten de gouden penning van de gemeente Eindhoven. Hij deelde mede dat de ge meenteraad heeft besloten een portret van de burgemeester te laten schilde ren dat in het stadhuis een plaats zal krijgen. Op de foto ziet men een lachende mr. Kolfschoten de ere-pen- ning der stad in ontvangst nemen. Ook des avonds was de burgemeester een gevierd man. Een défilé van deputaties uit het Eindhovens verenigingsleven met veel muziek leidde de overhandi ging in van het afscheidsgeschenk der burgerij: een perzisch vloerkleed en een zilveren koffiestel. Vanmiddag neemt de burgemeester afscheid van het gemeente-personeel. De minister van Binnenlandse Zaken- mr. Struijcken, heeft in de Tweede Kamer de redenen uiteengezet welke hebben ge leid tot de benoeming van mr. Kolfscho ten tot burgemeester van Den Haag. In deze gemeente, waar aan de burgemeester hoge eisen moeten worden gesteld, ea waar de bevolking een gemengde samen stelling heeft, kon niet primair gelet wor den op de politieke richting van de candi- daat. In het licht hiervan is niet gezocht naar een kandidaat van r.k. huize. Het zou ech ter onaanvaardbaar zijn een r.k. kandidaat uit te sluiten op grond van het feit, dat hij rooms-katholiek is. De situatie in Den Haag maakt het noodzakelijk, dat er een bekwaam bestuurder moest worden be noemd. Dit bracht mede, dat de minister uiterst critisch moest zijn ten opzichte van de kandidaten. Voor deze vacatures zijn kandidaten te licht bevonden, die toch over kwaliteiten beschikten. Slechts één kandidaat, die niet r.k. was, was voor de minister aanvaardbaar. Hij meende, dat dit ook in het kabinet het geval zou zijn, Deze bleek bij polsing echter niet be schikbaar te zijn. „Is het dan een wonder, aldus mr. Struijcken, dat de blik viel op mr. Kolfschoten, oud-minister en burgemeester van een moeilijke gemeente? Hij voldeed aan alle eisen, die deze vacature stelde. Er hebben dus uitsluitend zakelijke overwe gingen gegolden. De meest geschikte is be noemd, dus er is geen andere koers ge volgd. De benoeming betekent geen ver andering in het beleid van mijn voorgan gers, een beleid, dat ik zal volgen", zei de minister, die zei dat het huidige systeem van burgemeestersbenoemingen grote voordelen heeft. De benoeming van een plaatselijke figuur zou zijns inziens leiden tot gebondenheid aan bepaalde plaatselijke groepen. Minister Struijcken verklaarde geen vrij heid te hebben de stemming in de minis terraad te openbaren, „als er al een stem ming is geweest". Hij gaf tenslotte nog te kennen, dat hij zich niet aan enige rich ting wil binden bij benoemingen. De kerkeraadsvergadering van de Neder landse Hervormde gemeente van Santpoort heeft donderdagavond toezegging van be roep gedaan aan ds. G. H. van Willens- waard, thans Nederlands Hervormd predi kant te Domburg. Zoals wij in ons blad van dinsdag heb ben gemeld, wordt in Santpoort een twee de Hervormde wijkgemeente gevormd, be staande uit Santpoort-Station, Bloemen- daal-Noord en het provinciaal ziekenhuis. Ds. Van Willenswaard werd in 1908 ge boren. Na als hulpprediker in Rotterdam en Zeist gediend te hebben, wend hij m 1938 in Ellerwoutsdijk en in 1947 naar Domburg beroepen. Hij was daar tevens voorzitter van de vereniging „Kinderzorg" voor de provincie Zeeland. Ds. Van Wil lenswaard zal in Santpoort tevens de gees telijke verzorging van patiënten en per soneel van het Provinciaal Ziekenhuis tot taak krijgen, welk werk hem door zijn so ciale arbeid in Zeeland niet vreemd zal zijn. Binnen drie weken valt de beslissing of ds. Van Willenswaard dit beroep aanneemt. De beweging van Europese federalisten (BEF) heeft de regeringen, parlementen en publieke opinie der westerse landen opgeroepen, gezamenlijk de weg te banen voor een breed opgezet Europees Hulp plan, bestemd voor alle Oosteuropese landen die erin slagen voldoende zelfstan digheid te verwerven om er aan deel te nemen ten behoeve van de eigen volkswel vaart. Op de Raad van Europa, de OEES en de EGKS is een beroep gedaan de tech nische verwezenlijking te doen slagen. Bij dit initiatief, zo meent de BEF, mo gen geen politieke voorwaarden worden gesteld die beogen de betrokken landen in het westerse bondgenootschap te betrek ken. De verwezenlijking van het hulpplan zal gepaard moeten gaan met het herstel van de vrije persoonlijke en geestelijke banden met die volken, waarmee het con tact lange jaren verbroken was. Donderdagmiddag is brand geconstateerd aan boord van het op de werf van Wilton Feijenoord in dok liggende stoomschip „Eem dijk''. Er waren balen katoen in brand ge raakt waardoor een sterke rookontwikkeling ontstónd. De bedrijfsbrandweer kon het vuur niet direct onder de knie krijgen en riep de assistentie in van de Schiedamse brandweer die met groot materieel uitrukte, onder an dere met de nieuwe nevelspuit, en de brand tot een ruim beperkt wist te houden. Be halve balen katoen zijn ook sojabonen in brand geraakt. De oorzaak is vermoedelijk broeiing. Het vuur werd eenslotte met kool zuur bedwongen. De brandweerlieden moes ten rookmaskers gebruiken. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Struijken had donderdagmid dag, evenals 's avonds zijn ambtgenoot van Justitie, prof. Samkalden, een reekes on derwerpen te behandelen, die door ver schillende sprekers bij de behandeling van hun begrotingen waren aangesneden. Het gevolg hiervan was, dat deze ministers stapels papieren voor zich hadden, waar in datgene stond dat zij ten antwoord zou den geven. Uit deze aard der zaak kwam hierin nogal wat voor dat uit de pen van hun behulpzame ambtenaren was voort gekomen. Het is nu eenmaal niet mogelijk voor eén minister óm alles dat zijn depar- tepjgnt raakt, tot iu details te beheersen. Niettemin bestond er een aanmerkelijk verschil tussen de manier waarop de mi nister van Binnenlandse Zaken de Kamer van replieke diende en de wijze waarop zijn ambgenoot van Justitie dat deed. De eerste sloofde zich uit om in een bijkans niet bij te houden sneltreinvaart vele blad zijden voor te lezen. Hij werd er zelf doodmoe van, maar ook de stenografen konden niet meer op adem komen. Wat het meest te betreuren viel was, dat op deze wijze het voorlezene slechts zeer moeilijk tot het gehoor kon doordringen. De minister van Justitie deed het anders. Die maakte de indruk los van zijn papier te zijn. Het gevolg hiervan was, dat het geen hij zei meer indruk op de Kamer kon maken en dat men ook het gevoel had, dat hij eigen denkbeelden uiteenzette. Intussen gebiedt de eerlijkheid op te merken, dat ongetwijfeld ook in veel van wat minister Struijcken te vèrtellen had, sprake was van eigen denkbeelden. In het bijzonder betrof dit de passages over de Haagse burgemeestersbenoeming en dat gene wat met burgemeestersbenoemingen in hef algemeen samenhangt. Met nadruk keerde hij zich tegen datgene wat op poli tieke touwtrekkerij op dit gebied zou lij ken. Hij stelde op de voorgrond, dat het er in dergelijke gevallen om gaat de beste man op de beste plaats te benoemen. Met verontwaardiging wees hij ook „het han deltje" van mr. Beernink van de hand, te weten diens suggestie om min of meer bij wijze van „schadevergoeding" voor de Christelijk Historischen, die nu de Haagse burgemeesterspost niet gekregen hadden, een Christelijk-Historische commissaris der Koningin in Gelderland te benoemen. De minister bracht voorts onder de aandacht van de Kamer dat er geen sprake was van enige nieuw systeem bij burgemeesters benoemingen. Juist was eveneens zijn op merking, dat het de Kamer niets aanging hoe de stemmenverdeling in het kabinet geweest was, waaraan hij onmiddellijk toevoegde: „Indien er al een stemming heeft plaatsgehad." Het moeilijkste onderwerp dat de mi nister van Binnenlandse Zaken had te be handelen was dat van de verhoging der sa larissen der hogere ambtenaren. Op de keper beschouwd sloeg hij zich goed door de moeilijkheden heen en voerde hij tal van zakelijk goede argumenten voor het desbetreffende regeringsvoorstel aan. Jam mer genoeg echter raakte hij geleidelijk aan al te zeer verdiept in min of meer on dergeschikte kwesties, doordat hij te veel argumentaties wilde aanvoeren. Hier gold ongetwijfeld dat minder meer ware ge weest. Er zal nog wel gelegenheid bestaan nader op dit vraagstuk in te gaan, gelijk trouwens ook datgene wat bij Justitie aan de orde kwam over de voetbalpool een volgende keer nog een afzonderlijk commentaar ver dient. JERUZALEM (U.P.). Israel zal in het omstreden gebied van Gaza irrigatiewer- ken uitvoeren, aldus is van officiële Is raëlische zijde medegedeeld. Ontwikke lingsplannen voor dit gebied voorzien ver der in verbetering van de havenfacilitei ten van Gaza, de installatie van kracht stations en de opening van een school voor verplegend personeel. Israel wil op deze wijze demonstreren, Gaza snel te willen ontwikkelen als een integrerend deel van de joodse staat. (Van onze Kamerverslaggever) Minister Samkalden heeft gisteravond in de Tweede Kamer verklaard, dat in de zo mer van het vorig jaar reeds in een vroeg stadium van de kabinetsformatie, van anti revolutionaire zijde aan de kabinetsforma teur is medegedeeld, dat bij verruiming van de loterijwet met een voetbalpool, AR- ministers hun portefeuille ter beschikking zouden stellen. Aan de fractie-voorzitters was dit bekend en het standpunt van de A.R. is niet gewijzigd. Aangezien reeds voor de oorlog de Hoge Raad als hoogste instantie heeft beslist, dat een voetbalpool in strjjd is met de lo terijwet, kan vervolging alleen worden voorkomen als een voetbalpool een beslo ten karakter draagt. Of de voetbalpool van de K.N.V.B. aan deze eis voldoet, zal de rechter moeten beslissen. Minister Samkalden zal niet nalaten zo spoedig mogelijk een uitspraak van de Hoge Raad te verkrijgen. Het verzoek van de P.v.d.A. tot instelling van een staats commissie ter bestudering van het pro bleem van de voetbalpools, wilde de mi nister gaarne in overweging nemen, maar hij vroeg zich af of men die weg moet op gaan. Ook langs andere weg kan worden onderzochct in hoeverre eventueel de prij zen moeten worden beperkt en in hoeverre een voetbalpool mogelijk is binnen het ka der van de loterijwet. Een staatscommissie zou geen brede sa menstelling kunnen krijgen als men het besliste standpunt van protestantse zijde in aanmerking neemt. En waarom zou men een staatscommissie instellen terwijl een uitspraak van de rechter nog moet komen? Minister Samkalden vond zijn positie niet aangenaam. In het gegeven politieke pro gramma moet hij enerzijds de loterijwet handhaven en daarom optreden tegen uit wassen van de voetbalpools; anderzijds moest hij rekening houden met de belan gen van de sport en het gevaar, dat onder drukking van de voetbalpools zou leiden tot clandestiene gokkerij in voetbalpools. Het kwam hem redelijk voor, dat de K.N.V.B. de gelegenheid kreeg een reeds lang bestaand plan te verwerkelijken, maar de rechter zal moeten oordelen of de K.N.V.B.-pool toelaatbaar is. De heer Berkhouwer (WD) had nog een motie, die hij echter niet indiende om de voetbalpool wettig te maken. Voorlopig had. de heer Van Doorn (K.V.P.) de indruk, dat men het in de P.v.d.A. (met een Pro testants-Christelijke werkgroep) onderling oneens is en dat men daarom een staats commissie wenst. Het meest verstandig leek het de heer Van Doorn het oordeel van de rechter over de voetbalpool af te Toen dezer dagen op het kruispunt Laan Copes van Cattenburch en de Koninginne gracht in Den Haag het verkeer van de Koninginnegracht moest stoppen wilde de eerste chauffeur in de file nog een poging doen om door te rijden, maar de vrouwe lijke verkeersagent was onverbiddelijk. Als gehoorzaam verkeersdeelnemer stopte de chauffeur daarop direct. Toen het ver keer werd vrijgegeven en de chauffeur langs de agente reed, glimlachte hij en stak joviaal de hand op. De gehoorzame chauffeur bleek, naar de politie mede deelde, Prins Bernhard te zijn. GRONINGEN: Kandidaatsexamen godge leerdheid: J. Visser, Klazinaveen. Artsexa men le ged.: L. M. A. C. Ubachs. Nijmegen. Bevorderd tot arts: J. Eergsma, Groningen; J. de Jong, Leeuwarden; H. T. Kijlstra, Gro- wachten. Als we dat weten kunnen we verder zien. Wanneer de rechter de K.N.V.B.-toto niet strafbaar verklaart, moet. deze toch nog als een voorlopige op zet worden beschouwd. Mocht de rechter de toto wèl strafbaar verklaren, dan is er aanleiding de toestand opnieuw te bezien. Er is een zo grote drang uit ons volk, dat het niet redelijk zou zijn op alle mogelijke manieren de toto te belemmeren. Omdat de minister de instelling van een staatscommissie wil overwegen, heeft hij de P.v.d.A. nog niet teleurgesteld, zei daar na mej. Zeelenberg (P.v.d.A.). „Thé at re d'Ajourd' hui met twee stukken van Ionesco In het komende Holland Festival zal op het gebied van toneel, ballet en muziek een reeks uitvoeringen van een experimenteel karak ter worden gegeven. Het is reeds bekend, dat het „Théatre d'Ajourd'hui" uit Parijs in Amsterdam en in Den Haag twee stukken van de in Parijs wonende Roemeen Ionesco zal spelen: „Les chaises" en „La legon". Het Nederlandse ballet zal ook weer enkele ex perimentele bijdragen leveren, evenals het ballet van de Nederlandse Opera. Er worden eveneens uitvoeringen van elektronische mu ziek voorbereid. OXÜOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOCSOCJOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOCX WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE goooooooooooocoooooococxxxxxoowoooooooooooocxxxxioooocxx De Nederlandse gedelegeerde in de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties heeft op 19 januari jl. vóór een resolutie gestemd, waarvan de belangrijkste opera tieve paragraaf de opdracht bevatte aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties om na vijf dagen een rapport uit te brengen over de terugtrekking der Israëlische troe pen uit Egypte. In een tweede paragraaf betreurde de Algemene Vergadering 't feit, dat Israel de troepen nog niet had terug getrokken. Bij de stemming over de onder delen der resolutie onthield de Nederlandse gedelegeerde zich op deze pararaaf. De minister van Buitenlandse Zaken, de heer Luns, heeft dit medegedeeld in ant woord op een vraag van het Tweede Ka merlid de heer Goedhart met betrekking tot de houding van de Nederlandse ver tegenwoordiger in de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties in deze zitting bij de stemming over een resolutie over de terugtrekking van de Isrealische troepen uit de Gaza-strook en uit het gebied langs de Golf van Akaba. Het debat over deze resolutie verliep niet bevredigend, aldus minister Luns in zijn antwoord, omdat een aantal delegaties voor de eerste maal duidelijk in het openbaar uitspraken, dat aan Israel garanties dien den te worden gegeven, dat de status quo ante niet zou terugkeren, met name ten aanzien van de blokkade van de Golf van Akaba, de belemmering van de vrije vaart door het Suezkanaal en de Egyptische com mando-activiteit op Israëlisch grondgebied. Het is steeds het Nederlandse standpunt geweest, dat het niet de taak van de Ver enigde Naties is de status quo ante te her stellen, doch een nieuwe status te bevorde ren, die meer waarborgen biedt voor het behoud van de vrede in het Midden-Oosten dan de situatie der afgelopen jaren. Nu dit standpunt aanhang bleek te winnen en de voorgestelde resolutie een adempauze bood voor een mogelijk voortgaande construc tieve ontwikkeling, besloot de minister in het vooruitzicht daarop de Nederlandse steun aan deze resolutie te geven, echter niet dan na een duidelijke uiteenzetting van het standpunt der regering, uitgespro ken door de Nederlandse gedelegeerde. De Amsterdamse editie van „Het Vrije Volk" berichtte donderdagavond naar aan leiding van de ontslagen van twaalf so listen bij de Nederlandse Opera, waarover wij enkele dagen geleden melding maak ten, het volgende: „In kringen van zangers en zangeressen blijkt verontwaardiging te heersen over het feit, dat de directie van de Nederland se Opera het ontslag van twaalf solisten heeft aangekondigd, juist terwijl zij met de Nederlandse Federatie van Beroeps verenigingen van Kunstenaars in onder handeling was over een reglement en een collectief contract over de positie, de ar beidsvoorwaarden en het ontslagrecht van de operasolisten. Voor de leden van orkest, koor en ballet zijn vorig jaar reeds soortgelijke regels opgesteld en over die voor de solisten wa ren sinds enige tijd besprekingen in gang. Deze onderhandelingen, die met name ook gingen over ontslag op grond van vermin derde artistieke prestatie, acht men op weinig elegante wijze doorkruist door de recente ontslagaankondiging. Tot de solisten voor wie bij het Ge westelijk Arbeidsbureau vergunning tot ontslag is aangevraagd behoren Greet Koeman, Louise de Vries, Chris Reumer, Gerard Groot, Jan Voogt, Henk Angenent, Corry van Beckum en Lidy van der Veen. Inmiddels heeft een beoordelingscom missie van de Nederlandse Opera, be staande uit de dirigenten Alexander Smal- lens, Georg Meyer en de regisseur Wolf Dieter Ludwig, deze week in Amsterdam weer auditie gehouden voor aspirant solisten. Enkele buitenlandse zangers heb ben hieraan deelgenomen, maar het me rendeel vormden Nederlanders. Van de zijde van de Nederlandse Opera wordt ons meegedeeld, dat zulke audities vrij regel matig, enkele malen per jaar, worden ge houden", aldus „Het Vrije Volk". Het raadslid Luirink (C.P.N.) stelt B. en W. van Amsterdam vragen over deze aange legenheid. (Van onze correspondent in Washington) De stad Washington heeft slechts één in dustrie: de politiek. Zelfs op cocktail-par ties en feestjes wordt er heel veel over po litiek gepraat en een buitenlands corres pondent in deze stad moet zich voortdu rend afvragen: Wat is van al deze con versatie het overbrieven waard? Velen zijn overtuigde aanhangers van een der twee grote partijen, de Republikeinen en de Democraten. En men moet erkennen, dat de praatlust van velen voortkomt uit de behoefte om weer eens een paar lelijke dingen te zeggen over de politieke tegen standers. Zelfs eerbare senatoren kunnen zich niet altijd aan die neiging onttrekken. Langer dan nodig en wenselijk was, heb ben bijvoorbeeld de democratische senato ren van de commissies voor Buitenlandse en Militaire Zaken, Dulles „doorgezaagd" over het plan van Eisenhower voor het Midden-Oosten. De wereld moest wel de indruk krijgen dat de Amerikaanse regering met haar plannen een harde dobber had in de Se naat, maar in feite was het regerings-ini- tiatief voor het Midden-Oosten nooit wer kelijk in gevaar. De Democraten wilden alleen eens goed stoom afblazen na de opwinding van de verloren verkiezingen en Dulles bleek de best bruikbare zondebok te zijn. Uit de aanvallen van senator Fulbright en van senator Humphrey zal zelfs een officieel Senaats-onderzoek voortkomen naar de regeringspolitiek inzake het Midden-Oos ten. De Republikeinen zijn zo slim geweest om dat onderzoek ook te richten op de ja ren van Truman's bewind. Op die manier zal Eisenhowers partij altijd een deel van de schuld van zich af kunnen schuiven. De Democraten maken het thans Dulles even moeilijk als de Republikeinen het destijds Acheson lastig hebben gemaakt. Zolang echter een minister van Buiten landse Zaken het vertrouwen geniet van de president kan hij niet tot aftreden wor den gedwongen. Fulbright en zijn helpers zouden gaarne zien, dat de Senaat zoiets als een motie van wantrouwen tegen Dulles aannam, maar in Amerika houdt dit geen politieke consequenties in. Acheson werd door zijn grote onpopu lariteit bij het Congres zwaar belem merd in zijn acties. En het zou ook Dulles schaden, wanneer de tegenpartij zo agres sief bleef, maar Dulles heeft het voordeel dat een buitengewoon populaire president altijd zulk een steun aan zijn acties kan geven, dat deze toch worden uitgevoerd. Zo zal het ook thans gaan met het plan voor het Midden-Oosten. Het etiket is veelzeggend in deze si tuatie: men heeft het initiatief wijselijk niet het „plan-Dulles" gedoopt. In antwoord op de vragen van het com munistische Tweede Kamerlid Bakker over de benoeming van generaal Speidel tot bevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in centraal Europa heeft minister Staf in de Tweede Kamer meegedeeld, dat Neder land beeft ingestemd met de benoeming van een Duits officier voor deze functie. De keuze van de persoon is in vertrouwen overgelaten aan de Duitse bondsregering. Voor de benoeming van Speidel draagt Nederland derhalve geen mede-verant woordelijkheid. De regering is niet bereid de benoeming ongedaan te maken. De be oordeling van het verleden van Speidel is een zaak van de Duitse bondsregering. Overigens acht de bewindsman voort gaande druk op de terugtrekking van Irae- lische troepen niet verder verantwoord, in dien daarmede geen redelijke waarborgen gepaard gaan. Met het oog daarop in strueerde minister Luns op 25 januari de Nederlandse gedelegeerde te New York geen steun te verlenen aan mogelijk nieuwe resoluties, die zulke waarborgen niet be vatten. Mr. J. R. H. van Schaik is gisteren 75 jaar geworden, waardoor volgens de wet telijke regeling een eind is gekomen aan zijn lidmaatsc' ip van de Raad van State. Dit hoge college verliest daardoor een zeer verdienstelijk lid. Hij is een zeer kundig jurist en heeft een rijke ervaring op wet gevend gebied. Niet minder dan zevenen twintig jaar had hij zitting in de Tweede Kamer en hij is zeven jaar minister ge weest. Van 1929 tot 1933 en vervolgens van 1937 tot 1948 heeft hij op voortreffe lijke wijze het Kamervoorzitterschap be kleed. Behalve door strikte onpartijdig heid kenmerkte zich zijn leiding van de debatten en de werkzaamheden van ons „Lagerhuis" door een nauwgezette kennis van zaken. Wat mr. Van Schaik deed placht steeds af te zijn. Zo is hij in de loop der jaren een figuur in ons openbare leven geworden, die alom groot gezag genoot en die menigmaal onder de moeilijkste om standigheden, wanneer anderen daartoe geen kans meer zagen, toch nog een op lossing wist te vinden. Dat is bijvoorbeeld meer dan eens gebeurd als pogingen tot kabinetsformatie op dood spoor gekomen waren. Terecht viel hem, toen in 1951 een einde kwam aan zijn ministerschap in het in 1948 gevormd kabinet-Drees, de zeld zame onderscheiding ten deel benoemd te worden tot minister van Staat. Ook bij de jongste formatieperikelen is deze minister van Staat door het staatshoofd geraad pleegd. In ingewijde kringen in Den Haag is het geenszins een geheim, hoezeer het dr. Drees in 1951 ter harte is gegaan, dat bepaalde factoren er toe leidden, dat in het door prof. Romme gevormde en op 15 maart van dat jaar opgetreden ietwat ge wijzigde kabinet, een vertrouwde kracht als mr. Van Schaik geen plaats meer kreeg. Groot zijn ook zijn verdiensten met betrekking tot het tot stand komen van het statuut, waarbij de staatsrechtelijke verhoudingen binnen het Koninkrijk en die van Nederland met de West op nieu we leest werden geschoeid. De thans vijfenzeventigjarige verlaat de Raad van State, maar ongetwijfeld zal men in de toekomst, als er bij zondere staatkundige problemen opgelost moeten worden, zijn advies blijven vragen. Het moge hem gegeven zijn, op deze wijze nog lang zijn kennis en ervaring ten dien ste van de Nederlandse samenleving te stellen. Dr. E. van Raalte R.A .1.-voorzitter: R.A.I.-tentoonstelling van bedrijfsauto's, die van 7 tot en met 13 februari in Am sterdam zal worden gehouden, kampt met een ernstig ruimtetekort. De voorzitter van de R.A.I., de heer E. F. Eriksson, heeft verklaard dat de 200 standhouders uit binnen- en buitenland ingrijpend in de door hen aangevraagde expositieruimte zijn bekort. De leiding van de R.A.I. is bij de toewijzingen uitgegaan van de expo sitieruimte, die de verschillende firma's bij de vorige tentoonstelling hadden inge nomen. De Franse automobielfabriek Ci- troën heeft zich door een en ander ge noodzaakt gezien zich van deelneming aan de R.A.I. te onthouden. De heer Eriksson achtte dit een gevaarlijk symptoom. Hij sprak de hoop uit, dat de regering hieruit de lering zal trekken, dat alsnog een nieuw gebouw voor de R.A.I. broodnodig is. De R.A.I. heeft zich een internationale plaats weten te veroveren. Deze zou zij, indien de ruimtesituatie blijft zoals die thans is, op den duur onvermijdelijk ver liezen. De plannen voor een nieuw gebouw op het Scheldeplein in de hoofdstad zijn ge reed, maar de toestemming voor de bouw is vorig jaar door Den Haag geweigerd. De R.A.I.-voorzitter verklaarde, dat de mi nisters Zijlstra en Algera achter de plan nen staan. De beslissing moet echter wor den genomen door minister Witte. De heer Eriksson zei in dit opzicht voorts, dat naar zijn mening Amsterdam door de regering op het punt van het R.A.I.-gebouw slecht behandeld wordt. Deze aangelegenheid is in het politieke vlak getrokken. Het Amsterdamse gemeentebestuur heeft reeds de verzekering gegeven, dat zo no dig in september van dit jaar kan worden begonnen met de bouw van het nieuwe R.A.I. gebouw, dat dan over drie jaar klaar kan zijn. De nieuwe burgemeester van Amster dam, mr. G. van Hall, heeft zich bereid verklaard de bedrijfsauto-tentoonstelling donderdagmiddag 7 februari te openen. Dit zal een van de eerste officiële handelingen van burgemeester Van Hall zijn.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9