Brits-Amerikaans akkoord over verdeling der defensietaken Voorstel voor UNO-troepen langs bestandslijn aanvaard Londen streeft ernaar de uitgaven te halveren HET WEER Overleg met minister Spaak in Den Haag was vruchtbaar cfw MORRIS iefwifoii iuy! Von Paulus overleden Haarlems Dagblad MacMillan gaat in mei niet naar Moskou Ministersconferentie over Euromarkt is vandaag in Brussel voortgezet Nieuw beroep van de UNO op Israel Nederland tegen beide resoluties: te vaag en te weinig garanties Geen handomdraai Keulse specialist ontboden in de Sovjet-hoofdstad Lid van de regering in een kritieke toestand Veel bewolking Moedgevend Straaljager verongelukt Mr. Luns en P.-H. Spaak Het woord is aan... Veertien doden bij vliegtuigbotsing Welkom op Ascension Twee doden en vijf zwaar gewonden in het verkeer i De verkeersongelukken i IN DIT JAAR: 103 DODEN I Haagse politieagent schiet zijn vrouw dood 71e JAARGANG No 176 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 4 FEBRUARI 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 302e JAARGANG No 24 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Van onze correspondent in Londen) DE BRITS-AMERIKAANSE saamhorigheid, die door de Suez-crisis zo ernstig is geschaad, wordt snel hersteld. Het bezoek aan Washington van de Britse minister van Defensie Duncan Sandys, Churchill's schoonzoon, is een succes geworden. Hij heeft niet alleen met zijn Amerikaanse collega Wilson geconfe reerd, maar hij is ook doorgedrongen tot de minister van Buitenlandse Zaken, Dulles. De weg is thans geëffend voor een ontmoeting tussen premier MacMillan en president Eisenhower, die in de tweede helft van maart verwacht wordt. Dan kan de laatste hand worden gelegd aan de defensie-overeenkomst, die de beide ministers van defensie hebben voorbereid. MacMillan heeft maarschalk Boelganin laten weten, dat hij voorlopig niet naar Moskou komt. Zijn voor ganger, Sir Anthony Eden was, vorig jaar, toen alles nog koek. en ei leek, voor een bezoek aan de Sovjet-Unie uitgenodigd. MacMillan kan daar pas aan denken wanneer het bondgenootschap met de Verenigde Staten op een nieuwe en steviger basis dan voorheen zal zijn hersteld en de internationale toestand zozeer zal zijn verbeterd, zodat de kans bestaat iets te bereiken. Duncan Sandys lijkt tevreden over de resultaten van zijn missie naar Washington en Ottawa. Hij zou meer bereikt hebben dan hij had verwacht. Er heerst blijkbaar wederzijds begrip over de defensie-opzet. Het communiqué kan vergeleken worden met een ijsberg. Met het oog op de mili taire geheimhouding staat er niet veel in. Het hoofddoel van Sandys' reis was het voorbereiden van een drastische financiële bezuiniging op defensiegebied. Hij werd dan ook alleen door niet-militaire adviseurs vergezeld. De Britse regering streeft uit eindelijk naar halvering van de defensie uitgaven. Op het ogenblik geeft Groot- Brittannië naar verhouding tweemaal zo veel aan defensie uit als zijn Europese bondgenoten en, volgens Britse bronnen, in verhouding ook meer dan de Verenigde Staten. Minister Sandys heeft in Washington de eerste stappen gezet op een nog lange weg, want de reorganisatie van de Britse defen sie kan onmogelijk in een handomdraai worden bereikt. Sandys waarschuwde bij zijn terugkeer in Londen uitdrukkelijk tegen al te hoog gespannen verwachtingen en fantastische speculaties. Er moet een betere arbeidsverdeling tussen de Verenig de Staten en Groot-Brittannië tot stand komen, waarbij zo veel mogelijk taken van technische aard aan Amerika zullen wor den overgelaten. Tot dusverre heeft Groot-Brittannië door overwegingen van politiek prestige teveel alleen willen doen, hetgeen buitensporige uitgaven tot gevolg had. Men hoort reeds MOSKOU (Reuter/'U.P.). De West- duitse professor dr. H. J. Schuiten, een specialist in bloedziekten uit Keulen, is zaterdag op verzoek van de Russische regering naar Moskou gevlogen om een lid van de Sovjet-regering te behandelen. Hij verklaarde bij aankomst in Mos kou tegenover de pers, dat zijn reis geheim is en dat hij niet wist wie hij be handelen moest. Hij zei, dat hij donderdagavond in Keu len bezoek had gekregen van een ver tegenwoordiger van de Sovjet-ambassade in Bonn, die hem gevraagd had zo spoedig mogelijk naar Moskou te gaan. Kaganovitsj? Het Amerikaanse blad „New York Daily News" beweert uit kringen van de Ameri kaanse geheime dienst te hebben ver nomen, dat de patiënt vice-premier Kaga novitsj is, die een levensgevaarlijke schot wond zou hebben. Volgens het blad zou Kaganovitsj, de enige jood in de Sovjet- hierarchie en vertegenwoordiger van de oude stalinisten, „Kroesjtsjev en Boelganin de macht hebben willen ontnemen". „Ka ganovitsj werd donderdagavond zwaar ge wond bij een aanslag en wordt nu kenne lijk met alle mogelijke zorg omringd", al dus de „Daily News". Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken verklaarde echter niets te weten van een moordaanslag op Lazar Kaganovitsj. Volgens het Westberlijnse dagblad „B.Z." gelooft men in Moskou, dat de plaatsver vangende minister van Defensie, maar schalk Alexander Vassilevsky, die sedert lang niet meer in het openbaar is versche nen, de geheimzinnige patiënt is. 20CCGOOOOOOOOOC<X)QOOOOOOO<.X YOCOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOO» o VERWACHTING, medegedeeld door j het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op- g gemaakt om 11.15 uur: Zacht weer met veel bewolking en plaatselijk enige regen. Ma- tige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. O^XOOOOCOOOOOOOOOOÏXlOtXXXXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOÓi DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S het verwijt, dat de Britten, door te veel op Amerika te steunen, wat hun defensie uitrusting betreft, gevaar lopen de laatste resten van hun onafhankelijkheid prijs te geven. Zo'n vaart zal het echter wel niet lopen, want de Verenigde Staten hebben vooral wat het wetenschappelijk onder zoek aangaat, Groot-Brittannië nodig. De anti-Amerikaanse stemming onder de conservatieven is bezig te verdwijnen. De reis van Sandys getuigde van zin voor de werkelijkheid. De in verwarring gebrachte politici beginnen, dankzij het krachtige optreden van MacMillan, weer de juiste verhoudingen te zien. Het wanhoopsgevoel, dat kenmerkend is geweest tijdens Eden's premierschap, verdwijnt snel. Sandys heeft de Amerikaanse leiders overtuigd van de noodzaak het Britse mili taire personeel te beperken, al willen de Verenigde Staten niet dat in Europa daar mee te ver wordt gegaan, omdat, ondanks de vooruitgang op het gebied der techni sche wapens, een zichtbaar staand leger ten opzichte van de Russen, psychologisch van grote betekenis blijft. Een beslissing over de wens van Groot-Brittannië zijn troepen in West-Duitsland te halveren, kan pas na MacMillan's bezoek aan Washington worden verwacht. Groot-Brittannië zal ook zijn troepen verminderen in Korea, Ma- lakka, Singapore en Hongkong. De Ver enigde Staten zijn bereid Groot-Brittannië bestuurbare projectielen voor zijn lucht afweer en eventueel ook „raketten" voor vergeldingsdoeleinden te leveren. Mogelijk zal Groot-Brittannië ook Amerikaanse projectielen in licentie vervaardigen, waar door een belangrijke besparing zal worden bereikt. Ook zal het Britse vliegtuig- en vlootbouwprogram aanzienlijk worden in gekrompen. Tenslotte hangt alles af van de beslissin gen van het Amerikaanse Congres en het overleg met de andere NAVO-bondgenoten. De Britten hebben zich van Amerika's steun voor hun voorstellen aan de NAVO verzekerd. De kwestie van de verstrekking van kernladingen voor de bestuurbare projec tielen is nog niet opgelost, aangezien de Amerikaanse wet de levering daarvan aan het buitenland verbiedt. Men hoopt een uitweg te vinden in ruil van de resultaten voor het Britse wetenschappelijke onder zoek op kerngebied, dat volgens de Britten het Amerikaanse vaak de loef afsteekt. Vanochtend is, door tot nu toe onbeken de oorzaak, een Gloster „Meteor"-straal- jager van de basis Soesterberg van de Koninklijke Luchtmacht verongelukt. De vlieger is ten oosten van Marken waarge nomen, hangende aan zijn valscherm. He likopters zijn er in geslaagd om de onge deerde vlieger op te pikken. (Van onze parlementaire redacteur) „Goede Nederlands-Belgische verstand houding", zo zou volgens de Belgische mi nister Spaak de kop kunnen luiden boven een weergave van de gang van zaken bij de besprekingen die hij zaterdag in Den Haag heeft gevoerd met de ministers Drees, Luns, Hofstra en Zijlstra en staatssecreta ris v. d. Beugel. ,Jk heb moeten vaststel len, dat zekere lAatingen van mij in de Nederlandse pers nogal wat beroering heb ben veroorzaakt. Het is echter niet mijn bedoeling geweest critiek te oefenen op de Nederlandse houding tijdens de Brusselse besprekingen of mij tegen die houding te verzetten. Ik heb slechts vastgesteld, dat Nederland bepaalde voorbehouden maakte. Dat is Nederlands recht. Ik heb toen aan geboden naar Den Haag te komen om ver schillende kwesties te bespreken. Nog maals, ik heb nooit gezegd, dat Nederland moeilijkheden opwierp." Deze verklaring van Spaak bevestigde reeds de noodzaak van het nadere overleg in Den Haag, waar op minister Luns de nadruk legde. Ook hij gaf te kennen, dat er vorderingen zijn ge maakt. Beneluxfront? Op een vraag, of tengevolge van het Haagse overleg, er nu verder van één Benelux-standpunt sprake zou zijn, ant woordde Spaak: „Het komt mij overdre ven en niet geheel juist voor te menen, dat de drie landen het steeds over alles eens moeten zijn. De hoofdzaak is, dat er over eenstemming tijdens deze besprekingen is bereikt. Men moet elkaar helpen: dat is Benelux." Minister Luns kwam zijn Belgi sche gast te hulp. „De heer Spaak is de voorzitter van de groep", zo zei hij, „die de verdragen heeft voorbereid en hij is voor zitter van de conferentie. Soms moet hij daar ook optreden als Belgisch minister. Alles tezamen genomen is het te veel ge vergd, als men wil. dat hij bij ieder stand punt de Beneluxvlag hijst." Minister Spaak zei dat er onder meer vorderingen zijn gemaakt met het vraag stuk van het gemeenschappelijk tarief en met dat van het wegen der stemmen. Ik geloof wel te mogen zeggen, dat er even eens enige vooruitgang inzake het pro bleem van de overzeese gebieden valt waar te nemen, maar in dit opzicht denk ik niet, dat wij terstond tot een definitieve oplos sing zullen komen. Daar zal misschien nog wel een dag of tien mee heengaan." De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken verklaarde onder andere: „Op het gebied van de landbouw is een grote stap voorwaarts gedaan. Minister Mansholt is zeker ook tevreden". „En collega Drees?" zo werd hierop ge vraagd. Even dacht minister Luns na en zei toen: „Ja, collega Drees ook wel", doch het was duidelijk, en dit kreeg hij ook te horen, dat er nu een nuance in zijn uit lating te bespeuren viel, waarop minister Luns onmiddellijk reageerde: „Ik tracht te antwoorden, zoals minister Drees het zou doen. Het is al heel wat.liet hij er nog op volgen! Minister Luns stipte verder aan, dat na afloop van de verdere onderhandelingen de regeringen nog geheel vrij zijn of zij de missie voor buitenlandse zaken er in ge- ontworpen overeenkomsten willen tekenen, alvorens ter goedkeuring aan de parle- 1 menten voor te leggen. Dat de kamercom- kend zal komen, mag men als vaststaand aannemen. „Het is duidelijk geworden", aldus mi nister Luns, „dat de Franse regering niet bereid is meteen ten volle in de Europese Zaterdagmiddag hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van Nederland en België, mr. Luns en P.-H. Spaak, in Den Haag besprekingen gevoerd over de Nederlandse bezwaren tegen de Franse voorwaarden voor de tot standkoming van de Euromarkt en Euratoom. Deze foto werd gemaakt tijdens de persconferentie van de beide ministers in Den Haag. Joseph Joubert: Wie niet vervuld is van poëzie, zal nergens poëzie ontmoeten. PARIJS (Reuter). Bij Saint Lo in Normandië zijn zaterdagmiddag twee Ame rikaanse tankvliegtuigen van het type KB-29 tijdens een oefenvlucht met elkaar in botsing gekomen en verongelukt. Veer tien van de negentien inzittenden zijn om het leven gekomen. Vijf bemanningsleden zijn gewond naar een ziekenhuis overge bracht. De brandende wrakstukken zijn over een afstand van verscheidene kilometers in het open veld terecht gekomen. Volgens ooggetuigen zijn vier mannen met valschermen uit de toestellen gespron gen. Een van hen is later dood terugge vonden. De baard, die de hertog van Edinburgh op zijn zeereis naar en van de Olympi sche Spelen in Melbourne heeft laten staan, blijkt nog in volle wasdom te zijn. Het Britse koninklijke jacht „Bri tannia" heeft op de thuisreis Ascen sion aangedaan, waar de kinderen van de kleine kolonie de eerste koninklijke bezoeker van hun eiland hartelijk verwelkomden. organisatie te treden. Het geheel zal zich geleidelijk aan moeten ontwikkelen. Dat geldt eveneens voor de landbouwintegratie. Ik zou intussen niet willen stellen, dat Frankrijk voor honderd percent aan al zijn verlangens heeft vastgehouden". Minister Spaak gaf te kennen, dat men verschillen de systemen overweegt en dat het er nu om gaat een compromis te vinden. (Reuter/Belga) De conferentie der zes ministers van Buitenlandse Zaken in het kasteel van Hertoginnedal bij Brussel is vanochtend om 9.45 uur begonnen. Op de agenda staan de volgende punten: land bouw, gemeenschappelijk buitentarief, transport, overzeese gebiedsdelen (dit punt zal ook ditmaal waarschijnlijk wel niet ge heel afgehandeld worden) en institutionele en financiële kwesties. Tijdens het voor bereidend werk der delegatieleiders voor de Europese gemeenschappelijke markt, dat vrijdag in „Hertoginnedal" besloten werd, is een „zeer bevredigend" vergelijk bereikt op het gebied van de buitenlandse tarieven, zo is in conferentiekringen vernomen. De organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking heeft in een rapport aan de raad van ministers der OEES, die op 12 februari te Parijs zal vergaderen, als haar mening te kennen gegeven, dat een vrijhandelsgebied in Europa technisch mo gelijk is. Te Utrecht is zaterdagmiddag de achtjarige A. V. Stormbroek door een auto aangereden toen hij plotseling de weg overstak. In zorgwekkende toestand werd het knaapje naar het Sint Antonius zieken huis te Utrecht overgebracht waar hij zon dagmorgen overleed. Zaterdagavond is op de weg van S p ij k naar Roodeschool de 47-jarige bromfiets bestuurder M. W. van Spijk tegen een boom aan de linkerzijde van de weg ge botst. Zijn bromfiets vloog in brand. Enige personen haalden de berijder, die onder de brandende bromfiets lag, uit de vlammen. Het slachtoffer, dat, zware brandwonden aan benen en onderlichaam alsmede een schedelbasisfractuur had, is in levens gevaarlijke toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. Te Rijsbergen (N.B.) is zaterdag avond een auto, bestuurd door de heer De Nijs uit Oosterhout, tegen de achterkant van een stilstaande Deense visauto opge reden. De heer De Nijs werd op slag ge dood; zijn echtgenote en zijn zoon, die bij hem in de wagen zaten, werden zwaar ge wond. Zij zijn in het ziekenhuis te Breda opgenomen. Vermoed wordt, dat de heer De Nijs door een tegenligger verblind werd. De echtgenote van de beeldhouwer L. Geurtjens uit Berlicum (N.B.) is zaterdag toen zij van 's Hertogenboscch naar huis wandelde met haar eenjarig dochterje in de kinderwagen, in een bocht bij K o u d e- water aangereden door een motorrijder De kinderwagen belandde onderaan de dijk, maar het kindje kreeg geen letsel. Mevrouw Geurtjens en de motorrijder wer den beiden zwaar gewond. Zij werden naar het ziekenhuis te 's Hertogenbosch overge bracht. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 103 personen, van wie 17 kinderen. Een 46-jarige Haagse agent van politie heeft zaterdagmiddag in zijn woning aan de Puttensestraat in Den Haag zijn 42-ja- rige vrouw met zeven schoten uit zijn dienstpistool van het leven beroofd. Daar na belde hij de politie op om aangifte van zijn daad te doen. Hij is in het hoofdbureau van politie opgesloten. Het echtpaar had vier kinderen; het oudste is zeventien, het jongste vijf jaar. De agent heeft bij zijn verhoor ver klaard, dat sinds jaren bestaande huwe lijksmoeilijkheden hem tot zijn daad heb ben gebracht. Woensdag heeft hij zijn woning aan de Puttensestraat verlaten en zijn intrek ge nomen in een pension. Hij had zijn 17-ja- rige dochter gevraagd of zij zijn 13-jarig zoontje zaterdagmiddag naar hem toe wil de sturen, omdat hij met de jongen wilde gaan wandelen. Zijn echtgenote vond dit echter niet goed. Een broer van de agent kwam hem dat zaterdagmiddag mededelen. Na het vertrek van de broer heeft de agent zijn dienstpistool bij zich gestoken en is naar het huis in de Puttensestraat gegaan, waar hij zijn vrouw doodschoot. De agent was sinds 1945 bij de gemeen tepolitie in Den Haag in dienst. ADVERTENTIE BARTELIORISSTR HAARLEM IEL 13439 fERD BOLSTR. 48 ADAM TEL. 717162 LEDEREN MOTORKLEDING ff NEW YORK (Reuter, A.F.P., U.P.) De Algemene Vergadering van de UNO is za terdag het cbat begonnen over de twee resoluties van de V.S. en nog zes landen, waarin aangedrongen wordt op onmiddel lijke terugtrekking der Israëlische troepen uit Egypte en maatregelen om nieuwe vij andelijkheden tussen Israel en Egypte te voorkomen. De Amerikaanse afgevaardigde, Cabot Lodge, verklaarde, dat Israel gehoor dient te geven aan de oproep van de UNO en zijn troepen onmiddellijk geheel uit Egypte moet terugtrekken aangezien anders „de gevolgen niet te overzien zouden zijn". Hij gaf toe, dat men een terugkeer naar de toestand van voor de Israëlische inval moet verhinderen, maar pas na terugtrek king der Israëlische troepen kunnen maat regelen genomen wo' den voor verzeke ring van de vrede in het betrokken gebied. Lodge steunde het voorstel van secre taris-generaal Hammarskjoeld om de UNO-troepen langs de bestandsgrens en in het bijzonder in de sectoren van Gaza en El Audja te legeren. Ook zouden tussen de Israëlische en Egyptische troepen aan de Straat van Tiran (Golf van Akaba) UNO- troepen moeten worden geplaatst. Lodge drong aan op goedkeuring van beide resoluties, omdat de één zonder de ander de vrede in het betrokken gebied niet zou bevorderen. De afgevaardigden van de Oekraïne en Tsjecho-Slowakije, Kizja en Ulrich, ver klaarden, dat zij de eerste resolutie, waar in terugtrekking der Israëlische troepen wordt geëist, zullen steunen. Zij zouden echter tegen de tweede resolutie stemmen. Egyptische voorwaarden De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Fawzi, zette op dit „uiterst belang rijke ogenblik" zo duidelijk mogelijk de positie van zijn regering uiteen: 1. De Israëliërs moeten terug tot achter de bestandsgrenzen. 2. De UNO-troepen moeten daarna posi ties innemen „uitsluitend aan weerszijden van de demarcatielijn". 3. De binnenkomst, de legering en op stelling van de UNO-troepen moet met goedkeuring van de Egyptische regering gebeuren. 4. De UNO-troepen zijn in Egypte, niet als een bezettende macht, niet als vervan gers van invallers, niet voor regeling van welk vraagstuk dan ook, hetzij in verband met het Suezkanaal, Palestina of de vrije scheepvaart.... maar alléén om uitdruk king te geven aan de vastbeslotenheid van de UNO om een einde te maken aan de aanval op Egypte en ter verzekering van de terugtrekking der Israëlische troepen achter de bestandslijn. Rusland deed het voorstel dat de verga dering die nacht zou stemmen over de mo tie inzake het terugtrekken van de troepen van Israel en pas dinsdag d tweede mo tie, betreffende het legeren van UNEF- troepen in de Gaza-strook en langs de Golf van Akaba, in behandeling zou ne men. De Verenigde Staten verzetten zich echter tegen dit voorstel en de vergade ring verwierp daarna dit Russische voor stel met 528 stemmen en 9 onthoudingen. Meer verantwoordelijkheid De Nederlandse gedelegeerde, mr. C. W. A. Sehiirmann, heeft zich uitgesproken te gen de twee voorgestelde resoluties inzake het Midden-Oosten. Dj ontwerpen zijn vol gens hem onvoldoende en geven geen be trouwbare garanties tegen nieuwe con flicten tussen Israël en Egypte. De Nederlandse vertegenwoordiger her innerde eraan, dat zijn land zich vorige maand van de stemming over één clausule in de toen voorgestelde resolutie had ont houden, doch vóór de gehele resolutie had gestemd (in die resolutie werd betreurd, dat Israel niet voldaan had aan de wens der Algemene Vergadering, zijn troepen terug te trekken). Dat was geschied omdat Nederland de indruk had, dat op die re solutie maatregelen zouden volgen, die het geschil duurzaam zouden regelen. „Het evenwichtige, wijze en constructieve rap port van de secretaris-generaal moedigde die hoop verder aan", aldus mr. Schür- mann. Maar de tweede, thans voorgestelde re solutie geeft geen betrouwbare garanties, dat verdere geschillen worden uitgesloten. Met alle eerbied voor de bekwaamheid van de secretaris-generaal, meent Neder- ff land, dat de Algemene Vergadering zelf meer verantwoordelijkheid had behoren te nemen om volledige gehoorzaming aan alle bepalingen van de w; >enstilstandsover- eenkomst van 1949 te bewerkstelligen, al dus Schürmann. Om diezelfde reden kan Nederland ook niet voor de eerste voor gestelde resolutie stemmen. De Algemene Vergadering heeft de reso lutie, waarin onmiddellijke terugtrekking der Israëliërs gevraagd wordt, met 74 te gen 2 stemmen en twee onthoudingen aan genomen. Daarna nam de vergadering de resolutie der zeven mogendheden aan inzake de maatregelen, die genomen moeten worden nadat Israel zich uit Egypte zal hebben te ruggetrokken. De stemmingsuitslag was 56 tegen 0 stemmen met 22 onthoudingen. Beleefde afwijzing Het Israëlische ministerie van Buiten landse Zaken heeft zondagavond ver klaard, dat de beëindiging van vijandelij ke Egyptische acties ter zee en te land het eerste vereiste is voor vrede in het Mid den-Oosten en voor Israels veiligheid. Naar aanleiding van de resoluties van za terdag in de UNO, waarin aangedrongen wordt op ontruiming van Egyptisch ge bied door Israel, werd gezegd, dat er geen twee verschillende wetten kunnen zijn, één voor Israel en één voor Egypte. Men be schouwt deze verklaring als een beleefde afwijzing van het beroep van de UNO. BERLIJN (Reuter/DPA). Generaal- veldmaarsehalk Friedrich von Paulus, de verdediger van Stalingrad, is vrijdag te Dresden overleden, 67 jaar oud. Hij kwam eind 1953 uit Russische gevangenschap terug en bleef in Oost-Duitsland ofschoon zijn naaste familie in West-Duitsland woont. Van Paulus heeft deelgenomen aan de Duitse operaties in Polen, Frankrijk en Rusland. Na de nederlaag bij Stalingrad, eind januari 1943, raakte hij in Russische krijgsgevangenschap. Hij was ook al offi cier in de eerste wereldoorlog. Von Paulus heeft zich, naar zijn zeggen, na de mislukte aanslag op Hitler van 20 juli 1944, aangesloten bij het „natio nale comité voor een vrij Duitsland" in de Sovjet-Unie. Herhaalde malen heeft hij voor radio-Moskou het woord gevoerd. Veldmaarschalk werd hij enkele uren voor de capitulatie bij Stalingrad. Twee maan- Von Paulus den tevoren was hij met 300.000 man af gesneden. Tegen het advies van zijn gene rale staf in gaf Hitier Von Paulus bevel vol te houden. De Russische minister van Defensie, maarschalk Zjoekov, heeft te Ernakoelam in Zuid-India gezegd, dat Von Paulus, die hij bij Stalingrad versloeg, een „zeer er varen generaal" was. Zjoekov deed op de Duitse soldaten en officieren, die nu in het Westduitse leger worden opgenomen een beroep „zich te beraden over de ge volgen van de huidige politiek van Ade nauer"

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1