Bedenkelijke aspecten van het Nieuw Guinea-adres Polygoon en Multi-film gaan in Hilversum bouwen Röhm-putsch van 1934 wordt in München uitgeplozen Van dag tot dag Kermis Initiatiefnemer - twee maanden in Indonesië - trad merkwaardig op Gedenkteken voor Anne Frank in Duitsland? Technisch centrum in Benelux-verband 0/3 de ^Praatótoel Advocaat poogt het dagvaarden van de SS-ers Dietrich en Lippert te beletten No. 1 en 2 Renault Dauphine Garage DEN HOUT MAANDAG 4 FEBRUARI 1957 3 „Nederlandse klacht is propaganda en hypocrisie" Klaas Ree overleden Redder van elf opvarenden van Harwichboot „Berlin" Geen extra subsidie voor Italiaanse opera's Vissen in de Dnjepr „Smog" oorzaak van longkanker? Nederlandse juwelier in Djakarta vrijgelaten Schade door rijverbod op zondagen Horeca-ondernemers willen de staat aansprakelijk stellen Italiaan lichtte Nijmeegse bank op voor 31.000,- Stoffelijk overschot te Nieuwland opgegraven Verdienstelijk oud-illegaal werkster getrouwd Het prachtige voorjaarsweer van van daag lijkt ons uitermate geschikt om ons te verdiepen in een onderwerp, dat met de vreugde der mensen te maken heeft: de kermis. Kermis is in Nederland een tradi tioneel volksvermaak, dat echter in vele plaatsen zijn traditioneel karakter heeft verloren en niet echt meer een algemeen feest voor de hele bevolking is. Steeds minder betekenis als jaarlijkse en culmi nerende stads- of dorpsfestiviteit krijgende, is de kermis gedegradeerd tot een ver zameling van lunaparkachtige, technische plezierapparaten, waar een groot deel van het publiek niet meer een weldadige ont spanning kan vinden. Dat een ander deel dit nog wel kan, behoeft geen misprijzen. Ieder diertje zijn pleziertje! Doch dat de kermis door zijn veranderd karakter niet meer in het centrum van een stad thuis hoort, moet daarbij dan terdege in het oog worden gehouden. Voor veel mensen is dit lawaaipark een ware ergenis, en wanneer men er als het ware „bovenop" woont, ondervindt men die ergernis als een echte overlast. In Haarlem is de „kermis" - of wat er dan nog van over is - door gebrek aan ruimte van de ene plek in de stad naar de andere verhuisd, om nu terecht te komen in de rustige, riante Parklaan. De bewo ners zijn daarover merendeels niet zeer gesticht, temeer aangezien daardoor hun plantsoenen gevaar lopen te moeten ver dwijnen. Dit is dan ook een dubbel verlies: de rust verdwijnt enkele weken per jaar en het aanzicht wordt voorgoed bedorven doordat het beetje groen ook nog wordt weggenomen. In deze tijd van enerverende levens omstandigheden is het kermislawaai zeker niet meer midden in de stad te tolereren. Vroeger was het een weldadige verbreking van een maandenlange stilte. Thans is het een vergroting van de onrust, een extra- gerasp over toch al gekwetste zenuwen. Daar komt nog bij, dat de mechanische lawaai-instrumenten der kermis-exploitan- ten inderdaad niet meer beschaafd kunnen worden genoemd. Waarom zouden de lunaparken niet kun nen worden verbannen naar terreinen bui ten de stadskern? De echte liefhebbers komen dan toch wel, vooral wanneer de stadsbussendienst er een extra-lijntje aan waagt. Er liggen buiten de stadskern hier en daar terreinen genoeg, waar men het lunapark kan huisvesten, want ook circus sen worden regelmatig naar dergelijke ter reinen verwezen en deze ondernemingen kunnen toch, wat betreft hun aard, met een lunapark worden vergeleken. Op deze wijze zouden vele stadsbewoners van een ernstige schade aan hun persoon lijke vrijheid worden verlost, een persoon lijke vrijheid die toch al door allerlei on vermijdelijke omstandigheden in de knel raakt en waar de overheid dus, wanneer het even kan, voorzichtig mee dient om te springen. Het bezoek van de Britse minister van Defensie aan Washington is een succes geweest. Misschien is dit aan het tactvolle optreden van minister Sandys te danken; misschien ook daaraan, dat de Amerikaan se regerfng zelf het langzamerhand tijd vond worden, een eind te maken aan de onmogelijke situatie van de laatste drie maanden. De ontstemming, die de Brits-Franse actie tegen Egypte indertijd in Washington heeft veroorzaakt, is - ondanks het feit dat de houding van de V. S. indirect mede aanleiding tot die actie heeft gegeven - verklaarbaar geweest. Maar het blijft diep betreurenswaardig dat Washington die ontstemming zo demonstratief openbaar heeft gemaakt, zodat de vijanden van het Westen (en daartoe behoren naast de com munistische ook de Arabische landen) kon den dansen van plezier, omdat Amerika en zijn voornaamste bondgenoten niet meer „met elkaar spraken". Onder deze omstandigheden dreigde de Washingtonse reis van Duncan Sandys een gang naar Canossa te worden, die het Wes telijke bondgenootschap nóg minder goed zou hebben gedaan. Gelukkig hebben niet alleen de Engelsen, maar tevens de Ameri kanen ervoor gezorgd, dat zij dat karakter niet heeft gekregen. Er is duidelijk nadruk gelegd op de militaire aspecten van de Amerikaans-Britse samenwerking - daar is Sandys dan ook minister van Defensie voor - en van de bestaande gevoeligheden op politiek terrein behoefde dus, althans naar buiten, geen melding te worden ge maakt. Dat onderwerp blijft gereserveerd voor een ontmoeting tussen MacMillan en Eisenhower. Maar intussen hebben de Washingtonse gesprekken van Sandys de verzoening ingeleid en daarmee is, voor het ogenblik, al heel veel gewonnen. (Van onze correspondent in Djakarta) Er is alle aanleiding enige aandacht te schenken aan de wijze waarop het adres over Westelijk Nieuw Guinea, dat door en kele in Indonesië woonachtige Nederlan ders tot de Staten Generaal zal worden ge richt en waarin nieuwe onderhandelingen over dit gebied worden gevraagd, tot stand is gekomen en aan enkele bedenkelijke aspecten en de activiteiten rond dit adres. Men kan dat doen los van de vraag, hoe men denkt over de kwestie Nieuw Guinea zelf: of de Indonesische „claim" gerecht vaardigd is en het gebied dus moet worden overgedragen, dan wel dat Nederland voor lopig met het beheer ervan belast moet blijven, tot de bevolking van Nieuw Guinea zelf een uitspraak zal kunnen doen. Waar het hier wel om gaat is het won derlijke feit, dat de eerste tien onderteke naars van het adres een elfde liet weten dat zijn naam ten onrechte was vermeld het nu, nadat het conflict over Nieuw Gui nea reeds zo'n kleine zes jaar gaande is, nodig vonden hun bezorgdheid over de po litiek der Nederlandse regering tot uit drukking te brengen. Nog verwonderlijker is het, dat deze eer ste tien ondertekenaars, Nederlanders, die grotendeels reeds vele jaren in Indonesië vertoeven, zich pas bewust werden, dat het tijd werd de Nederlandse volksvertegen woordiging wakker te schudden, toen zij daartoe door iemand, die nauwelijks twee maanden en voor het eerst in Indo nesië vertoeft, werden aangespoord. Oriëntatie bezoek Het adres is aldus tot stand gekomen: De Nederlandse free lance journalist W. L. Oltmans, die volgens zijn zegen een vijftal Nederlandse dag- en weekbladen vertegen woordigt, kwam begin december in Indo nesië voor een oriëntatie-bezoek. Nog vóór hij in Tandjong Priok voet aan wal zette, was te Djakarta over zijn komst al deining veroorzaakt. In de „Nieuwsgier" was na melijk van zijn hand een artikel versche nen, dat voor het grootste deel handelde over de laatdunkende mening van de Ne derlanders over Indonesië, die de schrijver aan boord van de „Willem Ruys" op zijn tocht hierheen had geconstateerd. Een zin snede, dat „zij (de Nederlanders) Gode zij dank niet allemaal zo zijn" was net te wei nig om de verkeerde voorstelling omtrent de verhouding tussen Indonesiërs en Ne derlanders, zoals die hier gelukkig op het persoonlijke vlak in het algemeen bestaat, weg te nemen. Maar wellicht had de zeker in Indone sische verhoudingen onervaren jonge jour nalist Oltmans hier minder schuld dan de beter-weter.de redactie van de „Nieuws gier", die door opneming van het artikel het met haar verantwoordelijkheid dekte. Wij weten van de activiteiten van de heer Oltmans in Indonesië sinds zijn aan komst weinig af. Wij kwamen hem in de krant voor het eerst tegen in de publikatie betreffende het adres aan de'Staten-Gene- raal. Daaruit bleek, dat hij na in nog geen twee maanden tijd de „toenemende ontevredenheid onder de Nederlanders" ge constateerd te hebben, zich tot prof. dr. P. N. Drost, hoogleraar aan de universiteit Indonesië, had gewend om de tekst van een adres op te stellen, dat tot de Staten-Gene- raal zal worden gericht en „waarin de hou ding van de Nederlanders alhier wordt uit gedrukt". Prof. Drost voldeed aan dit verzoek en ontwierp de tekst van het adres. Dit „een mans-adres", dat dus zonder enig vooraf gaand overleg tot stand kwam al zegt het dan min of meer de algemene opinie van de Nederlandse gemeenschap weer te geven is daarna aan een aantal bij de Nederlandse gemeenschap in Djakarta be kende landgenoten ter adhesiebetuiging voorgelegd en gepubliceerd in de twee te Djakarta in de Nederlandse taal verschij nende dagbladen. Bij deze twee dagbladen, de Nieuwsgier en de „Javabode", werden op verzoek der initiatiefnemers lijsten neergelegd, waarop de Nederlanders door plaatsing van hun handtekening instem ming met het adres konden betuigen. Op zichzelf behoeft men tegen deze gang van zaken geen bezwaren te hebben. Men kan zich natuurlijk wel afvragen of de journalist Oltmans twee maanden in In donesië nu wel de eerst-aangewezen man is om een dergelijke adres-actie op touw te zetten. Voor de eerste adhesie-be- tuigers waaronder vier hoogleraren was het in elk geval geen bezwaar met hem in zee te gaan, ondanks het feit, dat hij met zijn ,,Ruys"-verhaal getoond had de ver houdingen in Indonesië niet te kennen en van politieke onrijpheid blijk gaf, dan wel uit „stunt-zucht" sensatie-journalistiek te hebben willen bedrijven. Bedenkelijk wordt de kwestie echter, als men weet van de activiteiten van de heer Oltmans. nadat het adres tot stand was gekomen. Hij ontziet zich namelijk niet om zich in gesprekken op uiterst laatdunkende wijze uit te laten over vooraanstaande Ne derlanders, die om bepaalde redenen be zwaar hebben hun adhesie te betuigen. Zo min als men 'het recht heeft te zeggen, dat degenen die wel tekenden, dit deden uit vrees voor de gevolgen van een weigering, zo min komt het te pas hen, die hun hand tekening weigerden, van gebrek aan moed te beschuldigen. En dat bovendien in woor den, die zich hier niet laten drukken. Men ontkomt niet aan de gedachte, dat op deze wijze ongeoorloofde druk wordt uitge oefend. Een zeer bijzonder aspect om het zacht uit te drukken krijgen de activiteiten van de journalist Oltmans in het kader van zijn mededelingen over zijn goede relaties met Indonesische autoriteiten. Wat daar van waar is, weten wij niet. Er schijnt ech ter wel aanleiding te zijn in deze met over drijving rekening te houden, ondanks het feit, dat hij zich bij het presidentiële gezel schap heeft gevoegd, toen president Soe- karno zijn reis door Europa maakte. Maar als de journalist Oltmans, spreken de over een Nederlander, die hem kennelijk weinig enthousiast tegemoet is getreden, zegt, dat deze Nederlander „om in Indo nesië te kunnen blijven een visum nodig heeft", dan geeft dat blijk van een gevaar lijke mentaliteit. Als wij dus hierboven de wijze, waarop het adres tot stand is gekomen verwonder lijk hebben genoemd, dan is dat, omdat het ons bevreemdt, dat een „aantal bekende Nederlanders" hier waaronder vier hoogleraren zich niet beter hebben ver gewist met wie zij in zee gingen. Wij had den bij deze Nederlanders en zeker bij deze vier Nederlandse hoogleraren meer mensenkennis verwacht. En meer voor zichtigheid in een kwestie, waarin gaat de ontevredenheid in Nederlandse kringen in Indonesië over de „Haagse" politiek tot uitdrukking te brengen. Daarmee heeft het feit, dat bovendien door de amateuristische opzet van het ver zamelen van handtekeningen voor het adres, deze actie zoals de zaken nu staan een pover resultaat dreigt op te leveren, niets van doen. Indonesië schrijft UNO: NEW YORK (U.P.) De Nederlandse beschuldiging, dat de processen tegen Ne derlanders in Indonesië niet volgens inter nationale rechtsbegrippen zijn gevoerd, is „propagandistisch en hypocritisch", aldus de Indonesische vertegenwoordiger bij de UNO, dr. Sundjarwo in een brief aan secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld. Dit was het Indonesische antwoord op een Nederlandse brief aan de secretaris generaal op 4 december, waarin aandacht werd gevraagd voor de gang van zaken in de processen tegen Schmidt en Jung schlager. „Er is geen discriminatie tussen Indone siërs en buitenlanders, ook Nederlanders, voor de Indonesische gerechtshoven," zo wordt in het Indonesische schrijven ver klaard. Daarentegen wordt de Nederlandse re gering er van beschuldigd met het oog op de processen pressie te hebben uitgeoefend op de Indonesische regering en de rechters. Indonesiërs, die in West-Irian (Nederlands Nieuw-Guinea) waren gearresteerd, zouden een ruwe en onmenselijke behandeling hebben gekregen en zijn berecht zonder rechtskundige bijstand. „De processen in Indonesië zijn altijd ge voerd in overeenstemming met de proce dure en wetten, die zijn opgenomen in de bestaande nationale wetgeving, gebaseerd op algemeen erkende internationale stan daarden. De Nederlandse regering kent deze zeer goed. De grondbeginselen van deze wetten en procedures dateren uit de tijd van het voormalige Nederlands-Indi sche bewind." „In de processen tegen de Nederlanders Jungsehlager en Schmidt hebben de offi cieren van Justitie vrijheden toegestaan, welke uitgaan boven de vrijheden, die men bij een strikte interpretatie van de wet zou kunnen verleden. Dit in het bijzonder met betrekking tot het toelaten van rechtskun dige bijstand en het in contact treden met diplomatieke vertegenwoordigers." Te Haarlem is in de leeftijd van bijna tachtig jaar overleden de heer Klaas Ree, die in 1907 als hulploods te Hoek van Holland werkzaam was, toen de Harwich boot „Berlin" vergaan is. Hij redde elf op varenden. De heer Ree is op 24 juli 1877 te Ter schelling geboren. Reeds op jeugdige leef tijd had hij belangstelling voor de zee en hij meldde zich bij een kustvaarder. Toen hij zestien jaar was maakte hij de stranding van zijn schip, afkomstig uit Harlingen, mee. De boot sloeg tegen een klip in Noorwegen en door over boord te springen kon hij gered worden. De heer Ree werd later stuurman en toen hij bijna dertig jaar was werd hij hulploods bij het loodswezen te Rotterdam. Op 21 februari 1907, dus over enkele we ken vijftig jaar geleden, heeft de heer Ree een belangrijke rol vervuld bij het redden van opvarenden van de „Berlin". Op de noorderpier van Hoek van Holland liep het schip tijdens een hevige storm te pletter. Van de bemanning en passagiers kwamen velen om het leven en een aantal slaagde er in het achterschip te bereiken voordat het voorschip zonk. Klaas Ree bemande een jol en met zijn vieren trok men er op uit. Na grote moeite slaagden Klaas Ree en zijn mannen er in het achterschip van de „Berlin" te bereiken en elf personen veilig aan wal te brengen. Er waren Duit se operazangeressen bij, die nog geruime tijd met de heer Ree hebben gecorrespon deerd. Prins Hendrik heeft hem later de huis orde van Oranje-Nassau opgespeld en Ko ningin Emma onderscheidde hem met een medaille voor heldenmoed en naastenlief de. Verder ontving hij Duitse en Engel se onderscheidingen voor het redden der drenkelingen. Een groot aantal jaren is de heer Ree loods geweest in de omgeving van Rotter dam en hij woonde toen in Maassluis. Na zijn pensionering vestigde hij zich in Den Haag en de laatste elf jaar was de heer Ree inwoner van Haarlem. Eerst woonde hij aan de Raamsingel en vorig jaar nam hij zijn intrek in een der huisjes van het Rockaertshof (De Blinkert). Vanmiddag is zijn stoffelijk overschot op de begraafplaats „Oud Eyk en Duinen" te Den Haag teraardebesteld. Orkestleden dreigen met staking ROME (U.P.) De Italiaanse regering heeft het verzoek van de directies van de opera's om meer subsidies afgewezen. De minister voor de begroting, Adone Zoli, verklaarde, dat de huidige subsidies vol doende zijn en dat de theaters de crisis het hoofd kunnen bieden door hun buitenspo rige uitgaven te besnoeien en verspilling tegen te gaan. De directies van beroemde opera's zoals La Scala te Milaan, de Teatro dell'Opera te Rome, de San Carlo te Na pels en de Fenice in Venetië en andere, verklaarden een week geleden, dat zij hun theaters zouden moeten sluiten nog voor het einde van het operaseizoen wegens gebrek aan 0*1 dv De lgden van de,opera-or kesten hebben al gedreigd met staking. U 4 4 U *4 .>4.,, <ty-, iii«? - ïerwyt de Parijzenaars zonday in zomerse toiletten bij duizenden in de Tuilerieën, het Bois de Boulogne en de andere parken van de Franse hoofd stad kuierden bij een temperatuur van 17 graden Celsius, waren de meeste rivieren en meren in de Sovjet-Unie nog met een dikke ijslaag bedekt. Rus sische vissers hakken bijten om de vissen te verschalken, die zich bij de gaten komen verdringen om verse lucht te happen. Frankfurter Rundschau" oppert dit denkbeeld De „Frankfurter Rundschau" oppert het denkbeeld een gedenkteken te stichten voor Anne Frank, het Joodse meisje dat de laatste jaren van haar leven in Am sterdam doorbracht en gedurende de tweede wereldoorlog in een concentratie kamp om het leven kwam. Het blad wijst erop, dat het toneelstuk „Het dagboek van Anne Frank" op het Duitse publiek een diepe indruk heeft gemaakt en het oppert het denkbeeld, dat Frankfurt als stad, waar het meisje geboren is, haar nage dachtenis, en de nagedachtenis van haar Joodse medeburgers, kan eren. Het ge boortehuis is bij de bombardementen ge spaard gebleven. Het minste wat men kan doen, aldus de „Frankfurter Rundschau", is er een gedenkplaat aan te brengen. Het blad overweegt, dat een dergelijk eerbetoon reeds past tegenover de vader van Anne, Ootto Frank, die nog in leven is. „Men kan niets materieels doen en niet denken het kwaad van het verleden goed te kunnen maken. Zulke dingen laten geen schadeloosstelling toe. Doch men zou Otto Frank kunnen tonen, dat het Frankfurt .en Duitslapd yan heden mgt diepe schaamte ën spijt denken aan het kwaad vjm die, .yroggepg jaren". Leergeld Als kind heb ik menige traan gelaten om de arme Tom Duim, die slechts zo groot was als zijn vaders vinger, maar die toch voortdurend gedoemd scheen door zijn ongebreidelde nieuwsgierigheid in de grootste moeilijkheden te geraken. Helaas heb ik er voor mijn latere leven weinig of niets van geleerd, waarbij nog komt, dat Tom Duim op de meest critieke mo menten hulp kon verwachten van de grote tovenaar Merlijn. Maar wie stuurt je tegen woordig nog een feeënkoningin, die je in een luchtkoetsje, bespannen met kleurige vogeltjes, snel als de wind terug brengt naar het huisje van vader en moeder en het koetje in de wei? Wanneer w ij door onze nieuwsgierigheid in de nesten raken, mogen we blij zijn als het ons alleen maar géld kost. Leergeld noemen ze dat dan, maar ik vrees, dat het een slechte investering is en dat netto winst hoofdzakelijk terecht komt bij de handige jongens, die instinctief begrepen hebben, dat elke menselijke zwakheid de nimmer opdrogende bron vormt voor een winstgevend handeltje. Neem bijvoorbeeld die aardige Parijse folklore, die in stand wordt gehouden door de mannetjes met de frivole plaatjes. Zij klemmen een mapje met foto's in de hand, waarvan zij de bovenste door een snel op lichten van enkele vingers aan de voorbij gangers vertonen. Niemand kan echter in een zo kort tijdsbestek vaststellen wat er precies te zien valt en daarom voorzien zij hun koopwaar, in vele talen, van een uiterst pikante toelichting. Een paar maanden geleden liep ik, op de Boulevard St. Michel, mijn neef Wouter tegen het lijf. Hij troonde mij terstond mee naar Dupont, waar hij mij, achter een filtre, bekende zulk een verderfelijk mapje te hebben gekocht. Het was zijn eerste verblijf in Parijs en ik kon mij indenken, dat hij de beker der lichtzinnigheid zon der talmen tot de bodem wilde leegdrin ken. Zenuwachtig peuterde hij het pakje open. Het eerste prentje toonde een dame uit 1900, die, met ontelbare sluiers omwik keld, plaats had genomen op een roman tische rotspunt. De volgende plaatjes ble ken wazige afdrukken te zijn van soort gelijke voorstellingen, waarbij men beur telings gesluierde dames kon waarnemen terwijl zij toefden onder zwaar geboomte en aan snel vliedende bergbeekjes. U kunt zich dus voorstellen, dat mijn neef diep teleurgesteld was. „En daar heb ik nog wel duizend francs voor moeten betalen", stotterde hij in een toestand van volslagen ontreddering. „Trek het je maar niet aan", sprak ik troostend, „jaren geleden heb ik ook eens zo'n mapje gekocht en het heeft me toen vijftien honderd francs gekost". „En wat stond daar dan op?", vroeg hij met hernieuwde hoop. Naar waarheid antwoordde ik: „Alle maal Eiffeltorentjes!" Am. de Vita ADVERTENTIE De plannen van Polygoon-Profilti en Multifilm om hun samenwerking in de technische sektor van hun bedrijven zoveel mogelijk te perfectioneren, beginnen thans duidelijk vorm te krijgen. De beide Haar lemse bedrijven hebben grond aangekocht op het terrein Wisseloord te Hilversum en de bouwvergunning verkregen voor de bouw van een laboratorium annex studio. Dit complex zal ook ten dienste staan van andere dan deze bedrjjven. Men wil er namelijk een centrum vestigen, waar men in Benelux-verband kan beschikken over een perfecte technische outillage voor alle filmwerkzaamheden. Natuurlijk zullen in de eerste plaats Polygoon-Profilti- en Multifilms profiteren van dit centrum. Reeds hebben deze be drijven de N.V. Cinecentrum opgericht, ADVERTENTIE RONDE VAN CORSICA Ondanks geforceerde rit 1 L. op 1614 K.M. brandstofverbruik 5580.— Een Londense arts heeft zaterdag ver- Haard, dat de beruchte Londense „smog", een mengsel van rook en mist, longkanker kan veroorzaken. Hij weigerde een belas tingverhoging te betalen, omdat de autori teiten niets hebben gedaan tegen de „smog". De dokter heeft een jaar lang monsters „smog" onderzocht. Hij kwam tot de ontdekking, dat „smog" radon, een radio-actief gas, bevat, dat volgens deze arts longkanker kan veroorzaken. (Van onze correspondent in Djakarta) De Nederlander K„ de voormalige eige naar van een Djakartase juwelierszaak, is thans in vrijheid gesteld. Hij moet zich echter dagelijks bij de politie melden, zo dat het hem nog niet is vergund naar Ne derland terug te keren. De heer K. werd op 31 juli verleden jaar, toen hij bij een van zijn periodieke bezoeken aan Indo nesië te Djakarta verbleef, gearresteerd daar hij werd verdacht van belastingont duiking en het op illegale wijze over maken van belangrijke geldsbedragen naar Nederland. De heer K. had kort voor zijn arrestatie de firma verkocht aan de accountant J„ die enige tijd later wegens de genoemde belastingontduiking even eens werd aangehouden. De heer J. werd reeds eerder op vrije voeten gesteld. De heer K. is ook eigenaar van een juweliers firma in Haarlem. (Van onze correspondent in Bonn) De gebeurtenissen van de dertigste juni 1934, toen Ernst Röhm, de stafchef van de S.A., en tal van andere vooraanstaande fi guren uit deze organisatie werden dood geschoten, zijn opnieuw in de belangstel ling gekomen, nu men twee gewezen top figuren van de nazi-beweging voor een ge rechtshof in München wil dagen. Het zijn twee SS-aanvoerders, de 65-jarige Sepp Dietrich en de 59-jarige Michael Lippert, die ook „oberbürgermeister" van Berlijn is geweest. Dietrich heeft in de geallieerde gevangenis voor oorlogsmisdadigers in Landsberg gezeten, maar de Amerikanen hebben hem vorig jaar ontslagen en hij woont nu in Ludwigsburg in Baden-Wür- temberg. Dietrich wordt er van beschuldigd het bevel tot executie van zes vooraanstaande figuren uit de S.A. te hebben gegeven. Lippert zou de zes hebben doodgeschoten, geholpen door Theodor Eicke, die com mandant van het concentratie-kamp van Dachau is geweest en in Rusland om het leven is gekomen. Hitler was met een vliegtuig uit Godesberg gekomen om en kelen der ter dood veroordeelden de epau letten met distinctieven van de schouders te rukken. Röhm, die weigerde het vonnis aan zichzelf te voltrekken, werd in zijn cel door Lippert doodgeschoten. Hitier liet nog een aantal S.A.-leiders gevangen nemen, van wie er verscheidene terechtgesteld werden. Officieel is naderhand toegegeven dat 78 aanhangers van Röhm werden gedood. De procureur-generaal van München schat hun aantal echter op 160. In een boek over de wandaden van de S.A., dat in Zwitser land is uitgekomen, wordt beweerd, dat het er omstreeks duizend zijn geweest. Men weet evenmin of Röhm en zijn aan hangers een samenzwering op touw had den gezet en of zij van plan waren een putsch in de partij te beginnen. Hitier was toen nog maar anderhalf jaar aan de macht en de wildste geruchten deden in die tijd de ronde over ernstige wrijving tussen de S.S. en de S.A. enerzijds en van deze beide met het leger anderzijds. Hitier kreeg het gedaan dat de Rijksdag de moor den goedkeurde. „Onvermijdelijk" Het staat nog niet vast wanneer het pro ces in München kan beginnen. Een om vangrijke hoeveelheid materiaal moet eerst grondig wordên bestudeerd. Vele ge tuigen zijn al verhoord. Men had ook Ru- dolf Hess, die in de gevangenis te Spandau bij Berlijn zit, willen ondervragen, maar de geallieerden willen niet, dat hij naar München wordt gebracht. De advocaat dr. Alfred Seidl, die al vaker vroegere nazi leiders heeft verdedigd, probeert te verhin deren dat er een proces zal worden ge voerd. Hij beweert dat de moorden van 1934 en het neerslaan van de „Röhm- putsch" staatkundig onvermijdelijk zijn ge- weest. Het Openbaar Ministerie in Mün chen moet toegeven, dat het bijna 23 jaar later, moeilijk is de ware toedracht vast te stellen. Het zal volgens het Open baar Ministerie nauwelijks mogelijk zijn deze zaak volledig op te helderen. waarvan de directeur van Multifilm, de heer E, J. Verschuren, als directeur fun geert en de chef van de technische dienst van Polygoon-Profilti, de heer W. J. Sips, als adjunct-directeur. Een en ander houdt niet in dat er een volledige fusie tot stand komt tussen Poly goon-Profilti en Multifilm. Elk der bedrij ven blijft haar eigen werk voortzetten. Het overbrengen van het kleurenlaboratorium van Haarlem naar Hilversum betekent voor Polygoon, gezien de kleine behuizing aan de Koudenhorn, een aanzienlijke verlich ting. Dat Polygoon-Profilti tot het vervaar digen van Nederlandse speelfilms zal over gaan, is niet afhankelijk van de verbetering aan de technische outillage. Belangrijk daarvoor is alleen de vraag of een voort durende speelfilmproduktie mogelijk is op grond van een financieel redelijke exploi tatie en evenzeer van het voorhanden zijn van goede scenario's. Een aantal Horeca-ondernemers heeft besloten tot oprichting van een fonds ter behartiging van de belangen van hun door het zondagsrijverbod getroffen Horeca ondernemers. Men zal zich tot de regering wenden met de vraag of schade zal wor den uitgekeerd. Ook overweegt men de regering voor de schade in rechte aan te spreken in een proefproces. Volgens een juridisch advies zou het mogelijk zijn de staat rechtens aansprakelijk te stellen. Er zijn voldoende aanwijzingen om de vraag te stellen of het zondagsrijverbod wel noodzakelijk is geweest. Zou op grond van de feiten aangenomen moeten worden, dat er geen dringende noodzaak aanwezig was, dan kan gesproken worden van een on rechtmatige overheidsdaad, zo bericht het weekblad Horeca. De voorraad benzine in ons land en de mogelijkheden om daarover buitenslands te beschikken waren destijds meer dan voldoende. Doch ook wanneer de over heidsmaatregel juist zou zijn geweest, dan nog is er alle aanleiding tot aansprake lijkheidsinstelling voor vergoeding van de schade der direct getroffenen. Volgens het blad zijn er niet alleen morele, doch ook juridische argumenten aan te voeren om schadevergoeding van de staat te eisen. POeX3QCOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOOCOOOOOOOCOOOOCOOC)OOOOOOa WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Maak van uw reqenjas een winterjas Inknoopvoering 20.23.50, 32.50. Voering gratis inzetten. Gen Cronjéstr. 40-44, H'lem, Tel. 15438 r-, Een 36-jarige Italiaanse avonturier heeft een bank te Nijmegen opgelicht voor f 31.000. De man is, aldus wordt nu pas bekend gemaakt, midden januari in Mi laan gearresteerd door de Italiaanse po litie, die ook nog een en ander met de man te vereffenen had. De Italiaan had in oktober bij een Nij meegse bank verschillende „traveller- cheques" aangeboden tot een waarde van f 31.000. De kassiers waren voorzichtig en informeerden voor de verzilvering of de cheques echt waren en niet-geblokkeerd, maar de informaties waren geruststellend. Toen de cheques echter naar Amerika wa ren doorgezonden, kwam vandaar het be richt dat ze geblokkeerd waren en van diefstal afkomstig. Het paspoort van de Italiaan bleek van diefstal afkomstig. Op last van de Justitie is zaterdagmor gen te Nieuw- en Sint Joosland het stoffe lijk overschot opgegraven van de in sep tember van het vorig jaar overleden echt genoot van de op 8 januari door nog niet geheel opgehelderde oorzaak om het leven gekomen weduwe F. M. KoddeRoose. De heer Kodde is gedurende, vijf weken voor zijn dood in het Middelburgse gasthuis in behandeling geweest voor een plotseling opgetreden hartafwijking. Op de dag van zijn thuiskomst uit het gasthuis op 17 sep tember is hij overleden. De sectie op het stoffelijk overschot is zaterdagmorgen in het gasthuis te Middelburg verricht door dr. J. Zeldenrust, patholoog en politie deskundige. Over de uitslag van dit onder zoek is niets bekend gemaakt. Op 16 januari werd in deze zaak de taxi chauffeur L. H. uit Nieuw- en Sint Joos land gearresteerd, verdacht van verduiste ring van geld dat aan de omgekomen we duwe behoorde. Verleden week werd hij tevens onder verdenking van doodslag op de weduwe gesteld. Te 's-Hertogenbosch is zaterdag mej. R. van Grunsven uit Geffen met de heer J. van Hatert, ambtenaar op het stadhuis te 's-Her- togenbosch, in het huwelijk getreden. Mej. Van Grunsven heeft tijdens de bezet tingsjaren bijzonder verdienstelijk illegaal werk verricht, met name in de periode toen het zuiden bevrijd was en zij via de Bies- bosch contacten met het noorden onderhield Prins Bernhard heeft haar destijds de Bron zen Leeuw uitgereikt. Verscheidene dankbare Nederlanders, die aan mej. Van Grunsven het leven te danken hebben, waren bij de plechtigheid aanwezig. Bij de vele blijken van belangstelling was een bloemstuk uit Israel.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5