Lente in de lucht De „Bergen", vroeger een van de mooiste trawlers, naar de sloper THALIA K( o vennemer Lantaarn LANGS SLUIZEN EN HAVENS 5 KEPERFLANEL Gaat uw gang! aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Sneeuwklokjes en krokussen bloeien Agenda voor Beverwijk Uitslagen Wintercompetitie bridgeclub Driehuis" „Alcura" doet weef van zich spreken „Liibox" na veel narigheid in Ierland binnen „Joy"-rijders in Beverwijk met bestelauto gekanteld Kaderweekeinde Nieuwe Koers in IJmuiden Succes voor balletschool Kienavond voor een Hervormd clubhuis KENT U -> DAT GEVOEL van, héérlijk uitrusten Bejaarden van Velsen- Noord wellicht spoedig in ander gebouw Kolenhandelaren van Beverwijk vergaderden Filmavond „Natura" WIJ had grote moeite met Lisser Boys6-4 WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 WE HEBBEN het in de krant kunnen lezen, dat de stoomtrawler „Bergen" IJM 16 de vorige week woensdag naar de sloperij is gebracht door de sleepboot „Ebro". Eigenlijk is het heel gewoon, want hoeveel IJmuidense trawlers zijn er niet verdwe nen om gesloopt te worden. In de jaren 19361937 was het zelfs een hele vloot die uit de haven verdween, maar toen bleven er nog een tachtig stoomtrawlers over, ter wijl nu, na het vertrek van de „Bergen" er nog zeven IJmuidense stoomtrawlers over zijn: de „Tzonne", „Herman", „Norma Maria", „Haarlem", „Vios I", „Klaas Wjj- ker" en „Viking Bank". Ontegenzeggelijk is de „Bergen" een on zer mooiste trawlers geweest. Het schip zelf kan het nu eenmaal niet helpen dat het type plotseling verouderd is. Engeland heeft er tientallen gebouwd en in de der tiger jaren waren het alle de beste trawlers van de vloot. In 1939 kwamen de meeste in dienst van de Britse admiraliteit om dienst te doen als mijnenveger en de traw ler, die we nu als „Bergen" hebben zien verdwijnen, is de „aanvoerder" geweest. Het schip was toen „Berberis" genaamd, van de „Berberis Class", waartoe tevens hebben behoord de „Aider", „Beech", „Hawthorn", „Holly", „Laurel", „Lilac", „Magnolia", „Maple", „Redwood", „Syca more" en „Syringa". Die naam „Berberis" heeft het schip pas in 1939 gekregen. Als visserijschip had het van 1928 af dienst gedaan onder de naam „Lord Hewart" H 475 en het was gebouwd in opdracht van Pickering Haldane te Huil bij Cochrane Sons te Selby. Toen de oorlog afgelopen was, keerden vele van deze trawlers niet meer terug bij de oorspronkelijke eigenaren. Zij werden te koop aangeboden en voor ons land be- i tekende dit een welkome aanvulling van de zo zwaar getroffen vissersvloot. Vóór de oorlog waren er in IJmuiden al enkele trawlers van dit type in gebruik en de ervaringen waren gunstig, enkele hadden reeds in de Barents Zee gevist en voor IJmuidense rekening werden er vier aan gekocht. Dit was in de zomer van 1946 en op zekere dag vertrok de sleepboot „Am sterdam" van Bureau Wijsmuller naar Ro- syth om er twee te halen en zo kwamen op 25 juli in IJmuiden de „Stella Leonis" en de „Redwood" en op 1 augustus de „Ber beris", tegelijk met de „Maple". Drie wer den er voor de visserij gereedgemaakt door De Vem. De „Berberis" kwam bij de Mij. Petten, die pas weer een Schoorl IJM 39 en een Petten IJM 49 in de vaart had ge bracht. De „Berberis" kreeg de naam Ber gen IJM 16, waarmede dus weer een voor oorlogse naam in ere hersteld werd. De vorige trawler „Bergen" was eveneens een schip van Britse oorsprong en het eer ste waarmede de Mij. Petten in 1923 begon. Het vaartuig had toen al veertien jaar on der de naam „Beatrice" gevaren, eerst als M 212 met Milford Haven als thuishaven en later als GY 1114 toen het thuisbehoor- de in Grimsby. Onder de naam Bergen IJM 16 heeft het schip geregeld van IJmui den uit aan de visserij kunnen deelnemen tot in 1940, toen het met vele andere IJmui dense trawlers uitweek naar Engeland. Zij hebben daar belangrijk werk gedaan onder gevaarvolle omstandigheden en het is een gelukkige omstandigheid geweest dat er nog zoveel schepen in 1940 naar de thuis haven konden terug keren. Maar de „Ber gen" is niet weergekeerd. Het vaartuig ADVERTENTIE het theater met de beste films Tel. 4307 - 5789 DONDERDAG a.s. - 8 uur in een speciale voorstelling Gina Lollobrigida - Vittorio de Sica in JALOEZIE Een kostelijke, van humor sprankelende film GEESTIG - PIKANT - UITBUNDIG had veel van de oorlog te lijden gehad en het was de moeite en de kosten niet meer waard om het weer in de oorspronkelijke staat terug te brengen. De „Bergen" was immers bijna 40 jaar oud geworden en zo gebeurde het dat de „Berberis" er na de oorlog voor in de plaats kwam. Die tweede „Bergen" heeft die leeftijd echter niet mogen bereiken. Na 28 jaar trouwe dienst brak een kleine rustperiode aan in de Haringhaven, maar tenslotte ontkomt het schip niet aan de slopershamer. (Nadruk verboden.) ADVERTENTIE 4 in diverse kleurstellingen 80 cm breed van 1.60 voor 1.19 l Zo lang de voorraad strekt. LAAT DIT NIET VOORBIJGAAN. JLi-JLOJÜ. ■4 ■4 ■4 4 •4 M Lange Nieuwstraat Marktplein Telefoon 5205 IJmuiden ■4 Het zachte winerweer heeft de natuur geheel in de war gebracht, want hoewel de kalender nog maar nauwelijks februari aangeeft bloeien de eerste voorjaarsbloe men buiten. In verschillende tuinen staan reeds de sneeuwklokjes in bloei. Zelfs staan op enige beschutte plaatsen krokus sen te bloeien. Biljarters vieren feest De Beverwijkse biljartvereniging „Ex celsior" houdt op donderdag 7 februari haar jaarlijkse feestavond in het clubhuis café Appeldoorn. Op deze avond zullen de prijzen worden uitgereikt aan de winnaars van de gehouden onderlinge competitie. WOENSDAG 6 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Het loon der zonde". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De zwaan". K.S.A.-gebouw, gymnastiekuitvoering Chr. Turnvereniging „Hercules". „De Groentenbeurs", 20 uur: Vakcursussen Kennemer Motor- en Autoclub. Openbare leeszaal, geopend van 15-17 uur: jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 15-16 uur. „Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uit lening, geopend van 15.1516.45 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 10-13 uur; lees- en studiezaal ge opend van 10-13 en 15-18 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend dagelijks van 10-11 en 17-18 uur. DONDERDAG 7 FEBRUARI Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De zwaan" Kennemer Theater, 20 uur: Arbeiders To neelfonds, Toneelavond. K.S.A.-gebouw, gymnastiekuitvoering Chr. Turnvereniging „Hercules". K.S.A.-gebouw. 20 uur: Chemica. Hotel „Parkzicht", 20 uur: Laatste wed strijd Nederlaagtoernooi om de zilveren vaas. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 10-13 uur; lees- en studieclub ge opend van 10-13 en 15-18 uur. De uitslagen van de derde ronde winter competitie van de bridgeclub „Driehuis" (in percenten) luidden: Lijn A: 1. Heren Born--Cleeren 69.04; 2. Heren BosmanErmhaus 61.11; 3. Heren BaisRibbens 53.97; 4. Heren Schaaperv. d. Vlugt 43.97; 5. Heren Krab—De Waal 49.21; 6. Dames Berkhout—Heykants 42.86 7. Heren SnoekOoms 37.30; 8. Heren Berkhoutv. Gameren 32.54. Lijn B: 1. Heren Wescherv. Doorn 69.44; 2. Heren DupkerNeed 53.70; 3. Heren OuwerkerkVlotman 50.93; 4. Heren Acia- roneBosman 49.54; 5. Heren Pennockv. d. Vlugt 49.07; 6. Echtpaar Noortman 48.15; 7. mevrouw DijkshoornHeer Heykants 46.76; 8. Dames SnoekOoms 46.30; 9. mevr. NeedHeer Valk 43.52; 10. Dames v. Dok— v. Hoften 42.59. De „Alcura" van de N.V.V. Bestuurders- bond IJmuiden heeft voor de maand fe bruari een paar filmvoorstellingen georga niseerd waarvan de titels volle zalen be loven. Op woensdag 6 februari wordt er 's mid dags om 3 uur voor de kinderen „Tien kleine Negertjes" vertoond en om het feest niet te vergeten wordt er na afloop aan elk kind een ballon uitgereikt,. Dezelfde dag 's avonds om 8 uur kunnen de groten genieten van Deanna Durbin met het orkest van Leopold Stokovsky in „100 mannen en 1 meisje". Vooraf draait de N.V.V. jubileum-film „Gouden oogst". Tenslotte zal het onderwerp „Arbeid in de wereld van morgen" besproken worden door de heer Van Meurs op dinsdag 12 februari in een der zalen van het Cultu reel Centrum. Supporters vereniging presenteert feestavond Hotel Borst is zaterdag 16 februari plaats van samenkomst voor de leden van de Castricumse supportersvereniging CSV. Er zal namelijk onder de titel „Lach en ver geet" een bont programma worden gepre senteerd, waaraan medewerken: het accor deonduo The Haruwa's, het vocaal kwartet The Four Howards, het danspaar Ria en Antoon, de imitator en parodist Fred. Men ger, de clown Fragoni en de conferencier Wim van Gulden. Deze bonte avond, die om 20 uur begint, wordt besloten met een bal. tijdens hetwelk The Gladstones voor de muziek zorgen. Een toen nog onbekend Nederlands schip heeft gisteren op de Atlantische Oceaan, aan de Zuidwestkust van Ierland ter hoog te van Kerry een S.O.S.-sein aan „het dichtstbijzijnde reddin.gbootstation" uitge zonden. Het Nederlandse schip „Lubox" is maan dagavond de Tralee Baai binnengevaren en heeft daar beschutting gevonden tegen de harde wind. Hoe precies de toestand aan boord is kan moeilijk worden vastge steld, omdat door de zware storm over ge heel Ierland telefoon- en telegraafkabels zijn geknapt en vele verbindingen zijn ver broken. In het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan heeft naar achteraf blijkt de „Lubox" noodseinen uitgezonden, die vaag leken en de indruk wekten dat het schip losgeslagen was van zijn anker. Er werd hulp gevraagd van sleepboten. Zaterdagavond hebben de veertienjarige J. B. en de vijftienjarige W. S„ beiden uit Beverwijk tezamen met de vijftienjarige J. A. uit Velsen een bestelwagen bij de spuitinrichting van de heer Van L. aan de Markt de Beverwijk weggehaald en daarmee een rit gemaakt door de straten van Beverwijk. Hierbij werd in de Lelie straat een lantaarnpaal omver gereden. De jongens namen vervolgens bij de hoek Prinsessenlaan-Dr. Schuitstraat de bocht niet goed en de bestelwagen kantelde. De auto werd zwaar beschadigd en ter plaat se sneuvelden tenslotte nog een boom en een tuinhek. De politie heeft proces-ver- baal opgemaakt. Het gewest Noordholland van Nieuwe Koers, de jongerenorganisatie van de Par tij van de Arbeid houdt op 9 en 10 februari een kaderweekeinde in het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Abeelenstraat te IJmuiden. Op zaterdag 9 februari zal de heer A. Bours van de Provinciale Planologische Dienst te Haarlem een inleiding houden over de ruimtelijke ordening. Op zondag 10 februari spreekt de heer C. Boerman over de verhouding Nieuwe KoersPartij. Een stampvolle zaal Roozendaal te Cas- tricum heeft zaterdagavond genoten van het optreden van de jeugdige leden der Eerste Castricumse Balletschool, welke in 1954 werd opgericht. Onder leiding van mevrouw Annemarie Kühne en de heer Marinus van den Nieu- wenhoff werd een uitstekend dansprogram- ma naar voren gebracht dat werd geopend met „De kleine zeemeermin", naar het sprookje van Hans Christiaan Andersen. Er kwam een complete hofhouding op het toneel, alsmede een aantal zeemeerminnen en een heuse prins en prinses. Allen dansten op muziek van J. G. Vis ser, de pianist die voor een gave begelei ding zorgde, J. Lolle, C. Gurlitt, G. W. v. Gluck, W. A. Mozart, C. Czerny, A. Tho mas en F. Schubert, dat het een lieve lust was om te zien, vooral, omdat ook de kostuumpjes uitstekend waren verzorgd. Wat er met jarenlange oefening valt te bereiken liet mevrouw Annemarie Kühne de vele aanwezigen na de pauze zien in haar solo in de danssuite (1950) Jeanne D'Arc, waarin zij respectievelijk de her derin, strijdster en de veroordeelde su bliem uitbeeldde. Voordat iedere dans werd uitgevoerd gaf de heer Marinus van den Nieuwenhoff een korte uiteenzetting waardoor de betekenis, zowel van de muziek als de dans, aan dui delijkheid won. Deze leerlingenavond kan zonder over drijving als een hoogtepunt uit de geschie denis van de nog jonge balletschool wor den gekenmerkt. Eechtrop-leden feestelijk bijeen De Bevelwijkse hockey-vereniging ..Eech- trop" heeft haar leden in hotel „Sonne- vanck" een feestelijke bijeenkomst aange boden die zeer goed is geslaagd. Zaterdag middag werd hiermede reeds een aanvang gemaakt voor de jeugdigen die in zeer grote getale waren opgekomen. Het voornaamste onderdeel van het programma werd gevormd door kienen. 's Avonds kwamen de ouderen bijeen. Di verse schetsjes werden opgevoerd, afgewis seld met conferences van de heer L. Drijver. Het grootste succes werd behaald met het stukje liefde en babysit. Voorts vroeg een opgevoerde pantomime en enige zangstukjes de aandacht. Tot besluit volgde een piano recital van de heer E. v. d. Woude. Een ge zellig bal besloot deze avond die geheel door eigen krachten werd verzorgd. De vereniging telt thans 190 leden, ver deeld in 50 aspiranten, 68 junioren en 72 senioren. Mobilofoons voor sleepboten? De Kamer van Koophandel te Rotterdam heeft bij het hoofdbestuur van de PTT schriftelijk bepleit, zo spoedig mogelijk een commissie in te stellen, die het vraag stuk van de verdeling van de beschikbare kanalen voor radiotelefonie zal bestude ren, zulks in verband met de grote behoef te aan mobilofoonverbindingen voor de sleepbedrijven. MARKTBERICHT. Beverwijk, 4 februari: rabarber 6386 et., waspeen 2653 ct„ spruiten 3187 et., boere- kool 2843 ct., prei 12—35 ct., groene kool 1638 ct., rode kool 1221 ct., gele kool 12 20 ct., bloemendaalse gele 33 ct., knollen 4 32 ct., witlof 3245 ct., rapen 812 ct., uien 1122 ct., peen 614 cent. Het was zaterdag al weer ruim een jaar geleden, dat de „Actie Bouw Clubhuis" (A.B.C.) op hervormde grondslag werd ge boren en thans werd er voor het zelfde doel iri het Hervormd Wijkhuis een kien avond gehouden. De heer A. Geerlofs, voorzitter, deelde mede, dat het succes van het vorig jaar uitstekend was geweest en het begin kapitaal al een aardige vorm had aange nomen. Teneinde de actie levendig te hou den en het kapitaal uit te breiden waren in het bestuur plannen besproken om een „beurs" voor de bereiden, waarvoor als tijdstip november was gedacht. Het voor nemen is alle verenigingen, die voor het doel sympathie hebben, aan deze actie te laten deelnemen. Behalve met het kienspel om vele fraaie prijzen, werd de avond gevuld met zeer gewaardeerde zang van het koor en mu ziek van „De Monica's". Nieuw bestuur gekozen Op de jaarvergadering van de Kinder- kerk „IJmuiden-Oost" werd een bestuurs verkiezing gehouden omdat drie bestuurs leden aftredend waren. Tevens werden twee nieuwe bestuursleden erbij gevoegd, zodat het nieuwe, uit 7 leden bestaande, bestuur er als volgt uitziet: voorzitter: J. J. J. Jansen, vice-voorzitter: J. Menzel, le secretaris: J. Kerkhoven, De Ruyterstr. 174, 2e secretaris: C. Meerlant, le penningmees- teresse: mej. T. v. d. Vijver, 2e penningmees ter: S. v. Dorp, alg. adjunct nog onbekend. ADVERTENTIE - ;'v L.i, iV". v Onze beddenafdeling heeft de ideale matras die U dat vorstelijke gevoel óók geeft* Vraag er eens naar bij Als per 1 mei de over steekplaatsen voor de twee benige deelnemers aan ons verkeer beschermd zullen worden door recht en wet en de automannen dus dienen af te remmen voor een koppel overstekenden, zullen ook in Velsen hier en daar knipper- bollen in de aarde zijn ge plant zwart-witte stangen met hun oranje bekroning zijn inmiddels al binnen onze veste gearriveerd. Het lijkt mij van nut te zijn, dat de autorijders in middels de kleine drie maan den, die hen nog van die eer ste mei scheiden, alvast in training gaan en de Velsense voetgangers er aan gewennen, dat zij op de zebrapaden on gekwetst en rustig mogen oversteken. Voetgangers zijn echter door scha en schande wijs ge worden schichtige lieden, aan wier verkeersbeleid mede daardoor wel het een en an der mankeert, maar die bij het afleren bepaald niet wor den geruggesteund. Ik heb bijvoorbeeld nog maar twee keer een voetganger gezien, die voorrang kreeg van een rechtsafslaande automobilist volgens het goede princiep, dat ook deze voetganger „verkeer" is en dus als recht- doorgaand verkeerselement voorrang geniet boven het afzwenkende deel der wegge bruikers. Op de zonneklep, die zich boven het hoofd in mijn blauw voituurke bevindt, heb ik bij wijze van proef een bedrukt stuk papier gelijmd met de vriendelijke en duide lijke aanmaning „Gaat uw gang!". De klep wordt neergesla gen, zodra voetgangers wei felen over te steken en dat helpt al mooi, naar ik heb op gemerkt. Wie meedoen wil aan dit klein wellevendheidsproefje, hij melde zich te onzen bu- rele, waar zulk een op te plakken papier voor hem klaar ligt, onder beding dat lijj zich voorneemt een nette vent op de weg te blijven. En ook des voetgangers lijf en leven als een goed huis vader zal bewaken. Komt u maar halen de voorraad is echter beperkt. Natte traan Na de dame-in-het-blauw, die blijkens de vorige editie dezer schijnselen met een nat pak haar voetgangersdom moest bekopen, toen onder de viaducten in de Stationsweg een onheuse vrachtautostuur- raddraaier een plas in een waterscherm veranderde, komt uit de Rivierenbuurt een heer, een tevreden heer gelukkig. Deze heeft, wande lend over de Lange Nieuw, de grootste erkentelijkheid opgevat voor een in het don kergroen gehulde automobi list, die omzichtig een plas omzeilde, toen hij de Ri vierenaar met vrouw en kind daar voortstapte over het fietspad (foei!) en niette min ontzien werd op dees' hoffelijke wijze. In de bloemen door de bruiloft De twaalfde dezer sprok kelmaand hebben de Duin- lustparkweggers op nommer 67 vijfenvijftig jaren echtelijk geluk bijeen gesprokkeld en aangezien ik hen vijf jaren terug heb aangemoedigd, het diamant te gaan halen, kan ik ze nu op de helft al leen maar wederom geluk wensen en aanmoedigen op de de ingeslagen weg voort te schrijden, dan zit dat diamant er dik in. Meneer Jonker is nu 76, mevrouw J. M. Jonker-Roe land maar iets jeugdiger. Ge herinnert u wellicht hun historie nog: bloemen winkel, zes zoons, waarvan er één met hem in Flora's kinderen zaken doet. De bruigom heeft het wilgje nog lang niet in de wilgen gedeponeerd, want hij rept zich nog kwiek door het Santpoortse organisatieleven, dat hem nog lang niet missen kan en alleen al daarom het diamant met hem hoopt te beleven. Oud-illegaliteit, win keliersverenigingen en Sant- poorts Bloei geven hem bui ten de bloemen nog de han den vol, maar daar blijft een mens jong en fris bij. Vader heeft sinds onheug lijke tijden per velocipède de bloemen rondgebracht, die de jonge Jonker in het dorp verkocht en hij deed zulks in een kistje, waarop de naam van een bekend was middel vermeld stond. Toen het kistje na lange jaren dienst bezweek, schreven de Jonkers naar de wasmid- delenmeneren, die terug schreven, dat de kistjes in middels uit de mode waren, maar dat ze voor de leut een nieuw kistje zouden laten na maken. Hetgeen geschiedde. Zodat onze Jonker-bruigom met vermoedelijk het enige Nederlandse wasmiddelen kistje door Santpoort ped delt zoals gezegd op weg naar een diamanten feest. Dinsdag de twaalfde is er receptie in het Stationskof fiehuis tussen drie en vijf en ik beloof u, dat het er vol wordt. Alvast mijn hartelijke felicitaties! Papieren Dit land van formulieren en papieren, van biljetten en cognossementen strooit blijk baar een deel dezer paperas sen over de openbare weg, zegt mij bedrukt een arts uit IJmuiden, die zich dagelijks ergert aan het rommelig voorkomen van zijn praktijk- gebied. Hij heeft gelijk, deze medi cinale autoridder, want IJmuiden-West en in mindere mate IJmuiden-Oost kunnen er soms echt slordig bijliggen, als wij weer eens aan het strooien zijn gegaan en ons avondblad mitsgaders de verpakking onzer Koningin nesoep en sigaretten over. de weg laten waaien. Aangezien het bij ons al tóós waait, gaat al dat papier een dartel spel spelen op de wind om tenslotte in een hoekjè tot rust te komen en een klein requisitoir te vor men tegen de zo hoog ge- i-oemde Nederlandse netheid. Vergéét het maar. Er zou wellicht iets aan te doen zijn, het straatbeeld iets drukker te meubileren met papierbakken, die ten duide lijkste de aanmaning zouden moeten dragen, dat hier het papier hoort en niet daar: in portiek of plantsoen. En dan zou diverse IJmui- denaren, vooral aan de Zuid zij op het hart gebonden moeten worden, hun afvallen niet zo zorgeloos te laten slingeren. Kleedjes kloppen en antennes planten, kippen hokken bouwen en agenten naroepen mag niet, maar dit bevuilen mag blijkbaar wel. De nieuw gekozen voorzitter van de af deling Velsen-Noord van de bejaarden, de heer G. van Eijk, heeft in een kort toe spraakje dat hij na de benoeming hield, onder meer verteld dat het zeer waar schijnlijk is, dat de sociëteit zal worden overgeplaatst naar het gebouw waarin voorheen magazijn Nederland was geves tigd en dat nu het eigendom is van de gemeente. Dit zou voor de gemeente voor deliger zijn en de bejaarden zouden dan elke dag van het gebouw gebruik bunnen maken. Dit zou voor de bejaarden een hele ver betering betekenen, doch het zou tevens tot gevolg hebben dat het aantal spelen dan veel te klein zou blijken. Daarom zou de heer Van Eijk reeds nu de ingezetenen wil len vragen eventuele gezelschapsspelen, als sjoelbakken, kien- en kaartspelen enz. ter beschikking te willen stellen. Verder sprak de heer Van Eijk als zijn mening uit dat er vooral wat de huisvesting van de bejaar den betreft, ook in Velsen-Noord verbete ringen moeten komen. Door de secretaris, de heer L. v. d. Wal, werd het jaarverslag uitgebracht. Niet tegenstaande het overlijden van 16 leden, is het aantal toch met 26 gestegen en be draagt nu 333. In het verslag werd dank gebracht aan hen, die de uitstapjes met auto's mogelijk hadden gemaakt. Het verslag van de penningmeester werd ook door de heer Van der Wal uitgebracht en daaruit bleek dat er van de opgehaalde contributie, na aftrek van het deel voor het hoofdbestuur en de incasso, slechts een klein bedrag over blijft om een en ander te organiseren. Niettemin was er nog een saldo van 6.29, De bestuursverkiezing was spoedig af gelopen. De heer G. van Eijk was de enige kandidaat in de plaats van de heer Hars- veld, die wegens drukke werkzaamheden had bedankt en mevrouw Harsveld nam de plaats in van de aftredende mevrouw Rol- loos. Voor de heer Th. Kuiper was geen tegenkandidaat. De heer C. Bakker werd gekozen in de kascommissie in de plaats van de aftreden de heer J. Vel en de heer B. Lute zal als plaatsvervanger optreden. De Beverwijkse kolenhandelaren, die dinsdagavond in een der zalen van „De Groentebeurs" te Beverwijk vergaderden hebben zich in vereniging beraden over de moeilijkheden die zich door de steeds stij gende brandstofprijzen voordoen. Tot re sultaten kon men uiteraard niet geraken zodat het een gezamenlijke treurzang werd die nog gerechtvaardigd bleek ook. De lange levertijden van de groothandel en de hogere investeringen stellen de ko lenhandelaren voor problemen die waard zijn eens rustig onder ogen te worden ge zien. Als voorbeeld hiervan diene het ge val dat een van hen enige wagonladingen kolen in April '56 inkocht die hij echter tot nu toe niet heeft mogen ontvangen. Vooraf bespraken de handelaren onder voorzitterschap van de heer M. Koetsier de nieuwe gang van zaken met het oog op de huisbrandolieleveranties met de heren W. Parson en S. Voortman die als afge vaardigden van een oliegroothandel aan wezig waren. Hierbij kwam men wel tot re sultaten. Met ingang van de volgende week zal deze maatschappij vloeibare brandstof gaan leveren uit naam van de vroegere ko lenhandelaar. De oliestokenden in de ge meenten Beverwijk en Heemskerk zullen hierover zeer binnenkort nog het een en ander vernemen. De Nederlandse toeristenbond „Natura", afdeling Beverwijk, zorgt er ook buiten het normale reisseizoen voor, dat de leden af en toe ontspanning geboden wordt. Dinsdagavond werd voor deze leden in de bovenzaal van het veilinggebouw ,,'t Cen trum", aan de Koningstraat te Beverwijk een filmvoorstelling gegeven. Vooraf had het kantoor van de Oostenrijkse Reisver- eniging enige fraaie natuurfilmpjes over haar land vertoond, waarna het program ma werd voortgezet met een Engelse ver sie van de familie Doorsnee. Een film waarmede de leden van „Natura" zich an derhalf uur kostelijk hebben vermaakt. Bent u maandag ook in het' blote jasje op de fiets gesprongen, ondanks het ernstige gepruttel uws ega's en hebt ge na het verrichten der dagtaak ondanks de lome botten eveneens een ommetje gepikt door de allereerste luwte van een nieuwe lente, die het toch eens even proberen wilde met ons weer? Hebt u er ook glimlachend bij stilgestaan, dat vorig jaar om deze tijd de Elfstedentocht menens ging worden en de kolenboer voor de heetste vuren van de laatste jaren stond, terwijl, u arme, mondjesmaat moest stoken om althans de toppen der ledematen enigszins op temperatuur te krijgen? En hebt ge ook gemijmerd over een terrasje met een biertje en een meisje in de zon? Dan zijt ge net als ik geweest, misschien nog wat erger. De blauwe kopjes van een eerste krokusdrieling en een poging-tot-narcis hebben mij die middag weer verzoend met het leven en het klimaat en er kwamen vergezichten los over een even blauwe als lauwe zee, een zomer, die nu dan wel echt aan zomeren zou gaan doen en aan dat terrasje in de avond zon, als de stad moe van de warmte zichzelf gaat toedek ken met een koeltje uit de donkerblauwe reistas van de naderende nacht. We waren er echt allemaal een beetje uit, een weinig van slag af. De meisjes hadden plotseling frivole bloesjes opgeduikeld en die fraai aangetrokken en de mannen zaten tegen drieën al te jengelen om losgelaten te worden, terwijl ze ook wel wis ten dat het nog een paar uur tjes duren moest, eer de kluis ters van het kostwinnerschap geslaakt konden worden. In Velserbeek hadden de moeders het bést achter de kinderwagen op de lange Lin delaan, met mijn complimen ten voor de florissante baby erbij en een tikkeltje jalouzie ook. Dat gaat maar weer lek ker zonnen als wij allemaal met een vierkantje blauw ach ter het venster genoegen moe ten nemen en verder de tabel larische kasboeken dienen bij te houden, of de aanvechtbare debiteuren. Hoewel, ze hebben het wel verdiend ook, na de grote was sn de donkere weken hiervoor. Ja, de luwte was in de lucht, tot diep in de avond, toen de horizon nevelig volliep met de eerste zuchten van een aan wakkerende wind. Ze stond boven het Noordzeekanaal, dat als olie onder de schepen van een spleet en zich daarna weer sloot tot een glanzende plak water, die glad vergeten leek te hebben, dat zij een paar dagen tevoren een gure wind had gevoeld en daardoor hoge ruggen bij duizenden had op gezet. Voorlopig teken ik voor nog een paar van zulke dagen, want het is tenslotte gezelli ger, dat de groente per koel wagen vervoerd moet worden tegen het bederf, dan dat ze niet vervoerd kan worden, om dat ze bevriest Lampenier ADVERTENTIE Speciaal adres voor het INLIJSTEN van Foto's. Plaatwerk enz. Kennemerlaan 5 - Tel 5705 - llmulder WIJ heeft zaterdag de kans die zij nog op het kampioenschap heeft, aangegrepen door een uitstekende overwinning op Lisser Boys. Het zag eir het eerste kwartier niet naar uit dat de punten in IJmuiden zouden blijven, want over het algemeen waren de Boys in deze periode veel gevaarlijker en vooral de linkervleugel was zeer sterk bezet. Herhaaldelijk was de linksbuiten Wielinga te slim af en stichtte hij met zijn prachtige voorzetten grote verwarring in de VVIJ- gelederen, uit één waarvan de midvoor han dig profiteerde en Koster kansloos versloeg (nul-één). Naarmate de strijd vorderde kreeg „IJmuiden" meer vat op het spel der Boys en herstelde het evenwicht zich. Nadat er enkele kansen gemist waren, scoorde Rooze de gelijkmaker. Even later bracht Langbroek met een niet onhoudbaar schot de stand op twee-één. Toen was het de beurt van BMnk- hof, die met twee prachtige doelpunten de rust met een vier-één voorsprong deed in gaan. Wie gedacht had dat de overwinning veilig was, kwam bedrogen uit, want met groot enthousiasme begon Lisser Boys de tweede helft en deze was slechts enkele minuten oud, toen Koster een schot verkeerd beoordeelde (vier-twee). Gelukkig bracht Blinkhof weer wat opluchting door op een uitstekende pass handig over de uitgelopen doelman te schieten (vijf-twee). Een penalty bracht de stand op vijf-drie en even later was het vijf-vier. Rooze schoot kort voor het einde tegen de paal en even later bracht de lat redding uit een kopbal van Rooze, maar de terugspringende bal werd door Langbroek opgevangen en ingeschoten (zes- vier) en dit bleek ook het einde te zijn van deze boeiende wedstrijd.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11