Zondagsrijverbod voorlopig buiten werking gesteld Leger wordt aangepast aan atoomoorlogvoering HET WEER Onrust op Haïti Over Hongarije waait weer de rode vlag met de Sovjetsterren Haarlems Dagblad Kleine vlnelitelinËen Het woord is aan... MINISTER ZIJLSTRA Grote zuinigheid met benzine blijft echter geboden Eerste parate divisie volgens nieuw schema over een jaa1' gereed Egypte streeft naar sancties tegen Israel „Droog"-gevallen land Ook het reizen per spoor wordt duurder Enkele reis- en retour' prijzen gaan 9 pet. omhoog Minister Malysjev de patiënt in het Kremlin „SUNFED kan niet zonder Amerikaanse deelneming" Brief van Schweitzer aan Eisenhower Steun voor Frankrijk in Algerijnse kwestie bepleit Aanhoudend zacht Norstad acht 30 divisies nodig in Centraal-Europa Twee doden in het verkeer De verkeersongelukken DIT JAAR: 105 DODEN 71e JAARGANG No 178 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295®. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 302e JAARGANG No 20 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, franco p. post 7.65. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN, prof. Zijlstra, is voornemens het zondagsrijverbod voorlopig buiten werking te stellen. Indien de benzine positie daartoe ernstig aanleiding zou geven, zal hij echter op deze beslissing terugkomen. Begin maart zal hij aan de hand van de dan beschikbare gegevens en in overleg met het bedrijfsleven de toestand opnieuw onder ogen zien. Dit heeft minister Zijlstra geantwoord aan het Tweede Kamerlid mr. Burger (P.v.d.A.), die gevraagd had het zondagsrijverbod in te trekken nu volgens de vragensteller de benzineschaarste zo weinig nijpend blijkt te zijn, dat de toch al beperkte besparing, welke een gevolg is van dat verbod, nog willekeurige uitzonderingen toelaat. In zijn antwoord zegt de minister verder, dat hij niet tot distributie van benzine heeft willen overgaan wegens de daaraan verbonden moeilijkheden. Hij heeft zeer wel beseft, dat door het zondagsrijverbod bepaalde ondernemingen, met name het café- en restaurant- en het autoverhuur bedrijf, zouden worden getroffen. Hij liet zich echter leiden door de overweging, dat deze bedrijven, gezien de noodzakelijke be perking van het benzineverbruik, door te korten bij de pompen en door een formele rantsoenering eveneens zouden zijn ge troffen. De minister heeft ook overwogen in hoe verre de noodzakelijke beperking van het verbruik zou kunnen worden bereikt door de invoering van een maximumsnelheid. Na overleg met zijn ambtgenoot van Ver keer en Waterstaat was hij evenwel tot de conclusie gekomen, dat, nog afgezien van de uitermate moeilijke controle op de juiste uitvoering van een dergelijke maat regel, het resultaat van weinig betekenis zou zijn geweest. Met het oog op de sombere verwach tingen voor januari werd echter de ben zinedistributie tot in alle onderdelen voor bereid. De aanvoer van benzine in januari bleef echter ongeveer op het peil van de cember. Dit bleek mogelijk door de olie uit de intact gebleven Amerikaanse pijp leiding in het Midden-Oosten in sterker mate naar Europa te leiden, terwijl boven dien nog extra-aanvoer uit Venezuela en de Verenigde Staten werd verkregen. Het ook door de winter beperkte verbruik maakte het daardoor mogelijk de binnen landse voorraden te handhaven en zelfs iets te vergroten. De minister vond daarin aanleiding nog voor het einde van januari een verzachting van het zondagsrijverbod toe te passen. Voor de tweede helft van het lopende kwartaal ziet de Westeuropese benzine situatie er intussen minder gunstig uit als gevolg van een kleinere aanvoer van Amerikaanse benzine dan aanvankelijk werd verwacht en een in de komende maanden stijgende behoefte. Wat gas- en vooral stookolie betreft is de situatie veel ongunstiger. Gepoogd wordt met Amerikaanse hulp in deze moeilijkheden te voorzien. Onzekerheid blijft De minister beseft, dat de voorlopige buitenwerkingstelling van het zondags rijverbod de onzekerheid voor de toekomst niet opheft, hetgeen in het bijzonder in verband met het toeristenverkeer in het voorjaar en de zomer van belang is. Deze onzekerheid kan de minister echter niet wegnemen. Zij wordt niet door hem ver oorzaakt, doch door de crisis in het Mid den-Oosten. Hoewel de heropening van het Suezkanaal over enige maanden niet onwaarschijnlijk kan worden geacht, blijft de toestand in het Midden-Oosten voorals nog labiel. Zorg voor de binnenlandse voorraden blijft dus vooral ook met het oog op het grote zomerverbruik en de daarmee voor tal van bedrijven verbonden belangen, geboden. De minister is wel be reid met het oog op de voorraadposities beperkte risico's te nemen, doch hij heeft er bezwaar tegen, op „zien komen" te spelen door zich bij voorbaat vast te leggen. ADVERTENTIE BAiyUlORISSTR HAARLEM IEL .11439' f JE ft O' BOLSTR. 48 ADAM TEL 71.7162 Falcon Regenjassen in kleuren Op uitnodiging van Rijkswaterstaat trokken dinsdag vijf jeeps, bemand met filmoperateurs, fotojournalisten en radioverslaggevers de Noordoostpolder in om een expeditie te maken naar het drooggevallen land bij Roggebotsluis. Het viel niet mee in de Nederlandse rimboe. De jeeps bleven steken in de kleverige brij en met man en macht moest men aan de slag om weder- spannige vervoermiddelen los te krijgen. De tarieven enkele reis en retour van de Nederlandse Spoorwegen zullen op 1 april 9 percent omhoog gaan. Niet verhoogd worden de prijzen voor algemene maand abonnementen, achtdaagse algemene abon nementen, vastrechtkaarten, maand- en weektrajectkaarten, jeugdkaarten en week kaarten. De Nederlandse Spoorwegen hebben voor deze verhoging toestemming gekregen we gens de financiële situatie van het bedrijf. Ook het tarief voor het vervoer van goe deren zal worden veranderd evenals het algemeen tarief voor het vervoer van wa gonladingen. Daartegenover wordt voor een aantal goederensoorten ingevoerd een 20-tons tarief, dat lager zal zijn dan het 15-tons tarief. De speciale tarieven voor het vervoer van wagonladingen ondergaan naast een structuurwijziging in de meeste gevallen een verhoging. Tenslotte zullen zowel in het goederen als in het reizigersvervoer een aantal ta rieven van beperkte betekenis, in hoofd zaak betrekking hebbende op bijkomende prestaties, worden herzien. New York, (U.P.) Daniel Schorr, de correspondent van de Amerikaanse Colum bia Broadcasting System in Moskou, die enkele jaren geleden buitenlands corres pondent in Den Haag was heeft de ver onderstelling uitgesproken dat Vyacheslav Malysjev, de Russische minister van ma chinebouw en een der vijf leden van de commissie der staatsplannen, de zieke man in het Kremlin is. Schorr sprak zijn ver moeden uit aan het einde van zijn verslag oyer de bijeenkomst van de Opperste Sovjet. „Ik zag de hoogste Russische leiders op de bijeenkomst van de Opperste Sovjet" zei hij, „en de vele geruchten in het bui tenland over de vraag wie behandeld wordt door dr. Schuiten uit Keulen worden hier met vermaak besproken. Om aan deze ge ruchten een einde te maken kan worden gezegd, dat het Vyacheslav Malysjev is". Dinsdagmiddag arri veerden op het station in Leiden honderd vijfenzestig buiten landse vluchtelingen kinderen, die tot 25 april gastvrijheid zul len genieten bij Leid- se gezinnen. De foto toont enkele der kin deren op het station, dat nu voor hen een eindpunt is van een vreemd en ongeor dend leven en dat er straks weer de toe gangspoort voor zal zijn. Hun koffers, tas sen en valiezen èn zij zelf hebben plakka ten, waarop de gege vens staan die de ge- uniformeerde - altijd geüniformeerde - mannen nodig hebben om te kunnen zorgen dat zij weer ergens worden onderge bracht. Deze kinderen zijn de kleine reizi gers van een onzeker verleden naar een onzekere toekomst, waartussen Leiden een menselijk rust punt is, omdat deze stad aan de kleinen een gezinsleven biedt. Ze zullen er anders uitzien als ze eind april het station weer binnenstappen. Zij zullen dan weer ge leerd hebben om ge wone kinderen te zijn. Voor hoe lang? John Morley: In de politiek gaat de keuze altijd tus sen twee kwaden. üe Gaay Fortman in UNO: NEW YORK (Reuter) De Nederland se afgevaardigde in de economische en financiële commissie der UNO, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, heeft in een bijeenkomst van deze commissie een be roep op Amerika gedaan zijn beslissing te herzien en toch deel te nemen aan het ontwerpen van de statuten voor het spe ciale fonds der UNO voor de economische ontwikkeling (SUNFËD). Hij verklaarde, dat de economische ongelijkheid tussen de landen een gevaar voor de vrede vormt en zeide ernstig verontrust te zijn over het feit, dat sommige der grote landen te ken nen hebben gegeven, dat zij geen bijdrage voor SUNFED kunnen leveren. Prof. De Gaay Fortman gaf als zijn mening te ken nen, dat het niet bijzonder moeilijk zal zijn het bedrag van 250 miljoen dollar bij een te brengen, dat benodigd is om een begin te maken. Dit bedrag, zo zeide hij, is zeer klein in vergelijking met de bedra gen, die voor de bewapening worden be steed. NEW YORK (Reuter). - De „New York Times" heeft woensdag bericht, dat dr. Albert Schweitzer een brief heeft geschre ven aan Eisenhower, waarin hij er bij de Amerikaanse president op aandringt Frankrijk steun te verlenen bij de behan deling van het Algerijnse vraagstuk door de UNO. Het blad citeert deze brief. Schweitzer zou er in de brief de nadruk op hebben gelegd dat het in het belang van Frankrijk is, dat het geen nederlaag lijdt bij een eventuele stemming over dit onderwerp in de UNO en in het bijzonder hebben gewezen op de betekenis van de houding van Amerika in het debat dat aan de stemming voorafgaat. Naar Dulles op zijn persconferentie zei de, geloven de Verenigde Staten niet. dat er in de UNO een oplossing voor het Alge rijnse probleem kan worden gevonden. Dulles hoopte dat men dit ook niet zou trachten te doen. De Algerijnse kwestie is zeer gecompliceerd, aldus Dulles. Hij twijfelde eraan of het nut. zou hebben om een resolutie over de kwestie op te stellen. jOOOOOfyvyyjooofKv vyyy rv o jocxx VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk opklaringen, latei- meer bewolking niet een kans op wat regen. Aanvankelijk overwegend matige, later over wegend krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Aanhoudend zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. tx.M*x*x«**iuuuuc*xx*Mooooo6; DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S NEW YORK (Reuter) De tijdelijke president van Haïti, Pierre-Louis is afge treden nadat een algemene staking op het eiland was uitgeroepen om zijn aftreden af te dwingen, zo meldt de „New York Times". Pierre-Louis, die op 12 decem ber het bewind overnam van de tijdelijke president Magliore, die eveneens voor een algemene staking moest zwichten, wordt ervan beschudigd dat hij Magliores-belan- gen beschermt. De staking duurt na het aftreden van Pierre-Louis voort, aldus de „New York Times" en de politieke leiders die geza menlijk het aftreden bewerkstelligd heb ben, zijn verdeeld over de vraag, wat nu gedaan moet worden. Het leger handhaaft de orde, onder lei ding van de stafchef generaal Cantavan, die zich buiten de politiek schijnt te hou den. De Pan American Airways heeft van de Amerikaanse ambassade te Port au Prince, Haïti, het verzoek ontvangen om vandaag ongeveer 175 Amerikaanse staats burgers door de lucht te evacueren uit de hoofdstad van Haïti, Port au Prince. Sinds maandag wordt Port au Prince verlamd door een algemene staking. OP 1 FEBRUARI 1958 ZAL ons land beschikken over een parate divisie, welke is georganiseerd volgens het nieuwe schema, zoals reeds door de minister van Oorlog in de Memorie van Toelichting op de rijksbegroting 1957 in uitzicht werd gesteld. Op die datum zal de vorming van een tweede parate divisie volgens het nieuwe schema beginnen. Op 1 februari 1959 zal men dan beschikken over een tweede divisie volgens het nieuwe schema. Bij de reorganisatie van de divisie en de omvorming van het Nederlandse legerkorps inplaats van 1 thans 2 legerkorpsen waartoe men is overgegaan na een verzoek van de NAVO-opperbevelhebber, is men uitgegaan van de eisen, welke de atoomoorlogvoering stelt. Een divisie nieuwe stijl zal een sterkte hebben van 15.100 man, tegenover 18.000 man voorheen. Zoals reeds eerder door minister Staf is meegedeeld, gaat de toekomstige NAVO- bijdrage uit naar een actief legerkorps, be staande uit een staf, twee divisies en een beperkt aantal legerkorpstroepen, terwijl de ontbrekende snel oproepbaar zijn, voorts naar een reserve-legerkorps, bestaande uit een staf, twee divisies en legerkorps troepen. Wat de aanschaffing van nieuwe wapens projectielen met atoomlading betreft moeten de onderhandelingen met de M.A.A.G. (Military Advisory Assistance Group) van de Verenigde Staten nog be ginnen. Daarna zullen ook de financiële consequenties daarvan moeten worden be keken. Daarbij zal worden uitgegaan van het defensie-plafond, dat voor een periode van vier jaar, tot en met 1960, is gesteld op f 1550 miljoen per jaar. Het legerkorps nieuwe stijl zal twee in fanteriedivisies hebben, een staf, een aan vullingsbataljon, een verbindingsgroep ter sterkte van een regiment (grotere samen stelling dan vroeger), een verkennings bataljon en een genie-gevechtsgroep. De legerkorps-artillerie zal bestaan uit twee artillerie-groepen, zeven artillerie-afdelin gen en een luchtafweergroep. Volgens het tegenwoordige NAVO-plan heeft men vijf divisies a drie regimenten elk, die elk drie bataljons tellen, voorts nog een regiment a drie compagnies. Volgens het nieuwe schema komt men tot vier divisies a zeven bataljons en per legerkorps nog zes bataljons, voor twee legerkorpsen.betekent dit 12 bataljons. V/ENEN, BOEDAPEST (Reuter, AFP) Tn Boedapest verluidt, dat in geheel Hon garije, op last van de politie, de rode vlag met de Russische sterren weer is gehesen, in plaats van de nationale vlag. De eerste openbare aanklager, dr. Szenasi, zou ver klaard hobben dat tot 28 januari 193 per sonen voor standgerechten zijn verschenen en dat 29 van hen ter dood werden veroor deeld. Veertien hunner zijn reeds terecht gesteld. Volgens radio-Boedapest hebben twee mannen die door militaire gerechts hoven in Boedapest wegens onwettig wa penbezit ter dood veroordeeld waren, gra tie gekregen. Hun straffen zijn gewijzigd in vijftien jaar gevangenisstraf. Volgens het vakverenigingsblad „Nepa- karat" heeft de minister van staat Maro- san, de „rechterhand" van premier Kadar, zondag verklaard, dat de regering en de communistische partij een toestand willen scheppen waarin de vijanden van het volk bang zouden zijn, doch de communisten en eerlijke arbeiders rustig kunnen werken. De nieuwe partij zal minder leden tellen dan de oude, doch krachtiger zijn door toe- gewijdheid en standvastigheid. Onderzoek Het onderzoek van de politie, dat is in gesteld na de arrestatie van zeven studen ten en drie leraren in Boedapest, duurt voort. De gearresteerden hebben bekend dat zij zich met contra-revolutionaire ac tiviteit hebben bezig gehouden, aldus het blad. Bij de huiszoekingen zouden wapens en munitie gevonden zijn. Professor Boissier, de president van het internationale comité van het Rode Kruis, zal deze week naar Boedapest gaan om een onderzoek in te stellen naar de verdeling van de Rode Kruisgoederen in Hongarije. Meer dan eens hebben geruchten de ronde gedaan telkenmale geloochend dat sommige Rode Kruisgoederen zwart ver handeld worden. Tussen 7 november en 31 december zijn 105.000 Hongaarse vluchte lingen onder auspiciën van het internatio nale comité voor Europese migratie (waarin 27 landen vertegenwoordigd zijn) uit Oostenrijk naar andere landen overge bracht, aldus is op het UNO-hoofdkwartier te New York bekendgemaakt. Ongeveer 24.000 gingen naar de Verenigde Staten, 16.000 naar Groot-Brittannië, 12.000 naar West-Duitsland, 11.000 naar Zwitserland en 9000 naar Frankrijk. De overigen werden over 22 landen verdeeld. In de nacht van maandag op dinsdag zijn vijftig Hongaar se vluchtelingen, onder wie drie militairen zonder wapens, over de Oostenrijkse grens gekomen. Het Hongaarse persbureau M.T.I. meldt, dat Polen een lening van veertig miljoen roebel aan Hongarije zal verstrekken. De lening zal in vier jaar terugbetaald wor den, ingaande 1 januari 1959. NEW YORK (Reuter). Egypte heeft dinsdag een officieel verzoek ingediend voor een nieuwe bijeenkomst van de Alge mene Vergadering der UNO ter bespre king van de Israëlische weigering, de reso luties na te leven, waarin aangedrongen wordt op ontruiming van Egyptisch grond gebied. Egypte heeft, naar in kringen van de UNO is medegedeeld, geen datum voor de bijeenkomst genoemd. In Aziatische kringen is gezegd, dat als Israel tegen donderdag geen gehoor heeft gegeven aan het verzoek van de UNO om het Egyptische gebied geheel te ontrui men', de Aziatisch-Afrikaanse groep waar schijnlijk een resolutie zal indienen waarin de leden van de UNO gevraagd wordt, Israel elke financiële en economische steun te onthouden. Het Internationale Comité van het Rode Kruis heeft dinsdag bekendgemaakt, dat de laatste groep Egyptische krijgsgevange nen in Israel, te weten 202 man, is gerepa trieerd. Ook Egypte heeft de Israëlische militairen, die gevangen genomen waren, vrijgelaten. Irak wil een einde maken aan de ge spannen verhouding met Egypte, die voor namelijk een gevolg is van het toetreden van Irak tot het pact van Bagdad in 1955. De Iraakse ambassadeur in Cairo, Khoe- deiri, heeft maandagavond in Cairo be kendgemaakt, dat zijn regering Egypte heeft laten weten, dat zij graag bespre kingen wil voeren over alle geschilpunten PARIJS (Reuter) De opperbevelheb ber van de NAVO generaal Norstad heeft op zijn terugkeer uit Washington te Parijs verklaard, dat zijn hoofdkwartier tegen december van dit jaar een Westduitse bij drage verwacht bestaande uit drie gemo toriseerde infanteriedivisies, twee pantser divisies, de kern van een luchtlandingsdi visie en een divisie bergtroepen. De West duitse bijdrage voor de zeestrijdkrachten van de NAVO zou tegen die tijd bestaan uit twee of drie mijnenvegers en waar schijnlijk een torpedobootjager. De West duitse regering heeft beloofd tenminste twee squadrons transportvliegtuigen voor de luchtstrijdkrachten ter beschikking te hebben. Norstad zei nogmaals, dat zijn opperbe vel streeft naar verdediging van het gehele gebied van de NAVO, maar, zo voegde hij hieraan toe, niemand kan, in geval een oorlog uitbreekt, waarborgen, dat al de ge bieden in die eerste kritieke dagen verde- digd kunnen worden. Op een vraag over het gevolg van de- aangekondigde besnoeiing van de Britse defensie-uitgaven op de gevechtskracht van zijn strijdkrachten, zei Norstad, da voor de verdediging van de centrale sector van Europa tenminste dertig divisies nodig zijn. In 1954 en 1955 dacht men zestig tot negentig divisies nodig te hebben voor dit doel, maar de plannen zijn nu gewijzigd) met het oog op het gebruik van kernwa pens. Indien de Britse besnoeiing beper king van het minimum van dertig divisies met zich zal brengen, zal het hoofdkwar tier het huidige strategische plan moeten herzien, aldus generaal Norstad. Wat de tankeenheden betreft heeft men volgens het nieuwe schema drie tank bataljons op legerkorpsniveau en vier di visies a twee tankbataljons, totaal elf tank bataljons. De sterkte aan tanks blijft vrij wel gelijk. Het aantal zware tanks kan worden gesteld op 600. Ten aanzien van de artillerie kan wor den gezegd, dat de sterkte onverminderd is overgenomen. Bij de nieuwe organisatie komen er drie gevechtsgroepstaven in de divisie, teneinde een grotere mate van soepelheid te be reiken. Bij de nieuwe vorm kan men ba taljons afsplitsen zonder dat ingrijpende organisatorische wijzigingen nodig zijn. De verbindingscompagnie is in de nieuwe vorm uitgegroeid tot een verbindings bataljon. Volgens het nieuwe schema zijn er in de divisie zeven bataljons, die zelfstandig in de eigen verzorging voorzien en die met grote afstanden en tussenruimten zelfstan dig optreden. Het bataljon zal in gevechts kracht sterker moeten zijn. Men heeft daarom de tirailleurcompagnies uitgebreid van drie tot vier. Ook de vuurkracht van het bataljon werd verhoogd. Voorts be schikt de divisie-commandant thans over twee tankbataljons. De andere wijzigingen zijn minder ingrijpend. In het geneeskundig bataljon is een chi rurgisch veldhospitaal opgenomen. Voor heen was zulks een legerkorpseenheid. De sterkte van een bataljon zal thans 1050 man zijn. Het aantal mannen, dat steeds onder de wapenen is, ondergaat geen verandering. Wel zullen er een aantal verschuivingen zijn, maar deze worden om sociale redenen zo gering mogelijk gehouden. Ook wat het beroepspersoneel betreft blijft de huidige figuur dezelfde. Het te kort aan beroepspersoneel vormt al ge ruime tijd een moeilijk punt. Wanneer dit tekort niet wordt aangevuld, zal men moeten komen tot een vermindering van de taken of tot afsnijding daarvan. Op het kruispunt Bergerstraat-Hoofd straat te A m b y is de 25-jarige mevrouw Spithorst-Veeneman, toen zij op het kruis punt met haar fiets de rijweg overstak, aangereden door een lijnbus uit Valken burg. In zorgwekkende toestand werd zij naar het ziekenhuis St. Annadal te Maas tricht vervoerd, waar zij enige uren later overleed. Ze was moeder van één kind. Aan het Oosteinde te Vriezenveen is de 18-jarige bromfietser H. Aman na een aanrijding met een zwaar beladen zand- auto uit Alphen aan de Rijn met een ge broken pols, een schedelbasisfractuur en andere verwondingen naar het zieken huis in Almelo vervoerd, waar hij is over leden. Tengevolge van verkeersonge- f lukken in ons land zijn in 1957 om I het leven gekomen 105 personen, van wie 17 kinderen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1