Monsieur Girarcl maakt wereldbollen Afro-Aziatische groep zal milde resolutie indienen ^Praatótoel Van dag tot dag j remmen Algerije in de UNO Ondanks vijf uur durend beklag van Syrië Rusland geeft iets minder uit voor de defensie Dulles uit vertrouwen in Israel Engeland blijft bij Bagdad-pact WEK DE GAL IN UW LEVER OP Roepstem om Amerikaanse hulp uit Aden ^"Hoe is het ontstaan?^ v: WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 3 Studiereizen voor tien Nederlandse schilders Nieuwe UNO-fiostzegel Industrie moet 7 percent meer produceren in 1957 Bill Haley in Londen stormachtig ontvangen Boycot van Air France in Arabische landen 0p de Kerkelijk Nieuws Dit woord: AALMOES De vandaag bekend geworden tariefs verhoging van de Nederlandse Spoorwegen komt niet onverwacht. Zij was in het na jaar reeds aangevraagd en bij de nieuw jaars-ontvangst voor de pers heeft de pre sident-directeur van het nationale ver voersbedrijf er nogmaals geen twijfel aan laten bestaan, dat de spoorwegdirectie een aanpassing van de tarieven in het licht van de voortgaande stijging van de posten voor lonen en salarissen, grondstoffen, energie, materialen en materieel onvermij delijk achtte. De verhoging, welke per 1 april van kracht wordt, laat deze keer de tarieven van de vaste klanten in het reizigersver keer ongewijzigd en de verhoging van de enkele reizen en retourtjes is voor de in cidentele reiziger niet van overwegend be lang, zolang hij alleen reist. Iets anders is, dat deze verhoging met negen percent straks wel gaat drukken op de toch al niet overmatig royale vakantiebudgetten van de grote meerderheid der loontrekken- den. Veel belangrijker lijkt ons de voor genomen verhoging voor het goederenver voer. De invloed daarvan op de indexcij fers van onze kosten van levensonderhoud, openbare werken en andere exponenten van onze economie zal zeker niet op zich laten wachten. Enerzijds is de tariefsverho ging der spoorwegen een gevolg van de spiraal, waarin lonen en prijzen zich sedert geruime tijd bevinden, anderzijds bestaat het gevaar, dat de spiraal nu nog meer zal worden uitgerekt. De vraag is, of er voor de spoorweg directie een andere oplossing mogelijk was. Ook een gemeenschapsbedrijf dient ten slotte op commerciële basis te worden ge ëxploiteerd. Die basis is voor elk spoor wegbedrijf bijzonder smal, omdat het zeer conjunctuurgevoelig is, met dien ver stande, dat neergaande conjuncturen ruïneus kunnen zijn, terwijl het profijt van de hoogconjunctuur slechts zeer ten dele aan spoorwegbedrijven ten goede komt. En al mag men zich in Nederland in de handen wrijven, omdat ons land het enige in Europa is waar het spoorwegbe drijf geen verlies lijdt, in verhouding tot de geïnvesteerde kapitalen zijn de ge- boekete winsten niet indrukwekkend. De economische positie van het Nederlandse spoorwegbedrijf is in zekere zin dan ook kenschetsend voor het wankele evenwicht van onze economie in het algemeen. Daarom geloven wij ook, dat de huidige tariefsmaatregelen van de N.S. verstaan dienen te worden als een waarschuwing voor ons economisch beleid. De vraag dient beantwoord te worden wanneer de spiraal ontstaan is, op welk tijdstip onze economische remmen los gingen. Maar dat is een mooi studie-onderwerp voor economen: wij zitten met onze dure spoorkaartjes. NEW YORK (AFP) De 17 landen van de Afrikaans-Aziatische groep zullen woensdag een resolutie indienen, waarin Frankrijk wordt verzocht zelfbeschikkings recht aan Algerije te geven. Frankrijk en Algerije worden uitgenodigd in onderhan deling te treden over een staking van de vijandelijkheden en de oplossing van hun geschil in overeenstemming met het Hand vest van de UNO. De secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld, wordt ver zocht de partijen bij deze onderhandelin gen van dienst te zijn, en verslag uit te brengen op de volgende zitting van de Assemblée. Abdel Rifai, de Jordaanse afgevaardigde, die de bespreking van de Afrikaans-Azia tische groep heeft voorgezeten, verklaarde dat de resolutie geen veroordeling van Frankrijk inhoudt en geen pressie op dat land wil uitoefenen. In de politieke commissie van de UNO heeft de Syrische afgevaardigde Zeineddin maandag en dinsdag in totaal vier uur en 58 minuten over het Algerijnse vraagstuk gesproken. Hij meent, dat „de helft van Algerije reeds bevrijd is van de Franse controle en dat een derde deel van het land door de vrijheidsbeweging wordt bestuurd". Volgens hem is wat de Fransen een pacifi catiepolitiek in Algerije noemen, in werke lijkheid een voortgezette militaire actie, die leidt tot een noodlottige cirkel van onder drukking en verzet. De Syrische spreker beschuldigde Frankrijk van groepsmoord in Algerije. Volgens Zeineddin heeft Frankrijk reeds verscheidene malen getracht een nationale en godsdienstige groep uit te roeien. Deze politiek werd reeds vóór 1950 toegepast. Generaal De Gaulle zou in het gebied van Constantine tenminste 45.000 Algerijnen hebben laten ombrengen. Deze massamoord is één van de oorzaken van de huidige opstand, aldus Zeineddin. De Syrische afgevaardigde sprak zich ook uit tegen het maandag door minister Pineau gedane voorstel, om Noord- en „Donker"-Afrika onder te brengen in een of andere algemene, politieke federatie. „Dit voorstel heeft ten doel Noord-Afrika los te maken van de Arabische staten", verklaarde hij. Toen de Syriër ook nog zei, dat de Fran sen in Algerije optraden zoals de nazi's Evenals in vorige jaren heeft de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen tien Nederlandse kunstschilders in de gelegenheid gesteld een studiereis naar het buitenland te maken met het doel hun artistieke horizon te verruimen. Deze schilders zijn: G,.J3gpj}fic in^AdlSterdam, K. Daamen in Amsterdam, E. Eggen in Ulestratën-Meerssen, J. Homan in Laag- Keppel, J. Korthals in Amsterdam, Th. Swagemakers in Amsterdam, J. Westerik in Den Haag en D. Zwier in Amsterdam. De persbureaus op die helft van onze aardbol, die voor het gemak der onder scheiding meestal „de vrije wereld" wordt genoemd, hebben op verzoek van hun cor respondenten in de „onvrije wereld" grote hoeveelheden van hun beschikbare telex papier besteed aan een vraagstuk, dat van enorm belang scheen te zijn, namelijk: wie is er ziek in het Kremlin? Miljoenen lezers werden van de ene ple zierige spanning in de andere overgeheveld met speculaties over de geheimzinnige me neer X, die in de Russische hoofdstad voor zijn leven worstelde en waartoe de hulp van een Keulse professor was ingeroepen. Wie zou het zijn? Boelganin? Kroesjtsjev? Malenkov? Sjepilov? Er waren nog veel meer namen die op „ev" of „ov" eindigden voorhanden om door het adembenemende probleem te worden gestrooid, en men heeft daar dan ook naarstig gebruik van gemaakt. Een New Yorks boulevardblad construeerde er haastig een schietpartij binnen de Kremlin-vesting bij, om althans niet al te zeer in herhalingen van andere bladen te vallen. De wereld de vrije stond op zijn kop en werd in die abnormale houding gevangen door de wens, vader van onheuse gedachten: als.... die het eens was? Nu is de spanning gebroken, want we weten wie het is. Malisjev. Niemand kent hem bizonder goed. Hij kan doodgaan of blijven leven het aanschijn der wereld zal er niet door veranderen, zoals velen hoopten. Het was overigens een hoop, die tamelijk illusoir kon worden genoemd van het begin af. Met het sterven van één enkel mens wordt de wereld niet plotseling gelukkiger of rampzaliger. Er sterven dagelijks dui zenden mensen betere dan degenen, die in het Kremlin met anderer levens spelen en slechtere waarschijnlijk ook. De ontwikkelingen, die het lot der mens heid bepalen, hangen niet af van het leven of sterven der enkelingen. Eens zullen alle mannen in het Kremlin dood zijn. Dood en vergeten bij de nieuwe stormen van dreiging en strijd, die andere mannen in andere Kremlins zullen hebben voor bereid en ontketend. En waarbij de nako melingen van de nieuwscorrespondenten onze eigen nakomelingen nu en dan op spanningen zullen proberen te vergasten, die niets ter zake doen, doch die als af wisseling het zout in de pap betekenen. Op 8 april zal een speciale UNO-post- zegel worden uitgegeven ter herinne ring aan het optreden van de UNO- politiemacht in Egypte. De zegel zal verschijnen in de waarden van 3 en 8 dollarcents. De zegel draagt het em bleem van de UNO-politiemacht en is ontworpen door de Deen Ole Hamann. dat in Frankrijk hadden gedaan, werd hij door de voorzitter van de politieke com missie tot de orde geroepen. Antwoord De Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau verklaarde in een voorlopig antwoord - het is de bedoeling, dat Jacques Soustelle, voormalig resident-generaal van Algerije, meer in bijzonderheden op het door Zeineddin aangevoerde zal ingaan - op de toespraak van de Syrische afgevaar digde, dat, indien het „Arabisch imperia lisme" in Algerije blijft wroeten, het moei lijker zal zijn een oplossing voor het Alge rijnse vraagstuk te vinden. Pineau besloot: „De woorden van de Syrische afgevaardigde hebben bij mij een oud debat in de herinnering geroepen, dat erover ging, of de geschiedenis als een wetenschap of een kunst moest worden gezien. Zeineddins toespraak heeft weer eens onomstotelijk aangetoond, dat de historie een kunst is, want wetenschap kan slechts gebaseerd zijn op onaantastbare feiten of cijfers". MOSKOU (Reuter). De Russische mi nister van Financiën, Arseni Zverev, heeft bij het indienen van de begroting voor 1957 in de Opperste Sovjet meegedeeld, dat de Sovjet-Unie haar uitgaven voor de fensie iets zal besnoeien. De militaire uit gaven zullen volgens Zverev dit jaar 96.7 miljard roebel (ongeveer 86.3 miljard gul den) bedragen en zestien percent van de gehele begroting uitmaken. Vorig jaar was achttien percent van de totale begroting voor de defensie. In 1956 was 102.5 miljard roebel toegewezen, doch slechts 97.8 mil jard uitgegeven. De totale begrotingsinkomsten zullen in 1957 volgens de begroting 614.8 miljard roebel belopen en de totale uitgaven 603.8 miljard roebel, zodat er een overschot van 11 miljard roebel zal zijn. Het geraamde overschot is dit jaar half zo groot als dat van verleden jaar. De totale nationale uit gaven zijn met drie procent gestegen. Voor de ontwikkeling van de nationale economie is dit jaar 376 miljard roebel uitgetrokken, 7.5 percent meer dan verle den jaar. Van het nationale inkomen is 85 percent afkomstig van overheidsonderne- mingen. De investeringen in machinerieën zullen dit jaar 65 miljard roebel belopen, 11 miljard meer dan verleden jaar. Zelfbestuur Zverev zei, dat er maatregelen worden genomen om de republieken ruimere bud- getaire bevoegdheden te geven en grotere verantwoordelijkheden. Volgens het economische plan voor 1957, dat Mikhail Pervoekin, een der eerste vice-premiers aan de Opperste-Sovjet, heeft voorgelegd,-stelt-de Sovjet-Unie zich ten doel dit jaar haar industriële produktie over hét geheel genomen mét 7.1 percent te verhogen. De voorgenomen produktie- verhoging bedraagt voor de zware in dustrie 7.8 en voor de lichte industrie 5.9 percent. Op de zware industrie wordt vol gens dit plan iets groter nadruk gelegd dan men had verwacht. Voor de kolenindustrie is een produktie- doel van 446 miljoen ton gesteld, vergele ken met een produktie van 429 miljoen ton in 1956. De olieproduktie die in 1956 83.8 miljoen ton bedroeg, zal moeten stijgen tot 97 miljoen ton. Verder voorziet het plan in een produktie van 38.1 miljoen ton ijzer (in 1956 35.8 miljoen ton), 51.5 mil joen ton staal (48.6 miljoen ton) en 211 miljard kilowatt elektriciteit (192 mil jard). De automatisering der industrie zal met dertig percent worden uitgebreid. De produktie van aardgas zal met vijftig per cent moeten stijgen en aan het einde van dit jaar een totaal van 7.7 miljard kubie ke meter moeten bereiken. De uitgaven voor de industriële ontwik keling zullen in 1957 ten opzichte van 1956 worden gehalveerd. De gestelde doelen zijn teruggebracht om „buitengewone spanning" te vermijden. Deze verminde ring werd verwacht, nadat het centrale partijcomité in december had verklaard, dat het oorspronkelijke vijfjarenplan „niet reëel" was. ADVERTENTIE WASHINGTON (Reuter en U.P.) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft dinsdag op zijn weke lijkse persconferentie gezegd niet van plan te zijn ontslag te nemen of zich terug te trekken. Hij antwoordde dit op vragen over de democratische aanvallen van het Congres op zijn politiek over het Midden- Oosten. Hij verklaarde voorts, dat de olie verschepingen naar Europa ietwat beneden de verwachting waren gebleven, maar niet in verontrustende mate. Dulles achtte de toestand niet ernstig genoeg voor een per soonlijk ingrijpen van presidena Eisen hower en weet het falen aan gebrek aan samenwerking van de Texas-Railroad com missie, die de olieproduktie onder haar beheer heeft. Een Britse journalist wees Dulles erop, dat volgens eerdere berichten de versche pingen vanuit de V.S. zestig percent lager waren dan men had verwacht. Dulles ant woordde hierop dat hij de cijfers niet bij de hand had, wees op de door hem veron- derstedlde hogere verschepingen uit Vene zuela en het Midden-Oosten, en gaf ten slotte tot dat het wel „iets" minder was dan wat hij gehoopt had. Inzake de Israëlische kwestie zei hij dat de V.S. geen eenzijdige actie zullen onder nemen om Israel door sancties te dwingen zicht uit de gebieden van Gaza en Akaba terug te trekken. Maar indien de UNO sancties zou vragen om hun resoluties voor een Israëlische terugtrekking kracht bij te zetten, zouden de V.S. dit ernstig overwe gen. Amerika heeft gegronde hoop dat Israel gehoor zal geven aan de resoluties, aldus Dulles, die van mening is dat Israel, in zijn voortbestaan- grotendeels afhankelijk- van vele andere landen, een juist gevoel heeft voor het algemeen belang. De Verenigde Staten zouden uit vrees voor wat de Sovjet-Unie zou kunnen doen er niet voor terugschrikken een eigen koers in het Midden-Oosten in te slaan. Dulles verklaarde voorts dat de V.S. nog steeds van mening zijn dat een bezoek van Tito nut zal hebben. Over een bijeenkomst van de westelijke Grote Drie was nog niet gesproken. De verklaring van Dulles op zijn pers conferentie, dat hij „goede gronden had te verwachten, dat Israel aan de moties van de UNO zal gehoorzamen" is in Jeruzalem opgevat in de betekenis, dat de Verenigde Staten zulke waarborgen aan het voorbe reiden zijn. LONDEN (U.P.) De „Rock 'n roll"- koning Bill Haley is dinsdag met het pas sagiersschip „Queen Elizabeth" in Londen gearriveerd. Acht Londense politieagenten hadden het zwaar te verduren, toen zij een menigte van honderden jeugdige personen, die kennelijk de bandleider van zijn kle ren wilden beroven om deze als souvenirs te bewaren, in bedwang trachtten te hou den. Haley treedt in Londen op als begin van een tournee. Op 9 maart komt hij met zijn orkest in Den Haag. LONDEN (U.P.). Minister Selwyn Lloyd heeft in het Lagerhuis op een vraag van de oppositie verklaard, dat Engeland in elk geval lid van het Bagdadpact zal blijven, ook al zullen de defensie-in spanningen besnoeid worden en al komen de Verenigde Staten in het Midden-Oosten met het plan-Eisenhower. De Britse schatkist heeft intussen een zwaarwegend argument gelevérd voor de uitgebreide defensiebeperkingen die men in Londen overweegt. De goudreserves zijn in een periode, welke gewoonlijk juist voor deze reserves voordelig is, sterk ach teruitgegaan. Lloyd verklaarde met nadruk in het Lagerhuis, dat ook al had Engeland geen deel gehad aan recente besprekingen in het verband van het Bagdadpact, Enge land volledig op de hoogte was gehouden van deze besprekingen en niet het plan koesterde zich uit het pact terug te trek ken, ook niet als gevolg van de defensie beperkingen. Maandagmiddag om drie uur zijn in Amman de Jordaans-Britse besprekingen over het beëindigen van het Jordaans- Brits verdrag begonnen. DAMASCUS (U.P.) Een woord voerder voor het bureau voor de al gemene boycot van Israel heeft te Damas cus verklaard dat Franse vliegtuigen op geer. enkel Arabisch vliegveld meer mogen landen, als'gevolg va.n een besluit) dat op de conferentie van „boycot-organisatoren" téBeirut' §év¥lên is. De beslissing zal definitief worden, zo verklaarde de woordvoerder, wanneer het binnenkort daarover te sluiten verdrag ge ratificeerd is. Basis voor het besluit is de overweging, dat de „Air France" financiële betrekkingen onderhoudt met Israel, die strijdig zijn met de Arabische boycotbe palingen. Tevens werd verklaard, dat de boycotbesluiten die te Beirut genomen worden, verplichten tot navolging door al le Arabische landen. ADVERTENTIE ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN - en u zult 's morgens kiplekker uit bed springen Elke dag moet uw lever een liter gal ln nw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. Het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam wordt vergiftigt u bent humeurig, voelt u n&ar en loom. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. Neem CARTERS LEVERPILLETJES- onschadelijk, plantaardig en zacht - om de liter gal op te wekken, die uw lichaam dagelijks nodig heeft. U zult zich weer een ander mens voelen Vraag Carters Leverpilletjes, f. 1.20 per flacon. Dood en leven Gisteravond stond een man tegen de brugleuning. De man hing leunend voor over. De brugleuning zelf stond van wal tot wal pal. Het water beneden hen stond stil. Een vis niet, die zwom langzaam voort. Zij keek omhoog en zag de voetzolen van de man donker uitsteken. De brug overspande het water. De vis was door een onvoorzichtig ge drag bij de sluisdeuren binnen de stad ge komen. Daar was in de hele stad verder geen vis. Daarom keek zij naar boven. Dat doet een vis anders niet gemakkelijk. Omgekeerde beelden gaven de scheiding aan tussen lucht en water. Het beeld van de vis maakte daar inbreuk op, het was rechtstandig, ofschoon zij naar boven keek. De vis praatte tegen het water zonder geluiden, liet het water liplezen. De brug droeg de leuning en verdroeg die. Diep drongen de balusters met hun voet in de dinantse steen. Een vierkante loden ring sloot eromheen het gat water dicht af. Als het eens regenen wou. Midden boven vatte het bruggewelf zijn sluitsteen in uiterste beklemming. Maar goed dat daar geen levend wezen voor ge nomen was. Die had het niet lang ver duurd, was gauw afgedropen. En dan de helften van de brug tegen elkaar op val len. Of in 't water, wie weet. Vis ook nog dood. Kademuren vervielen langzaam, stonden af en toe stukjes gruis aan 't water af. Heel af en toe maar. Er was niet op te wachten dat je 't zag. Water borg ze op in zijn modderkelder, in zijn modder- museum. Vis was nu doorgezwommen, heel zacht jes. Zonder de staart er in te kennen, met alleen maar trillen van vinnen. Door het donkere waterpart, het part waaraan de brug met zijn lichaam belichting onthield. Kwam nu onder de andere leuning, leu ning waaraan de man niet stond, lege leuning. Vrij was die leuning. Midden tussen al deze dingen leunde de man, het enige volstrekt in rust. Zijn schoen gaapte, sokken krinkelden tegen hem op. Belcampo ADVERTENTIE De heer Girard is een man, die de dingen breed bekijkt. Dat heeft hij in de ruim tach tig jaar van zijn bestaan ook wel geleerd, daar zijn werk terrein theoretisch de hele aardbol beslaat. Hij is globe maker van beroep, een van de zes, die de wereld kent. Zijn ateliers bevinden zich in de Rue de Buci, een Parijse straat, waarin de vaste bezoe ker aan de Franse hoofdstad zonder enige twijfel vaak zijn voetstappen zet. De straat mondt uit in de Boulevard Saint Germain. Op de hoek vindt ge Café Mabillon, een verzamelplaats voor een deel van de jongeren, die hun af keer van het conventionele on verschrokken tonen in kleding, uiterlijk en manieren. De Rue de Buci zelf munt uit door een charmante ochtendmarkt van groente, fruit en andere le vensmiddelen. Het is een ge not er het drukke gedoe van handelaren en clientèle gade te slaan, niet in het minst, omdat er onder de kopers en koopsters altijd wel enkele van die raadselachtige figuren zijn te ontdekken, waaraan het Quartier Latin zijn wereld reputatie dankt. Maar laat ik nu liever bij monsieur Girard binnenstap pen. Hij is enthousiast over mijn bezoek, alsof juist ik zijn dag kom goedmaken. Niet dat hij in mij een klant ziet hij is er trouwens niet om ver legen, dat wist ik bij voorbaat. Hij is echter verrukt over zijn Op onze omzwervingen door Europa zijn we al aardig wat mensen met merkwaardige beroepen tegengekomen. Tot de meest exclusieve behoort zeker de fabrikant van globes, want hiervan zijn er slechts een half dozijn in de wereld. niet alledaags vak te kunnen spreken. Wanneer hij begint te ver tellen, valt zijn eerbiedwaar dige leeftijd van hem af. Slechts bij nadere beschou wing ontdekt men, dat zijn witte baardje niet kan ver hullen hoezeer de mond van de heer Girard die van een oud man is. Zijn zwarte baret daarentegen, over zijn schedel geplakt op de ingenieuse ma nier, waarvan alleen de Fran sen het geheim kennen, geeft zijn uiterlijk iets jeugdigs. En in zijn ogen glanst een vreemd licht, als zij zich op een van zijn werkstukken vestigen. „In 1922 heb ik dit bedrijf van de beroemde Forest over genomen", vertelt hij, „en hij was al de opvolger van zijn vader. Bij elkaar betekent dit een eeuw fabricage van we reldbollen. Hebt u even tijd om achter rond te kijken?" We dringen in een van de ateliers door. Op de tafels lig gen ettelijke halve bollen: de mallen, waarin de helften van de globe worden gemaakt. Ik verraad geen fabrieksgeheim, als ik u het een en ander van de bewerkingen laat weten; u doet het monsieur Girard toch niet zo gemakkelijk na en er komt bovendien nogal wat voor kijken. Een meisje is bezig vellen grijs karton met een kleefstof te bekladderen. Daarna scheurt ze er kleine stukjes van en plakt deze tegen de binnen wand van de mal. Met een houten bal klopt ze het zaakje vervolgens stevig aan. Na droging is dan al een ruwe halve bol ontstaan. Kleefstof, vermengd met een soort gips, maakt het oppervlak harder. Dan volgt nog het polijsten en de basis is present. Dit alles is nog niet zo heel bijzonder. Het ware vakman schap van Girard's personeel komt pas tot uiting in een vol gende zaal. Daar liggen de landkaarten, in eigen huis ver vaardigd. Zij hebben de vorm van een zeer puntige drie hoek; twaalf ervan moeten elk halfrond bedekken. Het is fascinerend te zien hoe een meisje de stroken een voor een met de uiterste nauwkeurig heid op de bol plakt. Zonder nadere uitleg is duidelijk welk een precisiearbeid het is elk strookje precies naast het an dere te plakken, zodanig, dat elke grens en elk riviertje aan sluiten. Daarvoor is het nodig, dat het natte stukje papier soms heel voorzichtig moet worden gerekt, ook al om de juiste ronding te verkrijgen. Zo komt twee naast een, drie naast twee en twaalf naast elf. U kunt zich voorstellen, dat dit het moment is van de grootste spanning: klopt deze strook aan beide kanten? Die spanning schijnt overigens voor mij groter te zijn dan voor de geroutineerde arbeid ster, want haar „Voila" klinkt heel doodgewoon. Ziezo, één helft kan nu voor nabewerking onder andere vernissen naar een volgende afdeling. De zoveelste globe staat even later voor verzen ding gereed. In landen ver van zijn geboorte zal hij de jeugd de beginselen van de aard rijkskunde bijbrengen en en passant tot reizen prikkelen. Wanneer ik bewondering toon voor de vaardigheid en snelheid, waarmee hier wordt gewerkt, lacht Girard fijntjes. „Achter dit vakwerk zit nog veel meer", zegt hij. „U hebt misschien al gezien, dat de namen van landen en plaatsen in verschillende talen voor radig zijn: Spaans, Duits, Frans, Engels, Nederlands, zelfs Arabisch en Turks. Maar wat een ellende ik de laatste dertig jaar niet heb gehad met die voortdurende verandering van de grenzen! Telkens wer den hele voorraden dure be drukte kaarten onbruikbaar; goed voor de kachel, monsieur. En zo zal het nog wel een tijdje blijven, vrees ik.' Het pessimisme van de oude globefabrikant lijkt me niet ongegrond. Omdat we dit toch niet kunnen verhelpen, vraag h ik verder: „In welke formaten maakt u de wereldbollen?" „De kleinste heeft een door- snee van twaalf centimeter, de grootste van zesenzestig centi- meter. Ik ben eens begonnen er een van één meter vijfen- twintig te maken, maar daar oen ik mee opgehouden. De bol lad een omtrek van ongeveer vier meter en er zouden acht- enveertig stroken kaart voor nodig zijn geweest. Weet u j| voor hoeveel ik hem had moe- ten verkopen? Voor anderhalf miljoen francs." Ik reken snel uit nee, een globe van vijftienduizend gul- §j den raak je aan niemand kwijt. Monsieur Girard laat me nog niet gaan. Hij is zo blij als een kind, als hij mij zijn geïllumi- neerde globes kan laten zien F wereldbollen met een lamp- je erin en zijn trots kent geen grenzen, wanneer ik zijn kaarten, bedrukt met scheep- jes, vliegtuigen en allerlei ro- mantische taferelen, hogelijk prijs. Ook de aardbollen, waar- op in relief de hoogteverschil- 1| len zijn aangegeven, krijgen mijn welwillende goedkeuring. M „Hebt u zelf veel gereisd?" vraag ik plotseling. j| Zijn gezicht betrekt. „Veel te weinig", zegt hij zuchtend. „Nooit naar een ander wereld- deel. Ik heb het altijd met mijn §j fantasie moeten doen." J. F. Remming M i-if -- i BEIHAN (U.P.). Hussein Ibn Ahmed Al Muhsin, vorst over 27.000 Arabieren in het protectoraat Aden, heeft maandag zijn on tevredenheid geuit met de steun en be scherming, die hij van Engeland krijgt en erop aangedrongen, dat Amerika hem helpt. Beihan is een van de tien of twaalf vor stendommen, geregeerd door sheiks en emirs, waaruit het protectoraat Aden be staat. Twee kleine stukjes van Beihan en daarmee enkele dorpen aan de grens met Jemen zijn in vijandelijke handen. Op enkele kilometers afstand van zijn paleis, dat uit gedroogde klei is opgetrok ken, loopt de grens met Jemen. Telkens besluipen scherpschutters uit het buur land de grens. Engeland is bij verdrag verplicht, Bei han tegen aanvallen van buiten te be schermen. Maar het is duidelijk, dat de sherif vindt, dat Engeland maar half werk levert. Hij is het geweest, die de Engelsen heeft verzocht twee Beihanse dorpen door vliegtuigen onder vuur te doen nemen, omdat ze door benden uit Jemen bezet wa ren. De Engelsen echter zijn daartoe niet bijster geneigd, totdat zij precies weten, v/aar de grenzen in dit bergland nu eigen lijk lopen. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Terwispel-Tijnje B. W. Steenbeek, kand. te Amersfoort naar Vlissingen (wijk 4) (toez.) Y. van der Schoot te Brugge (België). Geref. Kerken Tweetal te 's Gravenhage-Loosduinen (5de pred.pl.) W. A. Krijger te Schiedam en E. J. Wassink te Bussum. Geref Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Garrelsweer-Appingedam B. J. F. Schoep, kan. te 's Gravenhage. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Driebergen J. Keuning te Barendrecht. Bedankt voor St. Janskloos ter J. W. de Bruin te Zwaagwesteinde. Doopsgez. Broederschap Bedankt voor Dantumawoude L. Koop- mans te De Rijp (N.H.). Geref. gem. in Nederland Beroepen te Ede en te Nieuwerkerk a. d. IJsel H. Ligtenberg te Rotterdam-W., die bedankte voor Ederveen. Aalmoes, gift aan een arme, is een woord dat evenals het Engels alms, het Duitse Almosen en het Franse aumóne teruggaat op het romeinse almosina, een bijvorm van het aan het Grieks ont leende eleëmosyna, dat: medelijden be tekende en vandaar: daad van medelij den, liefdegift. In bijbeltaal en kansel stijl zegt men naar Grieks voorbeeld nog: aalmoezen doen en in het Frans: faire l'aumóne. Doordat het vroeger veelvuldig voorkomende spijzigen van de behoeftigen ook tot het geven van aal moezen werd gerekend, had aalmoes oudtijds ook de betekenis: voedsel. Daar door is de onjuiste etymologie ontstaan dat aalmoes zou zijn: spijs gemaakt van aal. De naam aalmoezenier wordt thans nog gedragen door de rooms-katholiek# veldprediker.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5