Voorstel tot verhoging jaarwedden van Gedeputeerde Staten Havenberichten Opnieuw een ontwerp voor een zwevende trawl ILVT werkt met voor vervangende *^Brieven aan de redactie voortvarendheid tuinbouwgronden HOE WERKT DE BEURS? Visserij- varia Communistisch spreker woord ontnomen Keltum Pleet Fa. R. de Boer smyrnanaald iets nieuws Proeven van IJmuidenaa**L.v. d. Gaag met schaalmodel tussen de pieren PREFERENTE AANDELEN Amsterdamse Beurs DE BEURS van gisteren 9 Provinciale Staten Noordholland Mevr. Klimp hield causerie over vroegere toestanden Lamersbeker voor IVO OLD CLOTHES NEW Verkeerscompetitié van Kennemer Motorclub Heemskerkse KVP verloor in 1956 honderd leden A. den Doolaard spreekt in Beverwijk AMSTERDAM NEW YORK WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 Tijdens de algemene beschouwingen over de begroting 1957 van de provincie Noord holland in de gehouden ver gadering van de Provinciale Staten, heeft mr. A. deRoos (Arbeid) twee voorstellen ingediend. Gedeputeerde Staten hadden gebruik gemaakt van de machtiging de salarisverhoging van zes percent voor het provinciaal personeel in te laten gaan op 1 september 1956. Mr. De Roos stelde voor de verhoging op 1 juli 1956 te doen ingaan. Voorts diende mr. De Roos een voorstel in, om de jaarwedden van Gedeputeerde Staten met ingang van 1 januari 1957 te verhogen van 12.000 (ingevoerd op 1 juli 1955) tot 15.000. Spreker zeide aan te nemen, dat er dan een stilstand in de be weging der jaarwedden is gekomen. De voorstellen werden mede ondertekend door vertegenwoordigers van andere frac ties, behalve de fractie der communisten. Mr. DeRoos merkte namens vier frac ties op, dat de Communistische partij in haar houding volhardt, hetgeen na de ge beurtenissen in Hongarije is gebleken. De communisten zullen zelf de politieke gevol gen dienen te dragen en behoren niet thuis in commissies. Sprekende over de begroting der provin cie zeide spreker, dat zijn fractie zich met het beleid van Gedeputeerde Staten kan verenigen. Men zou de begroting pessimis tisch kunnen noemen en zich kunnen af vragen of men aan de juistheid der bedra gen moet twijfelen. Spreker stelde vast, dat in de afgelopen jaren de rekeningen een gunstiger beeld gaven dan de begrotingen en wenste Gedeputeerde Staten toe, dat zij voor 1957 opnieuw gunstige resultaten zul len boeken. Voorts hield mr. De Roos een beschouwing over het subsidiebeleid en hij vroeg Gedeputeerde Staten hieraan bijzon dere aandacht te besteden, eventueel in overleg met het rijk en andere provincies. ADVERTENTIE ■4 De volledige collectie ■4 ■4 vindt u bij ■4 •4 ■4 •4 •4 4 KENNEMERLAAN 60 De actieve afdeling Velsen-Noord van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid had dinsdagavond in het gemeentelijk ont spanningslokaal in haar midden mevr. C. L. Klimp, lid van de ^fti»ccnter.aad,aii&a^ mene Rond nrto OQ-»-* V\r»r>i ö'H rl r\' V-iInVcJ ni mr arts een boeiende chusérie hield "over on menselijke toestanden, zoals zij deze had gevonden in het „Tijdschritf voor genees kunde", geschreven in 1862 door een zekere heer Coronel, vermoedelijk een toenmalig arts. Nadat de voorzitster, mevr. Goossens Brons, het flinke getal belangstellenden had begroet, deelde mevr. Klimp mede tot haar zeker niet meer actuele causerie te zijn gekomen om nog eens duidelijk te il lustreren de toestanden van een eeuw ge leden en thans, zonder de romantiek, die zo vaak aan de oude tijden wordt toege schreven. In haar causerie echter werd ook een eeuw geleden al aandacht besteed aan de hygiënisch sociale studie, die door de schrijver uit die tijd werd gemaakt in verband met de destijds bestaande textiel industrie in het zeer armelijke dorp Hil versum. In deze industrietak heersten toen erbarmelijke toestanden. Er werd gewerkt door kinderen van zes jaar af en zij moes ten zich belasten met het „snorren" van geiten- en koehaar voor de tapijtweverij Dit werk en het kaarden en spinnen ge beurde bijna altijd in de huisjes, die als woonstee dienden en gelegen waren in het meest westelijke en laagste deel van het dorp nabij een grote poel, waarop fabrieks water en open riolen uitmondden, vaak niet groter waren dan elf vierkante ellen in oppervlakte, waarin dan nog twee bed steden een plaats hadden. Door dit on menselijke kinderwerk van soms meer dan twaalf uur per dag waren degenen, die het sterkste gestel hadden, in staat om wever te worden om dan weer tot spoeler terug te vallen op veertigjarige leeftijd. Uitgebreid vertelde mevr. Klimp over de vele ziekten van allerlei aard, die zich in die tijd bij deze mensen voordeden. In de huisjes met lemen vloer, vaak een meter beneden het maaiveld gelegen was het met de hygiëne slecht gesteld. Kasten waren er niet zodat alle stof van het „snorren", spinnen en kaarden in het vertrek bleef en het karige eten met een dikke stoflaag bedekt werd. Zelfs was het niet mogelijk te eten aan een tafel omdat de ruimte ontbrak. De zorge loosheid om alles was groot onder deze armsten, voor wie de dood in het gezin vaak een uitkomst betekende, omdat dan de „dooienbus" even financiële verlichting bracht. Toch verhaalde de schrijver Coro nel al van een ziekenfonds, doch met de toen geldende wetten werd de hand ge licht. De beter gesitueerden zorgden er wel voor niet in de afschuwwekkende buurt te komen en de Hilversumse gemeenteraad uit die tijd wimpelde de aanleg van water leiding af terwille van graasland voor enige honderden schapen. Mevr. Klimp illustreerde met deze gege vens wel zeer terecht, waarvoor onze vo rige generatie strijd heeft geleverd, welke strijd tot gevolg heeft gehad, dat de huidige samenleving in ons land deze ergerlijke wantoestanden gelukkig niet meer kent. Met belangstelling en verontwaardiging werd deze opmerkelijke causerie gevolgd, waarvoor mevr. Klimp hartelijk dank werd gebracht. Hierna werden enige interne zaken be sproken, die verband hielden met de mo gelijk te verwachten vijfdaagse werkweek, zoais deze ook al in Duitsland in vele grote bedrijven toepassing vindt. Ten slotte wek te mevr. Van Eijkelen de dames op in het kader van de samenwerkende vrouwen organisaties in Velsen (SAMVRO) haar medewerking te willen verlenen aan ge zinszorg, waarbij de financiële medewer king is verzekerd met de in onze gemeente werkende kruisvei-enigingen en met de ge meentelijke dienst voor Sociale Zaken. De heer Jac. Groen (K.V.P.) sloot zich aan bij de opmerkingen van mr. De Roos over de Communistische partij en sprak zijn tevredenheid uit over het beleid van Gedeputeerde Staten. Hij hoopte, dat een wet over de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten (commissie-Oud) spoedig tot stand zal komen en dat muziekkorpsen een subsidie zullen ontvangen. De heer Groen besprak het woningvraagstuk en zeide, dat er vele klachten worden ver nomen van kleine gemeenten over te ge ringe toewijzing van bouwvolume. Ook hoopte hij, dat de woningbouw niet te veel belemmerd wordt door onderzoeken en administratieve maatregelen. De heer Gortzak (Comm.) was van mening, dat er veel kapitaal naar het bui tenland gaat door deelneming in buiten landse leningen en door aankoop van ma teriaal voor de defensie. Daaraan moet een beperking komen, aldus spreker, waardoor de provincie in staat zal zijn geld op lange termijn te lenen en activiteiten kan ont wikkelen. De regering dient er voor te zorgen, dat er geen improductieve werken uitgevoerd worden en dat het verstrekken van kapitaal aan het buitenland aan ban den wordt gelegd. Woord ontnomen Vervolgens hield de heer Gortzak een beschouwing over de internationale toe stand. De voorzitter, de Commissaris der Ko ningin in d provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, verzocht de heer Gortzak zich te beperken tot de verklaring der fracties; anders zou hij zich verplicht voe len hem het woord te ontnemen. De heer Gortzak zeide van mening te zijn de achtergrond van de feiten van Hon garije te moeten bespreken door aandacht te besteden aan de internationale toestand. Nadat hij hierover verder ging, ontnam de voorzitter de spreker het woord en hij stelde de heer Schippers (K.V.P.) in de gelegenheid algemene beschouwingen te houden. In de barragewedstrijden om de Lamers beker is het de Haarlemse vereniging „I.V.O." gelukt om voor één jaar beslag te leggen op de beker. De laatste wedstrijd welke genoemde vereniging met 128 won van D.E.S., eveneens uit Haarlem bracht de beslissing. De gedetailleerde uit slagen van deze laatste werd: Guldemonde 58 58 24 12 2,41 2 v. Heerde 46 40 24 7 1,66 0 Kramer 76 44 25 8 1,76 0 De Pauw 93 93 25 19 3,72 2 Dijkman 72 71 41 12 1,73 0 Hoogendoorn 55 55 41 4 1,34 2 Nijssen 67 67 22 11 3,04 2 v. Loon 59 53 22 14 2,40 0 Gieske 59 59 26 6 2,26 2 Hoogendoorn 55 51 26 8 1,96 0 Jaarvergadering A.B.V.A. De Beverwijkse afdeling van de van;;.: dinsdag 12 februari haar jaarvergadering in ,,'t Centrum". Het belangrijkste agenda punt is de bestuursverkiezing: voorzien moet worden in de vacature van secretaris wegens het bedanken van de heer H. van Lopik, die de gemeentedienst gaat ver laten. Afscheid van ds. Naessens Ds. B. J. J. Naessens die een beroep naar Antwerpen heeft aangenomen, zal op zon dag 24 maart afscheid nemen van de Ne derlands Hervormde gemeente te Heems kerk. ADVERTENTIE deze maakt de echte perzische knoop, waarbij tegelijkertijd de lus van de pool wordt doorgesneden. gratis demonstratie marktplein 7 Prijzen van dinsdag Per 1 kg: heilbot f 3.402.40, gr. tong f 3.30, grm. tong f 3.103, kim. tong f 3.403.30, kl. tong I f 3.50, kl. tong II f 2.902.80, tarbot I f 2.602.40. Per 50 kg: gr. schol f31, grm. schol f 3836, kim. schol f 5856, kl. schol I f56—51, kl. schol II f42—23, schar f 36—24, bot f 1511, v. haring f23.5016.50, makreel f 3027, gr. schelvis f 5640, grm. schelvis f 5543, kim. schelvis f5440, kl. schelvis I f 5843, kl. schelvis II f 5244, wijting f 43 28, gr. gul f 6644. mid. gul f 48—42, kl. gul f 4335, kl. haai f 22; ham f 102100. poon tjes f3815, kl. koolvis zw. f3331, kl. koolvis wit 15043. Per 125 kg: gr. kabel jauw f184114, gr. koolvis zw. f8290, gr. koolvis wit f 120106, gr. leng f 86. Aanvoer van dinsdag 13 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 70 schol, 60 schar, 10 bot, 990 haring, 113 makreel, 180 schelvis, 480 wijting, 75 kabeljauw en gul, 2 leng, 10 haai, 5 ham, 10 poon, 210 koolvis, 21 diversen. In totaal 2050 kisten. Besommingen van dinsdag IJM 116 Eveline f5800, IJM 72 Beatrice f 17.800, IJM Ariadne f3130, SCH 55 f20.450. ADVERTENTIE DRY CLEANING ONLY KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Op dinsdag kwamen in IJmuiden binnen: Oranjefontein van Antwerpen, Elisabeth Berger van Rotterdam, Frankrich van Rot terdam, Manto van Rotterdam, Hoogvliet van Barrow, Masten van Swansea, Sancta Margaritha van Nantes, Willem van Norr- köping, Stefonia van Dover, Confiance van Swansea, Wiros van Stockholm, Bordwick van Leith, Herman Littmeyer van Hull, Eemstroom van Londen, Ragna Gorton van Houston, Reibel II van Uddevalla, Paris van Gothenburg, Royan van le Havre, Thames van Rochester, Hermes van Rotterdam. Vertrokken zijn: Netherlands Coast naar Rotterdam, Sambre naar Rotterdam, Mardu naar Helsingborg. Amstelbrug naar Kaap stad, Thor naar Malmö, Neyenburgh naar le Havre, Geja naar Mobylange, Vitavis naar Rotterdam, Egberta naar Aalborg, Grams- bergen naar Antwerpen, Sylvana naar Grimsbey, Sancta Margaritha naar Hamburg, Birka naar Hamburg, Abbekerk naar Da kar, Lowestoft Trader naar Antwerpen, Maassym N naar Grimsby, Goeree naar Manchester, Ransater naar Calais, Falcon naar Londen, Sarpedon naar Dordrecht, Wo- landa naar Londen, Beco naar Bergen, Weis- ser Greif naar Esbjerg, Amstelstroom naar Londen, Lingestroom naar Huil, Lijnbaans gracht naar Rotterdam, Paris naar Rouen. De Kennemer Motor- en Autoclub houdt op woensdag 20 februari haar jaarlijkse KNMV-competitie. Het gaat hier om het beantwoorden van schriftelijke vragen op verkeersgebied onder toezicht van de plaatselijke verkeerspolitie. Alle motor clubs, welke zijn aangesloten bij de Ko ninklijke Nederlandse Motorrijdersvereni gingen houden dit op dezelfde avond. Uit deze wedstrijd komen dan een pro vinciale kampioen en een landelijke kam pioen t£ voö£Sjhijn, die op een feestelijke bijeenkomst worden gehuldigd. Iedereen kan aan de competitie deelne men, lid of geen lid, allen zijn hartelijk welkom. Kosten zijn hieraan niet verbon den. Dat dit voor ieder, die in aanraking komt met het hedendaagse intensieve ver keer, belangrijk en zeer leerzaam is, spreekt voor zichzelf. Om de deelnemers voor te bereiden op deze wedstrijden zullen eerst twee voor lichtingsavonden worden gehouden en wel op 6 en 14 februari in café „De Groenten- beurs" aan de Meerstraat te Beverwijk. Op deze bijeenkomsten zal de verkeers politie aanwezig zijn om inlichtingen te geven. IN DE RIJ VAN ONTWERPERS van een zwevende trawl voor een alleenvarendc trawler heeft zich bij de buitenlanders en de Egmondse visser J. de Groot en de heer J. de Veen uit Den Haag, thans een IJmuidenaar gevoegd: de heer L. v. d. Gaag uit de Rambonnetlaan, als ambtenaar ten nauwste bij het visserijbedrijf en vooral de maaswijdte betrokken. De zwevende trawl van de heer v. d. Gaag ook wel pelagische trawl genoemd, een sleepnet dus, dat op elke gewenste hoogte door de zeeën kan worden getrokken is in een periode van drie jaar voorbereid. In de IJmuidense haven zijn met een schaalmodel al proeven genomen achter een scheepje met een 60 pk motor. Revolutionair noemt de heer v. d. Gaag zijn uitvin ding in de reeks van al bestaande ontwerpen voor een zwevende trawl. De bijzon dere vinding van de heer v. d. Gaag berust vooral op de constructie van de scheer- borden, die nodig zijn. Deze hebben een ovale vorm en zijn uitgerust met een lucht kamer en een vin. Al omstreeks 1920 werden de eerste po gingen gedaan om een zwevende trawl te construeren. Het net moest niet uitsluitend over de bodem slepen, maar moest ook op andere diepten „gecommandeerd" kunnen worden, opdat de visscholen en dan vooral haring ook op die plek bereikt worden. Het was Herr Johann Eitzen uit Cranz, die een extra scheerbord op de rug van een licht trawlnet bevestigde en op de Fladdengronden opmerkelijke resulta ten behaalde. Bij Dieppe en Landsend ex perimenteerden de Fransen: op de reep van de trawl werden vierkante bordjes ge bonden, die het net ook wijder hielden. En ten slotte kwam Hein Drijver met zijn vinding: twee Schotse blazen boven de rug van het net. De Duitser Eitzen ging verder en vooral na de oorlogsjaren werden in Amerika, Denemarken en Zweden proeven genomen met zwevende trawlnetten. Speciale borden In Amerika heeft men als nieuwste vin ding een zeer speciaal visbord bij de proe ven in gebruik. De borden zijn van een zeer eigenaardige vorm. Zij trekken het net zowel zijdelings als naar boven zoveel mo gelijk open. Het systeem berust vrijwel op het prin cipe van de vlieger, waarmee kinderen spelen en dan speciaal de vlieger, die als naam „draak" heeft. De planken zijn uit plaatijzer vervaardigd, langwerpig afge rond gesneden en in T-vorm aan elkaar gelast. Er zijn drie verstelbare beugels aan bevestigd. De lengte van de sleepkabel en de snelheid van het trawlende schip be palen tenslotte de diepte waarop wordt ge vist. Er werd tot nu toe geen octrooi op deze vinding aangevraagd. Ook in Canada werd'een methode gevon den voor één schip, om een pelagische trawl voort te slepen. Ook hier werden spe ciale visborden toegepast, maar bij proef nemingen bleek, dat het vistuig uitsluitend kon worden gebruikt op beschutte gronden. Ook in België hebben velen zich ermee bezig gehouden. De heer R. Zonnekein uit Oostende is de laatste in die rij en hoopt deze zomer proeven te nemen op de Noord zee. Denen en Zweden Het zijn echter vooral de Denen en Zwe den geweest, die met trawlnetten op de markt kwamen, die ook in de praktijk bruikbaar bleken te zijn. De Deen Larssen en de Zweed Larson zijn hier vooral bekend geworden. Zij ont wierpen en verkochten de zwevende trawl netten voor de in span vissende kotters en volgens onze laatste gegevens heeft Robert Larssen uit Skagen thans ook een pelagi sche trawl voor een alleenvarende trawler bij de haringvisserij in dieper water in de handel gebracht. Uit Zweden zijn de laatste maanden voorts berichten gekomen over de Vinge- trawl: de gevorkte trawl. Met dit net zijn aan boord van het Britse onderzoekings vaartuig „Clupa" onder leiding van de heer Ten aanzien van de werking van het Intercommunaal Lichaam Vervanging Tuinbouwgronden gewagen B. en W. van Heemskerk met grote tevredenheid van de voortvarende geest, waarmee de bestuur- deren en de directie werken aan de ver plaatsing van tuinders en boeren, alsmede over de in het afgelopen jaar bereikte re sultaten. Een verheugend voorbeeld hiervan kan worden gesteld in de verdere ontsluiting van het plan „De Bie" en de bezetting van twee buiten de streek door het I.L.V.T. aangekochte bedrijven door agrariërs, één uit de gemeente Beverwijk en één uit Heemskerk. (Verkort weergegeven) Weelde. We lezen dagelijks, dat we in het komende jaar aan bestedingsbeperking moeten gaan doen. De arbeiders zullen al- I lereerst 2°/o minder moeten gaan besteden en daarna zullen we het aan het einde van het jaar nog eens proberen met 4"/o. Onze landsfinanciën verkeren in nood, de schat kist is leeg en wij moeten nu met zijn allen er voor zorgen, dat de schatkist weer vol komt. Zuinig aan dus, „we hebben nou en kele jaren van hoogconjunctuur achter de rug; we gaan nou wat romen", zegt de mi nister. We moeten offers gaan brengen. Ik ben typograaf, handzetter, kom aan de 83.per week, hou over als alle so ciale lasten er af zijn 70.met een huis gezin van 6 personen, waarvan twee stu derende kinderen. Verkwistend zijn we geloof ik niet, op afbetaling hebben we niets. We zijn zo verkwistend dat mijn vrouw geen wasmachine heeft, noch een bru'kbare stofzuiger, de radio doet het ge lukkig niet meer, een mantel heeft mijn vrouw na de oorlog nog niet gehad, ik zelf één in 1947, zo'n groen regenjasje (leger- jas). Wat een weelde, wat een hoogcon junctuur. Men houde er echter rekening mee, dat de kruik zo lang te water gaat tot ze breekt. EEN TYPOGRAAF Het verkeer. Met veel waardering las ik de brief aan de redactie waarin zo duide lijk de buitensporige haast en het ontzet tende lawaai van het hedendaagse verkeer uitkomen. Niet alleen wordt er met het leven gespeeld maar in de tweede plaats wordt ook de gezondheid aangetast. De psychiaters beweren allen, dat harde ge luiden zeer schadelijk voor 't zenuwgestel zijn vooral voor kinderen en oude men sen. En de zenuwinrichtingen voor kinderen getuigen hiervan. J. A. HEIJDEMAN Voetbaltoto. Naar aanleiding van het besluit van de KNVB zou ik die duizenden die dit genoegen om in de pool mede te spelen in den vervolge moeten missen als zijnde geen werkend lid van bovenge noemde bond, willen voorstellen om, zo lang dit besluit van kracht blijft, geen van de KNVB-wedstrijden meer als toeschou wer te bezoekën. Wij kunnen dan dit vrij gekomen entreegeld voor andere liefheb berij gebruiken. P. C. SLIEKER Henri Arends. In Haarlems Dagblad van 29 januari komt een ingezonden stukje voor over de verklaring van de heer Henri Arends, de nieuwbenoemde dirigent van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Als gepensioneerde musicus met een or kest-ervaring van meer dan vijftig jaar, wilde ik hieromtrent gaarne op een en an der de aandacht vestigen. Niet alleen de dirigenten Verhey en Adam, maar ook de muziekrecensenten krijgen met de verkla ring, die de heer Arends heeft gegeven, een veeg uit de pan. Want getuigden de cri- tieken meestal niet van lof? Zie het ver slag in de krant van 30 januari van de heer Jos de Klerk, waarin het orkest een reu- zenpluim op de hoed krijgt. C. W. RIJNDERS. Men verheelt zich niet dat dit Lichaam nog een zware opgave in de komende jaren zal vinden, indien, zoals de vooruit zichten zijn, binnenkort meer bedrijven moeten worden verplaatst. De onderzoekingen, welke dit orgaan zo wel in de naaste omgeving als in andere streken van het land heeft verricht, geven het bestuur aanleiding om ten opzichte van de te verplaatsen tuinders enige mo gelijkheden te geven. Het is daarbij echter tevens noodzakelijk dat in de kringen van de agrariërs ook begrip ten aanzien van de verplaatsingsmogelijkheden wordt op gebracht, hetgeen tot op heden nog niet als een aanwezig feit kan worden ver klaard. Het bestuur stelt zich dan ook voor in de kringen van de agrariërs een bereidheid te verwekken om de bij het orgaan be kende verplaatsingsmogelijkheden in ogen schouw te nemen en daarvoor een excursie te organiseren. Onvermoeid zal geijverd worden voor de verkrijging van de in het plan IJmond- Noord bestemde vervangende gronden als mede voor de vervanging van dit tuin- bouwareaal. De Heemskerkse afdeling van de K.V.P. verloor in het afgelopen jaar honderd le den, hetgeen een logisch gevolg is van de vele strubbelingen die er tussen bestuur en leden zijn geweest. Tijdens de dinsdagavond in zaal Dam gehouden jaarvergadering zijn vele zaken te berde gebracht. Tegen de vele critiek bleek het bestuur niet bestand te zijn en op twee na stelden allen vóór het begin van deze vergadering hun plaats beschik baar. De voorzitter de heer Th. Bruin stelde zich wel herkiesbaar, doch ook hij moest het loodje leggen. Alleen de heer A. de Ruyter zag zich herkozen. De nieuwe bestuursleden ziin: C. J. de Ruiter, voorzitter; Th. v. d. Heiden, M. v. d. Berg, mevrouw E. G. Henneman-Castien, A. Neeft, A. Kos, P. Bisschop, Th. Mulder, M. Rozing en A. Koning. Het werd een zeer rumoerige vergade ring, waarbij de aanwezigen in twee kam pen verdeeld waren. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat het aantal leden is teruggelopen van 600 tot 500. Het jaar 1956 leverde voor de afdeling een klein nadelig saldo op. M. W. Dickson proeven genomen. De heer Dickson voer ook mee op een Zweedse trawler en heeft tenslotte moeten verkla ren, dat er reden voor voldoening was, maar dat alle moeilijkheden nog niet waren overwonnen. En uit de laatste jaren zijn het dan in Nederla- 1 de Haagse heer De Veen, de Egmondse heer De Groot en de IJmuiden se heer v. d. Gaag. Met het net van de heer De Veen werden modelproeven ge nomen in een zwembad, maar tot proef nemingen achter een visserijonderzoekings- vaartuig is het nimmer gekomen. Met het net en de horden van de heer De Groot Op uitnodiging van boekhandel C. Ding ier komt de bekende schrijver A. den Doolaard op vrijdag 8 februari in ,,'t Cen trum" een voordracht houden over het boek „Man achter Gods rug", dat zich afspeelt in het woeste hoogland van Montenegro. werd door de „Annie" IJM. 14 gevist, maar het resultaat was hier enigszins te leurstellend. Vol goede moed is thans de heer L. v. d. Gaag. Het net van de heer v. d. Gaag be staat overwegend uit rechte stukken en kan machinaal worden gebreid. De opening van het net is vierkant en meet viermaal 50 Engelse voet. Bij de modelproeven is gebleken, dat de boven pees hoger dan normaal komt te staan. De heer v. d. Gaag prefereert voor de ver vaardiging van de kuil nylon en voor de rest hennep of katoen. De borden van de heer v. d. Gaag wor den bevestigd aan de bovenpees en komen dus niet in aanraking met de zeebodem. Daar de borden over een luchtkamer be schikken, nemen zij bij het in zee brengen direct de juiste stand aan. Zij geven minder weerstand dan de thans bestaande vis borden, daar zij een scherende werking behouden, ook als het net wijd open staat. De vislijnen, die thans van 2.5 tot 3.5 duims staaldraad behoren te zijn, zullen voor het vistuig van de heer v. d. Gaag slechts 10 mm dik mogen zijn. De IJmuidense ontwerper hoopt nu maar, dat het Nederlandse visserijbedrijf de kracht kan opbrengen, iets nieuws te proberen. Het zou dan aanbeveling ver dienen een vistuig op ware grootte te ver vaardigen en hiermee in de Noordzee proe ven te nemen. Wij komen thans tot de verklaring van de onderscheidene soorten van aandelen zoals zij in de loop der jaren in de prak tijk zijn ontstaan. Na de gewone aandelen, die wij eerder bespraken, de preferente aandelen. Deze gaan, wat de dividendbetaling betreft, vóór de gewone aandelen en zij hebben wat de uitkering bij eventuele liquidatie betreft, meestal ook voorrang. Het percen tage van het dividend dezer aandelen is statutair vastgelegd en zij worden dan ook met naam en toenaam genoemd, bijvoor beeld: 6°/o preferente aandelen Machine fabriek Reineveld. Zij hebben dan prefe rentie voor 6°/n dividend. Het spreekt vanzelf dat men deze vorm heeft uitgevonden om de aandelen voor bepaalde beleggers aantrekkelijker te ma ken dan de gewone. Het karakter van deze aandelen heeft echter twee kanten: in tij den van spoed is het dividend beperkt tot het overeengekomen percentage, in tijden van tegenspoed wordt ook veelal het pre ferente dividend zelfs niet verdiend. Aan deelhouders zijn dus in hun rechten be perkt, terwijl zich toch de risico's van het bedrijf als aandeelhouder mee-dragen. Men zou dan eerder de voorkeur aan obli gaties kunnen geven. In de praktijk treft men dan ook deze vorm van preferente aandelen het minst aan. Naast de gewone preferente aandelen die nog weer kunnen worden onderver deeld in eerste, tweede, enz. al naar ge lang van hun rechten deden dan ook de cumulatief-prefcrente aandelen hun in trede. Deze behouden hun recht op het overeengekomen dividend, ook al kan een vennootschap over een of meer jaren dit dividend niet betalen. Het aandeel wordt dan inclusief het opgelopen dividend ver handeld en de vennootschap mag bij beter gaande zaken geen dividend op de gewone aandelen betalen, alvorens zij het cumula tieve dividend geheel of gedeeltelijk (sta tutair bepaald of bij overeenkomst ge regeld) heeft ingehaald. Hier heeft men dus meer zekerheid dan bij de gewone preferente aandelen. Een voorbeeld van een cumulatief-preferent aandeel met een hoog opgelopen dividend zijn de 4°/o cum. pref. aandelen Ned. Amerikaanse Fitting- fabriek, die sinds de oprichting (eind 1947) nog geen dividend uitkeerde, zodat in de koers dezer aandelen, die ca 80"/o bedraagt, niet minder dan 36°/o achterstallig cumula tief dividend begrepen is. Nu lijkt dit er ger dan het is, omdat preferente kapitalen over het algemeen veel kleiner zijn dan de gewone kapitalen, zodat het achterstallig dividend dikwijls betrekkelijk gauw kan worden ingehaald. De Fittingfabriek bijv. heeft een preferent kapitaal van f 1 mil joen en een gewoon kapitaal van f 14 mil joen. Het achterstallig dividend bedraagt dus slechts f 360.000. Vaak ook wordt door een reorganisatie van het kapitaal een re geling getroffen voor achterstallig prefe rent dividend. Daar ook bij de cumulatief preferente aandelen het dividend nog beperkt is, creëerde men nog een derde soort, die nauwer bij de gang van zaken betrokken is, namelijk de (cumulatief) preferente winstdelende aandelen. Behalve het in de statuten vastgelegde primaire dividend hebben zij recht op een zeker percentage van de overwinst. Zo kan men bijvoor beeld bepalen dat de winstdelende prefe rente aandelen l/10e percent ontvangen van elk percent dat op de gewone aan- Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3°/o Nederl.'47 87% 3 Nedl. 1962/64 91% A. K .U 199% 198 Calvé Delft 292 Van Gelder Zonen 197 K. N. Hoogovens 275% Nederl. Ford 312 N. Kabelfabriek. 274 gew. Philips Gloeil. 250 252 pref .Philips Gloeil. 145 Unilever 339% 339 Wilton Fijenoord 220 Dordtsche Petrol. 784% Konkl. Petroleum 156,90 154,50 A'dam Rubber 77% A Holl. Amer. Lijn 174 N. Scheepv. Unie 167% Phs. v. Ommeren 280 H. V. A 95% Verg. Deli Mijen 101% Amsterd. Bank 220% Ned. Handel Mij 168% Rotterd. Bank 185% Twentsche Bank 187 Anaconda Copper 6713/ie Bethlehem Steel 180 U. S. Steel 63% General Motors 40% Shell Union 77% 35 delen boven een zeker percentage wordt uitgekeerd. Veelal is ook hier een grens naar boven gesteld, zodat ook bij deze soort aandelen het dividend beperkt blijft. De mindere of meerdere aantrekkelijkheid der verschillende soorten preferente aan delen vindt uitdrukking in de koersen, wat bij het onderwerp koersvorming ter sprake komt. Wanneer geeft een vennootschap prefe rente aandelen uit? Dit is het geval wanneer zij geen obli gatielening kan of wil aangaan, om ba- lanstechnische of andere redenen, moeilijk gewone aandelen kan plaatsen of door deze uitgifte de dividenduitkering beper ken wil. De cumulatief preferente winst delende aandelen zijn op onze beurs in de meerderheid. Van onze grote concerns is de Unilever het sterkst in preferente aan delen, waaraan de wordingsgeschiedenis echter niet vreemd is. Daartentegen kent de Koninklijke geen enkel soort preferente aandelen. Ook AKU kent geen prefs, Phi lips heeft een bedrag 6% cum. pref. aan delen uitstaan. Over prioriteitsaandelen, oprichtersaan delen en de zogenaamde lappen een vol gend maal. In tegenstelling tot maandag toen de vaste stemming van de staatsfondsenmarkt het belangrijkste aspect vormde van' de ge hele beurs, viel nu een lichte reactie waar te nemen, waardoor de staatsfondsen aan de zwakke kant waren maar merendeels boven het niveau van vorige week vrijdag. De gehele beurs was bijzonder kalm ge stemd, vooral ook doordat de vraag voor staatsfondsen weer aanmerkelijk was ge slonken. Daarentegen trok de Philipshoek weer meer belangstelling dan gisteren. Al daar kon een vaste stemming worden waargenomen zowel voor de aandelen als voor de converteerbare obligaties. Aande len bereikten zelfs de koers van 250 en de obligaties, die maandag 110 7/8 deden, lie pen dinsdag op tot 112 percent, overeenko mend met een claimprijs van circa f 30. Veel affaire viel overigens ook in de Philipshoek niet te bespeuren hoewel de Philipswaarden naar verhouding de groot ste omzetten hebben zoals wel blijkt uit de officieel geregistreerde cijfers. Overigens was de markt merendeels om laag gericht in overeenstemming met het ongeanimeerde verloop van Wall Street Groot waren de koersverliezen echter niet en Kon. Olie bleef vrijwel op het vorige niveau. Voor cultuurwaarden bestaat niet de geringste animo. Scheepvaart opende zwak, vooral voor KNSM, maar toonde la ter een herstel. Dinsdag was de inschrij ving Rotterdamse Scheepshypotheekbank waarvan de claims voor het laatst verhan deld werden. Tevens werden geïntrodu ceerd de 3'/s pet. obligaties 1956 gemeente- lening Amsterdam. Adviesprijs 90 pet. De nieuwste spoorweglening werd vernomen op 101% a 102 pet. Prolongatie 3% pet. (ANP) Sinds 8 juni 1956 hebben de aandelen het niet zo zwaar te verduren gehad als gisteren, toen waarschuwingen betreffende een mogelijk latere depressie als gevolg van de huidige inflatoire factoren een dieptepunt veroorzaakten, waarop de ge zamenlijke waarde der genoteerde fondsen met drie miljard dollar daalde; een derge lijke daling was sinds 10 oktober 1955 niet meer bereikt. Een licht herstel tegen het einde verminderde dit verlies slechts in. geringe mate. Staal, vliegtuigen, metalen en andere onlangs nog sterke fondsen leden het zwaarst onder een verkoopgolf, die een le vendige handel veroorzaakte en de omzet deed stijgen tot 2.610.000 aandelen, de grootste omzet in twee weken en 860.000 hoger dan die van maandag. Er was een reeks pessimistische berich ten over de gang van zaken in het bedrijfs leven en vooral de waarschuwing van oud-president Hoover had grote invloed op de beurs. De oud-president waarschuw de evenals de minister van Financiën, George Humphrey, vorige week dat er tekenen te vinden zijn van een aanstaande depressie. Van de 1.176 verhandelde fondsen slo ten er 830 lager, slechts 148 hoger en 198 bleven onveranderd. Er werden 83 nieuwe laagtepunten en slechte drie nieuwe hoog tepunten bereikt. Het Dow Jones-gemid- delde voor spoorwegen daalde met 2,03 tot 146,26 (een dieptepunt sinds oktober 1955); dat voor industrie met 7,23 tot 469,96 en dat voor openbare nutsbedrijven met 0,55 tot 70,87. Staalwaarden moesten twee tot drie dollar prijsgeven; olies een tot vier dollar (U.P.).

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7