Agrarisch welvaartsplan voor Noordholland wordt opgesteld Mag de arts zijn patiënten als „proefkonijn" gebruiken? Geen beperking verzocht bij aanleg van wegen Zie Boven Kunstmaan als kilometerteller Spaarfaciliteiten voor jongeren en voor ambtenaren Als U keelpijn hebt... Garage DEN HOUT Regering komt binnenkort met voorstellen EEN DOKTERSDILEMMA WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 5 Vergadering Provinciale Staten Salarisverhoging voor provinciaal personeel Verhoging presentiegelden raadsleden mogelijk Salariseisen door raad van beroep afgewezen „Neergestorte straaljager" bleek napalmbom te zijn Voordelen maar ook onbillijkheden Loongrens voor sociale verzekering f 6900,- Hooggeleerd dispuut over het statistisch onderzoek in de geneeskunde Melkproduktie in 1956 De algemene beschouwingen over de provinciale begroting 1957 van Noordholland zijn in de dinsdag te Haarlem gehouden vergadering van de Provinciale Staten achter de rug. Er werden minder punten aan de orde gesteld dan vorige jaren. Een politiek debat werd gevoerd tussen mr. De Roos (Arbeid) en enkele communisten inzake de verklaring namens vier fracties, dat er na de gebeurtenissen in Hongarije geen plaats meer was voor de communisten in commissies. De heer Schippers (K.V.P.) heeft gevraagd geen wegenverbetering of aanleg uit te stellen, omdat anders de verkeersveiligheid in gevaar komt en de gedeputeerde Blaauwboer (V.V.D.) heeft mededelingen gedaan over het vormen van een commissie, die een welvaartsplan voor agrariërs zal opstellen. Diverse leden hielden financiële be schouwingen, waarbij speciaal de subsidies onder de loupe werden genomen. Het vraagstuk is niet gemakkelijk op te lossen, want om activiteiten in de provincie voort te zetten, is geld nodig, aldus werd opge merkt. De heer Voorthuijsen (V.V.D.) bracht hulde aan het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest, de dirigent en het lid van Gedeputeerde Staten, dat zich bijzon der voor het orkest inspant. De concerten trekken in de provincie volle zalen. Het is overigens niet gemakkelijk te werken in de schaduw van een beroemd orkest. Welvaartsplan Ir. M e r k x (K.V.P.) sprak er zijn vreug de over uit, dat Gedeputeerde Staten er mee instemmen dat een agrarisch wel vaartsplan voor de provincie wordt opge steld en hoopte, dat de instemming zich spoedig zal uiten in daadwerkelijke mede werking van het provinciaal bestuur. Een agrarisch welvaartsplan, dat het treffen van maatregelen, zowel op technisch en sociaal-economisch als op cultureel terrein beoogt, ter verhoging van de welvaart, is juist voor Noordholland van meer dan gewone betekenis. Het gaat onder andere om de opvoering van de produktiviteit en daaruit ontstane bedrijfsresultaten. Het agrarisch welvaartsplan moet naar spre kers opvatting zowel worden gezien als een inventarisatie en bestudering van de land en tuinbouwvraagstukken, als een aan duiding van middelen, die tot de oplossing van de zich voordoende problemen zouden kunnen leiden. Het moet voor het provin ciaal bestuur van groot nut worden ge acht, wanneer het zijn beleid ten aanzien van de landbouw kan funderen op een goed inzicht in de agrarische structuur van de provincie. Ook de gemeentebesturen, waterschappen en landbouworganisaties gevoelen er behoefte aan richtlijnen en aanknopingspunten te hebben, die hun zorg voor de landbouw en tuinbouw vaste vorm kunnen geven. De heer Merkx herinnerde aan de positie van de land- en tuinbouw ten opzichte van de noodzakelijke planologische ordening in Noordholland. De positie is allerminst be nijdenswaardig. Het welvaartsplan zal êr toe kunnen bijdragen, dat het begrip in agrarische kringen voor de noodzakelijke planologische ordening wordt vergroot. Een belangrijke zaak, die voor de land en tuinbouw onder de huidige omstandig heden zeer veel moeilijkheden oplevert, is het probleem van de arbeidsvoorziening. De zuigkracht van de industrie in de IJmond en de Zaanstreek op de land arbeidersstand is groot. Van Wjeringer- meer gaan meer dan honderd landarbeiders op en neer naar de Hoogovens. Uit vele dorpen in de provincie worden arbeiders naar industriële bedrijven vervoerd. Het plan moet - aldus spreker - ook mede ten doel hebben een inzicht te verkrijgen in de vraagstukken van vrije tijdsbesteding, cul- Ingangsdatum bepaald ap 1 juli 1956 In de hedenmorgen gehouden vergade ring van de Provinciale Staten van Noord holland is een voorstel van mr. A. de Roos (Arbeid), ingediend namens andere fracties, om de verhoging van zes percent van de salarissen van het provinciaal personeel niet op 1 september 1956, maar op 1 juli j.l. te doen ingaan, aangenomen met 576 stemmen. Drie leden van het college van Gedeputeerde Staten en drie leden van de fractie der V.V.D. stemden tegen. Ook werd goedgekeurd een voorstel van mr. A. de Roos en anderen om de jaar wedden van leden van Gedeputeerde Sta ten met ingang van 1 januari j.l. te ver hogen van 12.000 tot 15.000. Negen communisten stemden tegen en de zes ge deputeerden blanco. Achtenveertig leden stemden voor. Binnenkort overleg met senioren Haarlemse raad Naar wij vernemen hebben Gedeputeer de Staten van Noordholland aan de col leges van burgemeester en wethouders bericht, dat zij geen bezwaar maken te gen een verhoging van de presentiegelden voor de leden van de gemeenteraden en de raadscommissies. Ook hebben zjj dc grenzen verruimd voor de vergoedingen der wethouders. Gedeputeerde Staten wijzen er evenwel op, dat deze circulaire niet gezien moet worden als een aandrang op de gemeente besturen om de presentiegelden en wet houdersvergoedingen in alle gevallen in derdaad tot de maximaal toegelaten be dragen te verhogen. Wij vernamen, dat de presentiegelden voor raadsvergaderingen in de groep ge meenten waartoe Haarlem behoort ver hoogd mogen worden van twaalf tot 20 gulden per vergadering en voor commis sievergaderingen van acht tot tien gulden per vergadering. De wethoudersvergoedingen, welke thans tienduizend gulden per jaar be dragen, mogen verhoogd worden tot f 13.500 per jaar. Wij vernamen verder, dat in Haarlem de burgemeester binnenkort met het seniorenconvent van de gemeen- meenteraad overleg zal plegen omtrent een eventueel gebruik maken van deze ver ruimingen. turele ontwikkeling en verenigingsleven. Woonomstandigheden op het platte land moeten ook onderzocht worden. De heer N i e r o p (A.R.) verzocht vele organisaties bij het samenstellen van het plan in te schakelen en de heer W i e s e (Arbeid) informeerde of het plan samen gesteld wordt door het provinciaal land bouwschap in samenwerking met de pro vincie of door de provincie in samenwer king met het landbouwschap. Er dient een oplossing ^e komen in vele vraagstukken, speciaal voor jonge agrariërs. Gedeputeerde P. Blaauwboer (V.V. D.) merkte op, dat een agrarisch welvaarts plan van groot belang is en als de Provin ciale Staten binnenkort zullen besluiten een plan te maken, zal een commissie wor den samengesteld. Er zal met bekwame spoed moeten worden gewerkt, want de agrarische bevolking dient te weten, waar zij aan toe is. Allerlei punten zullen on derzocht worden. De provincie zal het plan laten opmaken en medewerking vragen aan daarvoor in aanmerking komende personen. Communisten uit commissies In de ochtendbijeenkomst had de voor zitter, de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prin sen, de heer Gortzak (Comm.) het woord ontnomen, omdat deze te veel uit weidde over de internationale toestand. Mevr. T e e b o o m-V an West (Comm) kreeg in de middagvergadering gelegen heid in te gaan op de verklaring van mr. A. de Roos, namens de vier fracties afge legd naar aanleiding van de gebeurtenissen in Hongarije. Volgens mr. De Roos is er ,jen. zy wjj (jit consequent doorvoeren, voor de communisten geen plaats meer in stoot gegeven aan de februari-staking in Amsterdam, die van groot belang voor het verzet is geweest. De heer Gortzak las een brief voor van 9 juli 1941, ondertekend door mr. De Roos als ambtenaar van de afdeling onderwijs der gemeente Amster dam, waarin hoofden van scholen verzocht wordt medewerking te verlenen bij de opgave van joodse leerlingen. „De tijd zal onze rechter zijn," besloot de heer Gortzak. Hierna sprak nog de heer K o o y (Ar beid), die de communisten herinnerde aan het standpunt der C.P.N., voordat Duits land Rusland de oorlog had verklaard. Financieel beleid Gedeputeerde Van der Donck (K.V. P.) lichtte de leden der Provinciale Staten in over het beleid van het college, dat er op gericht is op de ingeslagen weg voort te gaan. Hij trok vergelijkingen tussen 1952 en 1957. De uitgaven zijn aanmerkelijk gestegen en de bedragen voor subsidies en de bijdragen aan derden zijn snel omhoog gegaan. De cijfers in de begroting 1957 noemde hij reëel en ze zijn gebaseerd op de feiten. W oningsituatie Mejuffrouw mr. Ribbius Peletier (Arbeid) merkte namens Gedeputeerde Sta ten op, dat de woningsituatie in het mid delpunt der belangstelling staat. Het col lege is niet verantwoordelijk voor de woningbouw en heeft er zijdelings be moeienis mee. Op de regering kan geen aandrang op woningwetbouw worden ge daan. Gedeputeerde Staten kunnen wel belangstelling tonen en dat doen zij zoveel mogelijk. Culturele en personeelszaken Gedeputeerde Bouwman (K.V.P.) dankte voor de waarderende woorden over het culturele beleid. Aandacht zal worden geschonken aan het geven van subsidies. De vier in Noordholland gevestigde fede raties van muziekkorpsen zullen - als de Staten daartoe besluiten - in aanmerking komen voor subsidies voor het houden van cursussen, waaraan jonge muzikanten deel nemen. Ten aanzien van het voorstel van mr. De Roos en anderen om de salarisverhoging voor het provinciaal personeel niet op 1 september 1956 maar op 1 juli te doen ingaan, merkte de heer Bouwman op, dat de meerderheid van het college op het standpunt staat, dat bij voorkeur het loon- beleid van de regering gevolgd moet wor- Heemstedenaar vroeg salaris van marine voor de' oorlogsjaren De centrale raad van beroep te Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak van de heren C. H. te Leidschendam en A. J. L. F. te Heemstede, contra de staatssecretaris van Marine. Beide appellanten hadden, als leden van het marine-personeel gedurende de oor logsjaren aanspraak gemaakt op uitbeta ling van veertig maanden salaris. De staatssecretaris van Marine had deze aan spraken als ongegrond afgewezen. Van deze beslissing gingen de appellanten in beroep bij het ambtenarengerecht te 's-Gra- venhage, dat het standpunt van de staats secretaris billijkte. Opnieuw hiervan in beroep gegaan bij de centrale raad te Utrecht, bevestigde dit college de uitspraak van het ambtenaren gerecht in Den Haag. ADVERTENTIE RENAULT 1 en V/7 tons bestelauto Ideaal in stad. Korte draaicirkel door front besturing. 8 en 9 m3 laadruimte. Prijzen vanaf f 6700. Bij de replieken merkte de heer Schip pers (K.V.P.) op, dat de aanleg van wegen niet beperkt mag worden, anders komt de verkeersveiligheid in gevaar. Het vraagstuk der wegen dient de voorrang te hebben en werken mogen niet uitgesteld worden. de commissies. Mevrouw Teeboom merkte op, dat mr. De Roos niet gezegd heeft, dat de communisten slecht werk in de commis sies hebben verricht of de belangen der provincie niet hebben behartigd. De com munisten dienen buiten de commissies ge houden te worden naar aanleiding van reacties over Hongarije, aldus de verkla ring. Sovjet-Rusland heeft er echter voor gezorgd, dat het fascisme niet aan de macht is gebleven. Tenslotte zeide spreekster: „de tijd zal rechter zijn.", Bij de replieken merkte mr. De Roos op, dat 4e tijd reeds als rechter is opge treden. Tussen 1946 en 1957 is de invloed van het communisme sterk achteruit ge gaan. De verwachting is, dat de invloed nog minder zal worden. Later kreeg de heer Gortzak (Comm.) het woord, die inging op het gesprokene van mr. De Roos, die hij de „veroordelaar" noemde. De „veroordeelde" beschouwde hij zijn partijgenoot, de heer Brandsen, die eveneens deel uitmaakt van de Provinciale Staten. De heer Brandsen heeft in 1941 de Van onze Kamerverslaggever) In de Tweede Kamgr hebben gisteren de woordvoerders van de K.V.P., V.V.D. en A.R. aangedrongen op tegemoetkomingen op belastinggebied ter bevordering van de bezitsvorming. De woordvoerder van de C.H.U. wilde fiscale tegemoetkomingen niet uitsluiten, maar hij zag wel het gevaar van onbillijkheid, omdat degenen, die door ziekte of om andere redenen niet kunnen sparen, van de tegemoetkomingen niet kunnen profiteren. Die onbillijkheid was voor de P. v. d. A. een overwegend bezwaar. Voor de bezitsvorming vindt de P. v. d. A. de loonpolitiek van de regering veel belangrijker en voor de ontwikkeling van de menselijke persoonlijk heid verwacht de P. v. d. A. meer van medezeggenschap van de arbeiders in de bedrijven, waarvoor het vennootschapsrecht zal moeten worden gewijzigd. Slecht zich op de Vliehors en een actie ve opzichter van de Zuiderzeewerken zijn er de oorzaak van geweest, dat de Marine luchtvaartdienst en de rijkspolitie te wa ter dinsdag boven en op het IJselmeer enige uren gezocht hebben naar een straal jager die vijf mijl ten zuidoosten van Enkhuizen zou zijn neergestort. Pas later bleek dat er geen straaljager, maar alleen maar een napalmbom was gevallen. Die kwam van een militair vliegtuig van de basis Volkel, dat met een aantal andere toestellen van dezelfde basis van oefe ningen op de Vliehors terugkeerde. Door het slechte zicht had de luitenant-vlieger, die het vliegtuig bestuurde, zijn bom op de Vliehors niet kwijt kunnen raken. Hij kreeg het advies, het ding maar los te la ten boven het IJselmeer, waar het zicht wel goed was. De opzichter van de Zuiderzeewerken zag dan ook de bom vallen: hij dacht ech ter dat het een straaljager was en belde de luchtvaartpolitie op Schiphol op. Die waarschuwde op haar beurt de marine vliegbasis Valkenburg en het centraal ver- keers- en verbindingssquadron van de 'Luchtmacht. Van Valkenburg stegen een Neptune en een helikopter van de Marine luchtvaartdienst op en boten van de rijks politie te water uit Enkhuizen begaven zich naar de plaats van het vermeende on geval. Enkele uren later werd het misverstand echter opgelost en konden de beide lucht vaartuigen en de schepen inrukken. ADVERTENTIE Wie niet in de gelegenheid is te sparen, wordt toch niet geholpen door anderen een tegemoetkoming te onthouden, merkte de heer Hazenbosch (A.R.) op, die voorts de fiscale tegemoetkoming zou willen binden aan een bepaalde inkomensgrens. Prof. Romme (K.V.P.) betoogde dat de gesigna leerde onbillijkheid zich ook reeds doet gelden bij de belastingaftrek voor lijfrente premies, want niet iedereen kan daar voor 3600 gulden per jaar opzij leggen. Boven dien moet men zich ook afvragen of de bezwaren opwegen tegen het grote nut. Dan dient men volgens mr. Van Leeuwen (V.V.D.) ook te overwegen, dat sparen een algemeen belang is ter bevordering van de toekomstige welvaart. Hij vestigde er de aandacht op, dat er ook een onbillijkheid schuilt in de plannen ter bevordering van het bouwsparen, want daar zal ook niet iedereen van profiteren. Hij had bezwaar tegen maatregelen voor de bezitsvorming, die geen algemene geldigheid hebben. Het belastingsysteem in zijn geheel zal ge richt moeten zijn op het bevorderen van gespreid bezit, bij voorbeeld door belas tingvrijdom voor de opbrengst van het ge vormde bezit. Voor zelfstandige onderne mers kan men dan denken aan belasting vrij reserveren. In het algemeen wenste mr. Van Leeuwen een ontwikkeling in die richting van het volkskapitalisme zoals in Amerika, waar 60 percent van de arbeiders in een eigen huis woont en andere eigen dommen bezit. Staatssecretaris Schmelzer zette uiteen, dat voor de vorming van duurzaam bezit in brede lagen der bevolking, ter ver sterking van het gevoel van eigenwaarde, altijd een vorm van spaaractiviteit nodig is. Om te sparen moet men zich iets ont zeggen en dat is dus karaktervormend. Dat is de geestelijke kant van de bezitsvor ming. Anderzijds heeft onze zich uitbrei dende economie een stijgende behoefte aan kapitaal. Voor de toekomst van ons land is het dus een groot gevaar, indien van het nationale inkomen teveel zou wor den geconsumeerd en te weinig bespaard. Dan ligt het op de weg van de overheid de bezitsvorming aan te moedigen. De voorstellen, die de regering in petto heeft, zijn nog maar mager, doch er kan erva ring mee worden opgedaan voor verder gaande voorstellen. Drie voorstellen In het kader van de bezitsvorming zal waarschijnlijk binnen drie maanden een ontwerp voor een jeugdspaarregeling wor den ingediend. Wat jonge mensen sparen, vult het rijk aan met een bepaald percen tage, bij voorbeeld tien percent. In de tweede plaats wordt de vrijstelling voor de belasting van werkgeversbijdragen in bouwspaarfondsen uitgebreid tot andere spaarfondsen. In de derde plaats zal een spaarregeling voor ambtenaren worden voorgesteld. Ook dan vult de overheid met een bepaald percentage aan wat de ambtenaren sparen. Het overigens juiste argument, dat fis cale tegemoetkomingen onbillijk kunnen werken, wilde de staatssecretaris niet over schatten. Van belastingfaciliteiten wordt altijd verschillend geprofiteerd en degenen, die niet kunnen sparen, worden dikwijls al op andere wijze door de overheid ge holpen. Bevordering P.B.O. Ten aanzien van de algemene organi satie van de bedrijfstakken, de P.B.O. ter (Van onze Kamerverslaggever) De Tweede Kamer heeft dinsdagavond het wetsvoorstel aangenomen om de loon grens beneden welke werknemers verplicht verzekerd moeten zijn volgens de Ziekte wet, het Ziekenfondsbesluit, de Invalidi teitswet en de Werkloosheidswet, te ver hogen van 6000 gulden tot 6900 gulden per jaar, zulks wegens de stijging van de lonen sinds het einde van 1954. Het maximum dagloon, waarnaar de uitkering wordt be rekend, wordt verhoogd van 16 tot 19 gul den. Alleen de V.V.D. en prof. Gerbrandy (A.R.) stemden tegen, omdat de loongrens niet wordit verhoogd in overeenstemming' met de gestegen kosten van levensonder houd, maar met de stijging van de lonen als gevolg van de gestegen welvaart. Zij wilden de loongrens stellen op 6400 gul den. Ofschoon de heer De Kort (K.V.P.) met de grens van 6900 gulden ditmaal akkoord wilde gaan, wilde hij toch niet steeds de loongrens verhogen als de lonen omhoog gaan.. Hij diende een motie in waarin de regering werd verzocht het de bat voor te bereiden over de vraag of de loongrens uit de Ziektewet en het Zieken fondsbesluit kan worden geschrapt. Deze motie werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Staatssecretaris Van Rhijn zal eerst overleg plegen met de vaste ka mercommissie voor Sociale Zaken. ADVERTENTIE bevordering van de samenwerking tussen ondernemers en arbeiders, wilden de he ren Van Mastrigt (C.H.U.), Hazenbosch (A.R.) en Koersen (K.V.P.) zo min mogelijk wettelijke dwang om de P.B.O.-organi satie uit te breiden. Daarentegen zei drs. Den Uyl (P.v.d.A), dat men wel kan beto gen, dat wetten moeten worden gedragen door de zedelijke overtuiging van de bur gers, maar wetten kunnen ook opvoedend werken. Hij verklaarde overigens, dat Ka mer en regering hun vrijheid moeten be houden tegenover adviezen van de Sociaal- Economische Raad, het toporgaan van de P.B.O., omdat deze maar een deel vertegen woordigt van de maatschappij. Staatssecretaris Schmelzer verklaarde, dat het gehele kabinet de P.B.O. krachtig wil bevorderen, maar het wil er geen zwaar kanon op zetten. Ten hoogste een lichte mitrailleur. Niemand weet precies hoe ver Bloemfontein van Teheran ligt, maar over een of twee jaar zullen wij het tot op tien meter nauwkeurig kun nen zeggen - dank zij de kunstmaan. De kunstmatige satel liet, die zoals bekend dit jaar zal worden opge laten, zal namelijk bij dragen tot een nauw keuriger in kaart bren gen van het aardopper vlak, dan tot nu toe ooit mogelijk is geweest. Er komen twaalf spe ciale camera's aan te pas. Niet om van grote hoogte af de aarde te fotograferen, maar om van het aardoppervlak af de baan van de kunst maan te volgen. Zij worden opgesteld in een brede, de gehele aardbol omspannende strook ter weerszijden van de evenaar, dus „onder" de baan van de kunstsatelliet. De twaalf plaatsen waar zij komen te staan bevinden zich op Hawaii, te White Sands (V.S.), in Florida, op Curagao, in Peru (Arequipa), in Ar gentinië (Cordoba), in Spanje (Cadiz), in Zuid- Afrika (Bloemfontein), in Iran (Teheran), in India, in Japan en in Australië. Op de foto's die zij van de overvliegende kunstmaan zullen ma ken, zal deze satelliet zichtbaar zijn tegen een achtergrond van sterren en de astronomen weten uiteraard precies, welke sterren dat zijn. De camera's registre ren de positie van de kunstmaan tot op tien m. nauwkeurig, kwarts- klokken (die nauwkeu rig wijzen tot op een duizendste seconde) no teren de tijd van de op name en aan de hand van bestaande ster-ta bellen kan men de posi ties van de gefotogra feerde sterren op elk ge wenst moment aflezen. Wanneer op die ma nier de preciese baan van de kunstmaan be kend is geworden, kan men door omkering van de berekening ook de positie van de camera op het aardoppervlak tot op tien meter nauwkeu rig bepalen. En daar komt het op aan. Want de globe op onze schrijftafel is in ■werkelijkheid geen goed- I.'e baan van de Ameri kaanse kunstmaan. (Startplaats Florida) gelijkend portret van de aardbol, die immers geen zuivere bol is. Was zij dut wel, dan was de af stand tussen twee ver verwijderde plaatsen op het aardoppervlak, zoals Teheran en Bloemfon tein, gemakkelijk door berekening te vinden. Door de onregelmatige vorm van de aarde (waarvan de afplatting aan de polen maar één aspect is) hebben we er echter een kunstmaan voor nodig om het te weten te komen. Een beetje een omweg - maar zo komen we er toch. G. v. W. (Van een onzer redacteuren) MAG EEN DOKTÈR zijn patiënten gebruiken als proefpersonen voor onderzoek naar de doeltreffendheid van nieuwe geneesmiddelen of geneeswijzen, en hun daar door wellicht „nodeloze" schade aan hun gezondheid berokkenen? Deze actuele vraag is de inzet geweest van een discussie door diverse hoogleraren, artsen en statistici, die daartoe door de medisch-biologische sectie van de Vereniging voor Statistiek in Utrecht bijeengeroepen was. Op het eerste gezicht zal het velen wellicht niet duidelijk zijn, wat statistici met dit doktersdilemma te maken hebben. De ver klaring is, dat de medische wetenschap bij het „uitproberen" van nieuwe medica menten en geneeswijzen, steeds meer haar toevlucht neemt tot kwantitatieve onder zoekingsmethoden door het nieuwe middel te beproeven op gehele groepen patiënten. Daarmee betreedt de geneeskunde dus het terrein van de statistiek. De allesbeheersen de vraag is nu, of deze werkwijze niet in conflict komt met de medische ethiek die immers van oudsher de gezondheid van de patiënt-als-individu vooropstelt. nieuwe geneesmiddel toegediend, de andere de zogenaamde „controlegroep" wordt met de klassieke middelen behandeld. Uit de vergelijking van de resultaten der beide behandelingswijzen kan men dan conclu deren, of en in hoeverre het nieuwe mid del eventueel de voorkeur verdient boven de oude geneeswijze. In zeker opzicht doet men dus aan de controlegroep bij dergelijke proefnemingen tekort, maar hoe onmisbaar die groep is, illustreerde dr. Rümke aan een recent voorbeeld: dat van de proeven met cou veuse-kinderen in het New Yorkse Belle- vue-hospitaal. Vele te vroeg geboren zui gelingen kregen namelijk tijdens hun ver blijf in de couveusen een gevaarlijke oog ziekte, die vrijwel steeds tót blijvende blindheid leidde. Men vermoedde reeds ge ruime tijd, dat de te hoge concentratie zuurstof, die de babies in de couveusen werd toegediend, de oorzaak van de kwaal was. Door middel van statistische proeven, waarbij een aantal van deze kinderen het normale quotum zuurstof (70 percent) kreeg, terwijl een gelijk aantal anderen op veertig percent „gerantsoeneerd" werd, wezen uit, dat dit vermoeden juist was. Bij de laatste groep kwam geen blindheid meer voor, bij de controlegroep echter verloren acht der 36 overlevende babies inderdaad het gezichtsvermogen. Enkelen hebben hier dus de tol moeten betalen voor een nieuwe geneeswijze, waarvan wellicht duizenden anderen profijt zullen trekken, aldus dr. Rümke, die ervan overtuigd is, dat de statistische methode sneller en met minder individuele offers tot betrouwbare resultaten leidt dan welk ander systeem van medisch onderzoek. Aan het slot van de discussies, waaraan ook door prof. dr. J. Hemelrijk, prof. dr N. G. M. Orie en dr. J. H. Pannekoek werd deelgenomen, gaf de voorzitter van het forum, dr. G. J. Fortuin, een samen vatting van het besprokene. Daarin con cludeerde hij, dat het statistisch onderzoek de geneeskunde volgens de meerderheid der sprekers in staat stelt, zo zuinig moge lijk om te springen met de belangen der individuele patiënten om een maximale vooruitgang te kunnen boeken. Van geval tot geval echter zal elke arts-onderzoeker zich dienen af te vragen, of de verhoopte wetenschappelijke winst van zulk een onderzoek wel zal opwegen tegen de prijs die hij ervoor betalen moet in de vorm van schade en letsel, toegebracht aan de proefpersonen. Blijkens voorlopige berichten was de melkaanvoer in 1956 ruim drie percent groter dan die in 1955. In totaal werd ruim vijf miljoen ton melk verwerkt. De boter- produktie steeg met 4.6 percent, die van fabriekskaas daalde tot ruim 152.000 ton. De produktie van melkpoeder nam met ruim 16 percent toe, terwijl de consumptie van volle- en gestandaardsieerde melk tot ruim 1.5 miljoen ton steeg. Het Utrechtse forum is, zoals te ver wachten vfel, over deze vraag niet tot eensluidende conclusies gekomen, maar wel heeft het geleid tot een duidelijker formulering van de verschillende stand punten. Prof. dr. U. G. Bijlsma betoogde dat aan dergelijke statistische proefnemin gen een grondig kwalitatief onderzoek vooraf dient te gaan, waardoor de risico's voor de proefpersonen tot het minimum beperkt kunnen blijven. Prof. dr. G. C. Heringa daarentegen was van oordeel dat experimenten met groepen patiënten de arts-onderzoeker slechts in hoge uitzonde ringsgevallen geoorloofd is, doch zeker niet aan elke willekeurige medicus mag worden toegestaan. Maatstaf blijft volgens hem het onderzoek naar de klinische bruikbaarheid van een nieuwe therapie, waarbij de ge neesheer zich moet beperken tot het ver zamelen en waarnemen van een zo groot mogelijk aantal individuele gevallen. Aan de hand van die ervaringen kan men dan a posteriori tot een waardebepaling van het geneesmiddel in kwestie komen, zo meende hij. Tegen dit standpunt werd stelling ge nomen door dr. F. A. Nelemans, die van oordeel was dat de medicus niet slechts ten aanzien van individuele patiënten, maar ook voor de gezondheid van gehele bevolkingsgroepen verantwoordelijk is. Als voorbeeld noemde hij de inspecteur van de geneeskundige dienst van het leger die immers, zo nodig, tot massa-inenting van alle soldaten zal overgaan, zelfs indien dit voor een aantal militairen schadelijke ge volgen kan hebben. Dt zelfde geldt volgens dr. Nelemans voor de huisarts, die ook een gesloten ge meenschap (zijn praktijk) beheert. Onder die omstandigheden, zo zei deze spreker, kunnen bepaalde statistische proeven op medische grondslag verantwoord zijn en dan aanvaardt de gemeenschap dit ook. „Niet in strijd met beroepsethiek" Ook dr. S. J. Bouma bestreed prof. He- ringa's opinie, dat het belang van de enke ling voor de arts altijd moet prevaleren. Naar zijn persoonlijke mening heeft de medicus de plicht, iedere patiënt als in dividu de best-mogelijke medische ver zorging te geven. Maar daaraan ontleent hij tevens het recht, diezelfde patiënt als proefpersoon te gebruiken in dienst van het algemeen belang en dit zelfs zonder diens toestemming of voorkennis. Wel be tekent dit voor de arts dat hij een zware verantwoordelijkheid op zich laadt, maar strijdig met de zedelijke normen van zijn beroep is dit alles, altijd volgens dr. Bou ma, niet. De rol van de controlegroep Dr. Chr. L. Rümke sneed een ander pro bleem van de statistische onderzoekings methode aan: de noodzaak om twee test groepen van patiënten te gebruiken. Een dier groepen krijgt het te onderzoeken

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9